Theater van de achtste dag ook naar Toneelschuur Werkzaamheden Buitenmuseum voorlopig gered Tinguely krijgt prijs van Bazel Theodora Skipitares nieuwe boeken wekt nieuwsgierigheid Bauhaus scheidt nogal pretentieuze muziek af Is n r 1 Indrukwekkende ritmische act van Zev Kunstenaars sociaal steeds meer op de tocht in Prijs voor Den Doolaard i h o 18 19 8 0 19 NOVEMBER VRIJDAG 21 KUNST Performance geïnspireerd door werk met psychisch gestoorden 78230 R :N AMSTERDAM. De Poolse vakbondskwestie is, zeker gemeten naar maatstaven die voor de Oostbloklanden gelden, uitgevochten op het scherp van de snede. De Poolse leiders zelfs reis den naar Gdansk en Gie- rek moest hangen als bar bertje. Russische lege reenheden begonnen te oefenen, maar zover als na de Praagse lente in Tsjechoslowakije kwam het niet. De Poolse arbei ders boekten voorlopig vooruitgang in vrijheid en een der resultaten daar van kunnen we nu in ons land van dichtbij ervaren: het optreden van het Pool se theatergezelschap Te atr Osmega Dnia ofwel Theater van de achtste dag. Ze geven twee ver schillende voorstellingen in ons land, waarvan er één naar Haarlem (To neelschuur) komt. «O il I Pools toneel karikaturaal protest ip het Wie meent de voorstellingen F JOHN OOMKES Jacques Janssen, uitgave Van Gennep THEODORA SKIPITARES A. den Doolaard it t 'AGEN t 50 97 2550- Dit constateert de Federatie van Kun stenaarsverenigingen in een notitie over over een schraag, tijdens het tweede loopt ze als een houten Klaas met twee ne- onbuizen aan haar benen gebonden rond. Er zijn projekties van ge handicapten, soms speelt Theodora voor een vrou welijke heilige, het schaap mekkert er tussendoor, en staand tussen de bewegen de houten vleugels beeldt ze het verhaal van Daeda lus en Ikarus uit, de twee vliegende Grieken, vader en zoon, van wie de zoon (Ikarus) in zee stortte om dat hij te dicht bij de zon kwam. Zee en vliegen zijn de sleutelwoorden van de per formance. Ze worden met elkaar verbonden door een verhaal over het Ship of Fools, een schip dat vroe ger de zee op werd ge stuurd, volgeladen met ge stoorden, in de hoop dat De federatie concludeert dan ook dat er zeer dringend een wettelijke regeling Ten slotte wijst de federatie erop dat er heel snel een eigen sociaal-verzekerings- apparaat voor kunstenaars op poten moet worden gezet. Joy Division, Monochrome Set, UB40, enzovoort, enzovoort; een al bijna eindelo ze reeks namen schreeuwt om aandacht. De muzikale ontwikkeling is velerlei. In in „Dieet voor vrouwen”, slanker wor den en blijven, door Barbara Edelstein, uitgave Het Spectrum 17,50). „De horizon en daar voorbij”, reizen en trekken in de landen rondom de Mid dellandse Zee, door J. de Baïracli Levy, uitgave De Driehoek 27,50). „Kruidengeneeskunde voor dieren” door J. de Baïracli Levy, uitgave De Driehoek 65). „Antropologen te velde”, de confron tatie van de etnograaf met vreemde vol keren en met zichzelf, door Gerrit Jan Zwier, uitgave Amboboeken 18,50). „Godsdienst: R.K.”, herleeft met anti papisme of zijn de katholieken niet te vertrouwen, door Walter Goddijn, uitga ve Amboboeken 19,50). „Beter sociaal veranderen”, een on derzoeksaanpak door Piet Groen, Anny Kersten en Gerard de Zeeuw, uitgave Dick Coutinho 19,50). In de „Samen-reeks” van Het Spec trum verscheen, in samenwerking met het weekblad Libelle, een aparte serie van vijf boekjes handelend over kinde ren, onder redactie van Ineke Suidman. De