treffers en missers tototips II) sportpuntiq Boksduel op tv r M i i Zwartkruis: h ,,Ik mis de genialiteit van Nygaard’' I VOOR DERDE KEER I WK-CONFRONTATIE I I j Thijs maakt opstelling bekend i Opnieuw incident 1 Westduitse ijshockey Waarom zou ik nog I geheimzinnig doen? 99 I I I I I I i I 18 19 f I gg F 1 n 1 1 2 30 40 30 20 50 30 100 60 10 30 100 100 90 60 20 20 60 20 20 100 50 10 40 30 30 40 1980 HUIJBREGTS: niet juist. „Er kan natuurlijk wel 3 1-1 1-0 2-0 10 1-1 2-0 1-1 0-1 15201 -02' ■0 'Ny :x is. Vooral bij de kandidaten voor Oran je, die in buitenlandse dienst werken, is dat het geval. Zwartkruis: (Van onze sportredactie) MACHELEN Terwijl Jan Zwart- Beide keren bleef de overwinning in het thuisland. België won op 30 april 1975 in Antwerpen met 1-0. Dat was de laatste nederlaag van Oranje tegen de Rode Duivels. Nederland bereikte vorig jaar september in Rotterdam dezelfde score. Sindsdien is de internationale balans van de Belgen onder Guy Thijs zeer duidelijk positief. Namelijk overwinningen op Schotland (twee), Portugal, Luxemburg, Uru guay, Polen, Roemenië en Spanje, gelijke spelen tegen Engeland, Italië en Ierland en slechts één nederlaag, namelijk in de finale van het Europese kampioenschap 1980 te Rome tegen West-Duitsland. Daar ben ik wel een jaloers op. Boven dien heeft België spelers van Europese klasse in huis en een man (Wilfried van Moer), die een elftal kan dragen. Ik zou graag over een middenrif beschikken, dat het elftal kon dragen, maar het is er gewoon niet. Of je nu bij AZ, Ajax, Feyenoord, Twente, PSV of wie dan ook kijkt een dergelijk middenrif bestaat gewoon niet”. Zwartkruis wenste ook geen ant woord te geven op de vraag, wie Wil fried van Moer voor zijn rekening zou gaan nemen. „Ach”, grapte hij, „er zijn zoveel mogelijkheden. Wijnstekers op het middenveld, René van de Kerkhof op het middenveld. Het kan allemaal. Maar ik doe het niet JAN VAN DER NAT Tijdens het duel Keulen tegen Duis burg deed zich nog een uiterst pijnlijk incident voor waarbij een official, Wolf gang Sorge, van de Westduitse ijshockey- federatie was betrokken. Deze had zich, naar het oordeel van enkele supporters beledigend uitgelaten over het gedrag van de Duisburgers en kreeg daarvoor het seizoen 1976-1977. Nu mogen beide het in de derde ronde proberen. ’78-79 3-2 5-3 3- 1 2-1 1-0 4- 1 0-0 2-0 2-1 0-2 2- 1 3- 1 Het voetbalelftal van Honduras heeft in eigen land een wedstrijd in het kwalifi catietoernooi voor het wereldkampioen schap (Centraal-Amerikaanse zone) tegen Costa Rica gelijkgespeeld met 1-1. Bij rust was de stand 0-1. De 40.000 toeschouwers zagen doelpunten van Morera (27) en Ve lazquez (74). Zaïre heeft zich een goede uitgangspo sitie verworven om een ronde verder te komen in de kwalificatieronden voor het wereldkampioenschap voetbal van 1982 in Spanje. De eerste wedstrijd tegen Ma dagascar, op het eiland in de Indische Oceaan, eindigde in een gelijkspel (1-1). De rust van deze in de Afrikaanse zone gespeelde wedstrijd ging in met 1-0. Doel punten waren van Kira (26) en Malgbanga (74). Er waren 30.000 toeschouwers. De tweede wedstrijd wordt op 14 december in Kinsjasa gespeeld. gaan en nu afviel. Uiteindelijk werden de zestien be kerwedstrijden door acht thuisclubs en acht bezoekende verenigingen gewon nen. Vier eredivisieclubs hadden straf schoppen nodig om van een eerstedivi- Men moet tot de tweede ronde van het seizoen 1976-1977 teruggaan om even eens vijf wedstrijden te vinden die een verlenging nodig hadden. Toen werden er twee in de verlenging beslist, nu moes ten in alle vijf gevallen strafschoppen de beslissing brengen.Opvallend is dat ook toen Sparta, Willem II en Excelsior erbij betrokken waren. Het enige verschil is Het Nederlandse rolhockeyteam heeft zondag in Talcahuano (Chili) ook zijn tweede wedstrijd voor de finalegroep van het toernooi om het wereldkampioen schap