®SPEË VAN HAARlËMSMBiflS TACTISCHE BLUNDERS BIJ AJAX IéM n KOPLOPER TOONT TEGEN FEYENOORD ZWAK PUNT VOORSPRONG NONCHALANT BEHANDELD MAANDAG 10 NOVEMBER 1980 13 12 - Eigengereid Koste wat kost SPORTIEF AZ kan concentratie moeilijk vasthouden 89,00 he im, JAN PREENEN •>v GOVERT WISSE. n iv. ed. jerd: (Van onze sportredactie) ALKMAAR. Feyenoord heeft zater dagavond, zonder enig ontzag voor zijn professoren, college gelopen in de voet- balschool van AZ’67. De Rotterdammers voelden er niets voor om zich neer te leggen bij de gewijzigde krachtsverhou dingen in de eredivisie (waar AZ nu met een voorsprong van vijf punten een klas se apart vormt), liepen daardoor een ach terstand op van 5-0, maar beperkten de schade dank zij diezelfde instelling uit eindelijk nog tot 5-2. altijd zieke Tsjechoslowaak Jezek bereik te daarmee niet alleen dat zijn eigen ploeg „in brand stond”, maar ook dat AZ er op gebrand was om die woorden op niet mis te verstane wijze te weerleggen. zien wie het best kan voetballen. Dan geven we AZ alsnog klop”. Op dezelfde laatdunkende manier had Westerhof zich ook uitgelaten voor de confrontatie in Alkmaar. AZ zou niet zo sterk zijn als iedereen wel dacht en moest door Feyenoord zeker verslagen kunnen worden. De zaakwaarnemer van de nog In dat concept is geen plaats weggelegd voor Joop Böckling. „Joop is een aardige jongen, maar qua voetbal heeft hij niet al te veel laten zien”, verklaarde Van Door- neveld het niet opstellen van zijn rechter spits. Ook voor Eef Melgers was geen plaats. Hij was al begonnen met een kniebles sure en had in de loop van het duel ook nog eens problemen gekregen met zijn dijbeen, nadat Arntz hard op hem was ingelopen, en met zijn pink. Hiele had echter niet van opgeven willen weten, omdat hij de jonge, onervaren Hugo van Houten niet voor de leeuwen had willen gooien. Door zijn eigengereidheid zorgde Hiele er wel voor dat Feyenoord, dat in elf ontmoetingen slechts zes goals had behoeven te incasseren, dat aantal nu bijna verdubbeld zag. Ook Westerhof voelde zich niet geroe pen om in te grijpen. Wel wisselde hij Brard tegen Troost in en het hij De Leeuw plaatsmaken voor Budding. De eerste mu tatie maakte weinig uit, de tweede zorgde er voor dat Feyenoord van een aanvalsli- ROTTERDAM. Nadat Ajax afgelopen woensdag nog moed had geput uit de 2-1 overwinning op Bayern München, heeft de landskampioen het afgelopen weekeinde een nieuwe, gevoelige tik gekregen in dé competitie. De Amsterdammers leken het duel op Spangen tegen Sparta gemakkelijk af te wikkelen, maar na een 2-0 ruststand zakte Ajax in de tweede helft ver weg. Sparta kwam onverwacht sterk terug en door doelpunten van Van der Gijp (tweemaal), Van Tiggelen en Geels wisten de Rotterdammers uiteinde lijk met 4-3 te zegevieren. Ajax leek met Ziegler en Schoenaker (voor Zwam- born en Wiggemansen) in de gelederen aan kracht te hebben gewonnen. Ajax heeft die schijn één speelhelft kunnen ophouden omdat het volledig in de kaart werd gespeeld door Sparta. „Wij waren”, verklaarde Hughes na afloop, „verrast door de opstelling van Ajax en wij kwamen onmiddellijk in de problemen. Wij hadden geen organisatie in de ploeg en Ajax speelde de bal leuk rond.” Een „understatement” van het zuiverste water. nie werd voorzien. Zelf zorgde Budding voor 5-1, waarna Peters met een omhaal voor 