Nederlands Meevaller voor Schutte en Van der Torre Sloothaak dwingt erkenning af in Jumping Amsterdam sportpuntiq biljartteam kampioen atleten achterhaald” Amateurstatus van IAAF gaat betaling legaliseren Wiersma moet N’Diaye zes punten toestaan sportief 7| MAANDAG 10 NOVEMBER 1980 15 iSLl Beloftevol materiaal r Boeiend concours 12 11 17 14 14 18 26 16 23 31 29 17 16 24 25 24 26 30 9 14 17 14 15 16 16 17 12 14 17 15 17 12 20 16 24 14 29 3 1 3 5 3 2 4 4 3 De uitslagen 1 Franke Sloothaak met Argonaut tijdens de Grote Prijs van Amsterdam die door deze combinatie werdg gewonnen. Louis Havermans: Ceulemans verslagen ve- 5 ge- Marianne van der Torre: toegelaten ri jn AZC Alphen is in Boedapest als tweede geëindigd in de halve finales van het toer nooi om de Europese waterpolobeker voor bekerwinnaars. De ploeg plaatste zich daardoor samen met het winnende Honved voor de finalegroep. Uitslagen nationale en internationale veldlopen: Kessel-Lo: Carla Beurskens; West-Berlijn: bij de heren zegevierde de Brit Clarke, bij de dames de Westduitse Friedmann; Vlaardingen: Kees Lange- laan; Zoetermeer: Harry Patist; Harder wijk: Gerard Mentink; Heikant: Marc Ne vens; Drachten: Auke Postma. AMSTERDAM (ANP). Met een aan vulling van vier buitenlandse speel sters is vandaag in de hallen van het Gold Star-tennispark te Amsterdam het eerste toernooi om het internationa le damestenniskampioenschap van Ne derland van start gegaan. Geen van de twaalf Nederlandse meisjes, die waren toegelaten tot het kwalificatietoernooi, maakten de sprong naar het hoofdtoer nooi. Elf van hen werden reeds in de eerste ronde uitgeschakeld. Eén, jeugd kampioene Alice Lembeck, kwam tot de laatste zestien. Zij won in de eerste ronde van Mickey Albers, maar moest daarna haar meerdere erkennen in de Britse Kate Brasher, die tevoren met 7- 5 in de derde set van Nora Blom had gewonnen. Het doorgaan van het 75.000-dollar- toernooi heeft deze week voor de tweede maal aan een zijden draad gehangen. Bijzonder boeiend verliep zaterdag avond het puissance-concours waarin de ruiters slechts op enkele uitzonderingen na hun dikwijls beleden weerzin tegen de steeds verzwaarde hindernissen gestalte gaven. David Broome trok na een ge slaagde rondgang zijn Mister Ross terug en Hugo Simon spaarde Gladstone even eens voor de Grote Prijs. Anderen, zoals Henk Nooren, Rob Ehrens en Gerd Wilt- fang achten hun favoriete viervoeters minder geschikt voor dit slopende werk. De rest beantwoordde echter aan de ver langens van de 6000 toeschouwers, die tot hun grote genoegen de muur zagen rijzen en de oxer verhoogd en verbreed. Daarna moest hij in Zwitserland op nieuw zijn meerdere erkenne in Ivan Lendl, waarna in Tokio een nederlaag volgde tegen Billy Scanlon. Ook de derde partij van de beslis- singstweekamp om het Nederlands dam kampioenschap tussen Jannus van der Wal en Rob Clerc eindigde in remise. Deze onbeslist vergde tachtig zetten. Volgens de reglementen van de dambond dient er nu opnieuw een tweekamp van drie partij en te worden gespeeld. Dit zal niet voor januari gebeuren, aangezien Van der Wal binnenkort afreist naar Mali, waar het wereldkampioenschap wordt gehouden. ROTTERDAM (ANP). Wereldkam pioen Harm Wiersma heeft gisteren de laatste partij van de oefentweekamp dammen tegen de Malinees N’Diaye in veertig zetten verloren. De eindstand in de tweekamp werd daardoor 14-6 in het voordeel van Wiersma. Zaterdag won de Nederlander de een na laatste partij. de an is), iet 12 tg: ?e- 66. 35 91. B sg: 3e- Üs, ijs: ize- 46. 