Wet landbouwgrond maakt weinig kans Instelling bepleit van hersenbank formeel herkozen Gekozen raad moet nieuws selecteren Damiate Pers Nota naar Stichting van de Arbeid Tweede Kamer sterk verdeeld Voor onderzoek naar ziektebeelden Officier wil vonnissen in Weer arrestaties in smokkelzaak Rapport over media en gijzelingen: Minister Egypte zegt bezoek aan Israel af Geen woningen op gifgrond in Rotterdam RSV hoopt op miljardenorder van Taiwan advertenties „Isolatie nieuwe markt banken” Weer conflict over ombudsman Vorming provincie Rijnmond kan voor mei ’81 rond zijn IJmuider Courant P d Scientology Kerk verliest van VARA 1980 DONDERDAG 6 NOVEMBER 4 BINNEN- EN BUITENLAND s D (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De werkgevers zijn bereid tot een gesprek met de bonden over alle vor men van ploegendienst en deeltijdarbeid, mits daarmee het principe van de 40-urige wer kweek niet wordt aangetast en korter werken gepaard gaat met inleveren van een evenredig deel van het loon. Ook willen de werkgevers minder ziekteverzuim. on m( Da afs me L Voorstel werkgevers voor korter werken 1 I I i I l 155,00 i; pc dt i I I I I I I I I I I I I Dit blijkt uit een discussienota die de centrale werkgeversor ganisatie, verenigd in het RCO, vandaag hebben gepubliceerd. Zij willen de nota inbrengen in de Stichting van de Arbeid. Deze organisatie komt volgende week woensdag bijeen om samen met regeringsvertegenwoordigers te praten over het arbeids voorwaardenbeleid voor volgend jaar. Tot dusver hebben de werkgeversorganisaties in het centraal overleg altijd laten merken, weinig te voelen voor uitbreiding van ploegendiensten en deeltijdbanen. De bonden hebben daar juist altijd krachtig voor gepleit. Sociaal directeur Crijns van het VNO zei gisteren, dat de kans op een positieve reactie van de bonden op de werkgeversvoorstellen groot is. Dit zeggen Alex P. Schmidt en Janny de Graaf van het centrum voor onderzoek van maatschappelijke tegenstel lingen van de Leidse universiteit in een gister gepubli ceerd rapport over de relatie tussen nieuwsmedia en terrorisme in de Westerse wereld. De zes Molukse acties in Nederland krijgen in het rapport uitvoerig aandacht. Het rapport komt tot de conclusie dat in een tijd van (Van onze redactie binnenland) GRONINGEN. Niet redacties van kranten en programmamakers van radio en televisie zouden bij belangrijke gebeurtenissen moeten beslissen wat „nieuws” is (en dus waard er het publiek over te informeren), maar een door de bevolking geko zen raad zou dat moeten doen. In hun rapport komen de onderzoekers tot de conclusie dat de nieuwsgaring rond de gijzelingen door Zuidmo- lukkers negatieve effecten heeft gehad en gevaren met zich heeft meegebracht. Er is geen groep die door de media meer is getroffen dan de gegijzelden en hun familie, aldus het rapport. voortdurende communicatie „nieuws” te belangrijk is geworden om het alleen in de handen van de media te laten. In belangrijke zaken, zoals bij terrorisatische ac ties, moet het publiek zelf kunnen uitmaken wat het wil weten of niet. De selectie van nieuws zal dan ook in handen moeten worden gegeven van een door de bevol king gekozen mediaraad. Deze raad moet gedragsregels opstellen voor de kwantiteit en kwaliteit van de verslag geving over terroristische activiteiten, aldus de beide onderzoekers. