In openingsrede CVSE È- Nederland hekelt Russische inval V V k FNV: maatregel heeft Advertenties zijn nog steeds discriminerend Damiate Pers in Afghanistan „ingrijpende gevolgen” SER-gebouw bezet om voedsel Kamermeerderheid Consumenten EG Brand aan boord HMS Drenthe: twee vermisten Werkgevers willen afspraken Missie Warren ondernemingen Verzakkingen in Lekkerkerk Grootste order in luchtvaarthistorie Afgezonderde bidders vragen Kamer tegen plan gezinsverzorging NedLioyd praat met luchtvaart- Christopher succes genoemd Kamervragen over verkoop duikboten aan Taiwan achter ontwerp voorkeursrecht Scholten blijft olieboycot tegen Z.-Afrika eisen willen lagere luchttarieven Dienstweigeraar in hongerstaking „Prijsexplosie olie onnodig” -C IJmuider Courant DONDERDAG 13 NOVEMBER 1980 4 D' Kamerlid over wet gelijkheid mannen-vrouwen: IJN PL p ai -'-S BINNEN- EN BUITENLAND (V r L I V 1 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Sinds de invoering van de wet gelijke behandeling van mannen en vrouwen, op 1 vertenties niet gedaald. IJ colli Hee gees zoel gebi had' aanj mee der ver ger Wil lige ver alle ont wir gre 15 maart, is het aantal discriminerende personeelsad- op de Sovjet-Unie wegens de interventie in Afghanistan. (Van onze redactie buitenland) MADRID-MOSKOU. De Nederlandse ambassadeur bij de Confe rentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE), Van Dongen, heeft gisteren in zijn openingstoespraak harde kritiek geuit e 1 D DIRECTIE Mr. H. C. van der Mije 155.00 - ROTTERDAM (ANP). De oliemaat schappij Esso heeft in een gisteren ver schenen beschouwing over de olievoorzie- ning gezegd, dat een explosieve prijsstij ging van olie nu gemakkelijker kan wor den voorkomen dan voorheen, ondanks de sterke prijsverhogingen op de vrije markten in Rotterdam en Londen. Die vrije olieprijzen worden veel duur der door de voortdurende oorlog tussen Irak en Iran, maar volgens Esso zijn de overige prijzen in de hand te houden dankzij de grote voorraden. Deze reserves zouden voldoende zijn voor vier maanden, hetgeen met speciale maatregelen kan worden verdubbeld. Esso heeft besloten in verband met die voorraden de beper kende maatregelen die na het uitbreken van de oorlog tussen Irak en Iran zijn genomen, voorlopig buiten werking te stellen. (Van onze redactie binnenland) HARDERWIJK. Voor het eerst is gisteravond voedsel binnengebracht in het huis van de onderwijzersfamilie in Harderwijk, die zich vanaf 31 oktober in gebed heeft afgesloten van de bui tenwereld, samen met nog een paar gezinnen. Om het bezorgen van etenswaren werd gevraagd in een briefte, dat via de brievenbus was afgegeven aan een door de familie vertrouwd persoon in de nieuwbouwwijk. In de afgesloten en verduisterde woning bevinden zich tenminste zes vplwassenen en zes kin deren, onder wie ook een gezin uit Ede dat eind vorige maand plotseling uit zijn woonplaats verdween en zijn toe vlucht zocht in het huis van de Harder- wijkse onderwijzer. In Harderwijk is inmiddels een be leidscentrum ingericht van waaruit de ontwikkelingen rond deze gebedsaffai- re nauwlettend in de gaten wordt ge houden. Ook is een psychiater inge schakeld. De politie is nog niet van plan in te grijpen, ook niet nu twee benedenburen en een bovenbuurman een klacht hebben ingediend tegen de familie, omdat ze ’s nachts niet kunnen slapen door urenlang kindergehuil. De CDA-fractie toonde zich teleurge steld over het mislukken van de onder- handelingen tussen regering en sociale partners. De fractie onthield zich van commentaar op de inhoud van de loon maatregel tot de Kamer nadere informa tie van de minister had gekregen. De WD stelde blij te zijn dat „de kogel nu door de kerk is”. Onder de kinderen is een baby van een half jaar en twee leerplichtigen, die sinds tien dagen niet meer naar school gaan. Een wijkagent houdt de hele dag een oogje in het zeil, omdat veel nieuwsgie rigen op het huis afkomen. Desge vraagd laat de onderwijzer via de brie venbus aan verslaggevers weten, dat hij niet in gebed is gegaan omdat de