in brief van Albeda i I l p Drabbe ziet niets ■R 1 Dronken man van R verkeerde helft LEDEN BRENGEN SCHRIFTELIJK STEM UIT VAN DER STEE BIJ EINDE KONINKLIJK BEZOEK F Omroepnota voor VVD Actie Dodewaard slecht voorbereid voor illegale Surinamers geëist rijksweg gehaald zaterdagmiddag om het leven gekomen toen hij een onbewaakte overweg opreed op het moment dat er een trein aankwam. Het ongeval deed zich voor tussen Oss en Berghem. Horeca kondigt CAO-acties aan Generaal pardon” „Werkloosheid in EG volgend jaar naar 8 miljoen” Verlakkerij van de burger” „zwaarwegend” 99 99 S ,,a i MAANDAG 10 NOVEMBER 1980 V I V s St. Maarten Lied Veterdrop Lichtje Middenstand 2 BINNEN- EN BUITENLAND door Nico Scheepmaker (V (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Ondanks gro te bezwaren tegen de koers die het CDA op dit ogenblik vaart, is de werkgroep van veront ruste leden Niet Bij Brood Al leen er zaterdag niet toe geko men uit het CDA te treden. Tv de he tej de tei va .1 h ss «i5 i H trijfël CDA-werkgroep nog breuk met eens over s? 9! het weer] Antillen nog niet rijp voor onafhankelijkheid 4 11 -3 17 15 0 1 14 11 13 13 0 0 0.2 0.2 0.3 0 0 0 0.2 0.1 0.4 1 12 0.3 0 0 0 7 1 1 0 0 0.2 1 0 0 1 0 1 1 6 0 0 11 24 0 0.5 0.1 0 0.1 0.4 0 zijn auto in de Pekeler Hoofdvaart, waar hij verdronk. Twee medepassagiers wis ten zich te redden. Op rijksweg 27 tussen Breda en Gorcum is zaterdag ter hoogte van Raamsdonk een tankwagen met het explosieve methyl van de weg geraakt. De wagen kon met kra nen weer rechtop worden gezet, zonder dat er ongelukken gebeurden. De be stuurder, die niets mankeerde, had vol gens de politie veel te lang gereden en was daardoor oververmoeid geraakt. ontgaan”. De bonden hopen op deze wijze druk uit te oefenen op de werk gevers om te praten over de CAO- eisen. De onderhandelingen in deze bedrijfstak zijn onlangs afgebroken. ling geregeld moet worden en dat pas daarna de relatie met Nederland aan de orde kan komen. De Arubaanse politicus Bettico Croes heeft inmiddels al fel afwijzend op deze uitspraken van Van der Stee gereageerd. va- de Morgen, 11 november, wordt Sint-Maar- ten weer gevierd. Althans in sommige delen van Nederland, want in tegenstel ling tot zijn collega Sint-Nicolaas is Sint- Maarten geen nationale bisschop, zoals Sint-Nicolaas op zijn beurt maar op een beperkte internationale uitstraling mag rekenen, in tegenstelling tot de kerstman, sinterklaas is net korfbal: zeer druk be oefend in Nederland, en met mondjes maat in een paar andere landen. En wat is de Kerstman dan in deze vergelijking? Basketbal natuurlijk. nnw zzo verend. wzw zw n wzw zzw nnw zzo w zzw n w wnw windst. nno n nw ono windst. nnw o z n no windst. wnw wnw nnw n windst. no windst. nnw nw nnw nno z zzo o w 6 7 1 6 4 9 8 2 7 2 7 20 16 1 12 5 0 9 1 7 0 6 16 9 8 4 16 20 19 6 16 4 8 18 17 2 3 7 21 16 10 4 3 -2 3 12 10 4 -3 3 -2 2 -2 -3 4 -3 -5 4 18 10 In het Zuidhollandse Mijnsheerenland is zaterdag de 18-jarige M. Vissering uit die plaats om het leven gekomen doordat hij met zijn auto van de weg raakte, tegen twee bomen botste en in een sloot terecht kwam. Ongeveer hetzelfde overkwam za terdagnacht de 43-jarige J. Hollé uit Blij- ham. In Oude Pekela belandde hij met I kaï Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis UTRECHT (ANP). De Voedings bond en Horecabond FNV hebben aangekondigd