VVD-er Koch komt met versoberingsvoorslel Velsen aarzelt bij doorlichting beleid achtergrond [politienieuws Fietsendieven in Velsen Bewoners noodwoningen Moerbergplantsoen Politie arresteert derde jeugdbende U mondgemeenten verantwoordelijk voor giftig afval Hamvraag 4 5 19 80 DONDERDAG 6 NOVEMBER MMOND 1 Onzindelijk” )n- rdt iet (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Aan het lokale politieke front bestaat weinig behoefte om de vergoedingen voor raadsleden te verminderen. Een voorstel met deze strekking is ingediend voor WD-raadslid A. B. J. Koch. Daarmee wil hij de kloof tussen de politici en burgers verkleinen. „De afstandelijkheid schaadt in ernstige mate de democratie”, zo is zijn mening. IJMUIDEN. Sinds een wéék bivakkeert de familie Maas in een noodwoning op het IJmuidense Moerbergplantsoen. Hun huis in de Frans Naereboutstraat wordt opgeknapt, zoals dat met nog 240 woningen in de Zeeheldenbuurt gaat gebeuren. Over de noodwo ningen op zich heeft de familie Maas geen klagen. „Alleen de slaapkamers zijn ’s nachts ver schrikkelijk koud, vooral als de wind erop staat”, zegt mevrouw Maas. VELSEN. Ongeacht de nog redelijk comfortabele fi nanciële positie zal ook de ge meente Velsen niet ontkomen een bezuinigingen die op den duur ruimte kunnen scheppen voor nieuw beleid. Natuurlijk wordt daarbij gezocht naar be zuinigingen waar de burger zo weinig mogelijk van merkt en dan begint men in „eigen huis”, in dit geval het raadhuis, het ambtelijk apparaat en de orga nisatie en uitvoering van ge meentelijke taken. Vastgesteld moet worden dat het college van B en W in dit opzicht een zeer aarzelend be leid voert, dat door de één als voorzichtig kan worden be stempeld en door de ander als een voor zich uitschuiven van penibele beleidsbeslissingen. Naarmate de noodzaak tot bezuinigen, althans tot een zo efficiënt mogelijk benutten van de beschikbare middelen, zich opdringt wordt het hangij zer wel heter. Hypocriet” Met een Groene Betaalcheque en de Groene Betaalpas. Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMOND. Per 1 oktober 1980 is het Centraal Afvalverwerkingsbe drijf IJmond, waarin de vijf IJmond- gemeenten participeerden, opgehe ven. Tijdens een vergadering van het algemeen bestuur werden woensdag avond in het Beverwijkse Stadskan toor nog enkele lopende zaken afge werkt, zoals de overdracht van het voormalige stortterrein aan de St. Aagtendijk aan de gemeente Bever wijk Raadsleden willen geen korting op eigen vergoeding Mevrouw C. C. M. T. Maes-Janssens 1 Flobert Schoondergang (ADVERTENTIE) HINKE JONGEBLOED De )0 F 1 Mr. A. B. J. Koch MU de consequenties te verwachten, ook in de personele sfeer. cht ven sen ‘S a Inmiddels is het voorstel om op de raadsledenvergoeding te korten voorge legd aan de fracties van de politieke par tijen in Velsen. Een eerste peiling leert dat het voorstel bij voorbaat wordt afge wezen. De 33 raadsleden in Velsen ontvangen de maximale vergoeding van 1600 gulden per maand bruto. Daarin zit 200 gulden onkostenvergoeding. Deze bedragen wer den eind 1976 vastgesteld door het minis terie van binnenlandse zaken, als zijnde de maximale uitkering. In het besluit van het ministerie is de mogelijkheid aan de gemeentelraden geboden om 20 percent minder te accepteren. Bij raadsbesluit werd in 1977 door de Velsense raad even wel gekozen voor de volle 100 percent. „Vrijwillige verlaging van de vergoedin gen kan raadsleden en burgers dichter bij elkaar brengen. We tonen dan een stukje solidariteit met de burgers, die ook wat van hun inkomens moeten