Officier eist acht maanden gevangenisstraf Gedeputeerde: hef Bij frauderende aannemer een belasting voor te goedkoop wonen Behoefte bij fracties aan nieuwe NORON-rapportage 140 zwartwerkers in dienst Wijsmuller heeft vertrouwen in de toekomst 15 NOVEMBER 1980 7 ZATERDAG 5 PROVINCIE (Van een onzer verslaggevers) F de tot Iet (Van onze rechtbankverslaggever) IJMUIDEN. „Er is sinds het begin van de jaren zestig gepraat over de havenontwikkeling in de IJmond ten behoeve van Amster dam. Ik meen zelfs dat het eerste plan in 1964 werd gelanceerd. Wat er nu uiteindelijk van al die plannenmakerij is overgebleven is wel het absolute minimum wat je aan voorzieningen moet realiseren. Per soonlijk verwacht ik dan ook niet dat het plan zoals het nu op tafel ligt veeFwijzigingen zal ondergaan. Maar ik wil daar direkt aan toevoegen dat met de uitvoering op zo’n kort mogelijke termijn een begin wordt gemaakt en de zaken niet nog eens voor bijvoorbeeld vijf jaar worden uitgesteld.” (Van een onzer verslaggevers) SCHOORL. „Alleen als naast de woonsubsidie een extra belasting wordt ingevoerd voor mensen die ge zien hun inkomen te goedkoop wo nen, kan de woningvoorraad goed worden verdeeld en aangevuld. Wan neer het Rijk het recht op zelfstandig wonen voor 18- en 19-jarigen erkent, zal het beleid zodanig omgebogen moeten worden dat wij dit recht kun nen effectueren. Er bestaat behoefte aan goedkope woningen, want er is bij deze groepen immers geen koop kracht. HAARLEM. Practisch al hei werk zou uitbesteed zijn aan andere aannemers, zei de 65-jarige Haar lemmer die zich gisteren voor de Haarlemse rechtbank moest verant woorden voor zijn werk als directeur van een aannemingsbedrijf dat is aangeklaagd in de Haarlemse bouw fraude. HAARLEM. De vergadering van de Statencommissie voor het toekomstige streekplan Noord- Kennemerland heeft vrijdag niet die duidelijkheid opgeleverd, waarop menigeen had gehoopt. Integendeel. De onduidelijkheid over de behoefte in de Staten om het totale ruimtelijk beleid ingrij pend te veranderen is eerder toe, dan afgenomen. Twee opmerke lijke feiten konden worden geno teerd. De PvdA wil geen uitspra ken doen over bouwplaatsen in Noord-Kennemerland zonder daarbij de mogelijkheden in het Amsterdam-Noordzeekanaalge- bied tegelijkertijd in ogenschouw te nemen. En de WD trok een rookgordijn voor het in een eer- der stadium (door Machielsen) in genomen standpunt dat de overloop moet worden beëindigd. 30- za. 5er ert 39) u.: en >nd 39) jij 39) GS hebben namelijk politiek te weinig houvast aan de uitspraken die thans zijn gedaan, waarbij de PvdA nog een ruime Men zou het standpunt van het CDA kunnen beschouwen als één van beide polen waartussen de discussie zich be weegt. De andere pool is het standpunt ook de mogelijkheden ten zuiden van het Noordzeekanaal moesten worden betrok ken in de afweging van de voor- en nade len van de diverse bouwplaatsen. Het WD-standpunt leek daarmee weer meer in de buurt te komen van dat van het CDA: bouwen zowel in Noord-Kennemer- land als in het zuiden van de provincie. PvdA-fractieleider De Boer stelde de overloop naar het noorden niet te willen. Deze wens werd echter doorkruist door dat Amsterdam een deel van de woning bouw voor zich had opgeëist. Het zou een nare zaak zijn als de Amsterdamse stads vernieuwing in het gedrang kwam door een tekort aan vervangende woonruimte. Bij een integrale afweging van alle moge lijkheden, inclusief die in het zuiden van de provincie, wilde de PvdA bouwplaat sen in Noord-Kennemerland niet op voor hand uitsluiten. Evenmin wilde men ech ter het licht nu al op groen zetten voor welke bouwplaats dan ook. De CPN was al net zo weinig definitief in haar oordeel; eigenlijk tegen overloop, maar