dat bezoekers van ho recabedrijven „de onvrede over het verloop van de CAO-onderhandelin- gen voor horecapersoneel niet zullen C <5, 1 Pa do de Di tei te in es) Ts. Fa gel Pa ha IV tere aan N plai kan afg< kan als den car< klai ken stel T den looi daa kw< uitg stel ver] van Ir kan G vro rui< Irai stu ties G bes ver hee mo her en ma mo sfe< gel 8 mii Nai san var tie eer wei sch ma dac bel var ing lint Abl voe een spii „W dec wai C voc gel lid en isla Ba; Hij bei F kla spr „ali In i mil hot wai Van mevrouw Bruigom, een dorpsgeno- te, kreeg ik de tekst van het bed zoals zjj dat dertig jaar geleden kreeg van mej. Tolk, ook een dorpsgenote, die toen al geen klein meisje meer was, dus dit standaardlied is al minstens een halve eeuw oud. Maar waarschijnlijk al veel ouder, ten slotte werd in de 17e eeuw al herhaaldelijk verboden op Sint-Maarten met lichtjes langs de huizen te gaan. Het lied zoals ik het kreeg gaat aldus: Sinte, Sinte Maarten. De kalveren dragen staarten, De koeien dragen horens, De kerken dragen torens. De torens dragen klokken, De meisjes dragen rokken, De jongens dragen broekens, Ouwe wijven schorteldoeken. Hier woont een rijk man, Die veel geven kan. Zalig zal hij sterven, Met honderdduizend erven. Met honderdduizend lichtjes aan, Daar komt Sintere Maarten aan. Sintere Maarten had een koe, Bracht hem naar de slager toe. Was 'ie vet of was ’ie mager, Hij moest toch maar naar de slager. Sint Martinus bisschop, Roem van alle landen Dat wij hier met lichtjes lopen Is voor ons geen schande. Rommelpot is overal, Paarden en koeien staan op stal, Vette varkens in het hok. Centje voor de rommelpot! Wordt er niet opengedaan, en dus geen snoep gegeven, dan zingt men in Broek in Waterland: „Hier woont een kikkerbil, Die niets geven wil!” koningin Beatrix en prins Claus aan de Nederlandse Antillen hebben gebracht. Het koninklijk gezelschap is gistermid dag op Schiphol teruggekeerd. De konin gin hield voor haar vertrek op Curasao een afscheidsrede waarin zij het bezoek „een onvergetelijke gebeurtenis” noemde. De koningin zei verder tijdens het bezoek opnieuw te hebben gevoeld dat de verbon denheid met de Antillianen een hechte band vormt van oprechte vriendschap. In zijn gesprek met de pers zei minister Van der Stee dat hij het de vraag achtte of de Antilliaanse onafhankelijkheid wel een grote prioriteit moet hebben in de Neder landse politiek. „Het is door dit bezoek in ieder geval duidelijk geworden”, aldus Van der Stee, „dat Nederland ten aanzien van de onafhankelijkheid in een veel ho gere versnelling heeft gedraaid dan de Antillen”. Het wordt tijd dat we de pas wat inhouden, aldus de bewindsman. Van der Stee zei verder dat er jaren is gepraat over onafhankelijkheid, zonder dat er in wezen iets in die richting is voorbereid. Nederland moet er dan ook eerst voor zorgen dat de Antillen econo misch op eigen benen kunnen staan en dat is volgens Van der Stee nog lang niet het geval. De bewindsman noemde het verder on voorstelbaar dat Nederland banden zal aangaan met afzonderlijke Antilliaanse eilanden. „De Nederlandse regering is ge kant tegen een proces van versplintering en fragmentarisering”, aldus Van der Stee. Hij zei dat in de eerste plaats de betrekkingen tussen de eilanden onder- Nu is de ervaring dat bovengenoemd lied wat problemen oplevert voor de klei nere kinderen, ten