Chrysler bouwt Werkgevers willen verlaging Gelukkige vinder met Peugeot Sociale partners personenauto niet eens over minimumjeugdloon Oplage van elf miljoen Japanse krant supermodern Netto-resultaat Unilever onveranderd r ABN Bank ABN Kapitaalmarkt- spaarrekening. Pak'm eens leuk in voor zh verjaardag U komt morgen toch! Grootmt bv draaiers, frezers, boorders, kotteraars, bankwerkers/monteurs g tussen de i bedrijven door OR-Philips wil Albeda voor Raad van State brengen 1 FAO waarschuwt voor ernstige voedselcrisis 1 B tw ml linl inil 19 ECONOMIE WOENSDAG 12 NOVEMBER 1980 voor november 1980 De vriendelijke, after sh f i» Viditel 369geeft u alle informatie over de andere ABN-spaarvormen met een hoge rente. Dus, tot morgen bij Conrad-Stork Kraanbouw B.V., Waarderweg 80 in Haarlem. tegoed direct opneembaar bij opname 3% opnamekosten rentepercentage wordt maandelijks vastgésteld het rentepercentage is gekoppeld aan het rendement op een aantal staatsleningen, plus 0,50% Donderdag 13 november a.s. tussen 10.00 en 20.30 uur zitten wij klaar voor Conrad-Stork Kraanbouw B.V. rente gedurende één maand na bijschrijving vrij van opnamekosten. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De Stichting van de Arbeid, het overlegor gaan van de werkgevers- en werknemerscentrales, is verdeeld over het voorstel van minister Albeda (Sociale Zaken) om het minimumjeugdloon te verlagen. De werkgevers steunen de minister in zijn plannen, de vakbeweging is er fel op tegen. Wij kunnen u dan laten zien hoe er bij ons wordt gewerkt. Verder kunnen wij u alles vertellen over de verdiensten en de uitstekende arbeidsvoorwaarden. Bent u morgen verhinderd, belt u dan even met de heer Huneker, voor een andere afspraak (tel. 023-319170). (Van onze redactie economie) TOKIO. De Asahi Shimboen. met een dagelijkse oplage van meer dan 11 miljoen de op een na grootste krant van Japan en van de wereld, is onlangs verhuisd naar een nieuw ge bouw, dat 20 miljoen gulden heeft gekost en dat vol staat met computers en aanverwante apparatuur ter waarde van nog eens dat bedrag. oserende depper. qrucr, irisse, altijd Wellcome r shave. Das lekker. B - MS.; zetletters houten uit (ADVERTENTIES) jhe m, (ADVERTENTIE) International. 12-1 10- 8- V 6- 0% -Ol I 10,42 7. I vakman Verloop rentepercentage Kapitaalmarkt-spaarrekening. Voor het leger van 1.900 verslaggevers dat de Asahi volschrijft is er door al de nieuwe technieken dan ook niet zoveel veranderd. De 31-jarige Maisaru Tachiba- na is een van de 1.900. Hij volgt voor zijn krant de gebeurtenissen op het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Elke ochtend van de werkweek en in het zeer produktiegerichte Japan is dat van maan dag tot en met zaterdag arriveert hij op het ministerie, in het centrum van Tokio. DETROIT (REUTER). Chrysler uit de VS en het Franse PSA Peugeot-Citroën overwegen samen een personenauto te bouwen die in 1985 of 1986 op de markt zal worden gebracht. Dit heeft de voorzitter van de Ameri kaanse bond van werknemers in de auto- industrie (UAW), Douglas Fraser, meege deeld. De nieuwe auto zou in de plaats komen van Omni en de Horizon, beide modellen van Chrysler. Verdere bijzon derheden ontbreken. 75.40 34.00 15.80 75,00 34,00 31,50 25,10 43,75 53.00 25,10 28.30e 29,25 24.70 117.50 15,70 52,70 52,50 93,50 83,20 40,50 131.50 46,00 74,00 22,50 19.50 29.75 23.50 62.10 v. ed. erd: 1978 19791980 7,33 1,52 441,00 373,00 3,30 3.30 89,00 :n. lit ■uvel in. 45,00 35,60 188,50b 61.40 42,50 82.00 154.50 113,10 48.30 61,50 142,00 141,00 91.20 49.00 52,20 41,70 107,50 36,50 30,50 185.00 101,00 107.00 >00,00 950,00 81.00 118.00 24,00 165.00b 360.00 162,00 490.00 74,00 57,50 137,20 62.10e 34,00 79,00 102,00 111.30 15,90 74.00 43,80 49,00 15,70 58.30 verschillende bakken. „Nu gaat het om elektronische signalen in plaats van stukjes lood”, zo zegt Kane- ko, „iedereen is nu veel gelukkiger. Voor heen was het onbenullig werk en nu heb ben ze de verantwoordelijkheid voor de opmaak van een hele pagina. Dat wordt als een uitdaging gezien”. Dat blijkt uit een ontwerp-advies van de stichting dat bestemd is voor