NIEUWE BEMIDDELINGSPOGING Kenia wil ambassade vestigen in Den Haag Onduidelijkheid over oordeel Aantal slachtoffers tenminste 48 hof in Polen Situatie Zimbabwese stad blijft gespannen kJ 1 Geen goedkope kerstboter I Franse oorlogsveteraan Namibië houdt verkiezingen kritieke fase Weer referendum Reactie Vaticaan op open brief van Westduitsers Hongerstaking van joden in Moskou Rechtopzetten Kielland in Morgen Surinaams proces over coup-Ormskerk over kernenergie in Oostenrijk Reagan wil meer geld voor leger” R R Vrije olieprijzen weer naar record Goede betrekkingen versterkt" t 1 I w WOENSDAG 1980 BINNEN- EN BUITENLAND 1 2 NOVEMBER 1US tna (Van onze redactie buitenland) NEW YORK-TEHERAN-BAGDAD. Olof Palme, de vroegere Zweedse premier, zal vol gende week als speciaal gezant van secretaris generaal Waldheim van de VN naar Irak en Iran gaan voor een bemiddelingspoging. Dat heeft Waldheim vannacht laten weten. Irak en Iran hebben daarin toegestemd. jeit "I - Olof Palme namens Iran-Irak VN naar fsleer- ?neer, Dngen r het Sint- ;chool (Van onze redactie buitenland) NAIROBI. Kenia wil zo snel mogelijk een ambassade vestigen in Den Haag, in verband met de toegenomen betrekkingen tussen beide landen, de afgelopen jaren. De hongerstaking is bedoeld samen te vallen met de Europese veiligheidsconfe- rentie in Madrid. De organisatoren van de actie zeiden dat 84 joden in Moskou en de anderen in Leningrad en verscheidene andere steden mee zullen vasten. >gstte rozij- zakje noep, (je, 1 jesre- lange 'gom- iemo- snoep i snit. Broek ij zijn altijd er het zijn ’even. Vrijdag vertrekt Palme naar New York voor voorbereidende besprekingen met VN-functionarissen en met de Iraanse en Iraakse diplomaten bij de VN. Hij wilde zelf slechts zeggen dat hij de uitnodiging voor de missie heeft aanvaard, maar voor verder commentaar was Palme niet bereikbaar. Het is de bedoe ling dat hij „de communicatie tussen beide landen vergemakke lijkt zodat vredesonderhandelingen snel kunnen worden voort gezet”, aldus Waldheim in zjjn brief aan de leden van de Veiligheidsraad. Palme zal zelf bepalen hoe lang hij in Teheran (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU. Ondanks een algemene tevredenheid over de uitspraak die het Poolse Hooggerechtshof maandag deed in het conflict over de statuten van de vakor ganisatie Solidariteit, leggen overheid en Solidariteit die uitspraak verschillend uit. Gisteravond is in Warschau door ruim 15.000 mensen gedemonstreerd omdat het de 62ste verjaardag was van de Poolse onafhankelijkheid. In de betoging werden leuzen als „Vrijheid van meningsuiting” op spandoeken meegedragen. De beto ging had een rustig verloop en de politie greep niet in. Vorige jaar was een soortge lijke demonstratie, die toen een sterk anti- Russisch karakter had, door de politie uiteen gedreven. In een officiële reactie verklaarde het hoofd van de Vaticaanse nieuwsdienst, pater Romeo Panciroli, dat de open brief niets nieuws bevat. De kerk heeft de in de brief behandelde thema’s in de afgelopen jaren bij verscheidene gelegenheden be handeld en daarop uitvoerige en nauw keurige antwoorden gegeven, aldus Pan ciroli. Hij verwees daarbij naar de docu menten van het tweede Vaticaanse conci lie en de standpuntbepalingen van de laat ste pausen. De ondertekenaars van de brief, theolo gen, politici en auteurs, deden een beroep op de paus de orthodoxe leer van de r.k.