OP LUCHTHAVEN SCHIPHOL Werkloosheid in Werktijdverkorting Noord-Holland voor 315 werknemers naar dieptepunt afhandelingsbedrijf D Provincie heeft nog veel meer bouwplannen I POSTCODE Qetürmi even doen. 76° FIEBO H Spaarpandbiljetten (5 jaar) gd Spaarpandbiljetten, looptijd 5 jaar. FEEST VOOR BOUWERS, NATUURMINNAARS IN MINEUR Duizenden huizen in groene Purmer Mensen, mensen... let op uw kroket. 1 ^Westland Utrecht Hypotheekbank 1980 DONDERDAG 13 NOVEMBER IJmond Zuid-Holland Hoofddorp Haarlem Bollenstreek W/JA PROVINCIE 11 (Van een onzer verslaggevers) o- te' ptt post Als we nu allemaal altijd de postcode bij ons eigen adres schrijven, dan maken we het mensen die terugschrijven heel makkelijk! een >ron- ig- die trak- rlijke Mensen, mensen.slik toch niet alles voor uw goeie geld. U betaalt maar al te vaak voor topkwaliteit, maar helaas krijgt u dat niet altijd. Neem geen risico, kom direkt naar Febo. Daar krijgt u uitsluitend 'n kroket die gemaakt is van puur mager rundvlees, krachtige bouillon en pittige ragoüt. Bij elke Febo wordt u zo’n bovenste beste kroket geserveerd. Gegarandeerd. cher >n- vise- n- de m. echt seft x>n- snde dkorn ids- SCHIPHOL. Het afhande lingsbedrijf Aero Groundservices BV op Schiphol heeft toestem- j ming gekregen voor het invoeren van werktijdverkorting. De maat- regel, waarvoor dinsdag toestem- H Het huidige raitepercentage is 10,6%. Iroeit I MS ineen vaste looptijd van 5 jaar naar f 1.(XX),-. V/0 resp. 15.(XX),-. Aan toonder. Het huidige aankoopbedrag is f600,- resp. 131XX),- (door afronding op f 5,- resp. 125,- naar beneden wordt het effectief rendement ca. 10.76%). Dagelijks ingaande rente. ming werd verleend, is reeds per 1 november ingegaan. Dit heeft de directeur van AG, Drs. J. C. van Balen, meegedeeld. (Van een onzer verslaggevers) -- PURMEREND. Van de offi ciële groeikernen in het noorden van de provincie Alkmaar, Hoorn en Purmerend is Pur merend de laatste jaren het sterkst in geplande groei achter gebleven. Volgens de taakstelling hadden in de periode 1978 tot en met ’80 in Purmerend 3128 huizen moeten verrijzen. Er werden er slechts 1851 gebouwd, 59 percent. Alkmaar bijvoorbeeld verwezen lijkte in diezelfde periode 72 per cent van het taakstellend pro gramma. Purmerend kan nu ech ter de achterstand gaan inhalen. Vandaag zijn de eerste palen ge slagen en gingen officiële spaden in de grond in: de start van een omvangrijke bebouwing van de Purmer en Gors-Noord. Purmer end heeft momenteel ruim 32.000 inwoners. In 1990 moeten dat er 65.000 zijn. (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE) «t Het Tegen deze achtergrond moet de start Voorzover bekend is AG het eerste op Schiphol gevestigde luchtvaartgebonden bedrijf dat werktijdverkorting heeft aan gevraagd en gekregen. Wanneer de situa tie van nu gehandhaafd blijft, verwacht Van Balen niet te hoeven overgaan tot gedwongen ontslagen. AG heeft dit jaar twee voor het bedrijf zeer belangrijke klanten verloren, Natio nal Airlines en Braniff. Deze Amerikaan se luchtvaartmaatschappijen hebben dit jaar hun diensten op Amsterdam, mede als gevolg van de felle concurrentiestrijd op de noordatlantische route, gestaakt. National Airlines stopte met de dienst De arbeidsmarktsituatie in de Meerlan den werd eveneens slechter. De werkloos heid steeg met 28 tot 662 mannen en vrouwen. Hier stond vorige maand een openstaande vraag van 932 tegenover, 113 vacatures minder dan in september. De werkloosheid is overigens met 1,8 procent van de beroepsafhankelijke bevolking ge ring. Per gewestgemeente zijn de aantal len: Aalsmeer 83, Haarlemmermeer 487 en Uithoorn 92. De bouwsector telt de meeste werklozen in dit gewest. Naast de vraag of een nieuwe grote bouwplaats moet worden aangewezen, is gezien de ook daar bestaande ein