wereld zou vergaan. „De Heer heeft ons hier bij elkaar gebracht en hij zal duidelijk maken wat we moeten doen. We bidden de gehele dag door, 24 uur lang. We wisselen elkaar af. We hebben al visioenen gehad, van de Heer maar ik mag nog niet zeggen waarover dat gaat”. De onderwijzer laat nog weten dat het met de kinderen goed gaat, dat hij en de anderen lid zijn van de EO en ook houden van Elly en Rikkert. MAASTRICHT (ANP). Een van de drie totaaldienstweigeraars die gevangen zitten in het Huis van Bewaring in Maas tricht, is vorige week vrijdag in hongersta king gegaan. Reden is dat de gevangenisleiding wei gert de drie gedetineerden bij elkaar te zetten. Dit is meegedeeld door een woord- vierder van de antimilitaristische groep Onkruit. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG-LONDEN. Het CDA-ka- merlid Jan Nico Scholten zal bij de begro tingsbehandeling van Buitenalndse Za ken, in januari, terugkomen op de door hem in juni ingediende motie die een olieboycot tegen Zuid-Afrika bepleit. Scholten zei dit gisteren in de Tweede Kamer bij de presentatie van zijn verslag over een bezoek aan onder meer Zimbab we. Hij verklaarde zich gesterkt te zien in de mening dat een land als Zimbabwe BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE Jos L. Lodewijks E. Koning 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur H VOO in i jaar een fysi tal Wil lige terl De (Me ten pro bft eer I de? per lijk lijk 72 ZO€ die tro '1 Cl ke av op D( ce B: huu bed te ii noe tie. stel! tUSS ink< Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De consumentenorga nisaties binnen de EG hebben bij de Euro pese Commissie, het „dagelijks bestuur" van de Gemeenschap, gepleit voor lagere tarieven in het Europese luchtverkeer. Volgens de Consumentenbond, die dit gisteren bekendmaakte in Den Haag, moet de Europese luchtreiziger in verge lijking met passagiers in Amerika een bijzonder hoge vliegprijs per mijl betalen. De gezamenlijke consumentenorganisa ties beschuldigen de Europese regeringen ervan de vrije concurrentie in de lucht vaart tegen te houden door middel van onderlinge prijsafspraken en regelingen voor het vliegverkeer. Dit zou in strijd zijn met het Verdrag van Rome. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft geen moeite meer met het wetsontwerp voorkeursrecht gemeenten, nadat de mi nisters Beelaerts van Blokland van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening en De Ruiter van Justitie een aantal wijzigin gen hebben voorgesteld. De wijzigingen komen erop neer dat het wetsontwerp ook moet gelden voor stads vernieuwingsgebieden en dat huurders in bepaalde gevallen het recht krijgen een woning te kopen. Daarmee wisten de mi nisters PvdA en WD vrijwel geheel tevre den te stellen, zo bleek gisteren toen het debat over het wetsontwerp werd voort gezet. De PvdA blijft wel vinden dat het ont werp niet ver genoeg gaat, omdat het beperkt blijft tot gebieden waarvoor be- stemmings- of structuurplannen binnen de bebouwde kom gelden. De nu nog goede wijken die in de toekomst voor stadsvernieuwing in aanmerking komen, krijgen we daardoor niet in onze greep, aldus PvdA-woordvoerster Salamons. De WD’er De Beer merkte op dat hij het wetsontwerp ook van toepassing wil laten zijn op winkelwoningen. Minister Beelaerts vindt dat het wetsontwerp niet te veel moet regelen en de gemeenten nog ruimte moet laten voor interpretatie. Dinsdag stemt de Kamer over het wets ontwerp. De fractie van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer zegt in een reactie dat het kabinet de bereidheid van de vak beweging om mee te werken aan loonsom en koopkrachtdaling, heeft genegeerd. Doelbewust is afgestevend op een loon maatregel, alle eerdere ontkenningen van de minister van Sociale Zaken ten spijt, aldus de PvdA. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De al wekenlang duren de bemaling in Lekkerkerk, die wordt uitgevoerd om in het afgegraven gedeelte het grondwaterpeil te verlagen, heeft in de „normale” delen van deze plaats voor grote verzakkingen gezorgd. Riolerings- pijpen breken, gasleidingen krijgen defec ten, bewoonde huizen vertonen grote scheuren en gaten vallen in het wegdek. Verontruste huiseigenaren willen thans pogen bij de gemeente schadevergoeding te krijgen. Burgemeester Hans Ouwerkerk zei de verzakkingen buiten de gifwijk wel te hebben voorzien, maar helaas niet de ma te waarin. De gemeente is overigens voor dergelijke schades wel verzekerd, maar de vraag is of de assurandeur verband wil leggen tussen bemaling en verzakking. Er is inmiddels ook contact opgenomen met staatssecretaris De Koning van Binnen landse Zaken; hoop op extra financiële steun, zo zei de bewindsman, kon hij ech ter niet geven. ATLANTA (Reuter). De Amerikaan se luchtvaartmaatschappij Delta Air Li nes heeft gisteren de grootste luchtvaart- order in de geschiedenis gedaan. Bij de Boeing-fabrieken werden namelijk 60 vliegtuigen van het type 757-232 besteld voor een bedrag van ruim zes miljard gulden. De toestellen worden afgeleverd tussen 1984 en 1991 en gaan vliegen op korte afstanden. De tweemotorige vliegtuigen bieden plaats aan ruim 185 passagiers. voorstander is van een olieboycot. Deze mening wordt overigens bestreden door minister Van der Klaauw. Tijdens het debat in de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties, heeft Zweden gisteren aangedrongen op sterke re druk van de internationale gemeen schap op het blanke bewind in Zuid-Afri ka. De Zweedse afgevaardigde. Anders Thunborg, dacht daarbij niet alleen aan een wapenembargo en de stopzetting van buitenlandse investeringen en kredieten, maar ook aan een olie-embargo. De Zuidafrikaanse minister van Buiten landse Zaken, Pik Botha, heeft gister avond in Londen verklaard dat zijn land het idee steunt voor een meerpartijencon- ferentie over Namibië, mits de deelne mende partijen op basis van gelijkheid worden behandeld. Zo’n conferentie zou onder voorzitterschap van de VN kunnen worden gehouden, aldus Botha. Hoewel er nog altijd geen agenda voor de conferentie is, hebben de delegaties besloten maar te beginnen met de ope ningstoespraken. Gisteren wees het lot Nederland, België, Canada en Ierland daarvoor aan. Westerse afgevaardigden zeggen dat als de openingsredevoeringen morgen achter de rug zijn en als er dan nog steeds geen agenda is, de conferentie als mislukt moet worden beschouwd. Vlak voor ambassadeur Van Dongen het spreekgestoelte gisteren beklom werd hij door de Russische delegatieleider be naderd. Deze zei hem dat hij een orde voorstel zou doen als Van Dongen Afgha nistan aan de orde zou stellen. De Neder landse diplomaat antwoordde dat de Rus sische delegatieleider zich dan maar op veel ordevoorstellen moest voorbereiden. „Wanneer een land een ander land bin nenvalt en op grote schaal zijn strijd krachten gebruikt om zijn invloed te handhaven of uit te breiden, kunnen we dit niet anders zien dan als een welover wogen schending van de CVSE-beginse- len”, aldus Van Dongen. Daar voegde hij aan toe: „Het zou strijdig zijn met de elementaire idee en het doel van het CVSE-proces, dat slechts kan voortbe staan op basis van een vrijmoedige en open discussie, indien we niet het tragi sche geval van Afghanistan zouden noe men”. Na zijn rede werd Van Dongen gefeliciteerd door de delegaties van Polen en Roemenië. Ook de sprekers van België, Canada en Ierland stelden de kwestie-Afghanistan aan de orde. Dat alles is zeer tegen de zin van de Russische president Brezjnjev, die gisteren in Moskou zei dat het Westen de CVSE wil maken tot een „forum voor goedkope propaganda en demagogische toespraken”. België is van plan om in 1982 als gast land te fungeren voor de volgende toet singsconferentie van de akkoorden van Helsinki, zo is in Brussel vernomen. Nu de CVSE in Madrid echter zo slecht verloopt, zijn er waarnemers en afgevaardigden die zich afvragen of er nog wel een derde toetsingsconferentie komt. (Vervolg van pagina 1) FNV-voorzitter Wim Kok keerde zich fel tegen de loonmaatregel van het kabinet. Het overheidsingrijpen „heeft ingrijpende