Door vertraging plannen kerncentrales Vraag naar postzegels enorm Bouw zakt Beleggers plegen verder in De eerste kerstbomen De Graaf wijzigt wet fraude koppelbazen ■i ANTON PIECK’S SPROOKJESBOEK =behr studio „overval” op PTT Koopkrachtdaling zet kleinbedrijf verder onder druk Vin Goor Jeugdboeken w. Aansprakelijkheid onderaannemer beperkt petri ötrtarhw swhi r 21 19 80 NOVEMBER VRIJDAG 2 1 ECONOMIE MOTOREN REVISIE KENNEMERLAND b.v. ZUIGERVEREN-KLEPPEN LAGERSCHALEN- PAKKINGEN ETC. /Een winkel vol kleertjes?/ kadootjes en knuffels V- IK- 1 1 I (Van onze redactie economie) ENSCHEDE-DEN HAAG. De uitbreiding van het Ultra centrifugeproject, waarin Ne derland, West-Duitsland en Engeland samenwerken, zal na 1986 minder snel gaan dan aanvankelijk was gedacht. Oorzaak van die langzamere groei is de vertraging bij de voorbereiding van plannen voor kerncentrales. g V J i/y TAXI ijL (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Minder werk voor UCN dan verwacht i (Van-onze redactie economie) 1. 30 Sociale zekerheid in de klem Bij elke boekhandel 22 30 30e 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 bestellingen in de tweede helft van de jaren tachtig af komen. Het moet volgens Boogaardt wel heel gek gaan als er dan inmiddels geen nieuwe orders bij zijn ge komen, zeker als blijkt dat de urniumver- rijking via gasdifussie - zoals die in Frankrijk wordt toegepast - te duur blijkt door de energiekosten. Bovendien zoekt UC naar alternatieven om de door haar ontwikkelde verrijkingstechnologie te exploiteren. De initiatiefgroep Energie Discussie, waarin een groot aantal maatschappelijke Donkere wolken pakken zich sa men boven ons gebouw van sociale zekerheid en in het bijzonder boven de sociale verzekering. In de laatste jaren is ingeteerd op de reserves, om de lasten zo weinig mogelijk op te voeren. Dat kan nu niet langer. Bo vendien stijgt het aantal uitkerings- trekkers onrustbarend. Hoewel Sinterklaas nog maar net in ons land is aangekomen wordt op de groothan delsmarkt in Rotterdam al met kerstbomen gesjouwd Deze week arriveerden daar de eerste 1500 bomen. De komende veertien dagen komen daar nog eens 40.000 stuks bij. De werkloosheid en het aantal arbeids ongeschikten nemen sterk toe. De vergrij zing van de bevolking gaat onafwendbaar door. Er is dus niet meer te ontkomen aan een forse verhoging van de premies. Maar veel bedrijven kunnen dat niet meer op brengen. Dat schept daardoor nog meer uitkeringtrekkers, daardoor loopt de pre mie nog verder op en zo geraken we steeds meer in een neerwaartse spiraal. De PTT heeft geen duidelijke verkla ring voor de postzegelrage die vooral het afgelopen jaar is ontstaan. Het vermoe den bestaat dat steeds meer mensen hun geld in postzegels beleggen. „De vraag is enorm. Er gaan orders van tienduizenden guldens de deur uit. De aantallen zegels die per bestelling worden opgegeven, lig gen hoger dan ooit”, zegt J. de Vries, chef algemene zaken van de Filatelistische Dienst van de PTT te Groningen. MOTOREN IN DIVERSE TYPES MET EN ZONDER INRUIL MOGELIJK R. PEEREBOOMWEG 18 WAARDERPOLDER HAARLEM TEL. 320251 T| Jpi y NABIJ P TT.TOREN lyUTCh Achter dc Oude Bavo Oude Groenmarkt 2, k Haarlem. T el.023-32 5792 p Zijl weg 36-38 2013 DJ Haarlem. Tel. 023-316399 (ADVERTENTIE) Het wetsontwerp, dat de hoofdaanne- mer aansprakelijk stelt voor de sociale schulden van zijn .onderaannemers, is het eerste van drie, gericht op het bestrijden van het toenemende misbruik. Er volgt Prof. Boogaardt, directeur en oprichter van Ultra Centrifuge Nederland (UCN) heeft dit verklaard bij gelegenheid van het tienjarig bestaan van Urenco, het ver koopapparaat van het Ultra Centrifuge project. Tot nu toe is dit project volgens Boo gaardt commercieel overigens een succes: er is voor vijf miljard aan orders, wat betekent dat er tot 1990 continue werk is, maar voor de negentiger jaren dienen de Een ontkoppeling van de informatiefase van de discussiefase over kernenergie acht de initatiefgroep uit den boze. In spraak werkt niet op die manier; Eerst moet zo spoedig mogelijk worden vastge steld, waarover de discussie zal gaan. Dan kan de informatie daar op worden afge stemd. 