digheid van de ruimte de vraag even zeer gerechtvaardigd of verdere uitgroei verantwoord is. In dit verband zal bij voorbeeld aan een discussie over een verdere uitbouw van Purmerend niet zijn te ontkomen, aldus Van der Knoop. De gedeputeerde noemde het overi gens een illusie, dat Amsterdam zijn woningbehoefte zonder overloop zelf had kunnen en kan opvangen door gaten op te vullen en dichter te bouwen. Hij vond dat een „fabel”, die niet krachtig genoeg kon worden weersproken. der baan steeg met 1,8 procent en kwam daarmee op 17.180. De totale vraag naar personeel daalde met 13,5 procent tot 11.551. Vorig jaar oktober was in deze provincie juist sprake van een stijging van het aantal vacatures en een afname van de werkloosheid, zo blijkt uit cijfers van het arbeidsbureau. Zuid-Holland kreeg eveneens met een flinke stijging van de werkloosheid te maken. In oktober waren 33.390 mannen en vrouwen zonder werk, een verhoging met 3,2 procent. Bij de mannen bedroeg in Leiden de toename 205, Den Haag 222 en Rotterdam 101. Het aantal vrouwen zon- op dit moment van de bebouwing van de Purmer een pijnlijk moment zijn voor sommige politici. Voor een oplossing voor een betrekkelijk korte termijn moet men onomkeerbare ruimtelijke processen in gang zetten, die een definitief stempel zetten op steeds kostbaarder en schaarser landschap. Daarbij komt dat overloop op den duur tot een versterkte druk op de woningmarkt in de overloopgebieden zelf zal leiden (als de kinderen van de overlo pers om een woning gaan vragen). Daar om heeft het provinciaal bestuur van Noord-Holland een paar jaar geleden in de Nota Ruimtelijke Ontwikkelingen in Noord-Holland (NORON) voor de langere termijn een punt achter het overloopbe- leid willen zetten. Noordhollands gedeputeerde voor de Ruimtelijk Ordening Van der Knoop be ziet de start van de bebouwing van de In het gewest Haarlem nam de werk loosheid eveneens verder toe met 51 man nen en 46 vrouwen. De 1281 werkloze mannen vormen 2,4 procent van de afhan kelijke beroepsbevolking en de 809 vrou wen 4,1 procent. Gemiddeld is in Haarlem 2,8 procent zonder werk. Dus belangrijk minder dan in heel Noord-Holland. In mei was overigens in Haarlem nog maar 1,8 procent werkloos. De dalende lijn in het aantal vacatures zet bovendien verder door. In de metaal blijft een „redelijke” arbeidsmarkt, maar de vraag naar werk nemers neemt wel geleidelijk af. De auto branche maakt slechte tijden door, wat is terug te vinden in de sterke daling van de behoefte aan personeel. In de bouwsector blijkt de vraag naar jeugdigen volledig te zijn vervallen, terwijl over de hele linie minder vacatures zijn. In de kantoorsec- tor stijgt het aantal geregistreerde werklo zen belangrijk en ook in de horeca. De stijgende lijn is eveneens waarneembaar bij personeel in algemene dienst. Het be treft veelal buitenlanders, die door taal problemen nauwelijks plaatsbaar zijn. De werkloosheid in de gewestgemeenten: Bennebroek 18, Bloemendaal 73, Haarlem 1658, Haarlemmerliede 20, Heemstede 135 en Zandvoort 186. (Van der Knoop was bij de behandeling van het streekplan Waterland in 1974 indiener van de motie, waarmee de be bouwing van de Purmer werd beperkt tot het noordelijke stuk. De motie werd aangenomen, nadat een motie van IJff om helemaal af te zien van bebouwing van de Purmer was verworpen). Van der Knoop wees er op, dat het overlöopbeleid een „kanalisering” was van een „reeds veel eerder in gang gezet spontaan proces”. Wel gaf hij toe, dat de soort woningzoekenden thans veran derd is, hetgeen betekent dat zij meer gebaat zijn bij woningbouw in en direkt rondom de stad. Afhandelingsactiviteiten bij een vliegtuig op de luchthaven Schiphol. begin dit jaar, kort na de overname van dit bedrijf door