Onzekerheid over doorgaan CVSE top in Madrid Albeda: Geen twijfel over loonmaatregel Sombere vooruitzichten kotter- en zeevisserij Meubelfabriek Oisterwijk toonaangevend in eiken nijman 24 ■J k Na nachtelijke onderhandeiingen Onderzoek in Umond naar VANDAAG HAARLEM lood in bloed Koffie goedkoper Dollar zakt verder Rainbow Warrior naar Kanaaleiland NIEUWE KINDERPOSTZEGELS „Ziektepremie voor particulier hoger” het woord is aan... agenda pagina 6 Hoogovens ALS CENTRAAL OVERLEG MISLUKT Faalangst LANDBOUW-ECONOMISCH INSTITUUT: weersverwachting Woonwagen I En verder Enkele buien DINSDAG 11 NOVEMBER 1980 (ADVERTENTIE) Boileau: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 71ste jaargang no. 8 Fietspaden ïlair. pp- 3.p. (Van onze redactie buitenland) MADRID. Vanmiddag heerste in Madrid nog grote onzekerheid of de Conferentie over Veiligheid en Samenwer king in Europa (CVSE) wel of niet doorgaat. Er werd van middag nog druk overleg ge pleegd tussen de deelnemende landen over de agenda van de conferentie. Teteffoonbeantwoorders SCHILDERIJEN wandplastieken - reproducties Kunsthandel JOS DE GRAAFF Gierstraat 47. Tel. 312801 H'lem Voor ffoodo on duurzame vloeren pagina's fllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllll Gdansk 1939-1980 Beurs11 Binnen- en buitenland... 2,3,4 Eigenhandig17 Kunst13 Plaatselijk nieuws ..5,6,7,8,9 Radio en televisie/Strips15 Sport19,21 Trijfel2 Weerrapporten2 I Schouder* en enveloppetassen? J DE LEERSHOP MODE IN LEER EDELHOUT ^^HAAhS^^IJLSTRAAT 96 IJmuider Courant (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIES) Zie pagina 3 jel van het KNMI tot morgenavond: vloeren Als gevolg van de in 1980 nog verder gestegen olieprijzen en het op gang komen van een nieuwe investeringsgolf in de kottervisserij, valt te vrezen dat in het lopende jaar de nettoresultaten verder terug zullen lopen, in vele gevallen moge lijk tot beneden de nullijn, aldus het LEI. Wat de grote zeevisserij betreft hebben de vergaande beperkingen ten aanzien van de haringvisserij tot het uit de vaart nemen van het grootste deel van de kleine re trawlers geleid, waarbij een sanerings- premie door de overheid werd verleend. Hierdoor is de vloot van de grote zeevisse rij ingekrompen van 41 eenheden eind 1978 tot 27 per ultimo 1979. Ook in 1980 is het aantal trawlers verder verminderd. Met de kleinere vloot is in 1979 ongeveer evenveel besomd als in 1978, voorname lijk door grotere aanvoeren van makreel, horsmakreel en andere goedkopere vis soorten. (Van onze redactie buitenland) AMSTERDAM. Het schip Rainbow Warrior van de milieuorganisatie Green peace koerst na zijn ontsnapping zondag uit de Spaanse marinehaven El Ferrol, in de richting van het Britse Kanaalei land Jersey. Verwacht wordt dat het schip eind deze week in Amsterdam zal aanleggen. De Spaanse marine heeft gisteren mee gedeeld dat men al het mogelijke heeft gedaan het schip tegen te houden, maar dat men het door de duisternis en de drukte op zee niet meer kon vinden. Juridisch gezien kan Spanje Nederland op basis van het uitleveringsverdrag van 1894 om uitlevering van de Britse be manningsleden vragen, maar in Den Haag wordt niet verwacht dat het minis terie daaraan gevolg zal geven, omdat niet duidelijk is dat de opvarenden een misdrijf hebben begaan. Minister Van der Stee en staatsse cretaris Van Amelsvoort van Finan ciën, willen de fiscale aftrek voor bejaarden gaan verlagen. Dat kost deze groep geld. Daarentegen zijn er ook plannen de belastingvrije som voor de loon- en inkomstenbelasting te verhogen en dat brengt, ook voor de AOW'ers, wat geld in het laatje. Zie pagina 2 De linkervleugel van Labour heeft een niet geringe overwinning be haald door Michael Foot verkozen te krijgen als de nieuwe partijleider van deze socialistische partij. De man van het midden. Healy, redde het niet Faalangst en de geringe taalvaar digheid vormen een handicap voor leerlingen van de huishoudschool en de Visserijschool in Velsen. Dat blijkt uit de rapportage van een experi ment. Waardeer de