Onderzoek naar lood bloed zet geen in zoden aan de dijk wantrouwen vangstcijfers Sint Maarten in de regen visserij" „Steeds meer Met stokken en knuppels Sint Maarten vieren Duizendste idee bij Oxystaalfabriek-2 Brandkast gestolen uit kantoor van KENNEMEW automobielbedrijf I w w| Iffl tot "J WOENSDAG 12 NOVEMBER 4 5 Reactie milieugroepen: SECRETARIS VAN VISSERIJSCHAP: Niet hard genoeg Woonklimaat in IJmond beter dan in Rijnmond Tapijtdiefstal 1980 IJMOND ff g door «Jeroen r 1 8 nummer: jh u tips of berichten v^or deze rubriek? Bel dan nummer: 02550- 15389. i IJMOND. In vergelijking met de Rijnmond is het leefkli maat in de IJmond voor mannen gunstiger. Slechts wat de sterfte door longkanker betreft is wonen in de IJmond ongezonder dan in andere delen van ons land. Dit is de voorlopige conclusie uit een onderzoek van het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygië ne, waarbij sterftecijfers uit de IJmond vergeleken zijn met die van de Kop van Noord-Holland en de Rijnmond. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Velsen zal het be treuren als een bevolkingson derzoek niet doorgaat. Volgens de dienst volksgezondheid van de gemeente zijn er genoeg aan wijzingen die zo’n grootschalig onderzoek over meerdere jaren rechtvaardigen. Vooral nu er plannen bestaan voor kolenver gassing bij de PEN-centrale. Een proces waarvan bekend is dat daarmee de luchtverontrei niging toeneemt. Zelf zou Velsen zo’n onder zoek wel willen instellen, maar daarvoor is er geen geld. ■Vf onderzoek niet uit de verf ivi- )0 - 'er ?n- Gevolgen slecht milieu in nik ge- 'er- in Uitgaande van deze conclusie is volgens minister Ginjaar van Volksgezondheid geen grootschalig bevolkingsonderzoek gerechtvaardigd. Hij verwacht evenwel dat de resultaten van het onderzoek met betrekking tot de sterftecijfers uit de peri ode 1969-1976 niet alle ongerustheid over de gevolgen van luchtverontreiniging op de gezondheid zullen wegnemen. Daarom is de IJmond de mogelijkheid geboden deel te nemen aan een tweede fase van een Europees onderzoek naar lood en cadmi um in het bloed dat in het voorjaar van 1981 wordt gehouden. In dit steekproefs gewijs onderzoek is ruimte voor het analy seren van bloedmonsters van honderd in woners van de IJmond. Het onderzoek naar de sterftegevallen is ingesteld naar aanleiding van het verzoek van de Vereniging Milieudefensie om de effecten van het verontreinigde milieu door middel van een groot opgezet bevol kingsonderzoek aan het licht te brengen. schap de secretaris in de commissie geko zen zou worden. Het Visserijschap, dat binnenkort vijf entwintig jaar bestaat, neemt in december afscheid van de heer Boelmans Kranen burg. Na diens pensionering zal zijn ad junct Langstraat hem opvolgen. Het be stuur keurde de jaarstukken over 1979 zonder enige discussie goed. Zo’n honderd jaar terug ging het in sommige delen van ons land heel wat ruiger toe bij het Sint Maartenfeest. De dorpsjeugd trok dan van deur naar deur, gewapend met stokken en knuppels, Ze zongen: „Sint Maarten is zo koud, geeft een stukje turf of hout”. Op de maat van dat schone lied ramden ze met hun slagwapend op ‘deuren en luiken. De bewoners haastten zich de jeugd turf te geven, bang dat anders hun hele deur in elkaar geslagen zou worden. Daarna werd er op een centraal punt een groot vuur gestookt, waar de jongens en meisjes omheen dansten. Deze kinderen trachtten hun zo moei zaam bijeengebdelde snoep met een para plu tegen de regen te beschermen. 1 tiet ari sen tijk lat- >el- te ■er- het be- os- in I0 )5 I0 '0 >0 10 in ote eri- cht lan ige lijk rer- het art- di- >pij ge- jen ing jen len net mg be- rer- oe- ing m. ieel rijf is Jo len te- ne- be- In de middeleeuwen maakte de jeugd het nog erger. Ze sloegen toen niet alleen op deuren en luiken, ze braken ze compleet af. Ook uithangborden en banken werden kapot gemept. Al dat hout namen ze mee en maakten er op een centraal punt een fik van. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. „De vangstcijfers zoals die zijn opgenomen in de statistieken van de Europese gemeenschap worden steeds meer gewantrouwd”. Deze uitspraak deed secretaris Boelmans Kranenburg dinsdagmiddag tijdens een bestuursver gadering van het Visserijschap. Nog kort geleden had Kranenburg op een congres in Kopenhagen bespeurd dat niet alleen in Nederland argwaan bestaat waar het gaat om de juiste hoeveelheden gevangen vis. Zwijnenburg voegde eraan toe de in druk te hebben dat de ambtelijke verte genwoordigers in Brussel niet hard ge noeg optraden. Toehoorders van het mi nisterie weerspraken de voorzitter echter onmiddellijk. Zwijnenburg kreeg ook te genwind toen het voorstel ter tafel lag dat handelde over de samenvoeging van de drie publiekrechtelijke bedrijfsorganisa ties in de visserij. De heer De Bakkere van de Sociaal Economische Raad zal vermoe delijk voorzitter worden van de commis sie die de herstructurering moet voorbe reiden. Zwijnenburg wilde persé secreta ris Kranenburg in die commissie hebben. Andere bestuursleden wezen er echter op dat in het Produktschap voor Vis en Vis- produkten is besloten de commissievoor zitter de vrijheid te laten wie hij als mede leden wil hebben. Uiteindelijk werd beslo ten de wens uit te spreken dat namens het Met drijfnatte haren, een gedoofde lampion en de zak snoep stevig dichtge- klemd tegen de regen. Zo trokken gister avond groepjes kinderen door IJmuiden voor het jaarlijkse Sint-Maartenfeest. Terwijl de regen neerruiste, klonk uit de donkere, glimmende straten het vro lijke gekrijt van kinderen „Sinte, Sinte Maarten, de koeien hebben staarten...” Iedereen zong uit volle borst de traditio- De luchtverontreiniging in de IJmond heeft grotere vormen aangenomen dan in andere zwaar geïndustrialiseerde gebieden nele bedelliederen mee. En niet zonder resultaat: bijna aan iedere huisdeur wer den de peuters gul bedeeld met snoep en fruit. Opvallend dit jaar was de grote ho- veelheid lampions met een lampje erin in plaats van een kaars. Dat kwam trou wens prima uit met die regen. „Van een beetje water ga je niet dood”, vond een jochie van een jaar of acht. Hij was nat tot op het bot. Met een zware linnen tas over zijn schouder, waarin minstens twee kilo voedsel zat, slofte hij van deur tot deur. De leerlingen van kleuterschool De Duinkrekels hadden gistermiddag al een soort van Sint-Maartenfeest gehad. De kleuters kwamen op bezoek in het W. F. Vissershuis in IJmuiden, waar ze harte lijk werden begroet door de bejaarde bewoners. De ouderen hadden zich ver zameld in de recreatiezaal. Daar gingen de kleuter van tafel tot tafel, in koor allerlei Sint-Maartenliedjes zingend. Als beloning kregen ze een zakje fruit. „Hoe vindt u mijn lampion, oma?” vroeg een eigenwijze kleuter aan een oudere dame. Uiteraard prees „oma” zijn lampion. Tot slot van het korte feest gingen de kinderen in een kring zitten en kregen ze limonade te drinken. Vervolgens werden er wederom de nodige Sint-Maartenlied- jes ten gehore gebracht. Kranenburg illustreerde met een voor beeld hoezeer de visserij op zijn tellen moet passen om in Europa niet achterge steld te worden. Zo is er een voorstel ontwikkeld aan de hand waarvan in de komende jaren elk land bepaalde quota toegewezen kan krijgen. Kabeljauw is daarbij als uitgangspunt genomen, omdat het de meest geconsumeerde vis in Euro pa is. Vijf andere soorten zijn uitgedrukt in zogeheten kabeljauwequivalenten. Dat wil zeggen dat bijvoorbeeld een wijting wordt gezien als 0.78 kabeljauw-equiva- lent. Volgens de meest recente cijfers zou in dat nieuwe systeem de Deense visserij een sterk bevoorrechte positie gaan inne men bij de toewijzing der verschillende hoeveelheden (zogenaamde quota). Dit omdat in de berekening ook de tien pro cent bijvangst die de Denen naast de „industrievis” binnenhalen meegenomen wordt. De onderhandelingen te Brussel zijn echter nog niet afgesloten en schap- voorzitter Zwijnenburg sprak daarom de hoop uit dat de Nederlandse ambtenaren er alles zouden uitslepen wat Nederland rechtens toekomt, en liefst een beetje meer”. Aan het slot van het feest in het W F. Visserhuis kregen de kinderen van kleuterschool De Duinkrekels limonade. ■fr De broertjes Jeroen en Michiel Grave- maker behoorden tot de weinigen in het IJmuidense, die nog met een ouderwetse koolraaplampion