4 (ADVERTENTIE) Een bijzonder fraai uitgevoerd lees- en voorleesboek waarvoor achttien Nederlandse kinderboekenauteurs, onder wie Thea Beekman, Loek Kessels, Anton Quintana, Simone Schell, Bob Tadema Sporry en Alet Schouten, nieuwe sprookjes en verhalen schreven bij nog nooit eerder gebundelde tekeningen van Anton Pieck uit de jaren twintig. hebben de particuliere consumptie en de investeringen Ook de stijging van de af- zetprijzen zal enigzins achterblijven. Hier door kunnen de verhoogde inkoop- en overige kosten onvoldoende worden door berekend. De grootste klappen zullen daardoor vallen bij de detailhandel. Hier wordt nog een gemiddelde inkomensstijging van 1 procent berekend. Daartegenover staat echter een prijsstijging van 6 a 6,5 pro cent, waardoor in de detailhandel de grootste werkelijke inkomensdaling is te verwachten. De uitzondering zal niet gelden als de onderaannemer werk heeft aangenomen voor een zo lage prijs dat hij logischerwij ze geen premies en belastingen kan beta len. Ook is de aannemer aansprakelijk als de onderaannemer geld aan zijn onderne ming heeft onttrokken, door bijvoorbeeld te hoge lonen aan zijn werknemers uit te keren, zo schrijft de staatssecretaris in de memorie van antwoord op het wetsont werp. zich toe weet te halen heeft "er belang bij om dat aantal steeds te vergroten. Dat betekent namelijk stemmenwinst. W Drees jr. heeft het eens op treffende wijze zo gezegd: „Wie van paarden houdt, fokt paarden en wie van zwakke groepen houdt fokt zwakke groepen”. Ook in de politiek werkt de toeneming van het aan tal uitkeringstrekkers dus als zelfrijzend bakmeel. Vermoedelijk aLvöör het tijdstip waarop de sociale verzekering 100 pro cent van het nationale inkomen in beslag zal nemen zullen de sociale uitkerings trekkers meer dan 50 procent van de kiezers uitmaken. Dan worden wij dus door hen geregeerd en kunnnen zij zelf hun inkomen vaststellen. Ook dat lijkt misschien op het eerste gezicht absurd, maar het gaat helemaal in die richting en het buigt nog weinig of niet af. Bovendien zullen de krachtep die aan deze ontwikkeling weerstand kunnen bie den steeds zwakker worden juist door de groei van het aantal uitkeringstrekkers zelf. Ik zie maar één belangrijke tegen kracht, maar als die in werking treedt is het al te laat. Dat is het teruglopen van de uitkeringen als de werkenden het niet meer op kunnen brengen. Dan keert de wal vanzelf het schip, maar een oplossing is dat niet. Als niet-werken traditie is geworden komt namelijk het arbeidsethos naar alle waarschijnlijkheid niet meer te rug. De gang naar de armoede is een enkele reis. Daar komt nog iets bij. In Nederland zit een gat van Temeuzen tot Delfzijl. Door dat gat trekken, zoals iemand het een dezer dagen schreef, „de belastingbeta lers weg en komen de uitkeringstrekkers van elders binnen”. Hebben we dan een sociaal paradijs proberen te bouwen op een economisch kerkhof? Nee, ook dat niet. Het is een hele tijd goed gegaan. Maar we hebben de ingebouwde versterkers van het sociale verzekeringsstelsel onderschat. De krach ten die we hebben opgeroepen kunnen we nu niet meer de baas. Wie ziet nog uitwe gen die ik niet zie? (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Als