BESTE OPLOSSING AFGEWEZEN DOOR PROVINCIE Bridgenieuws NIEUW Comité Politie grijpt brokkenmaker Huur renovatiehuizen Melkauto verliest deel van lading kinderzegels benadeeld Pandbriefbiljetten (5 jaar) Ig ■I havcn- berichten Bloemenbuurt weer hoger i ll Sé® k Nieuwe man op secretarispost Jeugd uit Nieuwied in Beverwijk RENTETARIEVEN SPAARDEPOSITO’S. J. A. k. d. Meer LIPS-DEALER SLEUTEL-SERVICE Benoeming leden in sociaal-cultureie projectgroep Bestuursvergadering „Velser Gemeenschap (Q? Westland Utrecht Hypotheekbank lil 1 ■i 13 1980 IJMOND DONDERDAG 13 NOVEMBER estraat opge- I mte. 100, sen, Doorgereden na aanrijding 4 aar 'v het en LIPS-KESO- sleutels Licentiehouder: Binnenweg 73 - Heemstede Tel. 023-280490 Lid N.S.S.G. verdeling in deze tussen „Velser duin” en „Heemswijk”. Reistijd V J LIPSj van lichamelijk en zieke bejaarden is evenwel nog niet opgelost. Er vindt op het ogenblik een uitvoe- q rig overleg plaats over een taak- Vaste Rente 10 10 Wo 9 8y?/o 8'/,% Taakverdeling VELSEN/SANTPOORT. Bewoners van 36 renovatiehuizen in de Santpoortse Bloemenbuurt wacht een financiële tegenvaller. De huur van hun woningen wordt na de opknapbeurt niet met 133 gulden, maar met 163 gulden verhoogd Dilemma Pandbriefbiljetten, looptijd 5 jaar. 'O Het huidige rentepercentage is 10’/2% (effectief rende ment ca. 10.50%). In coupures van f 1.000,- en f 10.000,-. Aan toonder. Groeit in 5 jaar naar resp. f1.647,- en f 16.470,-. Na twee jaar reeds inwisselbaar tegen rente-aanpassing. Rente ingaande de le of 16e van de maand. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMOND. In 1979 is het in 1978 geopende nieuwe verpleeg huis Velserduin begonnen met de dagbehandeling van lichamelijk zieke bejaarden. In 1980 kon ook een begin worden gemaakt met de dagbehandeling van geestelijk gestoorde bejaarden. Voor deze groep patiënten diende Velser duin ook de noordelijke IJmond te verzorgen. Inmiddels wordt daar in Heemskerk begonnen met de bouw van het verpleeghuis „Heemswijk” en dat is te be schouwen als een samenvoeging van „Zeevanc” in Wijk aan Zee en het St. Jozef Verpleeghuis in Heemskerk, die worden heven. Het probleem van de dagbe handeling van lichamelijk geestelijk zieke bejaarden Looptijd 6 jaar 5 jaar 4 jaar 3 jaar 2 jaar 1 jaar Nadere informatie: 020-5912137 postgiro rijkspostspaarbank i ■O® I Dagbehandeling bejaarden in IJmond nog in impasse kunnen plaats- moeten zou (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) T 10F (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het comité kinderzegels in Velsen kampt na de eerste verkoopdag met een ernstig kastekort. Gebleken is dat dinsdag bij de zegelverkoop in het post kantoor aan de Lange Nieuwstraat per abuis velletjes met honderd zegels ver kocht zijn als velletjes met vijftig zegels. Hierdoor is een verlies ontstaan van 600 gulden. De vrijwilligsters van het comité, die elk jaar tot kerstmis in het postkantoor de zegels aan de man brengen, verzoeken de kopers van deze velletjes contact met hen op te nemen. Woensdag aangekomen: Henry Stahl, Kings Lynn. Woensdag vertrokken: Cleple Rdroj, IJ- muiden Hongarije; Alliance, IJmuiden, Whitby; South Star, Rotterdam. vaak in nood, of door het te lang in één houding zitten, of doordat zij onderweg niet naar het toilet kunnen, kortom door een reeks moeilijkheden die men zich ge makkelijk kan voorstellen. Wat de geeste lijk