gevoelig voor de noden van de hoofdstad. lis- ;an sin “k- Ike za. w., jks id. Jm lag to st en K. en an Mevrouw Vissers (WD) stichtte echter verwarring door een groeikernstatus voor Heerhugowaard of andere plaatsten) te bepleiten, wat uiteraard in strijd was met de uitspraken van Machielsen. Ina Klaa sen (D’66) vroeg daar enigszins geprikkeld opheldering over. Vissers wees er toen op, dat het nog helemaal niet gezegd was, dat Machielsen namens de fractie had gespro ken. Of zij zelf het fractiestandpunt ver tolkte werd echter ook niet helemaal dui delijk. De WD was overigens van mening dat 30, en als ula 00- lur Jin ik ke de, a. u.: as- lur Dn- •ai- 71) •r”. k”. „A f.d. ia- |.15 ub. tar- se- u.: jke ;tr.» en u.: u.: o’n *m, jel- lig- ns, 16, en- ie”, u.: 5j. u. der j. lor- u.: ro, a. zas ie- *d- gt; so, lo, es, Z je- 8. 35, 11, u.: 4, an- Raadsman mr. Van Vulpen vroeg om vrijspraak. Volgens hem was niet bewe zen dat de aangiften onjuist waren, dat er zoals gesteld meer belasting en premies betaald zouden moeten worden omdat er volgens de officier veel meer dan twee man actief waren. Bovendien was er van „enige grote beloning, laat staan vorstelij ke beloning niets gebleken", aldus mr. Van Vulpen. „Wel dat hij, anders dan de papieren-directeuren in deze fraude, zich part-time ten zeerste heeft ingezet”. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. dat Velsen een gemeente is die aan het water ligt. Aan de andere kant moeten er voor zo’n gebied natuurlijk ook gegadig den zijn. Maar wij hebben altijd ervaren dat juist met het Staatsvissershavenbe- drijf vlot door allerlei procedures heenge- wandeld kon worden. Er bestaat geen enkele reden om voor de bouwvallige toe stand aan het Sluisplein het Staatsvissers- havenbedrijf als de boosdoener aan te wijzen. niet gebonden aan afspraken, die de „ou de” Staten hadden gemaakt. En deze situ atie geeft natuurlijk nogal wat frustraties. Men heeft zich voorgenomen, dat bij de vaststelling van het streekplan voor Noord-Kennemerland te voorkomen. Het plan moet dus voorjaar 1982 worden vast gesteld. In verband met de lange voorbe- reidingstermijn, wettelijk voorgeschreven inspraakprocedures etc. ontbreekt de tijd om nog een vaststelling van een NORON II aan de streekplan-behandeling vooraf te laten gaan. Dat betekent dat men het voor de principiële discussie, die men ei genlijk in het kader van een NORON II zou moeten voeren, waarschijnlijk op de streekplanbehandeling zelf zal laten aan komen. Insiders zien al aankomen, dat dat tot dezelfde emotionele taferelen zal lei den als bij de vaststelling van het streek plan voor het Amsterdam-Noordzeeka- naalgebied te aanschouwen waren. van laatstgenoemde (oudste) Nederlandse rederij, opnieuw een klein beetje verder zal worden uitgehold. Daarover heeft Frank Wijsmuller een eigen filosofie. „Ik zal”, zo merkt hij op, „niet zeggen dat het positief zal uitpakken voor Am sterdam. Maar het tegenovergestelde durf ik evenmin te beweren. Als Nedlloyd de KNSM-activiteiten uit Amsterdam weg haalt naar Rotterdam dan ontstaat daar een gat dat maar al te graag door de concurrentie zal worden opgevuld. Die concurrentie voorzie ik dan wel vanuit het buitenland. Een haven als Amsterdam heeft wel degelijk voordelen. Daarvan verwacht ik dat ze door Nedlloyd worden onderkend. Ik geloof dat juist die voorde len mede aanleiding zijn geweest voor de fusie en zeker niet uitsluitend de gedachte om de hele zaak naar Rotterdam toe te trekken.” Een bedrijfstak die de laatste jaren op merkelijk in de lift is gekomen, is de Offshore, de bevoorrading van booreilan- iets te maken met de ontwikkelingen be treffende de Voorhaven? „In de allereerste plaats”, vertelt direc teur Wijsmuller,” heeft