Voor meer contact met Morgen St. Maarten ONVREDE OVER MOGELIJKHEDEN VAN INSPRAAK Gerestaureerd Duinhuis vernield Hoogovens en Nicaragua •s Geen ontslagen Datsundealer “TèJ „Stormvogels” „thuisfront" File plein 1945 deze week Werkgroep Zee- en Duinwijk stapt op nt ft hi 4 MAANDAG 10 NOVEMBER 19 8 0 IJMOND 5 nummer: *1 Opname r door 'Jeroen Smit Heeft u tips of berichten voor deze rubriek? Bel dan nummer: 02550- 15389. Wachtlijst Onjuist” F Experiment (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. In het netwerk van wijkcomités en bewonersgroepen in het Velsense dreigt op korte termijn een gat te vallen. De acti viteiten van de werkgroep Zee- en Duinwijk, overkoepelend orgaan voor vijf flatraden, vielen vorige maand stil door vertrek van twee bestuursleden. De wijkbewoners A. Blok (voorzitter) en J. Rama kers (secretaris) kondigden hun vertrek aan. Om privéredenen, maar voor een deel ook uit onge noegen over de geringe weer klank die hun voorstellen van ge- meentekant ten deel zou zijn ge vallen. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. In het jaarverslag van het verpleeghuis Velserduin wordt de wenselijkheid omschreven te komen tot de oprichting van een sociaal-medische dienst, met als één van de taken te voorzien in de contacten tussen het „Thuisfront” en het verpleeghuis. Ook ziet men voor zo’n dienst een taak in de dagbehandeling van lichamelijk zieke en geestelijk gestoorde bejaarden. U4 F Velserduin pleit voor sociaal-medische dienst Een recente opname van het verpleeghuis Velserduinte Driehuis in de vroege sneeuw nd 55.00 laan tiers, daar met verd aagd i iets snzie lakte niet zijn tgere iken. 15,90 45.85 60.00 80.70 33.00 0.80 jur lur Wat de opneming van een patiënt in een ziekenhuis of in een verpleeghuis betreft zijn er belangrijke verschillen. Een opne ming in een ziekenhuis is meestal een zaak tussen patiënt, huisarts en specialist. Bij opneming in een verpleeghuis is er sprake van een veel ingewikkelder procedure met veel meer betrokkenen. Buiten het zuivere ziekte-aspekt spelen daarbij ook en vooral maatschappelijke, psychologi sche en gedragsfactoren een rol. Het is zeer wel mogelijk dat de ene patiënt met een bepaald ziektebeeld wel en de andere met een vergelijkbaar diagnosepatroon niet voor opneming in aanmerking komt. In dat kader is het natuurlijk van uiterma te groot belang wie er over de opname beslissen. In het algemeen biedt het verpleeghuis verzorging, verpleging en behandeling aan drie categorieën zieken, namelijk her stellenden, aan mensen in hun laatste le vensfase en aan patiënten met een langdu- Er is echter niet alleen materiële scha de. Door de enorme puinhoop in het gebouw was het niet mogelijk om de „zaterdagmiddagclub” te laten draaien. De kinderen moesten voor het eerst sinds het nieuwe seizoen een zaterdag thuisblijven. „De kinderen zijn indirect de dupe van dit soort grappen,” briest staflid Peter Tromp. „Dat het gebouw vlak na zo’n enorme opknapbeurt wordt vernield is erg, maar dat je een middag niet met de kinderen kunt draaien, is erger. Onze hele planning loopt op die manier in het honderd.” Overigens is deze inbraak al de derde in een half jaar. Ondanks al deze tegenslagen, gaat de Het Duinhuis ligt tamelijk afgelegen, achter Begraafplaats Duinrust. Daarom is bij de restauratie van het houten ge bouw de nodige aandacht besteed aan sloten en grendels. Niettemin wisten de daders de voordeur te forceren. De puin hoop werd zaterdagochtend ontdekt door leden van de scoutinggroep. Ver moedelijk is de ravage ergens tusen dinsdag en donderdag aangericht. Vermist wordt er niets, maar de scha