verzoeken om steun Natuur en Milieu teleurgesteld over standpunt Ginjaar Te weinig bedrijven uit Noord-Holland 10% Ei ABN Bank ^910°/o ISNÜDE Rente „OP 1-2 JAARS Hoogste spaarrentes. 8%% Verbazing bij adviseurs innovatieproject Wijkertunnel blijft gehandhaafd als plan n. Verbetering inrichting snel afronden Gratis boekenkrant met verrassende aanbiedingen» 8 9 PROVINCIE DINSDAG 4 NOVEMBER 1980 47. F [1 Vasté termijn. De gratis boekenkrant van De Slegte is weer uit. Vol nieuwe boeken voor verrassend lage prijzen. Even wat voorbeelden noemen.Encyclopedie voor iedereen. Van 89.50 voor 39.50.Het Honden ABC. Van 15.90 voor 7.95. Geheim Commando (I1 Life-line, naar de gelijknamige TV-serie. z*vS Van 24.90 voor 7.95. De Slegte is een goeie voor voordelige boeken* Snel halen dus die krant bij 6 jaar 5 jaar 4 jaar 3 jaar 2 jaar ABN Girospaar- Extra-rekening. Interessant als u uw spaargeld wat langer denkt te kunnen missen. Maar als het nodig is, kunt u er elke dag over beschikken. Storten/opnemen: eenvoudig door overschrijving van/ naar uw eigen bank- of giro rekening. BETAAL PROMESSEN OP NAAM EN AAN TOONDER Voor informatie en telefonisch bestellen. BANQUE DE PARIS ET DES PAYS-BAS NV (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG In de komende tien jaar mag van het tracé dat de nieuwe rijksweg A22 volgt in de Haarlemmermeer alleen het noordelijke deel wor den aangelegd. Dat wil zeggen dat de beide grote bouwlokaties in het kader van de NORON doorsne den zullen worden door die route tussen de A9 (Amstelveen-Haarlem) en de S20 (Heemstede- Hoofddorp). Daarbij moet ook bekeken worden of een aansluiting van de nu doodlopende SI bij De Zilk kan worden gerealiseerd. Dagelijks opneembaar. Vaste termijn. ABN Spaar- deposito’s vast. Vaste looptijd, vaste rente. 10 °/o 10 9% 9 83/4 (ADVERTENTIE) Snelweg door deel van Haarlemmermeer I Iweer Provinciaal Ziekenhuis Santpoort: veel plannen 19 en .30 u.: 12439) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) oens- 1 uur in De matig e vos- luinen ebben ;egoed Sant- >ver de onder i Bloe- ■hoten. >le van Een motie van deze strekking, ingediend door P. A. M. Corne lissen en de liberaal De Beer kreeg maandag steun van de PPR- vertegenwoordiger Leo Jansen. Bij de stemmingen door de bijzondere commissie voor structuurschema verkeer en vervoer en meeijatenplan personenvervoer ontving eerder een voorstel van mevrouw Lambers (D’66) uitsluitend adhesie van de indien- ster en de radicaal. Doel van die motie was schrapping van het gehele tracé door de gemeente Haarlemmermeer. Ook een motie van Rienks (PvdA) en Jansen de aanleg van die route niet te beginnen over tien maar over twintig jaar moest voldoende instemming ontberen. De aanleg van de Wijkertunnel ten oosten van de Velsfertunnel blijft gehandhaafd in het Meerjarenplan Personenvervoer. De radicaal Leo Jansen kreeg voor een motie tegen die tunnel alleen de PvdA en D’66 aan zijn zijde tijdens de stemmingen die Op de luchthaven Schiphol is voor het eerst een geluidsarme DC- 3 van het type Super-80 geland. Dit vliegtuig, eigendom van Austrian Airlines, is uitgerust met zogenaam de geluidsarme motoren. Het ..fluisterende vliegtuig' zal een regelmatige bezoeker van Schiphol worden, omdat het lijnvluchten tus sen Wenen en Amsterdam gaat onderhouden. 