Plan voor gasaanlanding Statenvragen over Zuiderzee museum Krul: Hoogovens heeft nog honderden miljoenen nodig Recreatiegebied valt nog buiten^||Kijinuj(ien dit jaar klaar bezuinigingen J Voorstel van PvdA niet geheel nieuw CNV bepleit een provinciale SER 8 NOVEMBER WOENSDAG 1 2 19 80 PvdA-AFDELINGEN KENNEMERLAND IN ONTWERP-NOTA: Eerste lijn OLIEMAATSCHAPPIJEN OVERWEGEN GEZAMENLIJKE AANPAK WALLIS DE VRIES: I Verpleeghuizen Keuze Mobil Oil 9 PROVINCIE ..«M. Staatssecretaris Wallis de Vries heeft dat gisteren bij zijn bezoek aan deze gebieden bevestigd. (Van onze IJmond-redactie) IJMUIDEN. De Nederlandse Aardolie Maat schappij (NAM) acht het niet uitgesloten dat bij de studie naar de mogelijke aanlanding van Noordzee- gas in IJmuiden ook andere oliemaatschappijen betrokken worden. Gebleken is dat er bij de maat schappijen die op de Noordzee boringen verrichten belangstelling bestaat voor het project dat voorziet in de aanleg van een pijpleiding en de bouw van een kleine verwerkingsinstallatie op het Hoogovens- terrein. Het ministerie van economische zaken, dat in de besluitvorming een uitermate belangrijke rol speelt, heeft inmiddels laten weten in principe posi tief te staan tegenover het plan. HAARLEM. De ziekenhuizen in Kennemerland moeten door fusies en samenwerkingsverbanden het aantal zie kenhuisbedden in tien jaar tijd met 794 tot 1835 bedden terug kunnen brengen. Dit is de conclusie van een werkgroep van de Kennemer afdelingen van de Par tij van de Arbeid. De socialisten in deze regio nemen met de deze week versche nen ontwerpnota „Ziekenhuis, waar blijf je” een voorschot op de politieke in spraak over het beleid dat tot verminde ring van het aantal ziekenhuisbedden in Kennemerland moet leiden. Als alternatief noemt de werkgroep een overheidsingrijpen waarbij een of meer ziekenhuizen gesloten worden. SPAARNWOUDE. De voor 1981 aangekondigde bezuinigingen van CRM zullen geen invloed hebben op de verdere ontwikkeling van de recreatiegebieden Spaamwoude en Het Twiske. i Vermindering aantal ziekenhuisbedden over regio spreiden (Van een onzer verslaggevers) Voor 1981 heeft het recreatieschap de uitgaven geraamd op zes miljoen gulden voor de plan- en inrichtingskosten in deze laatste twee gebieden en drie miljoen gul den voor het aanbrengen van accommo daties in het hele recreatiegebied. Blij kens de mededelingen van de staatssecre taris zal Spaamwoude ook op dat hele bedrag kunnen rekenen. Bij de bonden ontstond wrevel omdat zij in het geheel niet gekend waren in de De afgelopen tien jaar heeft het recrea tieschap ongeveer vijftig miljoen gulden in de ontwikkeling van Spaamwoude ge stoken. Het grootste deel van dat bedrag is gebruikt voor de inrichting van de deelge bieden Houtrak, Buitenhuizen en Ooster- broek. Rond 1990 verwacht men het recre atiegebied in zijn totaliteit gereed te heb ben, wanneer ook Dijkland en het deelge bied Mooie Nel zijn afgerond. Haarlem moeten wat betreft de nota onder één bestuur en één staf gebracht worden. Het derde ziekenhuis in deze regio, het Marine-hospitaal in Overveen, komt nauwelijks meer in de berekening voor. De zestig aanwezige bedden voor zieke bur gers moeten teruggebracht worden tot tien. Met deze bedden kan aan de plaatselijke vraag voor eerste hulp worden voldaan, vinden de socialisten. In Haarlem-Zuid tenslotte stelt de ontwerp-nota alsnog een samengaan van Elisabeth Gasthuis (nu 564 bedden) met ziekenhuis Mariastichting (nu 504 bedden) voor.