de loopt toch wel tegen de duizend gul den. Voor de André de Thaye-groep be tekent dat een gevoelige tegenvaller. De verzekering dekt namelijk geen schade veroorzaakt door vandalisme. scoutinggroep stug door. Zo zijn er al weer plannen voor een groot kampwee- kend met allerlei activiteiten. „We laten Afgelopen week kreeg Hoogovens be zoek van twee heren uit Nicuaragua, en wel Alfonso Lopez en Marcos Altamira no. Gastheer was het comité Hoogovens- Nicaragua. Doel van het bezoek van de twee Nicaraguanen was een beeld te krijgen van de manier waarop onze sa menleving is georganiseerd. Na een eer ste inleiding werd de bedrijfsfilm „Blik op Staal” vertoond. Vervolgens maakte .geef mij een appel en een peer, dan kom ik het hele jaar niet weer.” Aldus luidt de tekst van een oud St. Maartenliedje. Inderdaad geen slecht idee, om fruit te geven aan de kleine bedelaars, die morgenavond wederom in groten getale aan de deur komen. Want de zoetigheid die in de winkels wordt aangeprezen als „speciale St. Maarten snoep” is vaak niet te eten. Bovendien schijnen er nog steeds mensen te zijn, die St. Maarten als een prima gelegenheid zien om van hun oudbakken voorraadje snoep of koek af te komen.Het gevolg: steeds meer moeders houden hun kroost met St. Maarten gewoon binnen. Dat is jammer. Want laten we wel wezen: St. Maarten is toch eigenlijk een verschrikkelijk leuk feest. Niettemin is er altijd een wachtlijst waar de patiënten gemiddeld drie maan den op staan. Daarbij is er een duidelijk verschil in wachttijd tussen de verschil lende groepen. Zo is er meestal sneller De werkgroep werkte sinds de totstand koming eind 1979 als spreekbuis naar de gemeente toe voor de hoogbouw in de omgeving van Schiplaan, Kruisberglaan, Radarstraat en Georgebos. Voor de be trokken (etage)woningen treedt de Wo ningstichting Velsen als beheerder op na mens de gemeente Velsen, de eigenares. Oud-voorzitter A. Blok toont zich gebelgd over het uitblijven van reacties op aan de gemeente gerichte voorstellen. Nu zegt dat ook weer niet alles, want niet het moment van plaatsing op de wachtlijst bepaalt het tijdstip van opne ming in het verpleeghuis, maar de mate van noodzaak of urgentie. Daarover be slist de plaatsingscommissie en die be staat uit de verpleeghuisartsen, het hoofd van de verplegingsdienst en de hoofden van de verpleegafdelingen in Velserduin. Dank zij de inbreng van de verpleeghuis arts die tevens medewerker is van de Sociaal Psychiatrische Dienst, is deze ver gadering over het algemeen goed geïnfor meerd over de opname-urgentie van de De toegepaste adressering noemt Blok als vermoedelijke oorzaak van de vastlo pende of pas laat beantwoorde briefwisse ling in het jongste verleden. Uitlatingen van gemeentezijde bevestigen dit. Direc teur B. J. P. Boerrigter van de Woning stichting Velsen geeft de door hem onjuist geachte adressering als verklaring voor in ieder geval de trage beantwoording. „De gemeenteraad verdiept zich niet in de detailkwesties die de werkgroep aan de orde stelt. De vrees voor het passeren van de raad door correspondentie naar ons is volstrekt ongegrond. Voor verzoeken met financiële consequenties voor de gemeen te wordt het college en uiteindelijk ook de raad overanderlijk ingeseind”. Een bewonersgroep van het Georgebos speelde verzoeken in afwijking van de andere flatraden in IJmuiden-West wèl direct door naar de woningstichting en de betrokken secretarie-afdeling. Het hier psychisch gestoorde bejaarden. Ook over de nog in het ziekenhuis verblijvende pa tiënten kan men snel worden geïnfor meerd via een geregeld contact met de medische specialisten. Voor wat