Krachtige beving Midden Oosten vraagt in VS aandacht van Reagan Afrikaanse landen krijgen meer olie Mitterrand kandidaat over presidentsverkiezingen Pessimisme „Madrid” Rantsoenering van levensmiddelen Saturnus heeft I Moskou toont bezorgdheid Rainbow Warrior Besluit vier OPEC-staten Partijlid trekt kandidatuur in Sadat hoopt op steun Jordanië Westduitse open brief aan paus ontsnapt uit Spaanse haven „Chinese raketten voor Pakistan” „rode vlek” Le Monde woedend over aanklacht nd ied en tje 'oor- iu ik g in op >emd klei- ngte, ij ven >ging Sint- iacht 2 MAANDAG 1 O NOVEMBER 19 8 0 BINNEN- EN BUITENLAND r (Van onze redactie buitenland) TEHERAN/BAGDAD. Twee Iraanse parlementsle den hebben gistermorgen in het parlement geprotesteerd tegen de arrestatie van Sa- degh Ghotbzadeh, oud-minis ter van buitenlandse Zaken van Iran. 4 Protesten in Iran na arrestatie Ghotbzadeh B geen ;k in Die Een van die besluiten was een vermin dering van de algehele produktie met 10 procent. „Over een produktieverhoging is niet eens gepraat”, verklaarde een func tionaris aan het slot van de besprekingen tegenover verslaggevers. De vier minis ters kwamen gemakkelijker tot overeen stemming dan was verwacht. Hun voorge- De vier OPEC-landen Algerije, Libië, Nigeria en Gabon hebben een totale olieproduktie van ongeveer vijf miljoen vaten per dag. De 200.000 vaten, die voor de Afrikaanse ontwikkelingslanden zijn gereserveerd, gaat naar wordt aangeno men, uit boven de hoeveelheid olie die deze landen normaal gesproken uit Irak en Iran betrekken. PARIJS (AFP). Het invloedrijke Franse blad Le Monde heeft za terdag fel gereageerd op de klacht die de minister van Justitie, Alain Peyrefïtte, tegen de krant heeft ingediend. iaar- nige stel- 5int- :oals een mag nan. be- ijes- at is ing? i al- n, in and, 'ries- r en voze ater- van jeel- i de noe- ven- luis- e al ;erij- mp- lijke >am- 'aar- 'den ver- Sin- eren bij üzen gen- daar het s dat une- i, te- nne- ïets- rote- min elijk 1 uur apen van laar- >inte jeno- Is zij mej. m al dit ralve veel iw al arten Het (Van onze redactie buitenland) BONN. Honderdvijfendertig theolo gen in de Bondsrepubliek hebben samen met vooraanstaande auteurs en politici een beroep gedaan op paus Johannes Paulus II de orthodoxe leer van de rooms katholieke kerk, speciaal wat geboortere geling en echtscheiding betreft, te ver zachten. In een open brief, gisteren gepubliceerd, verzoeken de ondertekenaars, onder wie de Nobelprijswinnaar Heinrich Böll en de dissidente Zwitserse theoloog Hans Küng, de paus zich bij zijn komende bezoek van vijf dagen aan de bondsrepubliek te con centreren op de armoede in de wereld en de gevaren van de wapenwedloop. In de brief wordt de paus ook gevraagd om gebaren of andere tekenen, die duiden op een verzoening tussen de roomskatho lieke kerk en de protestantse kerken. Een krachtige aardbeving, die zater dagochtend het noorden van California en het zuiden van de staat Oregon trof, heeft vrij veel schade aangericht. Ten zuiden van de plaats Eureka stortte een viaduct van een snelweg in. Twee wagens verdwe nen in de diepte. Zes mensen raakten daarbij gewond De beving had een kracht van zeven op de Schaal van Richter. MADRID-MOSKOU (DPAAJPI). Nog maar krap twee dagen voor het begin van de Europese veiligheidsconferentie in Ma drid, heerst in de delegatiekringen van de 35 deelnemende staten een pessimistische stemming over het lot van deze conferen tie. De Westerse landen en de Oostbloksta- ten hebben nog steeds geen overeenstem