inleveren”, al dus Koch. Dat terrein wordt een recreatiegebied. Rekening wordt gehouden met de moge lijkheid dat zich in dat terrein nog giftige afvalstoffen zouden kunnen bevinden. In de overdrachtsbepalingen stelt het CAIJ zich garant voor de kosten van de eventu ele verwijdering daarvan. Maar het CAIJ is al opgeheven. Dat was voor het lid van het algemeen bestuur, de heer L. W. van IJsseldijk uit Heemskerk, aanleiding om te vragen wie die garantieverklaring dan overnemen. Dat blijken de rechtsopvol gers te zijn, in dit geval de gezamenlijke IJ mondgemeenten. Deze realiseert zich terdege dat zo’n maatregel niet door alle raadsleden in dank zal worden afgenomen. „Vooral de kleinere fracties zullen niet blij zijn met de korting op vergoedingen”, geeft hij toe. Een zelfde mening is Robbert Schöon- dergang, in een vergelijkbare situatie, toe gedaan. Hij vertegenwoordigt de één- mans-fractie van Progressief Velsen in de raad. „Ik moet het allemaal alleen op knappen en heb om alle lopende zaken te wat het inleveren aan inkomsten betreft, voorop te lopen”, aldus Koch. Het voorstel van Koch dient volgens hem dan ook losgekoppeld te worden van de ideële kant. Het is een pure zakelijke aangelegenheid, volgens Schoondergang, waarbij rekening gehouden moet worden met drie categoriën raadsleden; politici die het raadswerk als een bijbaantje be schouwen en de vergoeding als een bijver dienste, zi jdie in de plaats van vijf maar vier dagen zijn gaan werken en daardoor in geringe mate afhankelijk zijn van de vergoedingen en tenslotte raadsleden die meer dan één dag per week in het raads- Binnen de PvdA-fractie is het voorstel van Koch nog niet ter sprake geweest. Fractievoorzitter Arie Schiltmeijer is er evenwel van overtuigd dat er door de leden genuanceerd over wordt gedacht. „Want aan het voorstel zitten nogal wat haken en ogen. Niet alleen zijn verschil lende raadsleden met hun inkomen in belangrijke mate van tie vergoedingen afhankelijk doordat ze daarmee tijd voor hun werkgever „kopen”, maar we hebben ook met enkele WAO-ers te maken, die drastisch gesnoeid zijn op hun uitkering. Verlaging van de raadsledenvergoeding is een regelrechte aantasting van hun inko men. Daar tegenover staan de raadsleden met een hoger inkomen, die zullen geen centje pijn hebben”, aldus Schiltmeijer, die het voorstel van Koch als onzindelijk typeert. Koch blijft echter van mening dat het leeuwedeel van de raadsleden te veel ver dient en ee verlaging van de vergoedingen gerechtvaardigd is. Hij gaat er van uit dat bij een dergelijke maatregel niet altijd rekening gehouden kan worden met min derheden. Bovendien is het volgens hem niet lang geleden dat raadsleden het slechts met presentiegelden moesten doen die per vergadering werden berekend. „Toen bestond er helemaal geen vaste maandelijkse vergoeding”, aldus Koch. met die dichtgetimmerde huizen aan de overkant. De gemeente heeft er toen voor gezorgd dat ik hier terechtkom.” B en W zullen knopen door moeten hakken onder het argwanend oog van de raadsfrakties en het ambtenaren korps, al of niet met medewerking van zo’n bureau. B en W hebben nog geen besluit genomen inzake het inschakelen van een extern bureau. Het overleg daar over vindt nog plaats tussen het college en de diensthoofden. De noodzaak tot meer coördinatie en management in het gemeentelijk be leid en de uitvoering daarvan hebben zij zelf in 1979 al buiten kijf gesteld in de nota „Heroverweging bestaand be leid”. kelen. Dat raakt een teer punt. Na het verschijnen van de nota „Heroverwe ging bestaand