12439) i met >rdt in aterlei- :n bio- slijk is van de vorden vos te i parti- idscha- Plein reek. elke 1, tel. jinne- 21155) Drkest Daniel r. „De ss, a.l. L eerstr, indeu- iterlei- iet ge- n is er ■n. Dat ook in laar te limvee romen 5-207, ge elijks send. g tim V. d. rkda- 12439) „Der r met 15571) met xr £2 (D CD Plein *kuur vrij- Boekhandel J. de Slegte b.v. Grote Houtstraat 100,2011 SR Haarlem. Tel. 023 - 3152 50. De rentevergoeding komt jaarlijks ter beschikking. van veschillende criteria rekenden zij er op dat in het genoemde landsdeel zeker zo’n 15 bedrijven mee zouden doen aan de innovatiebegeleiding. Tot nu toe echter blijft de provincie royaal achterin de ge tallen van doorgelichte en geaccepteerde bedrijven. Onbekendheid zou een oorzaak kunnen zijn, zo geven de heren toe. Maar ook de termen subsidie, economische zaken, cij fermateriaal overleggen zouden volgens Schmidt gegadigden schrik kunnen aan jagen. „Zij hebben wellicht het idee dat ze met de billen bloot moeten”, alhoewel doorlichters, adviseurs en begeleiders zich verplicht hebben tot geheimhouding van bedrijfsgegevens. Innovatie was tien jaar geleden een woord dat slechts in beperkte kring circu leerde. In het begin van de zeventiger jaren deed ir. Beckers van TNO een on derzoek bij 45 bedrijven. Vijf jaar terug werd in overleg tussen EZ, de nijverheids- organisatie van TNO en werkgeversver bonden besloten een proefproject te laten starten. Een experiment dat was gericht op innovatiesteun bij individuele bedrij ven. Onder leiding van dezelfde ir. Bec kers zijn toen 15 ondernemingen uitgeko zen voor intensieve begeleiding, de mees ten waren zogeheten starters die een nieu we idee gingen exploiteren. Pas een jaar geleden startte het zogehe ten BEI-B waarvan ir. H. J. Albarda pro jectleider is. Met vijf medewerkers tracht hij nu een honderdtal firma’s voor het steunaanbod te interesseren. „Het gaat om gezonde bedrijven waarvoor wij een methodiek ontwikkeld hebben die tot in novatie kan leiden. Nu heeft minister Van Aardenne het altijd over kunstmanen e.d. als hij dat woord gebruikt. Ikzelf hanteer echter het begrip vlak-bij-huis-innovatie. Ik zal een voorbeeld geven om duidelijk te maken wat ik bedoel”. „We hebben een metaalwarenfabriekje gehad dat metalen kastjes en platen voor de meubelindustrie maakte. Die onderne ming merkte dat de afnemers dat produkt steeds meer in eigen beheer gingen ma ken, anderzijds dat plastic in plaats van metaal de grondstof werd. Dan moet je in zo’n geval aanhaken bij de pluspunten van dat metaalfabriekje. Het was bekend met dunne metalen platen en daar is uit eindelijk als nieuw produkt de container uitgerold. Bovendien wilde men een zoge heten plasticstraat starten waarbij wij ge holpen hebben”. Schmidt: „De sprong moet voor de ondernemer namelijk niet te groot zijn. Je moet je realiseren dat niet iedere innovatie te maken heeft met chips e.d.”. Het Pil geniet onderdak in de gebouwen van TNO te Apeldoorn maar heeft voor het feitelijke Werk in de onderneming de beschikking over 70 externe adviseurs die zich bereid verklaard hebben (tegen beta ling) mee te werken. Het bedrijf dat wil innoveren krijgt als het door Pil is geac cepteerd eerst bezoek van een doorlichter die binnen korte tijd een compleet beeld van de firma opstelt. Daarna komt de adviseur op de proppen, soms samen met de projectbegeleider die binnen de onder neming een team gaat vormen. Albarda: „Alle aspecten die wij aandra gen zijn op zich niet nieuw, wel uniek is dat wij alles in een methodiek hebben weten te combineren. Het echte gat zit voor de ondernemer niet in de produkt- ontwikkeling maar in het traject dat daar aan