- De ene staf en het ene bestuur krijgen in de nota ook hier de beschikking over een ziekenhuis op twee plaatsen. In totaal blijven dan 800 bedden over, die een uitgebreid specialistisch pakket aan centrumvoorzieningen kunnen leveren. Het Diaconessenhuis in Heemstede ziet het aantal bedden in de nota teruggebracht worden van 365 naar 225. Voldoende voor een taak als basiszieken huis met een aantal extra specialismen samen met het centrumziekenhuis. In dit deel van Kennemer- land verdwijnen op deze wijze een kleine 410 bedden. De NAM heeft onlangs op de Noordzee nabij Den Helder gas aangeboord dat binnenkort geëxploiteerd kan worden. De olie maatschappij ontwikkelde het plan een pijpleiding naar IJmui- den te leggen en op het Hoogovens-terrein een bescheiden verwerkingsinstallatie te bouwen. Na ontdaan te zijn van on bruikbare bestanddelen kan het gas getransporteerd worden naar het gasstation van de Gasunie in Beverwijk vanwaar de distributie over het gehele land geregeld wordt. Kosten van het project: vele honderden miljoenen guldens. Juist die hoge kosten maken het er voor de NAM aantrekkelij ker op met andere maats< happijen die ook gas aangeboord hebben (of verwal hten dat binnenkort te zullen doen) samen te werken. Zo zouden er tegelijkertijd meerdere leidingen gelegd kunnen worden. Ook bestaat de mogelijkheid dat gebruik ge maakt wordt van één gezamenlijke leiding. De NAM heeft bij de Provinciale Planologische Dienst (PPD) in Haarlem een eerste ontwerp voor het project ingediend. Dat zal door de PPD worden De PvdA-werkgroep verwacht dat de eerstel- lijnsgezondheidszorg in Kennemerland „zeer wel Er zijn teveel ziekenhuisbedden in Kennemer land. Reden voor de PvdA in deze regio om in een nota voorstellen te doen hoe dit aantal terugge bracht kan worden tot de landelijke normen. deeld dat drs. Van Aardenne in de eerste gespreksronde de boot had afgehouden. „Waarom maakt u zich toch zo druk over die investeringen en de inspraak daarbij. U kunt toch op grond van de Structuur wet een plaats in de raad van commissa rissen krijgen, dan bent u er toch bij betrokken”, zou de minister hebben ge zegd. Bij Hoogovens hebben de bonden daar juist vanaf gezien omdat die verte genwoordiger geen rekening en verant woording mag afleggen tegenover de ach terban. Krul stelde dat de toezegging van de minister al van kracht zal zijn op dat deel van de achtergestelde lening (150 miljoen gulden) dat pas over één tot twee jaar behoeft te worden verstrekt. Zoals be kend zijn 200 miljoen gulden bestemd voor renovatie van cokesfabriek-1. Tot Als het aantal ziekenhuisbedden in de regio zo sterk omlaag gaat als voorgesteld door de PvdA, zal dit gepaard moeten gaan met invulling van de vrijkomende ruimte voor andere bestemmingen. Genoemd worden uitbreiding van de poliklinische mogelijkheden en de dagverpleging. Tevens staat de werkgroep voor, in vrijkomende afdelingen, als dat mogelijk is, verpleeghuis- of verzorgingshuiscapaciteit onder te brengen. Door in staat is om de verschuiving op te vangen, waar toe een beperkt aantal kwantitatieve maatregelen (dit is: uitbreiding van het aantal werkers in deze sector en vergroting van de financiële mogelijkhe den, red.) voldoende is. Gedacht moet worden aan uitbreiding en betere spreiding van het aantal huisartsen, extra krachten in de gezinszorg, „ont dooien” van vacaturestops bij het algemeen maat schappelijk werk en aanpassing van het aantal wijkverpleegkundigen aan de vraag.” De werkgroep vindt echter dat uitbreiding niet automatisch moet worden toegestaan. Bij de ver schillende vormen van hulpverlening wordt grote re efficiëntie en meer samenwerking nodig geacht; de huisartsen moeten vaker zelf een diagnose kun nen stellen. Invloed van de gemeenten en de politiek op deze versterking van de eerste lijn wordt door de werk groep dringend aanbevolen. Bij