- kerk, speciaal wat geboortenregeling en echtscheiding betreft, te verzachten. Politiepatrouilles hebben gisteren nog verschillende lijken in de stad aangetrof fen. Tot de doden behoren mannen, vrou- In de Zimbabwese hoofdstad Salisbury verweet premier Moegabe de aanhangers van Joshua Nkomo de spanning in Boela- wayo te hebben opgevoerd. Nkomo ver klaarde gisteren op zijn beurt, dat op ruiende verklaringen van medewerkers van Moegabe juist tot de gevechten heb ben geleid. (Van onze redactie buitenland) PARAMARIBO. Morgen begint in Suriname voor de gewone rechter het proces tegen zes personen die ervan wor den verdacht betrokken te zijn geweest bij de staatsgreeppoging onder leiding van de oud-militair F. Ormskerk. Onder de beklaagden bevinden zich de Nederlander J. Krol en de Surinaamse ex- parlementsleden Bean en Nooitmeer van de partij van de afgezette premier Arron. Ex-minister Kasantaroeno, die in Neder land is, staat bij verstek terecht. Minister Van der Klaauw van Binnen landse Zaken liet de Tweede Kamer giste ren weten, dat de Zimbabwese regering een registratieplicht en een vergunningen stelsel heeft ingevoerd voor bezoekende journalisten. Na aankomst in Zimbabwe moeten zij een tijdelijke werkvergunning vragen. wen en een meisje van vijf jaar. Er zouden zes blanken om het leven zijn gekomen, onder wie de 55-jarige Pat Lennon, voor malig topman van de vakbond van het Rhodesische spoorwegpersoneel. Volgens de versie van de Surinaamse autoriteiten zou Ormskerk in april heb ben geprobeerd met een legertje Surina me binnen te dringen om het nieuwe be wind omver te werpen. Door vroegtijdig ingrijpen werd dit voorkomen. Daarbij is De bergers willen vooral nog niet over geld praten, omdat zij weten dat de hele operatie zowel bij de opdrachtge vers als de Noorse bevolking uiterst gevoelig ligt. De spanning in Stavan ger is sinds het ongeluk in maart van dit jaar gebeurde nog niet zo groot geweest als nu, omdat nog 36 van de 123 omgekomenen worden vermist. De kans is groot dat hun stoffelijke overschotten dezer dagen zullen wor den gevonden in de bioscoopzaal op de Alexander Kielland. Dat rechtopzetten moet gebeuren door de poten die nu onder de oppervlakte zijn gekomen te verzwaren terwijl het water uit het zes verdiepingen tellende gebouwencomplex op het platform moet lopen. Verwacht wordt dat deze tweede helft van de bergingsoperatie veel korter zal duren dan de eerste helft, die tot dusver al vijf weken in beslag heeft genomen. Het platform dat ondersteboven lag, is in de afgelopen vijf weken met behulp van met lucht gevulde kussens omge keerd tot een hoek van 79 graden, het ligt dus bijna plat op zee. Wanneer een hoek van 90 graden is bereikt, dat kan nu op elk ogenblik gebeuren, dan moet blijken of het gevaarte met deze tech niek rechtop komt of niet. tertjes dat er atieve Er is. De officiële media leggen de nadruk op het aanhangsel bij de statuten, waarin de leidende rol van de communistische partij wordt erkend. Vertegenwoordigers van Solidariteit proberen het belang van het aanhangsel af te zwakken. Lech Walesa merkte op dat de leidende rol van de partij in de politiek door Solidariteit wordt erkend, maar dat dat helemaal niet betekent dat de partij ook een leidende rol vervult wat vakbondszaken betreft. Op perrechter Formanski heeft echter in de uitspraak van het Hooggerechtshof ge zegd dat het aanhangsel een integraal deel vormt van de statuten van de vakbewe ging- 5 Sint van lis 15- uiterij ie tijd leiner t dus groot p der Aan bitter ielaar ie hij n gaf kos- ;even, maar ristus antel, g zijn Westerse statistieken tonen oVerigens aan, dat het aantal joden dat in Wenen is aangekomen de eerste doorgangspost voor emigranten uit de Sovjet-Unie dit jaar aanmerkelijk lager ligt dan vorig jaar. Bij