gehandicapte bejaarden betreft liggen die problemen veelal eenvoudiger. Zij er varen het reizen in doorsnee veel minder als onaangenaam en zitten niet zelden plezierig wat rond te kijken als tijdens een „uitje”. Er dient dus in die zin een duidelijk onderscheid te worden gemaakt tussen beide categorieën bejaarden die voor dag behandeling in aanmerking komen. Dinsdag aangekomen: Oil Explorer, Noordzee, Velsen; Titan Service, Cont Plat, IJmuiden; Anne Catherina, Manty- luc Florence SchrOder, Savannah, Vel sen; Tor Brittannia, Gothenburg; Jemrix, Goole, IJmuiden; Fridel, Whitby, IJmui den; Adriatic, Rotterdam, Velsen; Tropic, Mantyluoto, Westzaan. Uitgaande van die lange reistijden kwa men de besturen en directies van de beide verpleeghuizen tot de conclusie, dat dag behandeling van lichamelijk en geestelijk gehandicapte bejaarden eigenlijk in beide Overleg met de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid over de andere verde ling (beide categorieën in beide tehuizen) tehuizen vinden. In de B-lijn ging de zege naar Bakker en Draayer die maximaal scoorden (20) wat toch te weinig was om naar de hoogste afdeling te promoveren. Zij kwamen met 41 pnt. op de achtste plaats terecht. Wel zijn gepromoveerd de fam. Van der Berg (61) en de koppels Maas-Weijermans (61), Van Deursen-Van ’t Zant (54), Fictoor-De Vries (52), Van def Linden-Van Schinkel (49) en Bakker-Ten Broecke (47). Met de op dat moment beschikbare sur veillancewagens van de politie werden alle uitvalswegen van Velsen afgesloten en werd een intensieve speurtocht op touw gezet die al snel succes had. Op de Velserduinweg kon de Amsterdammer worden aangehouden. De man werd her kend door de beschadigingen aan zijn voertuig. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Dankzij een snelle actie van de gemeentepolitie van Velsen kon woensdagochtend een 66-jarige automobi list uit Amsterdam worden aangehouden die even tevoren een wielrijder had aange reden en zonder zich om het slachtoffer te bekommeren was doorgereden. handicapten en het andere tehuis de zorg op zich neemt voor de dagbehandeling van geestelijk zieke bejaarden. De Provin ciale Raad voor de Volksgezondheid moet de wensen op dit gebied uiteraard afwe gen tegenover vele andere prioriteiten op het terrein van de volksgezondheid in de provincie en dat zijn er nogal wat. Besturen en directies van „Velserduin” en „Heemswijk” zijn nu op het punt, dat zij de negatieve beslissing als onherroepe lijk accepteren. BEVERWIJK. Van 14 tot 16 novem ber zal het Jeugdorkest Neuwied een be zoek brengen aan Beverwijk en te gast zijn van de Stedelijke muziekschool. Za terdagmiddag 15 november om vier uur worden de Duise gasten in het Stadskan toor ontvangen door burgemeester A. J. Hubers. Gelijktijdig worden twintig jeugdlei ders uit Neuwied ontvangen die een oriën terend bezoek brengen aan Beverwijk. Zij worden begeleid door de wethouder voor jeugdzaken in Neuwied, de heer D. Rolle- patz. Deze heeft tien jaar aan één stuk de secretarispost bezet. Van het BSCR-be- stuur blijft hij ook na de bestuurlijke verandering deel uitmaken als vaste afge vaardigde voor de Raad van Kerken in Beverwijk, Heemskerk en Velsen-Noord. j Ander punt in de commissievergadering was het opknappen van Kleine Beecke- stein, een tweetal pittoreske panden aan de Santpoortse Hoofdstraat. De werk zaamheden zijn een week of wat geleden