de thuis verpleegde zieken betreft moet de plaatsingscommissie veel al varen op de koers van niet recente informaties. Het gebeurt nogal eens, dat èén der verpleeghuisartsen zich persoon lijk op de hoogte stelt van de toestand thuis, maar dat behoort uitdrukkelijk niet tot zijn taak. Volgens het jaarverslag van Velserduin zou in dit tekort kunnen wor den voorzien door de oprichting van een sociaal-medische dienst, die de contacten tussen het thuisfront en het verpleeghuis onderhoudt. Voor een dergelijke dienst ziet men ook een taak in de dagbehande ling van lichamelijk zieke en geestelijk gestoorde bejaarden. Maar die dagbehan deling moet nog een geheel nieuwe vorm krijgen in de IJmond. (Van onze IJmondredactie) UMUIDEN. Helaas is bij de bericht geving over ontslagen in de automobiel- branche in de IJmuider Courant van za terdag 8 novemer een vervelende fout geslopen als gevolg van het plaatsen van een verkeerd onderschrift bij de foto. VELSEN. Deze week worden in het stadhuis openbare vergaderingen gehou den door de gemeentelijke commissies onderwijs, volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening. ther- ng. blad 3 hij illen otste zou om ideel wel spra- irna- »ezet f rrr rrH5| *ren- een •itish allen laan, Nu estig ijgen i het 5 de d, zij ialist noe- s ge- ende •nnqjy~”~lnnrrryi bereikte resultaat inwilliging van alle wensen kan Blok niet van standpunt doen veranderen. „De gemeente torpe deert initiatieven vanuit onze wijk eerder dan ze serieus te nemen. Dit terwijl met de mond bepaald wel anders wordt beleden”. Lijnrecht daartegenover staat Boerrigter met de vaststelling: „Het aandacht van bewoners voor hun directe leefomgeving zijn wij alleen maar blij. Wij werken met de nadrukkelijke college-opdracht ade quaat te reageren op suggesties direct uit de wijken”. In de eerstvolgende editie van het wijk- blad voor Zee- en Duinwijk wordt een oproep meegenomen om het bestuur van de werkgroep weer op de oorspronkelijke sterkte te brengen. Mevrouw T. Kops- Hagenaar, officieel nog in functie als kas beheerster, is bij spoedige bezetting van de overige bestuursplaatsen best bereid haar taak te hervatten. Oud-bestuurslid A. Blok tot slot: „Die animo is naar ons bekend ver te zoeken in de wijk. Tegen de achtergrond van onze negatieve ervarin gen is dat heel verklaarbaar”. „Het afgelopen jaar gold voor mij en de medebestuursleden als proefperiode om de gemeentelijke benadering van wijkini- tiatieven te peilen. Wat ons aangaat is dit experiment falikant mislukt”. De werk groep Zee- en Duinwijk richtte zich het afgelopen jaar met verzoeken naar de gemeente uitsluitend op het woongenot en de leefbaarheid in de wijk. Ideeën werden gelanceerd voor een noodschakeling, aan te brengen op bestaande liftinstallaties, en voor afscherming voor fietsers en brom mers van het voetpad tussen Schiplaan en Heerenduinweg. Gevraagd werd ook om een specificatie van maandelijks gemaak te kosten voor schoonmaak van trappen, ramen, galerijen en andere gemeenschap pelijke ruimten in de flatgebouwen. Elke bewoner draagt hiervoor maandelijks een bedrag bij van 15,75, dat verwerkt is in de maandelijkse huur. Achtergrond van dit nog steeds onbeantwoorde verzoek was het ongenoegen over het voor dit bedrag verrichte dweil- en poetswerk door het schoonmaakbedrijf dat daarmee belast is. Blok: „Volgens mij is het werke lijke verrichte schoonmaakwerk beneden de maat. Doel was nagaan in hoeverre dit in verhouding staat met daarvoor be schikbare bedragen”. Schriftelijke verzoeken van de werk groep zijn altijd gericht aan de Velsense gemeenteraad en niet tot de Woningstich ting