film Wanhopige stemming in Marco Bellocchio’s Salto Travolta terug in eigen idioom in Urban Cowboy filmhuizen Alle pianoleraressen 14,90 Elsevier l haarlem j 0 Vijfmaal de juisteloon amsterdam Liggm int&b Onmiskenbare Warhol-stij! in rechtlijnige Po Po if* terstal interieurarchitektuur SYMBOLISCHE BEELDEN DWINGEN TOT EEN NAUWGEZET TOEKIJKEN t NOVEMBER 15 VRIJDAG 21 19 8 0 FILM TL, 14,90 I is 14,90 Nieuw vulde films over de tekortko- meingen van de Italiaanse sa menleving. Na I Pugni in Tasca (Met de handen in de zakken) uit 1966 volgde La Cine Vicina (China is dichtbij), Nel Nome del Padre (In de naam van de Vader) en tenslotte in ’77 Marcia Trionfa- 1690 Huilen naar dccnvikani II Filmmuseum 14,90 le (Triomfmars) waarmee Belloc chio de taak volbracht die Pasoli ni hem kort voor zijn dood in een brief min of meer oplegde: ga door met steeds weer het geweten te verontrusten van het Leger, de Magistratuur, van de reactionaire Geestelijkheid en uiteindelijk van het Italiaanse Burgerdom waar toe wij tot onze schande be horen”. Evenals Bernardo Bertolucci is Marco Bellocchio uit de school van Pasolini voortgekomen maar waar de eerste zich in sterke mate ontwikkelde in de richting van toegankelijk-zijn voor een groter publiek, bleef Bellocchio zich ver der isoleren in zijn van haat ge- Charles Boost Scène uit The Money Movers. Anouk Aimee en Michel Piccoli in Bellocchio’s Salto nel Vuoto nog best genieten. ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) De twee gezichten van John Travolta in Urban Cowboy. Amerikaanse ingezetenen van de Licht stad. Het verhaal is weer erg simpel en rechtlijnig. Twee Amerikaanse meisjes, Donna en Jane die genoeg hebben van vredesmarsen en sit-down-stakingen, be sluiten New York te verruilen voor Parijs waar een vriendin van hen woont. Deze overtuigt haar ondernemende vriendin nen zich wat beter te kleden en van haar hippie-achtig gedrag af te zien en daarna naar een paar rijke mannen uit te zien. Nadat een schoonheidsbehandeling en Parijse haute couture Jane en Donna in elegante en modieuze jonge vrouwen heb ben Veranderd, worden de meisjes in con tact gebracht met een jonge Amerikaanse miljonair en diens vriend. Donna kiest Michael de miljonair in de wetenschap dat zij haar sexuele genoegens ergens anders moet zoeken en Jane bemoeit zich met de vriend die zo afhankelijk van Michael is geworden dat hij de relatie verbreekt en terugkeert naar de States. Ook Jane ver trekt en gaat naar New York, waar ze zich Het programma wordt vanavond voort gezet met Touche pas la femme blanche van regisseur Marco Ferreri (21 uur). In deze speelfilm met Catherine Deneuve, Michel Piccoli en Marcello Mastroianni, wordt een parallel getrokken tussen de oorlogen in Vietnam en Chili en de af slachting van de Indianen in de vorige eeuw. Het Haarlemse Indianenproject (naar aanleiding van het vierde Russell Tribu naal in Rotterdam volgende week) is nu volop aan de gang. De Filmschuur (Sme- destraat, Haarlem) levert een bijdrage met een groot aantal films rond het the ma Indianen. Morgenavond draait Hombre van de Amerikaanse cineast Martin Ritt. Hombre is een western rond het thema rassendis criminatie waarin het „andere ras” (zij het Indianen, Mexicanen of negers), eens op een positieve en sympathieke manier wor den benaderd door Hollywoord. Met on der andere Paul Newman. (21 uur). Komende zondag wordt het speciale programma afgesloten met een kinder- filmmiddag (14.30 uur). De hoofdfilm op het programma is Tsjetan de Indianen jongen gemaakt door de Westduitse Mark Bohrn. Dit is een speelfilm