de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij Pan Am. Braniff stop te een maand geleden met de vluchten tussen Schiphol en de Verenigde Staten. Daarnaast hebben veel luchtvaartmaat schappijen, die door AG op Schiphol wor den afgehandeld, de frequenties van hun diensten op Amsterdam voor het komen de winterseizoen beperkt. Zo heeft bij voorbeeld de Engelse luchtvaartmaat schappij British Caledonian Airways, het aantal retourvluchten per week op Schip hol gedurende het winterseizoen terugge bracht van 51 naar 38. Gedurende de maand oktober vertoon de de werkloosheid in de IJmond een lichte stijging. Bij het Gewestelijk Ar beidsbureau in Beverwijk stonden op het eind van deze maand 1228 mannen als werkzoekenden ingeschreven tegen 1172 op de begindatum van oktober. Dit houdt in een stijging van 3 procent. Voor de vrouwelijke beroepsbevolking wordt ge meld een stijging van 8,1 procent (37 in schrijvingen), waarmee het aantal werk zoekenden voor die categorie op 920 kwam. Voor de geregistreerde werkzoekenden luidt het totaalcijfer 2148 wat neerkomt op 4,1 procent van de beroepsbevolking voorzover in loondienst. Voor de gemeenten Beverwijk en Vel- sen is opvallend het relatief grote aantal jongeren bij de vrouwelijke werkzoeken den. Hierover komen achtereenvolgens in de registratie voor de cijfers 100 (op in totaal 261 ingeschrevenen) en 122 (op to taal van 308). Het G.A.B. „IJmond” ver staat onder jongeren de leeftijdsgroep on der negentien jaar. Bij uitsplitsing naar beroep was gedurende oktober opvallend de relatief grote werkloosheid in de secto ren metaalbewerking (174), kantoorperso neel (384) en ook de bouwvakken (185). Daartegenover staan voor gemelde be roepsgroepen vraagcijfers van achtereen volgens 386, 18 en 8. Purmer met gemengde gevoelens. Voor een bepaalde categorie woningzoekenden betekent het een oplossing. Zo gezien is het slaan van eerste palen dus een vreug devolle gebeurtenis. Hij moet dat echter vaststellen ondanks zichzelf, want de aan tasting van de Purmer gaat hem persoon lijk erg aan het hart. Consequentie van niet bebouwen van de Purmer zou echter betekenen een verstening van de Haar lemmermeer (niet 15.000 woningen tussen Haarlem en Hoofddorp, maar 30.000). Voor Amsterdams wethouder voor her huisvesting Wolffensperger (D’66) geldt hetzelfde. Vanuit het D’66-standpunt zou hij moeten kiezen tegen overloop en een versterking van de stad nu. De dagelijkse taferelen in de hal van „herhuisvesting” dwingen hem een andere positie te kiezen: huizen, huizen en nog eens huizen, kan me niet schelen waar”. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De werkloosheid in Noord-Holland blijft voortdurend stij gen en bereikte de vorige maand met een aantal van 37.564 al meer dan vijf procent van de afhankelijke beroepsbevolking. Een dieptepunt in de provin cie; vorig jaar oktober was nog maar 3,8 procent zonder werk. Vooral de bouw- en metaalsector maken moeilijke tijden door. De vraag naar personeel daalt steeds verder en nadert momenteel de 1 procent. In de Bollenstreek is de werkloosheid ook sterk gestegen. Het aantal werkzoe kende mannen kwam op 525 (2,6 procent) en vrouwen 315. Een toename met respec tievelijk 71 en 51. Het aantal jongeren stabiliseerde zich op circa honderd. Wel een verdubbeling ten opzichte van 1979 overigens. De vraag naar arbeidskrachten daalde met zestig tot 214. Voornaamste oorzaken zijn de beëindiging van seizoen- werkzaamheden in de bloembollensector en de economische malaise. In de bouw sector is sprake van een dieptepunt; nieu we projecten komen niet meer van de grond, aldus het arbeidsbureau. In bouw en bloembollensector wordt toenemende werkloosheid verwacht. Haarlem-Leiden (de Bollenstreek dus- red.) zal moeten zijn of versterking van de as Haarlem-Haarlemmermeer-Schip- hol, zal