SOCIAAL-ECONOMISCHE RAAD (SER): Lekkerkerk zoekt c c 4 verdwenen laborant 99 99 R Geen vervolging tegen leden NYU Na geruchten over radio-actief afval Bewoners Veluwe ongerust over kankergevallen oi g< Onderzoek naar hygiëne scholen Ziekenhuizen ONDERZOEK ONDER NEDERLANDSE OUDERS: IV voor operatie transseksuelen ■3 Oude sport in nieuwe stad Lilil in 1980 DONDERDAG 6 NOVEMBER D Alfie Schouders V( Church 01 Stropdas Couperose Drie soorten (2) Drie soorten (1) h 4 ISfSII 2 BINNEN- EN BUITENLAND door Nico Scheepmaker lH I r B o i ÜL pr V mo da£ bei me zijr teil - (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Sociaal-Economische Raad (SER) vindt dat de teruggaaf van te veel betaalde AOW-premie aan de gehuwde vrouw gehandhaafd moet blijven. Dit staat in een ontwerp-advies over bezuinigingen op de kosten van de sociale zekerheid, waarmee het kabinet-Van Agt volgend jaar 820 miljoen denkt te besparen. de eerste baantjes van dit seizoen trekken. in ons fand hoeft het ook maar even te vriezen en het water be vroren tot een vliesdunne laag ys, of prompt gaan de ijzers onder en blijkt een oude sport plots weer populair. Zo ook hier in de jonge stad Aimere waar vooral jongelui pi se le raai besc logic A trijfël Teruggaaf AOW-premie gehuwde vrouw handhaven 1 si (Van onze redactie binnenland) het \x/eer WEERRAPPORTEN Doopcijfers dalen flink -3 in roomskatholieke kerk uur 0 1 De demonstratie was door de gemeente Soest verboden, omdat een redelijke ver wachting bestond dat de bijeenkomst zou leiden tot wanordelijkheden, en aantasting van de rechten van minderheden in ons land. Toen de leden van de NVU, onder wie voorzitter Joop Glimmerveen, op 25 oktober in Soestduinen wandelend op weg gingen naar de plek waar zij de bijeenkomst toch wilden houden, greep de politie in. Glimmerveen en acht volgelin gen werden gearresteerd. Een van de verdachten, een 49-jarige Amsterdammer, zal worden vervolgd in verband met overtreding van de vuurwa- penwet. De man bleek na arrestatie twee Molotov-cocktails bij zich te hebben. Ook had hij een knuppel en een ketting in zijn bezit. UTRECHT. De Utrechtse officier van Justitie, mr. H. Droesen zal geen strafver volging instellen tegen de negen leden van de Nederlandse Volksunie (NVU), die op 25 oktober een verboden bijeenkomst wil den houden in Soestduinen. Volgens de officier is daar geen aanleiding toe, omdat de eigenlijke NVU-bijeenkomst door in grijpen van de politie niet door kon gaan. 41 21 20 23 -1 -1 -2 -1 -1 r -i -2 ■0 -1 6 15 5 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 13 0 0 o- 0 0 0.1 0 9 0 6 0.6 Niet duidelijk is welke groepen precies worden getroffen. Het zouden ook men sen kunnen zijn die jarenlang hebben gewerkt, maar die buiten hun schuld niet kunnen voldoen aan de eis in het lopende jaar 130 dagen aaneen te hebben gewerkt, aldus de werknemers-SER-leden. Over de aanpak van misbruik van socia le voorzieningen zijn de leden van de SER het al evenmin eens. De werkgevers willen dat hiervoor een speciaal opsporingsap paraat in het leven wordt geroepen. De vakbeweging zoekt de oplossing voor dit vraagstuk meer in het strafbaar stellen van ondernemers, die mensen, van wie zij weten dat zij een uitkering hebben, toch voor zich laten werken. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Steeds minder roomskatholieke ouders laten hun kind dopen. In de jaren vijftig liet 95 procent van de Nederlandse katholieke ouders hun kind dopen; in 1978 was dat nog 90 procent. moet zijn, volgens een EG-richtlijn. „Gelij ke uitkeringen en gelijke premies”, aldus het motto van de SER-commissie. Staatsbosbeheer in Gelderland liet desgevraagd weten, dat het middel 245 T-Ester geruime tijd in Neder land is gebruikt, totdat het enige ja ren geleden te gevaarlijk werd ge acht. Bij de bestrijding van bospest wordt nu een ander chemisch bestrij dingsmiddel gebruikt, dat uitgebreid op mogelijke kankerverwekkende ei genschappen is onderzocht. Zij vragen zich af of dit verband houdt met het. bestrijdingsmiddel 245 T-Ester, dat Staatsbosbeheer in deze buurt in het hartje van de Veluwe tot enkele jaren geleden op grote schaal gebruikte ter verdelging van de Amerikaanse Vogelkers (bospest). (Van onze redactie binnenland) LEKKERKERK. De politie van Lekkerkerk heeft gisteren Interpol ingeschakeld bij de speurtocht naar een Westduitse laborant, die enkele maanden lang grondwater en bodem monsters heeft onderzocht uit de gif- wijk Lekkerkerk-West. Volgens burgemeester Ouwerkerk wil het gemeentebestuur graag met de West duitse chemicus in contact komen, omdat deze in de verontreinigde grond een pa pier zou hebben gevonden met daarop het adres van een laboratorium voor kernon derzoek. De onderzoeker vertelde over zijn vondst in een café en had daaraan :'$r. De stropdas heeft eindelijk een functie gekregen: alle gesprekspartners van de commentatoren tijdens de uitzending van de Amerikaanse verkiezingen, alsook de commentatoren zelf voor zover zij niet een microfoon in de hand hadden, droegen een miniem microfoontje als dasspeld. Er is een theorie dat we die mallotige en overbodige dassen te danken hebben aan de Noormannen. Zij landden met hun schepen op onze kusten, plunderden en brandschatten dat het een lieve lust was en verordonneerden dat alle inwoners een touw om hun nek moesten dragen. Zodra er dan eentje opstandig werd, kon hij zonder omhaal meteen aan zijn eigen touw worden opgehangen. Het touw ver dween met de Noormannen, maar de stropdas bleef. Ik lanceer nu een nieuwe theorie. De onbegrijpelijke behoefte aan een das, is al eeuwen geleden door de schepper in de mens ingeplant met het oog op de onver mijdelijke micromicrofoontjes die er in de jaren tachtig van de twintigste eeuw aan vastgeklemd zouden moeten worden. 8 21 ■2 15 7 0 20 19 5 7 4 -2 11 3 0 04 0 0 Ronald Reagan heeft van die rode oude- heerijeswangen. Zoiets heet couperose, als ik het wel heb. Dat is het mooie van televisie: je ziét de kleinste afwijkingen. Vroeger, toen er nog geen televisie was, moest je minstens verlamd in een invali denwagentje zitten willen de mensen den ken: hè, onze president heeft een kleine handicap. £E ES -2 .-1 13 11 15 17 18 13 -0 -0 -6 1 (Van onze redactie binnenland) APELDOORN. Bewoners van huizen aan de Gerrits Flesweg in het gehucht Kootwijk Radio (gemeente Apeldoorn) maken zich ernstig onge rust over het relatief grote aantal kankergevallen in hun straat in de afgelopen jaren. N Wes gem de l van nog vloe den dele .uitk W fede Chil een lar i oud Chil hinj Ri betr drie een uits Stat past den gem Di VI in m di sa oi Wi als i vani kein heid dem kenl ver! Gi crat: hadi rept de l niet inge kree Sen; Di bete vooi behi ome 0.2 21 0.1 o 22 21 re de vc sti ze ns m -3 11 -4 0 14 17 2 1 1 3 1 3 2 2 1 1 9 22 7 2 3 0 -0 1 0 1 3 4 De werkgevers in de SER zijn het eens met de eis dat iemand 130 dagen moet hebben gewerkt. Wel is men van mening, dat moet worden bekeken of uitzonderin gen nodig zijn voor bijvoorbeeld seizoen arbeiders en andere groepen met een wat afwijkend arbeidspatroon, zoals bijvoor beeld musici. De werknemers denken er /teel anders over. Zij vinden de conse quenties van de maatregel van de rege ring niet te overzien. Het gebruik van het middel wérd, evenals elders in het land, in 1978 stopgezet nadat ernstige bijwerkin gen van de component dioxynè was aangetoond (onder meer bij de ramp in het Italiaanse dorp Seveso en de ontbladeringsactiviteiten in Vietnam door Amerikaanse soldaten), Volgens een bewoner van het groepje huizen met zeven gezinnen aan de Gerrits Flesweg zijn de afgelopen zes jaar tenminste acht buren aan kanker overleden. Ook zijn 