de door de werkgroep voorgestelde vermin dering van het aantal ziekenhuisbedden in Kenne merland is rekening gehouden met de indeling in drie types ziekenhuizen met oplopend aantal speci alismen, zoals de Stichting Samenwerkende Ken- nemer Ziekenhuizen (SSKZ) die in 1977 aangaf. De zelfstandig door een klein ziekenhuis uit te voeren functies (het basis-ziekenhuis van de werkgroep), die door fusie of samenwerking met een ander basis-ziekenhuis uitgebreid kunnen worden en de centrumfuncties, die vooral worden toegedacht aan de Haarlemse ziekenhuizen EG en Mariastich ting. Allereerst omdat uitspraken over werk gelegenheid als hoogste prioriteit geen lippendienst mogen blijven. „De zinvol heid van bepaalde investeringen moet zichtbaar worden gemaakt”. Daarnaast is het zo dat Estel, waar Hoogovens toe behoort, een multinationaal bedrijf is. En wat logisch is voor Estel is nog niet altijd goed voor zinvol werk in de Nederlandse staalindustrie, vandaar dat de bonden er bovenop zitten. Ten slotte wees Krul erop hun droefenis zijn de bonden daar even min in gehoord maar zij bestrijden de noodzaak van het project niet. Krul, die ook het woord voerde namens collega’s van het CNV en de Vereniging van Hoger Personeel bij Hoogovens, noemde drie redenen waarom de bonden betrokken moeten worden bij voorgenomen finan ciële hulp van de rijksoverheid. deze invulling dalen de vaste kosten voor de overblijvende ziekenhuizen, is de verwachting bij de werkgroep. De enig andere genoemde mogelijkheid om tot bezuiniging te komen in de ziekenhuissector is de sluiting van een of meer ziekenhuizen. Als voor naamste nadeel van een dergelijke beddenvermin dering noemt de ontwerp-nota het feit dat de sprei ding en de bereikbaarheid van de ziekenhuizen in de hele regio Kennemerland zal verminderen. Handhaving van alle ziekenhuizen betekent een geruststelling voor de gemiddelde burger; er is altijd wel een ziekenhuis in de buurt, aldus de nota. Het kleiner worden van de ziekenhuizen kan betekenen dat het aantal specialisten ook afneemt. De PvdA komt in de nota tot een kleiner aantal specialisten dan nu in de ziekenhuizen werkzaam is. In de praktijk kunnen de aantallen variëren, menen de opstellers; het gaat meer om de gedach tengang. In de nota zijn slechts richtgetallen ge noemd. Maar een basisziekenhuis heeft nu eenmaal minder te bieden dan een ziekenhuis met een iets ruimer pakket, of een ziekenhuis met een centrum functie. Er zullen dan ook op den duur wat plaatsen voor specialisten gaan verdwijnen, stelt de nota. De PvdA-werkgroep heeft Kennemerland met zijn huidige acht ziekenhuizen in drie deelgebieden opgesplitst, waarmee een zo breed mogelijke sprei ding van de voorzieningen die de ziekenhuizen kunnen bieden wordt voorgestaan. In Velsen- Noord, om de eerste regio bij de kop te nemen, moeten twee basisziekenhuizen blijven bestaan. Het Rode Kruis ziekenhuis (nu: 257 bedden in Beverwijk) moet, zo geven de leden van de werk groep aan, samengaan met het Heemskerkse St. Jozefziekenhuis (252 bedden). Een bestuur en één medische staf hebben dan de zorg voor een zieken huis in twee plaatsen, met in 1990 nog maximaal 400 bedden. In Velsen-Noord, zo geeft de ontwerp-nota aan, moeten dus ongeveer 110 bedden verdwijnen. In de regio Velsen-Zuid en Haarlem-Noord kun nen een kleine 280 bedden verdwijnen, aldus de nota. Ook hier worden twee basisziekenhuizen met samen 400 bedden voldoende geacht. Het Zeeweg- ziekenhuis in Velsen (nu nog 302 bedden) en het Joannes de Deo-ziekenhuis (nu 325 bedden) in (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG De Rijksoverheid zal het Hoogovens-concern in de ko mende