Damiate Pers nieuwe wet gediend voorbeeld als bedrijfsgeheimen zouden moeten worden prijsgegeven. In zo’n ge val kan de rechter van de bewijslast verde ling afwijken. Consumentenbescherming met 1 »’1 1 PW O ra IJmuider Courant NOTITIES Maandag. I r <1^, n ti! M I 10 NOVEMBER 1980 MAANDAG M X Het laatste grote persschan daal van Engeland is sedert vo rige week definitief achter de rug. Slechts enige procedurele zaken moeten nog worden afge wikkeld. De man die verant woordelijk was voor het vele stof dat opwoei rond het staal bedrijf British Steel, heeft zich vrijwillig blootgegeven. fc" Het kort geding dat Konsu- menten Kontakt onlangs voer de tegen de Amsterdamse „thuiswerkkoning”, heeft niet alleen de aandacht getrokken omdat de man wegens bulde rende scheldkanonnades uit de rechtszaal moest worden verwijderd. Interessanter was het feit dat Konsumenten Kontakt gebruik kon maken van een nieuwe wet om de activiteiten van de thuiswerk koning aan te pakken. Twee Leidse wetenschappers, psychologe Janny de Graaf en historicus Alex P. Schmid, heb ben vorige week woensdag een nogal opvallende studie gepu bliceerd waaraan ook in deze krant uitvoerig aandacht is besteed. de wijze waarop Konsumenten Kontakt met een nieuwe wet in de hand consumentenbelangen beschermde, door Arthur het staalbedrijf British Steel, op z'n kop gezet door een boze OVER medewerker, door Ronald Frisart. een studie met betrekking tot de media, door Ton Nillissen.^ r tl f 1 r s f it a,' A w De „mol” die zich vrijwillig blootgaf I 155,00 'tv l Uitsluitend telefoon 02550-10519 voor Santpoort 023 - 31 90 53 18 30-19 00 uur 11 30-12 30 uur W( ee co vo en l HOOFDREDACTIE Jos L Lodewijks E Koning DIRECTIE Mr H. C van der Mije BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van zaterdags van 1 S 1 s 5 1 I e r 1 t f 1 r I l l t f 1 i 1 I I op pei jaa on) slo gei vei I jaa we de me he< he< stu uit ooi ma ple V ziei zijl mil tus opi var me zui en sch zee eer me nie In i te bes Ii ver aan stel ven Oudeweg 12-14 Haarlem tel 023 - 31 90 53 Ook hij meent dat er bepaalde gren zen zijn. Het provoceren van een staking door de directie van British Steel om zodoende grote aantallen staalarbeiders te kunnen ontslaan, was voor Mckenzie de grens. Nu moet hij alleen nog proberen zestig Pond Sterling bij elkaar te krijgen om zijn achterstallige huur aan het bedrijf te betalen. Daarna is de kwestie definitief uit de wereld, zij het dat de vraag of een journalist het recht heeft bronnen niet te noe men een even heet hangijzer is ge bleven als voor de geruchtmakende televisie-uitzending. ment aan waarin gewag werd ge maakt van het opzettelijk lage loon- aanbod van drie procent aan de vakbonden. Omdat hij over een der gelijke handelswijze van de directie nogal boos werd, besloot hij te wachten tot zijn collega’s naar huis zouden zijn om daarna eens verder te zoeken. Daartoe was hij uitstekend in de gelegenheid omdat hij met zijn hon den die dienst deden als waak honden voor het bedrijf op het bedrijfsterrein woonde. Na enige tijd snuffelen was hij ervan overtuigd dat hij wat hij gevonden had openbaar zou moeten maken. het karakter van het „belangrijke nieuws” van dat moment. Men mag immers niet aannemen, dat daar waar de nieuwsvoorziening zo sub tiel en gevoelig ligt, men voor een en alle gevallen dezelfde regels kan opstellen. Wie de duur en soms het niveau kent van discussies in orga nisaties e.d. waar verzuild Neder land gezamenlijk moet besluiten, mag hopen dat bijvoorbeeld een gijzeling onder die omstandighe den, van lange duur zal zijn, wil de mediaraad tenminste nog aan het uitvaardigen van criteria toeko men. Maar stel dat ook deze moei lijkheid wordt overwonnen. Hoe ge lukt het de raad dan redacties te verplichten zijn richtlijnen na te volgen: op de enige afdoende wijze, namelijk bij wet. En daar is het, waar gerechtvaardigd over censuur mag en kan worden gesproken. Bij gratie van Hare Majesteit zullen er in dit land dan wetsbepalingen be staan, waarmee redacties kunnen worden gemuilkorfd en de media gelijkgeschakeld. ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling (inclusief-4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal Het in de conclusie van beide aca demici impliciet neergelegd voor stel is onzinnig, niet doordacht, on wetenschappelijk, ja zelfs gevaar lijk. Het gaat uit van het grote misver stand, dat redacties monolithische gemeenschappen zijn waarbinnen gelijk wordt gedacht en geschreven. Net als buiten de muren van een redactie, werk er echter een maat schappelijke en ethische code, soms uitgesproken soms onuitgesproken, net als buiten, die bij de gemiddelde (en dus meeste) redacties ontsporin gen en excessen voorkomt. Uiter aard maken kranten in hun bericht gevingen fouten, gebeuren er din gen die achteraf worden betreurd. Maar vaker nog behoedt het vak manschap en de routine de journa list voor uitglijden en onderkent hij vaker dan in ieder geval door beide opstellers wordt aangenomen, de risico’s die zijn berichtgeving voor derden kan hebben en trekt hij of zijn baas daaruit relevante conclu sies. Een mediaraad, een raad vol amateurs, kan een fatsoenlijke en gewetensvolle redactie (en dat zijn de meesten in dit land) niet ver vangen. Als men al beducht is voor ge vaarlijke gevolgen van berichtge ving, dient de overheid een terzake diligent beleid te voeren, zowel in behoedzame als open zin. Geen me dedelingen waar de risico’s klip en klaar zijn, een grote openheid daar waar informatie noodzakelijk is om bijvoorbeeld ongelukken te voor komen. Beide wetenschappers laten te veel buiten beschouwing, dat infor- matierisico’s vooral daar ontstaan waar de journalist halve informatie krijgt en hem een open „plaatje” wordt onthouden. Zonder beide Leidenaren te wil len beschuldigen het daarop te wil len aansturen: persbreidel is het laatste waaraan het individu of de maatschappij in Nederland behoef te heeft. De risico’s die aan persvrij heid kleven zijn gelijk aan die welke een democratie nu eenmaal kent. ste grootwinkelbedrijf was. Overigens is het niet gekomen tot een door de rechter bevolen rectificatie van de gewraakte ad vertentie. De door de president van de rechtbank opgelegde dwangsom (50.000 gulden) bleek lager te zijn dan nieuwe adverteritiekosten zodat het het winkelbe drijf beter uitkwam de dwangsom te beta len. De rechtbankpresident zal voortaan wel hogere dwangsommen opleggen... Een belangrijk wapen in de strijd tegen misleidende reclame geeft de wet de con sument door op een aantal punten de bewijslast om te keren. In een normale procesgang geldt de regel: wie eist, be wijst. De eisende partij moet zijn vorde ring waarmaken. Dit uitgangspunt wordt hier verlaten. Degene die verantwoorde lijk is voor de inhoud of vorm van de reclameboodschap moet instaan voor de juistheid of volledigheid van die bood schap. De wetgever gaat er vanuit, dat bijvoorbeeld door een adverteerder, in beginsel moet worden ingestaan voor de waarheid van wat wordt medegedeeld. Het zal voor de adverteerder immers mak kelijker zijn aan te tonen dat iets waar is, dan voor de eisende tegenpartij dat iets niet waar is. Omkering van de bewijslast geldt niet als dit onredelijk zou zijn, bij heel anders, althans binnen de con text der Nederlandse samenleving anno 1980. De gedachte achter de conclusie is zo beroerd nog niet: beperk indi viduele en maatschappelijke scha de, aangericht door publikaties en uitzendingen in crisistijden (gijze lingen) zoveel mogelijk. De uitwer king van die gedachte is echter van een merkwaardige naïviteit. Immers, hoe stellen beide weten schappers zich een dergelijke raad voor? De raad omvat, naar men mag aannemen, op tevredenstellen de wijze vigerende maatschappelij ke stromingen. In het verzuilde Ne derland betreft dat niet alleen poli tieke evenredigheid maar ook een confessionele. Al is het dan nog maar de vraag of humanisten, roze- kruisers, agnostici, Bhagwan-aan- hangers of Scientology-gelovigen zich ooit voldoende vertegenwoor digd zullen weten. Maar nemen we aan, dat deze moeilijkheden worden overwonnen en er een