ming bereikt over een agenda. Op verzoek van de VS en de Sovjet-Unie heeft de Zwitserse afgevaardigde. Peter Troendle, geprobeerd te bemiddelen in deze kwestie. Hij had gistermiddag nog geen enkel resultaat geboekt en is zelf niet optimistisch over zijn kans op succes. Naar uit welingelichte conferentiebron- nen is vernomen, is er aan geen van beide kanten de bereidheid concessies te doen. Voornaamste geschilpunt is hoeveel tijd er besteed moet worden aan de kwestie Afghanistan en de naleving van de rech ten van de mens. De Zwitser is naar eigen zeggen geen bemiddelaar. Hij brengt slechts bood schappen over tussen de delegaties van de Westerse, neutrale en niet-gebonden lan den enerzijds en de Oostbloklanden an derzijds, die sinds woensdag niet meer rechtstreeks met elkaar onderhandelen. Westerse diplomaten hebben verklaard dat de conferentie morgen zal beginnen, ongeacht of er een agenda is of niet. Maar als er tijdens de voorbereidende bespre kingen geen overeenstemming wordt be reikt over een agenda, dan bestaat er weinig kans dat de conferentie verder gaat. de krant waartegenover hij dit zei. Overi gens zei hij te vermoeden dat binnenkort ook dit blad zal worden verboden waar door de censuur volledig zou zijn. Ghotbzadeh is door leden van de revolu tionaire garde opgepakt. Dit gebeurde op last van de procureur-generaal nadat hij de avond tevoren in een televisiedebat onomwonden kritiek had geoefend op de wijze waarop de overheersende Islamiti sche Republikeinse Partij (IRP) de staats omroep leidt. De oud-minister werd aan gehouden op beschuldiging van het zaaien van verdeeldheid en het afbreuk doen aan de Iraanse oorlogsinspanning. Ook werd hem kritiek verweten op de militanten die op 4 november vorig jaar ruim 50 Ameri kanen in gijzeling namen. Ghotbzadeh heeft herhaaldelijk gepleit voor een spoe dige regeling van deze kwestie. Voor het omstreden televisiedebat wa ren alle voormalige hoofden van de Iraan se omroep uitgenodigd. Alleen Ghotbza deh die na het .vertrek van de Sjah de leiding over de omroep kreeg, en een van zijn opvolgers, Mohammad Moballeghi- Islami, hadden aan de uitnodiging gehoor gegeven. De Iraanse autoriteiten waren zaterdag nog op zoek naar Moballeghi- Islami. De Iraanse autoriteiten hebben gisteren nieuwe plannen bekendgemaakt om le vensmiddelen en andere produkten te rantsoeneren en tevens laten weten dat de prijs van benzine voor privé-gebruik min stens verdrievoudigd zal worden. Uit deze bekendmaking blijkt dat de nu zeven weken durende oorlog met Irak steeds zwaarder gaat drukken op de Iraanse economie die het toch al moet doen zonder inkomsten uit de olie-export als gevolg van het conflict met Irak. De Iraanse autoriteiten zijn al begonnen bonkaarten uit te reiken aan de gezinnen. Zij lieten weten dat suiker, een van de produkten waaraan een tekort is, met ingang van 22 november op de bon gaat. Er bestaan ook plannen om het elektrici- den-Oosten vast te houden aan de akkoor den van Camp David, die tot stand kwa men onder leiding van president Carter. TASS haalde PLO-functionarissen aan, die Reagan een „alarmerend gebrek aan kennis” van het conflict in het Midden oosten verwijten. Minister van Buitenlandse Zaken Ka mal Aki van Egypte heeft Reagan juist op het hart gedrukt wèl vast te houden aan de akkoorden van Camp David. Volgens de minister moet de nieuwe Amerikaanse president de Russische infiltratie in het Midden-Oosten belemmeren en daarbij de hulp van Egypte gebruiken. De conservatieve Australische