stopgezet, omdat bij graafwerk sommige muren van de twee huisjes zijn verzakt. De aannemer wist niet dat de panden geen fundering hadden. Gistermiddag moest Daarbij stuit men op niet eenvoudige problemen nu de naar de mening van besturen en directies van beide tehuizen beste oplossing door de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid definitief is af gewezen. Overigens heeft men wel begrip voor die afwijzing, maar daarmee is het probleem nog niet opgelost. Dagbehandeling van geestelijk zieke en lichamelijk gehandicapte bejaarden voor komt of stelt nog even uit de opneming in een verpleeghuis. De bejaarde blijft nog gedeeltelijk in de „thuissituatie” en dat biedt grote voordelen, want de stap naar een verpleeghuis is een zeer grote. Via de dagbehandeling in het verpleeghuis kan de bejaarde overdag toch profiteren van de therapiën, de verpleging en de verzor ging, waardoor hij of zij zich thuis dan vaak nog lang zelfstandig kan handhaven. Sinds de mogelijkheid er is van dagbe handeling veertien plaatsen in „Velser duin” zijn er ook ervaringen opgedaan. Een van die ervaringen is, dat de daarvoor in aanmerking komende patiënten die uit de noordelijke IJmond tot in Castricum en Uitgeest komen voor de dagbehande ling soms in totaal drie uren onderweg zijn, al of niet in rolstoelen in busjes. Die reistijd is vooral voor lichamelijk gehan dicapten te lang, want zij raken onderweg De uitslagen van de 4e ronde van de Butler- competitie luiden als volgt. A-lijn: fam. Zijlstra 19, Tervoor-Wittebrood 15, Porck-Steinberg 15, Baas-Hellingman 13, Van de Krol-Zandbergen 12, W. Groen-Van der Werff 12, G. Groen-Broek- hof 12, De By-Jongbloed 12, fam. Huismans 12, fam. De Jong 12, De Winter-Van Zanten 10, Kalshoven-Tabbers 10, mevr. Witters-Wermen- bol 9, Zwager-Koch 7, Van der Linden-Rynders 6, Sanders-Strengers 6, Schrama-Toeset 5, Post- ma-Keppels 5, Bakkum-De Vente 5, fam. Bink 5, Nathans-Schaafsma 5, Kemp-Missaar 0. B-lijn: Bakker-Draayer 20, fam. Van der Berg 16, Maas-Weijermans 16, Sanders-Van der Werff 15, Van Deursen-Van ’t Zant 13, Lips-Van ’t Zant 13, Hartman-Koot 13, Van der Linden-Van Schinkel 12, gebr. Elferink 12, Fictoor-De Vries 11, Dekker-Drenth 10, Bakker-Ten Broecke 9, Hubeek-Kooyman 7, Sc heffer-Vervaat 7, Bouw- man-Van der Linden 5, Copini-Van der Linden 5, Van Ravenswaay-Dekker 4, Fabel-Scheerder 2, fam. De Jager 1, Nieuwenhuizen-Zeegers 0. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. In de oktobervergade ring besloot de gemeenteraad tot instel ling van de „Projectgroep Sociaal-Cultu- rele Planning Beverwijk”. Namens de be volking en namens de werksoort vor- mings- en ontwikkelingswerk moesten toen nog vertegenwoordigers worden aan gewezen. Inmiddels zijn ter benoeming aan de raad voorgedragen namens de bevolking de heer A. W. Hartog met als plaatsver vanger de heer H. C. van Hattum en namens het vormings- en ontwikkelings werk mevrouw J. M. Wijnkoop-Baltus met als plaatsvervanger de heer L. Otte. „Velserduin” beschikt dus al over de mogelijkheid voor dagbehandeling van veertien bejaarden. „Nu „Heemswijk” wordt gebouwd mag die mogelijkheid worden uitgebreid tot vijfentwintig plaat sen, te verdelen over „Velserduin” en „Heemswijk”. Dat is een beschikking van het ministerie. Afgelopen zondag werd in Schevenin- gen het grote nationale jubileum-toernooi van de bridgebond gehouden. Niet minder dan 