titels zijn: „100 vragen over baby’s (De eerste 12 maanden); „100 vragen over peuters” (van 1 tot 4 jaar); „100 vragen over kleuters” (van 4 tot 6 jaar); „100 vragen over schoolkinderen” (van 6 tot 12 jaar) en „100 vragen over tieners” (van 12 tot 19 jaar). De boekjes, genum merd van 11 tot en met 15, kosten 7,80 per stuk. „Als je me verkracht vermoord je me”, roman door Monique Möller, uitga ve Futile 14). „Een spin op tafel”, dichtbundel door C? (Van onze kunstredactie) ENKHUIZEN. Staatssecretaris Wal ks de Vries van CRM heeft twee miljoen gulden beschikbaar gesteld om de bouw van het Buitenmuseum van het Zuider zeemuseum tot aan het einde van 1980 te garanderen. De werkzaamheden aan het Buitenmu seum, dat de historie van plaatsjes en hun bevolking rond de Zuiderzee in beeld brengt, zouden voor onbepaalde tijd wor den opgeschort in verband met bezuini gingen. Volgens CRM is er goede hoop dat in overleg met Noord-Holland ook voor het resterende financieringsprobleem een op lossing wordt gevonden. (het gebrek aan) sociale zekerheden voor kunstenaars, „Vrijheid Verzekerd”. Niet alleen ontbreekt het de zelfstandige kun stenaar aan een deugdelijk stelsel voor de financiering van de arbeid, maar ook aan een sociaal-verzekeringssysteem. Sky-Sa- en ge- Theodora assis- (Van onze kunstredactie) DEN HAAG. Schrijver-journalist A. den Doolaard heeft woensdag de Edo Bergsma-ANWB-prijs gekregen. De prijs voor verdiensten op maatschappelijk en cultureel gebied bestaat uit een penning en vierduizend gulden. Toen ontbraken er weer enkele visa en kon alles toch niet door gaan. We zijn nog steeds verrast dat we nu hier zijn.” De speelwijze van het Theater van de achtste dag is een sterk lijfelijke, maar ook bijzonder kunstzinnige. Dat wil zeggen dat er niet recht voor z’n raap ge speeld wordt, geen ideologie die in de saaie duidelijkheid van wat we vooral in ons land van vor- mingstonel gewend zijn, wordt uitgedragen. Wat het Poolse ge zelschap doet heeft niets met vormingstoneel te maken. Het gaat hier om een karakteriseren van de achterliggende betekenis en dat wordt vooral duidelijk in de voorstelling Sales for everyo- in de voorstelling. Met name Sa- i for everyone krijgt daardoor een bruisende vitaliteit. KO VAN LEEUWEN. ne, die ik vorige week vrijdag in het Shaffy theater zag. Het is deze produktie die naar Haarlem Van de twee is Sales for every one de boeiendste, degene die het meest aanspreekt, die ook min der opgelegd sacraal is dan Oh, we have lived in dignity, waarin het symbolisme vaak vermoei end hoogtij viert. Sales for every one boeit vooral door de knappe en vrije vormgeving. De spelers bewegen zich op een speelvlak dat aan drie kanten publiek heeft en hun scènes zijn uiterst karikaturaal aangezet. Het stuk ontstond in 1976 en richt zich tegen de onvrijheden die de Poolse burger van toen hinder den. In hoeverre zoiets achter haald is, dat zal de tijd moeten leren. De voordracht van Peter Murphy van het Engelse kwartet Bauhaus is bijna niet op de foto vast te leggen door de wisselende en bewust vage wijze van belichting. Dezelfde bewuste gekunstelheid treffen we ook aan in geposeerde foto’s, zoals op de hoes van In the Flat' Field BAZEL (DPA). De Zwitserse stad Bazel heeft woensdag haar kunstprijs van 15.000 frank (ongeveer 18.000) toegekend aan de 55-jarige Zwitserse kunstenaar Je an Tinguely. De in Freiburg geboren Tinguely die voornamelijk in Frankrijk