premier Fraser heeft gisteren zijn volledige steun aan Reagan toegezegd, terwijl in Amster dam groepen Chileense vluchtelingen zich bezorgd toonden over Reagans vermoede lijke beleid ten aanzien van Latijns-Ame- rikaanse dictaturen. (Van onze redacteur in Frankrijk Rudolph Bakker) PARIJS. De Franse socialistenleider Francois Mitterrand heeft zich kandidaat gesteld voor de presidentsverkiezingen van mei volgend jaar. (Van onze redactie buitenland) BEIROET-MOSKOU. Van verschillende zijden is het afgelopen week einde de aandacht van de toekomstige president van de Verenigde Staten, Reagan, gevraagd voor de problemen in het Midden-Oosten. NEW DELHI (AFP). China levert Pakistan gevechtsvliegtuigen en lucht- doelraketten, krachtens een contract dat de twee landen onlangs hebben gesloten. Dit heeft het Indiase persbureau UNI gis teren gemeld, zonder overigens bronnen te noemen. Volgens het persbureau krijgt Pakistan in totaal voldoende vliegtuigen om drie eskadrons te vormen. Het gaat om de Tsjaentsji-6, die in de NAVO de naam Fantan heeft. Het contract zou in juni getekend zijn tijdens een bezoek van de Pakistaanse luchtmachtbevelhebber, Mo hammed Sjamim. aan China De minister van Buitenlandse Zaken van Saoedi-Arabië, Feisal, zei te hopen dat Reagan zal streven naar een oplossing die is gestoeld op „de legitieme rechten van het Palestijnse volk”. Ook de Syrische president Assad vroeg in een gelukstele gram aan Reagan aandacht voor het Pa lestijnse volk. Reagan moet zich volgens Assad „buigen over het onrecht dat het Palestijnse volk wordt aangedaan”. In een commentaar op Reagans overwinning stelt het Russische persbu reau TASS dat Reagans pro-Israelische standpunt „een bron van zorg en teleur stelling” is. TASS hekelde Reagans voor nemen om voor een regeling in het Mid- CAIRO (AFP). President Anwar Sa dat heeft zaterdag de hoop uitgesproken dat het vredesoverleg met Israel „in de naaste toekomst” een stimulans zal krij gen van de kant van Jordanië en de Pales- tijnen. Hij zei niet waarop deze hoop was gebaseerd. De Palestijnen en Jordanië hebben tot dusver de basisakkoorden van Camp David uit 1978 steeds afgewezen. Het Egyptische staatshoofd dat sprak na bijna twee uur overleg met de delegatie van de Israëlische socialistische oppositie onder Sjimon Peres, gaf te kennen dat hij met Peres van mening verschilde over het tijdstip waarop Jordanië aan het overleg zou moeten gaan deelnemen. Terwijl Pe res er voorstander van is dat koning Hoes sein nu al gaat meedoen, vond Sadat dat eerst Egypte, Israel en de Verenigde Sta ten tot een akkoord moeten komen over de autonomiekwestie. Intussen is de Israëlische premier Begin zaterdag naar de Verenigde Staten ver trokken voor een particulier bezoek, van tien dagen. Aanvankelijk zou hij alleen president Carter ontmoeten, wat erop duidde dat men in Israel had gerekend op een overwinning van de zittende presi dent. Nu zouden de Israëliërs proberen ook een ontmoeting tussen Begin en Rea gan te organiseren. Deze klacht betreft vijf artikelen over het functioneren van de Franse justi tie, verschenen tussen 1977 en 1980, die in strijd zouden zijn met het Wet boek van Strafrecht. „De bedoeling is duidelijk. Zij is politiek geïnspireerd en komt van ver en hoog”, aldus hoofdredacteur Jacques Fauvet. Volgens hem probeert de mi nister zich recht te verschaffen door zich achter de magistraten te ver schuilen. In mei had Peyrefïtte ook een klacht tegen Le Monde ingediend. Toen ging het om een artikel over zijn