politienieuws Enorme ravage na kettingbotsing in de visha Gulle zendamateurs Vlag uitgereikt KENNEMK uBUHet Motorhuis IJmond wava Klaar-over Jos Brink PROFESSOR BAK: „OVERBEWINKELING BEVERWIJK HEEFT NEGATIEVE EFFECTEN KLAAR VOOR DE WINTER? VOO organiseert dia-avonden over schoolwerkplan EXTRA VOORDELIGE AANRIEDING VAN HET MOTORHOIS MAGAZIJN: 1O LENING 1980 PER 1986/1995 inschrijving volgens het tendersysteem op 18 november a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs ACCESSOIRES NU f9,95* f® UB f w i DINSDAG 18 NOVEMBER 1980 IJMOND (Van een onzer verslaggevers) STAAT DER NEDERLANDEN GM Evenwicht (Van onze IJmondredactie) VELSEN. Tien personenauto’s klapten gisteravond rond een uur of vijf bij de Velsertunnel op elkaar. Oorzaak was het plotseling afremmen van de in een file rijdende wagens. De ravage was compleet. Maar liefst zeven auto’s waren rijp voor de sloop en moesten weggesleept worden. De andere drie automobielen konden doorrijden, maar hadden niettemin aanzienlijke blikschade opgelo pen. Een 19-jarige automobiliste uit haarlem brak haar pols, toen ze met grote kracht tegen haar voorganger botste. Andere persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Speciaal winterpakket voor uw auto: bevat o.a. spuitbus De-lcer ruitontdooier, slotspray, ijskrabber en ‘solvent’ ruitenreiniger met antivries Normale prijs: f 12,50 Antivries: in 1 literverpakking f 7,50* in 3 literverpakking f 19,47* ni BEVERWIJK. De stagnerende economie en de gevolgen daarvan voor het midden- en kleinbedrijf stonden maandagavond centraal in een seminar voor ondernemers uit de IJmond. Deze waren in groten getale naar de Nieuwe Slof in Beverwijk gekomen waar prof. L. Bak, momenteel onder meer werkzaam als adviseur op economische planologisch gebied, een somber toekomstbeeld schetste voor het IJmondiale bedrijfsleven. Buurtwinkel f Sombere toekomst voor het midden en kleinbedrijf (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIE) 1 l OPEL J fW EXTRA! De vlag viel bijzonder in de smaak en men besloot onmiddellijk om er een van de wanden van de sporthal mee op te vrolijken. Dat evenwicht in de economische op bouw moet weer zo snelmogelijk gevon den worden. Daarin kunnen de gemeen ten een sturende taak hebben, is zijn me ning. Hij besloot met de opmerking dat een rem op de economische groei niet alleen negatief bekeken moet worden. Daarmee komt ook een einde aan een periode, die beheerst werd door een wed loop naar meer en beter, niet de aardigste een eenzijdige concentratie, die hij als- hoogst kwetsbaar bestempelde. „Hier door heeft Beverwijk een groot risico bin nen de grenzen gehaald. Voor de gemeen te uiteraard een lucratieve manier om industriegronden te verhuren of te verko pen, maar daarbij zijn de negatieve effec ten kennelijk vergeten; betoogde Bak; die daarbij wees op een duidelijke overbewin- keling in Beverwijk. „Doordat daar meer winkels dan nodig zijn gevestigd worden veel mensen uit Heemskerk en Velsen aangetrokkén, die net zo goed in hun eigen woonplaats terecht kunnen. Gevolg is dat de winkeliers in de buurtgemeenten extra kwetsbaar zijn geworden. Door deze onevenwichtige opbouw van het winkel- bestand in de IJmond verwacht ik dat de grootste klappen in die gemeenten zullen vallen”. uw Opel dealer met ruim voorzien magazijn KW KW KW KW KW 63 88 ruim voorzien magazijn Beverwijk: Koningstraat 40-42 Tel. 02510-29162 IJmuiden: Wijk aan Zeeërweg 107-113. Tel. 02550-23450/ (Van onze IJmondredactie) VELSEN. De Vereniging voor