over de ver trouwensrelatie tussen een Lahota India nenjongen en een blanke schaapherder. Daarvoor worden een aantal glasdia's ge toond over de geschiedenis van een groep Indianen. Deze werden gemaakt door de kunstenaressen Willke Jansen en Lies- beth Peters, die de dia's zondag ook pre senteren. Na afloop wordt de gelegenheid gegeven aan kinderen om op „buttons” hun eigen Indianenverhaal te maken. Op de lijst wan nachtvoorstellingen ko men twee horrorfilms voor die ook zeven jaar oud zijn: Het Monster Leeft in Luxor en De duivelse Rituelen van Dracula, in Palace. De eerste, geregisseerd door Lar ry Cohen gaat over een echtpaar dat met een monsterlijk gedrocht gezegend wordt dat al direct na de geboorte agressief Vanaf woensdag 26 tot en met zaterdag 29 november draait de Filmschuur Dersoe Oezala, gemaakt door de Japanse filmer Akira Kurosawa. De film is gebaseerd op de dagboeken van de Rus Arsenjew. die als kapitein van het leger het natuurmens Dersoe Oezala ontdekt in de Siberische wouden. Aan vang 21 uur. Toons NIEUWSTE bundel met tientallen gedichtjes, verhalen en beschouwingen 208 blz wagenweg 1 haarlem hoek houtplein 023-312172 (in Haarlem en omgeving) Stuk voor stuk heeft Bellocchio de ge suggereerde onderwerpen in onverzoen lijke films verwerkt om als ’t ware als sluitstuk Slato nel Vuoto (Sprong in de Leegte) te maken waarin hij de beide partijen die elkaar in Italië naar het leven staan, de bezittende klasse en de anarchis tische jeugd, als dolgedraaid, als waanzin nig en van beide kanten onaanspreekbaar voorstelt. De film begint met een zelf moord. Een jonge vrouw springt uit het raam van een flatgebouw, een daad die buiten beeld is gebleven maar verder de film beheerst. Want volgens een geluids bandje is de vrouw in de dood gedreven door haar vriend, de acteur en agitator Giovanni Sciabola. Rechter Mauro Ponticelli die zich met de zelfmoordzaak bezighoudt dwingt Gio vanni naar zijn huis te komen met de misschien onbewuste opzet dat deze ook zijn waanzinnige zuster met wie hij sa menwoont tot een dergelijke daad kan brengen. Het tegenovergestelde gebeurt. Giovanni wekt bij Mauro’s zuster tedere gevoelens op, zij begint zelfs met de revo lutionaire jongeman een erotisch avon tuur, haar eerste, want evenals haar broer, de rechter is Marta (Anouk Aimée) maagd gebelven. Alles loopt nu uit de hand. Mauro voelt zich in zijn eigen huis en door zijn eigen omgeving bedreigd en genegeerd en als zijn zuster na haar avon tuur met de acteur ook nog van plan is met haar huishoudster in het weekend naar het strand te gaan, stort zijn wereld ineen en ziet hij geen andere uitweg dan een sprong uit het raam van zijn flat. Het verhaal, zo verteld, geeft zeer onvol- aan de Hamburgers, de Cola en de milkshakes. Maar Donna blijft en trouwt op een op zichtige en decadente wijze met haar mil jonair. Voor de inhoud hoeft men dus Po Po niet te gaan zien, wel voor de onmis kenbare Warhol-stijl van filmen met haar geïmproviseerde dialogen, de uit de hand gefilmde actie en de onthullende camera stunts. In die zin kan men deze film uit ’73 - Wj' Komende maandag wordt Ingmar Berg mans Persona gedraaid in het Vrouwen café Schalkwijk (wijkwinkel Europa- wijk). Aanvang 20.30 uur. van onder zijn bed uitkomen en een ge luidloos spel beginnen. De film is vol van dit soort aanduidin gen en symbolische beelden die dwingen tot een nauwgezet toekijken en tot een zelfstandig ontleden van ieder beeld. Sprong in de Leegte draait in Alhambra I en The Movies 1. Een andere Amsterdamse première is te vinden in Cineac Damrak en heet