deze gevechten zijn tenminste 48 mensen omgekomen, volgens mededelin gen van de politie. Er vielen 300 gewon den. De strijd werd met machinegeweren, mortieren en handgranaten uitgevochten. De situatie in de stad blijft zeer gespan nen. Er is een avondklok ingesteld. (Van onze redactie buitenland) VATICAANSTAD. Het Vaticaan heeft gisteren verrassend snel gereageerd op een dezelfde dag in de Bondsrepubliek gepubliceerde open brief van 135 bekende Westduitsers aan paus Johannes Paulus II. die Nederland jaarlijks doet, zo is gisteren door minister De Koning toegezegd aan president Arap Moi. De hulp wordt ver strekt in de vorm van mais, tarwe en melk, produkten waaraan in verband met de slechte oogsten van de laatste jaren en de explosieve bevolkingsgroei in Kenia, een zeer dringende behoefte bestaat. WINDHOEK. In Namibië zijn gisteren zogeheten etnische verkie zingen begonnen die drie dagen zul len duren. Bij deze verkiezingen, die internationaal niet worden erkend, kiezen vijf van de elf etnische groe pen in Namibië, de blanken, kleurlin gen, Herero’s, Damaro’s en Kavan- go’s, een soort van wetgevende verga dering. Er zijn in totaal 174.000 kie zers in deze voormalige Duitse kolo nie die nu door Zuid-Afrika wordt bestuurd. Interssant is vooral de strijd om de 18 zetels die de blanken in hun wetge vende vergadering krijgen. Daarbij is er strijd tussen de Nationale Partij (NP) en de Herstigte Nationale Partij (HNP) enerzijds en de blanke republi keinse partij van Dirk Mudge ander zijds. De NP en de HNP verzetten zich fel tegen VN-plannen voor onaf hankelijkheid van Namibië. Mudge staat een multiraciaal beleid voor. In Zuid-Afrika wordt per 1 januari in enkele zwarte wijken nabij Preto ria de leerplicht ingevoerd. Zodra de omstandigheden het toelaten zal de leerplicht voor zwarten ook in andere delen van het land worden ingevoerd, aldus de Zuidafrikaanse minister voor onderwijs aan zwarten, Ferdie Hartzenberg. De joodse activist Pavel Abramovitsj heeft gisteren aan het hoofd van een groep van bijna honderd joden een brief aan president Brezjnjev bij het parlement ingediend, waarin de actie staat beschre ven en waarin de ondertekenaars toe stemming vragen het land te mogen ver laten. Eerder op de avond legde een kleine delegatie van Solidariteit een bloemen krans bij het monument van de onbeken de soldaat in de Poolse hoofdstad. Pre mier Pinkovski heeft gisteren in een toe spraak onderstreept dat de economische situatie waarin zich het land bevindt ern stig is en dat de moeilijkheden nog wel twee of drie jaar zullen aanhouden. Bin nenkort zullen de autoriteiten plannen bekend maken voor voedselrantsoene ring, zo liet vice-premier Kopec gisteren weten. De stakers van Gdansk hadden in augustus dergelijke maatregelen geëist om tot een eerljjker verdeling van schaar se voedingsmiddelen te komen. De woonwijk (waarin de enkele duizen den voormalige guerrillastrijders zijn on dergebracht) was „een kruitvat dat smeekte te mogen ontploffen,” aldus een politieman in Boelawayo. Ormskerk op nog altijd onduidelijke wij ze om het leven gekomen. De vroegere Surinaamse parlements voorzitter E. Wijntuin heeft premier Chin A Sen verzocht het land te mogen verla ten, maar dat is hem niet toegestaan. Wijntuin is bevreesd voor grote beroering in het land wanneer binnenkort politieke figuren zich in de corruptieprocessen moeten verantwoorden. Zoals bekend geldt in Suriname al enige tijd een uitreis verbod voor leden van het op non-actief gestelde parlement. De beide maatschappijen komen zeker op veel hogere kosten uit, want nu al vijf weken zijn 