Andrzej Wajda verfilmt na De Man van Marmer nu De Man van IJzer Politieke factoren even grillig als gunst van een Poolse vrouw Slotdeel van feuilleton met speelse snedigheid Kunstenaars: Warrige Macbeth van Triad Stage Alliance door CRM” „BKR aangetast KR Wérkelijk alles op woongebied. Een berber op z n mooist c- Afronden Loopbaan en Liefde blijkt moeilijk Heksen in zinloze rituele vormgeving Mi y 11 DONDERDAG 6 NOVEMBER 19 8 0 KUNST 10 70 lM door Pieter van Lierop - Iw voor van 750,— 995,— 1275,- 1495,- Dit zijn de formaten: karpetten FEZ AMSTERDAM Het 35-jarige bestaan van de hoofdstedelijke bioscoop Kriterion wordt deze week gevierd met de officiële pre mière van Zonder Verdoving, ge regisseerd door Polens meest be roemde en meest invloedrijke fil mer Andrzej Wajda. De cineast die zich vooral de laatste jaren heeft opgeworpen als een filmend bepleiter van grotere vrijheden in de Poolse maatschappij, kwam voor de gelegenheid even overge wipt naar Nederland. Het eerste waar hem tijdens de persconfe rentie naar gevraagd werd, was bijna vanzelfsprekend zijn mening over de jongste ontwikke lingen in Gdansk en de gevolgen daarvan voor de Poolse filmers. 150x200 165 x 935 250x200 200 x 300 225x325 250 x 350 gKf A' 498,- 698,- 845,- 998,- 1825,- 1495,- 2195,- 1795,— I W’l - /I a Bij Insaid vindt u de vloerbedekking die het beste bij u past. Karpetten en vaste vloerbedekking in alle kleuren en dessins. Als Buitenkansje in Insaid nu zuiver scheerwollen Marok kaanse berbers met meer dan 22.000 knopen per vierkante meter. 7^21^ '.Vty-- JU A els van Nol van Rome, directeur van een geneesmiddelenconcern. Andrzej Wajda: „Wat er momenteel gebeurt in Polen beoordeel ik als heel positief". ALMA POST— c ALMA POST Scheiden! En Noodzakelijkerwijs verliefd worden op een inan die nog veelbelovend is. De innerlijke rechtvaardiging daar voor vindt de vrouw in het gegeven dat haar echtgenoot haar nooit had begrepen; nooit aan haar kant gestaan heeft. Als ze zoiets goed voor de geest heeft, dan heeft Andrzej Wajda domineert de Poolse cinema al 25 jaar en zijn betekenis lijkt alleen maar groter te worden. Hij trok in de jaren vijftig internationale aandacht met een oorlogstrilogie, waaruit zijn film As en Diamant de beroemdste werd. De realistische stijl daarvan maakte in de loop der jaren plaats voor de opera-achtige epiek die Landschap na de Slag, De Bruiloft en vooral Het Beloofde Land onderscheidingen deed wegslepen op festivals overal in de wereld. Maar zijn waarschijnlijk belangrijkste film maakte Wajda drie jaar geleden met De Man van Marmer; de eerste Poolse film die de doffe ellende van het stalinistische tijdperk uit de taboe-sfeer haalde en spiegelde aan het leefklimaat in de socialistische staat van de jaren zeventig, waarin nog steeds stalinistische elementen aanwijsbaar bleken. De karakteristieke, wat barokke Wajda-signatuur bleek te zijn vervangen door een veel lossere, reportage-achtige stijl die heel rechtstreeks betoogde. De film sloeg in als een bom, waarvan het effect nog altijd doorwerkt. Misschien mag je zelfs beweren dat het effect pas deze zomer goed is gebleken. In 1977 voelde het Poolse regiem zich er hevig door in verlegenheid gebracht, want de kritiek van De Man van Marmer was ongezouten en het publiek liep er hard voor. Binnen drie maanden hadden 2,8 miljoen Polen de film gezien. De censuur heeft er alles aan gedaan om dat te bemoeilijken; de film is zelfs een tijd lang verboden geweest, maar met een aangepast einde heeft men hem uiteindelijk toch vrij gegeven. Wajda had een te grote naam in binnen- en buitenland, om een film van hem compleet te verbieden. Een jaar later ging er opnieuw een Wajda-film in première: Zonder Verdoving, die nu in Nederland gaat rouleren. Voor een niet-Pools publiek mist Zonder Verdoving een beetje de „power” en zeker ook het verrassingseffect dat de Man van Marmer gehad