Bouwlocatie Breedweer voor PvdA’ers IJ mond moeizaam compromis geen zaak van gemeenten Ambulance in Velsen-Noord Pok’m, I volle GOEDE PERSPECTIEVEN VOOR WERKGELEGENHEID Nu Estel bouw voorlopig heeft moeten uitstellen I I ONGE OLIFANT GG en GD mengt zich niet in discussie 2 NOVEMBER IJMOND 19 8 0 7 WOENSDAG 6 NOORDERVELD BLIJFT HEET HANGIJZER s. (Van een onzer verslaggevers) Duur transport Personeel (Van onze correspondent Hans Amesz) DORTMUND/IJMUIDEN. „Staalfabriek Nu!” is de tekst op een sticker die de arbeiders van de Hoesch-staalfabriek op hun helmen hebben geplakt. In drom men trokken zij onlangs dezelfde slogan scanderend door de bin nenstad. De gemeenteraad van de 700.000 inwoners tellende stad in het oostelijk Roergebied heeft al een speciale zitting gewijd aan de problemen bij Hoesch, de zuster van de Nederlandse Hoogovens. g e :s ir )- d r Verdenking Wildgroei IJMOND. De PvdA-afdelingen in het gebied IJmond zijn het eens.’ over bebouwingsmogelijkheden op kortere termijn ten behoeve van; Heemskerk, Velsen en Beverwijk. Eenstemmigheid bestaat over defi-j nitieve aanwijzing als bouwlocatie van het plangebied Brandweer (30 hectare op Heemskerks grondgebied) en in Uitgeest de locatie De Kleis. Breedweer kan volgens de meest recente cijfers plaats bieden; aan 800 woningen waarbij circa tachtig procent in de zogenoemde: sociale sector (woningwetbouw en premie-woningen). (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Er is de laatste tijd een nogal uitvoerige discussie ontstaan over het ambulancevervoer in Velsen-Noord, dat thans wordt verzorgd voor Kloosterhuis B.V. in IJmuiden. Zouden de Beverwijkse ambulances niet sneller ter plaatse kunnen zijn, is een van de discussiepunten, die dan weer leidt tot de vraag of de kwaliteit van deze dienstverlening dan kan worden geëvenaard. 'te* Gokje ft (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Het bevoorraden van booreilanden op het zoge noemde Continentale Plat, dat zich uitstrekt over een groot deel van de Noordzee, geeft steeds meer werk in de havenplaatsen die dat gebied omgeven. De eer ste boorlocaties, waar pogingen in het werk werden gesteld om olie of gas aan te boren, bevonden zich in het meer noordeliike deel van het plat. Den Helder leek daarvoor de uitgekozen bevoor- radingsbasis. Naarmate het aan tal booreilanden zich in zuidelijke richting uitbreidde werd de IJ mond als bevoorradingspost steeds aantrekkelijker. De plan nen die er bestaan om nabij die zelfde IJmond olie- en gasleidin gen te laten aanlanden zijn daar voor mede een bevestiging. Offshorebasis IJmuiden Grootscheepse actie voor staalfabriek in Dortmund XIRX zmhiT 1 ZACHTHEID MET KARAKTER ■ft Volgens vakbondsman Moller zijn zeker 100.000 mensen voor hun inkomen direct afhankelijk van Hoesch. Daarbij komen, aldus de burgemeester van Dortmund, nog eens 30 tot 40.000 mensen in de verder verwerkende industrie, handel en dien sten in „een buitengewoon moeilijke posi tie”. De detailhandel in Dortmund zou op een omzetvermindering van ongeveer 6 procent moeten rekenen als de nieuwe „Zeker niet. Integendeel”, aldus Van Ommen. „In de eerst plaats is het mis schien wel aardig om duidelijk te maken dat het publiek niets zal merken van mo gelijke pijpleidingen. Maar ook het station waar de leiding „aankomt” moet worden omgeven met de nodige zorg. Als, om maar eens wat te noemen, een afsluiter Zal in die situatie verandering komen als ertoe wordt overgegaan de aangeboor de bodemvondsten per pijpleiding aan wal te brengen? staalfabriek er niet komt. Voor de stad Dortmund zou dit laatste betekenen dat er per jaar 12 tot 14 miljoen mark minder aan belastingen binnenkomt. De snelle ontwikkeling van de offshore business heeft een gunstige uitwerking op