Reagan stelt nieuwe ploeg vandaag voor in corruptieproces Speciale VN-gezant naar Irak en Iran Eis van half jaar Bonn ongerust over politiek Reagan van Solidariteit Ruime meerderheid in Senaat Chinese leiders Vreemde foto’s van Saturnus Khomeini wil oorlog voortzetten Chili beboet Meer werklozen in W-Duitsland op muurkranten gekritiseerd voor moord op oud-minister CDA in Europees parlement: Meer geld werklozen Hoger beroep in proces SS’ers Weer minister Suriname afgetreden Maandag uitspraak over statuten 3 DONDERDAG 6 NOVEMBER 1980 BINNEN- EN BUITENLAND (Van onze redactie buitenland) L t (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De nederlaag die de de mocraten in de Verenigde Staten bij de dins dag gehouden verkiezingen in de Senaat heb ben geleden en die leidde tot het verlies van de meerderheid in dit college, blijkt nog groter te zijn dan verwacht. Dit bleek vannacht na het tellen van de laatste stemmen. (Van onze redactie buitenland) t Winst republikeinen r i t L F 1 (Van onze redactie buitenland) i 1 l (Van onze redactie buitenland) i i l i 1 t I 5 f 1 1 t 1 i i t i i i i i i i i i i i s 1 1 1 1 Schmidt zei dat de NAVO niet alleen een solide basis is voor de verdediging „maar ook voor wapencontrole en ontwapening”. In eerdere verklaringen heeft de West- duitse regering duidelijk te kennen gegeven dat Bonn prijsstelt op een heroverweging door Reagan van diens verzet tegen het SALT-2-akkoord. Dit verdrag behelst afspraken tussen de VS en de Sovjet-Unie over vermin dering van de atoombewapening. Ook bij Schmidts partij, de sociaal-democratische SPD, lijkt bezorgdheid te bestaan over Reagans verkie zing. Voorzitter Willy Brandt was de enige van de West president Giscard d’Estaing en de West- duitse bondskanselier Schmidt. Waarnemers merkten gisteren op, dat de republikein Richard Allen meerma len contact had met Reagan. Hij was de belangrijkste adviseur op buitenlands Op deze beelden van de ringen van Saturnus zijn duidelijk de merkwaardige zwarte plekken te zien, waarover de geleerden zich momenteel het hoofd breken. Khomeini droeg de Iraanse generaals op, de oorlog voort te zetten totdat Irak zal zijn verslagen. „Er mag geen compromis met de invallers worden gesloten. De strijdkrachten en de revolutionaire gar disten van de islam zullen strijden totdat de ongelovigen zijn verslagen”, aldus Khomeini. Hij drong er bij Iraanse strijd krachten met klem op aan, de belegering van de Iraanse stad Abadan door Irak te doorbreken en de Iraakse strijdkrachten duitse partijleiders die Reagan niet feliciteerde met zijn overwinning. In een verklaring zei Brandt dat zijn partij er vooral in geïnteresseerd is, of de Amerikaanse en Russische leiders „de kracht zullen vinden te onderhan delen over realistische wapenbeperking”. De hartlijkste felicitaties kwamen gisteren van de conservatieve Britse premier Thatcher. Zij merkte op zeer blij te zijn met de verkiezing van Reagan. De voorzitter van de EG-ministerraad, Gaston Thorn, sprak de hoop uit dat „Reagan Europa opnieuw zal ontdekken”. Een Russische televisiecommentator zei gisteren dat de uitslag van de verkiezingen aantoont dat zowel het bin nenlandse als het buitenlandse beleid van Carter door de kiezers is afgekeurd. Hij zei dat de lijn van Carter er een was van „militaire dreigementen en verscherping van de internationale spanning” en dat het Amerikaanse kie zersvolk deze politiek heeft afgewezen. WASHINGTON. Het Amerikaanse ruimtevaartuig Voyager-1 heeft merk waardige structuren gefotografeerd in de ringen van de planeet Saturnus. De structuren zien eruit als doornachtige uitsteeksels. Op de van de Voyager ontvangen fo to’s zien de structuren eruit als donkere materie