Stukje van de wereld vindingrijk toneel Figgis’ nauwkeurige schildering van tijd Bes O Vrees voor financiële inperking en experimenten Handboek voor beeldende kunst verschenen Experiment NDT met theatertaxi Paasei-Fabergé kapot gesprongen voor al uw bontwerken 0 J h Fascinerende sculpturen in Boymans van Beuningen Kluwer stopt met Billboard Bloemgroep toont beperking psychiatrie Boetiek I WAGENWEG 11 bij het HOUTPLEIN rtSPECIAAU<u- ff, KUNST WOENSDAG 12 NOVEMBER 19 80 Ans v.d. Stelt excl. kleding I MW Tijdspanne 1940-80 harmonisch doorgebroken VJL Kunstenaars protesteren tegen aantasting BKR (Van onze kunstredactie) ALMA POST E~s3 t i. I BBK-voorzitter Henk Rijzinga zei tij dens de vergadering in Amicitia te vrezen dat door het gemorrel aan de BKR de beeldende kunstenaar mikpunt wordt van plaatselijke politieke frustraties en moge lijk zelfs heksenjachten. „Daarom moeten wij vooral solidair zijn met onze collega’s die in de kleinere gemeenten van de BKR gebruik maken. Zij worden het meest in hun bestaan bedreigd”, aldus Rijzinga. Hij vindt dat er snel een landelijke BKR- regeling moet komen op wettelijke basis, zodat er een eind komt aan de voortduren de onzekerheid. Na het woud van bewegende zuilen uit 1972 van de Belg Pol Bury is dit de grootste sculptuur die hier ooit te zien is geweest; echter, een nog grotere ruimte vereiste Serra’s Shifting Cantilever, of voorbijgestoken overstek in de grootste zaal die de nieuwbouw van Boymans kent. Zelfs de gehele vloerbedekking is ervoor weggenomen om het effect van deze opstelling te helpen vergroten. In afwij- zaakt door de slechte resultaten en de sombere prognoses voor de platenbran che. Komend jaar worden in de grammo foonplatenhandel tien procent bedrijfs sluitingen verwacht. De dalende omzetten zullen, naar bij Kluwer wordt aangenomen, voor veel on dernemingen aanleiding zijn hun abonne menten op te zeggen. Bovendien zal de industrie vrijwel zeker besluiten geen ex- tra-geld te steken in de promotie via de gedrukte media. Vrijdag verschijnt het laatste nummer van Billboard-Benelux. Ook tijdens koopavond geopend Opberging mantels in speciaal gekoelde ruimte l .ld Sik htinn bnntw aai hort: Z Dit vignet is uw zekerheid voor vakmanschap en kwaliteit van het materiaal GENÈVE (AFP). Een rijk versierd paasei van de Russische edelsmid Faber- gé die dergelijke eieren placht te maken voor de tsaar om ze met Pasen ten ge schenke te geven aan de tsarina dat bij Sotheby in Genève ter veiling zou worden aangeboden, is maandag in de vitrine waarin het was tentoongesteld, kapot ge sprongen. Het ei, een van de zeventig met juwelen bezette tafelstukken die Fabergé gemaakt heeft, heeft de warmte van de lampen die erop gericht waren, niet weerstaan en het rood van het email is gesmolten. Het ei, waarvan de waarde werd ge schat op 200.000 Zwitserse frank, is uit de woensdag te beginnen veiling genomen. Een woordvoerder van Sotheby trok in twijfel of het email het oorspronkelijke was. van tijd binnen het verschuivende per spectief van heden en verleden. JAN BAART Wolff noemde het ontoelaatbaar dat de staatssecretaris van sociale zaken kunst politiek bedrijft. „Een schoenmaker moet bij zijn leest blijven en van de leest van Til Gardeniers moet hij afblijven”, aldus het CPN-Kamerlid. „Het sociale karakter van de BKR moet onverkort gehandhaafd blijven en het moet elke gemeente in het land mogelijk worden gemaakt de BKR ook uit te voeren”. Tijdens de bijeenkomst bleek dat tal van gemeentelijke en regionale BKR-com- missies in het land het experiment, van sociale zaken weigeren uit te voeren. De namen van de volgende gemeenten wer den in dit verband genoemd: Amsterdam, Dordrecht, Zaanstad-Waterland, Hengelo (met het verzoek aan alle gemeenten in Overijssel hetzelfde te doen), Venlo, Rot terdam en Apeldoorn. Uit Groningen was J. Oldenburglaan 10 Bergen (N.H.) Tel. 02208-4641 Ook voor jeugdbontmode (ADVERTENTIE) Het bevat hoofdstukken gewijd aan onder meer allerlei organisaties en instellingen op het terrein van beeldende kunst en bouwkunst, beeldende kunst- en bouwonderwijs, beroeps verenigingen, regelingen en subsidies, fondsen en prijzen, informatie over musea en- expositiemogelijkheden, kunstuit leen, informatie over contracten, tarieven, hang-, staan- en Acteurs spelen hun rol op het toneel en in de geprojecteerde beelden. De muziek, zowel van de geluidsband als direct door het kleine ensemble gespeeld, èn het ge luid, dat ook ingeblikt en live vermengd wordt, ondersteunen op geraffineerde wijze de suggesties die Figgis op wil roepen. king van het plan werd een symmetrische opstelling gemaakt van tweemaal negen staalplaten van bijna 1,8 ton gewicht elk afzonderlijk. Links en rechts tegen de 32 meter lange zijden staan elk negen platen waarvan de allereerste de volgende zes als achter elkaar geschoven kaarten moet tegenhouden. Die zes komen één voor één door hun eigen gewicht centimeters los van de wand: het is een ijzingwekkend idee je voor te stellen dat de laatste (nummer vijf, zes of zeven) doorbuigt en voorovervalt zodat een argeloze bezoeker, die per ongeluk te dicht in de buurt staat, zeker verpletterd zou worden. Dat dit niet gebeurt is te danken aan de intuïtie én grote ervaring van Serra zelf, aan het vernuft in de berekeningen van de ingenieurs die meehielpen en tenslotte aan één enkele zware borgbout die aan de voet van plaat nummer een het totaal op zijn plaats houdt. Plaat nummer acht rust niet meer gedeeltelijk op nummer zeven, maar tegen nummer negen op dezelfde manier als twee tegen een leunt. Dat gebeurde ter wille van de symmetrische inrich ting. Aan beide zijden van de hal is nu een evenwichtige verdeling van de massa’s staal verkregen. Als je aan een van beide kanten binnenkomt (mensen met pleinvrees zullen zich hier niet happy voelen) dan is er niets zichtbaar van het bovenomschreven gevaar. Het is het verschil tussen het zien van een sculptuur en het kennen van deze tonnenzware opstelling. Het zien van een vorm spiegelt ons mensen maar al te vaak een illusie voor. Dit is tegelijk de kern van het verhaal van de theorie achter de Amerikaanse minimal art van de jaren zestig, waarmee Richard Serra zijdelings te maken had. JAN ZUMBRINK Tot 17 november: dag. 10-17.00 u. zondag: 13-17.00 u. Die tijdsverschuivingen verlenen Red- heugh zijn bijzondere karakter. Volledig harmonisch toont Figgis naast elkaar op het toneel de interieurs uit 1940 en 1980 als in combinatie met de filmbeelden die als een zoomlens de tijdbarrière doorbreken. leenspraken en andere dramatische vor men. Heel leuk is een parodie op de quiz, die Elma’s huisvrouwensyndroom hard en efficiënt voor ons ontvouwt. Soms gaat de artistieke aspiratie me echter te ver, maar ik moet er bij zeggen, velen in de zaal vermaakten zich er koste lijk mee: Als een soort koor treedt Henk Batenburgh tussen de verschillende scè- ne’s op met commentariërende teksten, van dichterlijke aard, of maatschappij kritisch bedoelde collages van bekende reclameleuzen. Ik vind dit een gruwel, Batenburg vindt zichzelf naar mijn smaak veel te grappig om leuk te zijn. In zijn andere rollen, als echtgenoot van de ver schillende vrouwen in het stuk, speelt hij overigens goed, evenals de anderen. Be sloten voorstellingen van Een stukje van de wereld zijn door doelgroepen bij het gezelschap aan te vragen. Redheugh, een samensmelting van theater, film, dia, muziek en liederen