Staten eisen maatregelen tegen wielrenners op duinfietspaden PROVINCIE LUIDT NOODKLOK: CDA-pleidooi veelwijverij duinfazanten Puur zilver voor nieuwe Anno spaarders. I kssI En u, spaart u al bij de AmroBank? FNV wil geen gesprek over troepentransport Doelstellingen bij duinbeheer veranderen niet Verwarring over commissie voor energie en water (9.- Hogere winst CSM ai ■>il.yKR ^9" 1980 DINSDAG 18 NOVEMBER PROVINCIE 13 ES 5 Voor nieuwe Amro-spaarders slechts f 15,- (voor niet-Amro-spaarders f 30,-). I Ifc). (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Provinciale Staten van Noord-Holland hebben maandag met klem aangedrongen op de bouw van meer bejaarde noorden in Amsterdam. In een motie, ingediend door Margreet de Boer (PvdA), wordt gesteld, dat de regels, die het rijk hanteert voor de financiering van bejaardenoorden geen recht doen aan de verschillen per regio. Het rijk betaalt de kosten van het aantal plaatsen voor bejaarden in de bejaardencentra, voor zover dat aantal niet meer is dan zeven percent van het totale aantal 65-plussers in een regio. Voor de bejaardenzorg in Amsterdam is het strikte vasthouden aan deze „zeven-percentsnorm” rampzalig. Amsterdam heeft een relatief groot aantal bejaarden. Door allerlei oorzaken is het zelfstandig wonen (dus buiten een bejaardenoord) in Amsterdam voor oudere mensen moei- lijker dan elders. -«C V Spaart u nog niet bij de Amro Bank? Dan verschaft de Amro Bank u nu een goede extra reden om een spaarrekening te openen: een plaatje van 10 gram gegarandeerd 999,0 fine silver (de aanduiding voor puur zilver). Hoe komt u aan zo’n waardevol kleinood? U opent een spaarrekening bij de Amro Bank en stort minimaal 50 gulden. Dan stellen wij u van onze kant in de gelegenheid het zilveren plaatje te kopen voor het speciale bedrag van f 15,- (prijs voor niet-Amro- spaarders f 30,-). Voor het zilveren plaatje geldt het devies: zolang de voorraad strekt. Ontvangt u liever een spaarpremie i.p.v. een plaatje puur zilver, dan doet de Amro Bank als aanmoedigingspremie f 7,50 bij uw eerste inleg. Deze premie is gedurende één maand niet opvraagbaar. Deze unieke aanbieding van de Amro Bank F"l geldt vanaf 4 november tot iTTl en met 5 december. Zorg dus KQ J dat u er snel bij bent. (ADVERTENTIE) I 1 Margreet de Boer (PvdA) loge (Van een onzer verslaggevers) daarover (Van onze streekredactie) orloge De meningen over de vossen zelf liepen Na een korte schorsing namen GS vervol gens het voorstel terug. Steens Shroom erde shock- ■en and Het probleem van de omstreden duinin- filtratie werd uiteraard wel even aange stipt, maar tot een uitputtende en diep- Het PSP-Statenlid Korzelius vroeg of GS op korte termijn wat willen doen tegen de schietoefeningen op ’t Vlakje (aan de Zeeweg te Overveen). De schietbaan is echter eigendom van het ministerie van Defensie. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Provinciale Staten van Noord-Holland hebben zich maandag uit gesproken voor voortzetting van het on derzoek naar de gedragingen van vossen in de duinen. De Staten namen een motie (van D’66) van die strekking aan. De WD had aan de motie geen behoefte en stem de tegen. 10 gram fine silver 999,0. Afmetingen. 1V2 x 2V2 cm Dikte 3 mm Gegarandeerd door de Amro Bank met een genummerd „certificaat van echtheid" fK ikties, met laats, arm. rde 2029, ri jst 19.- spad. Ook daarover deden de Staten in een motie een uitspraak. In de motie spraken zij hun teleur stelling uit over het optreden van Staatsbosbe heer, waardoor stagnatie is ontstaan in de door trekking van het fietspad (van Zandvoort) naar Kraantje Lek. Verder werd in de motie aan GS het verzoek gedaan al het mogelijke te doen om tot een snelle verwezenlijking van het fietspad te komen. Gedeputeerde Van Gelder zei, dat het standpunt van Staatsbosbeheer bij het college verbazing had gewekt. Hij had de indruk, dat de kwestie was terug te voeren op een misverstand over de wijze waarop het pad door fietsers zou worden ge bruikt. De ENFB (Enige Echte Nederlandse Fiet