34 duikers, twee duik- schepen en een werkploeg van maar liefst 130 man dag en nacht bij de operatie betrokken. Dat kost per dag ruim twee ton, zodat tot dusver alleen al aan het werk op zich, zonder bijko mende kosten, meer dan 8 miljoen gulden is uitgegeven. Zeker is dat de beide ondernemingen uiteindelijk met een verliespost zullen kampen, maar over de omvang daarvan willen woordvoerders zich nog niet uitlaten. Het wordt belangrijker geacht eerst het karwei uit te voeren. Tot begin vorige week verliep het vol pompen van die kussens uiterst lang zaam. Toen liep plotseling 40 procent van de lucht uit de kussens weg, waar door het platform opnieuw een stuk terugzonk. De kapotte kussens wer den hersteld en een aantal nieuwe aangebracht, waarna het kantelen stap voor stap kon worden voortgezet. WENEN (DBA). In Oostenrijk zal opnieuw een volksstemming worden ge houden over kernenergie. Nadat de bevol king zich twee jaar geleden in een soortge lijk referendum tegen kernenergie had uitgesproken, hebben de voorstanders er van nu meer dan voldoende handtekenin gen verzameld om een nieuwe volksraad- spleging te vragen. De voorstanders verzamelden 422.000 handtekeningen, meer dan het dubbele van de benodigde 200.000. Tegenstanders van kernenergie wilden ook een referen dum, maar dan over ombouw van de bedrijfsklare kerncentrale Zwentendorf voor gas. Zij kregen slechts 147.000 hand tekeningen bijeen, waardoor dit referen dum van de baan is. De wet op de kernenergie kan slechts met een meerderheid van tweederde van het aantal parlementsleden worden inge trokken. De regerende socialisten zouden dit kunnen doen met steun van de Volks partij, maar een probleem hierbij vormt het feit dat vrijwel alle partijen over deze kwestie intern verdeeld zijn. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU. Bijna 150 Russische jo den hebben gisteren laten weten dat zij vandaag een hongerstaking van drie da gen zullen beginnen uit protest tegen offi ciële maatregelen, die volgens hen de emi gratie van joden uit de Sovjet-Unie moe ten stopzetten. t een te dat jaar er dat 15 1 villen het er s had lar de ie be- warm [e on- t zou weten er, de later 1, nat, 8 uur chtjes /ierde 1 hun noes heren tuive- zuid- jeloof jarige jdend lerer ntste Deze wens heeft de Keniase president Arap Moi gisteren te kennen gegeven tij dens een onderhoud met minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken en De Koning van Ontwikkelingssamenwerking !n Nairobi. Tot dusver onderhield Kenia liet diplomatiek contact met ons land via fe ambassade in Bonn. Er zijn nogal wat inanciële problemen rond de vestiging van een ambassade in Den Haag, maar het ziet er naar uit dat Kenia die zelf wil oplossen. De Keniase minister van Buitenlandse Zaken Ouko zei dat Kenia en Nederland elkaar nodig hebben vanwege de onder linge afhankelijkheid van landen in de wereld. Hij zei evenals Van der Klaauw te willen streven naar vrede en daarbij voor al naar interne vrede, hetgeen werd opge vat als een verwijzing naar de onlusten in Noordoost-Kenia, waar vrijheidsstrijders van Somalische afkomst de stad Garissa hebben overvallen. Kenia krijgt overigens extra-voedsel- hulp naast de gebruikelijke toewijzingen en Bagdad blijft. Het is overigens nog niet bekend naar welke hoofdstad hij het eerst reist. De secretaris-generaal van de Islamitische Conferentie, Chatti, heeft Irak en Iran gevraagd zes leiders van islamitische landen te laten zoeken naar een oplossing voor de oorlog, die nog steeds in alle hevigheid woedt. Irak heeft daarin al toegestemd en Iran heeft gezegd spoedig te