WD-woordvoerder tot college: CPN beperkte zich tot kritiek op de regering over milieu in IJmond” i 3 „Reserves gebruiken voor openbare voorzieningen” „Noodweer breekt los I College niet krachtig genoeg voor oplossen van problemen’ Pleidooi van D’66 voor creatief denken CDA-woordvoerder Hans de Boer: I PVDA-FRACTIE: I Kolenvergassing en voorhavenplan 7 DINSDAG 18 NOVEMBER 1980 IJMGND ALLEEN MILIEUBELEID KAN DOOR DE BEUGEL (Van een onzer verslaggeefsters) Decentralisatie SB Werkgelegenheid (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Kritisch vooruit zien is een van de taken die Pro gressief Velsen zichzelf heeft ge steld. Deze eigenschap spitste R. Schoondergang maandagavond in zijn algemene beschouwing op de begroting voor het dienstjaar 1981 geheel toe op de mogelïjke industriële ontwikkelingen rond de IJmuidense haven en de gevol gen daarvan voor het leefmilieu in de IJmond. i i Regio (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Als we de beschouwingen over het nationale beleid van de CPN buiten beschouwing laten dan blijft in de visie van Adèle Meijer op de gemeentebegroting vooral het verwijt aan het college op tafel liggen, dat men zo keurig als doorgeefluik fungeert voor de bezuinigingskoers van de regering. „U kiest voor een beleid dat de crisis helpt versterken”. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. „Halen we, halverwege de zit tingsperiode, mèt het programma waarover vijf partijen het bij de start eens waren en mèt het college dat we benoemd hebben om het programma uit te voeren, zonder grote brok ken de eindstreep?”, dat was de kernvraag in de algemene beschouwingen van mevrouw C. C. M. T. Maes van D’66 over de gemeentebe groting. Zelf was zij daar nogal onzeker over. Zij geloofde niet, dat dit college zo krachtig en zo stabiel is en zo goed bewapend om oude en nieuwe problemen te bestrijden, „in een zee van economische tegenwind”. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. „Enerzijds bespa ringen door ombuiging van het beleid, anderzijds door een extra verhoging van de belastingen. Daardoor wordt het ook voor de burger duidelijk dat nieuwe za ken geld kosten”, was een uit spraak van WD-woordvoerder ir. G. A. Schoonkind in het kader van de begrotingsbehandeling. VELSEN. „Soms bekruipt ons de twijfel, dat wij te gemak kelijk allerlei voorzieningen wil len, de bevolking de rekening pre senteren, zonder er - door falende democratische systemen - van overtuigd te zijn dat het ook om gewenst beleid gaat”. Tot deze conclusie kwam CDA-fraktie- voorzitter Hans de Boer maan dagavond in zijn algemene be schouwing over het gemeentelijk beleid. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. In de beschouwing van de PvdA veel ruimte voor de financiën. Leidraad daarbij waren de financiële overschotten van de gemeente en de zwaardere belasting van burgers door extra verhogingen van gemeenteheffingen. Twee zaken die niet te rijmen zijn volgens C. A. Kleiwegt, die maandagavond het financiële gedeelte voor rekening nam. Hij pleitte dan ook voor investering van de overschotten (saldi reserves) in projecten, die direct de burgers ten goede komen. Grotere beleidsombuigingen dan krabbelen in de marge A .Uk. Uitvoerig ging Hans de Boer in op orga nisatie en coördinatie binnen het gemeen telijk bestel, als taak berustend bij de burgemeester, die hij verzocht snel tot een concrete aanpak te komen. Wat de decentralisatie van het welzijns beleid betreft gaf hij als zijn mening, dat deze niet bedoeld is om de gemeenten een groter takenpakket te