Velsen als meest voor de hand liggen de instantie. Voor de inmiddels afgetre den bestuursleden is dit een fel verdedig de principezaak. „De gemeenteraad is en blijft voor ons de aangewezen instantie als hoogste bestuursorgaan in de gemeente. Met correspondentie via andere kanaal tjes wordt de ambtenarij als „vierde plaats vrij voor mannen dan voor vrou wen. Herstellende patiënten die meestal uit het Zeeweg Ziekenhuis worden opge nomen, behoeven over het algemeen niet langer te wachten dan één of twee weken. Langdurig zieken en geestelijk gestoorde bejaarden staan meestal het langst op de wachtlijst. ons niet kisten, inbraken of geen inbra ken,” vertelt een strijdlustige Peter Tromp. De oud-bestuursleden A. Blok en J. Ramakers voor wie een strijdbare periode ten behoeve van de eigen woonomgeving op een bittere teleurstelling uitliep. macht” naar mijn smaak al te grote vrij heid van handelen gegeven”, meent Blok. In dit in oktober 1978 in Driehuis ge opende verpleeghuis is de eerste aanloop periode nu achter de rug en volgens het jaarverslag is er nu een stabiele situatie ontstaan. Het tehuis heeft zich in het ge sloten circuit van gezondheidsvoorzienin gen in de IJmond een duidelijke plaats verschaft. In het algemeen wordt echter in het jaarverslag gesteld dat het verpleeghuis wezen nog een jonge loot aan de stam van de gezondheidszorg is, die nog geen alge mene bekendheid in de medische wereld heeft wat betreft de specifieke mogelijk heden en onmogelijkheden. De medisch student kreeg tot voor kort zijn opleiding uitsluitend in een ziekenhuis en werd dan ook slechts zeer summier bekend ge maakt met andere instituten als een ver pleeghuis. De bedoeling was dus dat op deze plek is een vrolijk verhaal zou staan over de i;i restauratie van het Duinhuis, het onder- j; komen van de Beverwijkse scouting- i'i groep André de Thaye. Het is helaas een ii triest verhaal geworden. Vemielzuchti- ;j; ge leden hebben afgelopen week het zo ;j; fraai opgeknapte interieur volledig aan ij puin gemept. Alle ramen lagen aan bar- ij; reis, gasflessen waren opengedraaid en ;i: potten verf over de vloer gesmeten. De ii: hele keukeninvertaris lag door het ge- ;;i bouw verspreid en het magazijn was veranderd in een vuilnisbelt. Bovendien iii hadden de onverlaten de inhoud van de olietank over de vloer laten lopen. S ta li flid Peter Tromp: „Eén lucifer was vol- ii; doende geweest om de hele zaak in de iji lucht te laten vliegen.” het gezelschap een rondrit over het be drijf en visiteerde men warmbandwalse rij 2. Uit een mededeling van het Neder lands Nicaragua Comité blijkt dat de inzet van het comité Hoogovens-Nicara- gua een voorbeeld is geweest voor ande re organisaties. Zoals bekend steunt het Hoogovens-comité de wederopbouw in Nicaragua, welk Zuid-Amerikaans land jarenlang zuchtte onder een straffe dic tatuur. Na enige forse teleurstellingen voor het comité Hoogovens-Nicaragua, zoals de geringe belangstelling van werknemerszijde, lijkt de zon eindelijk door te breken. Reden genoeg om met het comité door te gaan en de acties uit de breiden. wegziekenhuis en Velserduin), het maat schappelijk werk in de gemeente Velsen, de Sociaal Psychiatrische Dienst in de IJmond, het Ziekenfonds Spaameland, de verpleeghuisartsen en de medisch direc teur van Velserduin. Deze commissie heeft voorts een sterke band met de zoge noemde indicatiecommissie en dat is de gemeentelijke commissie die moet beslis sen over de plaatsing van cliënten in be jaardenverzorgingstehuizen, die een to taal andere funktie hebben dan een ver pleegtehuis. In het jaarverslag van Velser duin wordt gesteld dat