beleid” is aan de ge meentelijke afdelingen en bedrijven wel gevraagd zelf met voorstellen te komen tot bezuinigingen, reorganisa ties en dergelijke. nan erd de )ok gde >ek- dijk van ger man de lis del een an- ^er- na’ iun De lar- Een hamvraag is of men zelf de des kundigheid niet in huis heeft en een extern onderzoekbureau moet inscha- ligd oert >rd- van een een >na- -RA de ior- od- □or len net tot 'er- ele ien eid vijl len >nd )0 15 )0 '0 )0 10 dof rD- ge- ’66 jen irs- zan ?en ge- eb- ien lis en. Volgens Koch is het thans nog mogelijk de ruimte van 20 percent te gebruiken om de vergoeding te verminderen. Bestaan hiertegen in de raad ernstige bezwaren dan kan volgens hem gekozen worden voor bevriezing van de jaarlijkse trend matige verhogingen. „De wijze waarop wij inleveren is niet van belang. Het gaat om het principe. Wij zijn het die het volk de kortingen opleggen en dienen dan ook, Bekend is dat verschillende raadsleden van kleinere fracties een deel van hun dagelijkse werk hebben afgestoten om zich beter te kunnen verdiepn in het raadswerk. Dit heeft voor die raadsleden vaak een drastische inkomensverminde- ring tot gevolg gehad. Voor hen betekenen de maandelijkse vergoedingen een welko me aanvulling op het maandsalaris. In dit verband mogen enkele opmer kingen van B en W in de aanbiedings brief bij de begroting voor 1981 niet onvermeld blijven. Daarin staat dat de interne organisatie en het management bijzondere zorg vragen. En ook: „De veelheid van zaken die zich aandient maakt dat de coördinatie van de be leidsuitvoering momenteel sterk onder druk staat. Ons beleid is er op gericht te komen tot een zodanig functioneren van het ambtelijk apparaat, dat niet alleen de coördinatieproblematiek tot zo klein mogelijke proporties wordt teruggebracht, maar dat ook het mana gement in volle omvang in de ambtelij ke organisatie meer aandacht kan krij gen dan thans het geval is”. Keurige stadhuistaal om te vertellen dat er wel het een en ander op de helling moet. volgen meer tijd nodig dan raadsleden van grotere partijen die het raadswerk over meerdere personen kunnen verde len”, aldus Schoondergang. Na zijn be noeming als raadslid heeft hij een deel van zijn werk afgestoten. „Daarvoor heb ik met mijn werkgever een regeling ge troffen, die houdt echter wel in dat ik aanzienlijk minder ben gaan verdienen. Dat wordt nu door de raadsleden vergoe ding gecompenseerd”, stelt hij. De raadsfrakties wachten het resul taat af. Zij zijn vooral nieuwsgierig naar de aard van de eventuele op drachten aan het onderzoekbureau om af te kunnen meten in hoeverre het college ook zaken uit handen wil geven waarvan zij vinden dat het in de eerste plaats beleidsbeslissingen onder hun politieke verantwoordelijkheid zouden moeten zijn. Anders gezegd, in hoever re men moeilijke beleidsbeslissingen uit de weg wil gaan door de basis voor die beslissingen te verplaatsen naar het externe onderzoekbureau. Opzet van de vergoeding was destijds het bieden van compensatie voor het verlies van één werkdag per week voor raads leden. ■fl* in de schikking, maar dat kost de bewoner 325 gulden per rit. Ingrid, het 3-jarig dochtertje van de heer en mevrouw Maas, vindt de gedwon gen verhuizing in ieder geval prachtig. „Ze noemt het haar nieuwe, kleine huis”, grapt mevrouw Maas. „We slapen hier in een ijskelder”, vindt de heer P. van Gastel, die samen met zijn echtgenote en zoontje Addij (10) een nood- huis bewoont. „Het is ’s nachts in de slaapkamers ontzettend koud. Dan kun je wel de deur naar de woonkamer openzet ten, maar dat