Herovering Soesangerd gemeld e Ook industrie voelt nu bouwmalaise D’66-er niet Amsterdam wil zeven miljard Fonds belegt niet in stadsvernieuwing Japan bereid uitvoer naar EG af te remmen Geen publikatie van vonnissen op lijst wegens oorlogsverleden Wilde staking in Zimbabwe Terug in Lekkerkerk-West I DamiatePers Aanklacht tegen oud-wethouder natte-vingerwerk” „Vaststellen minima Leidse hoogleraar start onderzoek P Mits protectionisme uitblijft Titan niet langer grootste maan VN praten weer over Afghanistan onvoorwaardelijk, onverwijld en volledig moeten worden teruggetrokken, maar dat de Sovjet-Unie haar troepen alleen maar heeft versterkt. Israëlisch leger schiet bij rellen Massa-ontslagen in staalindustrie niet te vermijden” V Bakkers: „We bakken wèl goed brood” IJmuider Courant 4.95 2.50 EVE+ADAM STARS t VA KIM AG Tips voor St. Nicolaas 1980 4 18 NOVEMBER DINSDAG BINNEN- EN BUITENLAND D l y z Sportagenda 80/81 (Van onze redactie buitenland) TEHERAN-BAGDAD. Iran is gisteren een diploma tiek offensief begonnen om zijn isolement te doorbreken en steun te krijgen in de oorlog tegen het buurland Irak. Boekje Basketbal geschreven door Janbroers BASKETBAL- WEDSTRIJD I mii on< Be ach VO( DIJKSTRASPORT Het nieuwe Basketballjaarboek HATRANS TONEGO HEDENAVOND 18 NOVEMBER ^EVEciADAM 4 SHOES» i '£$£*♦57 I 1 cEVEr>4DAM SHOES 17 155.00 Verkrijgbaar bij: Gisteren vertrokken diplomatieke mis sies van Iran naar Europa, het Midden oosten en Azië. Van de missies maken Iraanse parlementsleden deel uit. Ook parlementsvoorzitter Rafsanjani zal een aantal bezoeken afleggen om het Iraanse standpunt toe te lichten. Intussen heeft het Iraanse opperbevel verklaard, dat de stad Soesangerd, in de Iraanse olieprovincie Khoezestan, weer is heroverd op Irak. Maar Irak zelf zegt dat het de stad nog steeds in handen heeft. De verhezen bij de strijd zouden zwaar zijn. Koeweit heeft gisteren voor de tweede keer in een week geprotesteerd tegen grensschendingen en aanvallen op Koe- weits grondgebied door de Iraanse lucht macht. De Iraanse ambassadeur in Koe weit zei in een reactie, dat „Iran de territo riale integriteit van Koeweit respecteert en dat Iran alleen de oorlog voert waartoe het gedwongen wordt door Irak”. Hij voegde daaraan toe dat als Iraanse vlieg tuigen Koeweits grondgebied zouden heb ben geschonden, dit niet opzettelijk was gebeurd. Iran heeft de VN, het Internationale Rode Kruis en andere neutrale waarne mers gevraagd, een onderzoek in te stellen naar het gebruik van chemische wapens door Irak in de oorlog. De voormalige Zweedse premier Olaf Palme, die vandaag in Teheran aan is gekomen en die poogt te bemiddelen tus- (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Een plan van de Amsterdamse wethouder voor stadsver nieuwing Jan Schaefer om nieuwbouw en renovatie van oude stadswijken voor de komende vier jaar volledig te bekostigen, kan geen doorgang vinden. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. Met een krachtige ver oordeling van de Russiche inval is giste ren in New York het debat over Afghanis tan in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties begonnen. De Pakistaanse minister van Buiten landse Zaken Agha Sjahi zei als eerste spreker in het debat, dat de militaire inval van de Sovjet-Unie door niets te recht vaardigen is. Hij wees er verder op dat de assemblee in januari met overweldigende meerderheid een resolutie heeft aangeno men, die eist dat alle buitenlandse troepen realiseren zonder de pensioenfondsen, maar dan kost het veel meer geld waar door ook de huren hoger worden. Boven dien blijft de vraag of het echt allemaal te realiseren valt.” (Van onze redactie binnenland) ARNHEM. De bakkers in ons land zijn in hun wiek geschoten na de nega tieve publiciteit van vorige week, waar in naar voren werd gebracht dat de helft van hen brood zou bakken dat niet voldoet aan de minimumeisen van het Station voor Maalderij en Bakkerij in Wageningen. De kritiek, waarmee de bakkers het volstrekt niet eens zijn, kwam uit de mond van hun eigen bedrijfsadviseur H. Lamsma, die