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. De gemeente Rotter dam ziet af van het bouwen van 200 wo ningen op een voormalige vuilnisbelt om dat is gebleken dat deze bouwlocatie ern stig verontreinigd is met zware metalen (koper, lood, zink en cadmium) en olie. De belt zal voor het publiek worden afgeslo ten. Uit onderzoek is gebleken dat de vervuiling ernstiger is dan tot nu toe werd aangenomen. SPD-leider Helmut Schmidt (links) in discussie met coalitiegenoot Hans Die trich Genscher, de leider van de FDP, in de Westduitse Bondsdag gisteren. Schmidt werd gisteren door de Bondsdag officieel herkozen als bondskanselier. Bij deze ver kiezing, die grondwettelijk was vereist, kreeg Schmidt 266 van de 488 stemmen De relatie tussen publiek en media is de afgelopen twee dagen ook uitvoerig aan de orde gekomen op het congres „media en maatschappelijke verantwoordelijkheid” dat de Vrije Universiteit in Amsterdam organiseerde. De Utrechtse hoogleraar in de Public Relations prof, dr. A. van der Meiden betoogde dat de oorspronkelijk aan de burger toegekende vrijheid van meningsuiting ver smald is tot persvrijheid. Daarbij vervullen de media een waakhondfunctie vanuit de samenleving, maar wie ver vult de waakhondfunctie ten opzichte van de media, vroeg Van der Meiden zich af. Ook Van der Meiden pleitte voor meer invloed van het publiek op het beleid van de media. Hij vond dat de overheid het initiatief zou moeten nemen tot een wezenlij ke studie naar de huidige uitoefening van persvrijheid en vrijheid van meningsuiting. Eigenlijk steunt alleen het CDA het wetsontwerp, dat verdere stijging van de prijzen van landbouwgrond moet tegen gaan. De WD heeft laten weten alleen akkoord te gaan als de toetsingscriteria uit het wetsontwerp verdwijnen, maar dat is weer zeer tegen de zin van CDA en oppositie. Volgens de WD’er Waalkens is het al bevoogdend genoeg dat aan mensen die landbouwgrond willen kopen bepaal de voorwaarden worden gesteld. Hij vindt het te ver gaan als de overheid ook nog zou bepalen wat de minimale omvang van een landbouwbedrijf mag zijn. Volgens PvdA en D’66 gaat het wetsont werp eigenlijk niet ver genoeg. Ze geven de voorkeur aan prijsbeheersing door de overheid en niet niet zoals nu wordt voorgesteld door de minister aan prijs- beïnvloeding. PvdA-woordvoerder Voort- Op bie var led ger elk soli var dus i i BEZORGKLACHTEN maandag tiïn vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE Mr H. C. van der Mije Ii raai leg< tije het we: i l 1 i i I (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. In toenemende mate zal er de komende jaren behoefte zijn aan menselijk hersenweefsel dat na de dood voor onderzoek beschikbaar wordt gesteld. Daartoe is de instelling van een hersenbank, waar goed gedocumenteerde ziektebeelden en afwijkingen worden verzameld, onont beerlijk. E de per onl der teri de het ger mü wei wei de de hie dai vo< ma wij om de aa dii scl dl lir ui br ve ro jei ke tie m- bh br; in br; tie ste Be Oudeweg 12-14. Haarlem tel 023 - 31 90 53 (Van onze redactie binnenland) APELDOORN. „De banken kunnen eeri nieuwe markt vinden, door de hoofd bewoners van alle woningen in ons land, ongeacht inkomen of vermogenspositie, tienduizend gulden te lenen voor energie besparing.” Dit stelt de Apeldoomse ingenieur A. J. de Vries in zijn vandaag gepubliceerde rapport „Wij Nederlanders, onze energie”, dat hij een bijdrage aan de energiediscus- sie noemt. Zouden alle ruim 4,3 miljoen Nederlandse huizen op deze wijze worden geïsoleerd, dan zal dat volgens De Vries de energie- en werkgelegenheidsproble men oplossen. Zo’n maatregel moet vol gens de ingenieur wel gepaard gaan met invoering van alternatieve vormen van energie-opwekking, zoals het plan van de Bredase ingenieur Lievense om van de Markerwaard een soort stuwmeer te ma ken. De Vries meent bovendien dat dit kernenergie overbodig zal maken. man liet weten dat zijn partij alleen voor het