HBO-raad keert zich tegen studentenstop Voyager I nadert vandaag Saturnus Foot: van Damiate Pers achtergrond] beeldenstormer tot hogepriester Sociale partners vanmiddag bijeen Amalrik Rainbow Warrior in haven Jersey Transavia blijft bestaan na fusie Ontvoerders kind KNSM-Nedlloyd in W.-Duitsland vragen 2 miljoen Syrië wil uitstel arabische top eisen Iran koel” Bij pedagogische academies w NCW-voorzitter: B. en W. willen gifzaak niet verder onderzoeken IJmuider Courant fc:, E C prijscompensatie niet te handhaven „Geen vrijwillige energiebesparing automobilisten” Gelderland geeft Vereniging Stop Dodewaard subsidie „Reactie VS op Brug-tunnelplan aan zijden draad WOENSDAG 12 NOVEMBER 4 SI - BINNEN- EN BUITENLAND 1980 if (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De regeringsfracties van CDA en WD hebben weinig problemen met het loonbeleid van minister Albeda van Sociale Zaken. Dit leek gisteren in de Tweede Kamer waar de begroting van de bewindsman aan de orde kwam. ■«SO! Steun in Kamer voor loonbeleid minister Albeda stops bij pedagogische academies en opleidingen voor kleuterleidsters. 1 (Van onze redactie buitenland) de I DIRECTIE: Mr. H. C van der Mlje 155.00 (Door Ronald Frisart) „Het is ongebruikelijk dat een beeldenstormer koorknaap wordt en het is nog merkwaardiger wan neer hij hogepriester wordt”. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De bouw van een brug- tunnel als vaste oeververbinding tussen Zeeuws-Vlaanderen en de rest van Zee land, hangt aan een zijden draad, het is Vrijwel zeker dat de plannen van de baan zijn als het kabinet vrijdag niet verre gaand tegemoet komt aan de eisen van de provincie Zeeland. Minister Tujjnman van Verkeer en Wa terstaat beloofde gisteren tijdens zijn be zoek aan Zeeland de plannen vrijdag in de ministerraad aan de orde te stellen, omdat de provinciale bestuurders niet bereid zijn extra bij te dragen in de bouwkosten. Zoals bekend heeft minister Van der Stee van Financiën onlangs gesteld dat Zee land de BTW over de bouw niet zou mo gen terugvorderen, wat de provincie mil joenen zal kosten. DEN HAAG (ANP). Van de automobi listen in ons land valt geen vrijwillige besparing van energie te verwachten, om dat zij niet geloven in het nut en de rede lijkheid van energiebesparing in het auto verkeer. Dit stellen deskundigen van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat in de con clusies van een onderzoek naar aanleiding van een congres over verkeer en vervoer dat op 11 december in Utrecht wordt gehouden. De automobilisten zijn volgens de deskundigen vooral „onwetend” over prijs, energieverbruik en het openbaar vervoer. Uit oogpunt van energiebespa ring valt daarom van benzineprijsverho- ging het meest te verwachten, aldus de deskundigen. Twee tot nu toe onbekende manen (met pijltjes aangeduid) die door de Voyager I bij Satumus zijn gefotografeerd. De zwarte stippen zitten op de lens van de camera en worden gebruikt om afstanden te bepalen. Vanochtend liet een medewerker van de Iraanse premier Radjai weten dat het officiële Amerikaanse antwoord door de Algerijnse ambassadeur aan de Iraanse autoriteiten is overhandigd. Verdere bij zonderheden wilde hij niet verstrekken. Bankgouvemeur Nobari, die zei het Amerikaanse standpunt via „kanalen” te hebben vernomen, zei dat hij naar aanlei ding van dat standpunt niet optimistisch ST. HELIER. Het schip Rainbow Warrior van de milieuorganisatie Green peace is gisteravond binnengelopen in de haven van St. Heller op het Britse Kanaal eiland Jersey. Zondag ontsnapte het schip uit de Spaanse haven El Ferrol na