verloren. Spanje won met 4-0 van Nederland. een glas bier over zich heen gegoten. Bestuursleden van Keulen ontfermden zich, daarbij geassisteerd door de politie, over Sorge en brachten hem in veilig heid. toto 47 77-78 0-0 79-’80 2-1 I I —Sparta R -PSV —Excelsior —FC Groningen —FC Den Haag -PEC (Z) -NEC —Ajax -DS79 —SC Cambuur —Vitesse —FC Den Bosch GUY THIJS: „Ik ken opstelling van Ne derland al". op een gelijkspel aan te sturen, omdat een nederlaag tegen ons wel eens dode lijke gevolgen zou kunnen hebben voor de Nederlanders”. Guy Thijs gelooft dan ook stellig, dat er in het Nederlands elftal een plaats zal worden ingeruimd voor René van de Kerkhof. „Ik althans”, volgens de Belgi sche bondscoach, „zou een aanvallende middenvelder, zoals René van de Kerk hof, prefereren boven mensen als Amtz of Jonker, die nu ten enenmale de capa- het nationaal team maandagmiddag in Machelen (de geplande oefenwedstrijd op de Heizel kon geen doorgang vinden in verband met de eventuele beschadi ging van de grasmat) spelen tegen het nationale jeugdteam, dat voor deze gele genheid de „Hollandse” manier van spe len moest imiteren: veel jagen dus. De Thijs-ploeg had er vooralsnog wat pro blemen mee: meer dan een 22-stand kon niet worden bereikt. zouden meereizen naar Brussel, zat de oefenmeester van Oranje behoorlijk dwars. „Ik ga er altijd van uit dat u allen”, zo deelde Zwartkruis de verza melde sportpers mee, „gelijktijdig van mij het nieuws te horen krijgt. Ik trek niemand voor. Hoe dat bericht is uitge lekt wordt momenteel onderzocht en als de dader zich in mijn kleine groepje van medewerkers zou bevinden wat ik me overigens moeilijk kan voorstellen dan mag die persoon, wat mij betreft, worden ontslagen. Ik ben overigens van mening, dat die twee niet zoveel deining moeten maken. Ik vraag me af hoeveel landskampioenschappen, Europa Cups en interlands die jongens dan wel heb ben meegemaakt. Bovendien mag niet worden vergeten, dat beide spelers zeer dicht tegen het Nederlands elftal aanzit ten. Mocht er een speler uit de selectie wegvallen, dan zijn zij de eerste gegadig den om die plek op te vullen”, aldus Zwartkruis. -- I De verrassende veijonging, waarmee Zwartkruis veel kritiek, maar toch ook bewondering voor zijn durf oogtste, is voorlopig achter de rug. Ruud Krol, Hu go Hovenkamp en Kees Kist, die allen tijdens het EK in Italië hun laatste inter land speelden, zijn terug in de selectie. „Met deze jongens zet ik een brok erva ring neer en daarmee wil ik aan de slag in Brussel. Wat er tegen Ierland en West- Duitsland is gebeurd was voorspelbaar. Maar in Ierland zijn we kapot gegaan door een vrije trap. Als Van der Korput en Schoenaker niet zouden zijn uitgeval len, had ik dat punt te pakken gehad”. Er zal morgenavond in het Heizelstadi- on van Brussel opnieuw een „ander” Nederlands elftal de mat betreden. Hoe de formatie eruit ziet, wilde Zwartkruis (traditiegetrouw) nog niet vertellen. „Ik heb vanmiddag op de training wel signa len uitgezonden” Dat in tegenstelling tot zijn Belgische confrater Guy Thijs, die citeiten missen van een speler als Van de Kerkhof, die in al zijn grilligheid een wedstrijd kan beslissen”. Een merkwaardige gang van zaken: Een Belgische bondscoach die doodge moedereerd de opponent welwillend wat adviezen toeschuift, overtuigd dat welke tactische vondst dan ook zijn elftal niet kunnen verontrusten. Dat is in het verle den duidelijk anders geweest. Toen overheerste de angst om tegen het supe rieur geachte Nederland niet af te gaan. ,Guy Thijs: „Die periode is definitief voorbij. Het Belgisch elftal staat er. Waarom zou ik daar dan nog geheimzin nig over doen? Wij hebben toch met dit elftal in Italië de finale van het Europees kampioenschap gehaald. Waarom zou ik me op voorhand zorgen moeten gaan maken? De jongens weten wat er woens dagavond van hen wordt gevraagd; daar hoef ik