19. ijs: ■ht, IC, in- >V, or- ’el- Va- ar- 1, 2, Ou Ondanks tegenwerking van de Franse regering heeft de Nationale Franse rugby- ploeg een wedstrijd gespeeld in Zuid-Afri- ka. Na afloop van het door Frankrijk met 15-37 gewonnen duel nodigde de Rugby bond de Zuid-Afrikanen zelfs uit voor een tegenbezoek. In het internationale schaaktoernooi van Baden heeft John van der Wiel een remise bereikt tegen de Roemeen Gheorg hiu. Na tien ronden heeft Van der Wiel pas vier punten zodat een hoge eindklassering welhaast onmogelijk is geworden. Aan de leiding gaan Spasski en Beljavski die elk zeven punten veroverden. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Nederlandse successen in de strijd om de wereldbeker voor ruiters zijn tot nu toe uiterst dun gezaaid en daarom werd zondagmiddag door velen gemakshalve maar even vergeten dat Franke Sloothaak sinds 22 december 1979 officieel geregistreerd staat als Westduitser. Het Wilhelmus klonk zelfs bij de huldigingsceremonie voor de winnaar van de Grote Prijs van Amsterdam, maar dat bleek slechts een muzikale entourage rond de uitreiking van een koninklijke beker. De realiteit kwam onmiddellijk via de presentatie van het Westduitse volkslied. Wede rom figureerden de Nederlanders op het tweede plan en betekende een zesde plaats van Rob Ehrens de hoogste nationale onderscheiding. startgelden nog niet voldoende was om iemand van de top-acht naar Amster dam te lokken en nu dreigde er door het wegvallen van de als tweede geplaatste Roemeense een levensgroot gat in het wedstrijdschema te vallen. nummers had gewonnen, wat goed was voor een prijzentotaal van 22.500. Geen wonder dat Franke Sloothaak geen heimwee naar Nederland heeft en de triomf in Amsterdam als duidelijke erken ning voor zijn kwaliteiten ervaart. Viel hij vroeger door zijn arbeid in vreemde dienst in eigen land dikwijls tussen wal en schip, sinds zijn definitieve vertrek naar Muhlen is het crescendo gegaan. De in vloedrijke Alwin Schockemöhle kent de wegen om zijn pupil naar de top te stu wen. Een plaats in de internationaal uit blinkende Westduitse ploeg lijkt voorspel baar, zeker nu Sloothaak onlangs achter Paul Schockemöhle tweede werd in de Duitse titelstrijd. Er kleefde nog een pikante bijzonder heid aan de overwinning van de 22-jarige ex-Fries, die zijn winstsom van 10.000 gulden uitgerekend verzamelde op de rug, van Argonaut, eens voorbestemd om Jo han Heins naar grote successen te leiden. Na de opheffing van Leon Melchiors stal Zangersheide belandde Argonaut over de oostgrens bij de stallen van Sloothaaks werkgever Alwin Schockemöhle, even eens eigenaar van Waterloo waarmee de ex-Nederlander zaterdagavond het fors beloonde (6000 gulden) puissance-con cours won. Bovendien zegevierde hij zon dagavond laat met Rex the Robber in het jachtspringconcours van 540 meter. Die score betekende dat hij alle drie de hoofd- Er ging een telegram uit naar de da- mesvakbond, waarin werd geëist dat Ruzici of een speelster van gelijke kracht zou komen, anders zou binnen vierentwintig uur het toernooi worden geschrapt. Met alle juridische gevolgen voor de WTA, omdat die organisatie zich had verplicht twee A-speelsters te leve ren. Dat dreigement hielp. Ruzici be dacht zich en meldde dat zij wel zou komen. Met materiaal als Argonaut, Waterloo en Rex the Robber steekt Sloothaak ook scherp af tegen Nederlandse ruiters als Heins, Nooren en Ehrens, die momenteel druk bezig zijn beloftevol materiaal te ontwikkelen. Van hen vestigde de jonge Rob Ehrens weer de meeste aandacht op zich. Met zijn leermeester Henk Nooren was hij de enige die zich staande kon houden tegen het buitenlands geweld en na twee manches strafpuntloos de barra ge bereikte. Slecht gereden parcoursen schakelden Irma Smulders, Anton Eb ben, Gerd Meier en Piet