een onderaannemer kan aantonen dat zijn faillissement is veroorzaakt door omstandigheden van buitenaf waarop hij totaal geen invloed had, dan zullen zijn achterstallige premies en belastingen niet verhaald worden op de hoofdaannemer. De Vries verklaart dat het aantal abon nementen van mensen die alle nieuwe postzegeluitgiften thuis willen ontvangen, binnen twee jaar is opgelopen van 50.000 tot 81.000. „En dat terwijl de verkopen aan de postkantoren zeker niet minder wer den”, aldus de PTT-functionaris. Uit een recente enquête van de PTT bleek dat Nederland 620.000 verzamelaars telt van 14 jaar en ouder. Uit dat onderzoek bleek tevens dat slechts weinig mensen zouden verzamelen uit beleggingsoverwegingen. De ervaringen van het laatste jaar duiden er echter op dat de groep beleggers groter yvordt. Ook bij postzegelwinkels is een duidelij ke tendens merkbaar dat de klant steeds vaker om meer dan één exemplaar van een bepaalde zegel vraagt. „De verkoop van blokken van vier tot tien stuks is aan de orde van de dag”, zegt een Haagse postzegelhandelaar. - DEN HAAG. De vraag naar postzegels is de laatste maanden overweldi gend. De filatelistische dienst van de PTT heeft extra mensen moeten aantrekken om de drukte te kunnen verwerken. Wit wijst erop dat de zegels uit het jaar 1980 en mogelijk ook de emissies uit vol gende jaren een zelfde lot tegemoet kun nen gaan. Op het moment dat deze zegels op de markt worden gegooid, blijken de meeste mensen ze namelijk al te bezitten. „Wanneer de animo echter weer af neemt, zoals ook geschiedde in de jaren tussen 1970 en 1975 en er dus betrekkelijk weinig zegels in de verzamelingen en stockboeken verdwenen, zie je de prijzen enkele jaren daarna weer omhoogschie ten. En met die hoge prijzen in het achter hoofd en met de gedachte van „dat kan ik ook” stort iedereen zich nu op de postze gels”, aldus de filatelistisch expert. DEN HAAG (ANP). Bij 18 procent van de bedrijven die zich met woning bouw bezighouden werden vorige maand meer orders ontvangen dan in september, maar bij 26 procent nam het aantal orders af. De personeelsbezetting steeg bij vier procent van de bouwbedrijven, maar ver minderde bij achttien procent van de be drijven. Voor de komende drie maanden verwacht 36 procent van de bedrijven, dat het personeelsbestand verder zal afne men, terwijl slechts vier procent een toe name voorziet. Deze cijfers komen voort uit de con- junctuurtest die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in de maand oktober in de bouwnijverheid heeft gehouden. Wat betreft de woningbouw was het indexcij fer van de orderpositie 92 tegen 106 in oktober vorig jaar. Ook in de utiliteits bouw nam de orderpositie af ten opzichte van een jaar geleden. Een gevolg van de verzamel- en beleg- gerswoede zou kunnen zijn dat over enige jaren velen zich behoorlijk bekocht zullen voelen. „De postzegelwereld maakt name lijk golfbewegingen door: perioden van grote vraag gevolgd door tijden dat de belangstelling wegebt. In de praktijk is gebleken dat de prijzen van de zegels uit de jaren van grote vraag (40-’45, 63-’68) zich later ongunstig in prijs ontwikkel den”, vertelt H. Wit, filatelistisch mede werker van een aantal dagbladen. nog een ontwerp dat bestuurders van NV’s en BV’s hoofdelijk aansprakelijk stelt voor premies, bijdragen in bedrijfs pensioenfondsen en loon- en omzetbelas ting. De Graaf heeft de Tweede Kamer beloofd het ontwerp nog dit jaar in te dienen. Spoedig daarna zal hij een derde ontwerp presenteren, dat de curator over een failliete vennootschap meer bevoegd heden moet geven. De stuurgroep die de BMD zal begelei den dient niet langer voornamelijk te wor den geformeerd uit het