Uniek voor Nederland KNAU WIL CURSUS wordt doorgelicht Overwinningen schaakploegen sportpuntiq Organisatie KNWU’ SPORTPSYCHOLOGIE I i 2 NOVEMBER 23 VRIJDAG 21 19 8 0 i DIRECTEUR ZWARTJES: CLUBS SNIJDEN i „Niet zo somber” Bezig met vernieuwing Ondanks de slechte cijfers is directeur Zwartjes niet pessimistisch gestemd met het oog op de toekomst. Zwartjes: „Het zal in 1981 nog wel een moeilijk jaar worden, maar daarna heb ik goede hoop dat het beter gaat. We zijn druk bezig om ons produkt beter te verkopen. En dat niet alleen, we werken ook aan een verbe tering van dat produkt. AAN DE WORTEL VAN HUN INKOMSTEN-STRUCTUUR” „Herbezinning nodig” SPORT I Toto-inleg daalt met zes miljoen I de Trophy sterk gewijzigd Ter voorbereiding op het toernooi in voor Hockeycoach Wim van Heumen: zestien spelers aangewezen. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. De cijfers wijzen het duidelijk uit: het vóórspellen van goede voetbaluitslagen spreekt niet meer aan. Er wordt steeds minder geld gestoken in de sporttoto en hetzelfde geldt voor het andere kansspel van de Stichting de Nationale Sporttotalisator (SNS), de lotto. Niet dat de mensen zich massaal van het gokken hebben afgewend, dat zeker niet. Integendeel, er kan rustig worden gesteld dat het leger gelukzoekers via de kansspelen in omvang toeneemt. Maar de interesse van gokkend Nederland richt zich nu op andere spelletjes, zoals bijvoorbeeld Telebingo, het grote tv-succes van vorig jaar dat nu zijn tweede jaargang ingaat, of het super- triospel, waarin op paarden kan worden gewed. En niet te vergeten het spelen in de illegale sfeer, waarmee steeds meer miljoenen zijn gemoeid; geld dat verdwijnt in de ongrijpbare, duistere organisaties. Uitslag toto no. 46a Voor de meer dan 11.800 winnaars was er een prijzenbedrag beschikbaar van ƒ119.178.-. Ie prijs: 41 winnaars, die elk 872,- ontvangen; 2e prijs: 1078 winnaars, die elk 22,10 ontvangen; 3e prijs: 10.690 winnaars, die elk 5,50 ont vangen. Uitslag lotto no. 46 Voor de 35.605 winnaars van deze lotto was er een prijzenbedrag beschikbaar van 1.680.098,-. Ie prijs, 1 winnaar, die bruto 659.069,10 ont vangt; 2e prijs: 12 winnaars, die elk bruto 13.090,10 ontvangen; 3e prijs; 118 winnaars, die elk bruto ƒ1996,70 ontvangen; 4e prijs: 8020 winnaars, die elk ƒ39,10 ontvangen; 5e prijs: 27 454 winnaars die eik 11,40 ontvangen. Uitslag toto-gelijk no. 46 Voor de meer dan 2500 winnaars van deze toto-gelijk was er een prijzenbedrag beschik baar van 32.302,-. Ie prijs: 4 winnaars, die elk bruto 2850,30 ontvangen; 2e prijs: 6 winnaars, die elk 248,80 ontvangen; 3e prijs: 120 win naars. die elk 62,20 ontvangen; 4e prijs: 2381 winnaars, die elk 5,- ontvangen. DEN HAAG. De enige winnaar van de eerste prijs in lotto 46 ontvangt een bruto be drag van ƒ659.069,10. Twaalf deelnemers moe ten de tweede prijs delen. Dat levert ieder een bedrag op van bruto 13.090,10. In toto 46 kruisten liefst 910 deelnemers alle twaalf goed aan. In toto 46a moeten 41 deelne mers de eerste prijs delen. Zij ontvangen elk 872,00 gulden. De resultaten zijn: Uitslag toto no. 46 Toto no. 46 had ruim 90.000 winnaars. Er was een prijzenbedrag beschikbaar van 295.852,-. Ie prijs: 910 winnaars, die elk 79,70 ontvangen; 2e prijs: 13.888 winnaars die elk ƒ2,50 ontvan gen; 3e prijs: 75.409 winnaars, die elk 2,50 ontvangen. UTRECHT. De Koninklijke Nederlapdse Wielren Unie (KNWU) groeit, maar moet gezonder eten. Tijdens de algemene vergadering, in het Jaarbeursgebouw te Utrecht, werd dat overduidelijk. Vanaf 1981 steunt de wielerbond op drie poten: het tourren- nen, het tourfietsen en het kunstwielrijden. Tegelijkertijd werd op de begroting voor het volgend jaar