werkgelegenheid. Dat kan voor de IJ- mond van belang zijn nu in andere be drijfstakken de zaken minder voorspoe dig verlopen. „Wat voor ons erg belangrijk is”, aldus de heer Van Ommen, „is een snelle leve rantie. Als er bijvoorbeeld van een „rig” (booreiland, red.) een noodkreet komt voor een bepaald onderdeel dat bijvoor beeld kapot geraakt is, dan wil men dat het liefst gisteren hebben. Snelle, heel snelle levertijden. Dat is belangrijk. Het is voor toeleveringsbedrijven dus gewoon een zaak van belang om zo dicht mogelijk bij de plek te zitten vanwaar wordt ver scheept. In die bedrijven is behoefte aan technisch geschoold personeel.” De Hoesch Huttenwerke AG in Dort mund kampen al jaren met moeilijkhe den. Een van de voornaamste redenen is de ongunstige ligging. Hoesch moet het benodigde erts via relatief dure spoorweg verbindingen aanvoeren. Dat is een niet gering nadeel ten opzichte van bijvoor beeld IJmuiden en de grote Rijnhaven Duisburg. Begin dit jaar werd daarom besloten tot herstructurering. De produktiecapaciteit van Hoesch zou met ongeveer 20 procent worden teruggebracht, van 2,7 miljoen tot 1,9 miljoen ton staal per jaar. Kernpunt van de herstructurering was de vervan ging van de technisch volledig verouderde Siemens-Martin-hoogovens door een mo derne oxygeenfabriek. niet. Dat geloof ik best te mogen stellen. Dat geldt ook voor wat er op het terrein gebeurt. De enorme voorraden „mud”, dat is een poedervormig mengsel dat bij het borën wordt gebruikt valt in de geva- ren-tariefklasse nul. Is dus absoluut onge vaarlijk en milieuvriendelijk. Het zijn ook geen chemische stoffen maar mineralen en andere natuurlijke produkten. Fijnge malen en vermengd." De slechte financiële positie waarin het Estel-concern verkeert, heeft niet alleen gevolgen voor Hoogovens in IJ muiden. Ook de Duitse poot van Estel, Hoesch, wordt geconfronteerd met in grijpende bezuinigingsplannen. Zo is de bouw van een aantal nieuwe fa- brieksinstallaties op de lange baan ge schoven. Dit tot grote woede van de werknemers die menen dat Hoesch er alles aan moet doen een modern be drijf te blijven. Een betoog dat ook in IJmuiden vaak gehoord wordt. De Duitse werknemers zijn inmiddels in actie gekomen en hopen het naderend onheil tijdig af te kunnen wenden. Zo mogelijk nog duidelijker is hij over het zogenoemd „uitgeven” van de ritten aan respectievelijk Kloosterhuis of de ambulancedienst van Taxi 3000 in Be verwijk. „Dat regelt straks de Centrale Post Ambulancevervoer Kennemerland, die voor Velsen waarschijnlijk per 1 januari aanstaande van start gaat. De apparatuur is besteld, het is nu nog een kwestie van tijdige levering en operatio neel maken. Op de centrale post in Haar lem hebben de bedieners van de centrale een volledig overzicht waar alle beschik bare ambulancewagens zich bevinden en zij besluiten dan welke wagen wordt ingeschakeld. Ook daarop heeft een ge meentebestuur nauwelijks invloed. De beleidsverantwoordelijkheden liggen bij het CPA-bestuur”. vergunningen afgeeft”, aldus de heer Huyser van Reenen, die daar mee duide lijk te kennen geeft dat de gemeenten daar niets over te vertellen hebben. (ADVERTENTIE) m id m id nt as er m m >r- in !s- )e Je rd te ar sgg ke g- de ty ;e- jn en en is- uitvalt moet direct een nieuwe worden geplaatst. Het kapotte exemplaar dient zo snel mogelijk te worden gerepareerd. Wat ook de aanwezigheid van materiaal en deskundig personeel op korte afstand noodzakelijk maakt is”, zo vertelt mana ger Van Ommen, „het feit dat de meeste oliemaatschappijen werken met leasing- materiaal. De leveranciers van dat materi aal hebben er maar voor te zorgen dat de spullen in orde zijn. Ook op dat gebied is de nodige concurrentie. Dus het blijft be langrijk om de zaken met de