heeft, maar in Polen zelf werden de gemoederen er opnieuw heftig door in beroering gebracht. Ditmaal werd het hedendaagse Polen heel rechtstreeks kritisch benaderd en op pijnlijke punten aangeklaagd. Nog belangrijker was dat weer een jaar later (in 1977 dus) Wajda bleek te hebben school gemaakt, toen het filmfestival van Gdansk een hele reeks door jongeren geregisseerde „films van de morele onrust” te zien gaf, onmiskenbaar geïnspireerd door Wajda’s twee voorbeelden. En nog een jaar later stonden in dat zelfde Gdansk de arbeiders op de barricaden om hun vrije vakbond te eisen en de jonge Poolse filmers stonden ernaast, om de acties te vereeuwigen in een zeer lijvige documentaire, die het pièce de resistance werd van het Gdansk-festival van september j.l. De verbanden lijken onmiskenbaar. ze ook de innerlijke kracht om van de ene dag op de andere, het huis te verlaten. Als er dan kinderen zijn, wordt snel gevonden dat die kinderen maar gelijk moeten ver klaren dat het leven nu eenmaal hard is”. „Ik moet nog één ding zeggen: De eman cipatie van de vrouw in Polen is waarach- Volgens de BBK zullen de gemeenten als deze maatregel doorgaat de BKR voor een kwart uit eigen middelen moeten be talen in plaats van vijf procent tot dusver. Daarmee wordt de deur opengezet naar ambtelijke willekeur en is te verwachten dat vele kleine gemeenten met de uitvoe ring van de BKR zullen stoppen, met als gevolg een toeloop van kunstenaars naar grote gemeenten. In een resolutie, die woensdagmiddag op het stadhuis werd aangeboden, vragen de BBK-leden het Amsterdams gemeente bestuur verzet aan te tekenen tegen de voorgestelde wijziging, die een onaan vaardbare verslechtering wordt genoemd. B. en W. worden gevraagd dit onder meer te doen door adhesie te betuigen met de in de Tweede Kamer aangenomen motie- Rienks, waarin de regering wordt uitgeno digd de voorgestelde wijziging van de BKR niet door te laten gaan. Of de motie wordt uitgevoerd is niet zeker. AMSTERDAM (ANP). Een actiever- gadering van de Beroepsvereniging van Beeldende Kunstenaars (BBK) van het gewest Amsterdam heeft zich met kracht gekeerd tegen de plannen van de minister van Binnenlandse Zaken. Die wil, vol gens de actievoerders, door een wijziging van financiering van het gemeentefonds de beeldende-kunstenaarsregeling (BKR) - een soort contraprestatie - „op losse schroeven zetten”. Hoe het ook zij, Macbeth is natuurlijk belangrijker dan de heksen, evenals de verongelukte belangrijker En dan het eind: Hardien behaalt hier een overwin- <er- snz. '84/ ude gen irde /AN lier, kbij fo- lijst. Tel. HAARLEM. De rondreizende Australische toneelgroep Triad Stage Alliance legt in haar voorstelling van Shakespeare’s Macbeth het zwaartepunt bij de heksenscènes. die met veel ritueel aandoende bewegingen, zangerige „hohoho” klanken (een han delsmerk van dit gezelschap), en kostuums die vaag aan een of andere godsdienstige secte herinneren worden opgesierd. Boeiend, of uit toneeltechnisch oogpunt knap is dat bepaald niet, maar erger is nog dat absoluut niet duidelijk wordt waarom die heksenscènes zo’n nadruk moeten krijgen. Scène uit het slotdeel van Centrums Loopbaan en Liefde met (van links naar rechts) Ellis- van de Brink, Egbert van Paridon en Jules Hamel. ce. low. Clisby. Clisby, Cemm, Noel Salamanca, De meeste spelers van Triad maken de indruk vooral heel veel te willen zeggen en doen, je ziet ze als het ware op hun beurt wachten. Over het alge meen doen ze echter veel te veel, Triad zou eens een voud moeten nastreven, dan zullen ze ook meer greep krijgen op de inhoud van een stuk. wel de heksen die Macbeth te gronde richten? Is hij het niet veeleer zelf? In ie der geval waren heksen voor het Elizabethaanse publiek natuurlijk minder extreem dan ze voor ons zijn. De Engelse koning Ja mes geloofde aan heksen, en Shakespeare, die in Macbeth de (fictieve) voor vaderen van het