BAYERN ONVERWACHT IN PROBLEMEN Liverpool gemakkelijk verder Thijs Libregts niet ontevreden Opstand fans Barcelona na stunt Köln ,,PSV TACTISCH STERK TEGEN HSV’’ 21 19 80 DONDERDAG 6 NOVEMBER SPORT Europa Cup 1 Europa Cup 1 Europa Cup 3 I Europa Cup 3 Succes van Luik |L Perspectief jryl 3- 38t/m :egel- e en 3ken. iet n. Zelfverzekerd Geluk gehad - (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Ajax heeft zichzelf een mentale injectie toegediend door niet alleen met 2-1 revanche te nemen voor de afgang twee weken eerder tegen Bayern München, maar vooral ook door de Westduitsers volkomen onverwacht nog in proble men te brengen. Na de aan duidelijkheid niets te wensen overlatende nederlaag van 5-1 in Beieren, zag het ernaar uit dat Ajax in het tweede deel van dit dubbelspel in het Europa- Cuptoernooi opnieuw voetballes zou krijgen. Weliswaar merkte Ajax-trainer Leo Beenhakker daags voor de return op dat zijn ploeg pas nerveus zou worden bij een voorsprong van 3-0, maar op dat moment had dat meer weg van zelfspot dan dat het iets met de realiteit te maken had. Strafschoppen VI II Ajax-jeugd maakt goede beurt t 4150 JAN PREENEN HSV-speler Peter Hiddien is Adrie van Kraay te snel af Zonder tot op heden in details te zijn dagavond zijn debuut maakte in het Eu- ropa-Cuptoernooi. De Spaanse toeschouwers konden hun diepe teleurstelling niet meer bedwin- In werkelijkheid is Ajax voor slechts 13.000 toeschouwers evenwel erg dicht bij die „droomscore” gekomen. Nadat Wigge- mansen (overigens in buitenspelpositie) en Rijkaard al na twintig minuten voor een schier onwerkelijke stand van 2-0 hadden gezorgd, kreeg Ajax nog verscheidene mogelijkheden om zijn tegenstander op zijn beurt te vernederen. Vermoeidheid, te riskant spel en de routine van Bayern München stonden een dergelijke stunt echter in de weg. De Westduitsers speelden de eerste veertig minuten vertragend om FC Bar celona niet de gelegenheid te geven met snelle aanvallen toe te slaan. Dat lukte zonder al te veel problemen. Toen de spelers met hun gedachten al in de kleedkamers vertoefden voor de rust maakte de voorstopper van FC Köln, Strack, een uiterst belangrijk doelpunt (0-1). Volledig vrijstaand schoot hij in de 42e minuut in de rechterhoek van het door Artola verdedigde doel. moest in de zeven (Van onze sportredactie) HAMBURG. Evenals vorig jaar, toen St. Étienne voor de eliminatie zorgde, heeft PSV al in een vroeg stadium af scheid moeten nemen van het EUFA- Cup-toernooi. Na de 1-1 in Eindhoven boekte HSV gisteravond in Hamburg een 2-1 overwinning. Toch is PSV dichter bij een plaats in de volgende ronde geweest, dan de slechte uitgangstelling vooraf deed vermoeden. De Libregts-formatie hield lang stand in het Volkspark-stadi- on en dankte de uitschakeling eigenlijk nog het meest aan zichzelf, omdat enkele goede mogelijkheden om te scoren niet werden aangegrepen. Ajax kwam er het dichtst bij toen doel- De Hamburgse trainer Branco Zebec zei na afloop: „Mijn prognose dat we in de return slaag zouden krijgen, is uitgeko men. De ploeg maakte voor de pauze de fout de aanvallen te snel te willen opzet ten, waardoor er onrustig werd gespeeld. Wat ook heeft meegespeeld is, dat die De Belgen wonnen beide wedstrijden tegen FC Kaiserslautern met 2-1. De club van trainer Ernst Happel begon overdonderend en had na vier minuten al een voorsprong door Edström. De Belgische vreugde duurde niet lang, want al in de 9e minuut kwamen de Duitsers op gelijke hoogte toen doelman