bezorgen. Het parti culier initiatief, dicht bij de burger, de identiteit en de waardering voor de eigen gezichtsbepaling zouden waarden zijn die voorrang moeten krijgen. „Wij staan er bijvoorbeeld niet op te wachten, dat de gemeentelijke sociale dienst zelf steeds meer immateriële hulpverlening gaat bie den, met voorbijgaan aan daarvoor be staande instellingen”. kon zich wel voorstellen dat het niet zo eenvoudig is om tot een geïntegreerd to taalbeleid te komen. „Maar als het dan nog extra moeilijk gaat worden wanneer de college-leden daarbij politieke stellin gen betrekken als heilige huisjes, dan be- Het werkgelegenheidsbeleid vond hij bepaald geen voorbeeld van creatief en gens mevrouw Maes ook moeten bestaan uit het dóórbre- ken van het besef dat we de huidige welvaart slechts geleend hebben van de toekomst. •zet ate old i al •ast >rd. ma am 1US ive. de un- i de dag liek le- vart in arts ins- ier- \lk- ael- de iek- icht rou- ard, ium der- jen- het 1. tót *en og- dse de do- eid in te djd 1st rer- de i de itei- van !ing 1OU- ius- irie- im- ;en ra de fen les, lat. i er te zan iter aas im- cht In der ■zig rtij tan nst ard Ive jen iois sen gint voor ons het terrein van goed beleid en goed bestuur toch wel erg onbegaan baar te worden”. gaande naar een containerhaven aan de zuidkant van de pier, heeft het PEN een studie gestart naar de bouw van een nieu we centrale en bestaat er nog het plan voor een roll-on7roll-off terminal in de Haringhaven. Daarbij telt de progressief de mogelijke overslagactiviteiten op de terreinen van Stork en Van Gelder in Velsen Noord. Alles bij elkaar een verontrustend plaa tje, geschetst door Schoondergang. Al de ze ontwikkelingen geven hem de overtui ging dat de voorhaven, zoals aanvankelijk gepresenteerd en afgewezen, niet in de doofpot is gestopt. „Integendeel. Er was enige jaren geleden nog sprake van afwe ging bij het provinciaal bestuur tussen de voorhaven in IJmuiden en uitbreiding van Hoogovens, daar uitvoering van beide plannen het leefmilieu in de IJmond te veel zou belasten. Nu worden we gecon- De drie grootste partijen in de gemeenteraad vond mevrouw Maes de laatste weken „op een toer die ruikt naar de verkiezingen”. Zij achtte het beter dit maar als „losse flodders” te beschouwen. „Wij blijven ervan overtuigd, dat veel problemen binnen de gemeente beter zakelijk dan politiek kunnen worden opgelost, ofschoon er wel politieke keuzen moeten worden gedaan. Als voorbeeld noemde zij de keuze met betrekking tot het dumpen van radio-aktief afval. „Passen op de plaats”, schrijven B. en W. in de aanbiedingsbrief bij de begroting en de tendens in het betoog van mevrouw Maes luidde: „Was het maar waar, dan zouden we dat nog niet direct een triste zaak willen noemen”. D’66 heeft het bereiken van de groeigrens nooit als een ramp gezien, omdat voor die groei ook een prijs moet worden betaald. Zij noemde in dit verband het snelle opsouperen van natuurijke rijkdommen, de aantasting van het leefmilieu, enzovoort. „Ook gemeentelijk geen passen op de plaats, maar achte ruitgang, dat is het probleem”, aldus mevrouw Maes. Het antwoord daarop zou moeten zijn inventief denken en creativiteit. De woordvoerder van D’66 constateerde voorts „fikse aanvaringen tussen verschillende wet houders die baas zijn op eigen schip en vooral op afdelin gen en bedrijven waar meerdere wethouders de scepter zwaaien”. Een aantal zaken zou gemeentelijk ook ge toetst dienen te worden aan het begrip „verspilling”. Wat mevrouw Maes vooral van belang acht is een mentali- teitsverschuiving. Die