konings huis in het zonnetje wilde zetten, heeft dit bijgeloof van de koning misschien in zijn stuk ten tonele willen voeren. Regisseur John Strehlow maakt dat met zijn gebazel in de begeleidende infor matie, waarin hij en pas sant alle vorige Macbeth- voorstellingen tot rionsens verklaart, verre van duide lijk. Hij heeft het over „on heilspellende machten in mensengedaante die de hoofdfiguur psychisch te gronde richten, waarbij je niet kunt volstaan met en kele kakelende toverkol len, maar waar hecht gere gisseerd ensemblewerk, in dringende rituele zangen etc. nodig zijn”. tig. Dat wil zeggen, dat ze niet alleen actief en passief kiesrecht hebben, maar alle vrouwen in Polen werken. Ze verdienen vaak meer dan de echtgenoot, waardoor ze werkelijk zich onafhankelijk kunnen voelen. Ze doen in zekere zin denken aan de nieuwe klassen in de maatschappij: ze willen meteen alles hebben. Dat geeft ze karakter, kracht en vastberadenheid. Zo zijn Poolse vrouwen. Ik ben drie keer gescheiden en vier keer getrouwd, dus ik kan het weten. En wat voor mannen heb ben vrouwen nodig. Heel sterke en vastbe raden mannen in een feitelijk onwankel bare positie! En zulke mannen zijn er niet in Polen. Die kunnen er in. ons systeem niet zijn, omdat iedereen afhankelijk is van een ander, van een situatie, van een relatie. Dat is de reden dat die fantasti sche vrouwen onvoldoende fantastische mannen kunnen vinden. En dat is een reden voor het drama in mijn film. Maar natuurlijk kon ik niet aan de kant van de vrouwen gaan staan, omdat ik dan mijn eigen mannelijke kant verraden zou. Dus liet ik een man zien die intelligent is, de wereld kent en veel begrijpt, wat eigenlijk zijn kracht zou moeten zijn, maar het is juist zijn zwakte”. De Man van Marmer is destijds uit gebracht met een ander einde dan u ei genlijk gewenst had. Is er nu kans, dat onder de gewijzigde omstandigheden de film zijn oorspronkelijk einde zal terug krijgen? „Die mogelijkheid bestaat, maar ik zou die scène dan liever zien in een film die het vervolg is op De Man van Marmer. Ik heb daar het scenario voor klaar en hoop die film te gaan maken onder de titel: De Man van IJzer. Die zou dan moeten beginnen met de scène die de vorige keer niet kon. Zoals de Man van Marmer de jaren vijftig uitspeelde tegen de jaren zeventig, zo zal de Man van IJzer de jaren zeventig plaat sen tegenover wat er nu in Polen gebeurt”. De strijd tussen generaties die in veel van uw films terugkomt en nu ook weer in Zonder Verdoving via de jonge criticus die de oudere journalist bestrijdt waar hij maar kan, is dat iets wat u zelf ook ervaart? „Ik heb zelf het gevoel heel dicht bij de jeugd te staan, doordat ik werk in een productie-eenheid waar erg veel jongeren zitten. Ik hou ervan om met hen samen te werken. Ik probeer ze te helpen, in wat een goede verstandhouding is, geloof ik. Ik zal ze niet alleen maar over de bol aaien, ik spaar ze eerlijke kritiek niet. Dat kan alleen maar bij de gratie van het feit, dat ik zelf óók films maak. Zo lang ik films maak die voorlopig nog beter zijn dan die van hen, kan ik rustig met ze werken. Zodra hun films beter worden, is het vanzelfsprekend dat ze mijn stoel van produktie-unit-directeur opeisen. Ik hoop van harte dat zoiets gebeurt”. De Poolse cinema heeft een opmerke lijke aanwas nieuw talent gekregen. Hoe kijkt u tegen die nieuwe golf aan? „We zien het zelf als een belangrijke nieuwe golf inderdaad, maar hij bestaat eigenlijk uit twee stromingen met een verschillende kijk op het medium. Je hebt een groep jongeren die zich groepeert als de „cinema van de morele bezorgdheid”, waarvan Agnieszka Holland de meest pro minente regisseuse is. Ze willen films die maatschappelijk geëngageerd zijn, in re- portagevorm, maximaal realistisch. Op de andere vleugel zitten Filip Bajon en nog een paar anderen, die vinden dat film er niet is om even een paar sociale