Kamer wil Concentratieplan in ’81 weer voor nutsbedrijven Albeda: Voor iedereen wekt ongenoegen bedrijfsgezondheidszorg !|O< V' 'B; Amro Bank? POSTCODE fawvH, even doen. kerstboter En u, spaart u al bij de Puurzilver voor nieuwe Amro spaarders. BW 31 Eerste ARBO- maatregelen pas in 1982 CAO bij Smit goedgekeurd bi’ 1 f Vermeulen Sociaal aspect sterk onderbelicht" ii\i ljWkr ECONOMIE GROTE HOUTSTRAAT 1 a en 2 HAARLEM 19 1980 DONDERDAG 6 NOVEMBER ECONOMIE ptt post V door Prof. dr. F. Hartog Voor nieuwe Amro-spaarders slechts 1’ 15,- (voor niet Amro-spaarders f30,-). Als we nu allemaal altijd de postcode bij ons eigen adres schrijven, dan maken we het mensen die terugschrijven heel makkelijk! (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De gang van zaken rond de voorgenomen concentratie van de openbare nutsbedrijven heeft groot onge noegen veroorzaakt bij de ambtenarencentrales. Ze menen dat volstrekt onvoldoende aandacht aan de sociale gevolgen van een concentratie in de sectoren gas, water en electriciteit is besteed in het rapport dat de Tweede Kamer daarover eerder dit jaar heeft ontvangen. Spaart u nog niet bij de Amro Bank? Dan verschaft de Amro Bank u nu een goede extra reden om een spaarrekening te openen: een plaatje van 10 gram gegarandeerd 999,0 fine silver (de aanduiding voor puur zilver). Hoe komt u aan zo’n waardevol kleinood? U opent een spaarrekening bij de Amro Bank en stort minimaal 50 gulden. Dan stellen wij u van onze kant in de gelegenheid hel zilveren plaatje te kopen voor het speciale bedrag van f15,- (prijs voor niet-Amro- spaarders-f 30,-). Voor het zilveren plaatje geldt het devies: zolang de voorraad strekt Ontvangt u liever een, spaarpremie i.p.v. een plaatje puur zilver, dan doet de Amro Bank als aanmoedigingspremie f7,50 bij uw eerste inleg. Deze premie is gedurende één maand niet opvraagbaar. Deze unieke aanbieding van de Amro Bank r» geldt vanaf 4 november tot FTT1 en met 5 december. Zorg dus KQ I dat u er snel bij bent. Zie ook Viditel pag. 753038. I i1 -S.1 ,,rl,fut ||1 4 melter hI assayer (ADVERTENTIE) 4.40 Minister Albeda 90.50 she üm, We zullen moeten uitzieken A liv. ed. eerd: AMSTERDAM (ANP). Minister Albeda (Sociale Zaken) wil dat alle werknemers in ons land bedrijfsgezondheidszorg krijgen. Een goede bedrijfs gezondheidszorg is een belangrijk middel om de kwaliteit van de arbeid te verbeteren. 10 gram fint silver 999,0. Afmetingen i'Gxi'ócm Dikte: 3 mm Gegarandeerd door de Amro Bank met een genummerd ..certificaat van echtheid” Dit verwijt hebben de centrales gericht aan het Rotterdamse adviesbureau en aan de Commissie Concentratie Nutsbedrij ven. Voor mei volgend jaar moet de rege ring een standpunt kenbaar maken over het door het Rotterdamse adviesbureau in opdracht van de ministers van Economi sche Zaken, Volksgezondheid en Binnen landse Zaken opgestelde rapport. „De enkele bladzijden tekst die aan de sociale gevolgen voor het personeel wor- De uitbreiding van de bevoegdheden van de OR en de instelling van ARBO- commissies is het eerste dat wordt ver wezenlijkt, maar niet voor 1982, aldus Albeda. Hij zei dat er al enige tijd wordt ben kunnen worden verplicht een ARBO-commissie in te stellen. gewerkt aan de invoering van de wet, die overigens geleidelijk zal plaatsvinden. De volledige invoering zal ongeveer acht jaar duren. Maar ergens tussen de basis en de top zit een verstopping. De toponderhande laars blijven immers op elkaar wijzen en dat verlamt de zaak. Kunnen we daar uit komen? Vpor het ogenblik is er niets dat wijst op een doorbraak. De problemen kunrien niet nog duidelijker worden. Als de basis het begrijpt, moet de top het zeker kunnen inzien. De wil ontbreekt echter en dan houdt alles op. De mentaliteit moet om. Er zijn tijden waarin een volk bereid is tot grote of fers. Tijdens de bezetting hadden velen zelfs hun leven over voor de goede zaak. Maar niemand wil sterven voor de beta lingsbalans of de werkgelegenheid. Dat hoeft gelukkig ook niet. Als we met zijn allen terug gaan naar het levenspeil van het midden van de jaren zeventig, zijn alle problemen opgelost. Er zijn tekenen dat de bereidheid tot matiging aan de basis wel in belangrijke