Hoogovens krijgt 350 miljoen aan leningen Geen voetbal op zaterdag vanderpol 32 re ■ft™’»» FNV: meer hulp noodzaak Albeda komt met nota over passende arbeid Drie dodelijke ongelukken Prijsbeschikking voor specialisten Blokkade van olie-aanvoer W.-Duitsland Ook in Brabant kankergevallen na bespuitingen VANDAAG Mijnwerkers in Engeland wijzen loonaanbod af Vermeulen Elma Plast bv Europa’s eerste zorg moet ingetrokken airconditioning..? <e PIEMO agenda pagina 6 Parkeerregeling Sri Lanka AZ’67-Radnicki Late krant weersverwachting HOENDERDOS BARENDS «DE DAMIAATJES’ sn is Reclame Weinig wind liilp I (ADVERTENTIE» Baha’ulla: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 71ste jaargang no. 5 CHA CHA (Van onze redactie binnen land) DRIEBERGEN. Sneeuw en gladheid hebben vannacht en vanmorgen in vrijwel het hele land geleid tot enorme files (135 kilometer) en slippar tijen. Daarbij zijn drie mensen om het leven gekomen. Beurs18 Binnen- en buitenland... 2,3,4 Filmpagina17 Filatelie13 Kunst21 Modejournaal..23 Plaatselijk nieuws 5,6,7,11 Puzzel13 Radio en teievisie/Strips19 Schrijvende lezers13 Sport27, 29 Toerisme2 Weerrapporten2 Weg en wiel23 Zee-viswijzer13 AutomsblelbadrlH B.V. GROTE HOUTSTRAAT 1aen 2 HAARLEM Kunststofkonstrukties PERSPEX/PLEXIGLAS Ruiten en dubbele beglazing pagina’s Veilinghui* y SCHRÖDER oANSTip Verantwoorde kinderschoenen VRIJDAG 7 NOVEMBER 1980 j n. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Hevige sneeuwval ontregelt verkeer (ADVERTENTIES) DIRECTIE Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: In ons veilinghuis bestaat nu gelegen heid tot inbreng van goud. zilver, juwe len, schilderijen, klokken, antieke meu belen en andere interessante verzame laarsobjecten In zijn antwoord aan de Kamer con stateert Albeda overigens dat door de stijgende werkloosheid de selectiviteit van de werkzoekende afneemt. De werk zoekende is eerder dan voorheen bereid een baan, wat voor baan dan ook, aan te nemen. Dit blijkt uit de sterk toegeno men aantallen in- en uitschrijvingen bij de arbeidsbureaus en ook uit de daling van de vraag naar arbeidskrachten. De ze vraag is de afgelopen maanden ge daald tot 43.000 en is daarmee het afgelo pen jaar ongeveer gehalveerd. (Van onze redactie buitenland) WILHELMSHAVEN. De onder Libe riaanse vlag varende olietanker Solon heeft gisternacht een terminal voor super tankers in het Westduitse Wilhelmshaven geblokkeerd. Daardoor is het olietrans- port per pijpleiding van de havenstad naar zes grote raffinaderijen komen stil te liggen. Met de blokkade wil de Filippijnse bemanning van de Solon betaling van achterstallige gage afdwingen. Als de blokkade wordt gehandhaafd, kan de olie- raffinage in ernstig gevaar komen. (Van onze IJmondredactie) UMUIDEN. De Nationale Investeringsbank (de overheid, red.) zal Hoogovens Estel BV een achtergestelde lening van 200 miljoen gulden verstrekken. In 1981 of 1982 kan het staalbedrijf nog eens 150 miljoen gulden krijgen. Het geld is vooral bestemd voor de reno vatie van de cokesfabriek in IJmuiden die Het gaat om de beschikking waarmee de regering wilde bereiken dat de medi sche specialisten in twee jaar tijd gemid deld ruim tachtigduizend gulden per spe cialist op hun inkomen zouden inleveren. Volgens mr. Blaauw, die uitspraak deed in het kort geding dat door de Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) tegen de Staat der Nederlanden had aangespan nen, mag „de prijzenwet niet worden mis bruikt om een herverdeling van inkomens te bewerkstelligen”. Minister Van Aarden- ne van Economische Zaken moet dit ge deelte van de prijsbeschikkingen daarom intrekken binnen vijf dagen. Overigens heeft het centraal LSV-be- stuur gisteren van de ledenvergadering de opdracht gekregen over te gaan tot verde re acties, als het overleg van de regering over de inkomens van specialisten niets oplevert Ook wil hij dat Hoesch en Hoogovens hun investeringsprogramma’s volledig op elkaar afstemmen. Van Aardenne voelt er niets voor de vakbonden mee te laten praten over de concrete besteding van het geld. Dinsdag gaat FNV-bestuurder Henk Krul naar Den Haag voor overleg met de minister. Krul liet weten blij te zijn met de steun, al zal er volgens hem nog meer Overheidsgeld in Hoogovens gestoken