werkt, is een van de belangrijkste vertegenwoordigers van de bewegende kunst. Na bewegende abstracte schilderijen te hebben gemaakt legde hij zich toe op de constructie van allerlei machines, waaronder apparaten die abstracte schilderijen vervaardigen, en zichzelf vernietigende toestellen. GAS- hoge met v.a. met is lakei- Jking. ogas. v.a. e Gier- Haar- iO. Zo ligt globaal gezien het uit gangspunt voor de twee voorstel lingen die Teatr Osmega Dnia in ons land speelt. IOUW- qevel- ie. Ek- im. Theater van de achtste dag (Teatr Osmega Dnia) uit Poz nan, Polen. Voorstellingen: Sa les for everyone en Oh, we ha ve lived in dignity. Regie Lech Raczak. Spelers Adam Bo rowski, Tadeusz Janiszewski, Marcin Keszycki, Teresa Puto, Roman Radomski, Tomasz Stachowski, Malgorzata Walas en Ewa Wojciak. Muziek door Gregorz Banaszak (gitaar), Jan Kaczmarek (viool en fluit), Les- zek Jankowski (gitaar). Gezien in het Shaffy theater, Amsterdam, op 14 en 20 no vember 1980. Sales for everyo ne komt op 27 november in de Toneelschuur. (Van onze kunstredactie) DEN HAAG. De sociale ongelijkheid tussen werknemers en zelfstandigen in de kunstsector wordt steeds groter door de gebrekkige en aan schommelingen on derhevige subsidiestructuur. Subsidies voor uitvoerende kunstenaars (acteurs, musici) worden wel regelmatig aange past aan de loon- en prijsstijgingen; het gesubsidieerde inkomen van individuele, scheppende kunstenaars (schrijvers, componisten, filmers) echter nauwelijks. Aan deze situatie moet een eind komen. het zou vergaan. In New York, zo vertelt de pro- gramma-tekst, zijn vele ge stoorden in de buurt van het vliegveld onderge bracht. Misschien in de on bewuste hoop, veronder stelt Theodora, dat ze voor goed weg zullen vliegen. AMSTERDAM. De groei van nieuwe Britse muziek en de veelal onafhankelijke platenlabels die die muziek steunen, neemt een omvang aan die groter is dan marginaal. In een tijd dat de grammofoonplatenindustrie in veel gevallen nauwelijks meer op de hoogte is van recente ontwikkelingen en misschien daarom wel een ernstige recessie doormaakt, weten de kleine labels waar het „liefdewerk-oud- papier-principe” de voornaamste beweegreden is een steeds groter publiek ver- j trouwd te maken met muziek die alleen al interessant is omdat die een opmerkelijk beeld geeft van onze tijd. Het Theater van de achtste dag werd in 1964 opgericht door stu denten in de stad Poznan. Al gauw bleek het een groep die niet in het staatsgareel wenste te lo pen. Geen groep die tot verzet tegen het bestaande politieke be stel aanzette, wel een die kritiek uitoefende in kunstzinnige vorm. Voorstelling: ver, gemaakt speeld door Skipitares, met tentie van Christian Ha- nussek. Première 20 no vember 1980 in Mickery, Amsterdam, daar nog te zien t.m. 29 november. Aanvang 21.00 uur het aan de rand van een sociale afgrond balancerende Groot-Brittannië wordt óf zeer dwingende dansmuziek geprodu ceerd die de aandacht van de crisis moet wegnemen, óf muziek die in woord en melodie doortrokken schijnt van een me lancholieke neerslachtigheid. Doemden ken anno 1980, zo wordt dat veelal om schreven. Bauhaus de naam heeft niets van doen met de gelijknamige, zakelijke stro ming in de architectuur komt uit Nor thampton. Het is een kwartet waarvan drie aardige singles en een pretentieuze elpee verschenen zijn op het 4AD-lebel (In the Flat Field). In instrumentaal opzicht vormen alle ritmische en schaarse