Wat is een van V erkeerscirculatieplan? onder**»:»! „VCP” oftewel Is rapportage „DHV” werkstuk dienst Openbare Werken? ■ESSS VINKESTEYN B.V. Probleeminventarisatie voor VCP afgerond door Eli Vlessing Sollicitaties aan: VINKESTEYN B.v Kruisweg 4, Haarlem, tel. 023-320433 VELSEN. De gemeentepolitie van Velsen heeft over de periode 1977 tot en met 1979 niet minder dan 5483 verkeersongevallen geregistreerd. Bij het me rendeel daarvan, dat wil zeggen in 3345 gevallen, was sprake van „slechts” lichte materiële schade. Zware materiële schade scoorde 1345 maal. Van licht lichamelijk letsel was 568 maal sprake. Via 235 gevallen van zwaar lichamelijk letsel werd 26 keer melding gemaakt van „met dodelijke afloop”. Onvoorzichtig Velserbroek vraagt voor spoedige indiensttreding all round SERVICE-MONTEUR Voetgangers Tellingen VELSEN. Ter voorbereiding van het verkeerscirculatieplan (VCP) voor de gemeente Velsen is door het bedrijf Openbare Werken en Groenvoorzieningen een notitie opgesteïd. Die notitie is gedateerd 7 november 1978. Op 24 januari 1980 stelde de gemeenteraad van Velsen een bedrag van 150.000 gulden beschikbaar voor de uitvoering van de eerste twee fasen van dat plan. Op 3 maart krijgt DHV Raadgevend Ingenieursbureau in Amersfoort de opdracht die uitvoering ter hand te nemen. VERWARMINGSTECHNIEK IJMOND 'V' Lange Nieuwstraat domineert in verkeersbeeld van Velsen (ADVERTENTIES) t Het kruispunt Driehuizerkerkweg-Waterloolaan-Van den Vondellaan in Driehuis. Druk en onoverzichtelijk. Verminderen van de verkeersonveiligheid is een belangrijke doelstelling die de gemeente Velsen zegt na te streven. Ongeacht de maatregelen die in het kader van een verkeerscirculatieplan dienen te worden genomen, verkeersveiligheid dient steeds een belangrijk criterium te zijn. Het Raadgevend Ingenieursbureau DHV uit Amersfoort, dat van het gemeentebestuur van Velsen in maart van dit jaar de opdracht kreeg twee studiefasen (planvoor- bereiding en probleeminventarisatie) nodig voor het opstellen van een VCP uit te voeren, weet in dat opzicht in ieder geval waaraan het zich heeft te houden. Uit de indeling van de door de gemeentepolitie van Velsen geregistreerde ongevallen blijkt bij voorbeeld dat het verkeersgedrag van veel weggebruikers de De Lange Nieuwstraat was gedurende genoemde periode met 325 ongelukken de onbetwist onveiligste verkeersader. Zelfs Rijksweg-9 noteerde op Velsens grondgebied niet meer dan 188 ongelukken. Binnen de bebouwde kom was het kruispunt Hage- lingerweg-Santpoortsedreef met 52 hoofdzakelijk voorrangsfou- ten een topper. De bewoners van de 113 woningen langs de Rijksweg in Santpoort-noord bleken bloot te staan aan een portie verkeerslawaai dat met 71 tot 75 decibel het binnenkort wettelijk voorgeschreven niveau van 65 decibel stevig overschrijdt. Het lijkt niet mogelijk om in een korte concrete formule antwoord te geven op de vraag wat een verkeerscirculatieplan is. Het woord doet vermoeden dat het gaat om een plan dat beoogt voorwaar den te scheppen voor de verkeersafwik keling binnen een bepaald gebied. Als echter volledig zou worden voldaan aan de eisen die dat verkeer in dat bepaalde gebied stelt, dan zouden andere belan gen in het patroon van dat gebied wor den verstoord. Daarom moet het VCP er op gericht zijn voorwaarden te scheppen die verkeersafwikkeling weliswaar be vorderen, maar daarbij zijn bestrijding van