wetsontwerp zal stemmen als de WD- amandementen daarin niet worden opge nomen. Fractieleider Terlouw van D’66 zei dat zijn partij nog wil wachten met een definitief standpunt. Volgens de VVD’er Waalkens is de voor gestelde wet eigenlijk niet meer zo nood zakelijk. Hij wees erop dat de prijzen voor landbouwgrond met name in het noorden al zijn gedaald onder het door het kabinet aanvaardbaar geachte niveau van 25 tot 30.000 gulden per hectare. Waalkens ver wacht dat die ontwikkeling in het hele land zal doorzetten. Hij zei het bovendien merkwaardig te vinden dat de overheid aan zichzelf geen enkele eis stelt terwijl voor particulieren strenge criteria worden gehanteerd wanneer ze landbouwgrond willen kopen. CDA en WD willen dat het voorkeurs recht van gemeenten bij aankoop van grond pas mag ingaan wanneer ze een ruilverkavelingsplan op tafel hebben ge legd. Volgens beide regeringsfracties heb ben de gemeenten toch al mogelijkheden om grond te kopen. Vanavond zal minis ter Braks de Tweede Kamer antwoorden. (Van onze redactie buitenland) CAIRO. De Egyptische minister van Buitenlandse zaken Boetros Ghali heeft gisteren zijn voorgenomen bezoek aan Is rael afgezegd. Hij is het niet eens met het programma voor het bezoek dat door Is rael is opgesteld. Boetros Ghali weigert Jeruzalem te bezoeken, zoals Israel na drukkelijk wil. De Egyptische bewinds man zegt dat hij daarmee niet akkoord kan gaan nu het Israëlische parlement bepaald heeft dat Jeruzalem de eeuwige en ondeelbare hoofdstad van Israel is. Egypte heeft dat besluit veroordeeld Van Israëlische kant wordt de weige ring van Boetros Ghali niet logisch ge noemd, omdat iedereen die op officieel bezoek komt, ook naar Jeruzalem komt. Boetros Ghali zou in Israel met zijn Israëlische collega Sjamir gaan praten over verdere normalisering van de Israe- lisch-Egyptische betrekkingen. vooral in de tweede helft van de zwanger schap en de eerste jaren na de geboorte in hoog tempo ontwikkelen en in deze perio de uitermate gevoelig zijn voor schadelij ke factoren bepleitte prof. Swaab een diepgaand en uitgebreid onderzoek om vrouwen beter te kunnen adviseren over voedings- en leefpatronen tijdens zwan gerschap. Volgens Swaab is reeds gebleken dat roken en het gebruik van alcohol en medi cijnen gemiddeld gebruikt de zwangere vrouw in Europa tien geneesmiddelen de groei van de hersenen van het kind negatief beïnvloeden. De hoogleraar acht het verder van belang kinderen bij wie de hersenontwikkeling is gestoord, zo vroeg mogelijk op te sporen en te begeleiden. Uit experimenten met ratten is gebleken dat stoornissen in hersenen kunnen worden weggenomen door jonge dieren in een andere omgeving te plaatsen. Er zijn aan wijzingen dat de omgeving ook op de ontwikkeling van de hersenen van het jonge kind een positieve invloed kan heb ben, aldus Swaab. Professor Swaab verwacht verder veel van het door transplantatie vervangen van stukjes hersenweefsel die beschadigd zijn. Of dergelijke technieken, die op die ren met succes zijn toegepast, op korte termijn bij de mensen kunnen worden toegepast is echter nog zeer de vraag, aldus prof. Swaab. Intussen heeft het CNV vandaag in een brief aan de Tweede Kamer gepleit voor meer deeltijdbanen voor mannen. Volgens de christelijke werknemersbond is dat de beste garantie om ëen tweederangs arbeidsmarkt voor in deeltijd werkende vrouwen te voorkomen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De kans dat het wetsontwerp vervreemding landbouwgron den van minister Braks van Landbouw door de Tweede Kamer wordt goedgekeurd lijkt niet erg groot. Dat bleek gisteren tijdens het debat over het