de: Hamburger SV en Eintracht Frank furt deden dat via de Nederlandse te genstanders PSV en FC Utrecht, VFB Stuttgart won ook de tweede wedstrijd tegen het Oostduitse Vorwarts. Stand aard Luik komt de eer toe als enige een Westduitse vereniging de weg versperd te hebben. Hollandse speelstijl het storen in een vroeg stadium ons gewoon niet ligt. In de tweede helft ging het een stuk beter”. Dat laatste bleek snel, want Jürgen Groh profiteerde al in de tweede minuut van dat tweede part. De middenvelder ontving de bal van Horst Hrubesch en passeerde de te ver voor zijn doel staande Pim Doesburg met een droge knal: 1-0. HSV was duidelijk aangeslagen. De niet volledig fitte René van de Kerkhof ontfut selde Jakobs de bal, maar wist vervolgens geen raad met de kans. En Postuma liet het leer te ver van zijn borst springen, De Westduitse afweer kon de weelde van de voorsprong niet dragen en beging de ene slordigheid na de andere. Dit tot ongenoegen van de ruim 46.000 toeschou wers, die werden geconfronteerd met een zich herstellend PSV. De gelijkmaker van de Eindhovenaren, in de 63e minuut, was dan ook verdiend te noemen. Een formidabele treffer van Van der Kuylen, die de bal uit de door de redelijk fluiten de George Konrath toegekende vrije trap met een boogje over de opgestelde HSV- muur in de bovenhoek deponeerde. waardoor doelman Josef Koitka hande lend kon optreden. Bij de in die periode onzeker acterende Hamburgers werd de falende rechterspits Willi Reimann hij zit in competitieverband een schorsing uit van acht wedstrijden en mist daardoor wedstrijdritme in de 71e minuut ver vangen door Jurgen Milewski. Amper had deze wissel plaatsgevonden of HSV stond op voorsprong. Een voorzet van Casper Memering werd nog wel door Willy van der Kerkhof met het hoofd beroerd, maar de bal sprong voor de voe ten van Hrubesch, die koel uithaalde: 2-1. werd uitgeschakeld. Nederland was de grote verliezer met drie afvalligen. Oost- Duitsland (FC Magdeburg en FC Vor- waerts), Schotland (St. Mirren en Dun dee United), Tsjechoslowakije (Bohemi ans en Zbrojovka Bmo), Bulgarije (Be- roe Stara Zagora en Levski Spartak) en Portugal (FC Porto en Boavista) telden twee uitvallers. DEN HAAG (ANP). Liverpool en CSKA Sofia zijn als sterksten uit de achtste finales in het toernooi om de Europese beker voor landskampi oenen te voorschijn gekomen. Zowel Liverpool als CSKA kwam in twee wedstrijden op een doelsaldo van vijf. Liverpool heeft het in de thuiswed strijd tegen het Schotse Aberdeen erg eenvoudig gehad. Gedurende de ge hele wedstrijd had de kampioen van Engeland een groot overwicht. Dat werd uitgedrukt in vier treffers: Mil ler en Neal voor de rust en Dalglish en Hansen na de pauze. 5; 5; Hoewel Ajax zijn voornaamste doel kwartfinale) niet had bereikt en boven dien nog een verlies had moeten incasse ren van bijna twee-en-een-halve ton, zag Beenhakker eindelijk weer eens perspec- Rijkaard: „Toen ik hoorde dat ik tegen Breitner moest spelen, dacht ik wel even aan die grote naam die hij heeft, maar dat heb ik zo snel mogelijk uit mijn hoofd gezet. Ik heb geprobeerd om te voetbal len zoals Ajax dat graag wil. Van huis uit ben ik een pingelaar, maar toen ik een paar jaar geleden van DWS kwam, heb ben ze er hier alles aan gedaan om dat gepingel eruit te halen en me soberder te laten voetballen. Helemaal zal dat wel niet lukken”. Door hun zelfverzekerde optreden be paalden vooral Weggelaar en Rijkaard het gezicht van Ajax, dat geen enkele overeenkomst