jaren nog met honderden mil joenen guldens moeten steunen. Al dus vakbondsman Henk Krul dins dagavond tijdens een persconferen tie nadat hij vergezeld door vier colle ga’s een gesprek had gevoerd met minister Van Aardenne (economi sche zaken). Aanleiding voor dat on derhoud was de beslissing van de bewindsman het staalbedrijf te hel pen aan 350 miljoen gulden in de vorm van achtergestelde leningen. dat de minister zelf een sectorbeleid zegt te willen voeren. In de staalsector is daar bij uiteraard ook een rol voor werkne mersvertegenwoordigers weggelegd. „We zijn er niet alleen voor lullige boodschap pen als er afgebouwd moeten worden zoals bijvoorbeeld in de scheepsbouw of bij Van Gelder. We wensen ook bij de opbouw betrokken te worden. Bij Hoog ovens moet dat gebeuren via de paritaire commissie innovatie waarin bedrijfslei ding en werknemers hun representanten hebben zitten”. Vermoedelijk pas volgende week zal de interpellatie kunnen plaatsvinden die het tweede-kamerlid Van der Hek dinsdag heeft aangevraagd over de steunverlening aan het staalconcern. Kamervoorzitter Dolman zal daarover hoogstwaarschijn lijk donderdag pas zekerheid kunnen ver schaffen. ook, dat GS de minister- er op attenderen, dat de Krul (Industriebond-FNV) stelde dat er geen problemen zullen zijn indien directie en bonden het eens zijn over investerin gen waarbij de steun van de overheid wordt gevraagd. Indien de meningen uit eenlopen zou in het vervolg het verslag van de discussie binnen het bedrijf aan de bewindsman moeten worden overlegd vóórdat deze beslist. Een stap vooruit, aldus Henk Krul, die eerder had meege- stemming, functieverdeling en het vast stellen van het aantal ziekenhuisbedden vooral een taak voor de provinciale, re gionale en gemeentelijke overheid. De overheid moet een efficiënte en eerlijk verdeelde goede gezondheidszorg voor iedereen garanderen, betoogt de werk groep in de ontwerp-nota. De samenstel lers hebben meer gedaan dan alleen bij de SSKZ gekeken. Ook is het oor te luisteren gelegd bij het College voor Ziekenhuisvoorzieningen (CvZ). Op ba sis van de normen van dit college is het aantal in te leveren bedden per deelge bied door de werkgroep vastgesteld. Voorts is geluisterd naar het zieken fonds Spaarneland. Dit ziekenfonds heeft geruime tijd terug voorgesteld vrij komende ruimte in ziekenhuizen na het verminderen van het aantal ziekenhuis- HAARLEM. Het CDA-statenlid Steltenpool heeft in schriftelijke vragen GS van Noord-Holland ver zocht de staatssecretaris van econo mische zaken er op te wijzen, dat het achterwege blijven van steun aan het Zuiderzeemuseum in strijd is met de bevordering van het toerisme in eigen land. Het later gereed ko men van het buitenmuseum in Enk- huizen zal volgens Steltenpool nade lig zijn voor de middenstand ter plaatse. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De gedachtengang die uit de ontwerp-nota van de PvdA-afdelingen in Kennemerland over de ziekenhuizen spreekt is niet geheel nieuw. Spreiding van de ver mindering van het aantal bedden over de ziekenhuizen in de regio is door de stichting Samenwerkende Kennemer Ziekenhuizen (SSKZ) in een beleidsplan neergelegd, dat ech ter niet verder gaat dan een vermin dering van de beddencapaciteit met voorshands ongeveer tien procent. De discussie over het (afgeketste) voorstel om in Haarlem te komen tot een fusie-ziekenhuis samenges teld uit Elisabeth Gasthuis, Marias tichting en eventueel Diaconessen huis galmt nog steeds na. De werkgroep schroomt niet de gemeenten en de politici op de te maken keuzes te wijzen. Of de overmatige voorzieningen in de klinische sfeer blijven gehandhaafd, waardoor