vooraf gaat: hoe kom je tot dit of dat idee”. Het Pil zorgt ervoor dat de adviseur, die meestal is aangsloten bij een van de orga nisatie adviesbureaus in ons land, een jaar lang eens in de veertien dagen overlegt in het betrokken bedrijf. Op die manier zou produktieproces, eindresul taat of markt (dan wel een combinatie van deze elementen) vernieuwd kunnen wor den. „De ondernemer moet er rekening mee houden dat het hem veel tijd en werk gaat kosten naast de bijdrage die hij in financiële zin moet afstaan”. De manage- ment-begeleiding die nieuwe bedrijven kunnen krijgen is daarentegen geheel gratis. Om bekendheid aan bestaan en werk te geven heeft Pil in april van dit jaar te Apeldoorn kennismakingsdagen georga niseerd. Onder de 200 bezoekers waren er maar weinig uit het Amsterdam-Noord- zeekanaal-gebied, de economische motor van de provincie. „Direct bedrijven bena deren is ons niet toegestaan maar wellicht dat kamers van koophandel, industriële kringen e.d. ons alsnog kunnen benade ren. We zijn altijd bereid lezingen te hou den en op een andere manier informatie te verschaffen. Ook als wij het fout doen horen we dat graag”, aldus Albarda. En Schmidt voegt daaraan toe: „We zijn hele maal niet van die high brow (hoogdraven de red.) intellectuelen, we spreken de taal van de ondernemer”. maandag werden gehouden over het Structuurschema Verkeer en Vervoer en Meerjarenplan Personenvervoer. De linkse partijen kregen CDA, WD en SGP evenmin mee toen het ging om het verderstrekkende voorstel de aan te leggen rijksweg A-22 ten noorden en oosten van de A-9 (die loopt tussen Amstelveen en de Velsertunnel) helemaal uit de plannen te schrappen. De aanleg van rijksweg 7 door Waterland is definitief van de baan. De vier grootste partijen in de Tweede Kamer plus de PPR lieten maandag bij de stemming over een motie van de socialist Rienks blijken dit landelijke gebied niet met een snelweg te willen belasten. Tijdens een commissievergadering over het Structuurschema Verkeer en Vervoer stemde alleen de SGP’er Van Rossum tegen de motie. Hessel Rienks zag een andere motie wel met algemene stem men geaccepteerd. Zonder uitzondering waren de 21 leden van de bijzondere kamercommissie voor de mogelijkheid de te construeren busroute van Purmerend naar Amsterdam later get te breiden met of te vervangen door een sneltram. De beide moties tegen het doortrekken van de A-8 van Westzaan naar Beverwijk haalden het niet. Mevrouw Lambers-Hacquebard verwierf alleen de steun van PPR en PvdA voor het idee deze route niet als snelweg te realiseren. De CDA’er P. A. M. Cornelis sen kreeg alleen D’66 en PPR aan zijn zijde voor de suggestie niet tien maar twintig jaar te wachten met de constructie van dat weggedeelte. Een en ander betekent dus dat de A-8 naar Bever wijk op het wegenplan blijft staan, hetgeen strijdig is met het streekplan voor het Amsterdam-Noordzeekanaalgebied, waarin deze verbinding is geschrapt. voor de opvang van patiënten met acute psychiatrische moeilijkheden. Ook moet de opvang van deze patiënten in dit voor stel geregeld worden. De andere betrok ken instellingen zijn de Sociaal Psychia trische dienst van de Haarlemse GG en GD. de psychiatrische afdelingen van de algemene ziekenhuizen, het zusterinsti- tuut Vogelenzang in Bennebroek en het Haarlemse Crisisinterventiecentrum. Tenslotte worden ook besprekingen ge voerd over de oprichting van een kliniek voor ontwenning en het motiveren tot verdere behandeling van alcohol- en