Openbaar Onderwijs (VOO) organi seert drie dia-avonden, waarop het schoolwerkplan uit de doeken wordt gedaan. De heer Algera begeleidt de diaseries. De voorlichtingsavonden worden gehouden op dinsdag 18 november in het Cultureel Centrum aan het Moer- bergplantsoen in IJmuiden, op dins dag 25 november in het gebouw Vel- serduin en op dinsdag 9 december wederom in het Cultureel Centrum. De bijeenkomsten beginnen om acht uur. Ondernemers uit de IJmond luisteren aandachtig naar het sombere betoog van professor L. Bak, deskundige op economisch-planologisch gebied. LINGERIE Winkelcentrum Cronjé 52 H lem Tel. 252329 de medewerkers van „Maskerade”, om X aan dat uitje een feestelijk tintje te ver- lenen. Honderden verkeersbrigadiers en hun X introducées genoten met volle teugen 8 van de wervelende musical „Maskera- de”, waarin met name Jos Brink zich op X basis van spitsvondige teksten uit kan X leven in vier verschillende creaties. Geen enkel probleem had hij ermee, om speciaal ten behoeve van de verkeersbri- ft gadiers op de valreep nog een vijfde type X tot leven te wekken: dat van de vrouwe- t; lijke klaar-over, een door de toeschou- ft wers zeer gewaardeerde en op maat ge- X sneden uitsmijter van een allerwegen als geslaagd ervaren uitgaansavondje. Op ft de foto neemt klaar-over Jos Brink het ft applaus in ontvangst. X voor de grote groep en te gewoon voor het dure kwaliteitsartikel, waar ook de vraag naar uit zal gaan. „Deze winkeliers komen niet toe aan specialisatie of discounting en zullen het daardoor zeer moeilijk krijgen. Voor de andere middenstanders is nu de tijd aangebroken om te denken aan een verandering van assortiment om het ge wijzigde koopgedrag voor de komende jaren te kunnen weerstaan”, aldus de boodschap van Bak aan de middenstand. 26.300,-; KW KW ‘alle prijzen incl. BTW Met als thame „IJmonds bedrijfsleven in kerend tij” begon prof. Bak zijn betoog met een terugblik op de groeiende econo mie, die met name de middenstanders in de jaren na de Tweede Wereldoorlog veel welvaart bracht. „In de afgelopen 30 jaar hebben we de welvaart weten te verdrie voudigen. Aan de snelle groei is nu plotse ling een einde gekomen. Geen kortstondi ge verstoring, maar zeker voor deze eeuw een blijvende ontwikkeling”, aldus de wei nig optimistische visie van prof. Bak. Stij gende energie- en grondstofprijzen, de grote werkloosheid en toename van de collectieve lasten zijn daar volgens hem debet aan. Voor de ondernemers in de distributie ve sector (verkoop goederen aan consu menten) een teken aan de Wand om zo mogelijk het roer om té gooien en in te spelen op de nieuwe situatie. Deze zal voor de middenstanders in belangrijke mate bepaald worden door een veranderd con sumentengedrag. „De consument zal zich snel aan de gewijzigde omstandigheden aanpassen. De beurzen worden smaller waardoor een verschuiving van de uitgaven te verwach ten is. Daarbij zullen vooral de goedkope re discountbedrijven en de sterk gespecia liseerde zaken, die kwaliteitsgoederen op de markt brengen, in de aandacht komen te staan. Voor de winkeliers de keuze tussen prijs- of kwaliteitsconcurrentie”, aldus Bak. Door deze ontwikkeling zullen volgens hem met name de kleine buurtcentra tus sen wal en schip komen. Zij zullen tot de groep winkeliers gaan behoren die goede ren aan de man brengen die te duur zijn Sinds zaterdag siert een fraaie vlag een wand van de sporthal IJmuiden- Oost aan het Tiberiusplein. De vlag is een ietwat verlaat jubileumgeschenk van de badmintonclub