of als lege ruimten in de heldere ringen die om de planeet draaien. Vol gens wat de geleerden nu weten, is het ontstaan van de structuren eigenlijk ón mogelijk. Volgende week nadert de Voyager-1 Saturnus tot op 124.000 kilometer om vervolgens verder te vliegen naar de diepten van het heelal. De komende en de gaande man. Het wassenbeeldenmuseum Madam Tussaud in Londen speelt bliksemsnel in op de actualiteit door een beeld van Reagan, voor de gelegenheid gemaakt, van de zolder te halen en te plaatsen naast dat van Carter. Overigens zijn de beeldenma kers van plan de nieuwe president te vragen of zij een nieuwe afbeelding van hem mogen maken. Een Russische Amerika-deskundige die zijn naam niet genoemd wilde hebben, zei te verwachten dat Reagan als hij eenmaal president is, zijn standpunten wel wat zal verzachten. Hij liet doorschemeren dat de Sovjet-Unie wel bereid zou kunnen iijn in bepaalde omstandigheden opnieuw te onderhandelen over het SALT-2-verdrag. Het internationale comité van het Rode Kruis heeft gisteren op verzoek van de regering in Teheran de Iraakse autoritei ten benaderd over de gevangenhouding van de Iraanse minister voor Oliezaken Mohammed Javad Tondguyan. Het Rode Kruis vroeg of en onder welke omstandig heden de bewindsman gevangen genomen is. PARAMARIBO-AMSTERDAM. In een corruptieproces in Suriname heeft de openbare aanklager tegen een verdachte zes maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest en een boete van 30.000 Surinaamse guldens geëist. Gisteravond liet partijleider Kania zich welwillend over de onafhankelijke vakor ganisaties uit. In de staalstad Nova Huta zei hij tegen een vergadering van partijle den dat de partij zich moet ontdoen van degenene die niet in staat zijn het vernieu wingsproces te volgen. luchtaanvallen op Iraanse troepenconcen traties ten noordwesten van Mahabad. Daarbij zouden zware verliezen zijn toe gebracht aan de Iraniërs. Het Iraakse persbureau INA meldde gisteren Iraanse bombardementen op burgerdoelen in het noorden en noordoosten van Irak. De Iraakse vice-premier Aziz beschul digde de VS gisteren ervan, de oorlog te verlengen door het innemen van een pro- Iraans standpunt. „Als de Amerikanen doorgaan met Iran te steunen, zal dat Iran aanmoedigen met de oorlog door te gaan”, zo zei hij. Dit heeft de VN-Veiligheidsraad gister avond vastgesteld in een vei klaring die werd uitgegeven na een week van beraad achter de schermen tussen de 15 leden van de raad. Wie de gezant is en wanneer hij zal vertrekken, is nog niet duidelijk. De ayatollah Khomeini, de geestelijk leider van Iran, wees gisteren een aanbod van de Iraakse president Saddam Hoes sein om de strijd te staken van de hand. NEW YORK. Secretaris-gene- raal Waldheim van de Verenigde Na ties zal een speciale VN-gezant sturen naar Irak en Iran om de contacten tussen beide landen te vergemakke lijken, opdat een begin kan worden gemaakt met onderhandelingen die moeten leiden tot een beëindiging van de oorlog tussen beide landen. Hoewel Solidariteit vol goede moed is over de uitspraak van het hooggerechts hof gaan de voorbereidingen voor een staking op woensdag gewoon door. Met die staking is gedreigd voor het geval Solidariteit zijn zin niet krijgt. Vakbonds leider Walesa bevestigde gisteren nog eens de vastbeslotenheid van zijn organi satie geen concessies te doen. gebied voor Reagan tijdens de verkie zingscampagne en wordt gezien als de belangrijkste kanshebber voor de post van voorzitter van de Nationale Veilig heidsraad, een functie die nu wordt ver vuld door Brzezinski. Verder wordt onder meer genoemd de naam van oud-ambassadrice Ann An derson, die onderminister van Buiten landse Zaken zou kunnen worden of