drugsverslaafden. In 1980 zijn besprekin gen hierover voortgezet. De eerste opvang en ontgifting zouden tegelijktijdig moeten plaatsvinden. Ingrijpende reorganisaties, zo merkte men in Santpoort vorig jaar, kunnen tot gevolg hebben dat de bedbezetting tijde lijk flink terugloopt, terwijl de behoefte aan opnamen gelijk blijft, aldus het jaar verslag. Op basis van de behandelplannen acht het ziekenhuis een personeelsbezetting van bijna 1300 mensen noodzakelijk. Vo rig jaar echter werd de toegestane bezet ting met veertig personeelsleden tot 1100 verhoogd. Per 31 december waren 1070 personeelsleden in dienst, van wie 120 in parttime banen. De gemiddelde bezetting kwam uit op ruim 980. Het ziekteverzuim wordt hoger dan lan delijk genoemd, al is het in 1979 op het peil van 1978 blijven staan. „De duur van het verzuim”, zo stelt het jaarverslag, „werd negatief beïnvloed door het veelvuldig volgen van psychotherapie in dagbehan deling of langdurige psychiatrische be handeling.” (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Voor het Provinci aal Ziekenhuis Santpoort stond 1979 in het teken van voortgaande ver nieuwing van een aantal paviljoens voor onder meer patiënten die lang durig of blijvend in dit psychiatrisch ziekenhuis verblijven. Verschillende paviljoens voor 105 en 120 patiënten waren in aan- of in verbouw. De verpleegprijs steeg vorig jaar met bijna dertien gulden tof 181,95. Op de exploitatierekening van ruim 70 miljoen gulden, ongeveer vier mil joen meer dan in 1978, bleef meer dan anderhalve ton over als positief resul taat. Dit ondanks dat de gemiddelde patiëntenbezetting in dit ziekenhuis lager uitkwam dan geraamd, met 1040 patiënten. Er wordt in de exploi tatie gerekend met gemiddeld 1070 patiënten. Het streven van het psychiatrische Pro vinciaal Ziekenhuis Santpoort is er, aldus het onlangs verschenen jaarverslag, op gericht een nieuwbouwplan voor in totaal vijfhonderd plaatsen zo snel mogelijk af te ronden, terwijl ook aan renovatie het nodige gedaan moet worden. Er zijn voor dit laatste enige plannen in bewerking. In 1978 heeft het College voor Ziekenhuis voorzieningen en bouwkundige inventari satie van psychiatrische instellingen opge steld. Deze inventarisatie laat voor Sant poort, volgens het jaarverslag, „niets aan duidelijkheid te wensen over. Ongeveer 750 plaatsen van de circa 1150 voldoen niet aan de eisen die daaraan moeten worden gesteld. Het overgrote deel kreeg de kwalificatie „slecht”.” De onmiddellijk noodzakelijke voorzie ningen in het huidige gebouwenbestand van het ziekenhuis mogen niet achterwege blijven, is de voorwaarde die het Provinci aal Ziekenhuis heeft gekoppeld aan de bereidheid tot een regionale spreiding van de activiteiten. Zo zou de realisering van een Algemeen Psychiatrisch Ziekenhuis in Amsterdam met driehonderd tot vijf honderd plaatsen nieuwbouw en renova tie in Santpoort niet overbodig maken. „Een nieuw psychiatrisch ziekenhuis in Amsterdam betekent voor een deel nieu we activiteiten; betekent tevens een werk plan met een tijdsduur van naar schatting vijftien tot twintig jaar.’ Het Provinciaal Ziekenhuis Santpoort verricht het werk nu nog bijna uitsluitend op het terrein in de gemeenten Santpoort en Bloemendaal. Het geformuleerde ziekenhuisbeleid ver zet zich volgens het jaarverslag niet tegen de door het rijk gewenste regionale op- (Van onze Haagse redacteur) APELDOORN—DEN HAAG Ir. Albarda bladert al geruime tijd in het dossier. Zoekt en gij zult vinden, maar dat laatste lukt niet zo goed. „We hebben nu al zoveel informatie op papier, maar vind je nu wat je nodig hebt...”, is zijn verzuchting. Met lichte triomf in de stem slaagt hij uiteindelijk in zijn missie. „Hier, heb ik wat cijfers die de afkalving van de werkgelegenheid in de grote indu striële bedrijven illustreren. Tussen 1970 en 1975 gingen er in de nijver heid 190.000 arbeidsplaatsen verlo ren, op 5000 stuks na allemaal bij ondernemingen van meer dan 500 man personeel. Bij de kleinere bedrij ven scheelde dat vijf jaar terug 60 procent van de werkgelegenheid maar dat percentage moet inmiddels aardig zijn gestegen. Juist in die sec tor willen wij als PH de helpende hand bieden als het gaat om inno vatie”. vooraf gegaan heeft de bewindsman de Tweede Kamer uitgebreid geïnfor meerd. De zeven gemeenten waar door het transport vanaf het ECN (Energie Onderzoek Centrum Neder land) naar IJmuiden voerde hadden net gereageerd op het aanbod van meer informatie vooraf. Limmen, Zijpe en Akersloot lieten weten daar geen behoefte aan te hebben. De bui^ gemeester van de laatste gemeente achtte het wel nuttig betrokken poli tiemensen van inlichtingen te voor zien. Eerder in het voorjaar waren wel de commissaris der koningin en de burgemeesters zelf door Ginjaar uitgebreid op de hoogte gesteld tij dens hun vergadering. Aan andere belangstellenden is een brochure over de dumping toegestuurd. Dr. Ginjaar herinnert er in zijn verslag aan dat burgemeester Molen dijk van Velsen op 19 mei het verzoek deed extra-informatie te verschaffen aan een raadscommissie in zijn ge meente. Tien dagen later volgde de aanvaarding van een motie door de raad waarin op uitstel van de dum ping werd aangedrongen. Beverwijk ondersteunde dat standpunt. Vervol gens heeft dr. Ginjaar het verschaf fen van inlichtingen opgeschort, zo als hij in het rapport laat afdrukken. Het is niet uitgesloten dat burgemees ter Molendijk in de genoemde com missie zitting zal nemen als represen tant van de Vereniging Nederlandse Gemeenten. Molendijk is ook voorzit ter van de VNG-commissie voor mi- lieuhygie4ne. De vierde uitnoding voor de commissie-Van Buren is ver stuurd naar het Energie Onderzoek Centrum Nederland dat jaarlijks het radioactieve materiaal verzamelt en verpakt. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Een woordvoerder van de stichting Natuur en Milieu toont zich zeer teleurgesteld over het voornemen van minister Ginjaar om volgend jaar weer een dumping van radioactief besmet materiaal te laten plaatsvin den. Vermoedelijk zal opnieuw de haven van IJmuiden vertrekpunt zijn van het schip dat in de Atlantische Oceaan vaten met de omstreden stoffen zal storten. In het rapport dat dr. Ginjaar don derdag aan de Tweede Kamer heeft verstuurd meldt de bewindsman on der meer dat zeven gemeenten in Noord-Holland dit voorjaar in het geheel niet hadden gereageerd op het aanbod van het Rijk informatie over de dumping te verstrekken. Drie an dere gemeenten lieten weten aan die inlichtingen geen behoefte te hebben. Ginjaar wil op korte termijn de commissie installeren die twee jaar lang mag bestuderen welke alterna tieven er zijn voor de dumpingsope- ratie. Ook Natuur en Milieu en Greenpeace zijn voor deze werk groep onder leiding van prof. Van Buren uitgenodigd. Juijen Keuning van Natuur en Mi lieu: „Pas kort geleden zijn we door de minister schriftelijk gevraagd zit ting te nemen in die commissie. In principe zijn we daartoe bereid. Het