BONDSCOACH JAN ZWARTKRUIS NA ZEGE OP ALEMANNIA: SCHEIDSRECHTER MULDER: Mensen vertrouwd maken met damestennis TOERNOOI DREIGT Ajax knoeide met FLOP TE WORDEN videobeelden Boksduel weer Wim Los staaft verschoven T afeltenniszege naar Zes raceteams achter FISA Harm Kuipers adviseur Vriesekoop Joegoslavië beschuldiging HET KOST TIJD’’ 1980 DONDERDAG 13 NOVEMBER SPORT 23 ft t a a111 Oranje nog lang niet aan AZ-concept gewend 1 sn, Pier n, 99 9 9 1 (Van onze sportredactie) Arbiter Mulder: er is gemanipuleerd. Betty Stove: mede-organisatrice. De uitspraak is op 18 november LEEUWARDEN Scheidsrechter Egbert Mulder heeft tijdens een spreekbeurt gisteren in het Friese Garijp bestuurslid Brandsteder van Ajax ervan beschuldigd „geknoeid” te hebben met videobeelden van de wedstrijd Roda JCAjax. In die wedstrijd stuurde Mulder Ajacied Dick Schoenaker van het veld wegens het stompen van een tegenstander. Mulder beschuldigt Brandsteder ervan met de door Ajax opgevraagde videobeelden van de NOS te hebben geknoeid om zodoende, tijdens de mondelinge behandeling van deze kwestie, de overtreding van Schoenaker te verdoe zelen. >P m s DORDRECHT. Het Nederlands tafel- tennisteam heeft de interland tegen Grie kenland in de eerste divisie van de Euro pese competitie met 5-2 gewonnen. Door de zege in Dordrecht heeft de ploeg van coach Bert Schoofs zich enigszins uit de degradatiezone gewerkt. DEN HAAG (ANP). Bettine Vriese koop zal deelnemen aan de open Joegosla vische tafeltenniskampioenschappen, die van 19 tot en met 23 november in Zagreb worden gehouden. Het damesteam be staat verder uit Mirjam Kloppenburg en Sandra de Kruiff. Bij de heren komen Ron van Spanje, Han Gootzen en Patrick Swier in actie. Naast de politiek houdt ook de voetbal wereld zelf zich bezig met de kwestie. Gisteravond is tijdens een vergadering van verontruste elftallen in Amsterdam een comité opgericht. Het comité „KNVB niet naar Uruguay” gaat zich onder meer bezighouden met de organisatie van een landelijke stakingsdag in het weekeinde van 29 en 30 november, wanneer in Uru guay een referendum wordt gehouden. Nadat het tweede zaterdagteam van SC Overamstel als eerste besloot in staking te gemakkelijk werd hij door zijn opponent op het verkeerde been gezet. „Ik speel”, vertelde Zwartkruis, „inderdaad met de gedachte Van de Korput op Ceulemans te zetten. Of ik het ook doe, dat weet ik niet Het is mijn taak om dê komende dagen tot de sterkste opstelling te komen. Aan de wissels die ik nu toegepast heb mogen geen conclusies verbonden worden”. Drie man mochten hun trainingspak aantrekken. Jos Jonker halverwege, Wil ly van de Kerkhof en Peter Arntz in het verloop van de tweede helft. Simon Ta- hamata, John Metgod en Ben Wijnstekers meldden zich als vervangers. Het kostte Bennie Wijnstekers zijn plaats en dat betekende dat zich gisteravond op Duitse bodem een uniek feit voordeed: een Nederlands elftal zonder voetballer van de vroegere voetbalgiganten Ajax en Feyenoord. Michel van de Korput op de rechterver- dedigingsplaats bleek overigens geen suc ces. Zijn voorzetten bleken slecht en te met als achtergrond hem woensdag te posteren aan de zijde van Jan Ceulemans. In de agenda van Koeperman vielen krabbeltjes te lezen over hoe Wiersma en de ex-Rus het prijzengeld van 60.000 gul den wilden verdelen, terwijl er tevens notities waren over iets vaags, dat duid de op 15 partijen (aanvankelijk zou de tweekamp die omvang hebben), met een uitslag van 18-12 en de damnotatie „vier winstpartijen en een verliespartij”. ASSEN Wim Los uit Smilde heeft