het te maken met verbetering van de kwaliteit van onze dienstverlening. Wij willen in dat opzicht de concurrentie met de ons omringende zeehavens voorblijven. Wij hebben een paar jaar geëxperimenteerd met de „Ise” een havensleper van een Hamburgse re derij. Dat experiment is er op uitgedraaid dat we de opdracht konden geven voor de bouw van vier havenslepers naar het mo del van de Ise met daarop nog een paar belangrijke technische verbeteringen. De twee schottelroerpropellers die bij de Ise onder het voorschip zitten komen bij de Groningen en haar zusterschepen onder het achterschip. De trekkracht van 30 ton kan door de plaats van de roerpropellers in alle richtingen volledig worden benut, en ook de manoeuvreerbaarheid wordt zodanig verbeterd dat de schepen even gemakkelijk als „voor”- en „achter”sle- pers kunnen worden gebruikt. Het wor den de meest geavanceerde havenslepers van dit moment.” Met de beslissing om de vloot te moder niseren en uit te breiden was een bedrag gemoeid van circa 20 miljoen gulden. Lijkt dat geen riskante onderneming te gen de achtergrond van de immer wanke le voorhavenplannen en de daarmee ten nauwste samenhangende kwetsbare posi tie van Amsterdam? „Uit het feit dat de plannen voor haven voorzieningen door de jaren heen wel zijn afgeslankt maar nooit van de baan zijn geschoven mag je aannemen dat het kleinst denkbare model zoals dat nu ge presenteerd wordt zal worden uitgevoerd. Bij het binnenbrengen van bijvoorbeeld een volgeladen bulkcarrier met een dead- Van Vulpen. Dat was volgens officier Van Riel niet te rijmen met het tekenen van aangiftebiljetten voor de loonbelasting en premies. Daarbij zou hij een blind ver trouwen hebban gehad in de boekhoud ster van het bedrijf, een zuster van de „topfiguur” in de bouwfraude. „Ik nam altijd aan dat de aangiften juist waren”, zei hij gisteren. Hij verklaarde dat hij ook wel eens „in tijdnood” blanco aangiftebil jetten ondertekende. Het loon voor de arbeiders van de firma die het werk volgens de verdachte uitvoer de, werd wekelijks uitbetaald op het kan toor van zijn bedrijf. Daarvoor ging de verdachte wel eens geld van de bankreke ning halen. Volgens raadsman mr. Van Vulpen is het niet merkwaardig (waarop de officier zinspeelde) dat er in de bouw niet door de directe opdrachtgever van bouwvakkers loon wordt uitbetaald. „Het komt voor”, zei een deskundige van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid. Directeur J. F. Wijsmuller van het gelijknamige haven-, zeesleep- en bergingsbedrijf uit IJmuiden. Op de achtergrond de Jacob van Heemskerk. Een zeesleper die na 15 jaar trouwe dienst ligt te wachten op een gegadigde. Aan dezelfde steiger liggen onder meer de Stenbor en de Nestor. Twee vertrouwde slepers in de haven van IJmuiden die na de komst van in aanbouw zijnde eenheden het lot van de Jacob van Heemskerk zullen moeten delen. havengebied van IJmuiden, gezien vanuit noordelijke richting, bepalen. Voormalige vrieshuizen die in onbruik raakten die vervielen tot ruïnes omdat het gemeente bestuur van Velsen ter plekke niets kon ondernemen omdat naar zeggen van dat zelfde gemeentebestuur de bouwsels staan op grond van het Staatsvisserha- venbedrijf waarover men in Velsen geen zeggenschap zou hebben. Toch is er sprake van dat op deze ont luisterde plek een havendienstencentrum zal verrijzen. Met de te bouwen havenra- darinstallatie, ter vervanging van het ver ouderde semafoor, lijkt IJmuiden als ha ven een stevige face-lift te ondergaan. Directeur Frank Wijsmuller: „Je kunt wat de mogelijke bouw van een havenge bouw betreft zeggen dat er sprake is van een achterstand die wordt ingehaald. Van de zijde van de gemeente heeft de water kant hier nooit veel aandacht