vertrooster, wan trouw de vleier. KOOP vanaf 57S,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 Het PvdA-kamerlid Arie van der Hek vindt dat de overheid op korte termijn duidelijk moet maken op wel ke wijze Hoogovens zich in de ko mende jaren zou moeten ontwikke len. Volgens dit kamerlid moet wor den overwogen Hoogovens zonodig meer overheidssteun te geven, maar dan onder strengere voorwaarden. De vakbonden zouden tijdig betrok ken moeten worden bij de concrete besteding van de steun. Het adres voor al uw omlijstingen r Drie jaar geleden, toen in Belgrado een soortgelijke conferentie werd gehouden om na te gaan in hoeverre de akkoorden van Helsinki werden nageleefd, is afge sproken dat de CVSE vandaag in Madrid zou moeten beginnen. Het was de bedoe ling de conferentie om elf uur vanochtend te openen, maar op dat tijdstip werd nog druk overlegd om tot een compromis te komen voor de agenda., Zoals bekend willen dé westerse delega ties ruim de tijd hebben om na te gaan hoe het is gesteld met de naleving van de mensenrechten in de landen die in 1975 de akkoorden van Helsinki tekende. De Sov- jet-Unie en de andere Oosteuropese staten hebben echter steeds getracht de daar voor bestemde tijd zo beperkt mogelijk te houden. Daarmee wil Moskou bovendien voorkomen dat de Russische interventie in Afghanistan te breedvoerig aan bod komt. Negen weken van voorbereidende on derhandeiingen hebben de deelnemers aan de conferentie niet tot elkaar ge bracht. De afgelopen nacht is zelfs tot het eerste ochtendgloren gepraat om toch nog tot overeenstemming te komen over de agenda, maar ook dat mocht niet baten. Vannacht hielden veel diplomaten het voor mogelijk dat de conferentie volledig mislukt en dat hij na de openingstoe spraak van de Spaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Llorca, onmiddellijk weer gesloten zal worden. Gisteren heeft de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko, in Moskou nog een be roep gedaan op het verantwoordelijk heidsbesef van de westerse delegaties om de CVSE niet te laten mislukken. De lei der van de Nederlandse delegatie, ambas sadeur Van Dongen, verklaarde vannacht echter dat „het Westen niet heeft overvraagd” en dat het dus niet overdre ven is dat de westerse landen de situatie rond de mensenrechten uitgebreid aan de orde willen stellen. Van Dongen benadrukte dat het wan neer de conferentie in Madrid toch zou mislukken belangfijk is dat dit in een waardige sfeer gebeurt, zodat nieuwe on derhandeiingen tussen Oost en West over veiligheid en vrede in de toekomst tot de mogelijkheden blijven behoren. DEN HAAG (ANP). Ongunstige ontwikkelingen in de kotter- en grote zeevisserij in 1979 en eveneens sombere vooruitzichten voor 1980. Dat constateert het Landbouw-Economisch Instituut (LEI) na het opmaken van de bedrijfsresultaten over 1979 in de visserij. Het zijn voor een aanzienlijk deel de stijgende oliekosten die op de netto-resul- taten drukken. De kottervloot blijkt zich in geringe mate te hebben uitgebreid. De gemiddelde besommingen waren hoger dan in 1978, zodat de totale besomming van de kotter visserij met 13 procent steeg tot 419 mil joen gulden. De aanzienlijke stijging van de kosten, vooral van die van olie, heeft echter het nettoresultaat sterk gedrukt. In veel groepen werd gemiddeld een ongun stiger resultaat geboekt dan in 1978. Voor de kottervisserij als geheel daalde het nettoresultaat van 31 miljoen gulden in 1978 tot 28 miljoen in 1979. Binnen de kottervloot werden de beste resultaten verkregen met de boomkorvis- serij en de visserij op rondvis. De visserij met staande netten gering van omvang was wat minder rendabel en de garna lenvisserij leverde ongunstige resultaten op. Het aanwijzen van woonwagenlo- katies blijft een moeizame aangele genheid. Tijdens een hoorzitting in Haarlem maakten Hoogovens en j twee garagebedrijven bezwaar tegen de aanwijzing van de Brink in Bever wijk als toekomstige standplaats voor dertien woonwagens. Daarbij I speelt ook de grondprijs nog een rol. De uiterst