reeds bestaande of voorkoming van te verwachten schadelijke effecten op het funtioneren van de samenleving, me debepalende factoren. Te denken valt bijvoorbeeld aan verkeersopstoppingen, lawaai, stank, parkeerproblemen, onbe reikbaarheid van voorzieningen, ruimte beslag en trillingen. Binnen het kader van een toekomstvisie past een inventarisatie van het huidige bevolkingstotaal van Velsen. Daarvan woont 61,3 percent in IJmuiden, 12,4 percent in Santpoort-noord en 10,4 percent in Velsen-noord. De rest van de bevolking wordt met circa 5 percent min of meer gelijkelijk verdeeld over Velsen-zuid, Driehuis en Santpoort-zuid. De bevolkingsontwikkeling heeft de laatste jaren een duidelijk waarneembare dalende lijn vertoond. Daar zal de komende jaren nauwelijks verandering in komen. Van 61.200 inwoners, op het ogenblik, zal Velsen in 1985 naar verwachting 59.500 inwo ners tellen. Door bebouwing van de Velserbroekpolder wordt dan een „herstel” verwacht dat het aantal inwoners in het jaar 2000 op 73y500 zal brengen. Exclusief de Velserbroek zou het bevolkingstotaal in datzelfde jaar zijn doorgezakt naar 53.500 zielen. Het zijn „openbare belevingsruimte” in stand moeten blijven. Een actief beleid is volgens het gemeentebestuur van Velsen noodzakelijk om de concurrentiepositie van IJmuiden, ten opzichte van ande re centra in nabuurgemeenten, te behouden. Hoogste prioriteit voor de weggebruikers wordt in datzelfde centrumgebied toegekend aan de voetgangers. Veilige oversteek- voorzieningen lijken daartoe noodzakelijk. In nauwe samenhang daarmee wil men autoverkeer door woongebieden aan banden leggen. Naast de Lange Nieuwstraat in IJmuiden wordt een dergelijke beperking wenselijk geacht voor de Hagelingerweg in Santpoort en de Van den Vondellaan/Waterloolaan in Driehuis. Ten behoeve van de bestrijding van de overlast die wordt ondervonden van het zware vrachtverkeer wordt het „geulplan” genoemd. De uitvoering daarvan zou de Kerkstraat in IJmuiden en het kruispunt bij de Julianabrug ontlasten. Het behelst een aftakking van de Kanaaldijk, ter hoogte van de voormalige PEN- centrale. Via de spoorbedding ter plekke zou een verbinding tot stand gebracht moeten worden langs de Julianakade naar de Dokweg. nen 40.800 mensen hun brood bij instellingen en bedrijven in Velsen. Hoogovens neemt circa 50 percent daarvan voor zijn rekening. Ondanks het feit dat wordt uitgegaan van de verwach ting dat het staalbedrijf een structureel gezond bedrijf zal blijven, wordt toch voorzien dat het arbeidsplaatsenbestand de komende decennia enigszins zal teruglopen. allemaal gegevens die van belang zijn voor de tot-- standkoming van het VCP. Dat kan ook worden gezegd van de bestaande en de te verwachten werkgelegenheidsmogelijkheden. Anno 1980 verdie- Maar „het verkeer” heeft niet alleen te maken met „de rest van de samenle ving”, het heeft ook te maken met zich zelf. Voetgangers, wielrijders, bromfiet sers, motoren, personenauto’s en vracht wagens eisen allemaal hun eigen stukje van de verkeerskoek. Alle met deze pro blematiek samenhangende aspecten ma nifesteren zich het sterkst in stedelijke gebieden. Hoewel het VCP is onderwor pen aan een aantal door de minister vastgestelde richtlijnen heeft het (nog) geen wettelijke status. Wel kan het ech ter worden gebruikt als „onderbouw” van subsidie-aanvragen bij de rijksover heid. Het resultaat van het VCP kan worden