door Mike Figgis c.s. Uitvoering: Gilly Edwards, Tony Work, Mike Figgis, Ju liana Bethlen (zangeres), Fiona McIn tosh (viool), Harriet Allan (cello), Ja ke Tucker (fluit, clarinet). Film, liede ren, vormgeving en regie: Mike Figgis. Mickery Amsterdam, 11 november 1980. Voorstellingen t/m 29 november. Slaat de theatertaxi aan en is hij er voor alle voorstellingen, dan wordt bekeken of deze service uitgebreid kan worden tot omliggende gemeenten. Ook andere thea ters en podiumkunstbedrijven kunnen aan de hand van de ervaringen beslissen de theatertaxi in te voeren. Bij de proef kunnen bezoekers van de voorstelling in de eerste pauze opgeven waar ze met een taxi naar toe willen. Na de voorstelling wordt aangegeven in wel ke taxi men meerijdt, die bij het uitgaan van het theater voor de deur staat. voor van de En- de eer- Een der sculpturen van Richard Serra, zoals te zien bij Boymans van Beuningen AMSTERDAM (ANP). Bij de Staatsuitgeverij is gisteren het losbladig handboek beeldende kunst verschenen. Het handboek dat moet dienen als wegwijzer en informatiebron voor beeldende kunstenaars, ambtenaren in de kunstsector, studenten en mensen verbonden aan informatiecentra op kunstgebied, bestaat uit een landelijk en een provinciaal gedeelte. naars uit de regeling zijn gezet, omdat zij zich niet aan het experiment houden. In de provincie Friesland is er onder de plm. 80 BKR-kunstenaars vrees voor soortge- Het adres voor exclusieve mantels Alle mantels in eigen atelier verwerkt met volledige garantie Voorstelling: Een stukje van de we reld, gemaakt door leden van de Bloemgroep. Stimulator: Gees Linne- bank. Spelers: Ellen Verhey, Ria Ei- mers, Henk Batenburgh en Janine van Elzakker. Gezien op 11 november 1980 in theater De Lantaren te Rotterdam. Gebr van der Stelt - i Hertenlaan 8 1861 EJ Bergen Tel (02208) 55 30 Gebr van der Stelt Wagenweg 11 2012 NA Haarlem Tel (023) 31 20 86 (v.h. Kamperman) een telegram binnengekomen dat de overgrote meerderheid van de gemeenten in deze provincie zich verzet tegen beide regelingen. In Arnhem zouden 10 kunste- De beeldende kunstenaars verzetten zich met name tegen twee maatregelen van het kabinet-Van Agt, die volgens de Beroepsvereniging van Beeldende Kun stenaars (BBK) de regeling (BKR, vroeger „contra-prestatieregeling” genoemd) be dreigen en daarmee de minimale moge lijkheden tot uitoefening van het beroep. De ene maatregel is een wijziging van de financiering van de BKR door de staatsse cretaris van binnenlandse zaken, waar door vooral de kleinere gemeenten veel minder ruimte krijgen om de BKR uit te voeren. De andere maatregel betreft een experiment van de staatssecretaris van DEN HAAG (ANP). Het Nederlands Dans Theater experimenteert deze maand met de theatertaxi. Bezoekers van de zeven voorstellingen in het Circus theater in Scheveningen kunnen na af loop voor vier gulden per persoon per taxi naar huis als ze in de gemeente Den Haag wonen. Scène uit Mike Figgis' Redheugh (Foto Rob van Dantzig) AMSTERDAM. De tijdspanne 1940- 1980, een vader die in de Tweede Wereld oorlog Dresden bombardeerde en na veer tig jaar televisiekijkend aan kanker overleed, vormt het uitgangspunt het „insinuerende theater” gelsman Mike Figgis. Redheugh, nieuwste Mickery-produktie, is zijn ste persoonlijke werkstuk. Tot vorig jaar vervulde Figgis een belangrijke rol, voor al op het muzikale terrein, binnen het collectief van de People Show. Film, dia projectie, geluidsband, zang, instrumen tale muziek en toneelspel hanteert hij nu als ingrediënten, voornamelijk om een nauwkeurige sfeerschildering tot stand te brengen. sociale zaken, waardoor de BKR veran derd wordt van een aankoopregeling in een „opdrachtregeling”, die