raad tot stand komt. Die zal, zo lijkt logisch, haar beperken de, censurerende bepalingen van hande maatschappelijke stromin- geval tot geval moeten toetsen aan gen, de criteria volgens welke re dacties is toegestaan over het on derhavige onderwerp te publiceren. De twee opstellers komen tot die conclusie nadat hun is gebleken, dat bij de gijzelingsacties in Neder land door Zuidmolukkers „er geen groep meer is getroffen door de media dan de gegijzelden en hun familie.” Sterker nog: volgens beide wetenschappers zijn de gegijzelden in gevaar gebracht door de journa listen. Maar ook bij de terroristen (in genoemde studie de gijzelende Molukkers) heeft de benadering van de treinen door verslaggevers spanningen en/of boosheid veroor zaakt, maar ook geleid tot stijging van de moraal Aan het aloude misverstand, dat de brenger van het slechte nieuws ook de veroorzaker daarvan is, zijn de media al sinds hun bestaan ge wend, dat er nu in een wetenschap pelijke analyse wordt opgeroepen tot uiteindelijk censuur (ik kom daar nog op terug) is weer iets ge- I Hoewel in een kort geding-procedure de normale bewijsrechtregels vanwege het spoedkarakter niet gelden, werkte de omkering van de bewijslast toch door in het vonnis tegen de Amsterdamse thuis- werkkoning. De vice-president van de Amsterdamse rechtbank, mr. B. J. As- scher, stelde kortweg dat de man niet aannemelijk had kunnen maken dat hij inderdaad werk te verdelen had. Konsu- menten Kontakt hoefde dat niet aan te tonen. Niemand zal verwachten dat een indivi duele burger met de nieuwe wet in de hand gaat optreden tegen bijvoorbeeld een grootwinkelbedrijf. Dat is, alleen fi nancieel al, niet op te brengen. De wet misleidende reclame geeft daarom be paalde belangengroeperingen de moge lijkheid naar de rechter te stappen om een verbod en/of rectificatie te eisen. Groepe ringen, die dit recht hebben zijn niet al leen consumentenorganisaties maar ook bepaalde beroeps- of ondernemersorgani saties die schade lijden door misleidende reclame van een concurrent. Bovendien Uitgangspunt in de wet is dat misleiden de reclameboodschappen onrechtmatig zijn. Daarbij gaat het steeds om commer ciële reclame. Mededelingen van politie ke, wereldbeschouwelijke of ideële aard vallen niet onder de regeling. De wijze waarop de reclame gebracht wordt speelt geen rol. Niet alleen advertenties in kran ten zoals in het geval van de thuiswerk- koning maar ook bijvoorbeeld mede delingen die worden omgeroepen in een warenhuis of de aanprijzingen van een marktkoopman vallen onder de wet op de misleidende reclame. In de wet wordt verder een reeks voor beelden gegeven van mededelingen die misleidend kunnen zijn. Zo is onjuiste vermelding van de samenstelling van een produkt, of misleiding over het land van herkomst niet toegestaan. Bovendien wordt nadrukkelijk gesteld dat een verge lijkend warenonderzoek niet op onzorg vuldige wijze mag worden gebruikt. Met deze laatste bepaling in de hand heeft de Consumentenbond inmiddels al een kort geding van het levensmiddelenbedrijf Dirk van den Broek gewonnen, toen dit concern ten onrechte in advertenties be weerde dat een vergelijkend onderzoek van de Consumentenbond had uitgewe zen dat Dirk van den Broek het goedkoop- De studie had betrekking op de relatie tussen terrorisme en de rol van de nieuwsmedia. In hun analy se werden vooral de Molukse acties in ons land betrokken en de wijze waarop radio, televisie en dagbla den daaraan aandacht besteedden. Zoals gezegd een nogal opvallen de studie, vooral door de conclusie waartoe beide medewerkers van het Centrum voor Onderzoek van Maatschappelijke Tegenstellingen van de Leidse universiteit komen: Daar waar er sprake is van belang rijk (bedoeld wordt vooral crimi neel) nieuws, dient de selectie van dat nieuws naar kwaliteit en kwan titeit uit handen van redacties te worden genomen en bepaalt een mediaraad, samengesteld uit aller- hij in de openbaarheid: de 55-jarige Dougal McKenzie. Tot april van dit jaar is hij werk zaam geweest op het archief van de British