niet elke keer opnieuw op te wijzen”. Erwin van den Bergh, de Europese topscorer van het vorige seizoen, be aamt: „Wanneer we nu niet tot winst zouden komen tegen het Nederlands elf tal, dan gebeurt het nooit meer. Boven dien moeten we simpelweg winnen om op het allerlaatste moment toch weer niet verrast te worden met betrekking tot plaatsing voor het wereldkampioen schap in Spanje. Na de wedstrijd tegen Nederland volgt medio december nog het duel tegen Cyprus en wanneer we dan uit deze wedstrijden vijf punten hebben gepakt, zijn we al vrijwel zeker van de eindronde”. Een ongekende zelfverzekerdheid der halve in het Belgische kamp, die door Guy Thijs bij herhaling nog eens na drukkelijk wordt onderstreept, al was het alleen maar om zijn spelers ervan te doordringen geen vrees te hoeven heb ben voor dit Nederlands elftal. Een vrees die het afgelopen weekeinde bij sommi ge spelers toch weer even de kop opstak, toen er weer het nodige gekrakeel los brak naar aanleiding van de selectiepro cedure van Jan Zwartkruis. Doelman Jean-Marie Pfaff: „Het is bekend dat Nederland tot grote prestaties komt, wanneer er tevoren problemen zijn rond het nationale team. Kijk maar naar die wedstrijd tegen West-Duitsland. Er kwam een geprikkeld elftal binnen de lijnen dat bereid was de mouwen erg ver op te stropen. Ik ken het Nederlandse voetbal erg goed en weet dat wanneer de vonk overslaat, ook het elftal van woens dagavond, wie er ook zullen worden gekozen, een erg moeilijk te bestrijden tegenstander kan zijn”. In België, voornamelijk gesteund op het optimisme van Guy Thijs, gaat men er vooralsnog vanuit, dat de Rode Dui- ,1 veis minimaal een 40-overwinning gaan behalen op de Nederlanders. Een verlangen dat toch wel eens erg zwaar op de schouders van de Belgen zou kun nen drukken. Guy Thijs: „Wij spelen doodeenvoudig ons eigen spelletje en zullen ons niet door de Nederlanders laten imponeren. Wij werken een thuis wedstrijd af en dat betekent dat wij op winst zullen moeten spelen. Daarom ook heb ik in de definitieve selectie extra- aanvaller Willie Wellens verkozen boven de verdedigende middenvelder Jos Hey- ligen. Mochten we eventueel tijdens de wedstrijd op het middenveld alsnog in de problemen komen, dan kan ik altijd nog Cluytens in die positie laten spelen”. Uit voorzorg evenwel liet Guy Thijs i AZ-concept is niet haalbaar" Guy Thijs liet België aantreden met hetzelfde team dat enkele weken gele den in Dublin Ierland op een 11-ge- lijkspel hield: Pfaff; Gerets, Meeuws, Millecamps en Renquin; Van Moer, Vandereijcken en Coeck; Cluytens, Van den Bergh en Ceulemans. zijn elftal wel bekend maakte. „Als ik vice-kampioen van Europa zou zijn, had u nu van mij de opstelling gekregen. Het aantal eerstedivisieteams, dat de derde ronde in de bekercompetitie bereikte, verschilde niets met dat van het vorig seizoen. Ook toen smaakten drie ploegen het genoegen door te mo gen bekeren en wel SC Amersfoort, FC Amsterdam en DS’79. Nu mogen FC WV, Haarlem en FC Vlaardingen pro beren het verder te brengen, want in de derde ronde sneuvelde men vorig sei zoen alle drie. Van de eredivisieteams, die de derde bekerronde bereikten, zijn er veel die het vorig seizoen ook doorbekerden, na melijk PSV, PEC (Z), Roda JC, Ajax, Feyenoord, FC Twente, Go Ahead Eag les, AZ’67 en FC Utrecht. FC Groningen en Wageningen speelden vorig jaar nog in de eerste divisie en MW en Willem II sneuvelden toen in de tweede ronde. Opvallend is dat evenals de vorige drie seizoenen Ajax, AZ’67 en PSV ook nu een thuiswedstrijd lootten in de der de ronde. FC Utrecht lootte in de derde ronde de vorige drie seizoenen telkens een uit wedstrijd en werd altijd uitgeschakeld. Ook nu mag het op vreemd terrein, Willem II, proberen het beter te doen. PEC (Z) speelde vanaf de derde ronde in het seizoen 1978-1979 telkens uitwed strijden. Ook nu is het weer zover, want