VN-ambassadeur. Verder zou Reagan belangrijke functies willen geven aan zijn financiële adviseurs, zoals oud-mi nister van Financiën Schulz en de eco noom Alan Greenspan. Oud-president Gerald Ford heeft gisteren nogmaals gezegd, dat hij niet in de regering-Rea- gan wil. „Ik wil hem wel zoveel mogelijk helpen,” aldus Ford. (Van onze redactie buitenland) WÜRZBURG. De rechtbank van het Westduitse Würzburg heeft gisteren be roep aangetekend tegen het ontslag van rechtsvervolging van twee SS’ers. Ze moesten terecht staan op beschuldiging van moord op 21 gevangenen in het con- centratiekamo Auschwitz. Na het proces van drie jaar oordeelde de rechter vorige week dat er „gebrek aan toereikend bewijs” was om hen te veroor delen. Een woordvoerder van het open baar Ministerie noemde die uitspraak uitermate betreurenswaardig. Werd gistermiddag nog aangenomen, dat zowel republikeinen als democraten 50 van de 100 Senaatszetels hadden veroverd, vannacht bleek dat de republikeinen die dankzij een republi keinse voorzitter de absolute meerderheid hebben, die meerder heid hebben vergroot tot 53 zetels tegen 46 zetels voor de democraten en een voor de onafhankelijke Anderson. Dit bete kent dat de Democratische Partij in de Senaat 12 zetels heeft verloren. Gisteren was al bekendgeworden dat vooraanstaande demo cratische Senatoren als Church, McGovern en Bayh hun zetel hadden verloren. Vanmorgen vroeg bleek wel dat de bekende republikein Barry Goldwater in de Senaat was herkozen, terwijl de belangrijke pleitbezorger voor Israel, de republikein Javits, niet in de Senaat zal terugkeren, omdat hij de verkiezingen is ingegaan voor de Onafhankelijke Partij, die slechts een zetel kreeg. Javits zat 24 jaar namens de Republikeinse Partij in de Senaat. De ruime meerderheid van de republikeinen in de Senaat betekent dat alle commissies van dit orgaan zullen worden voorgezeten door leden van deze partij. Een door republikeinen beheerste Senaat is zeer belangrijk voor de nieuwe president, omdat deze voor de benoeming van leden van zijn regering, te verjagen uit de stad Khorramsjar, 15 kilometer ten noorden van Abadan. De oorlog met Irak noemde hij een goede zaak, omdat deze „de islamitische revolutie versterkt en het respect in de wereld voor Irak heeft vernietigd”. Het Iraakse opperbevel meldde gisteren dat de afgelopen 24 uur aan het noordelijk front 200 Iraanse militairen zijn gedood.. Ook werd melding gemaakt van Iraakse Gisteren zijn ook de gouverneurs voor de 50 Amerikaanse staten gekozen, waarbij de republikeinen 24 gouverneurs be haalden tegen 19 bij de vorige verkiezingen en de democraten 26 gouverneurs tegen 31 vorige keer. Carter heeft gisteren zijn nederlaag tegen Reagan in hoofd zaak geweten aan de gjjzelkwestie in Iran, de sterke stijging van de olieprijzen van de OPEC-landen en de inflatie. Ook noemde hij andere wereldgebeurtenissen „die men niet in zijn macht heeft”. Hij ontkende ten stelligste een „zwakke en besluitloze politiek” te hebben gevoerd, waarbij hij zei nooit de eindverant woordelijkheid voor moeilijke beslissingen te hebben ontlopen. De president zal zich tot zijn aftreden op 20 januari in hoofdzaak gaan bezighouden met de gijzelingskwestie en hoopt nog volgende maand of in januari een top te kunnen organise ren met de Egyptische president Sadat en de Israëlische pre mier Begin. Zijn broer Billy Carter heeft gisteren in een interview gezegd „een deel van de schuld” van de nederlaag van Jimmy Carter op zich te willen nemen. Adviseurs van Reagan hebben gisteren verklaard te verwach ten samen met de regering-Carter de gijzelingszaak te zullen oplossen. Campagneleider Meese liet wel weten, dat hierover nog geen akkoord was