Albeda. Vol gens de plannen van de bewindsman wordt voor elk jaar dat een werknemer jonger is dan 23 jaar tien in plaats van de huidige 7,5 procent gekort op het mini mumloon voor volwassenen. De vakbeweging vindt de argumenten, die Albeda voor zijn plan aanvoert onei genlijk, ondeugdelijk en niet overtuigend. Volgens de werknemers is het belang rijkste argument dat voor de maatregel wordt aangevoerd dat deze leidt tot bespa ringen in de collectieve sector. Zij wijzen er allereerst op dat de nettobesparingen aanzienlijk lager zullen uitkomen dan de geraamde bruto 130 miljoen gulden. Daar naast zegt de vakbeweging dat de wetge ver voor jongeren wat hun lonen betreft een minimumrechtsbescherming heeft ge geven. Dan gaat het niet aan de garantie lonen van deze categorie werknemers structureel te verlagen met het oog op besparingen in de collectieve sector. De werknemers zijn verder bang dat de maatregel van Albeda een wezenlijke ver andering in het beleid markeert. In feite worden de minimumlonen ontkoppeld van de CAO-lonen, aldus de vakbeweging. De werknemers wijzen verder het argu ment van de minister, dat de werkloos- WENEN (DPA). Edouard Saouma, directeur van de FAO, de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties, heeft in Wenen ervoor gewaar schuwd, dat in 1981-82 een ernstige we- reldvoedselcrisis kan optreden. De graan oogsten worden kleiner, evenals de graan voorraden. Saouma riep de rijke landen op voedsel- L* hulp te blijven geven, ondanks de stijging van de prijzen. De boeren moeten meer graan zaaien. Als dat niet gebeurt ontstaat er een ernstige situatie, zo zei Saouma. De FAO schat dat de wereldgraanop- brengst in het seizoen 1980-81 ruim 1,4 miijard ton zal bedragen, zes miljoen ton minder dan in het voorgaande seizoen. De hoeveelheid graan van tien miljoen ton, die aan de ontwikkelingslanden is toege zegd, moet niet worden geëvenaard, maar overtroffen, aldus Saouma. De man die een half jaar geleden in de drukke Ginzastraat in Tokio een bedrag van honderd yen (een kleine miljoen gulden) vond, kreeg gisteren van de politie een cheque ter waarde van dat bedrag. Eerlijke vinder Onoeki bracht het geld destijds netjes naar het politiebureau. Omdat niemand het daarna als vermist aangaf, werd Onoeki er automatisch de eigenaar van. 6 I l heid onder jongeren is toegenomen als gevolg van de naar verhouding hoge jeugdlonen, van de hand. De jeugdwerk loosheid in Nederland is in vergelijking met het buitenland niet hoger. De vakbe weging is verder bang dat de maatregel ten koste zal gaan van kwetsbare groepen op de arbeidsmarkt, zoals volwassen mi nimumloners, gehuwde vrouwen en bui tenlanders. De werkgevers vinden dat de minimum- juegdlonen al jaren op een veel te hoog niveau liggen. Zij wijzen erop, dat zij al voor de invoering van de minimumjeugd- loonregeling in 1974 hebben betoogd dat jongeren minder gezinslasten hebben dan volwassenen. De ondernemers onder schrijven de opvatting van Albeda dat de hoogte van de jeugdlonen van invloed is op de werkloosheid onder jongeren. Hij is er lid van de persclub, waardoor hij exclusief met hoge ambtenaren kan pra ten en het recht heeft collega’s buiten de deur te houden die werken voor kranten met een kleine oplaag of publicaties die politiek onaanvaardbaar zijn, zoals het dagblad van de communistische partij. In Japan heeft elk ministerie zo zijn eigen persclub. Voor de meeste kranten in Europa en de Verenigde Staten is de overgang naar computers geen nieuwtje meer. Bij Asahi wordt echter gesproken van een technolo gische sprong van 50 jaar die de krant de modernste ter wereld maakt. Nadat de kranten de Asahi heeft zes ochtend- en drie middagedities van de computergestuurde persen zijn gerold worden ze gesneden, gevouwen, in stapels waterdicht verpakt en naar de vrachtwa gens vervoerd door machines die geheel door cumputers worden gecontroleerd. Zelfs de zonwering op alle 16 verdiepin gen van het gebouw wordt door een com puter neergelaten, opgehaald of aan het Écht aangepast. Het enige dat nog bijna geheel met de hand wordt gedaan is het schrijven en redigeren van het