Raymakers reeds in het prille begin uit, terwijl Johan Heins door een domme fout met Larramy ook teleurgesteld moest afhaken. Onder de buitenlanders vielen overi gens ook gerenommeerde slachtoffers. De winnaar van het vorig jaar, David Broome, en wereldkampioen Gerd Wilt- fang, noteerden reeds in de eerste omloop twaalf strafpunten, Caroline Bradley, Liz Edgar en'Eddie Macken vielen daarna af. Tien combinaties bleven schadevrij. Fritz Ligges mocht de lijn uitstippelen. De Westduitser die Goya zaterdagavond niet had gespaard, leek met een tijd van 40,7 sec. bijzonder snel, maar zijn prestatie verbleekte bij het geweld waarmee Fran ke Sloothaak rondjoeg. Geluk was hem niet vreemd, want vier van de zeven hin dernissen werden zonder sanctie aange tikt en daarna stond 37,6 sec. op het score bord. Een topverrichting waar iedereen zich op stuk zou lopen. Henk Nooren deed wel een poging met Opstallan, maar na twee fouten trok hij de handrem aan. De Belg Cuepper speelde slechts op safe en dat leverde hem een derde plaats op. Geen tactiek in de lijn van Hugo Simon, die met Gladstone alles raakte, maar na een fout ook geen voordeel meer had van zijn snelle jacht (38,8 sec.). Rob Ehrens koos als slotruiter terecht voor veiligheid met Koh-I-Noor. Een sim pele misrekening kostte hem evenwel vier strafpunten, maar met een zesde plaats werd hij toch de beste Nederlander en veroverde elf punten in de bekerstrijd. Drie plaatsen achter zijn leerling eindigde Henk Nooren met een winstsaldo van acht punten. Louk Sanders, die in het herenenkel spel was doorgedrongen tot de halve finales, haalde de eindstrijd niet. Brian Teacher versloeg de Nederlandse kam pioen met 7-5, 6-4. In de finale verloor Teacher van de Tsjechoslowaak Ivan Lendl met 5-7, 7-6, 6-3. De jonge Amerikaanse Tracy Austin heeft gisteren het toernooi in Filderstadt voor de derde achtereenvolgende keer op haar naam gebracht: De zeventienja rige Amerikaanse versloeg in de eind strijd haar landgenote Sherry Acker met 6-2 7-5. Acker baarde tijdens het toer- Enkele dagen nadat een weerspannige sponsor onder dreiging van een kort geding tot de orde was geroepen, kwam uit het Duitse Filderstadt het bericht, dat Virginia Ruzici niet zou komen. De Roemeense wereldtopper voelde zich doodmoe en wilde een week rust nemen. Bij het horen van die onheilstijding sloe gen bij de geplaagde organisatoren de stoppen door. Eerst hadden ze moeten ervaren, dat een halve ton aan zwarte Van de Nederlanders sneuvelde Johan Heins met Socrates in de tweede barrage, maar Piet Raymakers ging onvervaard verder. In gezelschap van Franke Sloot haak, Fritz Ligges, de Belg Stany van Paeschen en de ler Eddie Macken bereik te hij de derde barrage, maar voor Ducal bleek een hoogte van 2,10 meter te veel. Ook Macken viel af, waarna het sterkste trio zich onvervaard op de angstwekken de obstakels stortte. „Het is volkomen onzin dat wij als IAAF, die aan atleten hoge kwalificatie-eisen voor internationale kampioenschappen en Olympische Spelen stelt, wereldre cords en topprestaties verwacht, willen dat deze mensen, die soms meer dan vier uur per dag trainen, pure amateurs zijn. Dat is achterhaald”, aldus Paulen. Hij kondigde aan dat de nieuwe regel 53 van het lAAF-reglement (de zogenaamde uitverkiezingsregel) volledig zal zijn aangepast aan de in de loop der jaren gegroeide praktijk. Ir. Paulen zegt er niet aan te twijfelen dat vele atleten, die op internationale invitatiewedstrijden uitkomen, veel meer aan onkostenvergoeding krijgen dan volgens de huidige reglementen is toegestaan.” De atletiekfederatie heeft een speciale commissie gevormd, die onder leiding van de Joegoslaaf