maandenlang door de Spaanse marine te zijn vastgehou den wegens verstoring van de walvis vangst. Vandaag of morgen zal het schip uitvaren op weg naar Amsterdam, waar het in de loop van vrijdag wordt verwacht. Zijn intrede in het Britse Lagerhuis deed hij onmiddellijk na de Tweede Wereldoorlog, in 1945. De woesteling die Foot toen ongetwijfeld was, werd later op uitnodiging van Bevan redacteur van de Tribune, het blad van de linkervleu gel van de Labourpartij. Na een aantal jaren stapte hij op en ging werken voor The Evening Standard, uitgegeven door de beroemde Britse krantenmagnaat de Canadees Lord Beaverbrook, welke hij evenzeer bewonderde als de politicus Bevan. is over een spoedige vrijlating van de gegijzelden. Daarbij komt volgens de raad dat het moeilijk is nu al duidelijk te bepalen wat de toekomstige behoefte aan leerkrachten zal zijn. Het samengaan van kleuter- en lager onderwijs, met ingang van 1983, vormt daarbij een moeilijkheid. Door het samengaan van beide onderwijsvormen, zo stelt de raad, zullen in ieder geval nieuwe behoeften ontstaan, zoals speciali- (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De HBO-raad, het advies- en overlegorgaan voor hoger beroepsonderwijs, is tegen de regeringsplannen tot invoering van studenten- Op dit moment hebben de onderwijsin stellingen samen met de overheid tot taak de opleidingscapaciteit goed aan te laten sluiten bij de vraag naar toekomstige leer krachten in het basisonderwijs, aldus de HBO-raad. Voor een studentenstop is nu dan ook nog geen plaats. (Van onze redactie binnenland) APELDOORN. B. en W. van Apel doorn zien geen reden zich verder bezig te houden met onderzoek naar mogelijk ver band tussen gevallen van kanker en het gebruik, enige jaren geleden, van het be strijdingsmiddel 245 T-Ester in een bos perceel in het gehucht Radio-Kootwijk in het hartje van de Veluwe. Volgens B. en W. bestaat er geen ver band tussen kanker en de stof dioxine in het bestrijdingsmiddel. Het bestrijdingsmiddel 245 T-Ester is in de jaren zeventig in ons land op grote schaal gebruikt ter bestrijding van Ameri kaanse vogelkers (bospest). Nadat acht omwonenden in de afgelopen jaren aan kanker waren overleden, brachten enige bewoners van Radio-Kootwijk recentelijk het chemische bestrijdingsmiddel in ver band met de sterfgevallen. Vanuit het Brabantse Bosschenhoofd kwamen soort gelijke geluiden. In Nederland staakte men het gebruik van 245 T-Ester om redenen van volksge zondheid. PASADENA. Het ruimteschip Voyager I, dat thans ongeveer twee miljard kilometer heeft afgelegd, is vandaag officieel het rijk van Satumus binnengedrongen. BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Konfng 2 dn. gei no< nis om gei hai dri tiei de del sie rei ris An dai pr< zit lec tei D die de 1 me< dee din gad gel< in 1 in 1 gaa vis. L mii gee ger dat bet ode de de is dee Eui urn 198 gev ser wo ing var eff< doe kin me m< gu do in an de on Vc ne IJi va; en K bee mo stel ont kor toe. daa het pa in wil woi len in i een me hoe om eer „in wo zijr voc hoe er ree me Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 Deze wat morsig geklede man - die ooit door een zwaar auto-ongeluk van zijn astma werd genezen maar sindsdien met een stok door het leven moet - zal moge lijk in de komende jaren als gelijke moeten optreden van de wat strenge Westduitse leider Helmut Schmidt en van de elegante Franse president Valéry Giscard d’Estaing. Velen kunnen zich dat slechts met moeite voorstellen, maar wanneer de gelegenheid zich voordoet, zal Foot het er waarschijnlijk boven ieders verwachting afbrengen. Immers, hoe