nieuws. In de Verenigde Staten en Europa gebeurt vooral het laat ste over het algemeen al door middel van beeldschermen, maar dank zij het Japan se schrift, dat in zijn eenvoudige krante- vorm nog 2.000 lettertypes kent, zwaait de redacteur in de immense redactieruimte op de vijfde verdieping nog immer met zijn potlood als scepter. Brazilië heeft een aantal maatregelen genomen die de slechte gang van zaken in.' de economie moeten tegengaan. Zo zal de - controle op prijzen den deviezen gedeelte;, lijk worden opgeheven. De minister van Financiën, Galveas, verklaarde dat de_ maatregelen noodzakelijk zijn gezien de^. problemen die het land heeft met het opnemen van krediet in het buitenland eaj- met het oog op eventuele hulp van h£t~ Internationale Monetaire Fonds. Ver wacht wordt dat het land volgend jaar vijftien miljard dollar moet lenen in het buitenland, voornamelijk om ingevoerde olie te bepalen. r Siemens Corporation, de Amerikaanse dochter van de West-Duitse Siemens, is in het afgelopen boekjaar met acht bedrij-, ven uitgebreid. De onderneming heeft 118 - miljoen dollar geïnvesteerd. De omzet be droeg 580 miljoen dollar. Voor het lopen de boekjaar wordt rekening gehouden met een omzet van 800 miljoen dollar. Dit* betekent dat de omzet van een miljard dollar, die voor 1985 was voorzien, nu al 2 binnen twee jaar wordt bereikt. 3 Israel heeft op het ogenblik 65.000 werk lozen, vijf procent van de beroepsbevol king. Sinds 1968 is de werkloosheid niet zo. groot geweest, zo heeft het Israëlische, bureau voor de statistiek meegedeeld. De regeringsmaatregelen die de inflatie van, 130 procent moeten verkleinen hebben- kennelijk geen gunstig effect op de werk gelegenheid. Japan voert dit Jaar naar alle waar-', schijnljjkheid zes miljoen fototoestellen uit, vijftien procent meer dan vorig jaar, zo heeft de Japanse vereniging van fabri kanten van foto-apparatuur bekendge maakt. Van de export gaat 75 procent naar de Verenigde Staten en de EG. Eep^ ogige spiegelreflexcamera’s vormden tachtig procent van de export in de eerste negen maanden van dit jaar. Van deze toestellen werd met 1,8 miljoen stuks ruim 24 procent meer uitgevoerd dan in de eerste negen maanden van vorig jaar. Japan wil in 1986 een satelliet lanceren" voor de opsporing van olie, uranium en” andere natuurlijke hulpbronnen, zo heeft11 het Japanse ministerie van Buitenlandse Handel en industrie bekendgemaakt. Met-- het project is 82 miljard yen, bijna 820 miljoen gulden, gemoeid. (Van onze redactie economie) GRONINGEN De groepsonderne- mingsraad (GOR) van de hoofdindustrie- groep Glas van Philips wil minister Albe da van Sociale zaken voor de Raad van State brengen. Volgens de GOR heeft Al beda in strijd gehandeld met zijn eigen wet op de ondernemingsraden van 1979 met zijn beschikking in een informatiege- schil tussen de GOR en de Raad van Bestuur van Philips. De GOR had de bewindsman zes maan den geleden zelf om een uitspraak ge vraagd in dit conflict, omdat de Raad van Bestuur bleef weigeren het meerjaren plan van de hoofdindustriegroep Glas op tafel te leggen. De GOR had daarom ge vraagd, omdat men grote bezwaren had tegen de manier waarop er binnen de glasdivisie (vestigingen in Winschoten, Eindhoven en Roosendaal) reorganisaties worden doorgevoerd. De beschikking van minister Albeda komt er nu op neer, dat de GOR pas om het meerjarenplan had mogen vragen, na dat de formele advies-aanvraag over de reorganisatie bij Philips-glas bij de GOR op tafel lag. Volgens GOR-voorzitter Bru no Wülems is deze beslissing in tegen spraak met wat de bewindsman vorige week nog heeft verklaard op een confe rentie voor managers, namelijk dat „tijdi ge en planmatige informatieverschaffing een primaire voorwaarde is voor een goed lopend overleg en een efficiënte besluit vormingsprocedure”. (Van onze redactie economie) ROTTERDAM. De verkopen van Unilever in totaal over de gehele wereld zijn in het derde kwartaal van 1980, verge leken met dezelfde periode van 1979, in geldswaarde met 12 procent gestegen van 10.736 miljoen tot 12.018 miljoen. De omzet naar hoeveelheden nam met 2,5. procent