legioen van voor malige ministers en staassecretarissen. Wethouders en andere lagere be stuursambtenaren, die voldoende begrip kunnen opbrengen voor inspraak, moeten desnoods per advertentie worden uitgeno- dig om zitting te nemn in de stuurgroep, zo meent de initiatiefgroep. Failliet gegane naamloze en besloten vennootschappen hebben vorig jaar naar schatting 107 miljoen gulden niet inbare schuld aan omzetbelasting nagelaten. Welk deel daafvan aan misbruik is toe te schrijven is volgens de bewindsman niet vast te stellen. De teruglopende economi sche situatie heeft ook invloed op deze cijfers. De staatssecretaris verwacht dat het eerste wetje tot gevolg zal hebben dat aannemers minder gebruik gaan maken van diensten van koppelbazen. „Aanne mers zullen scherper gaan toezien op bo- naflditeit en betalingsgedrag van onder aannemers, zodat degenen die in de bran che wat dit betreft geen goede naam heb ben van het toneel verdwijnen”. Ook ver wacht De Graaf een daling van het zwart werken. De hoofdaannemers zullen zoveel moge lijk vermijden dat zij in lange ketens van onderaanneming betrokken raken. Aan nemers zullen zelf meer gaan doen of er zich in elk geval op inrichten dat zij het doen en laten van hun onderaannemers beter in de hand krijgen.” Wellicht zal dit leiden tot de stichting van regionale pools van arbeidskrachten”, aldus de be windsman. Het aantal nieuwe abonnementen is in één klap opgelopen van gemiddeld 150 tot 1000 stuks per dag. De tijd dat de /neeste mensen één serie van elke nieuwe uitgifte kochten, lijkt voorbij. De waardepapiert- jes gaan er bij honderden tegelijk uit. Het aantal eerstedagenveloppen dat bij de PTT ter stempeling wordt aangeboden, is nog nooit zo groot geweest. - EEN IDEAAL GESCHENK! Gebonden, f 24,50 We kunnen natuurlijk proberen, een groter deel van de toenemende 'kosten uit de belastingen te dekken, maar dat maakt in wezen geen verschil. Ook de belastin gen drukken direct of indirect op het bedrijfsleven. Zij drukken er direct op als ze door het bedrijfsleven worden betaald. Zij drukken er indirect op als ze door de loontrekkers worden betaald, want die wentelen dat weer af via hun looneisen. Het is allemaal zo mooi begonnen. Ieder moet, zo was de gedachtengang van de voorstanders, schadeloos gesteld worden als hij buiten zijn schuld geen produktief inkomen kan verwerven. Dat geldt voor de bejaarden, de zieken, de arbeidsonge schikten en de werklozen. De kinderbij slag behoort bier niet onder. Dat is een vreemde eend in de bijt. Het is begonnen met bescheiden uitke ringen. Die zijn in verhouding tot het loon steeds meer opgetrokken. Op het ogenblik zijn de netto-uitkeringen gelijkgetrokken met het netto-minimumloon. Dat laatste ligt ook naar verhouding zeer hoog. Het betekent dat vrije tijd gratis is geworden. Het loont in vele gevallen niet meer te gaan werken. De verleiding is daarom groot om zich dikwijls en lang ziek te Van het oorspronkelijke plan om van UC een belangrijke multinational te ma ken zal naar het huidige inzicht van prof. Boogaardt niets komen. Het federatieve verband, waarin West-Duitsland, Enge land en Nederland nu tien jaar samenwer ken heeft naar zijn mening echter goed gefunctioneerd. Hij doelt hierbij vooral op de politieke planning, de ontwikkeling van de technologie en de marketing. „Dat we een lilliputter zijn met een aandeel van vijf tot zes procent op de wereldmarkt dat is dan eigenlijk niet zo belangrijk”, zo stelde prof. Boogaardt. groeperingen, milieugroepen en twee poli tieke partijen (PPR en CPN) zijn verte genwoordigd, heeft er tijdens een hoorzit ting van de vaste Kamercommissie voor kernenergie voor de Tweede Kamer sterk op aangedrongen dat