oliemaat schappijen goed te behartigen. We weten dat vrijwel op iedere plaats onder het oppervlak van de aarde olie of gas zit. Het hangt van de ontwikkeling van de tech niek af tot welke diepte men kan gaan om het te winnen. En daar hangt ook de toekomst van de offshore-industrie voor een belangrijk deel vanaf. De ervaring van de afgelopen jaren en de plannen die men op korte termijn wil realiseren moe ten voor iedereen toch wel duidelijk ma ken dat er voor de toekomst zeker vol doende reden is voor optimisme voor een verders uitbouw van IJmuiden als offsho- rebasis. De arbeiders van Hoesch zijn er intus sen niet van overtuigd dat de bouw van de nieuwe oxygeenfabriek niet gefinancierd zou kunnen worden. Zij geloven dat sinds Estel een soort „flirt” is aangegaan met Krupp Stahl AG de raden van bestuur besloten tot een nauwe samenwerking er aanleiding is om aan te nemen dat staal voor de Hoesch-Walzwerke binnenkort eerder uit de Krupp-hoogovens in Rhein hausen komt als uit Dortmund. Daardoor komt de oude verdenking weer naar bo ven dat er in Dortmund op een bepaald moment alleen nog maar walserijen zul len zijn en geen hoogovens en staalfabrie ken meer. Hoesch gaat een moeilijke tijd tege moet. De raad van bestuur vecht op twee fronten: ten eerste tegen de slechte finan- cieel-economische positie die kennelijk voorlopig de financiering van de nieuwe staalfabriek onmogelijk maakt. Ten twee de tegen het personeel en de stad Dort mund, die uit zorg om arbeidsplaaten ei sen dat onmiddellijk met de bouw begon nen wordt. op de Noordzee hebben ons de zorg toe vertrouwd van de bevoorrading van hun booreilanden. Dat betreft dus voedsel, drank en kleding voor de mensen die daar werken. Verder alle apparatuur, materia len en gereedschappen. Niets uitgezon derd. De maatschappij chartert zelf de bevoorradingsschepen, de supplyers. W’ij weten wanneer die hier komen om wat te laden. Wij hebben er voor te zorgen dat datgene waarom men verlegen zit er is. op het moment dat de supplyer hier voor de wal komt. Vaak is het een zaak van ..laden en wegwezen”. Ook alle douaneformali teiten worden door ons verzorgd." S;nd< loog wei duideliik ueworden dat de activiteiten op het gebied van de offshore uit de kinderschoenen zijn ge groeid. Op het terrein achter de IJ-bunker is nauwelijks nog een stukje grond te vinden dat niet door een belanghebbend offshore-bedrijf wordt gebruikt. Daar over zegt de heer Van Ommen: „Niemand heeft geloof ik voorzien dat het zou gaan zoals het is gégaan. Dat was ook niet te voorzien want alles was afhankelijk van de resultaten die behaald zouden worden met het boren. Er ontstond op dit terrein een soort wildgroei. Eigenlijk zou je er nu toe moeten overgaan op het gebied een soort ruilverkaveling toe te passen. We krijgen echt té maken met ruimtegebrek. Niet alleen op het terrein maar ook aan de drtngen. Mat het staatsvis- sershavenbedrijf bestaat een uitstekende verstandhouding. Hoe de zaken zich in de toekomst ook gaan ontwikkelen, de belan gen van de visserij zullen altijd voorop staan. Dat zijn we destijds overeengeko men. Daar willen we niet aan tornen. We zitten met onze offshore-activiteiten als vreemde eenden in het gebied van de visserij. Van overlast van onze kant mag geen sprake zijn. Die is er trouwens ook In 1968 werd voor het eerst de behoefte gevoeld om vanuit de IJmond te „opere ren". Een geschikt plekje werd gevonden op een circa 80.000 vierkante meter groot terrein van het Staatsvissershavenbedrijf aan het einde van de Strandweg in IJmui den. Achter de IJ-bunker, ingesloten door de Westerduinweg en de Seinpostweg, met een stuk kade aan het meest westelij ke deel van de Haringhaven. vonden off- pon hnolrip vf)Or ppn frP- scheiden nederzetting. I bijna