moeten worden. Dit geld is nodig om dat deel van het bedrijf waar de staal verwer king plaats heeft, modern te houden, al dus Krul. De FNV-bestuurder zei het „ui terst onprettig,, te vinder niet bij de beste ding van de eerste lening van 200 miljoen gulden betrokken te zijn. Krul zal alsnog proberen wel inspraak te krijgen bij het besteden van de tweede lening van 150 miljoen gulden. Zie verder provincie pagina (Van onze redactie binnenland) 4 DEN HAAG. De Haagse recht bankpresident mr. Blaauw heeft van morgen uitgesproken dat de regering de prijsbeschikking voor specialisten moet intrekken. veel duurder uitvalt dan aanvankelijk was begroot. Het principe van een achtergestelde le ning is dat de verstrekker afziet van terug betaling als het betrokken bedrijf daar als gevolg van aanhoudende financiële pro blemen niet toe in staat is. Mocht het Hoogovens in de toekomst onveranderd slecht blijven gaan, dan zal de Nationale Investeringsbank zich niet als directe schuldeiser opstellen. Minister Van Aardenne van Economi sche Zaken heeft van Estel geëist dat het geld alleen in IJmuiden besteed zal worden. Verheft u tot datgene, waartoe gij zijt geschapen. Door stakende stemmen zag een Velsense delegatie, af te vaardigen naar een zogenoemde Holland Week op Sri Lanka, zich abrupt de pas afgesneden na verhitte discussies donderdagavond in Velsens raad. Of met de botte afwijzing van een inge komen uitnodiging daarvoor direct de stedenband Velsen-Galle gevaar loopt is nu nog in nevelen gehuld. Discutabel is en blijft de rol die CDA'er H. A. de Boer speelde toen het op stemmen aankwam. AZ’67, de enig overgebleven Nederlandse deelnemer in het toernooi om de UEFA-cup, heeft voor de derde ronde (26 november en 10 december) geloot tegen het Joegoslavi sche Radnicki NIS. De Alk- maarders spelen het eerst uit. De Joegoslaven schakelden in de eerste ronde Linzer ASK (Oost) via 4-1 en 2-1 uit. In de tweede ronde sneuvelde het Bulgaarse Beroe Stara Zagora met 2-1 en 1-0. SPAARNE 86. HAARLEM Tel. 023-321730 (na 19.00 uur 023-351320) Verkoop Service Onderhoud Parklaan 129-131 Haarlem. Tel 312450 Spaarnwouderstraat 36 Tel. 023-322220 Kloosterstraat 7 Tel. 023 - 261502 KINDJRVOETSERVICE l»h»«>m«*n<1jdkeweg 275 ovrrveen fel (023) 259491 Het pak snëeuw van vijf tot tien centi meter dat vannacht en vanochtend naar beneden kwam is volgens het KNMI onge bruikelijk voor de eerste week van no vember. In grote delen van het land zal ook morgen nog sneeuw vallen, maar niet zoveel als vandaag. Zondag wordt het droger. De vroege vorst heeft overigens in de land- en tuinbouw voor vele miljoenen guldens schade aangericht. Alleen al in Noord-Holland is de schade aan de oogst tien tot vijftien miljoen gulden. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Een groep bewoners van het Brabantse plaatsje Bosschen- hoofd heeft de geneeskundig inspecteur voor de volksgezondheid in Noord-Bra- bant gevraagd om een onderzoek naar vijf recente kankergevallen in een straat in het plaatsje. De bewoners brengen de vijf gevallen, van wie er een overleed, in verband met het gebruik van het bestrijdingsmiddel 245 T-Ester tegen Amerikaanse vogelkers in een bos bij het plaatsje enkele jaren geleden door de Heidemij. Zoals bekend is door bewoners van het plaatsje Kootwijk Radio bij Apeldoorn ook verband gelegd tussen het gebruik van dit bestrijdings middel in een naburig bos en een buiten gewoon groot aantal gevallen van kanker. De PPR-fractie in de Tweede Kamer heeft van de regering een onderzoek hier naar geëist, waarbij men stelt dat de rege ring moet nagaan welke veiligheidsmaat regelen destijds bij het bespuiten zijn genomen. Vele duizenden mensen kwamen van morgen als gevolg van de voor deze tijd van het jaar hevige sneeuwval te laat op hun werk, doordat zij in een file terecht kwamen. Strooiwagens konden het werk nauwelijks aan. In Amsterdam bood het verkeer van morgen een chaotische aanblik. De invals wegen tot de hoofdstad waren urenlang stampvol. Veel opstoppingen werden ver oorzaakt door vrachtauto’s die als gevolg van de gladheid de opritten van bruggen niet wisten te nemen. Volgens de verkeersdienst van de rijks politie in Driebergen hebben de automo bilisten zich over het algemeen goed aan gepast aan