Steel-vestiging in Irthlings- borough, ergens halverwege Lon den en Birmingham. Sedertdien is hij in het kader van een van de vele ontslaggolven bij het bedrijf op straat komen te staan. Hij wist al veel langer dat dat zou gebeuren, maar hij benadrukt dat dat abso luut geen reden is geweest om de geheime stukken 500 in getal en niet zoals eerder werd aangekon- digd 250 aan Granada Television ter beschikking te stellen. Ook een politiek linkse opstelling kan geen reden voor zijn daad zijn geweest. McKenzie is ervan overtuigd dat de regering van pre-» mier Margareth Thatcher het uit stekend doet en hij noemt zichzelf een conservatieve Conservatief, die in beginsel partij trekt vóór de be drijfsleiding en tégen de vak bonden. Op het archief waar hij werkte kwamen dagelijks grote stapels do cumenten binnen, afkomstig van leidinggevende functionarissen van British Steel-vestigingen overal in het land. Volgens McKenzie lieten deze heden alles waarvan ze niet wisten waarom het op hun bureau terecht was gekomen naar het ar chief in Irthlingsborough brengen. Zo kon het gebeuren dat er af en toe damesbladen en eenmaal zelfs een damesslipje tussen de stapels docu menten arriveerden. Voorzover de stukken niet perma nent in het archief werden onderge bracht, werden ze zorgvuldig gese lecteerd en gereed gemaakt om te worden vernietigd. In januari van dit jaar stond in een opslagruimte een dertigtal zwarte plastic zakken vol van dergelijke stukken. McKen zie liep erlangs en maakte er een van open. Daar trof hij het docu- Het begon allemaal op 4 februari van dit jaar. Toen wijdde het com merciële televisiestation Granada Television een uitzending van het programma World in Action aan het staatsbedrijf British Steel Cor poration. Aan de hand van geheime documenten van het bedrijf zelf werd aangetoond dat het manage ment verantwoordelijk was voor grove fouten. Zo werd een document getoond waarin de bedrijfsleiding toegaf verantwoordelijk te zijn voor het verspillen van 55 miljoen Britse Ponden, die gestoken waren in ma chinerie die nooit in gebruik werd genomen. Was het daarbij gebleven dan zou de zaak zeer waarschijnlijk met een sisser zijn afgelopen. De hel brak echter los omdat in het televisieprogramma ook een do cument werd getoond waaruit bleek dat de bedrijfsleiding van British Steel welbewust had ge streefd naar het uitbreken van de grote staalstaking, die de afgelopen winter maar liefst dertien weken duurde. Uit bedoeld document viel op te maken dat de British Steel- directie de vakbonden slechts een loonaanbod wenste te doen van drie procent, daarbij zeker wetende dat dat voor de bonden onaanvaard baar laag zou zijn. Zo laag zelfs dat de vakorganisaties niet om het uit roepen- van een staking heen zou den kunnen. Inderdaad brak er een staking uit. Vervolgens werd de ene na de andere fabriek van British Steel gesloten alles volgens plan van de directie. Het voornaamste argu ment was dat de arbeidsproduktivi- teit te laag zou zijn, en arbeidspro- duktiviteit wordt door stakingen nu eenmaal niet verhoogd. Zo kon de aandacht gemakkelijk worden af geleid van een andere en tenmin ste zo belangrijke oorzaak van het feit dat British Steel gigantische verhezen maakte: het falen van het management. Toen dat alles aan het licht kwam ontstond een rel. Van twee zijden werd de aanval ingezet. Enerzijds werd zware druk uitgeoefend op Granada Television (en in het bij zonder op de journalist Laurie Flynn die de documenten boven water had gebracht) om te zeggen waar de geheime stukken vandaan kwamen. Aan de andere kant werd een ware heksenjacht geopend op degene bij British Steel die verant woordelijk was geweest voor het lek naar de pers. Op een gegeven ogenblik werd deze „mol” zelfs in de hoogste kringen van het bedrijf vermoed. Ondanks de enorme omvang van de speuractie zou de „mol” echter nimmer zijn opgespoord als hij vo rige week niet zelf aan de op pervlakte was verschenen. Aan de zonnige Londense Park Lane trad I kunnen ook organisaties die ideële belan gen nastreven zich