bereikt. ambassadeurs, belangrijke regeringsfunctionarissen en rech ters, steeds de goedkeuring van die Senaat nodig heeft. In het Huis van Afgevaardigden behouden de democraten ook in de komende vier jaar hun meerderheid, zo blijkt uit de einduitslag. Deze meerderheid is wel geslonken van 276 naar 243 zetels. De republikeinen haalden dinsdag 191 zetels in het Huis van Afgevaardigden tegen 159 bij de vorige verkiezingen. Een zetel ging naar een onafhankelijke kandidaat. In totaal telt het Huis van Afgevaardigden 435 zetels. De beklaagde zou zich volgens auditeur-fiscaal R. Horb schuldig hebben gemaakt aan het geven van steekpenningen om aan landbouwgrond te komen. In het vorige week begonnen proces werd ook tegen twee andere verdachten een gevangenisstraf van zes maanden en een boete-van 30.000 gulden geëist. De Surinaamse minister van Financiën en Economie, M. J. B. Chehin, is dinsdag afgetreden. Reden daarvoor zou zijn dat hij op een aantal terreinen van mening verschilt met de rest van de regering, de legerleiding en de Nationale Militaire Raad. Eerder trad minister S. Power-Staphorst van Sociale Zaken en Volkshuisvesting al uit het kabinet Chin A Sen, omdat ze meende dat de kabinetsbesluiten buiten haar om werden genomen. In Amsterdam zal op 25 november,de dag dat verdragen tussen Nederland en Suriname over vrij personenverkeer aflopen, een volkstribunaal worden georganiseerd door de Landelijke Organisatie van' Surinamers in Nederland (LOSON). „Corrupte Surinaamse figuren en Nederlandse bedrijven die oorzaak zijn van die corruptie zullen dan terecht staan”, aldus LOSON-voorzitter Lalji. Het tribunaal richt zich volgens hem tegen „vijf jaar Nederlands neo-kolouialisme en Amerikaans imperialisme in Suri name”. Gisteren heeft de stichting Landelijke Federatie van Welzijnsstichtingen voor Surina mers er met klem op aangedrongen dat er een openbare hoorzitting in de Tweede Kamer wordt gehouden voor Surinaamse belangenorganisaties, voordat de Kamer met het kabinet gaat overleggen over onder meer de visumplicht voor Surinamers. groter dan verwacht LUXEMBURG. „We mogen de zeven miljoen werklozen in Europa niet in de kou laten staan”. Dit zei de Nederlandse christen-democrate H. May-Weggen giste ren bij de voortzetting van de begrotings behandelingen in het Europese parle ment. In haar toespraak bekritiseerde zij het snoeien door de Europese minister raad in de ontwerpbegroting, in het bij zonder op de terreinen van Europees soci aal beleid. Mevrouw May vroeg, naast het treffen van maatregelen voor de sociale begelei ding van de staalindustrie, extra financië le steun voor de tengevolge van de werk loosheid meest kwetsbare groepen, zoals jongeren, vrouwen gehandicapten en gas tarbeiders. De Nederlandse socialisten in het Euro pees parlement deden voorstellen ter ver hoging van begrotingsposten van onder meer vervoersbeleid. De socialist Bob Co hen uitte scherpe kritiek op de begrotings voorstellen met betrekking tot de ontwik kelingssamenwerking. Deze voorstellen zullen een grote korting op de ontwikke lingshulp betekenen, zo zei hij, en vormen „een misdrijf tegen de medemenselijk heid”. Van Nederlandse socialistische zij de werd gisteren verder aangedragen op meer financiële ruimte voor een daadwer kelijk milieubeleid. In totaal zijn door de leden van het Europees parlement meer dan 400 amen dementen ingediend waarover vandaag wordt gestemd. NEURENBERG. Het aantal werkloze Westduitsers is in oktober met 65.510 toe genomen tot 888.075, dat is 3,8 procent van de beroepsbevolking. Dit blijkt uit cijfers van het Westduitse arbeidsbureau, die nog niet gecorrigeerd zijn naar seizoehsin- vloeden. Verwacht wordt dat bij een ver dere