Arthur Takacs, de materie in onderzoek heeft. „De commissie is begin september in Londen twee dagen bijeen geweest. Op 9 en 10 januari wordt in Londen opnieuw Vergaderd. Dan zal de definitieve tekst van de nieuwe regel 53 op papier worden gezet”, vertelde Paulen, die verder zei: „Het grote probleem is echter dat wij met onze nieuwe regel niet in conflict mogen komen met de IOC-regels. Daarom heb ik op 20 november in Londen dan ook een gesprek met de voorzitter van het IOC, Samaranch, en directrice Monique Berlioux.” De voorzitter van de LAAF, die in het begin van dit jaar erg veel kritiek kreeg omdat vijf Oosteuropese atletes (onder wie de Roemeense Natalia Maracescu, oud wereldrecordhoudster op de mijl) gratie kregen voor het gebruik van stimulerende middelen en daardoor op de Olympische Spelen van Moskou konden uitkomen, zei: „Ik steek mijn nek niet meer uit. Atleten die betrapt zijn op het gebruik van verboden stimulerende of spierversterkende middelen, worden voor het leven geschorst. Hun nationale bonden kunnen dan nog altijd een verzoek tot het terugbrengen van de uitsluiting naar anderhalf jaar indienen.” Ir. Paulen zal zich zeker beschikbaar stellen als kandidaat voor het voorzitter schap van de IAAF. De 77-jarige Nederlander: „Als zij een ander willen hebben, vind ik dat best. Maar ik ben beschikbaar en ik weet dat ik op erg veel steun zal kunnen rekenen.” Paulen kondigde verder aan alles te zullen doen om bij de Olympische Spelen van 1984 te Los Angeles de marathon voor dames op het programma te krijgen. De Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie heeft de bezetting van het trainers- korps definitief rond. Onlangs werd de Belg Wilfried Geeroms bereid gevonden mee te werken aan het nieuwe vierjarenplan. Geeroms, die ook vóór 1 augustus van dit jaar, toen de contracten van alle KNAU-trainers afliepen, actief was, hervat in KNAU-vetband de hordentrainingen voor de dames en heren. Een ander telefoontje uit Duitsland bracht eveneens goed nieuws. Stacy Margolin, de verloofde van John McEn roe, en zelf ook zeer wel in staat een tennisbal te raken, meldde zich alsnog aan. Zij werd direct in het hoofdtoernooi gezet, evenals Marianne van der Torre en Nanette Schutte, die doorschoven, omdat buitenlandse speelsters als Laura Dupont, Yvonne Vermaak en Christiane Jolissaint afzegden. Al eerder werden Marcella Merker, Betty Stöve en Elly Vessies tot het hoofdtoernooi toegelaten. Eric Wilborts heeft gisteren in Veldh oven aangetoond de sterkste speler van het Nederlandse wintersatellietcircuit te zijn geweest. Hij won het masterstoer- Finale van de nationale springconcoursen: 1. Irma Smulders (Loosdrecht) met mr. Ecke 0 strafpunten/38,7 seconden; 2. Piet Raymakers (Asten) met Eurotex 4/32,3; 3. Emiel Hendrix (Baarlo) met Big David 4/33,6. Springconcours om de grote prijs van de stad Amsterdam: 1. Franke Sloothaak (WD1) Argo naut 0 strafpunten/37,6 sec.; 2. Fritz Ligges (WD1) Goya 0/40,7; 3. Edgar Cupper (Bel) Cyrano 0/46,8. Knock-out springparcours: 1. Paul Darragh (Ier) Doreen; 2. Hugo Simon (Oost) Little One; 3. ex-aequo Nelson Pessoa (Bra) Grand Due, Irma Smulders (Ned) Sergeant Crocker. Internationaal springconcours tabel a (1.50 m): 1. Franke Sloothaak (WD1) Argonaut 0 straf- punten/33,0 sec.; 2. David Broome (Eng) Tobac co Original 0/33,2; 3. Caroline Bradley (Eng) Landmine 0/33,6. Progressief nationaal springconcours: 1. Henk Nooren (Hoeven) Orpheus 21 punten/34,9 sec.; 2. Piet Raymakers (Asten) Eurotex 21/38,6; 3. Dion van Groesen (Erp) Salvador g 21/43,8. Internationale pruissance-springconcours: 1. Franke Sloothaak (WD1) met Waterloo (0 straf punten in de vierde