de helft van de in totaal noodzakelij ke 500 miljoen mark renteloos te lenen. Dortmund leefde op. Dat duurde tot de directie van Hoesch bekendmaakte dat het project op zijn minst opgeschort zou worden. Het hapert namelijk aan de fi nanciering. Naast de toegezegde overheidsgelden, bijna 250 miljoen, is nog eens eenzelfde bedrag nodig. Maar nie mand weet wie dat moet opbrengen. De Hoesch-onderneming zelf kan dat in ieder geval niet. Alleen al in de eerste negen maanden van dit jaar leed het staalcon cern een recordverlies van 365 miljoen mark. President-directeur en ex-staatsse- cretaris Rohwedder: „Ik sta met mijn rug tegen de muur”. Hans Moller van de IG-Metall geeft vol mondig toe dat de Hoogovens veel hebben betaald om zuster Hoesch in leven te hou den. Aan de andere kant constateert hij dat de moedermaatschappij Estel mis-, schien wel eerder had kunnen besluiten om de verouderde hoogovens in Dort mund te vervangen. Er bestaat overigens, aldus Moller, een goed contact tussen de IG-Metall en de Industriebond-FNV. Dat betekende wel dat ruim 4000 van de in totaal circa 23.000 personeelsleden zou den moeten afvloeien. Door die inkrim ping, waarmee de vakbond en de onderne mingsraad akkoord gingen, zou de nieuwe oxygeenstaalfabriek rationeel kunnen werken. De federale regering in Bonn en de deelstaatregering in Düsseldorf stel den financiële middelen beschikbaar voor de herstructurering. De overheid besloot Eén van de bedrijven van het eerste uur was Damco. Van huis uit een binnenvaart onderneming die haar belangen hoofdza kelijk had liggen op het gebied van de goederenaanvoer vanuit het achterland naar Amsterdam, de thuishaven van een aantal grote scheepvaartmaatschappijen. Als gevolg van de sanering van die be drijven ontstond de Nederlandse Scheep vaart Unie. Uit een soort synchronisatie- proces van op elkaar aansluitende belan gen ontstond een „nieuwe” Damco. Dam co International, behorend tot de Rotter damse Ncdlloyd groep, onderverdeeld in Damco-transport, Damco-expeditie en Damco-air. De middelste van de drie Damco-poten, expeditie, houdt zich speci fiek bezig met dienstverlening. „Wij hebben een puur belangenbeharti- gende functie”, vertelt P. van Ommen, manager van de vestiging in IJmuiden. „De start hier in 1968 was gewoon een gokje. We begonnen in een eenvoudige behuizing. Een soort bouwkeet. Sinds kort hebben we een modern gebouw met vier kantoorruimten en alles wat daar verder bijhoort. In 1968 behandelden we te hooi en te gras eens een supplyer (bevoorra dingsschip specifiek voor booreilanden, red.). Misschien 4 of 5 per maand. Nu zijn dat er zo’n stuk of vijftig per maand.” Waaruit bestaat de „belangenbeharti ging” door Damco? P. van Ommen: „Drie maatschappijen die zich bezig houden met booractiviteiten Het college van burgemeester en wet houders in Velsen voelt er niets voor „op de valreep" nog wijzigingen aan te bren gen in het ambulancevervoer in Velsen- Noord, zoals dat nu wordt uitgevoerd. Dat „op de valreep” slaat dan op het feit, dat alle ambulancevervoer in de IJ- mondgemeenten binnen afzienbare tijd wordt geregeld door de in Haarlem ge vestigde Centrale Post Ambulancever voer in Kennemerland. Een gezaghebbende mening of een oordeel in deze kwestie zou kunnen ko men van de heer D. Huyser van Reenen, directeur van de Gemeentelijke Genees kundige- en Gezondsheidsdienst in Vel sen. Die onderstreept volledig het door het gemeentebestuur ingenomen stand punt, zoals dat in de betreffende raads commissie is toegelicht door wethouder J. W. Meijer. „De verantwoordelijkheid voor de kwaliteitscontrole, van het ambulance vervoer ligt bij de provincie, die ook de Een vergroting in Breedweer van het totale kwantum - tot voor kort nog gesteld op 600 woningen - en