ingebracht in een bestemmings plan dat op zijn beurt wel een wettelijke status heeft. Om een gemeentebestuur in de gele genheid te stellen aan de hand van het resultaat van het VCP maatregelen te treffen, moet bij de opstelling van dat nliillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinT De laatste jaren heeft zich in de stedelijke samenleving een toenemend aantal tegenstellingen voltrokken. Bij het bijsturen van de ontwikkeling van het stedelijk verkeer en vervoer zijn weloverwogen afweging van maatregelen en het stellen van prioriteiten noodzakelijk gebleken. Vanwege de rijksoverheid is grote prioriteit toegekend aan het gebruik van openbaar vervoer, de (brom)fiets en selectief autogebruik te realiseren middels een actief parkeerbeleid. Om die reden lijkt het de minister wenselijk verkeer te concentreren op een beperkt aantal hoofdaders. Hierdoor zouden zogenoemde „verkeersluwe” gebieden kunnen ontstaan. Onder de doelstellingen die door de gemeente Velsen zijn aangedragen neemt de sociaal-economische functie van het centrumgebied van IJmuiden een belangrijke plaats in. De woon-, winkel- en kantoorfunctie wil men in kwalitatief opzicht handhaven. Bestaande open plekken dienen hieraan zelfs dienst baar te worden gemaakt. Hieronder vallen niet de pleinen die als VCP mede worden uitgegaan van de doelstellingen die het gemeentebestuur heeft ten aanzien van verkeer, vervoer en parkeren. Die doelstellingen moeten blijken uit bestemmings- en structuur plannen, sanerings- en stadherstelplan- nen en verkeersnota’s. Belangrijk element van de VCP is na tuurlijk de inventarisatie van de huidige verkeers- en parkeersituaties. Maar ook de te verwachten situatie over een perio de van bijvoorbeeld’ vijf jaar is onmis baar. Verder zijn bij de uitwerking van het plan criteria gehanteerd. Die criteria en mogelijke alternatieven, belangrijk in verband met bijvoorbeeld het kostenas pect, zullen in volle duidelijkheid „ter discussie worden gesteld”. Dat laatste komt aan de orde als de ingrediënten van het VCP, in de vorm van een planvoorbereiding en een pro bleeminventarisatie, onderwerp van dis cussie zijn op openbare inspraakbijeen komsten voor het publiek. Een objectieve weergave van een ver keersbeeld zal resulteren in rapportage van verkeersonveiligheid. Dat beeld is niet kompleet als subjectieve weergave daarvan ontbreekt. Dus de mate waarin het publiek de situatie in de gemeente als verkeersonveilig ervaart. Tenslotte valt er over de subsidiëring van voorzieningen voor wegverkeer en openbaar vervoer op te merken dat daarop alleen aanspraak kan worden gemaakt als die voorzieningen betrek king hebben op werken die deel uitma ken van het hoofdwegenstelsel of met dat stelsel verband houdende voorzie ningen. Wegen door nieuwe woonwijken - om eens een willekeurig voorbeeld te noemen - vallen daar buiten. Voor ver werving van grond en opstallen kan worden gerekend op een rijksbijdrage van 80 percent. De aanleg en uitvoering van werken worden tot 50 percent ge subsidieerd. Een specifieke bijzonderheid die zijn stempel drukt op de bestaande verkeersproblematiek en waarmee ook bij het opstel len van een VCP terdege rekening moet worden gehouden is de excentrische ligging van IJmuiden. Aan de noord- en westkant omsloten door water; aan de zuidkant ingesloten door duinge bied. Alleen vanuit het oosten bereikbaar via de Stationsweg en de