hangt er een beetje van af of de minister aan enkele voorwaarden te gemoet wil komen. Ik vind het wel teleurstellend dat de minister tegelij kertijd heeft laten weten volgend jaar weer toestemmig te zullen geven voor de storting. Dat stemt ons niet direct optimistisch”. Een soortgelijke reactie gaf ook Hans Guyt van Greenpeace Neder land. Hij voegde eraan toe dat ook volgend jaar „de strijd tegen die dumping zal doorgaan. Dat we even tueel ook in die commissie plaats zullen nemen vormt voor dat gevecht een beletsel”. De milieuorganisaties zouden donderdagavond onder meer met de Stroomgroep Haarlem-IJ- mond een vergadering bijwonen over de te volgen koers. In het verslag van de dumpingsope- ratie en datgene wat eraan te land is Opnamekosten: 2% over het opgenomen bedrag. Eerste girale storting: f 250,-. En die drie kapitale letters staan dan voor Project Industriële Innovatie. Dank zij subsidie van economische zaken kun nen in 1980 en de twee volgende jaren ongeveer 100 bedrijven geholpen worden bij vernieuwingsactiviteiten. Het departe ment heeft voor dat doel 10 miljoen ter beschikking gesteld. Opmerkelijk genoeg is er bij de 34 ondernemingen die door het Pil te Apeldoorn tot nu toe zijn geaccep teerd slechts één uit Noord-Holland. „Ik kan me niet voorstellen dat juist in die provincie de ondernemers geen steun nodig zouden hebben bij het zoeken naar vernieuwing van een produkt, markt of produktiemethode. Negentig bedrijven hebben we doorgelicht waarvan er acht in Noord-Holland zijn gevestigd. De ene overblijver is Polymarin, een bedrijf te Hoorn dat kunststoffen verwerkt. Noord- Holland loopt derhalve gigantisch uit de pas”, zo stelt project-begeleider F. Schmidt de zaken op scherp. Over de redenen die ten grondslag lig gen aan de achterblijvende interesse tas ten Schmidt zowel als zijn superieur Al barda („Heeft u onze titels en de namen goed gespeld?) in- het duister. Aan de hand istraat spel”. Gast- losep- In alle verbeteringsplannen staat de overgang naar kleinschaliger voorzieningen in het Provinciaal Ziekenhuis centraal. De foto toont een zithoek in het onlangs gereed gekomen deel van het ziekenhuis. n 35, en de Telëbanque: 023*319096 SINDS 1872 bouw van voorzieningen voor geestelijke gezondheidszorg. In Amsterdam zou de eerste aanzet voor het daar gewenste algemeen psychia trisch ziekenhuis kunnen bestaan uit de bouw van een Sociaal Psychiatrisch Cen trum. Als bouwterrein heeft de gemeente Amsterdam het terrein van het voormalig Huis van Bewaring II aan de Havenstraat hoek Amstelveenseweg aangeboden. In Haarlem wordt gezocht naar een geschikt pand voor het huisvesten van een polikli niek. Voor overplaatsing van de polikli niek is een verzoek voor een vergunning bij de staatssecretaris ingediend. De sa menwerking met ziekenhuis Mariastich- ting in Haarlem zal bij een dergelijke overplaatsing kunnen toenemen, is de ver wachting van Santpoort. Nu al werkt een poliklinisch team uit Santpoort in dit zie kenhuis. Eerste besprekingen zijn in 1979 ook gestart over de oprichting van een instituut voor dagbehandeling van psychi atrische patiënten in Haarlem. Samen met psychiatrisch ziekenhuis Vogelenzang en het Elisabeth Gasthuis zou een dergelijk instituut moeten worden gerealiseerd. Met andere betrokkenen en ziekenfonds Spaarneland werkt het Provinciaal Zie kenhuis aan een voorstel om goed inzicht te krijgen in problemen op lange termijn 15.30, 13.30

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9