Vier wooncentra in Velsen bestemd voor kleine huishoudens Mandoline-festival in De Schouw B I „Wit” café geopend n Papiermachine 18 Van Gelder uit bedrijf genomen Brief uit Korea KENNETH KIWEi IJmuiden in de branding 29,90 Erasmus tj|‘) Bang&Olufsen DONDERDAG 13 NOVEMBER 4 IJMOND-GEMEENTEN OP BEZOEK BIJ DIRECTIE STAALBEDRIJF PLANNEN IN VERGEVORDERD STADIUM Ruilbeurs voor verzamelaars De Vilder Velserduinweg 173 IJmuiden Tel. 02550-12346 Boekhandel Ik ij Parkeernota van agenda afgevoerd 19 80 IJMOND (Van een onzer verslaggevers) I L mm r punt van Hoogovens inzake de huidige personeelssituatie, de wo ningmarkt in de IJmond en het pilot-plan. Tijdens het onderhoud bleek duidelijk dat er met name tussen Velsen en Hoogovens een verschil van mening bestaat over het toewijzen van woningen aan Hoogovens-werknemers. Over dit punt zal binnenkort een nieuw gesprek plaatsvinden. F door 'Jeroen Smit Geautoriseerd B&Odeater om vet ?he ing •bij ;er- en. Jan J. E. van Baarsel signeert zaterdag zijn nieuwe boek o 5 0 0 0 o Mistig” IJMUIDEN. Leden van de colleges van Velsen, Beverwijk, Heemskerk, Castricum en Uit geest hebben woensdag een be zoek aan de Hoogovens-directie gebracht. De IJmond-gemeenten hadden zelf op een onderhoud aangedrongen om nader geïnfor meerd te worden over het stand- (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Ten behoeve van kleinere (1- en 2-persoons) huishou dens in Velsen verkeren momenteel vier bouwprojekten in een vergevorderd stadium, van voorbereiding. Een- en tweekamerwonin gen komen „binnen afzienbare tijd” beschikbaar aan de IJmuidense Wilhelminakade en in Velsen-Noord aan de Melkweg (terrein voorma lige L. P. Krijgerschool) en de Ladderbeekstraat. In IJmuiden wordt verder het bejaardenoord L. P. Visserhuis aan de Rijnstraat voor alleenstaanden en kleine huishoudens geschikt gemaakt. Voor de ontwerpers van de nieuwbouw (eerste drie gevallen) en het verbou- wingsprojekt gelden bedragen van f 84.000 en f 65.000 als uiterste grens voor achtereenvolgens twee- en eenkamerwoningen. Deskundigheid - 3jaar garantie I tb Heeft u tips of berichten voor deze rubriek? Bel dan nummer: 02550- 15389. in hef kleinsfe winkeltje van UMUIDEN woiKien uw GORDIJNEN J Afwijkende meningen Velsen Hoogovens over woningbouw en (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) T: 'Si Wie het festival wil bezoeken, kan za- >0 - s blij de is. toe :ikt ten ian lid ian de ler- De dienst is in die situatie meer en meer geneigd meerkamerwoningen toe te wij zen om in de groeiende vraag naar een- en tweekamerwoningen te voorzien. Nog dit jaar kan de gemeenteraad voorstellen ver wachten over bij inschrijving en toewij zing te hanteren normen die in de nu geldende versie „mistig en vaag omlijnd” worden genoemd. Meer duidelijkheid op dit vlak wordt voor beter zicht op de werkelijke woningbehoefte van belang geacht. De gasten werden ondermeer rondge leid langs de terreinen waar mogelijk het pilot-plan gerealiseerd zal worden. Bever- wijl, Velsen en Heemskerk staan bijzon der argwanend tegenover dit plan omdat zij een verdere aantasting van het milieu vrezen. Beverwijk is het met Velsen eens dat een nadere invulling van het project snel binnen het Open Beraad (dat zich met de havenontwikkelingen in de IJmond bezighoudt) besproken moet worden. Ietwat koel, doch aantrekkelijk. Zo kan de Wijcker Taveerne aan de Beverwijk- se Meerstraat omschreven worden. De inrichting van dit nieuwe café-restaurant is werkelijk zeer fraai, zoals ik bij de opening gisteravond vast heb kunnen stellen. Lichte tinten overheersen. Al het meubilair is van blank grenen, met wit marmeren tafelbladen. Witte lampen, die een gedempt licht uitstralen, sieren muren en het plafond. Hier en daar zijn antieke gebruiksvoorwerpen op smaakvolle wijze tegen de muur getimmerd. Eigenaars zijn de heren Frank Mohr (40), Herman van der Meulen (29) en Dick van Oijen (31). Vooral Mohr is voor sommige mensen geen onbekende. Hij is jarenlang eigenaar geweest van Het Geveltje in Wijk aan Zee. Herman en