zullen antwoorden, aldus Chatti. De Iraakse vice-premier, Aziz, is gisteren naar Moskou gereisd, naar het heet om de relatie tussen beide landen te bespreken. Een krant in Koeweit meldde dat Aziz zal vragen om Russische steun in de vorm van wapens en ander militair materieel. De Britse Financial Times intussen liet gisteren weten dat Moskou geen reserveonderdelen meer naar Irak stuurt die nodig zijn voor Iraks Russische oorlogsmaterieel. Moskou zou daarmee willen bereiken dat Bagdad zich niet, zoals de laatste maanden het geval was, nog verder van de Sovjet-Unie afwendt. De vice- premier is vannacht weer teruggekeerd. In Den Haag heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard dat de Nederlandse regering geen enkele aanwijzing heeft dat militair materieel voor Iran via Nederland zou zijn vervoerd. Het betreden van het platform wanneer het eenmaal overeind staat zal uiterst voorzichtig gebeuren. De politie, bege leid door bergers en een chemicus die de lucht in de verschillende ruimtes moet onderzoeken, gaat het eerst. Het eerst gaan de ploegen naar de bio scoopzaal, daarna zal worden bekeken in hoeverre nog iets kan worden ge daan met het hotelplatform, dat was verzekerd voor 130 miljoen gulden. i had met rzoek s een >ezin- sen 6 en 8 eller- ■erzin altijd t het Deze mensen zouden daarmee acht maanden na de ramp alsnog begraven moeten worden. Het gaat hierbij bijna uitsluitend om Noren en dan nog voor een groot deel inwoners van het ge bied waarin Stavanger ligt. Familiele den, die van de betrokken oliemaat schappij Phillips Petroleum Company weliswaar een grote schadevergoe ding hebben gekregen, wachten nu al maanden in de grootste onzekerheid op een antwoord op de vraag of de slachtoffers kunnen worden begraven of dat zij een zeemansgraf hebben gekregen. WASHINGTON (AP). De Amerikaan se Senator John Tower, een republikein, heeft gisteren gezegd dat Ronald Reagan zodra hij op 20 januari is beëdigd als nieuwe president van de VS, het Congres zal verzoeken de uitgaven voor defensie te verhogen met 6 miljard dollar. Later zou Reagan tussen de 16 en 32 miljard gulden extra voor het leger willen, hetgeen overeenkomt met een verhoging van 4 tot 8 procent ten opzichte van de huidige begroting. Volgens Tower wil Reagan opnieuw praten over de door Car ter afgewezen B-l-bommen werper, de neutronenbom vervaardigen, met de Sov jet-Unie onderhandelen over het verdrag ter beperking van de strategische bewape ning SALT-2 en een extra-soldijverhoging voor militairen invoeren. In die weken zijn de bergingsmaat- schappijen Structural Dynamics Ma rine uit het Britse Southampton en Nicoverken Norge AS uit Stavanger geplaagd door een groot aantal tegen slagen, waardoor het oorspronkelijke schema, waarin werd uitgegaan van een operatie van enkele dagen, be hoorlijk uit de hand is gelopen. Al in september moest het begin van de werkzaamheden worden uitgesteld door slecht weer. Daarna waren het vooral de met lucht gevulde kussens waarmee men het gevaarte probeerde te kantelen, die problemen ople verden. BRUSSEL. Er komt dit jaar geen goedkope kerstboter. Dit zei minister Braks van Landbouw gisteren na afloop van de EG-raad van Landbouwministers. Braks zei dat er voor de Nederlandse markt wel mogelijkheden zouden zijn om kerstboter te verkopen, maar dat er be trekkelijk weinig boter in voorraad is in de koelhuizen van de EG. De Europese landbouwcommissaris, Gundelach, heeft gisteren ontkend dat de EG het, door middel van exportsubsidies, mogelijk zal maken boter naar de Sovjet- Unie te exporteren. Eerder deden geruch ten de ronde