gehad. Daardoor is de ontwikkeling van dit ge bied blijven steken. Het is natuurlijk on zin om dat toe te schrijven aan het feit dat de grond van het Staatsvissershavenbe- drijf is. Zelf hebben wij door de jaren heen veel zaken gedaan met het Staatsvis- sershavenbedrijf. De medewerking was altijd voorbeeldig. Ik kan niet anders zeg gen dat er van die kant altijd volledige belangstelling bestond voor alles wat we wilden ondernemen. Het is te hopen dat vesting drs. C. Richter las een rede voor van minister Beelaerts van Blokland, die verhinderd was. Hieruit bleek dat de werkloosheid in de bouw in Noord-Hol- land veel sneller stijgt dan in de rest van Nederland. Vorig jaar oktober was dit aantal 600, nu 2705. Ook de woningbouw blijft meer achter dan elders en werd door Richter „extreem slecht” genoemd ten aanzien van premiehuurwoningen en ver bouw tot wooneenheden. Belangrijkste knelpunt blijkt het gebrek aan bouwplaat sen. De spreker dacht dat door decentrali satie van wat nu in Den Haag gebeurt het „opstarten” van nieuwe bouwplannen sneller zou gaan dan nu. De gemeenten zouden beter op de behoefte kunnen in spelen, stelt de minister. Het woningtekort in de provincie be droeg volgens het ministerie in januari van dit jaar 29.000 wat overeenkomt met drie jaarprodukties en 3,5 procent vormt van de totale voorraad in Noord-Holland. In de periode tot 1990 is een behoefte aan 200.000 nieuwe huizen, 40.000 meer dan in 1977 door de provincie was berekend. Gedeputeerde Van der Knoop reageerde hierop met te wijzen op de grote groei van het aantal buitenlanders, lager sterftecij fer en woonrecht voor jongeren. Het aan tal voltooide woningen is met maar liefst veertig procent aagenomen. In 1977 wer den 17.113 huizen voltooid, in 1979 waren dat er nog maar 10.490 aldus Richter. Er werd vorig jaar voor 8303 woningen rjjks- lijst) was betaald. Officier van Riel had de man twee „onjuiste” aangiften voor loon belasting en premies ten laste gelegd. Hij eiste tegen hem een gevangenisstraf van acht maanden. Bij de motivering van zijn eis zei de openbare aanklager (in het nog enkele weken durende proces) dat hij re kening had gehouden met de leeftijd van de man en het feit dat hij een blanco strafblad had. De officier had becijferd dat mede door zijn optreden de fiscus in 1978 was benadeeld voor ruim acht ton. na de doopplechtigheid van de Gronin gen, die gistermiddag werd verricht op de scheepswerf te Kootstertille, zal het schip naar men verwacht in januari van het volgende jaar het water van zijn nieuwe thuishaven binnenvaren. In de daaropvol gende maanden zullen ook de „Gelder land”, „Utrecht” en „Overijssel” hun op wachting maken in het Amsterdam- N oordzeekanaalgebied. Het voornemen bestaat om in mei, als de vier nieuwkomers in de vaart zijn, geno digden en relaties te inviteren op de radar- boot Kapiteit Kok. Een klein feestje dat zal worden afgesloten met een show van de vier schepen en voor belangstellenden een proefvaartje. Wijsmuller in IJmuiden heeft met vertrouwen in de toekomst ten aanzien van de ontwikkeling van de Am sterdamse haven en alles wat daarbij hoort, een stukje Hollands Glorie een nieuwe gezicht gegeven. van D’66, PPR en PSP. Deze fracties spra ken zich duidelijk uit voor stopzetting van de overloop na beëindiging van de groei- kerntaak van Alkmaar in 1983. Woning bouw was volgens deze fracties vooral nodig in en in de direkte omgeving van Amsterdam. Aanvankelijk leek het erop, dat ook de WD zich bij D’66, PPR en PSP had gevoegd. M^phielsen had zich name lijk in negatieve zin uitgelaten over de omvangrijke uitbreidingsplannen voor Heerhugowaard. Aanleiding tot een gesprek met de 38- jarige directeur is een kleine feestelijke gebeurtenis. De