mentaliteitsverschuiving zal vol- Voor haar betekent dit alles concreet vertaald in ge meentelijk beleid: geen bezuinigingen op maatregelen ten behoeve van milieu en leefbaarheid, niet inhoudelijk op onderwijs (investering in de volgende generatie), niet op energiebesparende maatregelen. Als voorbeelden van verspilling noemde zij het te kwistig omgaan met de energie en de creativiteit. Afgemeten wilde zij zien welke taken er worden behartigd, of die wel zo essentieel zijn, of die elkaar geheel of gedeeltelijk overlappen, of er vol doende bereidheid is tot samenwerken, of creatieve im pulsen niet in de kiem worden gesmoort. Na nog een aantal kriteria te hebben genoemd gaf zij ten opzichten van het college als haar mening, dat het tot zakelijke werkafspraken moet kunnen komen die ook voor het ambtelijk apparaat meer duidelijkheid geven. Maar voorlopig acht zij integratie en coördinatie van het beleid in Velsen nog een illusie. Tenslotte betoogde zij dat een beetje meer humor het kunnen relativeren ook een bestuurskracht kan zijn. van Velsen bezig te houden. Hij zag de gemeente als een gecompliceerde onder neming die een eersteklas management vergt, zowel in de top als in het middenka der en in dat opzicht zou er nog veel moeten gebeuren. De heer Schoonkind H. de Boer (CDA): Herwaardering col lege". Daaraan voorafgaande had hij een som ber wereldbeeld geschetst, vaststellend overigens dat we in eigen land nog veel reden hebben voor dankbaarheid. In zijn betoog legde hij de nadruk op de eigen gemeentelijke verantwoordelijk heid. „Als fractie zullen we ons ook ont houden van klaagzangen in de richting van Haarlem en Den Haag”. De Boer stelde de vraag aan de orde of in het verleden begonnen werk in een totaal veranderde samenleving overheids taak blijft. In de heroverweging van be staand beleid zou ook een kans liggen voor „nieuw voor oud”. bij de toepassing van steenkoolvergas- sing, hiernaar verrichten Hoogovens en de Nederlandse Energie Ontwikkelings Maatschappij (NEOM) een studie”, resu meerde Schoondergang, die met enige ze kerheid weet te stellen dat zo’n kolenver gassingsinstallatie zal worden geëxploi teerd door Shell. Deze multinational expe rimenteert momenteel al met een dergelij ke installatie bij Moerdijk. Progressief Velsen wilde met deze don kere toekomstblik evenwel geen pleidooi opzetten voor een volledige stop van de economische groei in de samenleving, vooral als het gaat om volkshuisvesting, gezondheidszorg, onderwijs en welzijns werk is die groei noodzakelijk. De fractie blijft echter afwijzend staan tegenover een uitbreiding van Hoogovens tot 11 mil joen ton staal. In zijn opsomming van mogelijke nieu we ontwikkelingen rond de havenmon ding, die volgens Schoondergang allemaal verband houden met de bouw van een kolenvergassingsinstallatie, betrok hij slechts zijdelings de milieu-aspecten. „Het zal duidelijk zijn dat het bekijken van die ontwikkeling van een dergelijke invals hoek de balans extra negatief zal doen uitslaan”, verklaarde Schoondergang, die wel kwijt wilde dat de geschetste ontwik keling op geen enkele wijze een natuurlij ke, hetzij mens- en milieuvriendelijke, ontwikkeling is. Volgens De Boer zit er ook nog helemaal geen schot in de beantwoording van vra gen die met een beter benutten van de havenfunktie samenhangen. Hij stelde concrete vragen over onder meer de ter reinen van het Staatsvissershavenbedrijf, de zeejachthaven, het toerisme en derge lijke. Uitdrukkelijk vroeg hij in het kader van een veelzijdiger werkgelegenheid De coördinatie in de regio