groei van de werkloosheid het gemid delde over heel 1980 net als vorig jaar zal .uitkomen op 900.000. PEKING (AFP). Verscheidene Chine se leiders onder wie Li Xiannian en gene raal Xu Shiyou, zijn op aanplakbiljetten beschuldigd van een „bourgeois ideo logie”. Kort nadat een buitenlandse ooggetuige de affiches die bij een ingang van een park in het zuiden van de hoofdstad Pe king waren aangebracht, had gezien, lie ten de autoriteiten de in grote karakters aangebrachte opschriften verwijderen. Li Xiannian is vice-voorzitter van de partij en vierde man in de partij hiërar chie. Generaal Xu Shiyou is lid van het politburo en een invloedrijke figuur in het leger. Volgens de genoemde ooggetuige werd op de biljetten ook kritiek geoefend op drie andere personen. Hij had echter niet de tijd gehad om hun namen te lezen. Het ging om een veertigtal affiches dat kennelijk niet ondertekend was. Het was de eerste maal dat er op deze wijze in Peking kritiek werd gelevérd op hoge Chinese leiders, sinds de overheid vorig jaar het aanplakken van muurkran ten verbood. Dit verbod viel samen met maatregelen tegen de dissidente beweging van de Pekingse Lente. In Washington werkt een ploeg van 62 republikeinen aan het programma voor de buitenlandse politiek, dat Reagan zal voeren. Naar verluidt is een van de eer ste zorgen van de nieuwe president, die zeer weinig ervaring heeft op internatio naal gebied, het leggen van contacten met buitenlandse leiders als de Franse (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU. Maandag zal het Pool- se hooggerechtshof het beroep behande len van de onafhankelijke vakorganisatie Solidariteit. De bond ging in beroep om dat de administratieve rechtbank van Warschau in de statuten van Solidariteit een artikel heeft opgenomen waarin trouw wordt gezworen aan de communis tische partij en omdat bovendien passa ges over stakingsrecht werden geschrapt. Een officiële woordvoerder van de PLO zei te hopen dat de nieuwe president „zijn lesje leert uit de fouten die Carter heeft gemaakt”. Volgens de PLO is de overwin ning van Reagan „een zege voor Israel”. President Sadat van Egypte zwaaide gisteren op emotionele wijze lof toe aan de verslagen president. Hij prees Carter uitbundig voor zijn rol in het vredesproces in het Midden-Oosten. De Egyptische president liet slechts een keer de naam Reagan vallen. De Zuidafrikaanse premier Botha zei te hopen dat Reagans overwinning zal leiden tot „een periode van redelijk overleg” tussen de VS en de regering in Pretoria. WASHINGTON-LOS ANGELES. De dinsdag tot nieuwe president van de VS gekozen Ronald Reagan zal vandaag in Los Angeles de samenstelling bekend maken van zijn „overgangsregering”, die met leden van de regering-Carter zal samenwerken in de tijd tot de beëdiging op 20 januari. (Van onze redactie buitenland) BONN. Bondskanselier Helmut Schmidt van West-Duitsland heeft zich gisteren in een bood schap aan de nieuw gekozen president van de VS, Ronald Reagan, bezorgd getoond over Reagans visie op de bewapeningspolitiek. WASHINGTON. Een Amerikaanse federale rechter heeft de regering van Chili gisteren veroordeeld tot betaling van een schadevergoeding van 4,9 miljoen dol lar wegens de moord op Orlando Letelier, oud-minister van Buitenlandse Zaken van Chili, op 21 september 1976 in Was hington. Rechter Joyce Hens Green achtte de betrokkenheid van de Chileense regering, drie agenten van haar geheime dienst en een Amerikaan bij de moord bewezen. De uitspraak betekent dat in de Verenigde Staten voor het eerst een wet wordt toege past die het onder bepaalde omstandighe den mogelijk maakt een vreemde mo gendheid te berechten.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3