eerste van een serie van vier moderne sleepboten zal binnenkort in gebruik worden genomen. Gistermiddag vond op een scheepswerf in het Friese Kootsertertille de doopplechtigheid plaats. De „Groningen” is de derde sleper van het bedrijf dat die naam zal voeren. De eerste „Groningen” dateert van zo’n zestig jaar geleden. Het tweede exemplaar werd verleden jaar, na een staat van vijf tien jaar trouwe dienst, verkocht. Twee zeeslepers. De „Groningen” die begin 1981 de gele deren komt versterken is specifiek ge bouwd en uitgerust voor het werk in de haven en voor de kust. Heeft de beslissing om de vloot met vier ultra-moderne havenslepers uit te rusten „Nu is het natuurlijk ook niet zo dat met een uitvoering van het zogenoemde „Pilot- plan” de kous af is. Te allen tijde moet er ruimte blijven om te praten over de wen selijkheid van een kleinschalige haven voorziening nabij de zuidpier. Het is erg moeilijk om door de problematiek heen te prikken die een dergelijke voorziening noodzakelijk maakt. Neem de aanlanding van olie- en gasleidingen. Een zaak die een jaar geleden op geen enkele manier ter discussie stond en plotseling actueel is.” Johannes Fransiscus Wijsmuller, Frank voor de intimi, voelt zich direkt betrokken bij alle zaken die zich afspelen aan de waterkant. Die betrokkenheid deelt hij met zijn mededirecteur P. de Vilder» Laatstgenoemde houdt zich echter speci fiek bezig met de „zware transporten”. Frank Wijsmuller heeft de havensleep dienst en de zeesleep- en bergingsbelan- gen „in zijn portefeuille”. Verschillende fracties wezen er op, dat er eigenlijk een tweede deel van de Nota Ruimtelijke Ontwikkelingen in Noord- Hollaftd (NORON II) zou moeten komen. Ook zou de tussentijdse rapportage over het streekplan voor het Amsterdam- Noordzeekanaalgebied moeten worden gekoppeld aan de besluitvorming over het streekplan voor Noord-Kennemerland. Van der Knoop vond dat niet zo’n dwaas idee, maar wees er op dat de tijd er voor ontbreekt. Men heeft zich namelijk voor genomen, om het streekplan voor Noord- Kennemerland vóór de volgende Staten verkiezingen vast te stellen. Bij de vast stelling van het streekplan voor het Am- sterdam-Noordzeekanaalgebied heeft men namelijk geleerd, dat het een onge wenste zaak is om een streekplanbehan- deling over verkiezingen heen te tillen. De nieuwe statenleden voelen zich namelijk In het bedrijf waarin hij naar zijn zeg gen alleen de bouwtechnische kant van de zaak voor zijn rekening nam, zouden op een bepaald moment alleen nog maar „anderhalve man en een paardekop” in dienst zijn. Metselaars, timmerlieden en andere bouwvakkers had het bedrijf niet meer. Het werk werd uitbesteed want zo zei hij „hoe meer personeel hoe meer pijn in je buik”. Volgens de officier van justitie mr. C. van Riel was ook bij dit bedrijf het werk grotendeels uitgevoerd door zwartwerkers. Om zich in te dekken was het, aldus de officier, op papier met valse facturen uitbesteed aan een ander bedrijf. De fiscale recherche (FIOD) en het Sociaal Fonds Bouwnijverheid waren na speurwerk tot de slotsom gekomen dat er ongeveer 140 zwartwerkers voor het bedrijf in touw waren. Op grond van in beslaggenomen „loonlijsten” hadden de belastingrechercheurs berekend dat er over 1978 acht ton aan lonen betaald zou moeten zijn. Het bedrijf gaf op het belas tingbiljet op dat er over dat jaar 83.000 gulden (aan de twee mensen op hun loon- De verdachte zei dat hij zich nooit be moeide met de boekhouding. Hij was al leen aangetrokken om calculaties te ma ken en op bouwplaatsen het uitbestede werk in de gaten te houden. „Van admini stratieve en fiscale zaken heeft hij geen verstand”, zei zijn raadsman, mr. J. P. van Vulpen. „De meeste verdachten in deze zaak