5-2 tekende. Feyenoord had het aan Haarlem wist het veldoverwicht pas in de 61e minuut gestalte te geven. De sterk voetballende Frank van Leen werd door middel van een één-twee combinagie met Wim Balm vrij gespeeld en vanaf twaalf meter liet de linksback Jaap Bloem voor het eerst kansloos. Negen minuten later was de uitblinkende Wim Balm opnieuw betrokken bij een treffer. Nu gaf hij de bal op maat op Terry Hendriks, die tegen de lat kopte, waarna Ruud Gullit het leer in de rebound inkopte: 0-2. Na ruim een half uur spelen in de tweede helft was het Ruud Gullit, die de bal knap teruglegde op Van Doorneveld toonde zich na afloop tevreden met de uitvoering van het 4-4-2 systeem. „Het is toch klasse, als je een ploeg als Amsterdam 90 minuten lang onder druk kan houden. Er blijven na tuurlijk dingen, die verbeterd kunnen worden. Leysner speelde bij voorbeeld in de eerste helft teveel als rechterspits, en niet als opkomende middenvelder. Maar dat ging na rust al beter.” Terry Hendriks en die had alle tijd om in te schieten: 0-3. maar aan een zesde en zevende doelpunt. Kansen waren er ook, maar werden niet benut. Het had daarom net zo goed 7-2 of 8-4 kunnen worden”. n. it uvel 7,22 1,52 450,00 363,00 53,60 80,50 10,00 81,50 02,00 07,00 16,10 39,90 72,00 27,60 72,50 45,40 37,00 47,00 86,70 83,00 16,00 43,50e 68,00 52,00 18,50 58,70 03,60 59,50 45,00 85,60 12,00 10,00a 81,10 42,70 44,80 4030 82,00 57,40 48,60 89,00 33,00 58,50 19,00 57,00 47,50 84,10 45,00 89,00 84,90 51,30 90,00 11,50 51,00 44,50 80,50 50,20 92,40 31,70 47,50 90,50 11,50 57,50 39,50 45,30 95,10 39,10 34,90 71,50 38,60 96,00e 50,30 30,00 47,00 40,00 30,00 19,60 36,00 35,00 90,00 97,00 10,00 De opstellingen waren: AZ’67: Treytel; Van der Meer, Metgod, Spelbos en Hovenkamp; Arntz, Peters, Nygaard en Jonker; Kist en Tol. Feyenoord: Hiele; Wijnstekers, Stafleu, Balkenstein en Brard (Troost); Nielsen, Notten en De Leeuw (Budding); Bou- wens, Peters en Vermeulen. Dat gold vooral voor middenvelder Jan Peters, die Westerhof bij een voorsprong van 5-0 met gebaren dolde. Na afloop zei hij: „We waren erg fel geworden door die opmerkingen. Daarom wilden we koste wat kost winnen”. Aanvankelijk was Feyenoord voor AZ evenwel een puzzel, die niet op te lossen leek. Tot de 35ste minuut vormden de Alkmaarders een statisch gezelschap, waarin de beide aanvallers Kist en Tol te weinig steun ondervonden van midden velders. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Voor Haarlem blijft de gang van zaken in de eerste divisie zich uitermate gunstig ontwikkelen. Doordat Fortuna SC in eigen huis een punt verspeelde aan SW, DS’79 verloor van Volendam en de formatie van Hans van Doorneveld zelf geen enkele moeite had met het zwakke FC Amsterdam, is de voorsprong van koploper Haarlem op de eerste achtervolgende (FSC) uitgegroeid tot drie punten. Hij mocht vanuit de dug-out toekijken, hoe Genie Kleton zich op het middenveld manifesteerde. De Amsterdammer was met Abe van den Ban de schakelende speler. Balm op links en Leysner op rechts moesten voor diepgang vanaf het midden veld zorgen, terwijl van Gullit en Hen- tingen op het bijveld van het Amsterdam se Olympisch Stadion worden aangeno men, dat de trainer nu het „ideale” elftal voor ogen heeft. In navolging van zijn leermeester Georg Kessler (AZ), gaat Van Doorneveld