The Money Movers, een Australische film over een in werkelijkheid plaatsgevonden bankoverval. Er valt over dit domme pro- dukt van een op gang komende industrie weinig goeds te vertellen. Een verward en onduidelijk scenario, een voorliefde voor extreem bloedige tafrelen (het afknijpen met een metaalschaar van tenen tijdens een ondervraging) en een voorstelling van zaken waarbij de Australiër uit de bus komt als een zware, overmatig bier drin kende proleet die alle bedenkingen op zij zet als er wat geld te verdienen valt. Een nare, onsympathieke film die er niet eens in slaagt enige spanning uit het sensatio nele onderwerp te halen doordat het ver haal op een stuntelige en vaak lachwek kende manier in beeld is gebracht. En dan te weten dat de Australische film best andere produkties op het ogenblik weet te maken die dan misschien minder sensati- oneel-sadistisch zijn maar waarschijnlijk een juister beeld geven van de Australi sche samenleving dan deze ook in letterlij ke zin als Money Movers functionerende film die er niet voor terugdeinst de bloedi ge metaaltang in de aankondiging te ver werken. De reeks Chinese films in het Neder lands Filmmuseum wordt afgesloten met een drietal interessante vertoningen. Op dinsdag 25 november kan men kijken naar een gespeelde documentaire over de Canadese chirurg Norman Bethune die als lid van de Canadese Communistische Partij medische hulp bood in de Spaanse Burgeroorlog en in 1937 naar China ver trok om het achtste leger te helpen in zijn wanhopige strijd tegen het imperialisti sche Japan. De film wordt ingeleid door een documentaire over dr. Betume. De laatste film op donderdag stamt uit 1979, heet So near so far, en is bedoeld als een vriendschapsgebaar naar Japan dat een belangrijke rol speelt in dit familie verhaal. Vooral in Moment by Moment waarin Travolta een jonge charmeur speelde die een eenvoudige huisvrouw uit Beverly Hills moest verleiden, schoot de onerva ren acteur dusdanig tekort in spelvaardig- heid dat.de film een pijnlijke mislukking werd, waarvan iedereen vreesde dat hier mee een punt gezet was achter een blik semcarrière. Maar Urban Cowboy laat zien dat er nog hoop is. Op een scenario van James Bridges die o.m. het script van The China Syndrome geschreven heeft en die nu bovendien de regie voert keert John Travolta terug in een omgeving die hem beter ligt dan het Califomische strand uit Moment by Moment en hem weer de kans geeft met zijn dansvaardig- heid de meisjes te veroveren. Dat gebeurt ditmaal niet in een New-Yorkse discobar maar in een enorme Westernsaloon in de buurt van Houston (Texas) waar een be langrijke olie-industrie is en bijvoorbeeld Gilley’s met een enorme danstent (capaci teit 8000 bezoekers) voor het avondlijke plezier en zo nodige ontspanning zorgt. Overdag werkt de jeugd van Houston in de olieraffinaderijen maar ’s avonds gaat de klassieke cowboy-uitrusting aan, breedgerande hoed, sierlijke laarzen en kleurig hemd en gaat men zich vertreden op het rythme van de countrye western- muziek en van de Texas-shuffle. Zoals de ambiance van de stadse disco de sfeer bepaalde van Saturday Night Fever zo bepalen de uitgaansmogelijkheden in he tuitgestrekt Texas het klimaat van Urban Cowboy, waarmee de nep-cowboy be doeld wordt die overdag fabrieksarbeider is en zich pas ’s avonds in het voorgeschre ven uniform verkleed, de jacht op wat ruw vermaak en gemakkelijke vrouwen inzet. Wie Travolta bezig wil zien in deze nieuwe omgeving moet Urban Cowboy zeker gaan zien, ook al is de muziek en het dansrythme minder opwindend dan in Grease