1008 paren traden aan. Een aantal dat nog nergens ter wereld aan een eendaags- bridgetoemooi had deelgenomen. Het evenement zal daarom worden aange meld bij de samenstellers van „Guinness World Book of Records”. Het Velsense echtpaar Bink (BOC) leverde de schitte rende prestatie door zich als 19e te klasse ren en daardoor zal de bondspennings- meester en zijn echtgenote op 22 novem ber in de finale waarvoor 40 koppels zich hebben geplaatst uitkomen. Daarbij komt nog een kink in de kabel, want toen de bouwplannen voor „Heems wijk” werden ontworpen was de dagbe handeling van bejaarden nog zo nieuw, dat daarmee in het bouwplan qua ruimte en voorzieningen geen rekening is gehou den. Nu heeft men elf plaatsen toegewe zen gekregen en probeert men binnen de bestaande plannen daarvoor nog ruimte te creëren. Dat blijkt geen eenvoudige zaak te zijn, want de te creëren ruimte moet binnen het bouwplan als het ware worden afgetrokken van de ruimte die in het verpleeghuis al een zinnige bestem ming had. Er is een goed overleg gaande tussen de beide tehuizen. Men houdt elkaar op de hoogte van eikaars vergaderingen en naar verwacht kan ook een gemeenschappelijk opnamebeleid worden verwacht. De knoop of „Velserduin” of „Heemswijk” nu de dagbehandeling van de lichamelijk gehandicapte bejaarden zal verzorgen is nog niet doorgehakt. Als bijvoorbeeld be sloten wordt tot dagbehandeling van de geestelijk zieke bejaarden in „Velser duin”, waar men op dit terrein al enige ervaring heeft, dan gaat zich het omge keerde afspelen als nu het geval is, want dan zullen de Velsense lichamelijk gehan dicapte bejaarden voor de dagbehande ling op en neer moeten reizen naar Heemskerk, met de voor deze groep dan kwalijk lange reistijden. Dr. A. J. Schilstra, directeur van het Medisch Centrum Velsen (Zeewegzieken- huis en „Velserduin”), die ons inzake deze problematiek te woord stond, heeft er evenwel alle vertrouwen in, dat men op basis van een goede samenwerking met „Heemswijk” in elk geval tot de voor de bejaarden best mogelijke oplossing zal komen, ook al zal dat dan geen ideale zijn. Dat werd gistermiddag bekendgemaakt in de commissievergadering Volkshuis vesting in het stadhuis van Velsen. Bij een eerste berekening had de gemeente be raamd dat de huur na renovatie met 133 gulden per woning omhoog zou moeten. De bewoners gingen akkoord met dat bedrag. De Hoofdingenieur Directeur Volkshuisvesting in Haarlem echter niet. Hij paste een andere berekening toe en kwam uit op de somma van 163 gulden. Sommige commissieleden vroegen zich gistermiddag af of er door de gemeente wellicht rekenfouten zijn gemaakt. Dat werd echter door wethouder K. W. Bijl en zijn ambtenaren ontkent. Volgens hen heeft de gemeente ten behoeve van de bewoners wat „zuiniger” gecalculeerd, iets waarmee de Directeur Volkshuisves ting niet mee instemde. Wethouder Bijl erkende dat het een lich te tegenvaller voor de bewoners was. „Maar ze krijgen er wel iets moois voor terug,” vond hij. Het nieuwe bedrag wordt vanavond ter discussie aan de bewoners voorgelegd. Om een indruk te geven van de huren die dan te zijner tijd betaald moeten worden: de duurste woning in de Bloemenbuurt moet dan rond de 350 gul den per maand gaan kosten. Dinsdag vertrokken: Split, Zwarte Zee; Carsten, Frederxein; Hand Loong, Liver pool; Mesberg, Terneuzen; Gersom, Zwijndrecht; Baltic, Hamina; Aquila, Ant