vond hij ook niet om over naar huis te schrijven: „De gemeentebesturen bestaan het bij voort during verschillende adviezen over regio nale problemen op tafels van hogere overheden te deponeren, die dan ook hun vrijheid in optimale zin kunnen herne men. De noordelijke IJmondgemeenten hebben hemel en aarde bewogen om tot een gestructureerde IJmondsamenwer- king te komen. De samenwerking met de Zuid-Kennemergemeenten moest er door Velsen voor op de tocht worden gezet. Wij hebben ons als raad voorstander van meer samenwerking, meer contact met de IJmondgemeenten getoond. Aan goede wil heeft het niet ontbroken. Het verbaast ons dat het tot nog toe daarbij lijkt te blijven. Zelfs over de meest lichte vorm van gestructureerd overleg heeft ons nog geen notitie bereikt”. De Boer kondigde echter aan, dat de vijf CDA-frakties dezer dagen een rapport zullen publiceren, waarin een aantal con crete aanbevelingen is opgenomen. C. C. M. T. Maes-Janssens (D’66): „Halen we de eindstreep?" „Van de Kennemerraad geen nieuws. Stilte aan het zuidfront. Wat hebt u ge daan, college, om de gewenste ad hoc- samenwerking tot stand te brengen?”. burgerij te brengen. Aangaande de voortgang van de ont wikkeling van de Velserbroek plaatste hij enkele kritische kanttekeningen bij de uitbesteding van taken aan speciale bureaus. „Is er dan helemaal geen des kundigheid in huis”, vroeg hij zich af en vervolgde: „We moeten er voor waken dat al die bureaus niet het werk gaan doen waarvoor we zelf mensen in dienst hebben. Is het een zaak van gebrek aan capaciteit van het ambtenarenkorps, dan moet daar nader over gesproken worden”. Meer duidelijkheid wenste Schiltmey- er over de komst van een vastomlijnd collegebeleid ten aanzien van voorlich ting en inspraak. Daaraan verbond hij de wens dat het college daarover binnen een half jaar met concrete voorstellen komt. Mevrouw Meijer becijferde onder meer de tariefsverhogingen die de toegestane vijf procent te boven gaan. „De ongeveer vijftig gulden die de Velsense burger gemiddeld méér moet gaan betalen, wordt niet naar draagkracht geheven en dat is voor mij onverdragelijk”. „Wanneer zegt u nu eens, nou is het genoeg? Als er van een kale kip geen veren meer te plukken zijn, of als de voorzieningen tot het nulpunt zijn afgebroken”. Kortom, geen goed woord over het gemeentelijk beleid uit de mond van de CPN-woordvoerder. Zij droeg vele „oplossingen” aan voor een beter nationaal beleid via de paradepaardjes als winst van het aardgas naar de gemeenschap, minder geld voor defensie en dergelijke, mdhr vertaalde al die maatregelen nauwelijks m concrete voorstellen met betrekking tot op gemeentelijk niveau te nemen besluiten. Wel had zij waardering voor het hoofdstuk milieu in de aanbiedingsbrief bij de begroting. Ook naar de mening van deze fractievoorzitter moet de in deze gemeente aanwezige kennis beter worden gebundeld en gericht worden op een concreet werkpro gramma. Een hoofdstuk dat Adèle Meijer miste in de nota was de emancipatie van de vrouw, maar daar komt zij nog op terug bij de hoofdstuksgewijze behandeling. „De donkere wolken, die zich nu boven de IJmond opstapelen, lijken slechts een voorbode te zijn van het noodweer dat ons in de toekomst staat te wachten”, aldus Schoondergang. Een weinig optimistische toekomstvisie, die Schoondergang baseer de op een aantal nieuwe ontwikkelingen in het havengebied van Umuiden. Naast het zogenoemde pilotplan van de Kommissie Zeehavenoverleg zijn er plan nen voor een olieterminal gekoppeld aan de aanlanding van aardolie en op het