toe. Uit de 3 procent hogere bedrijfswinst van 746 miljoen (vorig jaar 727 miljoen,, resulteerde een nagenoeg gelijk gebleven winst van 6,35 6,37) per gewoon aan~ deel Unilever NV van 20. Van de netto winst van 354 miljoen 355 miljoen) is 8 miljoen toe te schrijven aan de hogere koers van het pond sterling. In de eerste negen maanden van 1980 stegen de verkopen met 11 procent tot ƒ35.452 miljoen (ƒ31.828 miljoen) en de bedrijfswinst met 6 procent tot ƒ2.122 miljoen (ƒ2.008 miljoen). De netto-winsf” en de winst per aandeel gingen met 5 procent omhoog van ƒ960 miljoen tot 1.008 miljoen en van 17,23 tot 18,09. Zonder de extra stijging met 34 miljoen- door veranderingen in wisselkoersen zou I dit volgens Unilever 2 procent zijn geweest. In Europa had de produktgroep marga rine, oliën en vetten vooral als gevolg van betere marges bij de oliefabrieken een uitstekend kwartaal, aldus Unilever in een toelichting op de cijfers. Bij de meeste bedrijven op het gebied van consumentenartikelen was de gang van zaken in Europa in het derde kwartaal van 1980 redelijk. De resultaten van de overige activiteiten, in het bijzonder che mische produkten en papier, kunststoffen en verpakkingsmateriaal, waren echter lager. De totale bedrijfswinst in Europa lag beneden die van het derde kwartaal van 1979, toen de overdracht van de su- permarktactiviteiten van MacMarkets in Engeland een aanzienlijke winst ople- verde. In Noord-Amerika waren de resultaten enigszins beter dan in het derde kwartaal van 1979. Bij de bedrijven in de overige gebieden buiten Europa was de gang van zaken over het geheel genomen bevredi gend. Dit was ook het geval bij UAC Tntamntinnol Voordat de Asahi op computers overging belde Tachibana zijn stuk altijd door, maar nu legt hij zijn met de hand geschreven verhaal onder een fotokopi eerapparaat dat direct een kopie naar de redactie doorseint. Daar gaat het verhaal naar Atsoeshi Odawara, een Asahi-vete- raan die er 16 jaar bij de krant heeft opzitten, en daarna naar Koenihiko Hiroi- wa, die al 20 jaar een van de mensen bij de Asahi is die bepalen welk nieuws waar wordt geplaatst. Het met de hand geredigeerde afschrift van Tachibana’s verhaal wordt via een lopende band naar de zetterij vervoerd, waar Foemiichi Foekino er zetsel van maakt op een machine die 200 toetsten heeft, heel wat meer dan de 50 die nodig zijn voor het latijnse, cyrillische, Arabi sche of Hebreeuwse alfabet. „Ik kon pas na een jaar goed op die machine overweg”, zegt Foekino, een van de hon derden werknemers van Asahi die regel matig bijgespijkerd worden op het gebied van de nieuwe technieken. Wanneer hij het verhaal typt wordt het direct in het Nelson-computersysteem gevoed. Dit sy steem is in de afgelopen 14 jaar door Asahi en de Amerikaanse computergigant IBM ontwikkeld. De naam staat voor „new editing and layout system of news papers” (nieuw redactie- en opmaak sy steem voor kranten). De Nelson, waardoor Asahi volgens ei gen zeggen de modernste krant ter wereld is geworden, bestaat uit twee enorme mul tiprocessors, twee kleinere computers, 20 minicumputers, en 60 beeldschermen die bij de eindredactie, correctie en opmaak worden gebruikt. Het Nelson-systeem is hetzelfde als dat door vele Europese en Amerikaanse kran ten wordt gebruikt, maar met een belang rijke verbetering: foto- en ander illustra tiemateriaal kan verwerkt worden tot di gitale informatie, hetgeen de opmaak via beeldschermen vergemakkelijkt. De ver nieuwingen zouden eigenlijk 500 arbeids plaatsen kosten, maar, zegt Asahi-topman Norihisa Okoeda, „de vakbonden staan ons niet toe zoveel mensen te ontslaan”. „Nu hebben we ze bijgeschoold en overge plaatst naar andere afdelingen, zoals ad vertenties, bewaking en een paar zijn tot verslaggever opgeleid”, aldus Okoeda. Tamostsee Kaneko, een opmaakredac teur, heeft een opleiding van zes maanden gekregen om met de Nelson-beeldscher- men te werken. Van de 129 medewerkers in zijn afdeling hebben er 90 een scholing van acht maanden ondergaan. Daarvoor bestond hun werk uit het uitzoeken van de

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19