wetsontwerp. Uitsluitend telefoon 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 18.30-19 00 uur 11.30-12.30 uur (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. In verband met een onvangrijke smokkelzaak heeft de Rotter damse politie weer vier douanebeambten gearresteerd. Eerder deze week werden al vijf andere douanefunctionarissen in hechtenis genomen. Gedurende de afgelo pen twee jaar zouden de arrestanten zich hebben schuldig gemaakt aan smokkel en diefstallen. Het ging onder meer om siga retten, thee, koffie en gedistilleerd, ter waarde van enige honderdduizenden gul dens. Volgens de politie is de zaak nog steeds niet tot op de bodem uitgediept. (Van onze redactie binnenland) ROZENBURG. Het Rijn-Schelde- Verolme-concem (RSV) heeft goede hoop op een order ter waarde van een miljard gulden uit Taiwan. Het gaat om de leve ring van elektriciteitscentrales en boven dien heeft Taiwan belangstelling voor ma rineschepen van RSV. Bij RSV wordt de kans op vervolgor- ders bovendien reëel geacht. Ook een in stallatie voor vloeibaar gas speelt een rol bij de besprekingen. Bij de eventuele bouw van kerncentrales op Taiwan zal RSV-dochter Nucon worden ingescha keld. Problematisch is echter nog het verkrij gen van een exportvergunning voor de betrokken marinevaartuigen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken zal dit departement over een exportaanvraag negatief adviseren, onder meer omdat Taiwan in een gebied ligt waar grote spanningen heersen. Een complicerende factor is, dat de be sprekingen met Taiwan al twee maanden aan de gang zijn, en dat premier van Agt en minister Van der Klaauw van Buiten landse Zaken daarover niets hebben ge zegd tijdens hun recente bezoek aan Pe king, dat zoals bekend op gespannen voet leeft met Taiwan. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Splitsing van de provin cie Zuid-Holland in een Rijnmondprovin- cie en een provincie rond Den Haag en het noordelijk gebied, kan nog voor mei vol gend jaar rond zijn. Dit zei minister Wiegel van Binnenland se Zaken gisteren in de Tweede Kamer tijdens de behandeling van de vraagpun tennota over de provinciale herindeling. De regering heeft afgelopen vrijdag beslo ten het voorontwerp voor de splitsingswet naar het Zuidhollandse provinciebestuur te zenden voor advies. Onzekerheid be staat onder meer nog over de vraag of enkele Zuidhollandse eilanden, zoals Wie gel wil naar Zeeland zullen gaan, wat de hoofdstad van de Rijnmondprovincie wordt en hoe de nieuwe provincies zullen gaan heten. Ook kan de vorming van een aparte provincie Twente binnen niet al te lange tijd rond zijn, zo liet Wiegel blijken. Hij wees hierbij op de mogelijkheid de IJssel- meerpolders onder de aangrenzende pro vincies te verdelen, waarbij Zuidelijk Fle voland bij Noord-Holland zou komen, Noordelijk Flevoland bij Gelderland en de Noordoostpolder bij Overijssel. Hier over wordt binnenkort op regionaal ni veau overlegd. In hun nota stellen de werkgevers dat in ons land volgens de CAO’s per werknemer gemiddeld per jaar 1856 uren wordt gewerkt, maar daar gaan in de praktijk 200 uren af wegens ziekteverzuim. De werkgevers willen dit verzuim terugdringen. Van verkorting van de produktietijden kan volgens hen geen sprake zijn omdat dit ons land duur zou komen te staan. Volgens de gedachten van de werkgevers zullen de mensen zelf kunnen bepalen hoelang ze per dag willen werken. Is dat op jaarbasis minder dan 1856 uren, dan zal een evenredig deel van het loon moeten worden ingeleverd. Langer werken per dag betekent meer vakantie, korter werken minder vakantie. Als de plannen van de werkgevers doorgang