kunnen”, aldus mr. Van Vulpen, „van zijn technische kennis nog veel le ren”. De verdachte, die bij zijn indienst treding deels arbeidsongeschikt was, was juist om zijn grote technische kennis voor het bedrijf aangetrokken, zei de raads man. Hij haalde orders binnen en sloot contracten af met onder andere grote be kende hoofdaannemers. De verdachte, die part-time werkte, bemoeide zich niet met het uitbesteden van het aangenomen werk aan onderaannemers. Dit was de taak van de enige aandeelhouder in het bedrijf. Deze man, die door de officier wordt gezien als een topfiguur in de fraude, hoorde vorige week vijf jaar tegen zich eisen. Van administratie en dergelijke wist de verdachte niets, zei raadsman mr. steun toegezegd die voor het grootste deel tot voltooide woningen in 1980 zal leiden. Noord-Holland ligt volgens hem duidelijk onder het landelijk gemiddelde wat bouw- produktie betreft met een aandeel Van maar twaalf procent terwijl zestien pro cent van de Nederlandse bevolking in deze provincie woont. De werkloosheid wordt vooral veroor zaakt door de sterke vermindering van- bouw in de vrije sector en premiekoop-B als gevolg van de afnemende koopkracht. „Het schrijnende hierbij is dat de behoef te aan woningen nog erg groot is”, aldus de spreker. Hij benadrukte dat het Rijk zelf voor honderd miljoen gulden bouw opdrachten per jaar geeft. „Gisteren vond bijvoorbeeld de aanbesteding plaats van het rechtbankgebouw in Haarlem en van het Rijksarchief, kosten 45 miljoen. En in Hoorn begint de eerste fase van de vernieuwbouw van het gevangeniscom plex. Bovendien leveren energiemaatre gelen tienduizend extra arbeidsplaatsen op”l zo zei Richter. Van der Knoop verduidelijkte nog dat er 2500 nieuwe woningen voor Noord- Holland „op de plank liggen, maar door geruzie tussen de ministeries niet ge bouwd worden”. „Dit jaar moesten 9130 woningwetwoningen, 3500 premiekoop- woningen en vijftienhonderd vrijesector- woningen klaar komen, maar de meeste plannen zijn al weer overgeheveld naar 1981, omdat het budget in Den Haag on voldoende is”, aldus de Gedeputeerde. Miljoenen voor vier sleepboten den op het Continentale Plat. Ligt daar voor de Nederlandse slepers geen „markt”, of heeft men het vogeltje over het touwtje laten wippen en de Offshore- bevoorrading helemaal overgelaten aan de Amerikanen? „Twee van onze schepen, de Typhoon en de Tempest varen als zogenoemde an- chorhandling-sleepboten in charter bij Shell op het Engelse Continentale Plat. De hele oliewinning op zee is in Amerikaanse wateren tot ontwikkeling gekomen. Voor andere dan Amerikaanse reders was er geen emplooi omdat volgens de protectio nistische „Jones-act” geen andere dan Amerikaanse schepen werden toegelaten in de Amerikaanse wateren. Toen de olie boringen op zee zich verplaatsten naar het Europese gebied hadden de Amerikanen al een enorme voorsprong. Concurrentie leek een zinloze zaak omdat de Ameri kaanse wateren voor Europese schepen bij de gemeente het groeibesef doorbreekt gesloten bleef en andersom de Amerika nen hier voor de kust vrij konden gaan en komen komen waar ze maar wilden. Als dat nu alsnog geregeld zou moeten worden dan zou dat moeten in Europees verband. Dan komen er echter weer een aantal nationale belangen om de hoek kijken en blijft er van slechts een mogelijk Europese aanpak toch ook weer niets over.” De mogelijkheden voor het bedrijfsle ven zijn door het „kerend tij”, zoals de heer Wijsmuller dat noemt, wel duidelijk gewijzigd in vergelijking met vroeger jaren. „Kijk, vroeger konden we kiezen welke koers we wilden varen. Welke kant we ons wilden ontplooien. Die tijd is voorbij. Het is nu een kwestie van kansen zien en ogenblikkelijk benutten. Je krijgt een kans ook maar één