of Saturday Night Fever. En on danks het feit dat Travolta opnieuw geen groot en veelzijdig acteur blijkt te zijn, is de plaats van handeling vaak .interessan ter is dan de voorspelbare handeling zelf. Roxy komt na Heat en Trash met een derde Warhol-film in successie, namelijk met Po Po, ook wel L’Amour geheten. Die Franse titel is niet zo verwonderlijk, want deze opnieuw door Paul Morrisey geregis seerde produktie uit de Warhol-Factory speelt zich in Parijs af, zij het onder optreedt en zich uiteindelijk door zijn bloedig wangedrag in de kelder van het ouderlijk huis schuil moet houden. Maar als een bezoekende huisvriend het slacht offer van dit duel door de duivel bezeten kind wordt, is de vader wel gedwongen zelf eindelijk maatregelen te nemen om een verdere slachtpartij te voorkomen. De film is een slechte versie van Rosemary’s Baby maar is door zijn extreem horrorka- rakter misschien aantrekkelijk voor lief hebbers van het genre. The Satanic Rites of Dracula speelt zich af in Londen waar ontdekt wordt dat vooraanstaande wetenschapsmensen en algemeen geachte overheidsdienaren re gelmatig in een afgelegen huis rituele mis sen bijwonen waar ze getuigen zijn van macabere en bloedige ceremoniën. Bij een verder onderzoek komen nog meer gru welijke zaken aan het licht zodat besloten wordt met veel geweld en vernietigings- middelen het duivelsgebroed uit te roeien. Christopher Lee en Peter Cushing, welbe kende figuren uit de griezelfilm zijn pre sent en garanderen authentieke en vol wassen horror. Disney’s Heksen en Bezemstelen draait op de matinees van Studio en De nieuwe Avonturen van Dik Trom op die van Palace. doende ep gebrekkig de provocerende werking van de film aan die met dreiging, waanzinsuitbarstingen en angstdromen gevuld is en de onleefbaarheid in deze oorlogssituatie voor beide partijen voel baar maakt, een film die wanhopig stemt wat dan ook de bedoeling van Bellocchio zal zijn geweest. Michel Piccoli geeft een uiterst genuanceerde vertoking van de onvolwassen, erfelijk belaste rechter van wie Bellocchio zegt dat er geen tragedie en geen lijden is dat niet in onze jeugd wordt voorbereid en Anouk Aimée is aangrij pend in haar wankel geestelijk evenwicht, voor het leven gekoppeld aan een wijfe- lende broer die niet op kan tegen het leven en wiens gestoorde sexualiteit oorzaak is van nachtelijke verschijningen, meestal kinderen die in schermerachtige toestand zijn vriendelijk en van harte uitgenodigd bij Terstal Om eens kennis te nemen van bijzonder luisterrijke programma's in de interieurkunst Met internationaal bekende, klinkende namen, met Subtiel op elkaar afgestemde woonfacetten Overigens bent ook u bij deze graag genodigd U vindt vast en zeker het goede gehoor, een plezierige stemming en de juiste toon voor een goed binnenhuisgesprek Onze adviseurs zijn graag uw klankbord als het gaat om het vinden van een harmonische kompositie in uw persoonlijk mteneur- konsept praf®ivt haarien weer helemaal kan uitleveren Met de prolongaties van Xanadu in Frans Hals, Shining in Luxor, The Sea Wolves in Lido, All that Jazz in Studio en Being There in Palace bleef nog maar een theater in Haarlem over voor een premiè re, namelijk Roxy. Daar kan men, een week na Amsterdam, kennis nemen van de nieuwste film met John Travolta, de disco-danser die drie jaar geleden zijn carrière begon in Saturday Night Fever. Daarna was hij te zien in Grease en Moment by Moment die inspeelden op het enorme succes van Travolta’s debuut maar die er ver beneden bleven.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15