Velsen aan haar zusterclub BC IJmond. Op 1 september 1979 bestond „IJmond” 25 jaar, maar door omstandigheden kon het feest eerst in maart van dit jaar gevierd worden. Het ongeluk gebeurde aan de westkant van de Velsertunnel, dus op de weg rich ting Haarlem. Na de kettingbotsing ont stonden aan de westkant van de tunnel kilometers lange files, die tot in de avond voortduurden. Ook aan de oostkant van de Velsertunnel, dus op de weg van Haar lem richting Alkmaar kroop gisteravond een file, van rond de acht kilometer. Deze file werd echter niet veroorzaakt door het ongeluk. Bij een viaduct vlak na de tun nel, aan de Beverwjjkse kant dus, werden reparatiewerkzaamheden verricht. Dat werk was er de oorzaak van dat honder den mensen tot diep in de avond in hun auto’s zaten te wachten. Volgens een woordvoerder van rijkswa terstaat was het onmogelijk de reparaties aan het viaduct op een onder tijdstip, bijvoorbeeld ’s nachts of in het week einde, uit te voeren. „Dat viaduct moet gevoegd worden met een speciale kunst stof. Het duurt ongeveer 24 uur eer dat spul is uitgehard. Gedurende die periode kunnen er absoluut geen auto’s onder het viaduct rijden. Het kunststof trilt dan los”, zo verklaarde een woordvoerder van Rijkswaterstaat. Bromfietser Gisteravond is een 21- jarige bromfietser op de Santpoortse Ha- gelingerweg aangereden door een auto, bestuurd door een 45-jarige Santpoorter. Het slachtoffer, een IJmuidenaar, werd met zware verwondingen naar het Zee- wegziekenhuis gebracht. Compressor Uit een bedrijf aan de Willem de Zwijgerlaan in Santpoort is vannacht een compressor gestolen met een waarde van ruim 29.000 gulden. Voorts werd het nodige gereedschap weg genomen. Van de daders ontbreekt ieder spoor. Parkeermeters Van een parkeerter rein aan de IJmuidense Willemsbeekweg zijn gisteravond twee parkeermeters weg gehaald. In de beide parkeermeters zat in totaal voor rond de honderd gulden aan kwartjes. Fietser Op de Zeestraat in Beverwijk is gisteravond een 33-jarige fietser aange reden. De dader reed door, het slachtoffer achterlatend. Het ongeluk gebeurde door dat de automobilist een stuurfout maakte en op het fietspad belandde. Later op de avond werd de dader in zijn auto aange troffen op de Verlengde Voorstraat in Beverwijk. Het bleek een 24-jarige man uit Wijk aan Zee te zijn. Hij zat dronken achter het stuur. De fietser liep slechts wat kneuzingen op en kon na behandeling door de ongevallendienst huiswaarts keren. Kijkdag De Beverwijkse politie houdt morgenmiddag tussen twee en vier uur een kijkdag voor fietsers. Een ieder van wie ooit de fiets werd gestolen, kan dan in de politiegarage aan de Meester van Lingenlaan in Beverwijk kijken of zijn tweewieler daar staat. Een groep van tien voornamelijk jeugdige zendamateurs uit Velsen- Noord heeft een prima daad gesteld, die bewondering verdient. Op een fees- tavondje van de radio-enthousiastelin- gen werd bij een loterij 420 gulden opgehaald. In plaats van die duiten in eigen zak te steken, besloten ze het geld te schenken aan het OIG, De IJmui dense Stichting Ontspanning Invali den Gehandicapten. De overhandiging van het geld gebeurde donderdag avond in In de Abelen te Velsen. Daar waren ook rond de dertig gehandicap ten bijeen. „Er wordt veel gemopperd over de 27MC-amateurs, wellicht ten onrechte. Dit is natuurlijk een geweldig initiatief van de zendamateurs,” zei de voorzit ter van het OIG, de heer Van den Berg, in zijn dankwoord. Vervolgens barst ten de aanwezigen in een luid applaus