gevolgen voor de vertrou wensbasis voor het sluiten van contracten”, aldus Kok. „Contract is contract”, aldus de FNV-voorzitter, doelend op het ingrijpen in afgesloten CAO’s. Kok vond verder dat in de aangekondig- de maatregelen te weinig offers van de hoogstbetaalden worden gevraagd. Ver der was hij van mening dat de werkne mers in de bedrijven de werkgevers nu moeten aanspreken op het scheppen van meer banen, omdat de bedrijven nu op een lagere kostenstijging uitkomen. Het CNV zei in een reactie het terug brengen van de vakantietoeslag overbo dig te vinden, omdat de prijsontwikkeling in het afgelopen kwartaal 0,3 procent is meegevallen. Het CNV is nog steeds be reid te praten over loonmatiging, werkge legenheid en arbeidsduur, aldus voorzit ter Van der Meulen. Werkgeversvoorzitter Van Veen zei dat het nu in de eerste plaats aan werkgevers en vakbeweging is om te proberen afspra ken te maken over de werkgelegenheid. Als later zou blijken dat daarvoor een wettelijk kader nodig is zou hij daartegen geen bezwaar hebben. Over het openbre ken van al afgesloten CAO’s merkte hij op, dat in de meeste overeenkomsten daartoe bepalingen zijn opgenomen. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 wen. De voorlichting over de wet heefi,T_' alleen effect gehad op adverteerders vah'.l goede wil, de anderen verschuilen zich' vaak achter advies- of uitzendbureaus, aldus het Kamerlid. Zij stelt verder dat de Commissie Gelij ke Behandeling, die de naleving van de wet moet controleren, weinig actief is. Geen enkele adverteerder is tot nu toe door de commissie op de vingers getikt voordat de sollicitatietermijn gesloten was. Maar ook al zou dat gebeuren dan ontbreekt een sanctie, aldus het Kamerlid De commissie kan niet meer doen dan haar standpunt ter kennis brengen van de ministers van Justitie, CRM en Onder wijs. Mevrouw De Boois vindt het daarom noodzakelijk dat er een sanctie in de wet wordt opgenomen, „nu de optimistische verwachtingen over vrijwillige nakoming niet zijn uitgekomen”. Zij denkt daarbij aan de plicht om binnen de sollicitatieter mijn een juiste advertentie te plaatsen. Mevrouw De Boois heeft de vaste Kamer commissie voor Emancipatiezaken ge vraagd op korte termijn een vergadering over deze zaak te beleggen. DEN HAAG (ANP). Het kamerlid Brinkhorst (D’66) meent dat de voorgeno men Nederlandse levering van onderzee boten aan Taiwan spanningsverhogend werkt in de betrekkingen tussen China en Taiwan. Brinkhorst zegt dat in schriftelijke vra gen over de onderhandelingen tussen het RSV-concern en Taiwan over de levering van de onderzeeërs. Hij vraagt zich af, hoe een eventuele leverantie zich verhoudt tot de algemene uitgangspunten van het Ne derlands beleid inzake wapenbeheersing. Brinkhorst meent, dat de afgifte van een exportvergunning eerst dan mag worden verleend wanneer de regering hierover met de Kamer heeft overlegd. ROTTERDAM (ANP). De Koninklij ke NedLioyd Groep NV, die fusiebespre- kingen voert met de KNSM, vindt een situatie waarbij Transavia voor 100 pro cent eigendom is van de rederij na de fusie en Martinair slechts voor 49 procent „ongewenst”. Daarom worden besprekingen gevoerd om dit probleem op te lossen, zo is giste ren meegedeeld. Zoals bekend is de KNSM de moedermaatschappij van Transavia, terwijl Nedlloyd 49 procent belang bezit in Martinair. Nedlloyd heeft gisteren verder meegedeeld, dat als over enkele weken blijkt dat de fusie een feit kan worden, deze mogelijk tot stand zal komen door een bod op KNSM-aandelen en certificaten door NedLioyd, die verre weg de grootste füsiepartner is. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON-BEIROET. De Ame rikaanse president Carter heeft de missie van onderminister Warren Christopher naar Algiers, gisteren een succes ge noemd. Zoals bekend heeft Christopher het Amerikaanse antwoord op de Iraanse voorwaarden voor vrijlating van de gegij zelden aan Algerije overhandigd, dat als bemiddelaar tussen Teheran en Washing ton optreedt. Christopher zelf zei te verwachten dat de kwestie zal worden vertraagd omdat deze „buitengewoon moeilijk en ingewik keld,’ is. In het Amerikaanse antwoord zou staan dat de regering van de VS op twee punten moeilijk aan de Iraanse eisen tegemoet kan komen: wat betreft het te ruggeven van het vermogen van de overle den sjah en wat betreft de vorderingen van Amerikaanse bedrijven op Iran. De Iraanse ayatollah Behesjti verklaar de in Teheran dat de zaak mogelijk weer in het Iraanse parlement moet worden behandeld wanneer de VS niet aan alle gestelde voorwaarden voldoen. Zowel Christopher als Carter, die overigens zijn memoires heeft aangekondigd, zei dat „wat we nu doen zal afhangen van de reactie van Iran”. De ayatollah Khomeini heeft volgens Radio Teheran tegen de opperste defen sieraad van Iran gezegd dat de aandacht van de bevolking niet van de oorlog met Irak mag worden afgeleid naar tweede rangs problemen. Blijkbaar bedoelde hij met dat laatste de gijzelingskwestie. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Aan boord van de Ne derlandse onderzeebootjager HMS Dren the is gistermiddag brand uitgebroken. Daarbij zijn twee bemanningsleden ern stig gewond geraakt. Twee andere beman ningsleden worden vermist: korporaal Minnes uit Andijk en matroos Ruiten uit Urk. De marinevoorlichtingsdienst in Den Haag heeft bekendgemaakt dat de brand, die in het voórketelruim ontstond, inmid dels onder controle is. De Drenthe bevond zich ten noorden van Venezuela, halverwege Barbados en Curasao en stoomt op naar dit laatste eiland. De Drenthe was van Nederland op weg naar Curasao om daar de HMS Rot terdam als stationsschip te vervangen. Dit constateert het Tweede-Kamerlid mevrouw De Boois (PvdA) naar aanlei ding van een onderzoekje dat zij heeft laten doen naar de personeelsadvertenties in vier landelijke en twee regionale kranten. De in maart ingevoerde wet verbiedt discriminatie naar geslacht in adverten ties. Bovendien mag ook bij de vervulling van vacatures geen onderscheid meer worden gemaakt tussen mannen en vrouwen. Mevrouw De Boois heeft vastgesteld dat hoge academische functies nog steeds ex clusief worden aangeboden aan mannen en lage administratieve functies aan vrou- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Een meerderheid in de Tweede Kamer wijst het plan van de regering te bezuinigen op de kosten van de gezinsverzorging door het verplicht inschakelen van vrijwilligers (de zoge noemde alpha-hulpen), af. De meerderheid bestond uit de fracties van CDA, PvdA, D’66, CPN en PPR. Deze partijen zeiden gisteren tijdens het Ka merdebat over de gezinsverzorging, dat de kwaliteit van de hulp door het verplicht inschakelen van vrijwilligers zou kunnen dalen. Staatssecretaris Wallis de Vries van CRM, die met de alpha-hulpen 63 miljoen gulden wil bezuinigen, zei hieraan te willen vasthouden. Wel beloofde hij bij het vaststellen van het aantal alpha-hul pen dat moet worden ingeschakeld, reke ning te zullen houden met de situatie bij de betrokken instellingen. De Tweede Kamer is door instellingen voor maatschappelijk werk in de vier gro te steden gisteren in een brief gevraagd het voorstel voor een eigen bijdrage van J mensen die zich voor een consult richten d tot het maatschappelijk werk, af te wij-' j zen. Zoals bekend wil de regering vijf procent bezuinigen op de rijksbijdrage voor het maatschappelijk werk. De eigen bijdrage zou omtrent de vijf gulden kun nen liggen, zo blijkt uit de memorie van toelichting op de begroting van CRM. BUREAU Redactie en administratie Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES telefoon 023^31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post perjaar per post losse nummers buitenland per kwartaal VNO-voorzitter Van Veen loopt langs demonstrerende jongeren, die gistermiddag de hal van het SER-gebouw bezetten. De bezetters scandeerden spreuken als „Bazen spekken, jongeren verrekken” en eisen intrekking van de regeringsplannen tot verlaging van de jeugdlonen. f 15,90 45.85 60,00 180,70 233,00 0,80

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4