een verhoogd per centage zogenoemde „betaalbare bouw” hielpen de twee noordelijke PvdA-afdelin gen Uitgeest en Castricum over de streep. In die hoek werd een plan-Breedweer en ook de bouwlocatie De Kleis tot voor kort nog als onaanvaardbare aantasting be schouwd van de nu nog open ruimte tus sen Heemskerk en Uitgeest, alom bekend als het Noorderveld. De tegenstellingen omtrent bebouwing (al of niet) van het totale Noorderveld blijven daarbij onver let binnen de betrokken PvdA-afdelingen die via periodiek fractie-overleg aanstu ren op een min of meer eenvormig beleid. De gemeentebesturen van Heemskerk, Beverwijk en Velsen kijken intussen reik halzend uit naar bebouwingsmogelijkheid voor het Noorderveld als geheel waar ter dekking van de gezamenlijke woningbe hoefte in een verdere toekomst 6000 hui zen kunnen komen. Een beslissing hier over is pas in het kader van een nog vast te stellen streekplan Noord-Kennemerland te verwachten. Voor goedkeuring vorig jaar juni van het streekplan Amsterdam- Noordzeekanaalgebied, waaronder het Noorderveld volgens de letter valt, is hier toe besloten. uit de kinderschoenen op weg naar volwassenheid Het terrein tussen Seinpostweg en Westerduinweg waarwildgroei' van een aantal offshorebedrijven een ruilverkaveling noodzakeli/k maakt om de beschikbare ruimte zo efficiënt mogelijk te benutten In Dortmund is een burgercomité „Staalfabriek Nu!” opgericht. Daartoe be horen onder andere priesters, maatschap pelijk werkers, leraren, studenten, vrou wen van staalarbeiders. De vakbond Me- tall organiseert een grootscheepse handte keningenactie en geeft via stands in Dort mund en omgeving inlichtingen over de situatie bij het staalconcern. „Wij berei den ons voor op een arbeidsstrijd”, zegt vakbondsfunctionaris Hans Moller. Dortmund wordt tegenwoordig be heerst door grote bezorgdheid voor de toekomst. Dat komt omdat de veruit grootste werkgever (23.000 man) in de stad vooralsnog afziet van de uitvoering van een al besloten investeringsplan: de bouw van een nieuwe oxygeenstaalfabriek. De raad van commissarissen van het Neder- lands-Duitse staalconcern Estel heeft on der verwijzing naar de acute Europese staalcrisis voorlopig besloten de bouw van de nieuwe fabriek uit te stellen. De ondernemingsraad en de IG-Metall zijn bang dat uitstel in dit geval neerkomt op afstel. En dat zou voor de stad Dortmund, die in feite van het wel en wee van Hoesch afhankelijk is, catastrofale gevolgen kun nen hebben. Gemeenschappelijke steun voor de lo-J caties De Kleis en Breedweer is althans voor Uitgeest en Castricum een vergaand! compromis. Een onbebouwd Noordenveld geldt voor afdeling en fracties in die ge-J meenten als garantie voor de eigenheid als dorp van Uitgeest. Breedweer en De Kleis werden en worden door de noorden lijke politieke geestverwanten in Bevers wijk, Heemskerk en Velsen nog steeds gepresenteerd als aanzet voor totale be bouwing van het Noorderveld. Beidé, bouwlocaties moeten de drie IJmondpart- ners aan broodnodige woonruimte helpen voor totstandkoming van de wijk Velser* broek (7400 woningen) waar op z’n vroegst in 1985 gebouwd kan worden. Vooi; Heemskerk, Beverwijk en Velsen luidt het gemeenschappelijke standpunt: dekking van de gezamenlijke woningbehoefte bin* nen eigen grenzen, een gezamenlijk beleid voor woningtoewijzing en -contingenten ring en tenslotte redelijke honorering van een externe woningbehoefte van 2700 tof 1990 geclaimd door Hoogovens. Dit doos de huidige staalrecessie verouderde cijfeij gold als leidraad voor het streekplan Am-- sterdam-Noordzeekanaalgebied. Voor- handhaving in de regionale bouwpro-; gramma’s is dit voor de betrokken PvdA-, afdelingen het enige argument. -

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7