dat 100.000 ton boter aan Moskou zou worden geleverd. Met name de Westduitse minister Ertl had gewaar schuwd dat de EG geen boter moet gaan uitvoeren, nu er niet voldoende kerstboter beschikbaar is. Na afloop van het landbouwberaad werd gisteren tevens bekend dat de EG van mening is dat de Nederlandse lage aardgastarieven voor tuinders in strijd zijn met de Europese regels. De Europese commissie heeft hierover een voorlopig standpunt ingenomen, waarop de lidsta ten en dus ook Nederland, een reactie kunnen geven. Hierna wordt een definitie ve beslissing genomen, waarbij Neder land verplicht kan worden de gastarieven voor tuinders te verhogen. De lidstaten van de EG gingen gisteren akkoord met een definitief verbod op het gebruik van hormonen in de vleesindu strie. Dit verbod gaat op 1 januari in. De EG-ministerraad krijgt verder een nieuwe voorzitter. Het is de Luxemburgse Colette Flesch, die haar landgenoot Gas ton Thom opvolgt als minister van Bui tenlandse Zaken. Thom is afgetreden om zich voor te bereiden op het voorzitter schap van de Europese Commissie, dat hij op 5 januari aanvaard. Hij zal zijn porte feuille naar verwachting op 20 november overdragen. Het uitlopen van het werk komt de maat schappijen op zeer hoge kosten te staan, die mogelijk zullen moeten wor den gedeeld door de opdrachtgever, de onderneming Storebrand die de verzekeraars van het complex verte genwoordigt. Van de zomer werd de beide bergingsondernemingen het contract gegund voor 17 miljoen gul den, maar door het slechte weer was al snel duidelijk dat de kosten hoger zou den worden. Een woordvoerder van Storebrand heeft in het afgelopen weekeinde gezegd, dat in totaal niet meer dan een miljoen gulden extra zal worden betaald. (Van onze redactie buitenland) BOELAWAYO. Eenheden van het leger en de politie patrouilleren intensief in de straten van Boelawayo, de op een na grootste stad van Zimbabwe, waar het het afgelopen weekeinde tot hevige gevechten is geko men tussen voormalige guerrillastrijders van premier Moegabe en minister van Binnenlandse Zaken, Nkomo. (Door Feico Houweling) Het omkeren van het in maart dit jaar gekantelde hotelplatform Alexander Kielland in een fjord nabij Stavanger in Noorwegen, is sinds gisteren in de meest kritieke fase. LONDEN (Reuter). De prijzen op de Londense vrije oliemarkt zijn in de afgelo pen dagen gestegen tot vlakbij de record hoogte van 41 dollar per vat (ongeveer 80 gulden per 159 liter). Dit recordbedrag werd eind vorig jaar voor het laatst gehaald. De huidige stijging wordt veroorzaakt door de oorlog tussen Iran en Irak, het koude weer in West-Europa en groot scheepse aankopen van dé oliemaat schappijen op de vrije markt om de voor raden aan te vullen. De Libische oliemi nister Zagaar heeft in het afgelopen week einde gezegd, dat de Organisatie van Olie producerende Landen (OPEC) de olieprij zen eind van dit jaar moet verhogen. Zijn Indonesische ambtegenoot Soebroto ver klaarde gisteren, dat de OPEC-top half december op Bali hierover zal worden gesproken. Deskundigen in Londen vre zen, dat de prijsstijgingen op de vrije markt de OPEC zal aanmoedigen de con tractprijzen eveneens te verhogen. Een jonge Parijzenaar betast een van de vele onderscheidingen op de trotse borst van deze 91-jarige Franse oorlogsveteraan genaamd Pierre Recorbe. Hij kreeg de onderscheidingen voor zijn verdiensten in de Eerste Wereldoorlog en speldde ze weer op zijn oude uniform ter gelegenheid van de herdenking van die oorlog gisteren in Parijs bij de Are de Triomphe. Br*

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3