Hoogoventerrein voor aanlanding van gas. Bovendien handhaaft Hoogovens, on danks de nijpende situatie op de staal- markt, haar uitbreidingsplan tot 11 mil joen toen staal per jaar, is er een studie gepakt moeten worden om in de toekomst effect te hebben”. Maar in dit kader plaatste de WD-woordvoerder ook de vraag of het college, gezien de overvloed van dagelijkse zaken, voldoende gelegen heid heeft zich intensief met de toekomst Een werkgroep moet verantwoorde be zuinigingen gaan vinden om het stijgend tekort op de onderwijsbegroting tot rede lijke proporties terug te brengen. Dat te kort is opgelopen tot rond de 2,5 miljoen gulden. Wat wordt de taakstelling van die werkgroep, tien percent bezuinigen, of twintig of vijftig percent? Dit raadslid wilde graag de visie van B. en W. horen over mogelijkheden tot grotere beleids ombuigingen dan „krabbelen in de mar ge”. „Ons denken zal zich steeds meer moeten richten op zaken die morgen aan- slagvaardig beleid. „In 1978 dreigde al de „afslanking” van Hoogovens. „Eind 1980 een deelnota, in 1981 een tweede deelnota, maar is er sinds de discussies in 1978 al iets gebeurd? Hebben we geen kostbare tijd verloren laten gaan? Zijn we met veel zaken al niet te laat?”. De WD-fractie miste in de aanbie dingsbrief bij de begroting een positieve ondertoon, die nu juist zo nodig zou zijn om tot nieuwe initiatieven te komen. In dit verband viel het woord „doemdenken”. „Het elan is weg”, volgens Schoonkind, die vervolgens een aantal voorbeelden noemde waarmee Velsen nog wel uit de voeten kan. Bij het doen van investerin gen zou vooral rekening moeten worden gehouden met het zogenoemde vermenig- vuldigingseffect: woningbouw betekent werkgelegenheid in de bouwsector, maar ook voor de woninginrichters, de verzeke raars, enzovoort. Dat zou bij de beoorde ling van prioriteiten een belangrijke rol moeten spelen op velerlei terrein. „Geen somber gezicht en geen klaagzang, maar een slagvaardig beleid”, was het advies van de WD-fractie. im- 1 te /an seK wel rer- op- itie rer- >or- ian ‘ter iele zier aandacht voor uitbreiding van de dienst verlenende sector. Wat de samenstelling van het college van B en W betreft „verduidelijkte” hij een eerder gemaakte opmerking: „Wij zijn aan een vijfde wethouder onder meer begonnen om alle projekten waarvoor wij ons gesteld zagen sneller van de grond te krijgen. Wij hebben de indruk dat het beter kan”. Hij kondigde een „herwaarde ring” in 1981 aan. Fractiegenoot Van der Werff plaatste enkele kanttekeningen bij de financiële paragraaf. Slechts met schroom zou de fraktie een deel van de reserves willen gebruiken. Hij vond, dat het college een te rooskleurig financieel beeld schetst met betrekking tot de komende jaren. De sub sidieverlening zou eens opnieuw gesa neerd moeten worden. terugvordert van het rijk. Doordat Vel sen ze te laat opstuurt en het rijk er lang over doet om ze uit te betalen is die post opgelopen tot 6 7 miljoen, hetgeen tot aanzienlijke renteverliezen leidt. In zijn algemene beschouwing ging fractievoorzitter A. Schiltmeyer maan dagavond in op de industriële ontwikke lingen rond de IJmuidense havenmon ding. Daarbij werden de milieu-aspecten niet duidelijk beklemtoond. Wel sprak Schiltmeyer zijn bezorgdheid uit over Wijk aan Zee. Deze badplaats dreigt in zijn ogen meer „Dijk aan Zee” te worden terwijl hij aan de inwoners van de IJ mond de boodschap meegaf: „Burgers let op uw saek”. Op het gebied van de openbare orde wierp hij zich op als tegenstander van een vèr doorgevoerde regionalisatie van brandweer en