vinden, betekent dit dat de bedrijven nieuwe werkroosters moeten opstellen. De werkgevers vinden dat veel moet gebeuren om het grote arbeid saanbod in de jaren tachtig op te vangen. Volgens hun progno ses zal het arbeidsaanbod na 1990 echter weer gaan dalen, zodat dan weer de behoefte kan ontstaan aan meer banen voor hele dagen. ARNHEM (ANP). De officier van Justitie in Arnhem, mr. J. Kopp, heeft de rechtbank in die stad gevraagd de vonnis sen tegen twee van grootscheepse zwendel verdachte mannen openbaar te maken door middel van advertenties in een aan tal kranten. De officier kwam tot dit ver-, zoek, omdat hij vreest, dat de mannen na hun gevangenisstraf direct weer met hun oplichtingspraktijken zullen beginnen. De advertenties dienen derhalve als waar schuwing voor het bedrijfsleven. Beide mannen worden ervan verdacht in de afgelopen jaren zeker 200 bedrijven in België en Oost-Nederland te hebben opgelicht voor een totaalbedrag van zes a zeven miljoen gulden. (Van onze RTV-redactie) AMSTERDAM-VARA. Ombudsman Frits Bom kan vanavond ongehinderd doorgaan met aan de kaak stellen van de praktijken van de Scientology Kerk. Ook de met een verborgen camera vastgelegde gesprekken van medewerkers van de sek te, mag de socialististiche omroep vrijelijk gebruiken, aldus heeft de president van de Amsterdamse rechtbank mr. Borger- hoff-Mulder besloten. De Scientology Kerk had op straffe van een dwangsom van 50.000 gulden in een kort geding geëist dat de VARA geen gebruik zou mogen maken van deze opna men. De president vond wel dat de VARA de grenzen bij het vervaardigen van de opnamen „eng betrokken” heeft. De sekte heeft inmiddels aangekondigd het er niet bij te laten zitten. „Bom voert een hetze tegen ons”, aldus een woord voerder van Scientology. Dit zeiden prof. dr. D. Swaab, directeur van het Nederlands instituut voor hersen onderzoek en prof. dr. D. de Wied, hoogle raar farmacologie aan de rijksuniversiteit in Utrecht, gisteren op het forum Hersen werk in Utrecht. Op het forum bespraken deskundigen het onderzoek naar factoren die de ont wikkeling van de hersenen schadelijk kunnen beïvloeden, naar mogelijkheden voor herstel, nieuwe geneesmiddelen ter behandeling van gestoord gedrag en de oorzaken van verslaving, ouderdom en dementie. Tevens werden de ethische en juridische aspecten van hersenonderzoek ter discussie gesteld. Omdat de menselijke hersenen zich (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG- Staatssecretaris Wal lis de Vries van CRM is gisteren in conflict geraakt met de vaste Kamer commissie voor CRM over de stichting De Ombudsman. Volgens Wallis de Vries voldoet de stichting niet aan de voorwaarden die de Tweede Kamer eerder heeft gesteld. Dat werd echter bestreden door het PvdA-Kamerlid Meijer en diens CDA-collega De Boer. De bewindsman wil de subsidie aan de stichting De Ombudsman intrekken omdat die teveel gebonden zou zijn aan één omroep, de VARA. Volgens de Ka merleden zouden er echter al principe- akkoorden zijn bereikt met de IKON en de NOS, terwijl met KRO en NCRV nog wordt onderhandeld. Bovendien meent Wallis de Vries dat de stichting financieel nog steeds te veel afhankelijk is van de VARA, en dat er geen sprake is van contracten met andere omroepen. Hiertegen kwa men de Kamerleden in het geweer, omdat de Tweede Kamer volgens hen nóóit contracten heeft geëist als voor waarde voor verdere subsidieverle ning. Om een en ander op te helderen zal op 25 november een hoorzitting wor den georganiseerd. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES telefoon 023-31 90 53 GROENTJES gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4