sers Bond, vroeger ENWB, maar zo mag men zich na juridische stappen van de ANWB niet meer noemen) had namelijk het belang benadrukt van een zoveel mogelijk recht fietspad voor het woon- werkfietsverkeer. Staatsbosbeheer was daardoor wellicht wat kopschuw geworden, bang voor al te grote drukte op en langs het pad. En wellicht was men nog meer beducht voor de racefietsers. Van Gelder deelde mee, dat het overleg met Staatsbos beheer wordt voortgezet. De motie van teleurstel ling over de stagnatie werd met algemene stem men aanvaard. Naast moties over het fietspad langs het Visserspad, de „plaag” van de race-fiet- sers en de problematiek van de vossen (zie elders op deze pagina) gingen de Staten akkoord met een motie, waarin een gere duceerd tarief voor de kampeerplaats Bakkum werd bepleit voor de bevolkings groep met het minimum inkomen. De mo tie werd aanvaard met steun van de PvdA, de meerderheid van het CDA, CPN en PPR. Tegen stemden om uiteenlopende redenen de WD-fractie, enkele CDA-Sta- tenleden, D’ 66 en de PSP. HAARLEM. Provinciale Staten van Noord-Holland hebben maandag inge stemd met de beheersnota ’80-’85 voor het Noordhollands Duinreservaat en de pro vinciale landgoederen in Zuid-Kenne- merland. In deze nota zijn de vier doel stellingen van het Noordhollands beleid met betrekking tot de duinen neergelegd. Eerste doelstelling is het behoud van de duinen als zeewering. Daaraan zijn de andere drie doelstellingen onderge schikt: waterwinning, natuurbehoud en recreatie. Margreet de Boer wees er nog op, dat alle fracties in de Tweede Kamer bij de staatssecretaris hadden aangedrongen op herziening van de zeven-percentsnorm voor de grote steden. De Kamer had de staatssecretaris in overweging gegeven eens met de gemeentebesturen van de drie grootste steden in overleg te treden. Het WD-Statenlid Bom pleitte voor een vermenselijking van de regels in sommige tehuizen. In de beoordeling door de pro vincie van de kwaliteit van de bejaarden oorden geldt het feit dat sommige bejaar dentehuizen worden „gedreven” door par ticulieren als een minpunt. De continuïteit van dergelijke particulier geleide tehuizen was namelijk niet goed gewaarborgd. Daartegenover staat soms als pluspunt, dat de bejaarden in het tehuis hun huis dier mogen houden. Bom wees er op, dat de hond, de poes of de kanarie voor de oudere eenzame mens vaak van grote emotionele betekenis is. Hij vond dan ook, dat de bereidheid van een bejaardenoord- direktie om huisdieren in huis te tolereren als pluspunt moest kunnen opwegen te gen een eventueel minpunt van een niet goed gewaarborgde continuïteit van de zorg. Zijn idee werd door de andere fracties met instemming begroet. Gedeputeerde Korver wees er echter op, dat het criteri um „menselijkheid” (waarvan het tolere ren van dieren een teken kon zijn) al lag opgesloten in het criterium „sfeer”. En dat laatste woog beslist mee in de provinciale beoordeling. De gedeputeerde zegde toe, dat in 1981 een nota-bejaardenbeleid zal verschijnen, waarin op een en ander na der zal worden ingegaan. Het aantal bejaaren (65-plus) in Noord- Holland was op 1 januari 1979 284.330 en wordt op 1 januari 1985 geraamd op 295.019. Voor deze bejaarden waren op 1 november van dit jaar 27.234 plaatsen in een tehuis. Dat wil zeggen: ruim boven de zeven-percentsnorm, 9,58 percent. Ruim een derde van de Noordhollandse bejaar den woont in de regio Amsterdam/Die- men. Op 1 januari 1979 telde men in de regio Amsterdam/Diemen 114.834 bejaar den. De raming voor 1985 is voor deze regio 109.812 bejaarden. Op 1 november 1980 waren voor deze bevolkingsgroep in de regio in kwestie 8.408 verzorgingsplaat- sen beschikbaar: 7.32 percent. De regio Zuid-Kennemerland steekt zo wel bij het Amsterdamse als het totale Noordhollandse beeld gunstig af. Op 1 januari 1979 was het aantal bejaarden in onze regio 35.887 terwijl dat aantal voor 1985 op 35.642 wordt geschat. Voor de bejaarden uit Zuid-Kennemerland waren op 1 november 3.610 plaatsen in een tehuis beschikbaar: 10.06 