wetsontwerp tot herziening van het Wetboek van Strafrecht. Deze klacht werd echter afgewezen en de minister liet het erbij zitten. „Le Monde zal niet zwijgen over het ontwerp, veiligheid en vrijheid”, nocht over het hof voor de staatsvei ligheid, noch over de kwesties-Delpey en -Bokassa”, zo vervolgde Fauvet. Het wetsontwerp „veiligheid en vrij heid” tot hervorming van het Wetboek van Strafrecht wordt op het ogenblik in het parlement behandeld. De me ningen erover zijn sterk verdeeld. Het hof voor de staatsveiligheid is een orgaan dat destijds door president De Gaulle werd ingesteld in verband met de oppositie tegen zijn beleid ten aan zien van Algerije. Onlangs kreeg het hof opdracht zich bezig te houden met de aanslag op de synagoge aan de Rue Copernic in Parijs waarbij vier doden vielen. De kwesties-Delpey en -Bokassa betref fen de onthullingen van het satirische weekblad Le Canard Enchainé over diamanten die president Valéry Gi- scard d’Estaing en leden van zijn fa milie cadeau hebben gekregen van de ex-leider van het Centraalafrikaans rijk Bokassa. De zes maanden geleden aangehouden schrijver Roger Delpey wordt spionage voor Libië ten laste gelegd. Volgens Le Monde en andere bladen werd hij echter aangehouden omdat hij, als gewezen vertrouweling van Bokassa, dreigde onthullingen te doen over de relaties tussen president Giscard en ex-keizer Bokassa. De advocaten van Delpey hebben erop gewezen dat er nog steeds geen aan klacht tegen hun cliënt is ingediend. Enkele dagen geleden protesteerde! zij krachtig tegen de verdwijning van enkele stukken betreffende de dia- mantzaak. Le Monde en de redacteur in kwestie, kunnen ten hoogste tot een geldboete van 30.000 frank (ruim 14.000) en een jaar gevangenisstraf worden veroor deeld. De Franse Liga voor de Rech ten van de Mens heeft al tegen de aanklacht tegen Le Monde geprotes teerd. Volgens haar is er sprake van een „ernstige aanslag op de persvrij heid”. De klacht van minister Peyrefïtte is ge baseerd op een wet die verbiedt de onafhankelijkheid of het gezag van de justitie in twijfel te trekken. Afgevaardigden bij het overleg ver klaarden dat de vier Afrikaanse OPEC- landen niet zullen overgaan tot een opvoe ring van de produktie, om aan de gestegen vraag op de wereldmarkt te kunnen vol doen. In een communiqué verklaren de ministers van Oliezaken van de vier lan den, dat zij „hun vastbeslotenheid bevesti gen, zich strikt te houden aan de besluiten die genomen zijn door de laatste minis tersconferentie van de OPEC in december te Wenen”. (Van onze redactie buitenland) MADRID. De Rainbow Warrior, het schip van de internationale milieu-organi- satie Greenpeace, is zaterdagnacht ont snapt uit de haven van het Spaanse El Ferrol, waar het aan de ketting lag. De Rainbow Warrior werd op 18 juni door de Spaanse marine opgebracht om dat het Spaanse walvisvaarders in hun werk hinderde. De kapitein van het schip werd hierna veroordeeld tot een boete van 10 miljoen peseta (ongeveer 200.000 gulden). Verscheidene schepen van de Spaanse marine hielden gisteren een zoekactie voor de kust. Omdat de Rainbow Warrior slechts weinig brandstof aan boord had wordt vermoed dat het in volle zee is opgewacht door een ander schip om te worden bijgetankt. nomen driedaagse beraad eindigde na nog geen twee dagen van besprekingen bij het Algerijnse ministerie van Energie. In het communiqué wordt benadrukt dat de extra-olieleveranties aan de Afri kaanse ontwikkelingslanden niet van in vloed zullen zijn op bestaande