Dick stonden bij hem achter de tap. „Al een tijdje liepen we alle drie rond met plannen voor een nieuwe tent, die een te gekke inrichting zou krijgen”, legt Herman van der Keulen uit. Na enig speurwerk ontdekten ze het splinternieuwe winkelpand in de Meerstraat. „Zo’n twee maanden zijn we bezig geweest de boel in te richten,”, zo zegt Herman. Volgens hem is het niet de bedoeling dat de Wijcker Taveerne een exclusieve tent wordt. „Het moet gewoon een gezellige plek zijn, waar iedereen binnen kan vallen en een hap kan eten en wat drinken. We zijn iedere dag vanaf twaalf uur ’s middags open, behalve woensdag. Dan zijn we de hele dag dicht”, zegt Herman van der Meulen. Als het voedsel er net zo goed is als de inrichting, vind ik de Wijcker Taveerne zeker een aanwinst voor Beverwijk. Het gaat er dus niet om wie de beste zou zijn. terdag voor vier gulden een toegangs kaart kopen aan de zaal. Van het mando- linespel worden overigens- radio-opna- men gemaakt door de Tros. voerder van het ministerie zal dit echter zeer moeilijk worden. „Er bestaat geen regeling die het de minister mogelijk maakt bedrijven die met huisvestingpro- blemen te kampen hebben een extraatje te geven. Hoogovens zal met de betrokken gemeenten moeten onderhandelen over de verdeling van de huizen, daar staat het ministerie verder buiten”, zo zei de woord voerder. Volgens een woordvoerder van Van Gel der in Amsterdam is het niet uitgesloten dat de pm 18 ontmanteld wordt waarna de onderdelen afzonderlijk verkocht kunnen worden. De machine zal in ieder geval gedurende de komende dagen geconser veerd worden. I I de jen las- sta- ties eze Ka- dat cht tien nies 63 aan bij 1U1- ■ke- bij zei- te rd- >ep de de van cht >©?- ter- ge- ing id- bij Erasmus-Santpoort van 11-12 uur en Erasmus-IJmuiden van 14-17 uur Zowel Hoogovens als de IJmond-ge- meenten toonden zich bezorgd over de terugloop van het aantal werknemers dat in de IJmond gehuisvest is. Woonde in 1970 nog 65% van het personeel in de IJmond. in 1980 is dat percentage gezakt tot 50%. Hoogovens meent dat er in de vijf gemeenten onvoldoende huizen beschik baar zijn. Daardoor zouden veel werkne- Inzicht in bovengemelde ontwikkeling werd in 1976 verkregen via het verrichte huisvestingsonderzoek onder als woning zoekende ingeschreven alleenstaanden en kleine huishoudens. Een woordvoerder van het Velsense bureau woonruimtever deling meldt een relatieve stijging van het aantal alleenstaanden in die categorie. Gesproken wordt van „inderdaad onaan vaardbaar lange wachttijden”. Tijdens het onderhoud op het Hoofd kantoor 1 in IJmuiden werd ook de moge lijkheid geopperd om bij het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening een aanvraag in te dienen voor wat een „contingent industriële woningen” wordt genoemd. De overheid zou Hoog ovens in staat moeten stellen van de in de IJmond-gemeenten te bouwen woningen een deel op te eisen. Volgens een woord- (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Vanmorgen om negen uur is bij Van Gelder Papier in Velsen-Noord de krantenpapiermachine 18 definitief buiten bedrijf gesteld. Wat er met de ma chine gaat gebeuren, is nog niet bekend. Het komt niet vaak voor dat we brieven ontvangen uit het Verre Oos ten. Toch lag er van de week een brief op mijn bureau van een zekere Youngduk Wang uit de Koreaanse hoofdstad Seoul. De heer Wang schrijft dat hij leraar Engels is aan een middelbare school en dat zijn leerlingen dolgraag met mensen in onze plaats een briefwisseling willen beginnen. „Door elkaar brieven te sturen, vergroten we onze kennis van andere landen”, stelt de heer Wang terecht. Wie zich geroepen voelt tot het schrijven van brieven, in het En gels, aan de studenten van Youngduk Wang, kan zijn schrijfsels sturen naar: Youngduk Wang, C. P. O. Box 3834, Seoul, Korea. IJmuiden: Lange Nieuwst: 243 Tel. 13144 (02550) Santpoort: Hoofdstraat 234 Tel. 378371 (023) I Wethouder C. Bodewes van Beverwijk liet desgevraagd weten de basis waarop het plan gerealiseerd zou moeten worden „erg wankel” te