uit. Overigens kondigden de gulle zen damateurs aan door te gaan met dit soort acties. Toen bood het bestuur van BC Velsen aan de jubilerende vereniging een ca deau aan in de vorm van een eigen clubvlag, die echter nog gemaakt moest worden. Pas afgelopen zaterdag kon het doek overhandigd worden aan Cor Wals, één van de oprichters van BC IJmond. Jos Brink is niet gauw iets te dol. Met groot genoegen hulde hij zich gister avond in de Stadsschouwburg Velsen na afloop van de (besloten) voorstelling van zijn musical „Maskerade” in het klaar- overpak, om in die uitmonstering een zaal vol verkeersbrigadiers passend voor hun enthousiaste bijval te be danken. Tot voor kort kregen de vrouwen, die zich in Velsen verdienstelijk maken als oversteek-moeders als dank voor hun belangeloos maar belangrijk werk van gemeentewege een kleine versnapering. Vorig jaar besloot men de verkeersbri gadiers in plaats van de gebruikelijke banketstaaf een attentie aan te bieden in de vorm van een avondje-uit. Na Brasil Tropical was het ditmaal de beurt aan 21.300,-; KW 45 23.400,-; Zijn toekomstverwachtingen voor het midden- en kleinbedrijf blijven evenwel niet geheel in pessimisme gehuld. Als po sitieve ontwikkeling, vooral voor de klei nere middenstanders, onderkent hij de grotere waarde die aan kleinschalige buurtwinkeltjes wordt gehecht, de duur dere benzine, waardoor het publiek meer in eigen omgeving gaat winkelen en de rem op de kostenstijging in de distributie ve sector. Deze laatste steeg de afgelopen jaren volgens hem tot extreme vormen door de hoge huur van bedrijfspanden en de invoering van de jeugdlonen. Voor beide is volgens hem een matiging in zicht. Duidelijk zijn volgens prof. Bak de aan wijzingen dat de groei van grote winkelbe drijven aan zijn eind is. Als voorbeeld noemde hij maandagavond de sluiting van verschillende Miro-filialen van Albert Hein en de slechte omzet van het groot winkelbedrijf Famila in Beverwijk. Een steeds grotere hang naar service is daar van een van de oorzaken. Voorts ging hij in op de ontwikkeling tijd. Maar bovendien zal er na iedere eb van de Meubelboulevard in Beverwijk, weer een vloed komen”, aldus prof. Bak. Aan de maandagmarkt werd aange voerd: 12.280 kg tong; 258 kisten tarbot en griet; 3367 kisten kabeljauw; 45 kisten- schelvis; 571 kisten wijtig; 1358 kisten schol; 202 kisten schar; 11 kisten makreel en 148 kisten diversen. Prijzen in guldens. Per 1 kg: tarbot 16,41-15,46; grote tong 14,36-14,18; groot- middel tong 17,04-16,04; kleinmiddel tong 18,97-18,27; tong één 20,74-19,53; tong twee 17,48-16,50. Per 40 kg: tarbot 543-425; griet 444-295; kabeljauw één 156-132; kabeljauw twee 200-148; kabeljauw drie 144-128; kabel jauw vier 138-118; kabeljauw vijf 128-45; schelvis vier 84-58; schol één 124-122; schol twee 132-100; schol drie 98-88; schol vier 98-73; wijting drie 71-53; makreel twee 74-48; schar 82-60; krab 34-28; haai 134-122; steenbolk 38-24; harders 144-142; kreeft 364; hammen met kop 200-142; tongschar 260-156. De besommingen waren: KW 4 22.400,; KW 22 47.900,-; KW 11 ƒ37.800,-; KW 25 32.900,-; KW 29 45.800,-; KW 51 22.700,-; KW 77 15.800,-; ƒ22.900,-; KW 113 ƒ21.200,-; KW 145 ƒ28.100,-; KW 149 13.800,-; KW 152 ƒ27.100,-; KW 175 ƒ30.100,-; KW 185 ƒ8100,-; KW 189 ƒ26.300,-; KW 194 ƒ20.490,-; KW 214 ƒ7800,-; KW 221 ƒ21.600,-; KW 226 ƒ28.400,-; SCH 256 ƒ22.100,-; WR 57 ƒ32.400,-; IJM 44 ƒ40.000,-; IJM 115 ƒ48.700,-; KW 154 21.00,-; IJM 209 4.400,-.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5