op stap gingen. Al in 1977 heeft het gemeentebestuur van Velsen in samenwerking met het regioberaad bij de voorganger van Gin jaar, Vorrink, aangedrongen op een be volkingsonderzoek in de IJmond. Ook milieugroepen drongen daarop aan. Mei 1977 deelde minister Vorrink mee dat het IJmondgebied een van de gebieden in Nederland is met een aanzienlijke luchtverontreiniging, onder meer af komstig van Hoogovens, PEN-centrale, lucht- en wegverkeer. Toezeggingen over een bevolkingson derzoek bleven evenwel achterwege. Re den voor het kamerlid Voogd (PvdA) om daar in juni van dit jaar vragen over te stellen aan minister Ginjaar. Hem was ter ore gekomen dat uit een onderzoek van prof, van der Lende was gebleken dat het stofgehalte in de lucht in het IJmond gebied hoger is dan bijvoor beeld in het eveneens zwaar geïndustria liseerde Vlaardingen en dat juist deze stofdeeltjes de oorzaak kunnen zijn van aandoeningen aan de luchtwegen. Met dat onderzoek van prof. Van der Als antwoord op dat verzoek zegde de minister van Volksgezondheid en Milieu hygiëne toe de wenselijkheid van zo’n onderzoek eerst te laten vaststellen door een zestal deskundigen en een Werkgroep Epidemiologisch Onderzoek Milieu-inci- denten van het ministerie. Deze laatste kwam uiteindelijk tot het oordeel dat de geringe waarde van een bevolkingsonder zoek niet de daarvoor benodigde ingewik kelde organisatie rechtvaardigde. De voorkeur werd daarna uitgesproken voor het onderzoek op basis van de sterftegege- vens uit de regio IJmond, vergeleken met die uit een ander zwaar geïndustrialiseerd gebied, de Rijnmond. Om de vergelijking volledig te maken werd in het onderzoek ook een overwegend agrarisch gebied be trokken, de Kop van Noord-Holland. Het onderzoek spitste zich toe op sterfgevallen aan longkanker, chronische aandoenin gen van de luchtwegen, maagkanker, leu kemie, aangeboren afwijkingen, hartin farcten en hersenbloedingen in de periode van 1969-1976. Daaruit bleek dat het leefklimaat in de IJmond voor mannen gunstig afsteekt ten opzichte van het Rijnmondgebied. Vastge steld werd dat de sterfte door chronische aandoeningen aan de luchtwegen voor de IJmond onder het landelijk gemiddelde ligt, maar wat longkanker aangaat hoog scoort: 4,4 gevallen per 10.000 inwoners per jaar. In de Rijnmond was dit cijfer bijna 3,7 en in de Kop van Noord-Holland 3,6. Ten aanzien van maagkanker neemt de IJmond een tussenpositie in. Opvallend zijn hierbij de relatief hoge sterftecijfers in verband met deze ziekte bij zowel man- de Kop van onbevredi- nen als vrouwen in de Kop van Noord- Holland. Tussen de onderzochte regio’s is er weinig verschil geconstateerd met be trekking tot leukemie en aangeboren af wijkingen. Gunstig steekt de IJmond af in verband met het aantal sterftegevallen door hartinfarcten. Hieraan stierven in de IJmond 20 procent minder mensen dan in het agrarische noorden van onze provin cie. De sterfte aan hersenbloedingen was voor de mannen in de IJmond lager dan in de andere gebieden, bij vrouwen echter niet. Samenvattend stelt de werkgroep even wel dat deze resultaten niet zonder meer een steekhoudend beeld geven van de huidige gezondheidsituatie van de IJmon- ders. Uitgaande van het gegeven dat de gevolgen van luchtverontreiniging pas na vele tientallen jaren naar buiten treden geeft het onderzoek naar de sterftegeval len uit de periode 1969-1976, zoals nu is afgerond, ten dele slechts een afspiegeling van de leefsituatie in de veertiger en vijfti ger jaren. Over de werkelijke invloed van de luchtverontreiniging op de gezondheid is de werkgroep het zelf nog niet eens. Vol gens de opstellers van het rapport „Analy se sterftegegevens IJmond” kunnen aan de ziekten ook persoonlijke omstandighe den ten grondslag liggen, zoals beroeps matige factoren, voedingsgewoonten en tabaksgebruik. Bovendien hebben de on derzochte sterftecijfers betrekking op de laatste woongemeenten van de overlede nen. Door verhuizing zullen de aan plaats gebonden risicoverhogende invloeden maar ten dele of helemaal niet in de sterftecijfers tot uitdrukking komen. Desondanks is de werkgroep er van overtuigd dat de resultaten van het onder