werpen; Osterstrom, Rotterdam; Rijn- borg, Delfzijl, Zaandam; Dima, Gothen burg; Havtroll, Norfolk; Ingrid Gorthon, Gavle. BEVERWIJK. De heer J. Buddingh uit Wijk aan Zee gaat met ingang van 1 november deel uitmaken van het bestuur van de Beverwjjkse Sociaal-Culturele Raad (BSCR). In die functie is hij de opvolger van de heer J. de Ouden. (Van onze bridgemedewerker) IJMUIDEN. De vierde ronde van de Butlërcompetitie bridge van BOC leverde in de A-lijn een zege op voor het echtpaar Zijlstra dat 19 overwinningspunten scoor de en van de 20e naar de 10e plaats steeg (38). Tervoort en Wittebrood (57) bleven aan de leiding, gevolgd door het duo Porck-Steinberg (52). Naar de B-lijn de gradeerden de families Huismans (30), De Jong (30), de koppels Kemp-Missaar (27), Sanders-Strengers (26), de familie Bink (25) alsmede de combinatie Nathans- Schaafsma (24). Maandag aangekomen: Zaglebie Da- browskie, Yali; Widar, Newport News, IJ muiden; Kenrix, Rochester, IJmuiden; Nautilus, W.-Afrika; Annika, Karlstad, Zaandam; Jupiter, Dusavik, IJmuiden; Ned Lloyd Nile, Abidjan; Texelstroom, Texel; Osterstrom, Somes; South Star, Cristobal; West Osprey, Cont plat; Velsen. Maandag vtrokken: West Osprey, Vel sen, Cont Plat; Prinses Margriet, Ply mouth; Bachly Rush, Perfleet; Anna Vere na, Methil; Back Tom, Belfast; Cam Bu- binga, Bremen; Kenrix, IJmuiden, Sea- ham; Tropical Moon, Velsen, R’dam; Oil Explorer, Velsen, Cont Plat; Doris, Vel sen, Mariehamn; Neptunus, Lerwick; An nika, Delfzijl; Terra, IJmuiden, Tanager; Pluto, IJmuiden, Aberdeen; Day Inn, Vel sen. Hoegh Target, Hang0. Het ongeluk vond plaats op de kruising Orionweg-Raafstraat. De automobilist verleende, rijdende over de Orionweg, geen voorrang aan een 17-jarige wielrij der uit IJmuiden die over de Raafstraat richting Pleiadenplantsoen reed. De wiel rijder werd zeker 20 meter door de auto meegesleurd. Zijn fiets werd geheel ver nield. Zelf liep hij een hersenschudding, een paar gescheurde enkelbanden en de nodige builen en schrammen op. Standen: A-lijn Tervoort-Wittebrood 57, Porck-Steinberg 52, Van der Krol-Zandbergen 52, G. Groen-Broekhof 50, Van der Linden- Rijnders 46, W. Groen-Van der Werff 43, De Winter-Van Zanten 41, Kalshoven-Tabbers 40, Postma-Keppels 39, fam. Zijlstra 38, Schrama- Toeset 38. De By-Jongbloed 38, Zwager-Koch 37, Witters-Wermenbol 35. Baas-Hellingman 32, Bakkum-De Vente 30, fam. Huismans 30, fam. De Jong 30, Kemp-Missaar 27, Sanders-Stren gers 26. fam. Bink 25, Nathane-Schaafsma 24 De bedoeling van de staatssecretaris was echter een verdeling in twee categori eën, namelijk lichamelijk gehandicapten in Velserduin en geestelijk zieke bejaar den in „Heemswijk” of andersom. (Van onze Mmondredactie) Dus blijft de vraag op tafel liggen hoe de verdeling in de IJmond wordt: „Velser duin de lichamelijk zieke bejaarden en „Heemswijk” de geestelijk zieke bejaar den die voor dagbehandeling in aanmer king komen, of andersom. „Velserduin” heeft ervaring met beide categorieën en het nog te bouwen „Heemswijk” met geen van beide. Dinsdag aangekomen: Aquila, Antwer pen; Rijnborg, Walkom, Zaandam; Eems- borg, Mantyluoto, Zaandam; Brunita, Turku; Alliance, Antwerpen, IJmuiden; Helene Schepers, Parainen, IJmuiden; Stentor Seismic Explorer, Den Helder; Oil Supplier, Cont Plat, Octopusbase. Dinsdag vertrokken: Alias, Antwerpen; Germa Lionel, Kotka; Stirling Brig, Cont Plat, IJmuiden; Tulip