zijn beweringen over misleidende prak tijken van Harm Wiersma (wereldkampi oen dammen) en Wim Jurg (secretaris van de werelddambond FMJD) gestaafd met concreet materiaal. Tijdens een kort geding, dat tegen hem was aangespannen door laatstgenoemd tweetal, werd aan de president van de arrondissementsrecht bank in Assen, mr. E. J. Anneveldt, de veelbesproken agenda van Iser Koeper man getoond. Wiersma zou hierin voor stellen hebben neergepend om de einduit slag van een tussen hem en de ex-Rus te spelen tweekamp om de wereldtitel van tevoren vast te leggen. De renstallen die de FISA steunen hebben na afloop van de vergadering in Varese een kort communiqué uitgege ven. Daarin wordt gesteld dat „De aan wezige constructeurs bevestigen dat zij „Ik ben blij dat ik er weer bij ben, verder ben ik alleen maar ziek van de twee kan sen die ik miste”. De Alkmaarse linkerver- Naast het allerminst foutloze functione rende concept was het missen van een serie kansen de grote nalatigheid van het Nederlands elftal. „We hadden hier met 6, 70 moeten winnen”, vond Hovenkamp, die zich in de zekerheid dat hij zijn plaats terugverdiend heeft kan voorbereiden op een duel tegen de Belgen. Voor hem is er geen huiswerk te doen. „We spelen dit spelletje al drie maanden, het loopt bij ons als een trein. Logisch dat het nu met vijf nieuwe spelers minder vlotjes verliep, een kwestie van aanpassen en biischaven, ze- Rest de vraag of het huidige Nederlands elftal een verzwakt, dan wel een versterkt AZ is. Hovenkamp: „Natuurlijk een ster kere ploeg. Je kan alleen niet in één wed strijd bereiken waar wij drie maanden voor gewerkt hebben”. ker is dat daarbij meer gevraagd wordt van de niet-AZ-spelers”. p- e (Van onze sportredactie) Voor de 29-jarige Jonker betekende het opnieuw een voortijdig einde van een par tij in Oranjeshirt. Hij haalde ook nu geen moment het niveau dat hij wekelijks bij AZ bereikt. Willy van de Kerkhof had het moeilijk tussen drie AZ-spelers. De rol die hij diende te vertolken is die van Christen Nygaard, het type speler dat weinig overeenkomsten vertoont met de PSV’er. „Maar”, vond Van de Kerkhof, „deze oe fenwedstrijd is nuttig geweest. Het is goed dat we gespeeld hebben. We hebben ons kunnen instellen op het concept. Weten wat er misgegaan is. De komende dagen dienen we ons aan te passen aan de func tie die we binnen de ploeg hebben. Een echte international moet dat kunnen”. Een van de zaken, die Willy van de Kerkhof en ook de niet sterk spelende Ruud Krol in dit strijdplan achterwege zullen moeten laten is het brengen van de bal. Tegen de Duitsers duurde het veel te lang voor het leer van de laatste naar de voorste linie verplaatst was. En dat is nu juist de kracht van AZ. Kees Kist en Pier Tol kregen nu weinig gelegenheid zich te onderscheiden. Kist scoorde een fraaie goal, nadat Pier Tol een voorzet van Jan Peters doorkopte. Een minuut later kopte Kist zelf tegen de paal. Tol knalde in de slotfase tegen de onderkant van de lat. De kleine Volendammer was voor de Belgische bondscoach Guy Thijs een vol strekt onbekende. „Ik kende die jongen niet en dat na het zien van dit duel ben ik niet veel verder. Hij is nauwelijks aan de bal geweest. Nou ja, woensdag zie ik het allemaal wel”. Thijs verwacht dat Zwartkruis de ploeg, die gisteren binnen de lijnen kwam, slechts op een enkele plaats zal wijzigen. „Ga je nu zes a zeven nieuwe mensen kiezen, dan heeft oefenen geen zin. In grote lijnen zal dit Oranje spelen en de opdracht die ze meekrijgen DEN HAAG. Het gevecht om de wereldtitel halfzwaargewicht (volgens de WBA-versie) tussen kampioen Eddie Mustafa Muhammad (VS) en Rudie Koopmans is een dag verschoven, van 28 november naar 29 november. De plaats van handeling is ook weer gewijzigd. De partij zal niet in San Diego worden ge bokst, maar in Los Angeles. Tol probeert met een sliding de bal te onderscheppen dediger schampte voor rust de paal en kreeg na de pauze een vrije schietkans aangeboden van Kees Kist. DEN HAAG (ANP). Harm Kuipers zal waarschijnlijk dit seizoen optreden als adviseur van de Koninklijke Neder landse Schaatsenrijders Bond (KNSB) voor de selectie van de deelnemers aan de I toernooien om de internationale kampi oenschappen. De KNSB ziet het aantrek ken van de oud-wereldkampioen als een noodoplossing zolang de bond niet be schikt over een landelijke technische gaan heben zich in de loop van vorige en deze week al 14 voetbalteams aangemeld, die ook in „voetbalstaking” zullen gaan op 29 en 30 november. Het Spaanse voetbalelftal heeft onder de nieuwe trainer Santamaria de eerste thuisnederlaag geleden. Gisteravond ze gevierde Polen in Barcelona met 2-1 na bij de rust met 1-0 te hebben geleid. Onder de vorige oefenmeester Kubala, die na het toernooi om de Europese titel in Italië afhaakte, was Spanje tien jaar lang in eigen land ongeslagen gebleven. De pas 21-jarige Andrzej Iwan scoorde tweemaal, in de 18e minuut en twee minuten voor het einde. Het tweede doelpunt van Iwan viel een minuut nadat Dani uit een strafschop voor de gelijkmaker had gezorgd. Voor de eerste divisie van de Engelse league werden vier wedstrijden gespeeld. De resultaten: Leeds United-Middles- brough 2-1, Norwich City-Aston Villa 1-3, Sunderland-Manchester City 2-0, Totten ham Hotspur-Crystal Palace 4-2. In een wedstrijd voor kwalificatie- groep 6 van het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal heeft Israel in Tel Aviv gelijkgespeeld tegen Zweden: 0-0. Vaclav Jezek, de trainer van Feyen oord, is in een ziekenhuis in Praag geope reerd. In verband met een voorhoofdshol- te-ontsteking verblijft Jezek al ruim een w'eek in de kliniek. De uitslagen van de wedstrijden in de eerste divisie van de Franse voetbalbond zijn: Sochaux-Laval 2-1; Nïmes-St. Étien ne 0-1, Bordeaux-Monaco 1-0, Tours-Metz 1-1, Nice-Valenciennes 4-0, Bastia-Straats- burg 2-0, Angers-Rijssel 3-2, Lens-Nantes 0-0, Nancy-Auxerre 3-0. Stand: 1. St. Étienne 18-27; 2. Nantes 18-26; 3. Bor deaux 18-24. FC Utrecht, dat een nieuw stadion gaat bouwen, zal naar het zich laat aan zien volgend seizoen spelen op Birkho- ven, het veld van SC Amersfoort. Jan Zwartkruis heeft na het oefenduel tegen Alemannia Aachen (0-1) de selectie van 22 man bekendgemaakt voor het treffen tegen België op woensdag 19 november. De „22” zijn: Pim Does burg, Willy van de Kerkhof, René van de Kerk hof, Piet Wildschut en Ernie Brandts (allen PSV), Johnny Metgod, Jan Peters, Jos Jonker, Peter Arntz, Eddy Treytel, Kees Kist, Pier Tol, Hugo Hovenkamp en Ron Spelbos (allen AZ’67), Ben Wijnstekers en Pierre Vermeulen (beiden Feyenoord), Hans van Breukelen (FC Utrecht), Toine van Mierlo (Willem II), Martin Jol (FC Twente), Ruud Krol (AC Napoli), Michel van de Korput (AC Torino) en Simon Tahamata (Stan daard Luik). De verdediger van Los, mr. H. Warnink, deelde namens zijn cliënt bovendien mee, dat het Belgische FMJD-bestuurslid Pi card het bestaan van een document had bevestigd, waarin Koeperman bij voor baat afstand doet van de wereldtitel, als hij de tweekamp onverhoopt had mogen winnen. VARESE. Zes renstallen hebben zich in de strijd om de macht