-i Meubels voor de badkamer Van houten regenton 1 Beitels niet alleen slijpen maar ook wetten I l l naar ’raintainer’ Parallel- aftekenaar pi te Knelfittingen zonder solderen Alles over handwerken I t t Denieuwe% handwerk w encyclopedie ïl I 25 1980 WOENSDAG 5 NOVEMBER EIGENHANDIG z/iq SUPER! I sj i De juiste prijs van wasknijpers -U. O snede t iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii I I i I ken I Goede, oude regenton Informatie 4 tapisserie, boek applicatie, aanbevelen! De ouderwetse regenton heeft zijn voor- en nadelen. Hij vormt in regenrijke perio den een forse voorraad, maar water dat erg lang stilstaat, wordt er niet beter op. Bovendien is het blad met een speciaal gevormde „arend” in het hecht veran kerd. De arend is het aan de bovenkant van het blad doorlopende deel dat in het hecht zit. Normaal is het uiteinde van die Bij uitgebreider badkamermeubilair is een systeem waarbij een zgn. „voëthol” is ingecalculeerd, veelal het meest prak tisch. Die ruiinte tussen de vloer en de onderkant van het meubilair doet visueel een veel geringere aanslag op de beschik bare loopruimte. x aanslag gaan vertonen. Niet alleen verve lend en ontsierend, maar ook energiever- spillend, want een apparaat met veel in wendige aanslag heeft meer stroom nodig om de waterinhoud op de vereiste tempe ratuur te brengen. zodat de beitels een stuk beter bruikbaar zijn in combinatie met een stalen hamer. Als de container in de winter in gevulde toestand bevriest, levert dat geen proble men op; het ding is van kunststof, dus kan uitzetten. Bovendien kan bij invallende dooi regen- of smeltwater gewoon afge, voerd worden. Het is een uiterst listig bedacht apparaat, dat nog geen drie tien tjes gaat kosten. kraantje. De betrekkelijk geringe inhoud staat borg voor altijd vers regenwater. Het aardige van die nieuwe serie is overigens dat de prijs zo „vriendelijk” Naar aanleiding van een in deze rubriek verschenen bericht over een nieuw type winkelhaak die tevens als „parallel-afte- kenaar” kan worden gebruikt, hebben we van vele lezers de vraag gekregen: wat is dat voor een ding? Het begrip winkelhaak (of schrijfhaak) is bij elke doe-het-zelver wel bekend, maar over dat parallel afteke- nen zit kennelijk menigeen in de mist. Een uiterst handig hulpmiddel hiervoor is de beitelslijpmal, die in combinatie met een eenvoudige vlakke slijpsteen gebruikt kan worden. Het nieuwe apparaat is in principe een winkelhaak (maar dan van kunststof, en driehoekig gevormd), heeft dank zij sleu ven de mogelijkheid tot direct aftekenen van hoeken van 15, 30, 45, 60 en 75 graden, maar die parallel-aftekenfunctie zit ’m in de vijf rijen kleine rondé gaatjes waarin net een scherpe potloodpunt of (liever) een stalen kraspen past. Die gaatjes ko men overeen met de millimeterindeling die op de basis van de driehoek is aange bracht. Aan de haaks daarop staande zij de van het apparaat is een „aanslag” aangebracht, die langs het materiaal kan worden gelegd of bewogen. Als je nu één of meer evenwijdig aan de zijkant van het materiaal liggende lijnen moet afschrijven, zet je gewoon de kras pen in het juiste gaatje en je schuift de parallel-afschrijver langs de kant van het materiaal. Dat gaat niet alleen aanzienlijk sneller dan door meten en langs bijv, een lineaal afschrijven, maar ook een heel stuk nauwkeuriger. Hiermee is een wellicht ook bij vele andere lezers opgekomen maar niet ge stelde vraag beantwoord. genaamd) wartelmoeren. wordt met behulp ovaal houten hecht Tot slot: houd uw beitels altijd scherp. Niet alleen geslepen, maar ook gewet. Een beitel die niet vlijmscherp is, is een on ding. Vermijd beschadiging van de scher pe snede; komen er toch karteltjes in de snede, slijp die dan weg en wet de beitel na. Dat er kennelijk een markt is voor bad kamermeubilair blijkt o.a. uit het feit dat een van de bekendste Nederlandse fabri kanten van keukeninterieurs (Keiler) bin nenkort met een heel nieuwe badkamer- lijn komt. Begin volgend jaar zal een compleet programma badkamermeube- len worden gepresenteerd. Het is uitge- voerd in hardplastic (een uiterst praktisch materiaal voor natte ruimten) en het kan geleverd worden in opaal wit, beige en donkerbruin. Die donkere kleur zal vooral de liefhebbers van een wat meer „huiselij ke” badruimte aanspreken. De auto, de ramen enz. wassen met regenwater laat geen hinderlijke sporen na, afzemen is in feite zelfs overbodig. Dan zijn er de kamer- en tuinplantjes die veel meer baat hebben bij regen- dan bij leidingwater. Denk ook aan het stoom strijkijzer, de haarkrultang ^n andere ap paraten