succes nastreven met een 4-4- 2 systeem. wachtte een fluitsignaal, omdat de bal duidelijk over de lijn was geweest”, aldus Hiele, die daarna nog verscheidene malen in negatieve zin in beeld zou komen. Toen er bij AZ na rust wél sprake was van een goede wisselwerking tussen aanval, mid denveld en zelfs verdediging (Hoven kamp, de teleurstellende Metgod en Van der Meer waren meer dan eens in de voorhoede te vinden) liet Hiele de bal na een inzet van Peters glippen, waardoor Kist simpel voor 2-0 kon zorgen. Ook daarna maakte Hiele duidelijk dat hij terecht niet is herkozen in de selectie van het Nederlands elftal. Bij de doelpunten van Arntz (mogelijk omdat de defensie van Feyenoord verre van eensgezind de buitenspelval openzette) en opnieuw Kist was hij weliswaar kansloos, maar in het vijfde geval ging hij weer volledig in de fout, zodat Peters de bal onder hem door kon schuiven. Om zich te verontschuldi gen voor zijn zwakke optreden overlegde Hiele na de wedstrijd een vrij lijvig dok- tersrapport. De verliezende coach, interim-trainer Clemens Westerhof, toonde zich dan ook minstens zo tevreden als zijn winnende tegenstander Georg Kessler: „Ik heb van avond genoten, Feyenoord is niet wegge speeld. We hebben aangetoond dat AZ zelfs nog in moeilijkheden kan komen als het zover voor staat. Feyenoord zal daar om dan ook op dezelfde voet blijven door gaan en blijven aanvallen”. Die taktiek had in de Alkmaarder Hout nog meer kunnen opleveren als doelman Eddie Treytel van AZ in de slotfase niet een spectaculair antwoord had gehad op een schot en een penalty van René Notten en als Peters de bal op de valreep niet via het lichaam van de oud-Feyenoordkeeper tegen de paal had geschoten. Op die ma- nier- was Feyenoord evenzeer verantwoor delijk voor de samenstelling van de ver lies- en winstrekening als AZ, dat zich na een inmiddels gebruikelijk geworden ex plosie na rust superieur voelde. Zoals het in het recente verleden in een kort tijds bestek alle goede voornemens van ploe gen als NEC, MW en Levski Spartak wist te verwijderen, zo leken de Noordhollan- ders met vier doelpunten in acht minuten ook alle illusies van Feyenoord in een mum van tijd te hebben verstoord. De realiteit leerde daarna echter dat de spe lers van AZ het controleursdiploma nog niet in bezit hebben. Kessler moest zijn pupillen zelfs tot de orde roepen om te voorkomen dat het feest alsnog uit de hand zou lopen. Alleen omdat AZ’67 zich onverwacht kwetsbaar toonde, bestaat er nog enige hoop voor de ver teruggeworpen concur rentie, die het landskampioenschap nor maal gesproken als afgeschreven kan be schouwen. Vermoedelijk tegen beter we ten in liet Westerhof weten dat de prijzen nog lang niet verdeeld zijn: „Straks als AZ naar Rotterdam komt zullen we eens laten Ajax speelde namelijk de bal niet alleen leuk rond, maar ook Vrijwel ongehinderd vaak recht vooruit. Ajax voetbalde alsof er geen tegenstander was en de feiten waren nauwelijks anders. Het leverde in iets meer dan een kwartier twee doelpunten op. Arnesen scoorde via de muur uit een vrije trap, Kieft voltooide een puike actie van Lerby en Jensen van dichtbij. Na rust, terwijl de muziek die de hervatting had vertraagd nog langs de lijn braaf verder blies, sloeg Sparta door René van der Gijp snel toe. Leo Beenhakker sprak later van een tekort