vinden. Ook vindt Bode wes het een vreemde zaak dat Beverwijk tot op heden nauwelijks op de hoogte gesteld is van de voortgang van het pro ject. Hoogovens-directeur G. Wilmink ver strekte zijn gasten actuele informatie over de produktie en werkgelegenheid bij Hoogovens. Verwacht wordt dat er in het vierde kwartaal van dit jaar 1 miljoen ton staal geproduceerd zal worden tegen 1,3 tot 1,5 miljoen ton in de laatste drie maan den van 1979. Tevens liet Wilmink dóór schemeren dat Hoogovens rekening houdt met de mogelijkheid dat er ook in het eerste kwartaal van 1981 nog sprake zal zijn van werktijdverkortingen. mers genoodzaakt zijn elders hun domici lie te kiezen met als gevolg een alsmaar groeiende stroom ven pendelaars. Het staalbedrijf heeft in het verleden vele ma len betoogd dat het ontbreken van huizen een remmende invloed heeft op de wer ving van nieuwe arbeidskrachten. Met name Velsen is het niet geheel eens met deze redenering van de directie. Vol gens wethouder J. W. Meijer valt niet te ontkennen dat er problemen zijn, maar deze worden zijns inziens door Hoogovens wat al te zeer gekleurd. „Ik ervaar toch regelmatig dat de gemeente Velsen woon vergunningen afgeeft voor huizen die be stemd zijn voor jeugdige Hoogovens- werknemers. Ik heb op zich geen enkel bezwaar tegen jongerenhuisvesting, dat moet duidelijk zijn, maar Hoogovens overdrijft als gesteld wordt dat er geen woningen beschikbaar zijn. Zo erg is het nou ook weer niet”, zo zegt Meijer. Velsen acht het een goede zaak dat er op korte termijn met Hoogovens gesproken wordt over het toewijzingsbeleid van zo wel het staalbedrijf als de gemeente. Vol gens wethouder Meijer komt het regelma tig voor dat Hoogovens huizen toewijst aan personen van 21 jaar. Dat geeft voor de gemeenten soms problemen omdat die in hun toewijzing vaak andere maatsta ven moeten hanteren. Dat betekent dat jongeren in de praktijk wel eens minder snel een huis toegewezen krijgen dan wat oudere personen. Meijer vindt dat er ook over deze zaak met het staalbedrijf ge sproken dient te worden. Van een conflict met Hoogovens is volgens de wethouder geen sprake. „Het zijn wat kleine me ningsverschillen waarover we eens in alle rust moeten praten”, aldus Meijer. Bij realisering binnen die grens ligt de huur min of meer vast op maandelijkse bedragen van f294,- en f211,- door de dan te incasseren bijdragen conform de zoge noemde Van Dam-regeling in de exploita tie. Het Ministerie van Volkshuisvesting stelt zich garant voor het financiële gat tussen de vaste (kapitaals)lasten en de inkomsten aan huur. Het W. F. Visserhuis is op zichzelf goed voor zestig wooneenheden onderverdeeld in een- en tweekamerwoningen. Dit be jaardencentrum gaat tevens een medisch centrum (voor huisartsen, tandartsen en fysiotherapeut) herbergen. Eenzelfde aan tal is in de plannen opgenomen voor de Wilhelminakade waar vlakbij de voorma lige garage van ziekenvervoerder Kloos- terhuis bouwterrein beschikbaar komt. De bouwplannen voor Velsen-Noord (Melklaan en Ladderbeekstraat) omvat ten maximaal 124 wooneenheden. De vier projekten voorzien in woonruimte voor bij elkaar circa 250 woningzoekenden van eerdergemelde categorie. (Van onze IJmondredaktie) VELSEN. In het gebouw „Velser- duin” aan het Velserduinplein in IJmui den houdt de afdeling Kennemerland van „De Verzamelaar” zondag 16 november van één tot vijf uur ’s middags weer een ruilbeurs. Ditmaal zullen vooral veel oude prentbriefkaarten van IJmuiden aanwe zig zijn en verder postzegels, munten en dergelijke verzamelobjecten. Leden van de afdeling hebben gratis toegang. De plek aan de Wilhelminakade waar voor nieuwbouw ten behoeve van kleine huishoudens ruimte wordt geschapen. De woonvoorziening ten behoeve van deze categorie alleenstaanden en twee persoonshuishoudens is tot nu toe duide lijk een zwak punt binnen het gemeente lijk huisvestingsbeleid. Niet minder dan 72 procent van het huidige aantal woning zoekenden (circa drieduizend) behoort tot die categorie. Op instigatie van het be trokken ministerie