bij de formule-l-coureurs achter de Internati onale Autosport Federatie (FISA) geschaard. Na Renault, Ferrari, Alfa Romeo en Osella besloten tijdens een vergadering in Varese (Ita) ook Talbot- Ligier en Toleman, een nieuweling in de Grand-Prixwereld, zich in het conflict tussen de vereniging van constructeurs (FOCA) en de FISA achter de federatie op te stellen. Negen renstallen steunen de nieuwe organisatie voor autosport, die door de voorman van de FOCA, de Brit Bernie Ecclestone, wordt geleid. wens ook organisatoren in het buitenland. Wij hebben echter de handicap dat Mand- likova, hoe goed ze ook is, en hoe hoog ze ook op de wereldranglijst staat, de men sen in Nederland niets zegt. We moeten die mensen langzaam vertrouwd maken met het damestennis zoals dat ook is ge beurd in Filderstadt, Brighton en Stock holm waar het wel goed loopt. De vraag is echter of dat zinvol is. We gaan door als we het verlies kunnen beperken. Dat bete kent dat de hal zaterdag en zondag dan wel vol moet zitten”. De Nederlandse deelnemers kunnen daar nog maar weinig aan doen. Gister middag werden twee van de drie Neder landsen die nog in de strijd waren aan de kant gezet. Alleen Betty Stöve zal, vrij dag, in actie komen in de kwartfinale. Zij duelleert dan met de Amerikaanse Joan ne Russell, die met tweemaal 6-4 een einde maakte aan de aspiraties van Mar cella Mesker. De veel hoger genoteerde Russell kwam overigens wel tweemaal behoorlijk in moeilijkheden. Tijdens de ouverture van de partij liep zij een ach terstand van 3-1 op en aan het einde leek het erop alsof zij aan een voorsprong van 5-1 niet voldoende zou hebben. Mesker kwam terug tot 4-5, sloeg tot viermaal toe een matchpunt weg maar ging op het vijfde onderuit. Elly Vessies, die ervoor heeft gezorgd dat Ruzici naar Amsterdam is gekomen, schreef haar uitschakeling door de Joe goslavische Mima Jausovec voor een be langrijk deel toe aan het optreden van een lijnrechter: „Die man gaf mij in de eerste set ik weet niet hoeveel voetfouten. Ik ergerde me daar verschrikkelijk aan om dat ik vond dat hij helemaal niet gelijk had. Op het laatst durfde ik niets meer”. Vessies verloor dan ook kansloos met 6- 2, nam vervolgens revanche met 7-6, waar na zij in de beslissende derde set „te ontspannen spelend” met 6-4 verloor. Betty Stöve had het moeilijker met zichzelf dan met de pas 17-jarige Zwitser se Isabelle Villiger. Stöve speelde na de eerste reeks met 6-3 te hebben gewonnen vooral in de tweede set erg sterk. In de afsluitende game sloeg de Nederlandse echter plotseling weer drie dubbelfouten waardoor Villiger die tot dan toe in die twee sets slechts zeven punten had ge scoord dat totaal nog tot elf kon opvoe ren. Aan de uiteindelijke score verander de het echter niets: 6-3, 6-0. JAN PREENEN (Van onze sportredactie) AKEN Bondscoach Jan Zwartkruis en de spelers van Oranje die zich niet wekelijks in het shirt van koploper AZ’67 hullen, hebben de komende dagen een flinke portie huiswerk te doen. Na de 1((-overwinning tegen Alemannia Aac hen uitkomend in de „Zweite Bundes liga”, de één na hoogste afdeling is het de taak van Zwartkruis om het concept, dat hij dicteerde en dat allerminst vlek keloos ten uitvoer gebracht werd te ana lyseren. Voor Ruud Krol, Willy van der Kerkhof, Michel van de Korput, Ernie Brandts en Bennie Wijnstekers luidt de opdracht zich in te leven in het concept dat George Kessler met zoveel succes dit seizoen opdroeg aan zijn Alkmaarse werknemers. Zwartkruis heeft het tactische plan van de Noordhollandse koploper onder het