melodi sche elementen de functie van decor voor de nu eens huilende, dan weer gezwollen stem van zanger Peter Murphy, die een show neerzet die enerzijds huiveringwek kend, anderzijds aantrekkelijk is als een goede film over vampiers. De songs die Murphy zingt zijn qua sfeer een aftreksel van de onderkoelde mentaliteit van Joy Division en Cabaret Voltaire en anderzijds de gestileerde dringt van veel latere punkbands. Erg creatief wordt die formule niet uitge werkt. Door middel van nerveuze belich- ting met stroboscopische effecten en een geluidmix waarin de echo overheerst. Ik kan me niet aan het gevoel onttrekken dat de lichtelijk schizofrene Murphy doel en middelen daarbij verwart en zich daar door lijkt bloot te stellen als een te preten tieuze figuur. De tijd is echter te vroeg, om een definitief oordeel te vellen. Zev is het pseudoniem van de Ameri- kaanse kunstenaar Stefan Weisser, wiens performance een voorprogramma vormt van een soort die zelden in Paradiso te zien zal zijn geweest. Met verbluffende doeltreffendheid en in een hoog tempo creëert deze uit Califomië afkomstige zonderling een uit vele ritmes opgebouw de kakofonie die het waard is om aange hoord te worden, zolang je maar kunt zien waarmee Weisser het geluid voortbrengt. Stoeiend met grote plastic jerrycans, een stalen matras die op een grote trom mel wordt vastgehecht en een snoer van gootsteenbakken timmert en slaat Zev zijn „instrumentarium” in een vast ritme tegen de vloer van het podium. De moder ne voodoogeluiden lijken in hun uitwer king sterk op kunst die gemaakt wordt uit de afval van onze stedelijke cultuur. Intri gerend. Het grote vlak is bezaaid met gelijkmatig geplaatste vliegtuigjes, geflankeerd door twee meisjes, die langs de bovenrand van de muur lijken te willen lo pen, maar dat niet doen. Het linker ondervlak bevat een door lampjes afgezette voetzoolvorm; het midden vak een paar houten vleu gels en een heiligenbeeld; het rechtervak een stoffen schaap en zeven verlichte theekopjes tegen een felro de achtergrond. Ik kan lang niet alles thuisbrengen wat Theodo ra met deze muur doet, maar samen met de ban- drecorder-teksten zijn er wel verbanden te leggen. Ze liet zich inspireren door werk met psychisch ge stoorden, wier behande ling ze kennelijk schanda lig vindt. Van de dertien tekstjes in de voorstelling beschrijven er drie het treurige (bijna) vegeteren de leven waartoe deze mensen gedoemd zijn. Een vierde tekst vertelt over een feest, georganiseerd voor een groep gehandi capten, dat een groot suc ces werd. Hiertegenover staat weer een tekst waar in twee „normalen” hun onmacht tot feestvieren la ten horen. Theodora (even als vorige keer in onder goed) hangt tijdens het eer ste feestverhaal soepel Concert: Bauhaus. Voorprogram ma: Zev. Bauhaus bestaat uit Kevin Haskins, David Jay, Peter Murphy en Daniel Ash. Start Nederlandse toemee. Paradiso Amsterdam, 20 november 1980. Sommige beelden of be wegingen zijn suggestief. Het schaap met de theek opjes is mooi, Theodora met de vleugels is mooi, Theodora die grijnzend voor heilige speelt, onder het beeld gezeten, houdt je aandacht wel vast. Haar teksten zijn me echter vaak te bloot: een verhaal over een gestoorde die al leen maar rode stippen te kent bijvoorbeeld. Ik weet wel dat er dat soort treuri ge gevallen zijn, maar wil van een kunstwerk dat het mij inzicht of verdieping ten opzichte van die mate rie geeft. Te vaak ook ver