is ook wat en niks. Ik probeer wel een straalkacheltje of zo te versieren.” Brand De brandweer van Beverwijk bluste woensdagavond een schoorsteen brand in een woonhuis aan de Galgenweg in Beverwijk. Later op de avond moest de brandweer voor de tweede maal assisten tie verlenen toen wederom een schoor steenbrand aan de Heemskerkseweg in Beverwijk werd gemeld. Vernield Bij een kwastenfabriek aan de Ringvaartweg in Beverwijk zijn dinsdagavond twee ruiten vernield, schade bedraagt 1000 gulden. HEEMSKERK. Binnen een maand rolde de Heemskerkse recherche de derde jeugdbende op, die actief was in Heems kerk. Vorige week arresteerde de politie tien jongens in de leeftijd van 14 tot en met 17 jaar. De groep bekende schuldig te zijn aan diefstallen van gereedschap uit het vei linggebouw in Beverwijk, portemonnees uit kleding in gymnastiekzalen, fietsen en bromfietsonderdelen uit bergplaatsen en vernielingen van ruiten. De aangerichte schade loopt volgens de politie in de duizenden gulden. Vorige maand, op 2 en 14 oktober, wer- den twee andere jeugdbendes opgerold. Het lijkt inderdaad geen lolletje, om met dit vriesweer in zo’n noodwoning te moe ten huizen. „Ach, het gaat wel, hoor”, verklaart mevrouw Maas. „Hier in de woonkamer is het tamelijk behaaglijk, omdat er twee gevelkacheltjes staan. In de slaapkamer is geen verwarming, ’s Nachts lig je soms te rillen in je bed.” De familie Maas moet zo’n drie maan den in de noodwoning blijven. Die periode kan echter tot een half jaar uitlopen, als bijvoorbeeld vorst intreedt en de renova tie stopgezet moet worden. Negen jaar wonen de heer en mevrouw Maas nu in de Frans Naereboutstraat. Hun huis wordt op alle fronten verbeterd: er komt een nieuwe keuken in, de dakkapellen worden vergroot, de smalle hal komt te vervallen en ga zo maar door. „We zijn er uiteraard erg blij mee”, zo zegt mevrouw Maas. Hun woning moest voor de renovatie helemaal leeggehaald worden. Alle meu bels moesten eruit, de vloerbedekking moest weg, de schuur werd afgebroken en ga zo maar door. „We hebben al onze spullen gelukkig redelijk in de noodwo ning onder kunnen brengen”, vertelt me vrouw Maas. De huisraad heeft de familie zelf overgebracht. De gemeente Velsen stelt weliswaar een verhuiswagen ter be- Met de ruimte in de noodwoning heeft mevrouw Mekenkamp wel wat proble men. „Ik ben weduwe en heb drie kinde ren, van wie er twee studeren, dus dan is dit wel wat krapjes. Bovendien heb ik aardig wat meubels en een piano. Maar gelukkig heeft de gemeente me gratis op slagruimte aangeboden”, verklaart me vrouw Mekenkamp. „M’n piano komt daar overigens niet te staan, die zet ik wel in mijn slaapkamer”, lacht ze. VELSEN. In onze publikatie van woensdag over de activiteiten van fiet sendieven in Velsen zijn een paar sto rende fouten geslopen. Als woordvoer der namens de politie wordt genoemd adjudant Asij. Dat moet zijn adjudant Aaij. Verder wordt er in de tekst melding Voor de betrokken ambtenaren blijkt het bijzonder moeilijk te zijn „in eigen vlees te snijden”. Het resultaat is waarschijnlijk (te) pover geweest, want waarom zouden B en W dan immers nu de eerste contacten hebben gelegd met een extern onderzoekbureau. Van een door zo’n extern bureau in te stellen onderzoek zijn wel ingrijpen- werk steken en daardoor sterk afhanke lijk van het geld zijn. Afwijzend reageert ook de fractie van het CDA. Daarvoor worden wel andere gronden aangevoerd. Volgens vice-frac- tievoorzitter W. N. Koopman hebben de fractieleden unaniem verklaard niets te willen veranderen aan de vergoedingen zoals