4-jarige zoontje overleed aan kanker. Ook over een strengere toepassing van het begrip passende arbeid bestaat ver schil van mening. De werkgevers willen dat dit in wettelijke bepalingen zo gede tailleerd mogelijk moet worden vastge legd. De werknemers menen dat het on mogelijk is een definitie van dat begrip te geven die past op individuele gevallen. Dit concludeert het Katholiek Sociaal-kerkelijk Instituut op basis van een onderzoek dat vorig jaar onder Nederlandse katholieke ouders is gehouden. Het onderzoek vond plaats op verzoek van de bisschoppen en wordt gepubliceerd onder de titel Dopen... ja, waarom eigenlijk? Ook internationaal blijkt het doopcijfer in de roomskatholieke kerk aan het dalen. Volgens het Vaticaanse bureau voor de statistiek daalde in de wereld de dooppraktijk in de jaren van 1973 tot 1978 van 22,6 tot 21,2 per duizend. Dat dopen voor alle roomskatholieke ouders geen vanzelfspre kende zaak meer is, blijkt volgens het Nederlands onderzoek ook Je hebt in Amerika ook drie soorten presidenten, vertelde gisteren een in Ne derland verblijvende Amerikaanse ge leerde. Hij zei het in het Engels, het is wat moeilijk te vertalen, maar ik zal het toch ev'en proberen. Kennedy bewees dat een president ’somebody’ kan zijn, Nixon be wees dat een president ’nobody’ kan zijn, en Reagan bewijst nu dat een president ’anybode’ kan zijn. Kennedy ’iemand’, Nixon ’niemand’ en Reagan ’wiedanook’. Iemand, niemand en wiemand, zal ik maar zeggen... (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Transseksuelen slagen er slechts met grote moeite in zich in Neder landse ziekenhuizen operatief te laten be handelen. Artsen en/of verpleegkundigen blijken daar nogal eens bezwaren tegen te hebben. Dit signaleert de Centrale Raad voor de Volksgezondheid in een ontwerp-advies voor staatssecretaris Veder-Smit (Volks gezondheid) en minister De Ruiter (Justi tie) met betrekking tot wijziging van de akte van geboorte van transseksuelen (mannen die ervan overtuigd zijn dat ze eigenlijk een vrouw zijn en vrouwen die zich man voelen en die daarom hun li chaam via een operatie (willen) laten „aanpassen”). Het ontwerp-advies zegt dat de proble men met dit soort operaties waarschijn lijk voor een groot deel kunnen worden ondervangen, wanneer de behandeling van transseksuelen wordt geconcentreerd in een beperkt aantal, daarop ingestelde, ziekenhuizen. uit het feit dat ouders hun kind meestal niet zo snel na de geboorte meer laten dopen, zoals voorheen gebruikelijk was. Doorgdans wachten de meeste ouders een half jaar. Bisschop Bluyssen van Den Bosch zei overigens gisteravond op een bijeenkomst van het Katholiek Vrouwengilde in Nijme gen dat in de kerk steeds minder aandacht lijkt te bestaan voor de ontvoogding van de vrouw, terwijl dit in de samenleving duidelijk terrein wint. „Hoewel de kerk in’beginsel de gelijkwaardigheid van man en vrouw verdedigt, ervaren zeer veel vrouwen het dagelijks hande len vanuit de kerk als een feitelijke discriminatie en een misken ning van de eigen waarde van hun vrouw-zijn. Zij lijden daar hevig onder”, aldus bisschop Bluyssen. Naar zijn mening moet dringend verandering komen in de achterstelling van de vrouw in de kerk. Hij kondigde aan dat zijn bisdom een speciale werkgroep gaat oprichten, die moet onder zoeken oji welke wijze de vrouw meer aan het kerkelijk handelen kan deelnemen. Geen presidentskandidaat zonder een passend citaat. Na zijn verkiezingen zou Lincoln tegen journalisten hebben ge zegd: „Jullie problemen zijn nu voorbij, de mijne beginnen pas”. Dat soort voor de hand liggende uitspraken. Jimmy Carter had nog de origineelste, een yiddish gezeg de: ”God heeft ons lasten gegeven, maar ook schouders”. Weer in binnen- en buitenland Vooruitzichten voor zaterdag, opgesteld door het KNMI: Veel bewolking en mogelijk wat regen of sneeuw. Iets minder koud. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: aantal uren zon: 0 tot 5. Min.temp. omstreeks 0 graden. Max. temp, omstreeks 4 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 8 procent. Kans op een geheel droog et maal: 60 procent. nnp ono tono windst. windst. niet ontvangen geh.'bew. regen mist geh. bew. regen regen zw. bew. regen geh. bew. h. bew. mist onbew. onbew. onbew. h. bew. zw. bew. geh. bew. geh. bew. onbew. geh. bew. onbew. zw. bew. geh. bew. geh. bew. zw. bew. regenbui zw. bew. h. bew. geh. bew. zw. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. motregen zw. bew. niet ontvangen geh. bew geh. bew. geh. bew. zw. bew. h. bew. ono ono ono ono ono o ono ono no no nno windst. windst. o o ono ono n wzw o windst. ono Je hebt in Amerika drie soorten vrou wen. Helblonde, met half lang haar, die televisiepresentatrice zijn. Goed uitzien de, maar al wat oudere vrouwen met een ondefineerbare kleur haar die met een glimlach vol toegewijde trots twee deci meters omhoog kijken naar een meneer van minstens middelbare leeftijd die met een brede lach op een spreekgestoelte achter een microfoon staat, terwijl achter hen beiden een brede kinderschaar van goed geklede jongens en meisjes staat opgesteld die allemaal gescreentest zijn voor dragende rollen in de EO-serie ’Het kleine huis’, maar het net niet gehaald hebben. En vrouwen met elke denkbare kleur haar, van elke denkbare lengte en dikte, die tranen wegpinken of van vreugde over de grote overwinning van hun kandidaat, of van verdriet over de grote nederlaag van hun kandidaat. O n ono o wzw zo w verand nno zw nno windst. windst. o (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De geneeskundige hoofdinspectie van de volksgezondheid isx bezig met het voorbereiden van een onderzoek naar de hygiëne op scholen. Daartoe is besloten naar aanleiding van een alarmerend jaarverslag over 1979 van de schoolart sendienst Ede-Wageningen. - Dit heeft staatssecretaris Hermes (Onderwijs en Wetenschappen) meegedeeld in antwoord op vragen van PvdA-Kamerlid Andela-Baur. Hermes laat de Tweede Kamer weten dat de regering zal optreden, als zou blijken dat het met de hygiënische omstandigheden op de scholen in ons land net zo slecht is gesteld als volgens de schoolartsendienst in Ede en Wageningen het geval was. Overigens wordt op steeds meer Nederlandse basisscholen halfvolle schoolmelk gedronken. Het aantal kinderen dat meedoet aan de schoolmelkvoorziening is sinds 1978 gestegen van 350.000 tot 500.000. De oorzaken van die stijging zijn een nieuwe subsidieregeling en een betere organisatie van de bezorging van de melk op de scholen. Aldus meldt mevrouw M. van Roggen, medewerkster van het Centraal Schoolmelkco- mité. ÜD De vakbeweging is verder, zoals ge meld, faliekant tegen het invoeren van een half jaar wachttijd voordat minderjarige schoolverlaters (en uit het buitenland af komstige jongeren) een uitkering krijgen. De werknemers in de SER vinden dat de gevolgen van de teruglopende werkgele genheid daarmee eenzijdig worden afge- wënteld op de jongeren. De werkgevers gaat Albeda’s voorstel echter nog niet ver genoeg. Zij vinden dat jongeren na de wachttijd een uitkering moeten krijgen die maxi maal 70 procent bedraagt van het netto- minimumjeugdloon; met daaraan als voorwaarde verbonden dat deze jongeren zich laten registreren als werkzoekend, waarbij het begrip passende arbeid zeer ruim moet worden opgevat. De werknemers en werkgevers binnen de SER zijn het wel eens over het plan om de mogelijkheden voor het ontvangen van kinderbijslag voor studerende kinderen te beperken. Alleen noodzakelijke kosten mogen meetellen en dan nog gebonden aan een maximum. Deze maatregel moet de overheid volgend jaar 100 miljoen gul den opleveren. Oneens zijn de