tijdens de 14de natio nale wedstrijd brood- en banketbak ken vorige week in Wageningen aan de hand van cijfers van het Station aan toonde, dat de broodkwaliteit volgens hem beter kan. Volgens de directeur van het Wage- ningse station, J. Slotman, zijn de cij fers die Lamsma presenteerde inder daad juist, maar daaruit mag volgens hem niet worden afgeleid, dat veel bak kers slecht consumptiebrood verko pen. Bijna 30 procent van het witbrood en 25 procent van het tarwebrood blijft beneden het Wageningse ideaal, maar daar staat volgens Slotman tegenover dat driekwart van de bakkers brood levert waar helemaal niets op aan is te merken. De bakkers betreuren de negatieve publiciteit te meer, omdat ze aan de vooravond staan van een landelijke reclamecampagne om het broodver- bruik in ons land te stimuleren. De afgelopen vijf jaar is het aantal sneet jes dat per hoofd van de bevolking wordt gegeten, gedaald van negen naar vier per dag. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. „Het vaststellen van het minimum inkomen in ons land gebeurt met de natte vinger. De argumenten die erbij woeden geb*r,‘ikt deugen niet”. Daarnaast moet volgens Van Praag het omslagstelsel voor de sociale verzekerin gen in ons land gedifferentieerd worden toegepast. Zo zouden bedrijven met bij voorbeeld een laag ziekteverzuim minder premie voor de ziektewet moeten betalen. Nu gaan bedrijven er volgens Van Praag te snel toe over werknemers die hun loon troepen in Afghanistan de onafhankelijk heid van het land moeten garanderen. Hij noemde het debat een ongewenste inmen ging in binnenlandse de aangelegenheden van Afgehanistan. Het Amrikaanse ministerie van Buiten landse Zaken maakte gisteren bekend dat Afghaanse opstandelingen elf maanden na de Russische inval nog steeds het grootste deel van het land in handen heb ben. Woordvoerder John Trattner zei dat de strijd tegen de rebellen bijna uitslui tend wordt gevoerd door Russische troe pen, omdgt het Afghaanse leger steeds meer uiteenvalt. Dit werd gisteren gezegd door de Leidse hoogleraar economische vakken prof. dr. B. M. S. van Praag. Onder zijn leiding zal aan de Universiteit van Leiden een onder zoek worden verricht naar het minimum inkomen, wat door Van Praag onder meer van belang wordt geacht in verband met de bepaling van de hoogte van werkloos heids- en bijstandsuitkeringen. Voor de Algemen Vergadering ligt een ontwerp-resolutie waarin nogmaals wordt geëist dat alle buitenlandse troepen uit Afghanistan worden teruggetrokken. De Russische VN-vertegenwoordiger, Oleg Trojanovski, zei gisteren dat de Russische BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE Jos L, Lodewijks E Komng DIRECTIE: Mr. H. C van der Mije Gen. Cronjéstraat 101, Haarlem Mi in k met mie, de j weh hebl VOUI ling ge v een nig gene grot colli deb< Vi ve s men mog spel de bepi sum „I gew De I vers ten re d liset de r te s tuss aide Di hem sen grot ren Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 sa®» Dit jaar zal Japan een recordoverschot van 20 miljard gulden boeken op de han- delsbalans met de Gemeenschap. Minister Ito stelde echter met nadruk dat de rege ring in Tokio hiervoor geen schuld draagt. Hij stelde dat de Westeuropese bedrijven meer moeten doen om op de Japanse markt te komen en dat als zij belemmerin gen aantreffen, zal worden overlegd met de Europese Commissie. Ito sprak met nadruk tegen, dat Japan probeert de na delige gevolgen van de duurder wordende olie-importen goed te maken door de ex port te vergroten. 160 pagina’s vol Ifl Cfl informatie I sen de strijdende partijen, zei gisteren „geen snelle resultaten” te verwachten. De Economische Commissie voor Euro pa (ECE) van de VN heeft gisteren een rapport gepubliceerd waarin staat dat de oorlog tussen Irak en Iran tot een verdere achteruitgang van de Europese economie kan leiden doordat de olieprijzen stijgen ten gevolge van het conflict. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken Van der Klaauw heeft giste ren in antwoord op vragen van het CDA meegedeeld, dat sinds het uitbreken van de Iraaks-Iraanse oorlog in ons land geen enkele vergunning voor de uitvoer van militair materieel naar deze landen is ver strekt, en dat er ook geen aanwijzingen bestaan dat militair materieel via Neder lands grondgebied zou zijn vervoerd naar Iran. De directeur van de Iraanse centrale bank heeft in een vraaggesprek gezegd, dat het vermogen van de ex-sjah van Iran kan worden gesteld op twintig miljard gulden. De voorzitter van het Iraanse parle ment, Rafsanjani, verklaarde gisteren dat het Iraanse parlement zijn laatste woord over de voorwaarden voor vrijlating van de Amerikaanse gegijzelden heeft gespro ken, en dat het verder een zaak is voor de regering. Dit zei de Japanse minister van Buiten landse Zaken Masayoshi Ito gisteren naar aanleiding van een vergadering die de EG-ministers van Buitelandse Zaken op 24 en 25 november in Brussel zullen heb ben over de Japanse import. Zoals bekend is grote ongerustheid ontstaan over het feit dat steeds meer Japanse auto’s, kleu rentelevisies en dergelijke op de EG- markt komen. Schaefer had het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds gevraagd een bedrag van zeven miljard gulden te mogen lenen te gen een rente die 2,5 percent beneden de marktrente ligt. Het ABP heeft dit bedrag vorig jaar aan de algemene reserves toe gevoegd. In een eerste reactie heeft de directie van het ABP medegedeeld dat Amster dam niet op de zeven miljard hoeft te rekenen. De algemene reserves van dit pensioenfonds voor ambtenaren worden een buffer genoemd tegen onvoorziene uitgaven en zijn nodig om de premies te stabiliseren. Het geld uitlenen ter bekosti ging van de stadsvernieuwing acht het ABP te riskant. is niet duidelijk. Gisteren zijn bij verschillende inciden ten in Zimbabwe in totaal vijf mensen omgekomen en 26 gewond geraakt. Het gaat om aanhangers van de twee grote partijen van Zimbabwe, die van minister Nkomo en die van premier Moegabe. (Van onze redactie binnenland) ALKMAAR. D’66 heeft het partijlid F. M. Dingemans uit Muiderberg ge vraagd, zich terug te trekken als kandi daat voor D’66 bij de komende Kamerver kiezingen wegens twijfels over zijn oor logsverleden. Dingemans is onder meer in het begin van de oorlog als tolk in dienst geweest bij de Sicherheitsdienst (SD) in Den Haag. Desgevraagd heeft hij beves tigd dat hij een verklaring heeft onderte kend waarin hij zegt zich vrijwillig terug te trekken „om de partij negatieve be richtgeving en roddelcampagnes te bespa ren”. Ook heeft hij ingestemd met een verzoek van het hoofdbestuur van D’66 aan het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie, een onderzoek in te stellen naar zijn oorlogsverleden. In zijn verklaring zegt Dingemans zich zelf te beschouwen als oud-verzetsstrij- der. Hij is er dan ook van overtuigd, dat het onderzoek zijn zuiverheid zal aanto nen. Mocht het onderzoek snel worden afgesloten, dan overweegt hij zich alsnog kandidaat te stellen. Wethouder Schaefer voert al meer dan twee jaar een pleidooi voor het aanwen den van pensioengelden om de giganti sche kosten van de stadsvernieuwing te kunnen betalen. Begin dit jaar heeft hij formeel verzoeken ingediend bij de 150 pensioenfondsen die Nederland rijk is. De antwoorden komen nu binnen. Er zijn nog geen fondsen die een absoluut nee hebben laten horen. Veel vragen om meer infor matie. De „vondst” van zeven miljard bij het ABP, deed Schaefer in het jaarverslag over 1979. Schaefer: „Deze vondst zou ons hele stadsvernieuwingsprogramma voor de komende vier jaar dekken. Een mooi begin, maar het moet een structurele zaak zijn dat pensioenfondsen geld uitlenen voor de stadsvernieuwing.” Amsterdam had al berekend dat er met het geld 31.000 nieuwe woningen gebouwd konden wor den, 35.000 woningen verbeterd en 40.000 geïsoleerd. Zelfs de huren van de nieuwe woningen waren al bekend: 340 gulden per maand. Dit is 200 gulden lager dan nu het geval is. Eenderde van Amsterdam zou dan vernieuwd en verbeterd zijn. Schaefer: „Onze plannen zijn ook wel te (Van onze redactie buitenland) TOKIO. Japan zal de uitvoer naar de Europese Gemeenschap afremmen op voorwaarde dat de EG marktbeschermende maatregelen (protectionisme) tegen Japan nalaat. (Van onze redactie buitenland) SALISBURY. De drie belangrijkste mijnen van Zimbabwe zijn lam gelegd door wilde stakingen van mijnwerkers. De produktie van kolen en nikkel is daar mee tot stilstand gekomen. Het is voor het eerst sinds een half jaar dat in Zimbabwe weer sprake is van arbeidsonrust. Wat precies de eisen van de mijnwerkers zijn, Uitsluitend telefoon. 