vertoonde met het danig verminkte uiterlijk dat de Amsterdam mers aan hun bezóek aan München overhielden. Niet alleen ontbrak Rijkaard tijdens de eerste aflevering en liep Wegge laar bij die gelegenheid verloren rond in een „papieren” voorhoede, maar boven dien werd het spel van Ajax toen beheerst door angst en hardheid. Die factoren ont braken nu. In het Olympisch Stadion werd het voorkomen van doelpunten niet belangrijk geacht, maar alleen het produ ceren ervan. Daarom ook doken gelegen- heidslibero Jensen (de vervanger van de geblesseerde Ziegler), voorstopper Zwam- bom, linksachter Boeve die Rummenigge redelijk in bedwang hield, en Weggelaar regelmatig in de aanval op. Beenhakker: „Welke keus had ik anders? We hadden met een voorzichtige tactiek aan herstel kunnen werken. Maar ik vond niet dat we dat voor onze eigen supporters hadden kunnen maken. Na die klap in München was er bij Ajax een enorme gelatenheid. Ik heb me er steeds sterk tegen verzet en naar nu is gebleken niet ten onrechte”. Preud’homme zich op een vrije schop van Bongartz verkeek zodat Briëgel in kon koppen: 1-1. Beide ploegen bleven de aanval zoeken. Bij Standaard liet Simon Tahamata van tijd tot tijd flitsende ac ties zien, maar zijn optreden was te solistisch. Zeven minuten voor het einde kwam Tahamata dicht bij een doelpunt. De Zweedse doelman Hellström van Kaiserslautern kon nog maar net het draaiende schot van de ex-Ajacied tot hoekschop verwerken. Het was uitstel van executie, want een minuut later gaf Graf Hellström geen schijn van kans (2- 1). In een wanhopig slotoffensief konden de Duitsers niet meer scoren. Naast West-Duitsland kwam zo alleen België aan meer dan één vertegenwoor diger bij de laatste zestien: Standaard Luik en Lokeren, dat thuis aan 0-0 tegen Dundee United voldoende had na de 1-1 in Schotland. Dundee was naast FC Twente de tweede club die ongeslagen tieven: „Met dit elftal en met een trainer met internationale ervaring zie ik Ajax binnen een paar jaar weer aan de top terugkomen. Ik vind dat ik die ervaring inmiddels zelf ook wel heb, maar anderen vinden van niet”. Beenhakker maakte daarmee duidelijk dat hij zich nu al heeft neergelegd bij het feit dat hij volgend seizoen zal worden vervangen. BARCELONA. Uitgerekend op zijn voormalige werkterrein Nou Camp heeft Rinus Michels tegen FC Barcelo na met zijn huidige club FC Köln een staaltje van zijn vakmanschap afgele verd. Weinigen gaven de Westduitsers veertien dagen geleden nog een kans de achtste finales van het UEFA-cuptoer- nooi binnen te stappen. FC Barcelona was er namelijk in geslaagd uit Keulen, waar Michels nog maar net trainer was geworden, een overwinning van 1-0 mee te nemen. Zelfs de meeste Spanjaarden geloofden het wel, getuige het toeschou wersaantal van 35.000, waarmee het gi gantische stadion maar net voor een derde was gevuld. Dat compliment was dan vooral be stemd voor de jeugd van Ajax. Voor spe lers als Frank Rijkaard en Jan Weggelaar, die gewoonlijk met het C-team meetrai nen, maar door de grote reeks blessures naar het eerste team zijn overgeheveld. De 20-jarige Weggelaar stopte als rechter- vleugelverdediger bij gebrek aan een di recte tegenstander vrijwel alle opkomen de spelers af en vertoonde zich ook regel matig in de voorste linie. Rijkaard (pas 18 jaar) zorgde ervoor dat gangmaker Paul Breitner slechts bij hoge uitzondering in beeld kon verschijnen. Rijkaard wekte daarbij de indruk alsof hij al jaren in Ajax-1 meedraait, in plaats dat hij