kopieerapparaat gelegd en alleen wat an dere namen ingevuld. Het is niet fout van een technische leider om voort te bordu ren op de successen van een club, vraag is alleen of je in een week het werk kunt verrichten dat in Alkmaar drie maanden tijd kostte. In ieder geval bleek tegen de agressieve Westduitsers dat er nog veel te doen is. Zwartkruis: „Het is tijd voor een huis- kameranalyse. We hebben een begin ge maakt met een bepaald concept. Om dat in zo’n korte tijd perfect uit te voeren zul je eigenlijk de hele ploeg van AZ moeten opstellen. Het zal tijd kosten”. En juist die tijd ontbreekt, want over een kleine week wachten de Belgen. Een weg terug is er overigens voor Zwartkruis niet meer. Hij moet schaven aan het AZ- concept, hier en daar andere namen invul len. Tegen Alemannia koos hij voor Mi chel van de Korput als rechterverdediger uitsluitend zullen deelnemen aan de wedstrijdenreeks om het wereldkampi oenschap formule-1, die door de FISA wordt georganiseerd”. Vertegenwoordi gers van Alfa Romeo, Ferrari, Osella en Renault zegden tevens hun steun voor 1982 toe. En dat is nu het gevaar dat als een vlijmscherp zwaard boven Oranje hangt. Woensdag tegen de Belgen moet het door AZ gehanteerde 442 concept beter uitgevoerd worden dan in de zeer matige partij tegen de Alemannia. Gebeurt dat niet, dan wordt het pad dat naar Spanje leidt schier onbegaanbaar. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Het eerste professionele damestennistoernooi in Nederland dreigt een flop te worden. Na vier dagen zijn pas 2500 kaarten verkocht, waarbij dan de 1500 toegangsbiljetten die in het weekeinde tijdens de kwalificatiewedstrijden de deur uit zijn gegaan, zijn inbegrepen. Willen de organisatoren niet in de rode cijfers komen dan zijn echter zo’n 10.000 toeschouwers vereist. Toch is er vooralsnog geen sprake van paniektennis bij de organisatie. Speelster- organisatrice Betty Stöve, aan wie het te danken is dat in ieder geval nog één topspeelster naar de tennishal van Gold Star in Amsterdam is gekomen, vindt het te vroeg om nu al de balans op te maken: „Hopelijk komt er in het weekeinde meer publiek. Men moet niet vergeten dat dit een nieuw toernooi is. In Filderstadt in West-Duitsland kwamen in het begin ook weinig mensen. Nu loopt het toernooi lekker”. Een belangrijk verschil met het bij Stuttgart gelegen Filderstadt is evenwel dat zich daar steeds sterren als Austin, Evert, Navratilova en Mandlikova heb ben gemeld. In Amsterdam is alleen Mandlikova aanwezig. Stöve: „Ik heb zo veel mogelijk meisjes gevraagd om naar Nederland te komen maar de meesten konden niet of gaven de voorkeur aan het lucratievere toernooi in Tampa Bay in Amerika waar 50.000 dollar meer te ver dienen valt”. De organisatie dacht zelf alles in orde te hebben, sloofde zich uit om het de deel neemsters zoveel mogelijk naar de zin te maken, bedacht allerlei trips naar Marken en Volendam, een rondvaart en een disco- tour, maar heeft van de andere partij maar weinig medewerking ondervonden. Meer dan één topspeelster kon niet wor den gestrikt. Bovendien stelde de toer nooidirecteur van de internationale da- mestennisbond, oud-Wimbledon-kampi- oene Ann Jones, eigenhandig een nieuw programma op en besliste dat het hele enkelspelprogramma van donderdag naar woensdag werd verplaatst. Als gevolg daarvan staan voor vandaag slechts twee kwartfinales op het menu alsmede een achterstallige partij van Vir ginia Ruzici in de tweede ronde. Het zegt genoeg over de onervarenheid van de Ne derlandse organisatie dat zij zich dergelij ke