tot de rechter wenden. Zo zou een organisatie van vegetariërs kunnen optreden tegen misleidende recla me van bijvoorbeeld een vleesfabrikant. De wet misleidende reclame heeft ver der een aanvullend karakter. Bestaande regelingen op reclamegbied blijven ge woon van toepassing. Daarbij valt te den ken aan instellingen als de Reclame Code Commissie en de Raad van Orde en Tucht in het advertentiewezen, waarbij „binnen eigen kring” getracht wordt het publiek tegen misleidende reclame te be schermen. De wet misleidende reclame geeft, kort om, een uitbreiding van de rechten van de consument. Deze rechten zijn, in vergelij king met omliggende landen, toch al be scheiden. Mede door druk van de consu mentenorganisaties begint Den Haag dit gelukkig ook steeds meer in te zien. Zo is de regering van plan nog deze zittingsperi ode een wetsontwerp in te dienen dat de consumentenkoop, de rechten en plichten tussen klant en winkelier, regelt. Verder staan regelingen over standaardvoor- waarden en vereenvoudigde juridische procedures in consumentenzaken op stapel. ligd dat de stukken daarvandaan niet konden zijn gestolen. Immers, zo verklaarde de directie, daar werd zelfs door ene McKenzie met honden gepatrouilleerd. Later werd McKenzie zelf ook ondervraagd maar hij ontkende steevast van iets te weten. Tegenover het Britse weekblad The Sunday Times verklaarde hij dat hij pas zijn zwijgen had willen verbreken wanneer het grootste deel van de pers een beroep zou doen op de onbekende „mol” om zich bloot te geven. Het tegendeel gebeurde echter en dat was ook wel te verwachten. Alle kranten spra ken er schande van dat de journa list Flynn onder druk werd gezet om zijn bron te noemen. Desondanks is „mol” McKenzie nu dan toch aan de oppervlakte gekomen. Hij zegt nog steeds niet het gevoel te hebben dat hij zijn loyaliteit tegenover zijn vroegere werkgever zou hebben verbroken. Verlaten opslagplaats in Rother ham tijdens de Britse staalstaking. f 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 Deze activiteiten bestonden, zoals be kend, uit het in advertenties aanbieden van niet bestaand thuiswerk en het innen van een waarborgsom van geïnte resseerden, waarna de man niets meer van zich liet horen. De nieuwe wettelijke regeling, de zoge naamde wet op de misleidende reclame, bestaat sinds 14 juli van dit jaar en biedt de consument, en in het bijzonder consu mentenorganisaties, mogelijkheden tegen reclameuitwassen op te treden. BUREAU Redactie en administratie Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel redactie 02550-15389 na kantoortijd 02208-3577 tel adm 02550-15437 en 16450 postgiro 273107 telex 41866 ADVERTENTIES telefoon 023-31 90 53 GROENTJES gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 Een groepje gijzelaars op de spoorbaan bij Bellen opweg naar de vrijheid. Verkeerde manier van risicobestrijding Niet om de bonden in de kaart te spelen, maar simpelweg omdat hij meende (en meent) „dat het publiek daar recht op heeft”. Uiteindelijk belde hij Laurie Flynn van Granada Television en liet hem de stapel papieren lezen. Flynn nam de stukken mee en maakte aan de hand daarvan de geruchtmakende televisie-uitzen ding. Om te voorkomen dat British Steel McKenzie op het spoor zou komen werden allerlei kentekenen van de stukken verwijderd alvorens ze werden teruggezet. Over dat laatste heeft de Britse Hoge Raad zich later zeer opgewon den: onzorgvulig handelen, zo meende de Raad, die verder als zijn mening te kennen gaf dat Flynn zijn bron zou moeten noemen. Deze wei gerde dat keer op keer en Mckenzie zegt nu te vermoeden dat de journa list op de een of andere wijze graag martelaar voor de persvrijheid wil de spelen. Aanvankelijk werd gedacht dat de „mol” moest worden gezocht on der hoge British Steel-functiona- rissen. Het bedrijf verklaarde na melijk dat de vestiging in Irthlings borough dermate goed was bevei- Demonstrante met steelpan op haar hoofd; zij wil dat de staalarbei ders weer aan het werk gaan i 1 c

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4