sociale partners het over het afschaffen van de kinderbijslag voor gedeeltelijk leerplichti ge kinderen. De werkgevers vinden het juist dat dit gebeurt, de vakbeweging wil deze vorm van kinderbijslag gehandhaafd zien. w cö d 7SS c cn» Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven D^n Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen v Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istatiboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis Minister Albeda van Sociale Zaken vroeg de SER in augustus om advies over deze besnoeiingen. Het beëindigen van de teruggaaf van te veel betaalde AOW-pre mie aan de gehuwde vrouw is een voorstel dat overigens pas in 1982 tot besparing zou leiden. De SER, die het concept-advies gisteren heeft toegezonden aan de sociale partners, wijst er op dat de gelijke behan deling van mannen en vrouwen op het punt van de AOW vóór eind 1984 een feit Amerika, Bush, Carter, Democraten, Elections, Filmster, Gijzelaars, Hoover, Iran, Jimmy, Kiesmannen, Landslie, Mon- dale, Nancy, Ohio, Presidentschap, Ques tions, Reagan, Senaat, Televisiedebat, USA, Verkiezingen, Washinton, Yankee, Zombie. Plus 25, min 1. toegevoegd dat de aanwezigheid van het papier zou kunnen duiden op het storten van radioactief afval. Kort nadat hij over zijn vondst had verteld, verdween de Westduitser. Tegen werknemers van het bedrijf Mourik dat de ontgravingsoperatie in Lekkerkerk- West uitvoert, zei hij een erfenis te hebben gekregen en naar Engeland te willen. Het verhaal van de Westduitser over het gevonden formulier heeft onder de voor malige bewoners van de gifwijk in Lek kerkerk nogal wat ongerustheid veroor zaakt. Het onderzoek van de afgegraven verontreinigde grond heeft tot nu toe overigens niet aangetoond, dat inderdaad sprake is geweest van stortingen van radi oactief afval. Kc de t park king ten aang Li parti chie polit lege: were op c niet Het kem He wijzi hoge vori( ten maai van Minder eensgezind is de SER, die het ontwerp-advies op 21 november zal be handelen, over een aantal andere punten in de bezuinigingsplannen, zoals het in stellen van een termijn van een half jaar waarbinnen schoolverlaters geen werk loosheidsuitkering krijgen, de bestrijding van misbruik van sociale voorzieningen en de eis dat iemand 130 dagen moet hebben gewerkt om voor een werkloos heidsuitkering in aanmerking te kunnen komen. Op dit moment is dat 65 dagen. „Bij iedere verkiezing krijgt een goede kandidaat de steun van alle goede mensen die niet stemmen”, zei Herbert V. Proch- now eens. Ik heb nooit een hekel gehad aan Carter, hij is ten slotte de enige Ame rikaanse president geweest die daadwer kelijk iets heeft willen doen voor de Russi sche dissidenten, in plaats van liever de Realpolitiker te spelen. Maar zie, hij wordt van de kaart geveegd door de Ame rikaanse kjezers. Zijn nederlaag, hoor je dan, ligt in de orde van grootte van de nederlagen die Adlai Stevenson en George McGovern le den. Toevallig waren dat ook allebei men sen die wat intelligenter, belezener en fatsoenlijker óverkwamen dan de gemid delde presidentskandidaat. En wie is nu gelijk met Carter gewipt, maar hij als senator? Frank Church. Ik heb hem een keer een rede zien houden tijdens een congres over de Russi sche Joden in Brussel. Die man had het helemaal. Ik zit nu naar de toekomstige president van de Verenigde Staten te kij ken, dacht ik toen. Maar zie, er slenteren een paar honderdduizend Amerikanen naar het stemhokje en zij besluiten dat hij niet eens meer goed genoeg is voor senator! 26 w 23 VRIJDAG 7 NOVEMBER Zon- en maanstanden Zon op 07.44 uur, onder 16.58 Maan op 06.54 uur, onder 17.23 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 03.08 uur en 15.28 uur Laagwater 11.31 uur en 23.32 uur •I.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2