eerste door zijn lengte, ten tweede door de regel „ouwe wijven schorteldoeken”. Ik heb nu een poging gedaan tot een eigentijdser en korter Sint- Maartenlied, dat ik beleefd in de aandacht aanbeveel... „Sinte Maarten bedeldag, Geef me wat ik hebben mag. Voor een droog biskwietje Zing ik een mooi liedje. Appels, mandarijnen, Peren en rozijnen, Goed voor onze tanden, Laat ons lichtje branden, En is er niks dan veterdrop Dan eten wij dat ook wel op!” i Weer in binnen- en buitenland zw. bew. zw. bew. mist zw. bew. mist zw. bew. h. bew. geh. bew. zw. bew. mist geh. bew. zw. bew. onbw. h. bew. 1. bew. mist zw. bew. geh. bew. sneeuw regen mist 1. bew. regen 1. bew. onbew. zw. bew. onbew. zw. bew. onbew. ijzel 1. bew. onbew. geh. bew. zw. bew. geh. bew. onbew geh. bew. sneeuw h. bew zw. bew. niet ontvangen niet ontvangen h. bew. h. bew. jaar. Zoals bekend vindt dat overleg woensdag plaats tussen vertegenwoordigers van werkgevers, werk nemers en kabinet. Het verminderen van de aantasting van de mini mumlonen tot driekwart procent noemde Drabbe zaterdag in het radiopro gramma In de rooie haan verlakkerij van de burger. Als ik Van Goors Folkloristisch Woor denboek geloven mag (en waarom zou ik niet, ik geloof ten slotte ook heilig in Sinterklaas), dan wordt Sint-Maarten al leen gevierd in de provincie Groningen, in veel Friese dorpen, en in Noord-Holland, vooral in de Zaanstreek en West-Fries- land, op Wieringen, en in Alkmaar en omstreken. Verre van algemeen dus. Sint-Maarten is een ACTIEF feest, ver geleken met het PASSIEVE feest van Sin terklaas. Sinterklaas komt bij de kinderen langs, per schimmel of per zak, terwijl bij Sint-Maarten de kinderen zelf de huizen langs moeten, en ook nog enkele tegen prestaties moeten verrichten. Zoals daar zijn: het zingen van een liedje, en het maken van een „lichtje”. Vroeger was dat vaak een uitgeholde suikerbiet of rarne- nas met een flakkerend kaarsje erin, te genwoordig is het meestal een lampionne- tje, met een op batterijen brandend fiets- lampje. Heel brutale, meestal al wat grote re jongens, die er op uit zijn met zo min mogelijk inspanning zoveel mogelijk snoepgoed buit te maken tussen 6 en 8 uur ’s avonds, volstaan met het aanknippen van hun zaklantaren en het zingen van „Sinte Sinte Maarten, Sinte Sinte Maar ten, Sinte Sinte Maarten, Sinte Sinte Maarten!" Dat getuigt natuurlijk van een voze mentaliteit. Ik woon in Broek in Water land, waar het Sint-Maarten vieren al van oudsher een traditie is. Op de peuterspeel zaal en in de kleuterscholen worden de lampionnetjes gemaakt, de ouders moe ten zorgen voor het „lichtje”, en die wen den zich daarvoor tot de plaatselijke huis- houdartikelenwinkel van Ploeger, die al dagen van tevoren vele tientallen batterij en met aan draadjes verbonden fietslamp- jes heeft klaar staan, zoals de plaatselijke Spar een week lang is voorzien van bam boestokjes met een metalen haakje, waar aan de lampionnetjes kunnen worden vastgehaakt. (Van onze redactie binnenland) WILLEMSTAD. „Uit de reacties op de Nederlandse Antillen tijdens het koninklijk bezoek is duidelijk ge bleken dat de bevolking nog niet is voorbereid op de onafhankelijk heid”. Dit zei minister Van der Stee van Antilli aanse Zaken in een gesprek met de pers aan het eind van het elfdaags bezoek dat goed menen, maar dat daar in de praktijk niets van terechtkomt. Hij