proble men op te lossen, maar „kunst” dient te zijn en dat ze zich daaraan willen wijden. Beide groepen hebben hun successen, maar mijn hart gaat toch het meest uit naar de maatschappelijk geëngageerde richting”. ning, zij kiest namelijk voor haar werk in plaats- van voor Axel. Maar dat j». gebeurt op zo’n onver- 19 wacht moment, en het is zo—— weinig onderbouwd, dat het eerder een anticlimax wordt. Niettemin werd er weer goed gespeeld, wat dat be treft is ook deel drie de moeite waard. Hardien werd door Ellis van den Brink op de bekende wijze voortgezet, Jules Hamel had nog een paar mooie zwijgend-verontwaardigde momenten als Axel, Egbert van Paridon kon zijn al in deel twee begonnen figuur Nol van Rome verder uit bouwen, Marjan Berk haar Misia, die echter naar mijn idee op een net iets smake- loze manier belachelijk werd gemaakt. Een nieuwe acteur was Alexander van Heteren, geleend van het. Publiekstheater, hij zette een leren-jasjesfotograaf en een bijzonder suggestie ve, ongeïnteresseerde schoonmaker neer. Voor wie het tot nu toe allemaal gemist heeft begint er op 19 november een nieuwe serie van de hele Loop baan en Liefde in de To neelschuur. Het is niet mijn gewoon te om regisseurs op hun woorden te ■pakken, ik maak hier een uitzonde ring omdat Strehlows ideeën precies aangeven hoe warrig en vol onlogi sche gedachtensprongen zijn voorstelling in elkaar zit. Zijn uitspraak over de heksen is even waardevol als die van iemand die be weert dat je, wanneer je een auto-ongeluk op toneel wilt laten zien, niet kunt volstaan met een Daf maar een Mercedes nodig is. Dat is even onzinnig, en even aanvechtbaar. En dan ga ik nog voorbij aan de vraag of Strehlow gelijk heeft als hij de heksen in Macbeth zo’n centrale plaats wil geven. Zijn het de van Misia, in het vorige deel goed voor een paar niet-kwetsende lachen over homosexualiteit, laat by mij een gemengd gevoel achter nu er in deel drie mee wordt gesold alsof het een te verwaarlozen, nogal grappige neiging is van Mi sia. Dat Hardien burgerlijk is vind ik best, maar ik wil dan wel dat de schrijvers kommentaar blijven leve ren op die burgerlijkheid. Uit deel 3, Corruptie, blijkt dat die taak inder daad te zwaar was voor het schrijversduo, het is een afmakertje geworden waarin de speelsheid en snedigheid van de eerste twee delen zelden meer aan bod komen. Het ver haal komt er op neer dat Hardien door toedoen van Axel haar populariteit ver liest, een poos door Misia verzorgd wordt, en vervol gens tot minister-president wordt gekozen („een vrouw in opspraak, heel geschikt voor de politiek”). Hier blijkt hoe smal de marge is tussen wat nog leuk is en wat niet meer. Tegen deel drie inbrengen dat de gebeurtenissen on geloofwaardig zijn is on zinnig, want dat waren die van deel 1 en 2 ook, maar daar stoorde het niet, en hier wel. Het verschil zit hem er, geloof ik, in dat alles zo’n nadruk krijgt nu er op een afloop wordt aangestuurd. Het vraagstuk van de celdeling wordt hier de kapstok waaraan Har- diens afgang is opgehan gen, en krijgt daardoor te veel belang voor een kwes tie die maar oppervlakkig uiteengezet wordt. De lief- in Amsterdam. steeds 12.30 HAARLEM. Na het tweede deel van Loopbaan en Liefde leek het een ónmogelijke^:' opgaaf om een derde en tevens laatste deel te maken, zoveel losse draden waren er. De relatie tussen Hardien en Axel; Hardiens carrière; Axels mislukkelingen; de verliefd heid van ex-schaatstrainster, nu journaliste. Misia op Hardien; het probleem van de/oi volksgezondheid in het licht van DNA-ontwikkelingaangebracht door het optreden'"' Andrzej Wajda: „Wat er momenteel ge beurt in Polen beoordeel ik als heel posi tief en ik heb er vertrouwen in dat de situatie zich ontwikkelt in een gezonde richting. Je merkt nu al dat er dingen in Polen mogelijk zijn geworden die heel lang niet gekund hebben. Documentaires en speelfilms die in de loop