nader moeten worden bestu deerd”, aldus Van der Knoop. De gede puteerde sloot een verdere uitbouw van Purmerend niet uit: Gelet op de besluit vorming over het Amsterdam-Noordzee- kanaalgebied, moet bijzondere aan dacht worden besteed aan Zaanstad. Gezien de ruimtelijke spreiding van de woningbehoefte, was naar zijn mening niet te ontkomen aan een tweede „ont- wikkelingsas” behalve de „as” Amster- dam-Weesp-Almere”. „Of dat een as (vervolg van pagina 1) Gedeputeerde Van der Knoop wees in zijn toespraak bij de eerste paal voor de Purmerbebouwing op de noodzaak van bouwplaatsen langs bestaande weg- en railverbindingen, dichtbij bestaande verzorgingscentra. Nieuwe ontwikkelin gen zouden zoveel mogelijk moeten wor den beperkt en gebundeld. Dat was al leen al uit economische overwegingen een noodzaak. Een positief beeld op de arbeidsmarkt is in de huidige situatie de stabilisatie van het aantal werkloze mannen onder de 19 jaar en een daling zelfs bij de vrouwen in dezelfde leeftijdsgroep. De vraag naar jongeren liep overigens met 420 terug naar 1540 vacatures. In oktober waren 4660 jeugdigen werkloos. Er kwamen 450 bouwvakkers zonder werk, waarmee het totaal op 3200 kwam. Daar stond in okto ber een dalende vraag van 520 man tegen over. Vooral timmerlieden in de burger en nieuwbouw zijn de dupe van de ongun stige ontwikkelingen. Veel jongeren daar entegen vonden in de bouw werk. In de metaalsector groeide het aantal werklo zen met 350 tot 3010. De belangstelling voor arbeidskrachten daalde ook hier en wel met 450 naar 2320 vacatures. De werk loosheid trof vooral constructiebankwer- kers, cv- en elektromonteurs. Er is wel vraag naar 330 man walspersoneel, maar daar staat niet één aanbod tegenover. Totaal waren in oktober 23.727 mannen zonder werk. Bij de vrouwen steeg de werkloosheid met ruim vierhonderd tot 13.837. Dit komt overeen met meer dan zeven procent van de afhankelijke beroepsbevolking. Dit werd voornamelijk veroorzaakt door moeilijkheden in de kantoor- en horeca- sector, winkel- en geneeskundig perso neel. In de groep maatschappelijk werk is het aanbod nu 620 en de vraag 50. De werkloosheid in het onderwijs naam daar entegen af. H.tiriem. I;Fcdenkspjrk 1 'hoek Houtplein, 9151 Een andere belangrijke klant van AG is de Nederlandse charterluchtvaartmaat- schappij Transavia. Deze onderneming heeft momenteel een aantal van haar vliegtuigen verhuurd aan buitenlandse luchtvaartmaatschappijen. Dit mede om de sterke daling van het vliegvakantiever- voer op te vangen. AG heeft momenteel afhandelingscontracten met 21 lucht vaartmaatschappijen die lijndiensten op Schiphol uitvoeren. De a handeling van chartervluchten ligt momenteel geheel stil. Oprukkende woningbouw in de nog groene Purmer. met als een gevolg een toenemende druk op de woningmarkt. Deze groep woning zoekenden is beter geholpen met een klei ne woning dicht bij de gezellige binnen stad, dan met een groot huis in een groei stedelijke buitenwijk. Dit beeld wordt nog wat ingewikkelder gemaakt door de ge zinshereniging van buitenlandse werkne mers, die althans financieel gezien belang hebben bij de betrekkelijk goedko pe huisvestingsmogelijkheden van de wat oudere in de woningvoorraad. Hoewel, in theorie, deze laatste groep geholpen zou zijn met doorstroming door overloop, kan worden gesteld dat het groeikemenbeleid niet langer het juiste antwoord is op de huidige behoefte aan woningen. Zeker voor Amsterdam is overloop zoetjes aan niet meer, dan een „half antwoord”. De werktijdverkorting, die voorlopig voor zes weken mag worden ingevoerd (de maximale termijn) heeft betrekking op de 1 diensttijden van 315 personeelsleden. In totaal telt het bedrijf op Schiphol 515 medewerkers in vaste dienst. Van Balen verklaarde dat naar alle