sprak van een „bittere nasmaak” van het kernwapende bat van december vorig jaar. Verscheidene woordvoerders zeiden geen enkel vertrouwen meer te hebben in het vervullen van een horzel-functie bin nen het CDA. „Wij worden overstemd; die strijd is bij voorbaat verloren”, zei een van hen. „In het CDA zijn krachten aan de gang waar je niet tegenop kunt”. Zoals bekend is Aruba voorstander van een aparte relatie met Nederland, waarbij de banden met Curasao worden ver broken. aan het regeringsbeleid, dat steeds gericht is op het benaderen van aparte groepen werknemers. „De FNV moet maar weer pro beren die groepen bij el kaar te brengen.” Op de bruggen in de rijks wegen bij Ravenstein en Grave zijn zaterdagoch tend totaal ongeveer 30 auto’s op elkaar gebotst door dichte mist en plotselinge galdheid. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie Den Bosch hebben zich daarbij geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Tijdens de grote protest demonstratie bij de kerncentrale van Do dewaard vorige maand, is te weinig aan dacht besteed aan de praktische organisa tie, omdat discussies vooraf te veel waren gericht op de geweldsdreiging. Gemaakte plannen en afspraken zijn daardoor niet goed uitgewerkt. Daardoor is er tijdens de actie duidelijk een aantal zaken fout gegaan, zoals bijvoorbeeld de rommelige en weifelende beëindiging van de drie blokkades. Tot deze conclusie kwamen ongeveer honderd anti-kernenergiedemonstranten gisteren in Utrecht tijdens een landelijk evaluatiegesprek over de actie Dode waard Gaat Dicht. De komende weken zullen opnieuw prikacties tegen de centra le in Dodewaard worden georganiseerd. (Van onze redactie binnenland) HILVERSUM. De FNV heeft bij monde van loonspecialist F. Drabbe laten weten in de laatste brief van mi nister Albeda van Soci ale Zaken geen nieuwe aanknopingspunten te zien voor een gesprek over de arbeidsvoor waarden voor volgend Zoals dat DINXPERLO (ANP). Europees Com missaris Vredeling, belast met sociale za ken, sluit niet uit dat het aantal werklozen in de EG volgend jaar „het trieste record van 8 miljoen bereikt.” Er zijn nu 7 miljoen werklozen in de Gemeenschap, terwijl dit aantal vijf jaar geleden nog 2,5 miljoen was, aldus Vrede ling. Hij sprak zaterdag tijdens de oprich tingsvergadering van de Nederlands- Westduitse vakbondsraad Rijn-IJssel- Ems in Dinxperlo. CNV-voorzitter Van der Meulen, ook aanwezig in Dinxperlo, zei dat „de grens tussen West-Duitsland en Nederland zo streng wordt bewaakt of elk moment een vijandelijke inval moet wor den gevreesd.” Hij hield een pleidooi voor openstelling van de grenzen, met name voor het woon-werkverkeer. Minister Ginjaar van Milieuhygiëne en Volksgezondheid vindt dat lokale overhe den in grensstreken snel van het rijk toe stemming moeten krijgen onderling, ook over de landsgrens, van gedachten te wis selen over gemeenschappelijke milieuza ken. Ginjaar zei dat zaterdag in Roosen daal op een symposium met als thema: milieuvervuiling: spel zonder grenzen. HILVERSUM (ANP). De omroepno ta van minister Gardeniers van CRM, waarin onder meer de reclame wordt ge regeld, is volgens de WD’er De Beer voor zijn partij „een zwaarwegende, qua prin cipe even belangrijke zaak als die waar over destijds het kabinet-Marijnen is ge struikeld”. De Beer zei dit zaterdag in de VARA-radiorubriek In de