aan volwassenheid en inzicht. Dat oordeel geldt zowel de ploeg als de bank. Terwijl Hughes Geels en Loggie naar de spits schoof en daarmee een overwicht in de lucht afdwong, handhaafde Beenhakker Ziegler en Jensen (toch waarlijk geen kopwonders) in het centrum en de kleine Boeve trok met Geels mee naar binnen. Van der Gijp kreeg op de rechterflank alle ruimte, want Rijk aard, noch een van de anderen, ging mee met de man die voor rust zo weinig had gepresteerd. driks dreiging moest uitgaan in het Am sterdamse strafschopgebied. Bovendien waren de vleugelverdedigers Masefield en Van Leen zeer aanvallend ingesteld, ter wijl „laatste man” Haar en voorstopper Huyg om beurten opschoven naar het middenveld. FC Amsterdam wist zich geen raad met het concept van Haarlem. Naast het feit, dat de Amsterdammers op tactisch gebied afgetroefd werden, legden zij ook in per soonlijke duels minder agressiviteit aan de dag, waardoor Haarlem voortdurend in balbezit was en/of bleef. Slechts Fred Bischot en Cor Swerissen toonden zich gelijkwaardig aan hun Haarlemse tegen standers. Terry Hendriks zorgt voor Haarlems derde doelpunt. Hartman Kok kijkt links verschrikt toe, terwijl Amsterdam-verdediger Ouderland (nummer 2) het schot nog probeert te blokkeren. Bondscoach Jan Zwartkruis stelde in Alkmaar tevreden vast dat zijn beslissing om maar liefst acht spelers van AZ’67 op te nemen in zijn selectie, juist is geweest. Na afloop van de wedstrijd AZ- Feyenoord merkte hij op: „Ik wil in het Nederlands elftal gebruik gaan maken van de automatismen van AZ. Deze ploeg is op dit moment niet te verslaan en straalde vanavond weer erg veel zelfvertrouwen uit”. De bondscoach zei verder tevreden te zijn over zijn selectie van Kees Kist. „Kees is vooruitgegaan. Hij is vooral beweeglijker geworden. Kortom, ik vond het allemaal erg positief wat ik hier heb gezien. Zeker wat AZ betreft. Feyenoord vond ik verrassend gedurfd voetballen. In de tweede helft werd men echter te overmoedig. Dat is Feyenoord opgebroken. Ook al omdat doelman Hiele een paar grove fouten maakte”. FC Amsterdam kwam daarna zowaar enkele malen in de buurt van keeper Paul de Jong, de vervanger van Edward Met god, die zich zaterdag op de training aan zijn schouder (vermoedelijk een verrekte pees) blesseerde. Metgod wordt dagelijks behandeld aan zijn kwetsuur om hem fit te krijgen voor de wedstrijd tussen Jong Oranje en Jong Spanje, woensdag op het Volendam-terrein. Paul de Jong, die in het laatste kwartier enkele knappe reddingen verrichtte, mocht vlak voor tijd de gele kaart in ontvangst nemen, omdat hij Donker poot je had gelicht. Geel was in een eerder stadium al de falende Amsterdamspits Wim Jansen ten deel gevallen, toen hij Martin Haar onderuit had gehaald. Dat Amsterdam bij rust nog geen tegen doelpunten had behoeven te incasseren, dankte het enerzijds aan het voortreffe lijk optreden van doelman Jaap Bloem en anderzijds aan onnauwkeurigheid bij de afronding van Haarlemse aanvallen. Balm (tot driemaal toe), Hendriks en Leysner zagen hun inzetten in de eerste helft net geen doel treffen. Het doelpunt dat een einde maakte aan de voorspelbare acties en aan het absolute evenwicht in de wedstrijd, lokte overigens de nodige protesten uit. Volgens grens rechter Huyting was het voorbereidende werk van Richard v.d. Meer, dat leidde