minder geld voor andere voorzieningen beschikbaar is, of de overmaat bij de ziekenhuizen wordt wat afge bouwd. De PvdA in Kennemerland, heeft zo blijkt uit de ontwerpnota, gekozen voor het laatste. Een definitieve versie van dit stuk volgt zodra de reacties van de PvdA-achterban, de andere politie ke partijen, belangstellenden en de instelingen in de gezondheidszorg binnen zijn. De nota zal gebruikt worden als voorbereiding op de discussie binnen de gemeenteraden van Kenne merland over de vermindering van het aantal zie kenhuisbedden. PIET ARP bedden om te zetten in verpleeghuisaf delingen. Op dergelijke dependance-af- delingen van verpleeghuizen kan een tekort in de verpleeghuissector dat voor 1990 op 540 bedden wordt geschat wor den opgevangen. Verpleeghuisafdelingen in de vrijko mende ruimtes van de ziekenhuizen zijn voor de PvdA-afdelingen alleen moge lijk, als die ruimtes niet benut hoeven worden voor extra poliklinische voorzie ningen of dagverpleging. Het afdwingen van samenwerking tus sen zieken- en verpleeghuizen dient door de plaatselijke overheid echter niet ge schuwd te worden, aldus de nota. Maar allereerst zullen de betrokken instellin gen zelf de mogelijkheden dienen af te wegen. Bij het opzetten van een samen hangend geheel aan gezondheidszorg voorzieningen als ziekenhuizen, ver pleeghuizen, verzorgingshuizen en eer stelijnsverzorging wordt vanzelf door de relatie met andere instellingen de zelf standigheid van ziekenhuis en de stich ting Samenwerkende Ziekenhuizen be perkt, verwachten de Kennemer leden van de PvdA. onderhandelingen tussen ministerie en Hoogovens. Ook nam de minister vervol gens zijn besluit zonder de bonden om advies te vragen. Krul sprak ’savonds echter van „een principiële doorbraak” omdat Van Aardenne had toegezegd geen beslissing meer te zullen nemen over steun zonder dat de vertegenwoordigers van het personeel tevoren met de concern- leiding zouden hebben gesproken. (Van onze redactie economie) DEN HAAG Het CNV wil zo spoe dig mogelijk een provinciale raad voor het bedrijfsleven, een Provincia le Sociaal-Economische Raad. Dit or gaan moet het provinciaal bestuur ge vraagd en ongevraagd advies kunnen geven over sociaal-economische vraagstukken van de provincie, zoals werkgelegenheid, ruimtelijke orde ning, milieu en onderwijs. De raad' moet worden samengesteld uit verte genwoordigers van het bedrijfsleven, werkgevers- en werknemersorganisa ties en deskundigen. Aanleiding tot het lanceren van dit plan, waarmee de organisatie van christelijke werkgevers instemt, is de houding van het provinciaal bestuur van Zuid-Holland. Het CNV verwijt dit bestuur laksheid en het niet willen or ganiseren van een goed gestructureerd overleg met het georganiseerde be drijfsleven en de vakbeweging. Het CNV heeft ook kritiek op het functio neren van de Provinciale Raad voor de Arbeidsmarkt en het contact van het gemeentebestuur van Den Haag met de vakbeweging. Het CNV zegt, dat het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland alleen maar overleg pleegt met de Kamers van Koophandel in de provincie. „Onbe grijpelijk. De indeling van de provincie in zes regio’s is aanvaardbaar, maar het -provinciaal overleg zal moeten worden gestructureerd en de juiste partijen zullen aan dit overleg moeten deelnemen. Dus ook de vakbeweging. Tot nu toe is het contact tussen provin cie en vakbeweging slecht”, aldus het CNV. Het Provinciaal Bestuur wordt ook verweten een afwachtende houding aan te nemen ten opzichte van het uitbrengen van de periodieke rappor tage voor de landelijke overheid. Bo vendien zijn de rapportages veel te laat, aldus het CNV. I i De PvdA-werkgroep