werd in 1976 voor Vel- Burgemeester P. J Molendijk van Velsen (rechts) en wethouder D. de Ridder van Uitgeest (links) betreden het Hoofdkantoor 1 van Hoogovens. ook nog de gitaar, de contrabas en het slagwerk worden gehanteerd. ■(■ft zan— ich ius, Wie denkt dat de dikbuikige madoline als muziekinstrument passé is, moet za terdag maar eens een kijkje gaan nemen in De Schouw in Velsen-Noord. Op initi atief van het Nederlands Verbond van Mandolineorkesten speelt zich' daar van half twee tot pakweg tien uur ’s avonds een mandolinefestival af, waaraan maar liefst veertien orkesten uit alle delen van het land meewerken. Eén van die orkes ten is het zevenentwintig leden tellende „Excelsior” uit Driehuis/Velsen, dat on der leiding van dirigente Mien van den Heuvel het festival zal openen. Vóór de Tweede Wereldoorlog werd het mandolinespel in clubverband druk beoefend. Met de opkomst van de gitaar boette het instrument duidelijk aan po pulariteit in. Niettemin is de laatste ja- ■ren de belangstelling weer stijgende. Waaraan de mandoline en verwante in strumenten als mandola en mandolon- eello de hernieuwde opmars danken, is tamelijk onduidelijk. „Het feit dat in de country- en westernmuziek veel gebruik wordt gemaakt van mandolines, kan een rol spelen”, zo vertelt mevrouw W. T. Labruyère, secretaresse van het Neder lands Verbond van Mandoline-Orkes- ten. Bij dat in 1947 opgerichte Verbond zijn momenteel vijfenvijftig orkesten aangesloten. Dat betekent dat er in ons land toch zeker zo’n vijftienhonderd praktizerende mandolinespelers rond lopen. De mandoline is geen goedkoop in strument: een behoorlijk exemplaar komt al gauw op vier- a vijfhonderd gulden. Als solo-instrument is de mando line nauwelijks in zwang. Verreweg de meeste spelers maken deel uit van een orkest, waarin als intrumentarium vaak sen een „Stuurgroep Alleenstaanden en Tweepersoonshuishoudens” op poten ge zet. Werkende jongeren, vrouwengroepen en vakorganisaties hebben hierin via vas te afgevaardigden een directe stem als tegenhanger van ambtelijke deskundig heid, die door de betrokken diensten en secretarieafdelingen worden ingebracht. Eerste stap was een onderzoek naar de woonsituatie van de kleine huishoudens waarvoor het Ministerie van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening met geld op tafel kwam. De categorie kleine huis houdens staat momenteel als partij op de plaatselijk woningmarkt volledig in de kou, aldus een vaststelling van secretarie- ambtenaar R. van Bodegraven, voorzitter van de Stuurgroep. „Tegenover deze groep moest de gemeente ook na instelling van de stuurgroep steevast nee ver kopen”. De vraag naar kleine woningen blijkt in Velsen al lang niet meer aan leeftijd ge bonden. Van Bodegraven: „Tot die be- langstellingsgroep behoren naast jonge ren ook tal van bejaarden en inwoners van middelbare leeftijd. Echtscheidingen geeft hij als verklaring voor de behoefte aan kleinere woongelegenheid bij ook ou deren. De gemeente Velsen verlaagde in 1976 de leeftijdsgrens voor inschrijving als woningzoekenden naar 18 jaar. Bij met name jeugd onder de twintig is opval lend de toenemende drang „op zichzelf’ te gaan wonen. s qq cine eigenaars van de Wijcker Taveerne achter de blank~hou ten bar. ?en ;ro- ïgd van I ten ■vij- vijf age -. ’en un- van Het Velsense mandoline-orkest Excelsior gaf eerder dit /aar een uitvoering in de Petra- kerk, samen met het mannenkoor IJmuiden (Van onze IJmondredaktie) BEVERWIJK. Op verzoek van de CDA-fraktie is de bespreking van de par keernota als agendapunt voor de heden avond in het Stadskantoor te houden openbare raadsvergadering afgevoerd. Deze evaluatienota zal nu tijdens de de- cembervergadering worden besproken. r De Deense «xmje*ersvsnbe«W en geluid Tijdens het mandolinefestival in De Schouw worden de prestaties van jie optredende orkesten beoordeeld door'de heer Chris Mouter. Aan die beoordeling is geen wedstrijdelement verbonden. (ADVERTENTIE) NW>T t>E KVieSfzyp ;1 S m V

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5