B, Houston; Split, Zwarte Zee; Carsten. de commissie zich beraden over de voort gang van de restauratie. Wethouder Bijl zei namens het college dat het opknappen door moest gaan: „Deze zaak sleept nu al jaren en we vinden niet dat we ons nu door die tegenslag uit het veld moeten laten slaan,” zei de wethouder. De commissie besloot vervolgens de panden af te breken, om ze daarna weer in oorspronkelijke staat op te bouwen. Dat komt niet alleen de huizen zelf ten goede, het heeft ook financiële voordelen voor de gemeente. Bij een dergelijke restauratie kunnen de kosten, dië in dit geval 173.000 gulden bedragen, over een periode van 50 jaar afgeschreven worden. leidde tot een volstrekte afwijzing, met onder meer als argument, dat zo’n oplos sing in het algemeen niet zou passen in het uitgestippelde beleid voor stedelijke of geürbaniseerde gebieden. Kern van de afwijzing is natuurlijk dat een dagbehan deling voor zowel geestelijk als lichame lijk zieke bejaarden in beide tehuizen ook een inrichting vraagt voor deze twee cate gorieën in beide tehuizen, met de daarbij behorende medische en paramedische deskundigheid. Met andere woorden, dat zou ontzettend veel duurder worden dan wanneer het ene tehuis zich belast met de dagbehandeling van de lichamelijk ge- B-lijn: fam. Van der Berg 61, Maas-Weyer- mans 61, Van Deursen-Van 't Zant 54, Fictoor- De Vries 52, Van der Linden-Van Schinkel 49, Bakker-Ten Broecke 47, Lips-Van ’t Zant 43, Bakker-Draayer 41, Van Ravenswaay-Dekker 41, Sanders-Van der Werff 38, Dekker-Drenth 36, Hubeek-Kooyman 36. Gebr. Elferink 36. Scheffer-Vervaat 34, Copini-Van der Linden 28, Bouwman-Van der Linden 28. Hartman-Koot 22, fam. De Jager 19, Fabel-Scheerder 19, Nieu wenhuizen-Zeegers 11. Haarlem, Frcderikspark 1/hoek Houtplein, 023-319154 De dagbehandeling van zieke bejaarden maakt het mogelijk, dat de patiënten enkele dagen per week de behandeling krijgen die zij nodig hebben, zoals revalidatie. Zij behoeven dan nog niet te worden opgenomen in een verpleeghuis. (Van onze Mmondredactie) VELSEN. Grote consternatie ont stond gistermiddag in Velsen-Noord bij de Velsertraverse toen een auto, geladen met melkflessen, bij het nemen van de bocht naar de Wijkerstraatweg een deel van de lading verloor. De Reinigings dienst van de gemeente Velsen moest er aan te pas komen om de scherven op te ruimen. Daarbij werd assistentie verleend door het bedrijf waarvan de auto was. Tegen de chauffeur en de eigenaar van de melkauto is proces-verbaal opgemaakt. VELSEN. Het algemeen bestuur van de „Velser Gemeenschap” vergadert op 19 november ’s middags om vijf uur in het IJmuidense Cultureel Centrum. Aan dacht wordt gevraagd voor onder meer een in Velsen op te richten Werkgroep Vrije-tijdsbesteding en de financiële na sleep van de recente 5-meiviering in de gemeente. Een ingekomen brief van de winkeliers vereniging Stadscentrum waarin een plei dooi voor parkeervoorzieningen op het IJmuidense Marktplein is min of meer achterhaald door een raadsbesluit van 6 november. Daarmee wordt op redelijk korte termijn ruimte geschapen voor zo genoemde kortparkeerders op dit plein. Beantwooring van eerdergemelde brief staat ter discussie in de bestuursvergade ring. Ter sprake komt ook de status van de Volksuniversiteit Velsen binnen het scala van plaatselijke opleidingsmogelijk heden.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13