idealistisch hij ook moge zijn, een oude rot in het politieke vak is hij zonder enige twijfel. Hoewel iedereen over de inhoud van de Amerikaanse reactie zwijgt als het graf, onthulde Nobari dat de VS vasthouden aan hun eerder ingenomen standpunt over teruggave van de bezittingen van de verdreven sjah aan Iran. Volgens Was hington moet Iran dat via een gerechtelij ke procedure zien te bereiken. Volgens Nobari heeft de Amerikaanse regering Hij moest aan de bevolking van zijn eigen kiesdistrict Ebbw Vale in Wales uitleggen dat enkele staalfabrieken in dat gebied zouden moeten sluiten. Zeer waarschijnlijk was hij het met die beslis sing eigenlijk niet eens, maar in het belang van het voortbestaan van de La- bourregering kweet hij zich goed van die onplezierige taak. Daaruit ook zou kunnen worden afge leid dat Foots soep niet zo heet gegeten zal worden als hij hem vaak heeft opge diend. Bovendien zal Foot als partijlei der bij lange na niet zo autoritair optre den als Wilson of Callaghan dat voor hem hebben gedaan. Foot combineert in zijn persoon de welhaast ideale combi natie van weloverwogen staatsman schap en links idealisme. Mogeljjk wordt hij een van de beste premiers die de Britten zich ooit hebben kunnen wensen. ARNHEM. Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben gisteren besloten de yereniging Stop Dodewaard dit jaar met terugwerkende kracht een subsidie toe te kennen van ongeveer 7000 gulden. De subsidie geldt ook voor de kosten van het kort geding, dat dit voorjaar in Arnhem door de vereniging werd aangespannen om de sluiting van de kerncentrale in Dodewaard te bewerkstelligen. Twee leden van het provinciebestuur, de commissaris van de koningin mr. Geertsema en de gedeputeerde Hendrikx, waren het met dit laatste niet eens. GS vinden wel dat nu de Vereniging Stop Dodewaard subsidie heeft gekregen een eerder besluit om de Juniorkamer in Zutphen geen subsidie te geven voor een expositie over kernenergie, in heroverwe ging moet worden genomen. (Van onze redactie buitenland) DAMASCUS. Syrië heeft gisteren een officieel verzoek ingediend om de arabi sche topconferentie van 25 november in de Jordaanse hoofdstad Amman uit te stellen, zo is vandaag in Damascus be kend gemaakt. In een brief aan secretaris-generaal Kli- bi van de Arabische Liga vraagt Syrië de topconferentie uit te stellen „tot de ernsti ge meningsverschillen en de verdeeldheid die de toekomst van de arabische landen bedreigen uit de wereld geholpen zijn.” Jordanië heeft gisteravond laten weten dat zijns inziens de conflicten een reden te meer zijn om de topconferentie op vastgestelde tijd te laten doorgaan. echter wel degelijk mogelijkheden om het vermogen aan Iran terug te geven. Intussen is de Amerikaanse delegatie onder leiding van onderminister Warren Christopher van Buitenlandse Zaken gis teren uit Algiers naar Washington terug gekeerd. Daar had Christopher het Ame rikaanse antwoord aan Iran overhandigd aan de Algerijnen, die een bemiddelende rol spelen in de gijzelingszaak. Zowel maandag als gisteren heeft Christopher lange gesprekken gevoerd met de Alge rijnse minister Benjahja van Buitenland se Zaken. De Amerikaanse delegatie is overigens eerder dan verwacht uit Algiers terugge komen. Voor politieke waarnemers is dat een aanwijzing dat niet moet worden ge hoopt op een spoedige vrijlating van de Amerikaanse gegijzelden in Iran. Dit schrijft de raad in een vandaag aan minister Pais van Onderwijs aangeboden advies over de onderwijsbegroting van het komende jaar. Deze begroting zal be gin december in de Tweede Kamer wor den behandeld. Ook de gewenste toeneming van het aantal deeltijdbanen, waardoor ook on- derwijsbanen over steeds meer mensen gespreid gaan worden, maakt het moeilijk nu al absolute aantallen studentenplaat sen te noemen, aldus de HBO-raad. saties en bij-, na- en herscholingsactivi- teiten. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 18.30-19 00 uur 11.30-12.30 uur De HBO-raad zegt dat het beter is om goede voorlichting te geven aan aanko mende studenten die naar een pedagosi- sche academie of een opleiding voor kleu terleidsters willen gaan. Het onderwijs, aldus de raad, heeft de plicht om aanko mende studenten te wijzen op de beperkte mogelijkheid die er, gezien het teruglo pende geboortenaantal, in de toekomst in het onderwijs zijn te vinden. Aldus begon het Britse dagblad The Guardian gisteren een beschouwing over de verkiezing van Michael Foot tot leider van de Labourpartij als opvolger van „Big” Jim Callaghan, in wiens kabi net de nu 67-jarige Foot vice-premier was. Eigenlijk heeft iedereen zich verbaasd over het feit dat Foot in staat is gebleken de veel gematigder oud-minister van Fi nanciën Denis Healy te verslaan. Mi chael Foot staat bij een ieder te boek als groot idealist, als linkse rebel, als overtuigd pacifist. Sommigen meenden daarom dat een eventuele verkiezing van Foot een splitsing in de Labourpar tij tot gevolg zou hebben, maar veel lijkt erop te wijzen dat de werkelijkheid er anders uit zal zien. Hoewel van Foot bekend is dat hjj een uitgesproken te genstander is van de NAVO en van het Britse lidmaatschap van de Europese De grens markeert het punt waar het magnetische veld van de planeet krachtig genoeg is om zogenaamde zonnewinden (stromen deeltjes van de zon) een afwijking te geven. Deze grens, genaamd „bowshock”, is gele gen op 1,4 miljoen kilometer van Sa tumus. Het ruimtevaartuig, dat geleerden reeds enkele malen in opwinding bracht door nieuwe onthullingen over de planeet, de ringen er omheen en de vijftien bekende manen, drong van nacht door in het magnetische veld van de enorme planeet, aldus functiona rissen van het ruimtevaarcentrum te Pasadena, Califomië. Gemeenschap, heeft hij wat deze zaken betreft de afgelopen dagen opvallend gematigde uitspraken gedaan. Bovendien is de nieuwe Labourleider er vanaf zijn vroegste politieke jeugd van doordrongen geweest hoe sterk het eenheidsbesef binnen zijn partij is. Foots grote voorbeeld, de Britse politi cus Bevan - ooit voorman van Labours linkervleugel - heeft hem op diens sterf bed gezegd: „Onderschat nooit het in stinct voor eenheid in Labour, Michael”. Daarop lijkt Foot zich nu te richten. Al direct na zijn verkiezing tot partijleider - en dus tot mogelijke toekomstige pre mier indien Labour de komende verkie zingen wint - heeft hij verklaard dat hij ten koste van alles zal trachten de een heid binnen de Labourpartij te hand haven. Het gehavende, maar nog uitstekend fungerende ruimtevaartuig, toonde waarnemers op aarde de eerste van zeven nieuwe werelden, toen het op ongeveer 4.000 kilometer langs de rood-oranje maan Titan scheerde. De Voyager had op dat moment een reis van 38 maanden afgelegd. Titan is de grootste maan in ons zonnestelsel. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN-WASHINGTON. Het Amerikaanse antwoord op de Iraan se voorwaarden voor vrijlating van de 52 gegijzelden is koel, zo heeft de gouverneur van de Iraanse centrale Bank, Reza Nobari, gisteren ver klaard. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De automatische prijscompensatie maakt het econo misch proces onbeheersbaar en is in zijn huidige vorm niet te handhaven. Dit zei de voorzitter van het Neder lands Christelijk Werkgeversverbond, S. J. C. van Eijkelenburg, vandaag in Den Haag, een paar uur voordat het overleg tussen kabinet en werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid begon. Volgens Van Eijkelenburg wordt de automatische prijscompensatie als me dicijn gebruikt tegen de kwaal van de prijsstijgingen en fungeert daarmee als afwentelingsfenomeen. Belang rijke oorzaken van prijsstijgingen, hu ren, aardgas en geïmporteerde inflatie kunnen immers niet doorberekend worden aan het buitenland, waardoor de economie onbeheersbaar wordt, al dus Van Eijkelenburg. (Van onze redactie buitenland) KARLSRUHE. De ontvoerders van een Westduits meisje, de elfjarige Corne lia Becker, hebben een losgeld van twee miljoen Westduitse mark 2,2 miljoen) geëist, zo heeft de politie gisteren in Karls ruhe meegedeeld. Het meisje is al op 3 november ont voerd. Volgens haar ouders was zij voor het laatst gezien toen zij die dag in de 'autobus stapte om naar school te gaan. Vier uren later ontvingen de ouders een pakje waarin een schrift en een buskaart van het meisje zaten, met een brief waarin een onbekende meedeelde dat de ouders met een advertentie in een plaatselijk blad moesten laten weten of zij bereid waren de twee miljoen mark te betalen. Op ver zoek van de ouders en de politie is de ontvoering pas nu bekendgemaakt. gen om de echte minimuminkomens eruit te lichten. Zolang dit onderscheid niet valt te maken dient de koopkracht voor alle minimuminkomens in 1981 op peil te blij ven, zo zei Van der Doef. Hij diende daar toe een motie in. Tijdens het debat vroeg Van der Doef de werkgevers om medewerking bij de bespreking en vastlegging van werkgele- genheidsafspraken op ondernemings- en bedrijfstakniveau. De voorstellen van Al beda noemde hij te vrijblijvend, vooral gezien de loonmatiging waartoe de vakbe weging al bereid is. Voor federatiebestuurder F. Drabbe van de FNV staat overigens al vast dat er een loonmaatregel komt. Op een bijeen komst in Zwolle verklaarde hij gister avond dat de standpunten van regering, werkgevers en met name FNV te ver uiteen liggen om het vanmiddag in de Stichting van de Arbeid eens te kunnen worden over een loonmatiging. 1 tw de ke ES ws ste W€ de di« he pe id< (Van onze redactie binnenland) SCHIPHOL-AMSTERDAM. De di rectie van de luchtvaartmaatschappij Transavia heeft gistermiddag meege deeld, dat een fusie tussen de rederijen Nedlloyd en KNSM (moederonderneming van Transavia) geen gevolgen zal hebben voor het personeel. Hieruit wordt afgeleid dat geen plannen bestaan Transavia samen te voegen met Martinair, waarin Nedlloyd een belang van 49 procent heeft. Het gemeentebe stuur van Amsterdam heeft gisteren ver klaard, dat de fusieplannen vragen oproe pen. Men wil werkgelegenheid en lading voor de Amsterdamse haven verzekeren. Onder het 350 man tellende personeel van het Amsterdamse containerbedrijf CTA (dochteronderneming van KNSM) is ook onrust ontstaan over de plannen. Mo gelijk wordt begin volgende week een massale bijeenkomst in de hoofdstad te gen de plannen gehouden door werkne mers van KNSM en aanverwante be drijven. (Vervolg van pagina 1) Het overlijden van Amalrik komt op een momenl^dat de toetsingsconferen tie in Madrid zeer moeizaam op gang komt omdat oost en west van mening verschillen over het toetsen van de naleving van de mensenrechten, die een intrinsiek onderdeel van de ak koorden van Helsinki uitmaken. De afgelopen jaren heeft Amalrik keer op keer de wereldpers gehaald door de Sovjet-Unie aan te klagen. Zo drong hij