mate aanwezig is. Verschillende opinieonderzoeken wij zen in die richting. Maar kan een linksgericht kabinet niet beter overweg met de vakbeweging? Dat wordt van die kant wel steeds gesteld, maar het wordt niet door de ervaring bevestigd. Een centrumrechts kabinet, zoals we nu hebben, moge de vakbewe-. ging op de nek hebben, maar een links gericht kabinet heeft de vakbeweging om de hals. Het is de vraag wat lastiger is en meer belemmerend werkt voor het voeren van een doeltreffende economi sche politiek. De gulden moet om. Onze concurren tiepositie wordt niet alleen bepaald door onze lonen in guldens, maar ook door de Kwaliteit van de arbeid is belangrijk, belangrijker dan een procent meer of minder koopkracht, zo betoogde Albeda op een door de FNV en CNV georgani seerd congres in Amsterdam over de be drijfsgezondheidszorg in ons land. Momenteel krijgen slechts 1,5 miljoen van de vier miljoen werknemers in ons land bedrijfsgezondheidszorg. Dat betreft Deze beschouwing en die van het voor gaande artikel brengen mij daarom tot de slotsom dat er voor onze economische kwalen of geen afdoende geneesmidde len zijn of dat wij ze niet kunnen verdra gen. We zullen dus moeten uitzieken. Maar evenmin als de olielanden heb ben we onze gasvondsten in de hand. Ook de andere factoren die zijn ge noemd, kunnen óf niet worden ingezet als instrumenten van economische poli tiek óf zouden bij nader inzien toch niet goed werken. er meer binnenlandse inflatie. Het helpt dus alleen maar tijdelijk en daarna zijn we op een ander punt slechter af. Het grote probleem is echter dat er nog een groot tekort is aan gespecialiseerde bedrijfsartsen en bedrijfsverpleegkundi- gen. Momenteel telt ons land ongeveer 600 bedrijfsartsen en -geneeskundigen. Voor een volledige bedrijfsgezondsheidszorg in ons land zullen nog eens 800 extra artsen en 800 verpleegkundigen extra nodig zijn, zo schat dr. A. Wink, hoofd van de medi sche afdeling van het Directoraat-gene- raal voor de Arbeid. Maar het kon nog wel eens een hele toer worden om aan die extra mensen te ko men. Jarenlang is de bedrijfsgezondheids zorg in ons land ondergewaardeerd, het was een specialisme dat nauwelijks medi sche studenten trok en daar ondervinden we nu de naweeën van. S&S* ;n. lit tuvel 111. 10,00 17,00 .0,00 7,32 1,55 450,00 364,50 De ARBO-wet, zoals hij is gaan heten, vervangt de veiligheidswet van 1934. Zij wil normen verschaffen voor de veilig heid, gezondheid en het welzijn van de werknemer. Op deze terreinen krijgt de ondernemingsraad een aantal nieuwe rechten en bevoegdheden. Zeer kleine bedrijven die geen OR hoeven te heb- waarde van de gulden in het buitenland. Die is in de laatste jaren flink gestegen. Dat wreekt zich op onze uitvoermarkten en ook op de binnenlandse markt kun nen we de concurrentie met allerlei inge voerde produkten niet meer aan. Ligt het dan niet voor de hand de wisselkoers van de gulden te verlagen? Ook dat is veel minder aanlokkelijk dan op het eerste gezicht lijkt. Onze concurren tiepositie wordt door devaluatie welis waar met één klap verbeterd, maar daarna treedt een proces in werking dat weer in de andere richting werkt. De conclusie was niet bemoedigend. Alles is geprobeerd en alles is mislukt. Daarom kan het zin hebben naar nieuwe mogelijkheden om te zien. Wat kan er om? In het volgende zal achtereenvol gens en puntsgewijs aandacht worden besteed aan de mogelijkheid tot omgaan van de mentaliteit, van de vakbeweging, van het kabinet, van de wisselkoers, van de olielanden en van de aardgaswinning. Het kabinet moet om. Het bestaande kabinet maakt erg weinig van haar eco nomisch beleid. Met name kan men de eigen financiën vrijwel niet meer de baas. Dat kan de verleiding oproepen aan te sturen op een kabinet met een andere kleur, waarin de huidige opposi tie weer aan het roer staat. Maar laten we ons daarbij niet vergissen. Juist in de oppositie bevinden zich de allergrootste besteders, die in het verleden, toen zij in de regering zaten, in belangrijke mate hebben; bijgedragen tot de moeilijkhe den waar we nu mee zitten. Een nieuw kabinet van gulle besteders zouden we in economisch opzicht vermoedelijk niet meer te boven komen. Het is altijd