Waterloolaan. De hoofdwegenstructuur is dan ook een overwegend oost-west gerichte. De gemeenteleden Velsen-zuid, Driehuis en Santpoort hebben daarentegen een duidelijke noord-zuidas. Aan de westkant be grensd door de spoorlijn Haarlem-IJmuiden, aan de oostzijde door Rijksweg-9. Verbinding met het meest noordelijke deel van de gemeente (velsen-noord) wordt gekenmerkt door de scheiding door het Noordzeekanaal. De Velsertunnel, de route over de sluizen en het Pontveer vormen verbindingen met sterk uiteenlopende ge- bruiksintensiteiten. Op de voornaamste structuurwegen in het plangebied zijn de verkeersintensiteiten in juni van dit jaar gemeten tussen 16.30 en 17.30 uur. Op eerdergenoemde belangrijkste oostwest-invalswe- gen (Stationsweg, Waterloolaan en Verloren van Themaatlaan) werden op dat tijdstip in de oost-westrichting 1845 voertuigen geregistreerd. In de richting west-oost 1732. Van alle wegen binnen de bebouwde kom was het ook op dit punt de Lange Nieuwstraat die het hoogst scoorde. Uit verkeerstellingen die tussen 1977 en 1979 werden gehouden is duidelijk geworden dat verkeersintensiteiten van meer dan 10.000 motorvoertuigen per etmaal werden geregistreerd op de Wenckebachstraat/Rijke de Waalweg (Velsen-Noord), Parkweg/ Stationsweg, De Noostraat, Lange Nieuwstraat en Planetenweg (Velsen/IJmuiden) en Hagelingerweg, Van den Vondellaan, Wa terloolaan en Heerenduinweg (Santpoort, Driehuis, IJmuiden). oorzaak is van een groot aantal ongelukken. Het negeren van snelheidsbeperkingen en rijstrookindelingen gekoppeld aan on voorzichtig gedrag als niet rechts rijden, onvoldoende afstand houden en riskante inhaal/passeermanoeuvres lijken aan de orde van de dag. Onvoorzichtigheid in het algemeen veroorzaakt veel verkeersverdriet. Onvoorzichtig achteruit rijden, onvoor zichtig keren, onvoorzichtig portier openen en onvoorzichtig wegrijden uit parkeervak of uitrit. Het zijn de voetgangers die in al het verkeersgeweld het kwetsbaarst zijn. Als een voetganger betrokken naakt bij een verkeersongeval maakt hij de grootste kans op een dodelijke afloop. Het Centraal Bureau voor de Statistiek registreerde in 1974, bij alle verkeersongevallen binnen de bebouwde kom, dat het aantal overleden voetgangers per 1000 ongevallen 47,4 per cent bedroeg. Wielrijders waren met 31,7 percent minder kwets baar. Automobilisten, de redelijk gepantserde weggebruikers, lieten 19,6 percent aantekenen. Met 11,5 percent is de bromfietser een opmerkelijk gunstige uitschieter. Temeer waar by veel ongevallen juist bromfietsers betrokken zijn. Laatstgenoemde weggebruikers hebben echter een duidelijk record bij het per centage „gewonden”. Het kruispunt Langestraat-Merwedestraat. Komende van het Marktplein moeten weggebruikers tussen de rijbanen in wachten om hun weg te kunnen vervolgen De stoep dient als veilig gebied' gereserveerd te blijven voor voet gangers. Verhoging van de verkeersveiligheid: --- of woonerven bijvoorbeeld door het af sluiten van zijstraten op verkeersroutes Het maken van ongelijkvloerse kruispun ten of voetgangers/fietsers-oversteek- plaatsen. Bevordering vlotte en veilige afwikke ling (brom)fietsverkeer: Het aanbrengen van suggestiestrepen op het wegdek van bijvoorbeeld Hagelingerweg, Van den Vondellaan en Zeeweg Bevorgering fietsverkeer op Lange Nieuwstraat. Bevordering doorstroming van het openbaar vervoer: Voorstart of beïnvloe ding bij