zoek, die een gunstig beeld van de IJmond schetsen, geen aanleiding geven tot een grootscheeps bevolkingsonderzoek. Van de resultaten daarvan wordt niet ver wacht dat ze belangrijke nieuwe aankno pingspunten zullen bieden voor het mi lieuhygiënisch beleid. Ook voor andere onderzoeken (zoals screening, inventari serend - en epidemiologisch onderzoek) is volgens de werkgroep geen aanleiding. SANTPOORT. Uit een opslagruimte op het Stationsemplacement Santpoort- Zuid is maandagnacht kamerbreed tapijt voor een waarde van 1650 ontvreemd na inbraak. Benadeelde is een in Bloemen- daal gevestigde woninginrichter. Van de box waarin de vloerbedekking lag opges lagen werd een hangslot vernield Lende werd aangetoond dat de functie van de longen in gebieden met luchtver ontreiniging met het ouder worden snel ler achteruit gaat dan in schonere gebie den. Het onderzoek werd verricht in Vlaardingen en de Groningse platte landsgemeente Vlagtwedde en liep over meerdere jaren. Onderzocht werden de effecten op longaandoemingen als ast ma, astmatische en chronische bronchi tis en longemfyseem. Aandoeningen waarvan de specifieke oorzaken niet be kend zijn. Ze worden chronische aspeci fieke respiratoire aandoeningen ge noemd (CARA). Hieraan lijden ongeveer 1,3 miljoen mensen in Nederland. Circa 9 procent van het arbeidsverzuim wordt daardoor veroorzaakt. De resultaten van dit onderzoek waren voor met name de milieugroepen in de IJmond aanleiding om nogeens duide lijk aan te dringen óp een lange-termijn bevolkingsonderzoek in de IJmond. Woordvoerder van deze groepen Rob bert Schoondergang bestempelt daarbij het onderzoek dat door het ministerie is ingesteld naar de sterftecijfers in de IJMUIDEN. In de nacht van maan! dag op dinsdag is op verschillende plaat' sen ingebroken. Uit het kantoor van een automobielbedrijf aan de Bloemstraat werd een brandkast gestolen waarin zich wat documenten en een paar sieraden bevonden. Het ongewenste bezoek slaagde erin binnen te komen door het forceren van een deur. Op dezelfde wijze verschafte men zich toegang tot het Buurtcentrurfi Zeewijk aan de Dennenkoplaan in Zee wijk. Hier werden 20 langspeelplaten, een elektrische schrijfmachine en een tele- foonbeantwoorder gestolen. In dezelfde nacht verschafte men zich toegang tot een in aanbouw zijnde woning aan de President Krugerstraat. De buit bestond uit een zaagbank ter waarde van 700 gulden, twee haspels met 60 metes drie-aderig kabel, 1 lange waterpas en eerf doorwerkjas. IJMUIDEN. „Vier dagen Parijs voor twee personen” viel als prijs ten deel aan de heer P. J. M. Steenbakker uit Heems kerk, werkzaam op Oxystaalfabriek-2 bij ESTEL-Hoogovens. De heer Steenbakker was de geestelijke vader van het duizend ste idee dat dit jaar binnen oxystaal-2 werd gelanceerd. Bedrijfschef ir. A. van der Velden memoreerde dat de indeeën die door werknemers van oxystaal-2 bij het ideeënbureau worden ingediend 20 percent uitmaken van het totaal aantal ideeën dat daar wordt ontvangen. <r Maar weinig deuren bleven gisteravond gesloten voor de kleine bedelaars Een bewoonster van het W F. Visserhuis bewondert de zelfgemaakte lampion van een kleuter. Rijnmond, IJmond en Noord-Holland als totaal gend. Dit onderzoek geeft volgens hem geen reëel beeld van de gezondheidssituatie in de IJmond. „Het is bekend dat men aan CARA-aandoeningen niet zo gauw sterft. Daarom is het onderzoek op basis van sterftegegevens ontoereikend. Bo vendien geven de sterftecijfers, zoals de opstellers van het rapport zelf al verkla ren geen beeld van de toestand zoals die zich in de zestiger en zeventiger jaren ontwikkelde. Ik heb het vermoeden dat slechts het archief is gelicht en de cijfers een dagje door iemand zijn bestudeerd. Zo’n steekproefje heeft totaal geen waarde, aldus Schoondergang, die van mening is dat minister Ginjaar zelf wel overtuigd is van de noodzakelijkheid van een bevolkingsonderzoek, maar daarvoor het geld niet beschikbaar wil stellen. Deelname aan het loodonderzoek zo als nu door Ginjaar is voorgesteld, is volgens hem slechts een zoethoudertje. „Dat zet geen zoden aan de dijk”.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5