ze nu zijn vastgesteld. „Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad om tot deze regeling te komen. In 1977 is na heel wat overleg uiteindelijk gekozen voor de maximale vergoeding. Daar willen we niet meer aan tornen. Pas als er van hoger hknd een ander besluit komt bijvoor beeld bevriezing van de jaarlijkse verho ging dan willen we wel meegaan”, aldus CDA’er Koopman. Een van de raadsleden, die zich heeft vrijgemaakt voor het raadswerk, is D’66- raadslid mevrouw C. C. M. T. Maes-Jans sens. „Stem ik in met het voorstel van Koch dan laat ik een deel van mijn inko men vallen. Immers, ik heb voor het raadswerk ander werk opgegeven. Voor mij geldt duidelijk de overweging of ik het me kan permiteren of niet. Bovendien vind ik het een hypocriet voorstel dat voor sommige raadsleden, die zelf al een fors inkomen hebben, belastingtechnisch voordelig kan uitvallen”, aldus Maes. gemaakt van het feit dat fietsen met behulp van een aanhangwagentje wor den opgehaald en in Velsen te koop worden aangeboden. De tekst moet zijn: „De handel wordt in Den Haag verkocht. Omgekeerd worden „Haagse fietsen” in Velsen te koop aange boden”. Al in 1979 verscheen de gemeentelij ke nota „Heroverweging van het be staand beleid” en toen werd daarin gesteld dat een aantal nadere onder zoeken noodzakelijk werd geacht met betrekking tot de organisatie en de uitvoering van gemeentelijke taken. B en W wensten zich toen nog te beraden over de vraag of en in hoeverre deze organisatorische deelonderzoeken door externe deskundigen uitgevoerd zouden moeten worden. Dat beraad is nog steeds gaande want aan de raads leden zijn nog geen nadere voorstellen gedaan. Wel is bekend, dat het college oriënterende besprekingen heeft ge- voerd met een onderzoekbureau van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten dat zich bezig houdt met orge- nisatie- en efficiency-onderzoeken. Dat bureau heeft nog geen opdracht(en) gekregen, want eerst is geïnformeerd naar de kosten van deelonderzoeken en het daarvan te verwachten rende ment. Hoe precies die opdracht(en) gaan luiden is van groot belang te achten, want er dient wel een duidelijk onder scheid te worden gemaakt tussen be leidszaken en efficiency- of organisa- tie-onderzoeken. De grenzen zijn niet zo simpel te trekken en kunnen gauw wat vervagen. Om een willekeurig voorbeeld te noe men: als het gaat om de bezuiniging op zwembaden, waarbij maatregelen denkbaar zijn als tariefsverhoging, in krimping van personeel, vermindering van de service, minder openstellingsu- ren en dergelijke, dan dient de grens te worden bepaald tussen wat een be leidszaak en dus een politieke beslis sing is, of wat een bezuinigingsmoge- lijkheid is via een meer efficiënte orga nisatie. „We slapen hier in ijskelders” woonkamer is het tamelijk behaaglijk toeven, maar slapen ts een ijselijke aangelegenheid voor de familie Ook de familie Van Gastel komt uit de Frans Naereboutstraat. Wat ruimte be treft zijn ze zeer tevreden over de noodwo ningen. Al hun spullen hebben ze er rede lijk in onder kunnen brengen. Omdat de heer en mevrouw van Gastel maar één kind hebben, konden ze twee van de vier slaapkamers benutten als opslagruimte. Mevrouw Mekenkamp spreken we, terwijl ze juist bezig is met verhuizen. Zij woont normaliter in de Krugerstraat, Oud-IJ- muiden dus. Voor mensen uit renovatie- huizen in Oud-IJmuiden, zijn woningen ingericht in de Bloemstraat. „Maar daar wilde ik niet heen”, zegt mevrouw Meken kamp. „Ik voelde me daar zo opgesloten,

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5