percent. (Van een onzer verslaggevers) Omdat er aan de energie- en drinkwa tervoorziening nogal wat principiële poli tieke kanten zitten (kernenergie, duininfil- tratie), was de instelling van een speciale commissie naast de Raad van Toezicht op de provinciale bedrijven een zinvolle zaak. Het gaat namelijk om kwesties, die een zuiver politieke beslissing vereisen, zonder de inmenging van personeelsverte- genwoordigers. uiteen. Veel Statenleden waren van me ning, dat het een positieve zaak was, dat de betrekkelijk zeldzame vossen in de duinen weer in aantal waren toegenomen. De CDA-Statenlid Arnouts dacht daar be paald anders over en wees op de schade lijkheid van deze roofdieren. Hij was van mening dat het pro-vossenstandpunt van de provincie was ingegeven door „Kri tisch Faunabeheer”, welke instelling hij als een „semi religieuze secte” betitelde. Arnouts sprak de veronderstelling uit dat de vermindering van de Wulp en de Boomleeuwerik wellicht veeleer op de kerfstok van de vossen moest worden geschreven, dan dat de drukte van de recreanten er de oorzaak van was. om grastegels, splitstroken en strenge maatrege len aan te wenden tegen de racefietsers. „Er is zeker overlast. Maar we moeten het reëel willen zien. Het trimmen is toch ook aangemoedigd. Je koopt geen racefiets om je met de snelheid van een ouderwetse vliegende hollander voort te be wegen. We lossen niks op met splitstroken, die alleen maar tubetjes vernielen. Laten we het lie ver houden bij overleg met de verenigingen en bij vaderlijke adviezen door terreinbeheerders”. Hoor ik het goed? zei u vaderlijke? interrum peerde hem Ina Klaasen (D’66). Haks: „Ik had natuurlijk moeten zeggen: vader lijke of moederlijke adviezen, maar er zijn nog geen vrouwelijke beheerders”. Gevraagd naar de diepere motieven achter zijn pleidooi voor een humane behandeling van de racefietsers, moest Haks toegeven, dat een fractie genoot de wielrennerij met hart en ziel was toege daan. Frans Aarts kon zich toen niet langer stilhou den: „Dat kon ik natuurlijk niet maken. Ik zit al veertig jaar in de wielersport. Dan ga ik niet voor zo’n motie stemmen”. De problemen van de racefietserij hadden overigens zijdelings ook nog te maken met de slepende affaire van het fietspad langs het Visser- Bedenkingen had hij ook op de haan- henverhouding bij de fazanten van één op één. Van nature streefde de fazanten haan een relatie na met vijf hennen. Dat betekende voor de wat minder hanige hanen een gefrustreerd en celibatair be staan, zo was de strekking van zijn betoog. GS zegden hem toe in een commissiever gadering nog uitvoerig terug te komen op zijn kanttekeningen bij de beheersnota voor het Noordhollands Duinreservaat. nieuwe norm omtrent het benodigde aan tal plaatsen in bejaardenoorden vast te stellen. Deze norm zou moeten worden opgesteld op grond van wetenschappelij ke gegevens. Verder zou moeten worden onderzocht hoe er snel andere vormen van bejaardenhuisvesting zouden kunnen worden verwezenlijkt: bejaardenhoven en „aanleunwoningen” (dat zijn wonin gen, waarin men zelfstandig kan wonen, maar met de hulp van het tehuis dicht in de buurt). de datum- •m kast De motie werd ingediend bij de behan deling van het verslag over de bejaarden oorden over 1979. Uit dit verslag had Margreet de Boer geconcludeerd, dat de meeste bejaardenhuizen déér staan, waar er relatief het minste nodig zijn, in West- friesland (het aantal plaatsen in een be jaardenoord vormt daar 17,34 percent van het aantal 65-plussers). In Amsterdam daarentegen, waar de behoefte aan be jaardentehuizen juist zeer groot is, be staat een tekort. Een men mag daar geen bejaardentehuizen bijbouwen, omdat men aan de zeven-percentsnorm moet vasthouden. Vanwege die zeven-percentsnorm heeft de provincie medewerking geweigerd aan de bouw van een nieuw bejaardentehuis in Amsterdam. „Pas na een beroepsproce dure kon het bejaardentehuis toch van de grond komen. Hieruit concludeer ik, dat wij als provincie, zonder voor ons althans hoorbaar protest, meewerken aan