barrage); 2. Fritz Ligges (WD1) met Goya (4 strafpunten in de vierde barrage; 3. Stany van Paeschen (België) met Porche (12 strafpunten in de vierde barrage). Jachtspringconcours: 1. Franke Sloothaak (Wdl), Rex the Robber, 57,5 seconden., 2. Paul Darragh (Ier), Doreen, 58,1, 3. Piet Raymakers (Ned), Isocrates S, 58,3 (Van onze sportredactie) AMERSFOORT „Even wachten!”, zei biljarter Jos Bongers tegen de scheidsrechter, terwijl hij demonstratief van de tafel wegstapte. Ook Christ van der Smissen onderbrak zijn partij en in de overvolle Amersfoortse Flint was toen alle aandacht op Louis Havermans gericht. Een daverende ovatie volgde, toen Havermans zijn 300e carambole maakte. Raymond Ceulemans, de grote Raymond Ceulemans, was verslagen in het kader 71/2. En wat nog veel meer telde, het Nederlands biljartteam was voor de derde maal in successie Europees kampioen pentatlon geworden. Borg streeft voor eigen publiek naar eerherstel. Het huwelijk blijkt het tennis van de eens zo stoïcijnse Zweed geen goed te doen. Sinds de plechtigheid van eind juli in Roemenië heeft Borg geen toernooi meer gewonnen. Tegen alle voorspellingen in verloor hij bij de Ca- De Franse motorcoureur Leon is op 32- S jarige leeftijd verongelukt. Tijdens een ■i training in Sizuka verloor hij de macht J over zijn machine en reed tegen een boom. nooi, nadat hij eerder twee van de vier „gewone” toernooien op zijn naam had geschreven. In de finale versloeg het zestienjarige talent de Zweed Jürgen Windahl in drie sets. De setstanden wa ren 2-6 6-2 6-4. Theo Gorter en Rolf Thung maakten het Nederlandse succes in het satelliet- circuit compleet door de masterstitel in het dubbelspel te grijpen. In de eind strijd was het duó sterker dan de Britten Jeromy Bates en Robert Booth. De set standen waren 7-6 (12-10) 6-3. het Westduitse heren-hockeyteam heeft de eerste wedstrijd van een tournee door Australië gewonnen. Het gastland moest in Perth met 2-1 buigen. De voor het internationale tennistoer nooi van Hongkong als eerste geplaatste Wendy Turnbull heeft haar plaatsing waargemaakt. In de finale versloeg de Australische de Amerikaanse Marcie Louie met 6-0, 6-2. nooi opzien door eerst Hana Mandlikova uit Tsjechoslowakije en daarna de Roe meense Virginia Ruzici uit te schakelen. Zij waren als respectievelijk tweede en derde gerangschikt. In Amsterdam, waar het Grand Prix-toernooi vandaag is begonnen worden deze dames in de eindstrijd verwacht. Mandlikova revancheerde zich overi gens enigzins door samen met Betty Stö ve het dubbelspel te winnen. De Neder- lands/Tsjechoslowaakse combinatie ver sloeg in de finale het sterke Amerikaan se duo Anne Smith/Kathy Jordan. De setstanden waren 6-4 7-5. Björn Borg kan zich op Zweedse grond revancheren voor de nederlaag die hij in september leed in de finale van het toernooi om de open Amerikaanse kampioenschappen tegen John McEn roe. Borg bereikte gisteren via een overwinning op de Amerikaan Gene Mayer de eindstrijd van het toernooi in Stockholm. De setstanden waren 6-2 7-5. McEnroe had zich reeds eerder ge plaatst. Hij versloeg zijn landgenoot Bob Lutz met tweemaal 6-3. Franke Sloothaak had alle fortuin aan zijn zijde. De achterbenen van Waterloo toucheerden de muur van 2,20 m stevig, het gehele bouwwerk raakte enkele deci meters uit het lood, maar de constructie bleek zo solide, dat Sloothaak schadevrij bleef. Ligges leverde bijna een kopie af van dit staaltje fortuin, maar zijn kansen waren al verkeken door een botsing van Goya met de oxer. Van Paeschen daaren tegen liet het eerste obstakel ongerept, maar plofte met Porche midden in de muur. Voor ruiter en paard liep de specta culaire val