naar censuur ruikt. Een brede kamermeerderheid heeft zich kortgeleden bij de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken voor een motie van de PvdA uitgesproken waarin de regering nadrukkelijk verzocht wordt de eerste maatregel, het voorstel tot wijziging van de BKR-financiering dus, te schrappen. Omdat de BBK bang is dat de motie niet zal worden uitgevoerd het BKR-voorstel maakt deel uit van een be zuinigingsoperatie in het kader van een andere opzet van het Gemeentefonds eist de beroepsvereniging nu dat binnen landse zaken vöör 18 november uitsluitsel geeft. Gebeurt dit niet, dan zijn begin december harde acties te verwachten. C«bl ’'"j51*" ROTTERDAM. De psychiatrie kan wel wat maar niet alles, dat is de bijzon der helder gebrachte uitkomst van het programma Een stukje van de wereld van het vormingstoneelgezelschap Bloem groep. Het gaat om twee vrouwen die allebei een tijdlang in een psychiatrische kliniek opgenomen zijn geweest. Elma, die problemen met man en kind had, leert in die tijd om te gaan met de huiselijke spanningen, ze komt eruit met frisse moed, en haar nieuwe gedrag ten opzich te van haar gezin maakt haar leven een stuk aangenamer. Katy, alleenstaand, met een paar mis lukte relaties achter de rug, zit ook een tijd in een kliniek, maar komt er even ellendig uit als ze er in ging. Zij wil zich niet aanpassen, wil geen ander gedrag aanleren, dat haar in staat stelt moeilij ke situaties het hoofd te bieden. Ze is woedend omdat ze zich in deze wereld ongelukkig voelt, zowel alleen als onder vrienden, en geen psychiater bezit de macht om de wereld naar Katy’s wens te veranderen. Aan het eind is Elma gelukkig, Katy diep ongelukkig, en Bloemgroep probeert niet om er voor haar een lichtpuntje aan te breien: Katy’s probleem is een maat schappelijk probleem, door geen medi sche instantie te verhelpen. Een duidelijk en onverbloemd einde, dat misschien zijn helderheid dankt aan het feit dat de groep voor het eerst met een (zelfgeschreven tekst werkte. Hoewel gehinderd door ziekte van actri ce Trudy Derksen, gaf de Bloemgroep een boeiende voorstelling. Artistiek gaat de groep vooruit, ze wordt vindingrijker, brutaler. Zo’n vrouw als Katy. een slordig geklede motorrijdster waar de woede van af straalt, is verre van een typetje, maar herkenbaar als een eigentijdse meid, grootgekomen in het kielzog van de eman- cipatiegolf. Met een zekere gewende ach teloosheid stoeit de groep en stimulator Gees Linnebank met dubbelrollen, al- Als een cirkelgang in tijd en plaats toont Figgis zijn stuk Redheugh, de naam van het huis waar de filmbeelden opgenomen zijn. Samen met het weidse heuvelland schap van Northumberland in het noord en van Engeland verleent dat huis al een soort tijdloos decor aan opnamen. Gepro jecteerd boven het miniatuur slachtveld van bommenwerpers, centraal in het to neelbeeld, moeten die filmbeelden gezien worden als het belangrijkste element bin nen de mixage van theatermiddelen die Figgis het publiek voorschotelt. De toneel fragmenten maken weleens te veel een zuiver illustratieve indruk, hoewel die functie toch binnen de voorstelling wel zijn nut heeft. De met gedempte emoties vervulde filmrollen verlenen echter de grootste zeggingskracht aan de kleinscha lige, haast melodramatische schildering De voorzitter van de Vaste Kamercommissie voor CRM. Dien Cornelissen (CDA) neemt een schilderij in ontvangst van kunstenaar Ben Haring. lijke consequenties, als zij zich niet loyaal achter het experiment opstellen. Uit de provincie Drenthe worden identieke ge luiden vernomen. Serra’s stalen gezichtshoeken ROTTERDAM. Museum Boymans deed vroeger wat sculptuur-exposities betreft vaak niet onder voor wat het