rooie haan. Het ziet er echter niet naar uit dat het kabinet-Van Agt een dergelijk lot wacht als niet helemaal aan de wensen van de VVD wordt voldaan. De Beer zei van dit kabinet te verwachten dat het komt met een plan dat volledig recht doet aan de vrije uitwisseling van informatie. Mocht dat niet het geval zijn dan zal de WD, zo zei hij, de zaak na de verkiezingen op nieuw gaan bekijken. De Beer en het PvdA-Kamerlid Kosto zeiden niet afwijzend te staan tegen het deze week door staatssecretaris Smit- Kroes van Verkeer en Waterstaat geopen baarde PTT-plan voor een landelijk aan- voernet van televisieprogramma’s. Het gaat daarbij om de Nederlandse program ma’s en veertien uit het buitenland. (Van onze redactie binnenland) VLAARDINGEN. De politie van Vlaardingen heeft zaterdagnacht op rijks weg 20 een dronken spookrijder van de weg gehaald. De 29-jarige automobilist zei zich niet te kunnen herinneren hoe hij bij Maasland de verkeerde oprit had kunnen nemen. In een politiecel heeft hij zijn roes uitgeslapen. Het is de vierde keer dit jaar dat iemand bij Maasland aan de verkeer de kant de snelweg is opgereden, aldus de politie. Op de autosnelweg tussen Venlo en Turnhout heeft zich gisteravond een groot aantal botsingen in de dichte mist voorge daan. Alle botsingen vonden plaats bij de zogeheten Poot van Metz bij Eindhoven. Bij de zeven kettingbotsingen raakten vijf mensen gewond, die na behandeling in het ziekenhuis weer naar huis konden. De 21-jarige P. van der Steen uit Oss is (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Op 25 november, wanneer de verdragen tussen Nederland en Suriname aflopen, moet er een „gene raal pardon” komen voor alle illegale Su rinamers in Nederland, waardoor ze gele galiseerd worden. Op illegale Surinamers mogen geen raz zia’s worden gehouden. Bovendien dient de visumplicht te worden ingetrokken. Deze eisen staan in een open brief aan premier Van Agt, die gistermiddag werd aangenomen op een door ongeveer twee honderd mensen bezochte bijeenkomst in Amsterdam van de Landelijke Organisa tie van Surinamers in Nederland (LOSON). Het congres bleek zaterdag in Utrecht sterk verdeeld. Besloten werd dat de on geveer duizend leden binnen twee weken via een schriftelijke stemming beslissen of met een nieuwe christen-radicale partij zal worden deelgenomen aan de komende Tweede-Kamerverkiezingen. Het bestuur van Niet Bij Brood Alleen (NBBA) deed bij monde van voorzitter en vice-voorzitter, vader en zoon Westrate, een dringend beroep op het congres om tot de oprichting van een nieuwe partij, mogelijk onder leiding van prof. Goud zwaard, te besluiten. Een ruime meerderheid van de onge veer 40 sprekers sprak zich daar echter tegen uit, onder wie ex-AR-vóorzitter Hans de Boer, het CDA-Tweede-Kamerlid Sytze Faber en de vroegere CDA-fractie- leider Willem Aantjes. Het congres verliep nogal chaotisch doordat tal van leden bezwaar maakten tegen de wijze, waarop het NBBA-bestuur het besluit om een nieuwe partij te vor men, probeerde door te drukken. Veel leden bleken bovendien niet te hebben geweten dat hier zaterdag al over zou worden beslist. Ook vonden sommigen dat een beslissing zou moeten worden uitgesteld tot na de Tweede-Kamerverkie- zingen van volgend jaar. In zijn openingsrede haalde M. Westrate sr. fel uit naar het CDA. Het kabinetsbe leid is „of te weinig, of