ver keerd voor de regen te schuilen onder een lekkende goot. De vakbeweging moet om. De vakbe weging is van oudsher realistisch. Men neemt de omstandigheden zoals ze zijn en haalt er voor de werknemers het beste uit. Dat beste is nu: loonmatiging in het belang van de werkgelegenheid. Maar dat valt niet mee. De vakbeweging maakt nooit haarspeldbochten. In de jaren vijftig was zij zeer behoedzaam bij het stellen van looneisen, uit vrees voor werkloosheid. Toen die vrees niet be- Nieuw aardgas. Men kan onze econo mie vergelijken met een topclub uit het betaalde voetbal die gewend is geraakt aan het meedraaien in de Europese com petitie. Men heeft zich daar financieel dermate op ingésteld dat men alleen nog maar kan rondkomen met behulp van dat Europese voetbal. Zo hebben wij ons dank zij het aardgas een zo hoog peil van collectieve uitgaven aangewend dat wij alleen nog maar draaiende kunnen blij ven als er steeds nieuwe gasvelden wor den gevonden en als de ontginning daar van bovendien niet wordt belemmerd door milieu-overwegingen. 3,00 4,80 >,00b 7,70 7.20 3,60 2,00 3.10 3.00 3,50 3,80 3.50 3,70 De olielanden moeten om. Als de olie prijs voorlopig tot rust komt, krabbelt de wereldconjunctuur er misschien weer langzaam bovenop. Maar dat heb ben we niet in de hand. Het Midden oosten is zulk een onrustig gebied dat er altijd wel iets aan de hand is dat de olieprijs opdrijft. Bovendien hebben juist wij voorlopig weinig last van de voortdurende stijging van de olieprijs, wegens de versterkte koppeling aan de uitvoerprijs van het aardgas. Het heeft dus weinig zin de OPEC de schuld te geven als verontschuldiging voor het ei gen tekortschieten. We zullen moeten leven met steeds duurder wordende olie en bij ons zelf orde op zaken moeten stellen. Als wij dat niet kunnen, met het aardgas als rugdekking, wie kan het dan wel? Eigenlijk pas een jaar of vijf ziet men het grote belang van bedrijfsgezonds heidszorg in. Dezer dagen krijgt ons land z’n eerste hoogleraar in de bedrijfsge zondheidszorg. Dr. Wink vindt het van groot belang dat het image van dit specia lisme bij de studenten verder wordt ver beterd. Ook moet de opleidingscapaciteit worden uitgebreid en moeten er meer docenten komen. ROTTERDAM (ANP). De werkne mers van het Rotterdamse sleepbedrijf Smit Internationale zijn akkoord gegaan met de principeovereenkomst die de ver- voersbonden FNV en de directie van Smit begin oktober na moeizame onderhande- lingen bereikten over een nieuwe CAO. Volgens een woordvoerder van de Ver- voersbonden FNV heeft een schriftelijke stemming uitgewezen, dat de overgrote meerderheid van de leden (92 procent) voor het akkoord heeft gestemd. De nieuwe CAO voor de sleepdiensten heeft een looptijd van twee jaar. Het con tract behelst onder meer herstel van de prijscompensatie, herstructurering van de lonen en optrekken van de lonen van enkele „knelgroepen”, een dag extra va kantie en verlaging van de VUT-leeftijd. Het actiecomité van Rotterdamse havenarbeiders, dat vorig jaar de stakin gen bij Smit en in de stukgoedsector orga niseerde, heeft al laten weten het bereikte CAO-akkoord onvoldoende te vinden. In een vorige bijdrage over de economische problemen van ons land is nagegaan of bestaande in strumenten van economische poli tiek nog wat straffer kunnen wor den gehanteerd. Onze invoei' in guldens wordt name lijk duurder. Die beslaat meer dan de helft van onze eigen produktie. Het bin nenlandse prijspeil ondergaat dus een extra opwaartse druk. Dat brengt ook het loonpeil in beweging, op grond van de indexclausules in de collectieve arbeidsovereenkomsten. Na verloop van tijd is dan wat de concurrentiepositie betreft alles weer bij het oude. Alleen is voornamelijk werknemers in grotere, industriële bedrijven. De vakbeweging wil dat uiteindelijk alle bedrijven en in stellingen bedrijfsgezondsheidszorg krij gen. Ook in kleine en middelgrote bedrij ven zijn immers onveilige en gezonds- heidsbedreigende werkomstandigheden die niet onder doen voor die bij grote ondernemingen, zei FNV-secretaris A. de Bruin op het congres. waarheid werd, durfde men aanvanke lijk nog niet het onderste uit de kan te halen. Maar geleidelijk groeide de overtuiging dat alles mogelijk was en dat de bomen tot in de hemel groeiden. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De meerderheid van de Tweede Kamer wil volgend jaar weer een kerstboteractie. De motie van het kamer lid Van der Linden (CDA) waarin de rege ring wordt verzocht dit in Europees ver band te bevorderen, werd aangenomen met alleen de. fracties van PvdA en D’66 tegen. In de motie wordt geconstateerd dat in de Europese Gemeenschap nog steeds sprake is van een onevenwichtige situatie op de zuivelmarkt. Daarbij moet zoveel mogelijk voorrang worden gegeven aan de afzet binnen de EG boven de afzet buiten de gemeenschappelijke markt. De regering wordt daarom verzocht te bevor deren dat in navolging van voorgaande jaren een kerstboteractie gehouden wordt. Met algemene stemmen werd een ande re motie van Van der Linden aangenomen waarin de regering wordt uitgenodigd een gericht programma op te stellen voor de oplossing van knelpunten in bepaalde re gio’s. Daarbij moet vooral aandacht wor den besteed aan de kredietsituatie van jonge boeren en tuinders voor zover de continuïteit van de bedrijven in gevaar is. Ook dat bleek op den duur niet op te gaan. Nu is men weer bezig aan een langzame omschakeling, maar dat kost opnieuw tijd. Voorlopig overheerst nog de neiging heel weinig toe te geven. Men loopt achter op de omstandigheden. Over zeg drie jaar zijn er misschien weer zaken met de vakbeweging te doen en is zij weer in staat in te spelen op de actuele situatie, maar daar kunnen we niet op wachten. Zoals het nu is, zijn er hoogstens enkele strootjes in de wind die wijzen op een langzaam verleggen van de koers. Voor 1981 hebben we daar nog weinig of niets aan. DEN HAAG (ANP). De eerste con crete maatregelen op grond van de nieu we arbeidsomstandighedenwet (ARBO) zullen niet voor 1982 in werking treden. Minister Albeda van Sociale Zaken heeft dit in de Eerste Kamer gezegd bij de behandeling van het wetsontwerp. De Senaat ging er zonder hoofdelijke stem ming mee akkoord. De bewindsman benadrukte dat de wet gebaseerd is op een groeimodel. Zij zal in de praktijk door werkgevers en werknemers in samenwerking met de overheid nader moeten worden inge vuld. De ARBO-wet is geen luxe, zeker niet als je kijkt naar de enorme omvang van het ziekteverzuim en de arbeidson geschiktheid, aldus de minister. De wet zal volgens hem een bijdrage kunnen leveren aan het volumebeleid, dat het beroep op de sociale verzekeringen wil terugdringen. den gewijd, missen iedere onderbouwing en zijn totaal ongeschikt om enig inzicht te krijgen. Het is beschamend, dat zoiets in 1980 nog kan gebeuren”, aldus de ambte narencentrales. Zij dringen er met kracht op aan, dat aan welke soort reorganisaties uiteindelijk ook de voorkeur wordt gege ven, er geen beslissingen worden geno men alvorens het sociale aspect van de maatregelen diepgaand is onderzocht en daaraan een belangrijke rol wordt toege kend bij de te nemen maatregelen. De vijf centrales stellen een aantal voor waarden. In de mogelijkheden, die door het adviesbureau worden genoemd, wor den vele bedrijven opgeheven en voor andere bedrijven worden verschillende organisatievormen voorgesteld. „Dit bete kent, dat direct al ongeveer 15.000 van de in totaal 40.000 personeelsleden te maken krijgen met een verandering van werkge ver, werkplek en functie. Er is niet nader aangegeven hoe dit moet gebeuren. De vergelijking van de arbeidsvoorwaarden van het hierbij betrokken personeel is dermate summier en gebrekkig, dat deze in het geheel niet bruikbaar is”, aldus, de centrales. De ambtenarencentrales willen bij de maatregelen laten meewegen de verkre gen rechten yvoor het personeel, de voor uitzichten, passende functies en stand plaatswijzigingen. „Hierover zal vooraf overleg dienen te worden gepleegd”, aldus hun brief. >.00. 2.00 2,50 1.80 3,50 >,30 4,10 3,00 >,50 7.00 O.OOf 3,30 4,90 5,00 1.60 1,00 4,40 3,10 3,50 3.20 0,20 5,00 8.20 5,00 4,00 2,30 7.20 1.00 2,50 2.30 2.10 3.90 1,50 1,40 4,30 2,00 0,80 0,70 0,00 7,00 9,00 3,90 >3.70 19,00 14,40 2,00d 19,80 17,30 19,10 10.20 17,50 41.20 10.50 1,20e 19.50 15,00 (ADVERTENTIE)

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19