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 1830-19 00 uur 11.30-12.30 uur Oud-minister Langman van Economi sche Zaken wees in zijn toespraak even eens op de verslechterde handelspositie van de Gemeenschap tegenover de VS. Hij beschreef de huidige internationale economische moeilijkheden toe aan de onstabiliteit van de wisselkoersen en zei grote problemen te voorzien omdat het internationale bankwezen niet meer in staat is de tekorten op de betalingsbalans van sommige belangrijke ontwikkelings landen te financiëren. Hierdoor zouden de banken huiverig worden bij het verstrek ken van kredieten van grote omvang aan die landen, wat als gevolg heeft dat een land als Brazilië al heeft gedreigd de schulden niet meer te zullen voldoen als geen nieuwe kredieten worden toegekend. Dan houden de banken er helemaal mee op kredieten aan ontwikkelingslanden te verstrekken, aldus Langman. niet meer opbrengen te laten afvloeien door vervroegde pensionering of arbeids ongeschiktheid. Een verslechterende eco nomie werkt dit verschijnsel sterk in de hand, aldus de hoogleraar. BEIJNESHAL STATIONSPLEIN TEGEN De voorzitter van de Westduitse vereni ging van industriëlen, prof. dr. Roden stock, heeft gisteren tijdens de viering van het 75-jarig bestaan van de Nederlands- Duitse Kamer van Koophandel in Den Haag gezegd, dat niet alleen Japan, maar in belangrijke mate ook de Verenigde Staten verantwoordelijk zijn voor de slechte uitvoerresultaten van de Gemeen schap. De Amerikanen concurreren voor al met elektronische produkten en staan sterk vanwege de zeer lage waardering van de dollar. Was er tot voor kort nog tekort van 24 miljard gulden op de han- delsbalans ten nadele van de VS, in een jaar tijd is dit veranderd in een Ameri kaans overschot van ruim 22 miljard gul den, zo stelde Rodenstock. De hoogleraar wil het minimum-inko- men in ons land vergelijken met dat in de overige EG-landen, waar zogenoemde „armoedelijnen” worden bepaald die on der meer afhangen van de gezinsgrootte. Deze methode wil Van Praag ook toepas sen. Bovendien wil hij net als in de overige EG-landen de „armoedelijn” voor de ge hele bevolking bepalen en de mate van armoede in ons land berekenen. (Van onze redactie buitenland) PASADENA. De Saturnusmaan Ti tan is niet langer de grootste maan van ons zonnestelsel. Uit gegevens, die de sa telliet Voyager I heeft verschaft, blijkt Ganymedes, een maan van Saturnus, gro ter te zijn. Het Jet Propulsion Laboratory in Pasa dena (Califomië) zei gisteren verder dat de Voyager weer een ring van Saturnus heeft ondekt. De Voyager I vliegt momen teel met een vaart van 57.600 kilometer per uur naar de ster Alpha Ophiucus in het sterrenbeeld de Slang. De satelliet zal deze ster echter nooit bereiken omdat die zich met een nog grotere snelheid van ons zonnestelsel verwijdert. In kringen van de Amerikaanse ruimte vaartorganisatie NASA wordt overigens steeds meer met de gedachte gespeeld van een permanente ruimtevaartbasis die te gen de jaren 1990 moet dienen als een soort werkplaats voor de zich steeds uit breidende ruimtevaart. Aan voorberei dend onderzoek geeft de NASA dit jaar 500.000 dollar uit. JERUZALEM (AP). Negen jonge ara bieren zijn vanmorgen op de door Israel bezette Westelijke Jordaanoever verwond door kogels van Israëlische soldaten. De jongeren deden mee aan demonstraties tegen Israel in de steden Bethlehem en Ramallah. Volgens het Israëlische militaire gezag hielden de jongeren ondanks aanmanin- gen niet op met het gooien van stenen naar soldaten. Politieke waarnemers meldden, dat de onlusten zijn veroorzaakt door een bevel van