de Zwollenaren moeten naar Wage ningen. De kreet van competitieleider Jan Huijbregts dat Roda JC louter uitwed strijden loot slaat nergens op, want het echter dat Excelsior toen” door mocht vorig seizoen speelden de Limburgers gaan en nu afviel. steeds thuis totdat zij in de kwartfina les van Ajax verloren. FC WV kwam vanaf het seizoen 1976-1977 nooit verder dan de tweede ronde en FC Vlaardingen bereikte slechts één keer de tweede ronde sinds sievereniging te winnen. De produktie bleef op 66 doelpunten steken, drie min der dan het vorig seizoen. moet gewoon vaststellen, dat iets waar AZ drie maanden over doet en dan zeg ik het heel voorzichtig, misschien heeft het wel drie jaar geduurd voor het Nederlands elftal niet haalbaar is”. Zwartkruis legde daarmee een duide- lijke link naar het feit dat hij voor elke interlandwedstrijd maar moet afwach- ten wie er wel en wie er niet beschikbaar NAC Wageningen Roda JC Go Ahead Eagles FC Utrecht Feyenoord FC Tente MW De Graafschap Volendam Heerenveen Eindhoven Toto-gelijk: 5-7-9-11-12-20-21. De topper G 1 2 3 V T MW-Ajax 22 4 10 8 26 48 Niet alleen in de wedstrijd blijkt Wilfried van Moer de grote gangmaker in de Belgische ploeg. Ook als het om grappen gaat. Vandereycken en Gerets hebben plezier om de kleine kapitein. HILVERSUM. De AVRO zal het boksgevecht in Los Angeles om de wereld titel halfzwaargewicht tussen de titelhou der Mustafa Muhammed en zijn Neder landse uitdager Rudie Koopmans in de nacht van zaterdag 29 op zondag 30 no vember rechtstreeks via de televisie uit zenden. De uitzending is via Nederland 1 en begint om 03.00 uur. Commentator is Jos Kuyper. BRUSSEL (ANP). Woensdagavond in de Heizel ontmoeten België en Neder- land elkaar voor de derde keer in successie in een WK-confrontatie. Voor „West- Duitsland” en „Argentinië” zaten de lage landen ook in dezelfde groep. Bovendien troffen zij elkaar nog eens in de kwalificatieronden voor het Europese Kampioen- schap van 1976. (Van onze sportredactie) ZEIST. Jan Zwartkruis draaide er niet omheen. De bondscoach gaf gister- j middag, tijdens een persconferentie op I het KNVB-sportcentrum in Zeist, grif toe dat de poging om het Nederlands I elftal in hetzelfde concept te laten spe- I len als AZ’67 is mislukt. Zwartkruis I heeft de oefenwedstrijd van vorige week tegen Almannia Aachen aangege- I repen om een poging te doen om Oranje I te laten voetballen op de manier, waar- op de Alkmaarse formatie als een bull- dozer huishoudt in de vaderlandse ere- divisie. Het bleek niet mogelijk. „Om de speelwijze van AZ te imiteren I is niet haalbaar. Daarvoor mis ik de I genialiteit van Nygaard. En dan kunt u wel stellen, dat ik dat tevoren ook wel had kunnen weten, maar ik heb gehoopt dat een ander (Willy van de Kerkhof) de rol van Nygaard zou kunnen overne- j men. De mogelijkheid dat dat zou luk- I ken leek aanwezig. Ik heb er uitgebreid I met Kessler over gesproken. Het is in de wedstrijd in Aken niet gelukt. Ik zag te veel fouten en heb toen onmiddellijk vastgesteld, dat ik hiermee niet kon doorgaan. Oranje wordt er eerder zwak- ker dan sterker door. Maar het experi- I ment is de wedstrijd waard geweest. Ik Kees Kist en Simon Tahamata proberen de signalen op te vangen, die worden uitgezonden door Jan Zwartkruis. s’ li' ZjWëu LJtvl U1D. „-UX n.an iiakuuxxijn. worden gesteld dat ik die spelers niet zou moeten selecteren, maar ik denk, dat degenen, die naar het buitenland gaan, niet de slechtsten zijn. En ik weet ook wel, dat het bij de clubs ontzettend veel J wrevel oproept, maar ik heb het niet I uitgevonden. Als bondscoach doe ik een beroep op de „buitenlanders”, wanneer ,dat mogebjk is. Dat is een stuk beleid en ik vind, dat men begrip moet hebben voor mijn situatie”. Uiteraard kon Zwartkruis niet heen om het passeren van de AZ-spelers Jos Jonker en Peter Amtz. De vroegtijdige I publikatie, zaterdag