het winterweer. Doordat er gisteren al wat sneeuw viel, was men gewaarschuwd. Daardoor bleef het aantal ernstige ongelukken beperkter dan in voorgaande jaren. De drie dodelijke onge lukken deden zich voor op de dienstweg van Schiphol naar Hoofddorp, waar de drieënzestigjarige Hoofddorper F. J. L. Ligtvoet om het leven kwam toen de auto waarin hij als passagier meereed bij het nemen van een bocht op de andere weg helft terecht kwam, en frontaal op een tegenligger botste in Ouderkerk aan de Amstel, waar de 57-jarige C. groen in ’t Woud vanmorgen na een slippartij in het water terechtkwam en verdronk, en in Eibergen, waar de 70-jarige J. H. ter Woord uit Dronten na een slippartij tegen een boom botste. Op veel plaatsen in het land was volgens de rijkspolitie sprake van blikschade. (Van onze sportredactie) HAARLEM/ZEIST. De KNVB heeft vanmorgen besloten het gehele programma voor het zaterdag-ama- teurvoetbal. alsmede dat voor de C- elftallen betaald voetbal af te gelasten. In de afdeling Haarlem wordt zaterdag en zondag niet gevoetbald. Over het KNVB-programma voor zondag wordt later beslist. De hockeybond heeft be sloten het gehele programma voor dit weekeinde af te gelasten. andere toetsingscriteria strikt moeten worden gehanteerd. Ook zullen richtlij nen worden gegeven over de procedure die het gevolg kan zijn van verschil van mening tussen arbeidsbureau en werk zoekende over de vraag of een aangebo den baan passend is. Een werkloze kan zijn uitkering immers verhezen als hij werk dat volgens het arbeidsbureau pas send is weigert. Grote vertragingen deden zich vanmor gen voor bij het streekvervoer als gevolg van sneeuwval, gladheid, files en een gro ter reizigersaanbod dan normaal. De spoorwegen hadden het ook veel drukker dan anders. Door vastzittende wissels lie pen in de ochtendspits treinen in de kop van Noord-Holland vertragingen tot drie kwartier op. Na de spits kreeg NS ook op andere lijnen problemen. Met name op de oude lijn Amsterdam-Haarlem-Den Haag- Rotterdam werden vertragingen gemeld. Enkele treinen moesten uitvallen. Dit jaar zijn enige uitzendingen van sportevenementen op televisie afge last omdat er speciaal voor de gele genheid van de uitzending reclame borden waren geplaatst. Minister Gardeniers van CRM heeft nu echter gisteren een conceptbeschikking doen uitgaan over sluikreclame op sportvelden. Reclame is toegestaan, zij het dat de minister er enige nor men aan verbonden heeft, (zie verder RTV-pagina). Over de inhoud van het begrip passen de arbeid zal de minister met een aparte algemene circulaire komen, waarin dit begrip op basis van bestaand, tot dus verre lastig tot algemene regels te verta len, rechterlijke uitspraken, nader wordt omschreven. In het computersyteem van onze produktieafdeling heeft zich vanmorgen een vrij ern stige storing voorgedaan. Juist op een dag dat de bezor ging van onze krant door de sneeuwval toch al wordt be moeilijkt. Voor het ontstane ongerief bieden wij onze le zers onze verontschuldiging aan NASSAUSTRAAT 1 HOEK KRUISSTRAAT i HAARLEM Veel bewolking en nu en dan sneeuw. Vannacht kans op mist en minimumtemperatuur omstreeks min 2 graden. Middagtemperatuur rond plus 2 graden. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. De voetganger moet binnenkort een forse stap terugdoen in IJmui- dens centrum. Kortparkeerders wordt op het Marktplein ruim baan gegeven via een motie die donder dag in de raad met de hakken over de sloot werd aangenomen. Een hard nekkig gehandhaafd principe, geba seerd op de tot nu toe illusoire gezel- ligheidsfunctie van het plein, wordt daarmee, althans voorlopig, opzij gezet. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De directeuren van de gewestelijke arbeidsbureaus in ons land zullen eind december van minister Albeda (Sociale Za ken) een circulaire ontvangen waar in het begrip „passende arbeid” wordt verscherpt. In antwoord op vragen uit de Tweede Kamer zegt de minister dat dit admini stratieve voorschrift ook nodig is omdat de Algemene Rekenkamer heeft gecon stateerd dat veel gewestelijke arbeids bureaus uiteenlopende normen han teren. De minister zal de directeuren van de arbeidsbureaus er op wijzen dat de juri sprudentie inzake passende arbeid en -. 