waarschijnlijk heid gedurende het gehele winterseizoen 80/81 werktijdverkorting noodzakelijk zal zijn. De verkorting van de werktijd wordt verkregen door personeelsleden later in dienst te laten komen en eerder naar huis te laten gaan. De 315 personeelsleden voor wie de maatregel van kracht is, zullen langs deze weg gemiddeld 20 procent min der werkuren maken. De maatregel is volgens directeur Van - Balen het directe gevolg van de teruggelo- pen activiteiten van de luchtvaartmaat- schappijen. Volgens zijn zeggen liggen er geen interne problemen binnen het be drijf aan de maatregel ten grondslag. Voor de voorvechters van een groene Purmer is het een droeve dag. Jarenlang is er geknokt om de verstening van de polder tegen te houden. Thans mag men hopen en bidden dat althans het zuidelijke stuk van de Purmer groen blijft. Het start sein voor de bebouwing van de Purmer komt merkwaardig genoeg in een periode, waarin zich zowel op provinciaal politiek niveau, als in politiek Amsterdam een voorzichtige meerderheid begint af te te kenen tegen het gangbare „overloopbe- leid”. Dat is tenminste de conclusie, die men met de nodige omzichtigheid mag trekken uit de discussie over het ruimte lijk plan voor Noord-Kennemerland. Op korte termijn eist Amsterdam nog een omvangrijke hoeveelheid huizen in de groeikernen voor zich op (in de Purmer 70 percent van de woningen). En zelfs deze hoeveelheden zijn niet voldoende om de schrijnende woningnood van de hoofd stad te lenigen. Vandaar dat ook nog wordt onderzocht of bijvoorbeeld bij Weesp kan worden gebouwd (gunstig aan de spoorlijn gelegen). Of in de Bovenker- ker-polder tussen Amstelveen en Uit hoorn (aan het tracee van een verlengde railverbinding tussen Amsterdam en Am stelveen). Vandaar, dat wordt aangedron gen op een intensivering van de bouw in Almere (aan de Flevospoorljjn, in combi natie met de Schipholspoorlijn waar schijnlijk tevens een nieuwe snelle rail verbinding tussen de Randstad en Gro ningen). Voor de lange termijn heeft het bestuur van de hoofdstad echter gekozen voor een versterking van de woonfunctie in Am sterdam zelf. Voor woningbouw in en in de onmiddellijke nabijheid van de stad. Men heeft ingezien dat de huidige vraag naar woningen kwalitatief steeds minder past in de overloopfilosofie. De keus voor huisvesting van het teveel aan woningzoe kenden uit het zuiden van de provincie in groeikernen in het noorden was destijds het gevolg van de naoorlogse geboorten explosie. De geboortenpiek uit de jaren 1946/47 leidde twintig jaar later tot een overmaat aan jonge gezinnen, met bijbe horende woonwensen. De grote hoeveel heid eengezinswoningen in ruim opgezet te nieuwbouwwijken was daarop het pas sende antwoord. De laatste jaren doet een andere groep woningzoekenden steeds meer van zich spreken. Jongeren vanaf 18 jaar hebben een officieel erkend woonrecht gekregen. Het aantal echtscheidingen nam sterk toe, Vorig jaar heeft AG op Schiphol 1.243.000 passagiers afgehandeld (exclu sief Transavia-passagiers). Dit jaar zal dit aantal volgens Van Balen rond de 1.155.000 komen te liggen. Het aantal afge handelde toestellen bedroeg in 1979 14.223 en zal dit jaar niet hoger komen dan 13.200. Alleen de vrachtafhandeling blijft op peil. Vorig jaar werd door AG 59.000 ton vracht verwerkt. Dit jaar mogelijk 60.000 ton. Van Balen wilde geen financiële gege vens verstrekken. Hij volstond met de mededeling dat 1980 vermoedelijk zonder verlies zal kunnen worden afgesloten. Ook in 1978 en 1979 is AG uit de rode cijfers gebleven. AG is een honderd pro cent dochtermaatschappij van het Ver enigd Cargadoorskantoor te Amsterdam (VCK). AG is na de KLM de grootste afhandelingsmaatschappij op Schiphol. (ADVERTENTIE)

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 11