gespecialiseerde museum Kröller-Müller in Otterloo toonde. Nu neemt men in Rotterdam de draad weer op van vroegere initiatieven zoals de exposities van César, G. Rickey, Jan van Munster. Kounellis en Dennis Op penheim. Men onderbouwt de nieuwe initiatieve op basis van de eerdere aankopen uit de Engels-Ameri- kaanse hoek. Zo zijn er sculpturen gekocht van Robert Morris (twee), Carl Andre, R. Grosvenor, R. Long en B. Nauman (twee). Deze zomer werd de installatie aangekondigd van staalsculptuur van Richard Serra (41 jaar). Serra heeft door vroeger werk en ervaring een nauwe band met de werkprocessen die zich afspelen op het terrein van staal bedrijven. Was hij tot 1969 gewoon om sculpturen van vooral lood in een uitgebalanceerd evenwicht te brengen, zoals zijn „Props” en „Stuts” (onder andere in de verza meling van het Stedelijk, Amsterdam), in hetzelfde jaar kiest hij al voor platen gewalst staal. Naast de uitgekien de opstelling van een zeker evenwicht van massa’s lood of staal werd nu ook de ruimtelijke waarneming van de platen zelf erg belangrijk. Door de menselijke mogelijk heid je voortdurend te verplaatsen langs, onder en door zijn sculptuur, ontstaan er op willekeurige momenten verschillende gezichtshoeken. Dat is een fascinerend aspect van het bekijken van ruimtelijke opstellingen. „Waxing Arcs”, twee gelijkgebogen 13 meter lange en 2,5 meter hoge platen buigen zich parallel in de voorzaal of showroom begane gronds in het museum, maar omdat de rechterplaat een grote hoek afschermt en de linker- plaat juist vrij in de ruimte steekt, ontstaan er tijdens het lopen totaal verschillende kijkhoeken. Een strakke uitbeelding van een drama tisch plot kent Redheugh niet. Wel hebben een aantal fragmenten uit de twee uur durende produktie een sterke dramati sche werking, die meestal overeenkomen met belangrijke kruispunten in het overglijden van heden en verleden. DEN HAAG. Meer dan 250 kunste naars uit alle delen van het land hebben dinsdag in Den Haag geprotesteerd tegen aantasting van de Beeldende Kunste naars Regeling (BKR). Bij het ministerie van Binnenlandse Zaken werd een peti tie aangeboden en aan Dien Cornelissen, voorzitter van de vaste Tweede Kamer commissie voor CRM, werd een olieverf schilderij overhandigd met afbeeldingen van proefkonijnen, die de bedreigde kun stenaars moesten voorstellen. Voordat de demonstratieve optocht van start ging, was er in gebouw Amicitia een bijeen komst, waar de kamerleden Niessen (PvdA) en Wolff (CPN) het woord voerden. vacatiegelden, publiciteitsmedia, auteursrecht, belastingen en verzekeringen. Het initiatief tot de uitgave, die woensdag in Amsterdam werd gepresenteerd, is genomen door het Nationaal Overleg voor Gewestelijke Cultuur, de Federatie van Kunstenaarsve renigingen, het kunstcentrum Brabant (dat al ervaring had met een soortgelijke uitgave) en de Boekmar.stichting. Uit deze vier organisaties werd ook de redactie gevormd. Het handboek heeft verder een inleiding over de jongste ontwikkelingen in de beeldende kunst, een als bijlage opgeno men modelverordening percentageregelingen, een beknopte literatuuropgave en een uitvoerig register. Op het handboek zullen regelmatig aanvullingen en wijzigingen verschijnen. Het ligt in de bedoeling dat de Staatsuitgeverij in mei 1981 met een goedkope uitgave zal komen in boekvorm. (Paperback). HILVERSUM/DEVENTER Kluwer Technische Tijdschriften te Deventer staakt met ingang van 14 november de verschijning van het weekblad Billboard- Benelux. Het tijdschrift richtte zich voor al op de platenhandel en de sector audio visuele apparatuur. De verdwijning van het blad is veroor- ,.:w* i ik. r

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15