reeds in een och- tendblad, van het feit dat beiden niet KEULEN. In de ijshockeybundesliga blijven de schandalen zich aaneenrijgen. In de wedstrijd Keulen tegen Duisburg werd een nieuw „hoogtepunt” in de schandalen reeks bereikt. In de 49e minuut van dit treffen bij de stand 7-2 voor Keulen haalde de Canadese coach Lynn Powis Duisburg van het ijs en verdween onder de douche. Hij weigerde verder te spelen. Na tien minuten verplichte wachttijd kon hulp- scheidsrechter Martin Erhard toen geen ander besluit nemen dan de wedstrijd officieel te staken. In die beruchte 49e minuut had zich het volgende voorgedaan. Hoofdscheidsrech ter Hartmut Griebel werd door een speler van Duisburg, Charley Burggraf op hard handige wijze omver gereden en raakte enigszins buiten kennis door de onzachte aanraking met het ijs. Griebel meende dat er bij Burggraf opzet in het spel was geweest en ondersteunde zijn collega Er hard, die Burggraf voor tien minuten naar de strafbank had gezonden. Dat was de bekende druppel. Duisburg dat reeds in de vijfde minuut van de wedstrijd zijn enige goalie Maier door een oogblessure had zien vertrekken (deze werd opgevolgd door aanvoerder Michale Muus), had er genoeg van en reed af naar de kleedka mer. Zowel scheidsrechter Griebel als speler Burggraf verdedigen zich. Griebel: „Burggraf had mij best kunnen ontwijken, maar hij reed me opzettelijk tegen het ijs en had nog een grote mond toe”. Burggraf daartentegen: „Het was een slechte beslissing. Ik heb de scheids rechter mijn verontschuldigingen aange boden en toch werd ik zwaar gestraft”. Coach Powis meende dat de Westduitse bond erop uit is zijn ploeg te duperen. „De bond kan het niet hebben dat wij, on danks de schorsing van vijf Duitse Cana dezen, ondanks geblesseerden toch steeds een ploeg op de been brengen”. Scheidsrechter Griebel had 48 uur eer der ook reeds moeilijkheden gehad in hetzelfde ijsstadion toen op zijn advies de Duisburgse speler Mühlenhaus wegens onsportief optreden tot tien minuten strafbank was veroordeeld. De manager van Duisburg die zijn coach ten volle dekt, heeft in een reactie de opmerking ge maakt dat hij bezig is een internationale profliga naar Noordamerikaans model in het leven te roepen. „Dit theater moet maar eens uit zijn. Wat bij ons ijshockey speelt als amateur, liegt en bedriegt. Iedereen weet wel dat bijna alle spelers verkapte profs zijn”, aldus de manager. Tot nu toe is Nederland het succesrijkst geweest. Voor West-Duitsland eindigden de twee wedstrijden onbeslist. Voor Argentinië won Nederland met 5-0 en met 2-1. Ook de beide duels voor de Europese kwalificatie werden gewonnen (2-0 en 1-0) door Nederland. Tevens werden nog twee vriendschappelijke wedstrijden afgewerkt. Iraron Hp nv^rurinnincr in hof iktnielnn/) Rolcriö nn QH orvril 1Q7R in Nederland won in dezelfde periode slechts twee wedstrijden, van Oost-Duitsland I en Griekenland. De ploeg van Zwartkruis speelde gelijk tegen Polen, Tsjecho- Slowakije en West-Duitsland en verloor van West-Duitsland, Spanje en Ierland. (Van onze sportredactie) miocon cnoior o MACHELEN Terwijl Jan Zwart- kruis zichzelf in de Zeister bossen suf loopt te piekeren welke spelers hij moet I aanwijzen voor de interlandwedstrijd tegen de Belgen, woensdagavond in het Brusselse Heizelstadion, zegt Guy Thijs, de bondscoach van de Belgen, de I definitieve opstelling van het Neder- lands elftal allang te kennen. „Ik heb vorige week het Nederlands elftal aan J het werk gezien in Aken en met Zwart- kruis geconstateerd, dat Oranje het AZ- concept niet feilloos kon uitvoeren. Het merendeel van de spelers die tegen Ale- I mannia Aachen aan de bak kwam, zal ook tegen België worden ingezet, met dien verstande evenwel dat zij een an- I dere rol zullen krijgen te vervullen. Een rol die erop gericht zal zijn in Brussel

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19