'i S? De Europese bezorgdheid over de toe komstige buitenlandse politieke opvattin gen van de Verenigde Staten, voorlopig afgeleid uit de verklaringen, opmerkingen en beloften van de stembuswinnaar Rea gan, neemt toe naarmate figuren die zich naast Reagan op het politieke toneel naar voren dringen hun inzichten in wat er zal moeten gebeuren ten beste geven. Een ernstige zorg temeer komt voort uit het feit, dat de Senaat een absolute repu blikeinse meerderheid heeft gekregen, waardoor juist de buitenlandse politiek en de beleidslijnen in belangrijke internatio nale aangelegenheden praktisch door re publikeinse opvattingen kunnen worden beheerst. Een van de meest zorgwekkende onder werpen waarmee de nieuwe president zich in 1981 primair zal bezighouden is het Salt Il-verdrag, de nog niet geratificeerde overeenkomst tussen de VS en de Sovjet unie tot vermindering van de operatione le nucleaire rakettenbewapening. Het is, in strijd met wat Reagan voortdurend betoogt, een afspraak tot wederzijdse ver mindering die niet alleen aan Amerika maar ook aan de Sovjet-Unie een zekere beheersing oplegt. Het voornemen van Reagan om op nieuw met Moskou over de inhoud van Salt II te gaan onderhandelen, betekent L niets minder dan dat van de Sovjet-Unie - een grotere dosis wapenvermindering zal worden geëist dan na bijna eindeloze, moeizame onderhandelingen onder Car ter kon worden overeengekomen. Er is een absolute zekerheid dat deze nieuwe onderhandeling, zo zij al door de Sovjet- Unie zou worden geaccepteerd, zal mis lukken. Daardoor zal ook de betrekkelijk kleine, maar toch belangrijke vertraging in de bewapeningswedloop die door Salt II werd bereikt, ongedaan worden ge maakt. Het is mogelijk dat Reagan en zijn adviseurs deze mislukkking beogen, om de bondgenoten nog des te sterker te kunnen aansporen tot verhoging van hun defensie-inspanningen en zelf de vrije hand te krijgen in een bewapeningspro- gramma, dat door zijn omvang zowel als door zijn specifieke wapenkeuze een bij zonder agressief karakter draagt. Die agressiviteit zal van de weeromstuit uiter aard ook de Sovjetrussische wapenkeuze gaan beheersen en wel naar twee kanten: voor de Sovjet-Unie is bij een onbeheerst toepassen van de zwaarste atoomwape nen het zo snel mogelijk vernietigen van West-Europa vergelijkbaar met het af grendelen van de achterdeur, omdat het treffen van de vele, verspreid liggende Amerikaanse aanvalsbases strategisch doeltreffender zal zijn dan directe raket- aanvallen op het Amerikaanse continent. „Amerika weer groot maken en militair machtiger dan de Sovjet-Unie” is een slo gan die voorbijgaat aan de uiterst kwets bare positie van de Europese bondgeno ten en dus deze positie nóg kwetsbaarder doet zijn. Als Reagan voor een confronta tie met de Sovjet-Unie kiest en alle wapen- verminderingsgesprekken overboord zet, kiest hij in feite voor een optimale onvei ligheid van Europa, dat voor de „grote afrekening” de niet benijdenswaardige status van eerste slagveld krijgt. Deze „doctrine” moet in Europa grote weer stand wekken, waardoor de aandrang tot een nieuw vergelijk met de Sovjet-Unie uit het oogpunt van zelfbehoud voor Euro pa nog urgenter wordt. 1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII In Wi/dewormer raakte vanmorgen door de gladheid een vrachtwagencombinatie met kratten brood van de weg De auto kwam onder aan de dijk terecht. De bestuurder bleef ongedeerd. Op de achtergrond een trekker met aanhanger die na een slip de weg versperde. danscentrum M (Van onze redactie buitenland) LONDEN. De leiders van de Britse mijnwerkers hebben gisteren een loon aanbod van de Nationale Steenkolenraad van de hand gewezen. Het aanbod van 10 procent loonsverho ging was veel te laag in de ogen van de mijnwerkers, die een verhoging van 35 procent eisen, voornamelijk om de inflatie bij te houden. Zoals békend waren mijn- werkersacties er in 1974 de oorzaak van dat het conservatieve kabinet-Heath aftrad. Het conflict tussen de grafici en het grootste Britse krantenconcern, Express, is gisteren bijgelegd. De bonden zijn ak koord gegaan met een loonpauze van zes maanden, nadat de directie had gedreigd de uitgave van de Daily Star te stoppen. SUPER TROUPER ABBA

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1