rampenbestrijding. Deze kunnen naar zijn mening naar behoren binnen de gemeentegrenzen gehouden worden. Regionalisering van de brand weer zou, in zijn visie veel geld vergen terwijl daaraan geen echte verbetering is verbonden. Minder moeite had hij met taakafba kening, functionele afspraken en gere guleerde samenwerkingsvormen in pro vinciaal verband, als daar de politie bui ten werd gelaten. Schiltmeyer sprak zijn afkeuring uit over provinciaal werkza me korpsen en hield vast aan het streven hooguit 2 miljoen moest worden aange- f om gemeentelijke korpsen dichter bij de houden. -- Het is volgens hem juist om de overige gelden te gebruiken om reeds gedane investeringen versneld af te schrijven zodat ze niet meer op de begroting druk ken. Voorwaarde daarbij is dan wel dat het onrendabele investeringen (die niets opbrengen) betreffen, waarvoor na de looptijd geen vervangingsinvesteringen nodig zijn. „Alleen dan wordt die reserve, geld van de burgers, gebruikt om daadwerke lijk ruimte voor nieuwe investeringen te scheppen. Zet met die extra middelen bijvoorbeeld buurthuizen neer, daar heb je ook in slechte tijden wat aan, of liever gezegd: daar heb je juist in slechte tijden wat aan”, aldus Kleiwegt, die bovendien het college vroeg meer vaart te laten zetten achter de versturing en het innen van declaraties: geld dat de gemeente Veel verbazing vanuit de PvdA-gelede- ren over de sluitende begroting voor 1981 ondanks de verminderde uitkerin gen van het Rijk aan de gemeente. „Je zou het haast niet geloven”, aldus Kley- wegt, die maandagavond sprak over het elastiek van de wethouder financiën. „Die rek is waarschijnlijk het gevolg van overschotten van vorige begrotingen, waarover Velsen nog in voldoende mate beschikt”, merkte hij op. Over die reser ves bouwde hij een uitvoerig betoog op. „Dat zijn gelden van de gemeenschap, ofte wel geld van de burgers, dat mag nooit naar Den Haag vloeien. Want Van Agt hoeft helemaal niet zo’n scherpe neus te hebben om te ruiken waar al dat geld zit. Het komt er dus op neer dat we dat geld zo gauw mogelijk moeten inves teren, voordat de regering daar de hand op legt”, aldus Kleiwegt. Daarbij betrok hij ook de verhoging van verschillende gemeenteheffingen, zoals onroerend-goedbelasting, riool rechten, leges en hondenbelasting, geza menlijk zo’n veertig gulden per gezin. „Wij dienen te zorgen dat we daartegen over de burger iets kunnen bieden. Roy aal geld overhouden moet er dan niet bij zijn. Thans heeft de gemeente nog ruim 5 miljoen aan reserves liggen terwijl voor 1979 een overschot is geraamd van 2,5 miljoen gulden”, verduidelijkte Klei wegt, die stelde dat een saldi-reserve van „Er zit geen schot in de regio-samenwerking fronteerd met telkens kleine onderdelen van het oude voorhavenplan, gekoppeld aan het uitbreidingsplan van Hoogovens”, aldus Schoondergang, die daarbij kolen en ertsoverslag, aanlanding van gas en olie en opslag van deze laatste door Union Oil en de containerterminal als voorbeel den noemde. Uitbreidingsplannen, die volgens Schoondergang een dekmantel zijn voor nogal rigoreuze veranderingen in onze energievoorziening. „Kolenvergassing is daarbij de toverformule. De gasunie heeft kolengas van lage kwaliteit nodig om het „zware” (hoge kwaliteit) Noordzeegas voor gebruik geschikt te maken. Het ko lengas zou als voeding dienen voor een geheel nieuwe elektriciteitscentrale aan de noordkant van havenmond, een plan van de Rijksplanologische Commissie, terwijl ook de staalindustrie belang heeft

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7