te laat, of gericht op handhaving van de bestaande stelsels”, zo zei hij. Van een evangelische politiek is geen sprake en tal van doelstellingen uit het CDA-programma worden niet gehaald. Ook premier Van Agt moest hij het de NBBA-voorzitter ontgelden. Westrate ver weet het CDA telkens het voortbestaan van het kabinet te hebben laten prevale ren boven het voeren van een werkelijk gerechtigheidspolitiek. Hoofdpunt van kritiek is de houding van het CDA ten opzichte van de nieuwe kernwapens. Dat is ook de belangrijkste reden voor de breuk die het NBBA-be stuur nu wenst CDA-loyalist Hans de Boer hield het congres voor dat de dissidenten in de fractie het eens zijn met nagenoeg alle punten uit het NBBA-programma en dat slechts op het punt van de kernwapens verschil bestaat. Ook de tien loyalisten vinden op dit moment dat de kernwapens er niet moeten komen. Een meerderheid van de tien bleek echter niet bereid nu al toe te zeggen dat dit standpunt nooit meer zal veranderen. De Boer noemde het een gebrek aan vertrouwen van de zijde van NBBA, dat men deze afwijzing niet hard genoeg vindt. Volgens De Boer zijn de loyalisten met hun steun aan de wensen van NBBA ge gaan „tot de grens van de loyaliteit”. Een van de voorstanders van uittreding uit het CDA, het voormalige AR-Kamerlid J. van Bennekom, zei dat de loyalisten het wel Het alternatieve plan voor het arbeidsvoorwaar denoverleg dat de PvdA vrijdag presenteerde bevat volgens Drabbe een aantal punten dat de FNV al in 1978 heeft aangegeven. De verdeeldheid tussen de FNV-bonden weet Drabbe Vooruitzichten voor woensdag, opge steld door het KNMI: Enkele buien en vooral ’s nachts minder koud. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: Aantal uren zon 1 tot 5. Min. temp, omstreeks 4 graden. Max. temp, om streeks 7 graden. Kans op een droge perio de van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Over het aantasten van prijscompensatie en kantietoeslag zei FNV’er: „Die zaken horen thuis in het CAO-overleg. De regering moet er met zijn poten afblijven.” 24 26 DINSDAG 11 NOVEMBER Zon- en maanstanden Zon op 07.52 uur, onder 16.51 uur Maan op 11.03 uur, onder 19.37 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 05.18 uur en 17.45 uur Laagwater 01.14 uur en 13.14 uur De Voedingsbond en Indu striebond FNV zullen de CAO-com- missies negatief adviseren over de jongste CAO-voorstellen van de werkgevers in de sigarenindustrie. Drabbe gelooft niet in principiële meningsver schillen tussen de FNV- bonden over het werkgele genheidsbeleid. „De rege ring en de werkgevers heb ben tot nu toe een werkge legenheidsbeleid in de be drijven onmogelijk ge maakt.” Hij voorspelde dat het overleg komende woens dag in de Stichting van de Arbeid op niets zal uitlo pen, tenzij de werkgevers de deur openzetten naar een werkgelegenheidsbe leid. Met een looningreep zal de regering grote socia le onrust veroorzaken, al dus Drabbe. ■A Terug op Schiphol: het koninklijke paar in de loopgang van het vliegtuig naar de pier, wordt begroet door de kinderen Al bij het indienen van de begroting liet de rege ring weten dat anderhalf procent aantasting eigen lijk te veel zou zijn voor die groep. Volgens Drabbe was de taktiek van Albeda alleen gericht op het bin nenhalen van politieke winst. w et) (S, CN E2

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2