die door leidingwater snel kalk- na’s, is ongeveer 22 bij 30 cm groot en kost f79,50. Even een investering, dat wel, maar het boek is ze- afwij- ker z’n geld waard! Toch is het zinvol om zoveel mogelijk gebruik te maken van regenwater. In de eerste plaats omdat het gratis is, omdat we door een zo groot mogelijk gebruik van regenwater de aanspraken op het ten koste van veel energie geproduceerde lei dingwater enigszins beperken, en zeker niet in het minst omdat het kalkarme regenwater veel beter dan het in vele streken harde leidingwater geschikt is voor bepaalde doeleinden. I In dit opzicht komen inventievelingen ons te hulp. Er is al eens een automatisch werkende regenwateropvanger bedacht die een ton of ander reservoir vult, en die, zodra zo’n reservoir vol is het vanuit de goot komende water gewoon via de afvoer wegwerkt. Een nieuwtje op dit gebeid i» de „Raintainer” van Curver, die binnen enkele weken verkrijgbaar zal zijn. Het is een reservoir van kunststof, dat in de plaats van een uit de regenafvoerpijp ge zaagd gedeelte (57,5 cm lang) wordt ge plaatst. De inhoud is 13 liter. Is de raintai ner vol, dan gaat het hemelwater de nor male weg. Aan het reservoir zit een aftap- mogelijk gehouden is; per Óeitel scheelt het enkele guldens ten opzichte van de bestaande Stanley-beitels. Dit is mogelijk gemaakt door o.a. het polijstprocédé van het beitelblad sterk te vereenvoudigen. Dat glanst dan ook niet zo fraai, maar wat de kwaliteit betreft, is er geen enkel ver schil ten opzichte van de duurdere soorten. modem, slagvast beitelhecht van kunststof De tijd waarin regenwater als het meest zuivere drinkwater kon worden be schouwd, is helaas voorbij. Al is het uit de hemel vallende vocht dan vrij van kalk en dergelijke verontreinigingen, er zitten toch wel minder prettige stoffen in die ook in het gewone leidingwater zitten. Er is onlangs een nieuwe serie steekbei tels op de markt verschenen (van Stanley) die de „hakfunctie” van dit gereedschap nog eens duidelijk onderstreept. De kunststof hechten zijn aan de bovenkant van een extra groot slagvlak voorzien, In de badkamer is de laatste tijd ook een „doorbraak" naar complete inrichting waar te nemen, waarbij de meeste fa brieksmatig vervaardigde produkten zo ongeveer het midden houden tussen de wandmeubelsystemen voor de woonruim te en het moderne keukeninterieur. Zowel de badruimten in nieuwbouwwoningen als in bestaande badkamers die aan een opknapbeurt toe zijn, kunnen ermee inge richt worden. Dat gaat veelal „unitsge- wijs”; men kan zoveel elementen aan schaffen als gewenst zijn en voor zover daar plaats voor is. De gemiddelde badkamer is niet zo erg ruim bemeten, zodat net meubilair ge woonlijk vrij beperkt blijft, ook al omdat er meestel niet meer dan één wand voor beschikbaar is. Maar zelfs een klein wand- oppervlak kan heel wat bergruimte ople veren. Een volgens systeem gemeubileer de badruimte krijgt bovendien een even wichtiger en gezelliger uiterlijk. Voor de meeste badkamermeubilerin- gen is essentieel dat ze een geringe diepte hebben, zodat het beschikbare vloerop pervlak niet te sterk verkleind wordt. Een goede planning vooraf is dan ook van belang. Het overkomt menigeen wel eens dat zelfs een enthousiast-aangekocht spie- gelkastje, om boven de badkamerwastafel te plaatsen, in de praktijk een onding blijkt te >zijn, vanwege het formaat. Het is verstandiger om, als u op zo’n fraai en handig badkameraccessoire „valt”, de maten op te nemen en die thuis eerst eens te vergelijken met de nuchtere mogelijk heden. traditioneel Engels hecht De beitel met kunststof handvat („hecht” heet dat officieel) is de laatste jaren erg populair geworden. Op zo’n „plastic” hecht kun je gerust toet een (stalen) hamer slaan, zodat de steekbeitel ook zonder bezwaar als hakbeitel ge bruikt kan worden. Het principiële ver schil tussen steek- en hakbeitels is daar door langzamerhand sterk vervaagd. Uiteraard zijn er nog wel speciale hakbei tels verkrijgbaar (herkenbaar aan de rechte zijkanten van het blad), maar de praktijk bewijst dat het hakken van gaten en sleuven even goed gaat met de van schuin afgeslepen blad-zijkanten voorzie ne steekbeitel. arend spits, maar by de nieuwe serie beitels is daar een kogelvörmige knop aan gemaakt. Die verhindert bij veelvuldig „slagwerk” splijting in het kunststof hecht. en waarin ideeën en toe passingen staan. Wil men echter eens om welke reden dan ook van het „vaste stramien” ken, dan is de behoefte aan technische informa tie en ideeën over andere technieken erg groot. Niet in de laatste plaats om dat er vaak sprake is van een combinatie van tech nieken. Steekbeitels worden geleverd in breed ten van 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22, 25, 32 en 38 mm. Die vreemde „sprong” van 2 naar 3 mm boven de 22 mm breedte is kennelijk een historisch gegeven. Die hele reeks van 12 beitels heeft een gemiddelde doe-het-zelver uiteraard niet nodig. Wie een set van bjjv. vier stuks wil aanschaf fen, doet er goed aan te kiezen voor de maten 6, 12, 18 en 25 mm. Dat is een handzame basisset. 