olie- overeenkomsten met ontwikkelingslan den in andere werelddelen. Volgens conferentiekringen betekent dit dat de noodzakelijke vermindering van de olieleverantie uit de vier landen uitsluitend ten koste zal gaan van de geïn dustrialiseerde landen. In deze kringen wordt verwacht dat de volgende ministersconferentie van de OPEC, die medio december op Bah in Indonesië wordt gehouden, soortgelijke maatregelen zal treffen om het tekort aan olie in niet-olieproducerende ontwikke lingslanden aan te zuiveren, dat als gevolg van de oorlog in de Perzische Golf is ontstaan. „Het komt erop neer, dat de Afrikaanse OPEC-landen zorg dragen voor de be hoeften van de Afrikaanse landen, terwijl de overige OPEC-leden zullen zorgen voor de rest van de Derde Wereld”, zo verklaar de een delegatielid. teitsverbruik te beperken. Men wil een extra-heffing leggen op het verbruik van elektriciteit boven een bepaald niveau. Rantsoenering van andere levensmidde len en belangrijke goederen zal later be kend worden gemaakt. Inmiddels heeft het Iraakse opperbevel „vrijwilligers boven de 65” die aan de- strijd willen deelnemen, verzocht zich bin nen tien dagen na 10 november te melden, Iran meldde zaterdag, dat het twee gro te Iraakse boortorens in de Perzische Golf heeft vernietigd. Volgens Iran is hierdoor de Iraakse olie-export via de Perzische Golf stil te komen liggen. Iraanse Phan toms hebben, naar in een Iraans militair communiqué is meegedeeld, de stad Kir kuk in het noorden van Irak beschoten. ALGIERS (AP). De vier Afrikaanse lidstaten van de Organisatie van Olie Exporterende Landen (OPEC) hebben dit weekeinde tijdens een buitenge woon beraad in Algiers besloten 4 procent van hun olieproduktie ter beschik king te stellen aan niet-olieproducerende Afrikaanse ontwikkelingslanden, waarvan de olievoorziening ten gevolge van de oorlog tussen Iran en Irak in het gedrang is gekomen. PASADENA (DPA). De Ameri kaanse ruimtesonde Voyager 1 heeft op haaf tocht naar Saturnus op die planeet een rode vlek ontdekt die ge leerden doet denken aan die op Jupi ter. De camera’s van het ruimteschip tasten nu op nog geen 7,2 miljoen kilo meter van Saturnus het heelal af op zoek naar satellieten, die mogelijker wijs buiten de ring van de planeet liggen. Het grondvolgstation in Pasadena heeft vrijdag gemeld dat de t.v.-beel- den die de sonde doorseint, een stor machtige gasatmosfeer laten zien rond Saturnus. De rode vlek zou kleiner zijn dan die op Jupiter. Naar de mening van Brandford Smith, die de leiding heeft van het team dat de foto’s analyseert, doen de naar de aarde geseinde inlichtingen twijfel ontstaan aan de juistheid van de theorie, dat de deeltjes van de ring rond Saturnus afgeleid zouden worden van de zwaartekracht van de buiten het bereik van de ring Eggende maan Mima. Morgen is de Voyager 1 het dichtst bij de grote maan Titaan. De afstand tot deze satelliet van Saturnus is dan niet meer dan ongeveer 4000 km. Mitterrand maakte zijn bedoelingen za terdag publiek, waarmee een eind kwam aan een lange periode van speculatie. Na het bekend worden van Mitterrands plannen trok Michel Rocard zijn eigen kandidatuur weer in. Rocard had zich afgelopen maand alvast op eigen houtje kandidaat gesteld. Hij wordt beschouwd als de voorman van de gematigde sociaal democratische vleugel in de partij. Ro card had echter van meet af aan ver klaard zijn kandidatuur te zullen intrek ken voor het geval Mitterrand de zijne zou stellen. Tweemaal nam Mitterrand al aan presi dentsverkiezingen deel