het in standhouden van een hele slechte richt lijn”, aldus het PvdA-statenlid. In haar betoog somde zij op, waarom de leefsituatie in Amsterdam voor bejaarden zoveel slechter is, dan elders in de pro vincie. Er is een groot gebrek aan thuishulp. In sommige vergrijzende wijken waar veel bejaarden wonen en weinig beschik bare krachten voor gezinshulp, is er een wachtlijst voor gezinsverzorging van 1 jaar. Niet zelden wordt slechts hulp ver leend voor een periode van zes weken. Deze thuishulp is dus geen echt alternatief voor de verzorging buiten de muren van een bejaardentehuis. Dat betekent een versterking van behoefte om in een be jaardentehuis te worden opgenomen. Als gevolg van het gebrek aan thuishulp zal een bejaarde die uit het ziekenhuis komt eerder zijn aangewezen op opname in een bejaardentehuis, dan elders het geval zou zijn. De overloop maakt, dat de kinderen vaak elders wonen, waardoor op de hulp van kinderen niet kan worden gerekend -Buren verhuizen en er komen vaak studenten of buitenlanders voor in de plaats, waardoor men weer een stuk hou vast is kwijtgeraakt. -De stadsvernieuwing maakt, dat be jaarden, die anders misschien nog enige jaren thuis hadden kunnen wonen, nu bij een dergelijke ingrijpende verhuizing Be ver meteen in het bejaardentehuis willen worden opgenomen. In 1979 waren dat er 121. Hoewel deze mensen eigenlijk niet urgent in een bejaardenhuis hoeven te worden opgenomen, worden ze met voor rang behandeld. Zij zitten dan de werke lijk urgente gevallen in de weg. Margreet de Boer noemde een bejaar dentehuis nog steeds een gebrekkige op lossing voor de oudere hulpbehoevende. Zolang men echter geen alternatieven had, kon men de bijna vijfduizend bejaar den in Amsterdam niet laten verkomme ren. Het starre vasthouden aan de zeven- percentsnorm noemde zij een „kil en mee dogenloos cijferbeleid”. Haar motie was medeondertekend door alle andere frac ties in de Staten en kreeg ook van gedepu teerde Korver „warme ondersteuning”. -In de motie dringen de Staten er bij GS op aan, om in overleg met Amsterdam een Het CDA verklaarde zich in eerste in stantie, met de kleine progressieve frac ties, voor het voorstel. De PvdA had ech ter nog bedenkingen, na een verklaring van de personeelsvertegenwoordiging, dat geen prijs werd gesteld op een „dou blure” van de Raad van Toezicht, maar dan zonder personeelsvertegenwoordi- gers. Met de tegemoetkoming, dat het per soneel met verloffaciliteiten als toe hoorder aanwezig mocht zijn, had de PvdA echter ook geen vrede. Men kwam dan ook met de suggestie om de instelling van de commissie maar „over de verkie zingen heen te tillen”. Het CDA ging daar in mee, tot ergenis van de kleine fracties. SCHIPHOL. De Vervoersbonden FNV wensen niet te praten over het afsluiten van een contract tussen de regering en luchtvaartmaatschappijen waarin .de taken zijn vastgelegd voor luchtvaartmaatschappijen in tijden van internationale crises. Dit schrijven de Vervoersbonden in de deze week verschenen „Onderweg”, de tweewe kelijkse nieuwskrant van de Vervoers bonden FNV. Men is evenals de andere werknemersorganisaties in de lucht vaart van mening dat het begrip crisis- taak te vaag is en niet rechtstreeks slaat op een oorlogstoestand. De FNV vindt dat een duidelijke wettelijke re geling dient te komen en het troepen vervoer niet geregeld moet worden doormiddel van privaatrechtelijke contracten tussen de Nato en de lucht vaartmaatschappijen. De vakbond heeft als voornaamste taak de belan genbehartiging van haar leden en zij stelt zich daarbij politiek onafhanke lijk op. Die politieke onafhankelijk heid komt, aldus de vakbond, in het geding wanneer zij medewerking zou verlenen aan een contract over militai re transposten in crisistijd. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De Staten van Noord-Holland hebben Gedeputeerde Staten gevraagd na te gaan, wat er kan worden gedaan tegen het racen op provinciale rijwielpaden. Bij de bespreking van de beheersnota ’80-'85 van het Noordhollands duinreservaat en de provinciale landgoederen in Zuid-Kennemerland, maandag, namen de Staten een motie aan met een daartoe strekkend verzoek aan GS. De motie, ingediend door Zuurbier (PPR), kreeg de steun van alle fracties behalve de CPN. Het probleem van de racefietsers is bekend. Het racen is voor een sterk toegenomen groep sportie- velingen een dierbare liefhebberij geworden. Maar wellicht evenzoveel mensen voelen zich er door bedreigd of in elk geval gehinderd. In diverse commissievergaderingen is er al op gewezen, dat de provinciale rijwielpaden beslist niet bedoeld zijn voor beoefenaren van de wieler sport. De paden werden aangelegd om het toeven in de duinnatuur mogelijk te maken, voor gezin nen met kleine kinderen, voor bejaarden en ande ren die zich rustig, bedaard en ontspannen op hun rijwiel wensen voort te bewegen. Het genieten van de bloemen en de vlinders wordt de laatste tijd echter zo niet onmogelijk gemaakt, dan toch da- AMSTERDAM. Centrale Suiker Maatschappij (CSM) heeft in het op 30 september geëindigde boekjaar 1979-1980 een nettowinst behaald van ongeveer 23,5 mln tegen 22,5 mln in het voor- nig bedorven door racefietsers en hun veel te hoge snelheden. Sommigen van deze „prestatiefiet- sers” bedienen zich zelfs van grove, bedreigende taal en verwensingen om zich een snelle doorgang te verschaffen. Het komt niet zelden voor, dat de rustige fietser vrijwel in de letterlijke zin des woords van het pad wordt gevloekt. Een aantal min of meer ernstige ongevallen heeft zich ook al voorgedaan. Het is dan ook menigeen uit het hart gegrepen dat de provincie zich bezint op maatregelen om paal en perk te stellen aan de excessen van de beoefening van de wielrensport. In de motie van Zuurbier werd overwogen, dat het „racefietsen” steeds meer een bedreiging gaat vormen voor de veiligheid van de bezoekers en het toezichthou dend personeel in het provinciale natuurgebied. Als mogelijke maatregelen werden in de motie genoemd: het maken van snelheidsbeperkende profielen van fietspadgedeelten; het verbieden van specifieke racefietsen; het stellen van een maximumsnelheid voor fietsers en een nauwgezette controle hierop; een daartoe geschikt gedeelte van het terrein voor racefietsen open te stellen; gedurende perioden racefietsen toe te laten. gaande boekjaar. De jaarvergadering zal op 12 maart worden gehouden, aldus de maatschappij. Wat het lopende jaar betreft wordt op gemerkt, dat de suikerbietencampagne weinig hinder heeft ondervonden van de vorst in het begin van november. gaande gedachtenwisseüng kwam het dit keer niet. De PvdA gaf GS in overweging, eens na te gaan of de toegang tot de natuurgebie den in kwestie gratis kon zijn. Maar ande ren stelden daar weer tegenover, dat het nuttig was om een heel kleine financiële drempel op te werpen, om de vernielzucht buiten het hek te houden. Amsterdam heeft dringend meer bejaardenoorden nodig Op grond van ht overleg zou de provin cie samen met Amsterdam in overleg moeten treden met de staatssecretaris van CRM over de zeven-percentsnorm. Ten slotte zouden GS nog steeds volgens de aangenomen motie in interprovinciaal verband de bejaardenproblematiek van de grote steden moeten bespreken. Wielrennen in de duinen. Statenleden willen maat regelen Gedeputeerde Van Gelder verklaarde nog, dat het provinciaal bestuur niets heeft tegen het race fietsen als zodanig. Het zou alleen moeten gebeu ren op daarvoor geschikte terreinen. Hij wees er op, dat daartoe in het recreatiegebied Spparn- woude aan Zijkanaal C bij Spaarndam een speciaal circuit is aangelegd. Rinus Haks van de CPN was er niet zo voor in HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben maandag hun voorstel om een commissie „Energie- en Drinkwatervoorziening” in te stellen, te ruggenomen. Dat gebeurde, nadat in de staten (met name bij de PvdA en het CDA) verwarring was ontstaan over de vraag hoe groot de invloed van het perso neel van PEN en PWN in deze commissie moest zijn. I') Of

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13