1 iifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim N Sinds enige tijd is het officieel toegestaan gas en waterleidingen door middel van knelfittingen te installeren. Het systeem is overigens al jaren be kend in de centrale-ver- warmingsinstallaties. Om misverstanden te vermij den: het betekent niet dat u nu zelf een gasleiding mag aanleggen. De echte installateur moet dat nog altijd doen; hij mag er nu echter de van Kiwa èn Gi- veg-keur voorziene knel fittingen voor gebruiken. Ze worden gemaakt door VSH in Hilversum. Voor het aanleggen, ver anderen enz. van een wa terleiding kan iedere doe- het-zelver nu echter ook die handige knelfittingen gebruiken. Solderen is daarbij totaal overbodig, en dat is een techniek waar velen toch nog altijd vrees voor hebben. Boven dien: op bepaalde plaat sen kan soldeerwerk wel érg lastig of zelfs gevaar lijk zijn, en dan is die knel- fitting een uitkomst. Zo’n fitting (in alle ge bruikelijke maten en uit voeringen In het artikel „Bou wen met wasknijpers” dat op 29 oktober op de ze pagina geplaatst werd is een onjuiste prijs opgegeven voor de in zakjes verkrijgbare halve knijpers. De prij zen komen op ca. 2,- per vijftig; 6,25 per 200 stuks en 29,- per zak van duizend stuks. De onlangs verschenen Nieuwe Handwerk Ency clopedie betekent goed nieuws voor al diegenen, voor wie handwerken hobby nummer één is. En dat zijn er nogal wat, als we kijken naar de enorme populariteit van technie ken als borduren, weven, haken, breien enz. De re den ervan is simpel: het is leuk werk, dat een hoop voldoening geeft. De (vaak voor betrekkelijk weinig geld) zelfgemaak te handwerkjes zijn niet alleen van praktisch nut, ze zijn in veel gevallen ook mooier van uitvoe ring en netter afgewerkt dan kant-én-klaar ge kochte. Kortom, fijne din gen om zelf te houden of om weg te geven. In de praktijk blijkt dat de meeste handwerksters een voorkeur hebben voor één (soms ook handwerktechniek) en). Meestal zijn ze dan wel in het bezit van een aantal boekwerkjes, waarin de Na de hamer en de zaag is de beitel een van de eerste gereedschappen die je als doe-het-zelver niet missen kunt. Daarvan zijn dan minstens enkele exemplaren no dig (in verschillende breedten) en dat maakt de investering in dit deel van de gereedschapsuitrusting toch al gauw tot een kostbare zaak, zeker wanneer je bei tels van behoorlijke kwaliteit wilt kopen. wie maar één sleutel heeft neemt er dan maar een waterpomptang biGe woon stevig in elkaar draaien en de verbinding is volkomen waterdicht gefabriceerd. Het systeem is onder de naam Super-Fast in de handel verkrijgbaar. willen biedt „De nieuwe hand werk encyclopedie” uit komst. Dit bestaat uit een huis (het eigenlijke koppelstuk), twee ietwat tonvormige ringen (daarom ook wel tonnetjes genaamd) en twee wartelmoeren. De verbinding wordt ge maakt met behulp van twee steeksleutels of ver- verkrijgbaar) stelbare moersleutels, en verdiepen, quilten en naaien. Niet al leen de basistechnieken en allerlei variaties daar- werkelijk op worden behandeld, prachtige boek is onder maar er staan ook tips en enkele) redactie van Anne Rose adviezen over materialen Oosterbaan door Zomer en gereedschappen in, pa- en Keuning te Ede uitge- tronen van diverse werk- geven. Het is in een linnen stukken, die stap voor band gebonden, heeft 512 stap duidelijk gemaakt techniek besproken wordt rijk geïllustreerde pagi- worden. En zoals dat bij een encyclopedie hoort na tuurlijk is ook de geschie denis niet vergeten. Elke techniek wordt „histo risch” bekeken en geillus- Vijftien van de belang- treerd met foto’s van oude rijkste handwerktechnie- werkstukken. Het boek, ken worden uitgebreid be- dat verkrijgbaar is bij de sproken: breien, haken, boekhandel, is een waar- knopen, filetknopen, ma- devol en blijvend bezit, cramé, frivolité, tapijtk- dat we elke handwerkfan nopen, weven, borduren, als naslagwerk en ideeën- Welnu, voor mensen, die naaldkant, tapisserie, boek van harte kunnen zich in handwerktechnie- patchwork, borst hecht arend nek nng vouw LU

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 25