praktijken laat welgevallen. Toernooi-directeur Rob Spaan: „Het is natuurlijk duidelijk dat we als beginners nog de nodige ervaring missen. Dat is niet alleen wat Jones betreft maar ook als het om de speelsters gaat. Wij dachten dat wij een goed veld hadden. Dat vinden trou- Eerste ronde enkelspel: Ruzici (Roe)-Sandin (Zwe) 6-2 6-3. Tweede ronde: Stöve (Ned)-Villi- ger (Zwi) 6-3 6-0, Potter (Vst)-Jevans (Gbr) 6-1 6- 0, Jausovec (Jsl)-Vessies (Ned) 6-2 6-7 6-2, Mand likova (Tsj)-Coles (Gbr) 6-1 6-1, Blount (Vst)- Eisterlehner (Wdl) 6-4 6-1, Russell (Vst)-Mesker (Ned) 6-4 6-4, Strachonova (Statenloos)-Brzako- va (Tsj) 6-1 7-6. Eerste ronde damesdubbelspel: Stöve/Mandli- kova (Ned/Tsj)-Vessies/Villiger (Ned/Zwi) 6-3 6- 2; Mihai/Blount (Roe/Vst)-Coles/Jevans (Gbr) 6-4 6-4; Russell/Jausovec (VstZJoe)-SchutteZWik- stedt (Ned/Zwe) 7-5 6-1; Hobbs/Mc Callum (Gbr/ Vst)-Eisterlenner/Pfaff (Wdl) 6-3 7-6. Egbert Mulder over deze affaire tijdens zijn spreekbeurt na afloop van de uitrei king van de Fair-Play-cups door de scheidsrechtersvereniging Drachten en omstreken: „Vorig seizoen tijdens Roda JCAjax stuurde ik Dick Schoenaker we gens stompen van een tegenstander van het veld. Ajax ging in hoger beroep en wat gebeurde er? De Amsterdammers hadden de tv-beelden bij de NOS opgevraagd en zowaar gekregen. Het Ajax-bestuurslid Brandsteder is importeur van Sony en was erin geslaagd met technische appara tuur de situatie rond het stompen van Schoenaker zo te veranderen, dat de beel den niet duidelijk aangaven dat Schoena ker had geslagen”. „Ik had direct al het gevoel, en met mij gelukkig ook een rapporteur, die ook het stompen van de Ajacied had gezien, dat er geknoeid was door het Ajax-gezelschap aan de beelden. Er was zo gemanipuleerd met de beelden, dat de stompende bewe ging van Schoenaker bewust onduidelijk gemaakt was. Ik vraag me dan ook wel af waar we mee bezig zijn?”. Overigens bleek uit de spreekbeurt van Mulder dat hij en Ajax elkaar toch niet meer zo liggen. Mulder weer: „Onlangs na afloop van FC Den HaagAjax, welke wedstrijd de Amsterdammers verloren, werd ik als de zondebok aangewezen. De situatie in het Haagse Zuiderpark is zo, dat je er een paar honderd meter moet lopen om de bestuurskamer van FC Den Haag te bereiken. Toen ik mijn kleedka mer verliet, keerden vijf Ajax-bestuursle- den mij de rug toe. Ik was lucht voor ze.” Gistermiddag zijn in de Tweede Ka mer schriftelijke vragen gesteld aan de minister van Buitenlandse Zaken en de staatssecretaris van CRM over de deelne ming van het Nederlands elftal aan het vriendschappelijk voetbaltoernooi in Uruguay, dat rond de jaarwisseling wordt gehouden. De vragen zijn inge diend door Van Thijn (PvdA), Brinkhorst (D’66), Hennekam (CDA) en Keja (WD). De meest succesvolle racefirma van het seizoen 1980, Williams, heeft zich evenals Brabham en Lotus achter de FOCA opgesteld. Tien weken voor de eerste Grand Prix van 1981 blijkt er nog geen uitzicht op een compromis in dit conflict. is ook duidelijk. Vier-vier-twee, dat wordt in Brussel spelen voor één punt”. Voor Guy Thijs had het avondje Aken zijn nut, al was het maar om te constate ren dat Ruud Krol en Jan Peters de enige Oranje-klanten van internationale klasse waren. De technische leider der Belgen ging daarbij voorbij aan het spel van de uitblinkende Hugo Hovenkamp. Hij be wees 90 minuten lang dat het fout van de bondscoach geweest is om een man in de vorm van zijn leven uit de ploeg te laten. Hugo Hovenkamp kan er niet om treuren.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 23