de brede maat schappelijke discussie (BMD) over kern energie niet wordt uitgesteld tot na de Tweede-Kamerverkiezingen volgend jaar. denk aan de vergrijzing en op andere punten is de explosie niet te stuiten juist als gevolg van de zeer hoge uitkerings rechten. Waarom pakt men dan de hoogte van de uitkeringsrechten niet aan? Dai lukt niet. Daarmee komen we in de politieke sfeer. Vergeten wordt dikwijls dat de enorme stijging van het aantal uitkeringstrekkers ze ook een grote politieke invloed geeft. Het zijn allemaal kiesgerechtigden. Als we het aantal langdurige permanente uitke ringstrekkers, zowel bij de sociale verze kering als bij de sociale bijstand, bij el kaar optellen en de direct van hen afhan kelijke kiesgerechtigde gezinsleden mee rekenen, komen we op rond een derde van het totale aantal kiezers. Een partij die grote aantrekkingskracht uitoefent op de sociale verzekeringstrek- kers en het overgrote deel daarvan naar (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het volgend jaar zet de koopkrachtdaling het midden- en kleinbe drijf verder onder druk. Het gevolg zal zijn, dat de toch al matige groei van het inkomen van de zelfstandigen in 1981 een verdere afremming zal ondergaan. Dit staat in een rapport van het Econo misch Instituut voor het Midden- en Klein bedrijf. Het afzetvolume van het midden- en kleinbedrijf, dat dit jaar al een pas op de plaats maakt, zal naar verwachting in het komende jaar een geringe daling ver tonen. Een belangrijke invloed hierop Deze bepaling heeft staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken, op verzoek van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer, toegevoegd aan het wetsontwerp dat de fraude door koppelbazen moet tegengaan. melden en moeilijk te doen bij het aan vaarden van nieuw werk. In feite zijn we in dit jaar uitgekomen op een totaalbedrag aan sociale verzekerin gen'van ruim f72 miljard. Dat bedrag verdubbelt ongeveer iedere vijf jaar. Op het ogenblik komt het overeen met 28 procent van het nationale inkomen. Dat percentage stijgt langzamer, omdat het nationale inkomen zelf ook stijgt. In feite verdubbelt het aandeel van de sociale verzekeringsuitkeringen in het nationale inkomen ongeveer iedere 15 jaar. Men kan dus zelf uitrekenen wanneer het 100 zal zijn geworden. Ik heb het voor u gedaan. Dat moment zal omstreeks 2010 bereikt zijn. Velen van ons zullen dit nog beleven. Er zit namelijk nog vrijwel geen vertra ging in. Is het doortrekken van de huidige ont wikkeling absurd? Dat hoeft helemaal niet. Het kan best 100 worden. We moeten ons de nationale economie dan voorstel len als drie loketten. Aan het eerse loket wordt het verdiende inkomen uitgekeerd. Aan het tweede loket moet dit hele inko men weer worden ingeleverd als premies voor de sociale verzekering. Aan het der de loket wordt het, na inhouding voor administratiekosten, weer uitgekeerd als verstrekkingen. Zelfs kan de som van de totale premie druk en de totale belastingdruk oplopen tot boven de 100 procent. Men moet zich dan nog een vierde loket denken, waar van de uitkeringen belasting geheven wordt. Ik zeg niet dat dit wenselijk is, maar wel dat het mogelijk is en in het licht van wat tot dusver is gebeurd en zich voor de toekomst aftekent niet eens erg onwaar schijnlijk. Als we deze ontwikkeling willen ombui gen, hoe moeten we dan te werk gaan? Niet zoals het huidige kabinet. Dat durft niet aan de uitkeringen te komen en voert daarom, zoals men het zelf stelt, een volu mebeleid. Maar dat is niet meer dan symp toombestrijding. Een aantal volumeont wikkelingen gaat toch onverdroten door r kleintjes :’i 11 3 h UV<

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 21