woens- Maar trainer Pal Csernai liet in zijn nabeschouwing wel blijken dat hij de toe komst bij vlagen somber had ingezien: „Een aantal spelers bij ons was het in de eerste helft niet duidelijk dat we ook zo’n voorsprong van vier doelpunten nog kon den verspelen. We mogen van geluk spre ken dat Ajax voor rust niet meer doelpun ten heeft gescoord. Daarom ben ik tevre den dat we de kwartfinale hebben ge haald. Ik ben echter niet tevreden met de wijze waarop dat hier in Amsterdam is gebeurd. Pas in de tweede helft is er door mijn spelers gevoetbald zoals ik me dat had voorgesteld. Wat Ajax betreft, die ploeg verdiende meer toeschouwers dan er vanavond waren. Het elftal is niet zo zwak als we in München dachten” Nauwelijks stonden de teams weer op het veld of FC Köln deelde opnieuw een tik uit. Engels kopte uit een voorzet van invaller Littbarski raak (0-2). Van toen af aan domineerde FC Köln en de volle dig ontredderde Spaanse ploeg zelfs nog twee treffers toestaan: 63e minuut door Littbarski en minuten later door Müller (0-4). Naast FC Köln plaatsten zich nog drie Westduitse clubs voor de volgende ron- getreden heeft PSV’s verantwoordelijke man vanaf het begin van zijn komst naar Eindhoven een aantal bedenkingen ge had, dat vooral betrekking heeft op per soonlijke inbreng en mentaliteit van sommige spelers. Libregts schaaft nog steeds aan de ploeg, maar heeft het resul taat tegen. „Dat is inderdaad voor ons de grote boosdoener, want door de tegenval lende prestaties zou je denken dat er hier in Eindhoven niet wordt gewerkt. Aan de andere kant kan ik er vrede mee hebben. Want als er wordt gewerkt, zouden de gemaakte fouten kunnen worden goedge praat”. Libregts is ondanks de uitschakeling dan ook van mening, dat hij resultaat heeft geboekt. „Het succes zie je natuur lijk niet af aan de score. Het optreden van het team als collectief heeft mij echter voldoening gegeven. De jongens waren bereid hard te werken, maar wat ik nog belangrijker vind is. dat de ploeg vooral tactisch sterk heeft gespeeld. Daar is dis cipline voor nodig. En dat had ik dit seizoen nog niet vaak gezien”. gen. Woedend smeten ze zelfs delen van de tribunes op het veld, waardoor de Engelse scheidsrechter Partridge ge noodzaakt was de wedstrijd minuten lang te onderbreken. De toorn van het publiek richtte zich ook tegen hun voor malige idool Rinus Michels. Hij vluchtte wijselijk van de spelersbank en posteer de zich omgeven door politiemensen, aan de rand van het veld. Na de wed strijd bleef het in de omgeving van het stadion van Barcelona geruime tijd on rustig. Supporters van de Spaanse club richtten vijandige spreekkoren aan het adres van trainer Ladislao Kubala en verenigingsvoorzitter José Luis Nunez. Tevens werd de terugkeer van Johan Neeskens bij Barcelona geëist. Het zou voor de hand hebben gelegen als Libregts in de slotfase een beroep zou hebben gedaan op Koster, maar de aan valler bleef in de dugout: „Voor die 18 minuten vond ik het niet meer nodig Koster te laten opdraven. Want voordat hij warm gedraaid was, zou de wedstrijd zijn afgelopen”, aldus Libregts. HSV: Koitka, Jakobs. Kaltz. Bulian. Hidien. Groh. Hartwig, Magath, Reimannl (Milewski), Hrubesch, Memering. PSV: Doesburg, Willy van de Kerkhof, Van Kraay, Brandts, Wildschut, Poortvliet, Postu ma, Janssen, Van der Kuylen, Huh, René van de Kerkhof. De opstellingen: AJAX: Schrijvers, Wegge laar, Rijkaard, Zwamborn en Boeve., Ophof, Arnesen, Lerby en Jensen., Kieft en Wigge- mansen. Bayern