tot het openingsdoelpunt van Tol, vlekkeloos verzorgd. Volgens Feyenoord-doelman Joop Hiele zette Van der Meer de bal echter pas voor nadat die de achterlijn al was gepasseerd: „Iedereen bij ons ver- Voor Van Doorneveld is het voorts een geruststellende gedachte, dat het even wicht hersteld is, nu de problemen met Abe van den Ban zijn opgelost en de wijzigingen binnen het elftal goed hebben uitgepakt. Met Van Leen als linkerverde- diger, Kleton als middenvelder en Leys ner als semi-rechterspits, heeft het spel van Haarlem aan inhoud gewonnen. Wel dient Van Doorneveld niet te vergeten, dat FC Amsterdam een wel erg zwakke tegen stander was, waardoor conclusies met enige reserve getrokken moeten worden. „Ik ben van mening, dat de tripjes naar j Noord-Ierland en Engeland (waar Haar- I lem respectievelijk met 2-3 en 0-5 verloor van Leicester City en Bolton Wanderers, J red.) de spelers dichter bij elkaar hebben gebracht”, aldus Van Doorneveld. „We hebben veel met elkaar gesproken over het feit, dat er zestien vrijwel gelijkwaar dige spelers beschikbaar zijn voor elf te verdelen plaatsen. Ik zal van wedstrijd tot wedstrijd bekijken, wie het beste in een bepaalde tactiek past.” Hoewel Van Doorneveld zijn spelers heeft gezegd, dat niemand kansloos is voor een vaste plaats, mag na de verrich- I FC Amsterdam: Bloem; Ouderland, Ludwig, Swerissen, Martinez; Hartman, Kok, Roosblad, Bischot, Bouwmeester (Donker); Jansen (Büc- ker) en Menting. Haarlem: De Jong; Masefield, Huyg, Haar, Van Leen; Leysner (Nijdam), Kleton, Van den Ban, Balm; Gullit, Hendriks. Twee keer was Kees Kist zaterdagavond middelpunt van AZ-vreugde. Op deze foto v.l.n.r.: Arntz, Peters, Kist, Nygaard, Hovenkamp (geheel rechts) Tol. zichzelf te wijten dat die tussenstand na 81 minuten ook tot eindstand werd gepromo veerd. Desondanks waren de loftuitingen van Kessler ook aan het adres van Feyen oord gericht. De coach, die het succes van zijn ploeg in het tweede bedrijf vooral toeschreef aan een radicale koerswijzi ging („Voor rust hebben we te veel op rechts gespeeld, na de rust kwam het gevaar van links”) merkte zelfvoldaan op dat „AZ en Feyenoord samen voor recla me voor het voetbal hebben gezorgd. Mijn ploeg verkeerde op een gegeven moment in een roes. De jongens dachten alleen nog Een tactische blunder van de eerste orde binnen een verdediging die organisatie toch al niet zo hoog in het vaandel kan schrijven. Dat bleek in het volgende kwartier. Bij een uitbraak bevonden Geels en Van der Gijp zich tegenover zes Ajacieden. Toch kon Geels de voorzet van Van der Gijp terugkoppen en weer kon de grillige rechterspits van dichtbij uithalen. Het was een herhaling op ruime schaal van Sparta’s eerste treffer. Het derde doelpunt kende Van der Gijp als aangever. Loggie won een kopduel in het centrum en de bal plofte terug naar Van Tiggelen, die er de wreef vol achter zette. Nauwelijks een minuut later was het al 4-2 door een uitbraak van Geels en een keurige slalom om Schrijvers. De 14.000 toeschouwers jubelden. Dit was Sparta op zijn best, Ajax kreeg zijn greep op de wedstrijd niet meer terug. Het doelpunt van Schoenaker was niet anders dan het uitvloeisel van gezwoeg en geploeter, gerommel en gedraaf, dat Sparta eigenlijk gemakke lijk kon opvangen. en g

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13