er in 1977 bij president Carter op aan dat Amerika economische pressie op de Sovjet-Unie zou moeten uitoefenen teneinde naleving van de Helsinki- overeenkomst af te dwingen. Amalrik, die in mei 1938 in Moskou werd geboren, heeft de reputatie van een stug systeemcriticus opgebouwd. In 1963 werd hij gedwongen zijn ge schiedenisstudie af te breken omdat hij een „niet-conformistische” disser tatie over het ontstaan van de Russi sche staat zou hebben geschreven. Drie jaar later volgde verbanning naar Si berië omdat de autoriteiten vielen over enkele toneelstukken van zijn hand. Zijn ervaringen stelde hij in 1968 te boek in „Niet begeerde reis naar Si berië”. Na een betoging voor de Britse am bassade inzake Biafra verloor de in middels met de Tataarse schilderes Gjoezel getrouwde Amalrik zijn baan als journalist. Hij zette zich aan het schrijven van „Haalt de Sovjet-Unie 1984?”, een boek dat hem in het westen grote bekendheid opleverde en in 1970 clandestien in Moskou werd verspreid. In november van dat jaar hoorde de schrijver drie jaar werkkamp tegen zich eisen, maar zijn vrijlating volgde pas in 1975. Andrei Amalrik was halverwege de jaren zeventig de bekendste Russische dissident, voor wiens lot in het westen voortdurend werd gevreesd totdat hij in juli 1976 zijn vaderland mocht verla ten. Bij aankomst in Nederland waar hij aan de Universiteit van Utrecht geschiedenis zou gaan stude ren zei hij: „Ze hebben gewonnen, maar het is niet de overwinning waar op zij de Russische autoriteiten, red.) hebben gehoopt”. Door middel van protestacties en publicaties in dis sidente tijdschriften bleef Amalrik, die zich uiteindelijk in Frankrijk zou vesti gen, aandacht voor zijn zaak opeisen. Bij het ongeval, waarbij de schrijver door oververmoeidheid de macht over het stuur zou hebben verloren, bleven zijn vrouw en de dissidenten Wladimir Borisov en Viktor Fainberg onge deerd. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal Na een turbulente loopbaan in - en gedurende enige tijd ook buiten - het parlement werd Foot in de Labour-rege- ring van Harold Wilson minister van Werkgelegenheid. Toen liet hij zien over kwaliteiten te beschikken die hem nu als partijleider goed van pas zullen komen. Woordvoerders van beide regerings fracties lieten weten dat de minister voor lopig op de ingeslagen weg kan voortgaan. De PvdA wees het beleid totaal af. In een motie eisen de socialisten dat de koop kracht voor de minima volgend jaar ge handhaafd wordt. Zoals bekend voorzien de plannen van Albeda in een matiging voor deze minima van 0,75 procent. De kameruitspraken spelen vanmiddag een rol in het overleg dat het kabinet in de Stichting van de Arbeid voert met verte genwoordigers van werknemers en werk gevers. Mocht'dit gesprek mislukken dan zal Albeda ongetwijfeld met een loon maatregel komen. Tijdens het debat bleek dat een meer derheid van de Kamer vindt, dat de rege ring met een rapport moet komen waaruit blijkt welke groepen onder de „echte mi nima” moeten worden verstaan. Het be leid zou bij voorrang op die groepen moe ten worden gericht. Zowel de CDA-er Hermsen als de WD-er De Korte merkten op dat de groep van de „echte minima” maar ongeveer twintig procent bedraagt van het totaal aantal minimuminkomen trekkers. De andere tachtig procent zou worden gevormd door jongeren die nog thuis wo nen, gehuwde vrouwen die een echtgenoot met een inkomen hebben, AOW-ers met een aanvullend pensioen en dergelijke. Ook de socialist Van der Doef zei dat zijn fractie graag wil meewerken aan pogin- 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4