verkeerslichtenregeling - Lijn voering nader bezien Speciale busfaci- liteiten voor bussen van Hoogovens Parkeergelegenheid bij stations. Vermindering verkeershinder in woon- en werkomgeving: Routes zwaar vracht verkeer (via verboden) Asfaltering van wegen (bijv. IJmuiderstraatweg) Nieu we voegen in viaduct Van den Vondellaan Busroutes in asfalt uitvoeren. Diversen: Fietsroutes door duingebied Voetgan gersgebied. ^IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU Het resultaat daarvan is nu bekend. Bij de verwezenlijking is onder meer gebruik gemaakt van een ongevallenregistratie die werd verstrekt door het informatie centrum van de gemeentepolitie in Vel sen. Maar ook is daar de eerder genoemde notitie van het gemeentelijk bedrijf Open bare Werken en Groenvoorziening, als „bijlage” toegevoegd aan de eerste inte- rimrapportage van „DHV“. Destijds is er nogal geheimzinnig gedaan over die noti tie. Het bestaan ervan werd zelfs door de verantwoordelijke wethouder bestreden hetgeen weer in tegenspraak was met verklaringen van de directeur van de dienst Openbare Werken en de commissa ris van politie die eendrachtig hadden samengewerkt bij het opstellen van de notitie. „Aan deze notitie”, aldus de inleiding er op, „is onderstaande opsomming van het Marktplein of b. versmalling van de rijbanen - Vermindering van doorgaand autoverkeer in de Kerkstraat door middel van aanleg route door geul Aantrekke lijk maken van hoofdroutes Zuidkanaal- dijk en IJmuiderstraatweg door bijvoor beeld lichtregeling of voorrangsregeling bij Pontplein en asfaltering IJmuider straatweg Stimuleren van fiets- en openbaar vervoer als vervoerwijze door bijvoorbeeld beperken langparkeren en aanleg of aanwijzing fietsroutes (bijvoor beeld Lange Nieuwstraat) Optimale route aanduiding, ook voor fietsers Parkeerregulering, omvang parkeerare- aal Verkeerslichten op de volgende punten: Pontplein, Hagelingerweg/Sant- poortse Dreef Verdubbeling gedeelte Hoofdstraat van viaduct Rijksweg-9 tot Broekbergenlaan. Verhoging van de verkeersveiligheid: knelpunten in het wegennet ontleend. De 'Het formeren van verkeersluwe gebieden knelpunten zijn gerangschikt naar doel stelling (van de minister). Ter discussie worden eventueel te nemen maatregelen genoemd.” De knelpunten zoals door de gemeentelijke dienst geregistreerd wor den dus niet gepubliceerd. Wel de door diezelfde dienst daarbij behorende c.q. geadviseerde maatregelen. Opvallend om dat het om meer dan één reden interes sant is de knelpunteninventarisatie van de gemeentelijke dienst te vergelijken met die van DHV Raadgevend Ingenieursbu reau. Het feit dat „DHV” de resultaten van de eigen inventarisatie aandraagt met de door de gemeente zelf gesuggereerde maatregelen, doet vermoeden dat de uit komsten van beide inventarisaties niet ver uit elkaar liggen. De wel gepubliceerde maatregelen op de niet gepubliceerde knelpunten luiden: Vermindering van verkeerscongestie: Aanleg Wij kertunnel-Aanleg Westelijke en Noordelijke Randweg van Beverwijk - Vermindering van doorgaand autover keer over de Lange Nieuwstraat door middel van a. afsluiting ter plaatse van Het Geulplan behelst een route voor vrachtverkeer van de Kanaaldijk in IJmuiden via een weg door een bestaand spoorwegtracé naar het Industrieterrein. Daarmee worden Kerkstraat en Julianabrug (foto) ontlast. g|

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7