en tweemaal ver loor hij. In ’65 plaatste hij zich als kandi daat tegenover Charles de Gaulle en kwam ten slotte met 44,8 procent van de uitgebrachte stemmen uit de bus. In ’74 stelde hij zich tegenover Giscard op en verloor op het nippertje met 49,19 procent van de stemmen. In het kamp van Michel Rocard, de kandidaat die zich dus al weer heeft terug getrokken, heerst sinds het afgelppen weekeinde een enigszins bittere stem ming. Rocard heeft een verklaring voor gelezen waarin hij stelt dat Mitterrand, na aanvankelijk te hebben gezegd dat hij niet de wens had kandidaat te zijn, nu verant woordelijk is voor de stap die hij genomen heeft. Rocard doelde daarmee op opinie onderzoeken waarin hijzelf altijd aanzien lijk beter geplaatst stond dan de partijlei der zelf. Ook in het weekeinde waarin Mitterrand tot zijn kandidatuur besloot, bleek uit een opinie-onderzoek dat in de beslissende tweede ronde van de verkie zingen Rocard tegen president Giscard zou verliezen met 49 tegen 51 procent van de stemmen, terwijl Mitterrand tegen Gis card zou verliezen met 41 tegen 59 procent. Want dat Mitterrand voor de derde keer als presidentskandidaat verliest, staat voor de meesten vast. Voor dat moment houdt kroonprins Rocard zijn kruit droog, want dan zal de partij een nieuwe leider nodig hebben. Ghotbzadeh werd zaterdagmorgen vroeg (onze tijd) gearresteerd wegens „op ruiende uitlatingen”, gericht tegen de Iraanse radio en televisie, de islamitische studenten en de revolutionaire organisa ties. Ghazan Farpour, voormalig lid van de bestuursraad van de radio en televisie verklaarde dat Ghotbzadeh de waarheid heeft gezegd en gearresteerd is. Farpour moest schreeuwen om boven degenen die hem luidkeels onderbraken uit te komen en zei dat hij allang had willen spreken, maar nooit de kans kreeg. De mensen moeten weten dat er in het parlement een sfeer heerst, waarin je niet aan het woord gelaten wordt, aldus Farpour. Kritiek op de arrestatie van de oud- minister van Buitenlandse Zaken had ook Nari Naravi, afgevaardigde uit Kjoras- san. Hij vroeg onder welke bevoegdheden van het revolutionair tribunaal de arresta tie van Ghotbzadeh valt. Naravi somde een hele lijst „schendingen van de grond wet” op, waaraan volgens hem de juridi sche autoriteiten zich hebben schuldig ge maakt. Hij verweet de justitie geen aan dacht te besteden aan de „onmenselijke behandeling van de gevangenen”, waar van hij melding had gemaakt. Hij zei ingelicht te zijn over gevallen van marte ling en ongerechtvaardigde opsluiting. Abbas Amir Entezam, destijds woord voerder van de regering-Bazargan, zit al een jaar gevangen op beschuldiging van spionage voor de VS, aldus Navari. „Waarom is zijn dossier nog niet bestu deerd, als de beschuldigingen tegen hem waar zijn”, zo vroeg hij zich af. Ook oud-premier Bazargan nam het op voor Ghotbzadeh. „Wanneer men op der gelijke schandelijke wijze een voormalig lid van de revolutionaire raad arresteert en beledigt, waar blijft dan de eer van de islam, de revolutie en Iran”?, zo vroeg Bazargan zich in het dagblad Mizan af. Hij deed een beroep op Khomeini tussen beide te komen. President Bani-Sadr heeft zaterdag ver klaard, dat hij heeft besloten niet meer te spreken voor de Iraanse radio en televisie, „als de omroep zichzelf niet corrigeert”. In een vraaggesprek met het dagblad Isla mitische Revolutie merkte het staats hoofd op, dat er nog maar een blad is waarin hij zijn dagboek kon publiceren,

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3