kwetsbare Pools-Russische betrekkingen, die sedert de geallieerde overeenkomst van Jalta in februari 1945 Polen stempelden tot een gedwongen sa telliet van de Sovjet-Unie, hebben een vuurproef ondergaan en doorstaan. Dat feit heeft over de gehele wereld angstige verbazing gewekt, vooral omdat juist Po len van oudsher het voornaamste, dier baarste veiligheidsbastion van de Sovjet- Unie vormt, dat ook in het uitbreken van de tweede wereldoorlog een essentiële rol heeft vervuld. Terwijl Polen voor de wes telijke geallieerden in 1939 het breekpunt van hun tolerantie tegenover Hitler was, betekende de inval van de Duitse legers in Polen op 1 september van dat jaar voor de Sovjet-Unie, dat zij regelrecht in haar voortbestaan werd bedreigd. De oorlogs inspanning van de Russen en hun zeker heid dat zij in een beslissende eindstrijd tegenover het Derde Rijk van Hitler zou den komen staan, dateren van het mo ment waarop de Duitse legers de Poolse staat verpulverden. Sindsdien heeft de Sovjet-Unie haar vei ligheidsgordel tegenover het Westen van een stalen slot voorzien, dat Polen heet. Daar hebben de krachtigste figuren in de naoorlogse diplomatie, te beginnen met Churchill en Roosevelt, niets aan kunnen veranderen. Daaraan heeft de heroïsche vrijheidsstrijd van duizenden Polen in de westelijke veldtochten, onder leiding van een voorlopige Poolse regering in Londen, niets kunnen afdoen. En nu blijft de regering in Moskou merkwaardig rustig, terwijl vakbondslei der Walesa de Poolse arbeidersmassa aan de communistische partijdictatuur ont futselt en nog verbazingwekkender de Poolse justitie zich op bijna westers-de- mocratische wijze onafhankelijk toont van diezelfde partijdictatuur. Het is bijna te mooi om waar te zijn en dat is een overweging die in het westen toch een vage onrust veroorzaakt. Als de Poolse vakbeweging de wapenen harer vrijheid op adequate wijze blijft gebruiken, is de Poolse communistische partij haar socia le greep op het land kwijt. Dat betekent tegelijk, dat de Poolse regering het „Polit buro” niet meer als absoluut oppermach tig behoeft te erkennen. Een eigen politie ke beleidslijn, weliswaar door de grond wet nog in theorie onderworpen aan de communistische partij, maar in de prak tijk sterk beïnvloed door Poolse nationa- listisch-religieuze socialisatie, kan nu weglopen van de Moskovische parallel. De r.k. kerk in Polen en zelfs de paus manen tot kalmte, voorzichtigheid, voor lopige tevredenheid met de bereikte resul taten. Niet ten onrechte, waarschijnlijk. Want de consequenties van deze ontwik keling zijn zelfs met de grootste zelfbe heersing der vakbonden niet tegen te hou den. De liberaliserende krachtenvelden reiken verder dan de fabrieken, tenzij ze gewelddadig worden afgekapt. Het Poolse nationale levensbeginsel, sinds 1939 nooit meer ongehinderd tot gelding gekomen, is in Gdansk dit jaar weer opgebloeid. Merkwaardig genoeg in Gdansk, dat in 1939 door Hitler werd gebruikt als tijd bom om de Poolse natie op te blazen. ■illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllitllllllllllllllllilllilllllllllll twee procent, terwijl de ondernemers in de Stichting van de Arbeid vragen om een loonmaatregel en voortdurend klagen over de te hoge loonkosten. Albeda waarschuwde dat ontkoppeling van de inkomens van ambtenaren en die in het particuliere bedrijfsleven wellicht noodzakeljjk zal zijn om de uitgaven van de overheid in de hand te houden. Hij wees bovendien op de noodzakelijkheid nieuwe industrieën op te bouwen, waarbij hij vrees voor automatisering „gevaar lijk” noemde. Het CNV wil zich nog niet over de jongste brief van Albeda uitlaten voor het gesprek van regering en sociale partners morgen heeft plaatsgevonden. Wel heeft de vakcentrale vanmorgen bij monde van voorzitter Van der Meulen laten weten „erg veel moeite” te hebben met de brief, omdat er wel een inkomensachteruitgang te verwachten is, maar geen groei van de werkgelegenheid als gevolg daarvan. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De Kontaktcommissie Landelijke Organisaties van Ziektekos tenverzekeraars (KLOZ) gaat deze week met het ministerie van Economische Za ken praten over een extra-verhoging van de premies voor de particuliere ziektekos tenverzekering. Die verhoging acht de KLOZ nodig nu de president van de Haagse rechtbank heeft bepaald dat de prijsbeschikking voor particuliere tarieven van medische specialisten niet door mag gaan. Door die prijsbeschikking zouden de specialisten tarieven fors dalen en daarvan zijn de ziektekostenverzekeraars ook uitgegaan bij het berekenen van hun premies. Nu achten ze een aanpassing noodzakelijk. De gemeente Haarlemmermeer kan met het beschikbare geld meer fietspaden aanleggen dan Is ge pland. De bij de plannen behorende begrotingen zijn te ruim opgezet en moeten nog eens kritisch tegen het licht worden gehouden. Dat is de reactie van de Haarlemmermeerse ENFB op een „meevaller” van 1,7 miljoen, die de gemeente heeft ge had bij de aanleg van een fietspad van slechts enkele kilometers. Zie verder de regiopagina s. (Van onze IJmondredactie) UMOND. Minister Ginjaar van Volksgezondheid heeft de IJmondge- meenten de mogelijkheid geboden aan de tweede fase van het Europese onder zoek naar lood in het bloed deel te nemen. In dit steekproefgewijze onderzoek, dat in het momende voorjaar wordt ge houden, is ruimte voor het analyseren van honderd bloedmonsters uit de IJ- mond. Daaruit kan het lood- en cadmi- umgehalte worden bepaald. Met de re sultaten van het onderzoek hoopt Gin jaar dat de ongerustheid in de IJmond over de gevolgen van de luchtverontrei- ninging op de gezondheid wordt wegge nomen. (Van onze redactie binnenland) AMSTELVEEN. De koffie wordt met ingang van morgen 15 cent per pak van 250 gram goedkoper. De adviesprijs van de koffie komt door deze prijsverlaging op 3,80. De verlaging van de prijs is een gevolg van een daling van de inkoopprij zen op de wereldmarkt. Dit is gisteren meegedeeld door de Ver eniging van Nederlandse Koffiebranders en theepakkers. Het is volgens de vereni ging de vierde prijsdaling van koffie dit jaar. De prijs in in 1980 in totaal met 60 cent omlaag gegaan. De vereniging verwacht overigens meer rust rond het huidige prijsniveau van kof fie, nu internationaal prijsstabiliserende maatregelen zijn genomen. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. De koers van de Amerikaanse dollar is vanochtend op de Amsterdamse wisselmarkt opnieuw ge daald. Vanochtend vroeg zakte hij snel onder de 2,04 gulden alhoewel de koers om elf uur een halve cent steeg. Dat was nog altijd drie cent onder de slotkoers van gisteren. Honderden modellen in de mode- B kleuren donkerblauw, zwart, grijs n en bordeaux g Al vanaf 25a* L? 1 Spekstraat 1 (hoek Grote Houtstraat), tel. 322187 Gen. Cronjéstr 141, tel. 270850, Haarlem f Prinses Margriet in gesprek met Peter Vos en Lidia Postma. de ontwerpers van de nieuwe kinderpostzegels. Prinses Margriet kocht vanochtend in de Rolzaal van het Haags Binnenhofcomplex de eerste zegels van dit jaar. I TELEFOON 310 580 Nu en dan buien, sommige met ha gel. maar ook enkele opklaringen. Minimumtemperatuur ongeveer 3 graden. Middagtemperatuur om streeks 6 graden. Noordwestelijke wind, aan de kust afnemend tot krachtig in het binnenland tot matig. (Van onze redactie binnenland) ENSCHEDE. Minister Albeda van Sociale Zaken heeft gisteravond nogmaals benadrukt dat hij op korte termijn een loonmaatregel zal uit vaardigen, als morgen in het centraal overleg over de arbeidsvoorwaarden geen overeenstemming wordt bereikt. De economische situatie laat volgens Albeda die een spreekbeurt had in En schede geen verder uitstel van een loon maatregel toe. De verdeeldheid van werk gevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid mag volgens Albeda „een bij drage aan het oplossen van de economi sche problemen niet in de weg staan.” Hij verweet de werkgevers in de afzonderlij ke CAO-onderhandelingen akkoord te gaan met loonsverhogingen van een of

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1