Israëlische autoritei ten een opleidingsinstituut bij Ramallah voor een week te sluiten omdat daar een culturele tentoonstelling over Palestina was georganiseerd. Daarnaast is gisteravond een arabische fruitkoper die de Israeli’s gunstig gezind is, door onbekenden neergeschoten. Het is de vijfde arabier in twee weken die door Palestijnen wegens „collaboratie met Is rael” is gedood. (Van onze redactie binnenland) ARNHEM. De vandaag door de Arn hemse rechtbank uitgesproken vonnissen tegen twee oplichters (respectievelijk 3,5 en 4 jaar gevangenisstraf) zullen niet als advertentie in de krant worden gepubli ceerd. De rechtbank overwoog dat de voorde len van de door de officier van justitie gevorderde publikatie (bescherming toe komstige leveranciers) niet op zouden we gen tegen de nadelige invloed van een dergelijke publikatie op de reclassering van de oplichters. (Van onze redactie binnenland) MONSTER. De loco-burgemeester van de Zuidhollandse gemeente Monster, mevrouw M. P. van der Klugt-Witteman, heeft de officier van Justitie in Den Haag om een onderzoek gevraagd tegen een oud-wethouder voor volkshuisvesting van Monster. Het verzoek volgt op een onderzoek van de oud-burgemeester van Nijmegen, mr. Th. M. J. de Graaf, naar problemen die waren ontstaan bij de te late oplevering van enige tientallen koopwoningen in de Monsterse nieuwbouwwijk Zwartenhoek. Volgens De Graaf had de wethouder van volkshuisvesting direct of indirect zakelij ke belangen in een bouwbedrijf dat als onderaannemer betrokken was bij de bouw van de woningen. Na het bekend worden van de zaak besloot de gemeenteraad in september De Graaf een onderzoek te laten houden. De betrokken wethouder trad, eveneens in september, af en verliet toen ook de raad om een flinctie in het bedrijfsleven te aanvaarden. THEY ARE THE BEST! (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De effecten van de malai se in de bouw, waar de afgelopen maan den tienduizenden arbeidsplaatsen verlo ren gingen, zijn nu ook duidelijk voelbaar in de industrie. De Industriebond FNV wordt overspoeld door meldingen van ontsla gen, werktijdverkortingen en bedrijfsslui tingen. Het gaat hierbij vooral om de baksteen-, kalkzandsteen- en cementin- dustrie. Maar ook bij de fabrikanten van andere bouwmaterialen en van woning- textiël vallen klappen. Dit meldt het weekblad Zin van de Indu striebond FNV. Alle problemen zijn vol gens de bond duidelijk terug te voeren tot de sterk teruggelopen bouwactiviteiten. In de metaalindustrie en -nijverheid is de situatie volgens de Industriebond niet veel beter. DEN HAAG (ANP). Minister Van Aardenne van Economische Zaken meent dat ontslagen van grote omvang in de Europese staalindustrie waarschijnlijk niet te vermijden zullen zijn. Hij zegt dit in zijn antwoord op schrifte lijke vragen van de CDA-Kamerleden Van lersel en Van der Linden. Van Aar denne wijst in dit verband op de aanvraag voor werktijdverkorting die door Hoog ovens al is verkregen voor 2800 perso neelsleden en op de eveneens al ingewil ligde nieuwe aanvragen voor de helft van het Hoogovens-personeel en voor Ned- staal te Alblasserdam. De door de EG gevraagde produktiebe- perking kan volgens de minister uitkomst brengen, omdat als alle betrokkenen zich eraan houden, bij de zwakkere staalbe drijven het moderniseringsproces on danks de verslechterde situatie dan niet in de knel hoeft te komen. Regering Iran start diplomatiek offensief BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel, adm: 02550-15437 en 16450 postgiro. 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES telefoon 023-31 90 53 GROENTJES gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal Nog wat onwennig zit een van de eerste gezinnen uit de wijk Lekkerkerk-West na een verblijf van vele maanden in een stacaravan weer in het eigen huis. Het gifruimen in hun straat heeft nogal wat rommel opgeleverd maar het opknappen van de wijk zal snel gebeuren als al het oprulmwerk achter de rug is. fcpi® 15.90 45,85 60,00 180,70 233,00 0.80

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4