München: Junghans, Dremmler, Nie- dermayer, Aas, Horsmannn., Roeber, Breitner, Kraus., Duemberger, Hoeness, Rumengge. Michels had echter een paar tactische foefjes achter de hand zoals alleen hij die kan bedenken. Met niet minder dan 4-0 zegevierde FC Köln, een totaal gede sillusioneerd FC Barcelona achterla tend. man Junghans de bal na rust na een inzet van Ophof miste, maar Wiggemansen (met Zwamborn de zwakste) bleek voor een verlaten doel de opzet van het voetbal spel plotseling vergeten te hebben. Bay ern, dat na rust meer controle had op de wedstrijd maar toen in keeper Schrijvers zijn lastigste tegenstander had, hield ten slotte nog enigszins de eer aan zichzelf door via Rummenigge zeven minuten voor tijd tegen te scoren. Wim Kieft (links) van Ajax komt te laat om gevaar te stichten Zijn gelegenheidsploeg had in haar stre ven naar succes het voordeel dat zij lange tijd niet voor „vol” werd aangezien door Bayern, dat zich niet wenste te forceren in verband met de uitwedstrijd zaterdag te gen Kaiserslautern. Ajax kon daardoor zijn honderdste Europa-Cupwedstrijd veel sneller dan verwacht voorzien van doelpunten. Eerst in de zestiende minuut, toen Wiggemansen voorbereidend werk van Arnesen en Ophof afrondde, en twee minuten later dank zij Rijkaard. Been hakker: „Als dan die derde goal was ge vallen, dan waren die jongens niet meer te houden geweest”. CSKA Sofia liet er in Chorzow geen twijfel over bestaan wie het meeste recht had op een plaats in de kwartfi nales, Szombierski of de Bulgaarse kampioen. Niet dat de Bulgaren hun surplus aan kwaliteit gestalte konden geven in een aantal doelpunten, maar de Polen waren zo machteloos, dat zij geen moment voor enig gevaar kon den zorgen. Nu kon CSKA rustig ver dedigen, omdat de thuiswedstrijd een riante 4-0 overwinning had opgele verd. Pas na dertien minuten spelen na de pauze toog CSKA werkelijk naar voren. Het leverde meteen een doelpunt op van Dzewidzow. Opvallend was de uitschakeling van Juventus. Widzew Lodz, dat de eerste wedstrijd met 3-1 had gewonnen, stond na negentig minuten met dezelfde cij fers achter en doorstond de verlenging. Strafschoppen moesten toen de beslis sing brengen. Daarin toonden de Polen zich veel meer bedreven. Tegenover vier benutte strafschoppen kon Juven tus er maar één aandragen. Ook het duel tussen Grasshoppers en FC Porto moest in Zurich worden ver lengd omdat beide teams een wedstrijd met 2-0 hadden gewonnen. Net als in Turijn viel de beslissing vanaf elf me ter. Alleen ging het hier om één straf schop, die Pfister één minuut voor het verstrijken van de verlenging benutte. De 50.000 toeschouwers die in het San Siro-stadion aanwezig waren hebben geen beste wedstrijd gezien tussen Inter en FC Nantes. Inter be perkte zich voornamelijk tot verdedi gen. Het leverde het zo gewenste re sultaat op. Nadat Altobelli had ge doelpunt waagde geen Italiaan zich nog in de aanval. Het initiatief ging naar Nantes en via Amisse werd het alsnog 1-1. Dank zij de 2-1 overwin ning op Franse bodem was Inter ver zekerd van een plaats bij de laatste acht. Ook Spartak Moskou heeft op de rand van de uitschakeling gebalan ceerd. De 3-0 voorsprong die het in Moskou had opgebouwd brokkel de al snel af. Twee minuten na de pauze scoorde Lauridsen voor het Deense Esbjerg. Maar de aansluiting kregen de Denen niet. Toen Iversen in de 72ste minuut voor 2-0 had ge zorgd, ontbrak de tijd om nog op gelijke hoogte te komen.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 21