der tijd waren gemaakt maar niet vertoond, worden nu vrijgegeven. Het grootste deel ervan is nu op de tv gebracht en de rest kan misschien in de bioscoop. Overigens waren er ver schillende redenen voor, dat men die films nooit heeft willen draaien. Sommige dat bleek ook nu waren domweg te slecht voor vertoning. Maar er zaten ook hele mooie tussen, zoals Hands Up, van Skolimowski. Omdat die films indertijd (1967) niet werden vrijgegeven, is Skoli mowski toen zijn heil in Engeland gaan zoeken. Nu kan het Poolse publiek die films alsnog te zien krijgen... Uw film Zonder Verdoving heeft een tweeledig thema: het stuklopen van een huwelijk, verstrengeld met een journalis tieke carrière die vanachter de schermen kapot wordt gemaakt. Bij welk van de twee uitgangspunten voelde u zich per soonlijk het meest betrokken? „Mij interesseerde het meeste hoe ik zelf zou reageren als ik in een dergelijke situa tie terecht zou komen. Van tijd tot tijd is het mij in het verleden gelukt om een film te maken die in Polen een verrassing bleek. Ik zat echter vrijwel permanent op een gevaarlijke grens. Ik ben steeds bang gebleven voor wat er met mij zou kunnen gebeuren, als ik geen films meer zou kun nen maken. Het eenvoudigste zou dan zijn om in het Westen te gaan filmen. Ik heb dat ook wel eens gedaan, maar het bevre digde mij onvoldoende. Als mij dus iets dergelijks zou overkomen, vrees ik net zo’n neergang mee te moeten maken als de journalist in Zonder Verdoving. Probe ren je te verdedigen, op allerlei deuren gaan kloppen, merken dat je je bondgeno ten kwijtraakt, voelen dat je de grond onder je voeten verliest. Ik kan me de psychische toestand van zo iemand die zoiets overkomt heel goed voorstellen. Dat was voor mij het belangrijkste thema”. En hoe zijn de problemen van die journalist met zijn vrouw daarnaast ko men te liggen? „Ik wilde laten zien dat in feite de poli tieke factoren die voor een artistieke car rière van belang zijn, even grillig zijn als de gunst van een Poolse vrouw. Zowel het een als het ander valt te verklaren. De vrouw in de film bevindt zich in een kritieke fase van haar leven. Als een vrouw 35 jaar is, besluit ze haar leven opnieuw te beginnen. Wat doe je het eerst? Insaid Badhoevedorp, Vlierstraat 25, telefoon 02968 - 6612. Oisterwijk.Heusdensebaan 50,telefoon 04242 - 9030. Geopend van dinsdag t/m zaterdag (vrijdag koopavond). Elke zaterdag GRATIS advies van binnenhuisarchitekt in Insaid. Hij maakt graag een uurtje voor u vrij. Voorstelling: Loop baan en Liefde deel 3, Corruptie. Groep: Cen trum. Tekst en regie: Pe ter Römer en Ton Vor- stenbosch. Decor: Benno de Vries. Met: Ellis van den Brink, Jules Hamel, Egbert van Paridon, Marjan Berk, Alexan der van Heteren. Pre mière 5 november 1980 in De Toneelschuur, daar nog te zien op 12 november, op 7, 13, 14 november in Centrum Bellevue, Aanvang uur. is dan de auto die hem overrijdt. Van de belang rijkheid van Macbeth’s be levenissen, zijn greep naar de macht en de daarop vol gende ondergang, heeft Triad me niet kunnen overtuigen. De groep speelt in een mengeling van stijlen. Ik zie soms hef tig gespeelde emoties waarbij ik veel ge schreeuw moet aanhoren, dan weer melodieus tekst- zeggen, op de manier van The Royal Shakespeare Company, en daartussen door duiken dan nog gesti leerde scènes op zoals ver traagd vechten, of ritueel klinkend vrouwegehuil. De overgangen worden aange geven door vaandelzwaai- en, met oosterse trekjes, die kennelijk ook de judo- pakachtige kostuums heb ben geïnspireerd. Voorstelling: Macbeth van Shakespeare door The Triad Stage Allian- Regie: John Streh- Kostuums: Spelers: (ADVERTENTIE) b Alison David Madeleine Gregory Cox, Gordon, Angelo Geoffrey Swann, Damyn Lodge, James Hagan, Nani McMullin, Wayne Con do. Gezien op 5 novem ber 1980 in de Haar lemse Schouwburg. t 4KT?

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 11