dwijnt Theodora met haar bedoelingen letterlijk in de lucht, en is ze echt niet te volgen. Jammer, vooral omdat de performance toch maar een half uur duurt, en omdat sommige dingen wel aanvankelijk je nieuwsgierigheid opge wekt hebben; Wie of wat zijn bijvoorbeeld die twee wandelende mensjes bo ven aan de muur? ALMA POST komt, in tegenstelling tot voor gaande berichten. In dit stuk, dat evenals vrijwel alle voorstellin gen van de groep, is ontstaan uit improvisaties en zelfgemaakte teksten, staat de mens als indivi du centraal. Daar tegenover staat het systeem dat de samen leving bindt en dat door het ge zelschap als negatief wordt ervaren. moet komen, die de zelfstandige kunstbe oefening waarborgt. De aanzet daartoe is de Wet op de Fondsen voor de Scheppen de Kunst. Voorts meent de federatie dat er bij het verstrekken van subsidies, zowel uit fondsen als anderszins, rekening moet worden gehouden met de door de kunste naars te betalen verplichte premies en belastingen. Deze subsidies moeten met andere woorden „bruto” worden gemaakt. AMSTERDAM. De performances van Theodora Sipitares (USA) kenmerken zich door de aanwezigheid van een muur van ongeveer 6 bij 3 meter, een soort levensgrote prentbriefkaart. Hierop is alles te vinden wat ze bij de voorstelling nodig heeft, hij is kapstok en decor tegelijk. Bij haar vorige optreden in Mickery gebruikte ze een egaal gele en een egaal blauwe muur. Dit keer, in Sky-Saver, is hij opgedeeld in vier vakken; een groot dat de hele bovenhelft in beslag neemt, en drie kleine in de onderhelft. Scène uit Sales for everyone, de produktie waarmee het Theater van de achtste dag ook naar de Toneelschuur van het Theater van de achtste in Haarlem komt. (foto Bob van Dantzig) dag met het grootste gemak te kunnen volgen, zal zich teleurge steld voelen. Het Pools is een moeilijke taal en al zitten er met name in de voorstelling die niet naar Haarlem komt flarden En gelse tekst, het gesproken woord is niet te volgen. Dat betekent niet dat een confrontatie met de ze Poolse acteurs oninteressant is, verre van dat. Hun manier van theatermaken is intrigerend en van een vrijheid die schril moet afsteken tegen die welke ze van hun leiders van het land ge wend zijn. Daarbij komt een ver ademende integratie van muziek A Regisseur Lech Raczak: „Daarover zijn wel misverstan den. We hebben nooit een offici eel verbod gekregen om naar het buitenland te gaan. Maar de Poolse overheid sprong zodanig met onze reisfaciliteiten om dat we gewoon met z’n allen het land niet uit konden. We zouden deze zomer optreden op het festival Théatres des Nations in Amster dam en tot op het laatste moment dachten we dat alles in orde was. 8,90). „Repressie in Nederland” onder re dactie van Els Nicolas en Paul van Ton geren, uitgave Van Gennep 29,50). „Menno ter Braak, de artikelen over emigrantenliteratuur 1933-1940”, inge leid door Francis Bulhof, uitgave BZZTóH 32,50). s bil 1, Gr. 023- voor an- de Oorzaak van matige belangstel ling van de pers, die in Polen nu eenmaal niet vrij is van censuur en die de pen niet wil beschadi gen aan een recalcitrante toneel groep. De achterliggende vier jaar kon het gezelschap niet bui ten Polen spelen. Niet omdat zoiets rechtstreeks verboden werd, maar doordat het door een weigering van visa voor een deel van het gezelschap op een simpe le manier onmogelijk werd gemaakt. WMF

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19