dit systeem goed functioneert. Hierdoor is het automobielbedrijf „Stormvogels” aangemerkt als een van de bedrijven waar ontslagen vallen. Niets is minder waar. Zoals uit het artikel blijkt zijn de bedrijven van Van Zentveld en Breemen, waartoe „Stormvogels” ook be hoort, een jaar geleden al beducht ge weest op de situatie die nu in vele autobe drijven is ontstaan. Hierdoor heeft de bedrijfsleiding tijdig maatregelen weten te treffen, waardoor momenteel geenszins sprake is van bedrijfsinkrimping of ont slagen. De commissie onderwijs vergadert maandagavond vanaf half acht. Bespro ken wordt onder meer de integratie van kleuteronderwijs en lager onderwijs. Op de agenda staan ook de verslagen van een experiment met de begeleiding van brug klasleerlingen van de Huishoudschool en de Visserij school. De commissie volkshuisvesting verga dert woensdagmiddag vanaf vier uur. Op de agenda staan onder meer de renovatie van 36 woningen in Santpoort-Noord en het opknappen van „Klein Beeckestein”, Hoofdstraat 84-86, eveneens in Santpoort- Noord. De commissie ruimtelijke ordening be spreekt donderdagavond 13 november van half acht af de aankoop van het pand Houtmanstraat 39 in IJmuiden en van grondstroken langs de westzijde van de Minister Van Houtenlaan in Velsen-Zuid en de verkoop van grond aan de Braam- straat in IJmuiden. Voorts staat op de agenda het in voorbe reiding verklaren van een gedeelte be stemmingsplan in verband met het ver groten van het pand Zeeuwstraat 16 in Velsen-Noord; een dergelijk voorstel met betrekking tot het verbouwen van het pand Geleenstraat 31 in IJmuiden en het veranderen en vergroten van het pand Bosbeeklaan 24 in Santpoort ten behoeve van een „carport”. op rbei- Mismoedig staan enkele leden van scoutinggroep André de Thaye bij de puinhoop in hun pas opgeknapte clubhuis. i rig lijden, die veelal jaren moeten worden verzorgd en verpleegd. Een tweede indeling van de bewoners is die in psychisch gestoorde bejaarden en lichamelijk zieken. De medische behande ling is in handen van het team van ver pleeghuisartsen en de specialist vervult er ten hoogste een consultatieve funktie. In het jaarverslag van Velserduin wordt het een ernstige zaak genoemd wanneer een patiënt in een verpleeghuis wordt opgenomen die daar niet in thuishoort. Even erg is het als aan een patiënt die daarvoor in aanmerking komt geen toe gang wordt verleend. De opneming van patiënten is dus een zaak die met de grootst mogelijke zorgvul digheid en met afweging van alle voor- en nadelen dient te geschieden. De capaciteit van het verpleeghuis is tweehonderd plaatsen. In het verpleeghuis Velserduin wordt de eis gesteld, dat lichamelijk zieken in eer ste instantie uit de gemeente Velsen af komstig dienen te zijn. Voor de lichame lijk zieke patiënten in de noordelijke IJ mond staan op dit moment de verpleeg huizen „Zeevanc” in Wijk aan Zee en St. Jozef in Heemskerk ter beschikking, die samen het nieuwe verpleeghuis „Heems- wijk” in Heemskerk gaan bouwen. Voor wat de geestelijk gestoorde bejaar den betreft geldt dat, zo lang daarvoor in de Noordelijke IJmond geen voorziening aanwezig is, de patiënten uit dat gebied, dus uit Beverwijk, Heemskerk, Castricum en Uitgeest, ook worden opgenomen in Velserduin. Eens per veertien dagen vergadert de commissie, die de directie van Velserduin adviseert over het al dan niet opnemen van patiënten. In die commissie zijn verte genwoordigd de GG en GD van Velsen, de gemeentelijke dienst voor sociale zaken, het medisch maatschappelijk werk van de Stichting Medisch Centrum Velsen (Zee- J g

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5