zegt met deze nieuwe bed denaantallen voor 1990 ongeveer de richtlijnen van het college voor ziekenhuisvoorzieningen aan te houden, geënt op de norm van vier ziekenhuisbed den per duizend inwoners. De reden voor het opstellen van de nota is, aldus de samenstellers, dat de PvdA niet wil ontkomen aan „bezuiningen die in de gezondheidszorg bittere ernst zijn geworden”. Vermindering van het aantal bedden in de zieken huizen zal echter, zo vindt de werkgroep, gelijk dienen te lopen met versterking van de eerste lijn om de kwaliteit van de gezondheidszorg niet te verminderen. Met de eerste lijn, die vooropstaat bij de PvdA, wordt in de gezonheidszorg de behande ling door onder meer huisartsen, wijkverpleging en gezinszorg bedoeld. Nieuw is dat de regionale en plaatselij ke politiek zich met de zaak is gaan bemoeien. De PvdA in Kennemerland vindt het beslissen over onderlinge af- oeooraeeia waarna ue ivam de kans krijgt eventuele adviezen en opmerkingen in het geheel te verwerken. Verwacht wordt dat het definitieve plan en de daaraan gekoppelde aanvraag tot de realisering van het project nog eind dit jaar ingediend zulnnen worden bij de PPD en het ministerie van economische zaken. Een woordvoerder van de PPD deelde mee dat met name Mobil Oil interesse heeft getoond voor de aanlanding omdat deze maatschappij de komende jaren voldoende gas uit de Noordzee denkt te kunnen halen. Van een definitief besluit van de zijde van Mobil tot deelname aan het project is echter nog geen sprake. Als het Noordzeegas eenmaal aan land gebracht is, zorgt de Nederlandse Gasunie voor de aflevering daarvan aan „de klan ten”. De Gasunie heeft in Den Helder de beschikking over een installtie waarmee gas uit de Noordzee wordt gezuiverd. Volgens een woordvoerder zal de installatie die mogelijk op het Hoogovens-terrein verrijst bescheiden van omvang zijn. Door de leiding naar IJmuiden zou maximaal 25 miljoen kubieke meter per dag aangevoerd kunnen worden. De leiding krijgt in dat geval een doorsnee van ongeveer één meter. Het doorboren van de duinenrij hoeft volgens de Gasunie nauwelijks problemen op te leveren. „De parktijk leert dat het mogelijk is ieder plantje bij wijze van spreken na het leggen van de leiding op de oude plaats te herplanten zodat niet meer te zien is waar de ingreep heeft plaatsgevonden,” aldus een woordvoerder van de Gasunie. De komende weken zal overleg gevoerd worden tussen alle betrokken partijen over de vraag hoe het project zo snel en rendabel mogelijk gerealiseerd kan worden. Een woordvoerder van de NAM daarover: „De oliemaatschappijen op de Noordzee zijn natuurlijk eikaars concurrenten, maar als het verstandiger is het gas door één of meerdere gezamenlijk aan te leggen leidingen aan land te brengen, zal dat wel degelijk overwogen worden, de onderhandelingen zullen zich vooral toespitsen op de kosten die uiteraard op billijke wijze verdeeld moeten worden.” Hij wil president opening van het museum op 28 mei door de koningin een „schijnverto ning” gaat worden, wanneer het bui tenmuseum niet normaal volgens de plannen wordt voltooid. Steltenpool heeft aan GS gevraagd om een overzicht van de kosten en baten van de voltooiing van het museum en het eventuele uitstel daarvan. Daarbij zou dan wel de schade van een nega tieve regeringsbeslissing, in de vorm van WW-uitkeringen en hogere con- serveringskosten, moeten worden meegerekend. „Randstedelijke voorzieningen als Spaamwoude en Het Twiske hebben mijn hoogste prioriteit. De bezuinigingen zul len daarom geen directe gevolgen hebben voor deze recreatiegebieden”, aldus de staatssecretaris.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9