echter goed af. nadese open kampioenschappen van Ivan Lendl. Enkele weken later werd hij dus bij de Amerikaanse open kampioen schappen verslagen door McEnroe. ZWIJNDRECHT (ANP). Het bestuur van de Internationale Amateur Atletiek Federatie (IAAF) zal op de vergadering, die begin september 1981 te Rome wordt gehouden een nieuwe amateurregel presenteren. „Wij hebben ingezien dat het onder en boven tafel betalen niet langer gaat”, zei IAAF- voorzitter ir. Ad Paulen in Zwijndrecht, waar de prijzen aan de nummers een, twee en drie van de KNAU-competitie (hoofdklasse) werden uitgereikt. Nederland tegen België was weer het vertrouwde flnalebeeld in deze biljartvijf- kamp. In Ceulemans en Dielis leek België de zekere winnaars te hebben, voor Ne derland leken de punten voorbehouden te zijn aan Vultink en Van der Smissen. Het libre zou dan de beslissing kunnen bren gen. En die beslissing was er al na precies 50 minuten in het voordeel van Jan Ar- nouts, die de 500 caramboles in de eerste de beste beurt uitmaakte. Zijn tegenstan der Wesenbeek bleef op 0 staan. Hans Vultink zorgde er in het 47/1 voor, dat Nederland vlot op een 40-voor- sprong kwam. In de vierde beurt van z’ri partij tegen De Sutter lagen de ballen goed voor Hans Vultink en met een ver rukkelijke serie van 268 maakte hij de partij uit. Nog één punt was Nederland op dat moment van de felbegeerde titel af. De „zekere” zege van Christ van der Smissen stond echter op de tocht, omdat Van der Smissen halverwege de partij al meer dan 20 caramboles tegen De Paepe achter stond. Jos Bongers, ondanks een sterke serie van 67, speelde met wisselende kan sen tegen Ludo Dielis in het bandstoten. Het was toen duidelijk dat het laatste, belangrijke punt van Louis Havermans moest komen. In de vierde beurt stokte Havermans na een serie van 178, waardoor de Nederlan ders wat geschrokken toch de ge vreesde Ceulemans weer achter de tafel zagen komen. Ceulemans moest echter na 14 caramboles terug naar zijn stoel. „Ge lukkig kon Ceulemans niet met een grote serie antwoorden”, aldus Louis Haver mans, die in grootse stijl en met perfect beheerste zenuwen de partij uit kon ma ken. Dat zowel Bongers als Van der Smis sen vervolgens verloren deed er niet veel meer toe De even onverwachte als fraaie overwinning van Havermans op Ceule mans paste wonderwel in het spannende verloop van het achtste Europese kampi oenschap. Na de overwinning (6-4) vrij dagavond van Nederland op West-Duits- land nam het toernooi zaterdag een ver rassende wending. Het oranje-vijftal mocht de handen dichtknijpen met het gelijke spel (5-5) tegen Frankrijk. En om dat België met 6-4 van W-Duitsland ver loor waren er gisteren aanvankelijk drie kanshebbers: Nederland, België en West- Duitsland. De Westduitsers prezen zich zelf uit de markt door tegen Spanje niet verder te komen dan remise. Daardoor werd het toch nog een traditionele finale tussen België en Nederland, traditioneel, maar nipt gewonnen door de laatste. In het vierlanden-handbaltoernooi van Aurich (West-Duitsland) heeft het Neder- ,J lands damesteam een gelijkspel behaald tegen Spanje (12-12). Roemenië won het toernooi voor West-Duitsland A en West- Duitsland B. De Nederlandse volleyballers waren dit weekeinde succesvol in de Europa- I Cupduels. Zowel de heren van AMVJ als de dames van DVC plaatsten zich voor de j eerste ronde voor de beker voor lands- kampioenen. AMVJ deed dat dank zij een 3-1 winst op het Noorse Lidingo dat ook de eerste wedstrijd al had verloren. DVC won tweemaal van Helsingor Kfum uit i Denemarken. Beide malen waren de Frie- se dames met 3-1 sterker.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15