keer. Dan is het over!” Wijsmuller hoopt volgend jaar het heu gelijke feit te herdenken dat 75 jaar gele den de grootvader van Frank Wijsmuller Jan Wijsmuller de basis legde voor het bedrijf. Dat gebeurde in Baarn. Via Den Haag en Rotterdam werd de zaak in 1930 gevestigd aan het Sluisplein in IJmuiden. Een paar jaar geleden werden kantoren, magazijnen en werkplaatsen in een ultra modern jasje gestoken. Een opmerkelijk eigentijds bouwsel. Zeker in vergelijking met de bouwvallen die aan datzelfde Sluisplein het aanzien van het westelijk Onduidelijkheid over bouwvisie statenleden weight tonnage van 140.000 ton en dat wordt na verdieping van de toegangsweg tot de haven mogelijk dan heb je dit soort havenslepers echt wel nodig, maar onze toekomstverwachting ligt niet uit sluitend in de IJmond; wij hebben in onze overwegingen de te verwachten ontwikke lingen binnen het hele Amsterdam-Noord- zeekanaalgebied laten meespelen. De „Groningen” en „Gelderland” worden in IJmuiden gestationeerd. De „Utrecht” en „Overijssel” krijgen Amsterdam als „thuishaven” en zullen hoofdzakelijk ope reren bjj tussen het westelijk havengebied van Amsterdam en het gebied bij de slui zen. Overigens worden alle activiteiten van onze havenslepers gecoördineerd vanuit Amsterdam. Die taak hebben we een paar jaar geleden helemaal overge dragen aan onze werkmaatschappij Goedkoop. Dat functioneert uitstekend”. De verwachting bestaat dat mede door de recente fusie tussen Nedlloyd en KNSM)Amsterdam, als vestingsplaats Dit zei gisteren Gedeputeerde drs. W. van der Knoop tijdens een ledenvergade ring van het Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijverheid, ge houden in Schoorl. Hij wees er op dat de nieuwbouw vorig jaar in Noord-Holland naar een absoluut dieptepunt is gedaald. Er kwamen slechts 2450 woningwetwo ningen gereed. Van der Knoop noemde de woningnood het grootste maatschappelij ke probleem op dit moment. Hij wees er opdat woningbouw voor beleggers gezien de lage huren die huizen mogen doen niet meer rendabel is op voorraad te bouwen in de premie-huursector. De vrees voor kraken en vordering spelen daarbij even eens een rol, voegde hij er aan toe. Hij had grote kritiek op plannen van de overheid politieke zelfstandigheid met be trekking tot de woningbouw bij de ge meenten neer te leggen. „Dat is verdeling van de armoe”. Ook de burgemeester van Alkmaar C. M. Roozemond had grote be zwaren tegen de voorgenomen decentrali satie. „Dit is een overhevelen van de Zwarte Piet naar de gemeenten en dat kan ons gestolen worden. We kennen die truc, het ministerie van CRM heeft hetzelfde uitgehaald. Het is een onwerkbaar sy steem vol risico’s. In het belang van de bouw zijn gewoon extra financiële midde len nodig. Geen verlegging van verant woordelijkheid”. Plaatsvervangend directeur bouwnij verheid bij het ministerie van Volkshuis slag om de arm hield en waarbij de WD terugkwam op een eerder ingenomen standpunt. Weliswaar is het eindverslag nog niet gemaakt. Maar eigenlijk is nu al te constateren, dat de politieke gegevens onvoldoende vastliggen om een streek plan te kunnen maken. Duidelijk was wel het CDA. Achterstraat was van mening dat in Heerhugowaard de planologische ruimte zou moeten worden geschapen voor ongeveer 9000 huizen. In het zuiden van het streekplangebied (in de buurt van Castricum en Uitgeest) zouden nog 4000 woningen een plaats moeten krijgen. Over nieuwe bouwplaatsen in het Amsterdam- Noordzeekanaalgebied wilde het CDA bij de begrotingsdebatten het een en ander zeggen. Achterstraat sloot niet uit dat een herziening van het streekplan voor het Amsterdam-Noordzeekanaalgebied aan de orde zou worden gesteld.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7