voor de post bestuurskosten een bedrag ingeruimd van 222.000 gulden. Dat is bijna vijftig procent meer dan de werkelijke uitgaven in 1979. De Nederlandse heren startten matig met een magere overwinning op de Bel gen: 2,5-1,5. Dat kwam voornamelijk door een nederlaag van John van der Wiel aan het vierde bord tegen Goormachtigh. Ree en Langeweg wonnen, Sosonko speelde aan het eerste bord remise. De damesolympiade wordt in teegen- stelling tot vorige jaren niet gespeeld met kwalificatiegroepen en verschillen finale- poules, maar net als bij de heren volgens het Zwitserse systeem in één grote groep. Nederland won in de eerste ronde overui- gend met 3-0 van Japan. Corrie Vreeken, Erika Belle en Hanneke van Barreren kwamen stuk voor stuk goed uit de ope ning en hadden weinig moeite hun voor deel tegen de minder ervaren tegenstan ders tot winst uit te bouwen. Gedetailleerde resultaten: Heren: België-Nederland 1,5-2,5; Meul- ders-Sosonko 0,5-0,5; Bruycker-Ree 0-1; Deleyn-Langeweg 0-1; Goormachtigh-Van der Wiel 1-0. Dames: Nederland-Japan 3-0; Vreeken- Takanshi 1-0; Beüe-Watai 1-0; Van Parre- ren-Nagasawa 1-0. Het batig saldo van twee ton, dat werd overgehouden aan de organisatie van de strijd om de wereldtitels in 1979, wordt voornamelijk besteed aan onderzoeken. De KNWU wil de opzet van het dopingon derzoek in internationaal verband met 25.000 gulden steunen. iet iet ok n- es, ,45 de 27, ,el 75 st. m- >w >n, st. ar- ay- vergelijkbare opleiding als de atletiek- trainer-coach B moeten hebben”. Als belangrijke spil van deze cursus zal psycholoog Peter Blitz fungeren. Blitz was voor de Olympische Spelen van Moskou al betrokken bij de atletiek- selecties en na een gesprek met de nieu we trainer-coach Herman Buuts hoopt hij verder te kunnen werken binnen de KNAU. Binnen de schaatsbond, waar Blitz samenwerkte met de ex-damesco- ach Ab Krook, functioneert Blitz niet meer. Toekomstig KNVB-voorzitter Van Marie: de hand in eigen boezem steken. DEN HAAG. Bondscoach Wim van Heumen heeft zestien spelers aangewezen voor het hockeytoernooi om de Champions Trophy, dat in de eerste helft van januari in Karatsji wordt gehouden. De definitieve groep bestaat uit de doelverde- digers Pierre Hermans (Amsterdam) en Joost Claushuis (HCKZ) en de veldspelers Roderik Bouwman (HGC), Maarten van Grimbergen (HCKZ), Arno den Hartog (Oranje Zwart), Job van der Have (HGC), Bob Jan Hillen (Amsterdam), Jan Carel Jenniskens (Tilburg), Eric Pierik (Hattem), Jaap Schultz (Groninger Studenten), Cees-Jan Diepeveen (Bloemendaal), Theodor Doyer (Bloemendaal), Ties Kruize (HCKZ), Paul Litjens (Kampong), Tim Steens (HCKZ) en Ronald-Jan Heijn (Bloemendaal). Vam de voorlopige selectie zijn Tjeerd Borstlap (HCKZ), Jard Sluiter (DKS) en Michiel van Houten (Schaerweyde) afgevallen. Volgens de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer Hylkema, is de grote boosdoener het groeiend aantal vergaderingen en het daarmee gepaard gaande totaal aan kilome tervergoedingen. Om de „vervetting” nu tegen te gaan heeft het hoofdbestuur een accountantsbureau ingeschakeld om het „bedrijf KNWU” grondig door te lichten. Door de verbreding van de organisatie werd het hoofdbestuur met drie man uitgebreid: de heren Leus, Van der Brugh en Hessing. Nieuw binnen de KNWU is het fletscrossen. Een tak van sport voor de jeugd, die men binnen de bond van de grond wil krijgen. Eenzelfde bedrag werd uitgetrokken voor een onderzoek naar de veiligheid van valhelmen. Ook aan de baansport werd 25.000 gulden toegedacht. Een markton derzoekbureau (specialistische bureaus zijn er op dit gebied niet), moet de baan sport uit het slop halen, tenminste mee helpen opnieuw op te bouwen. De rest van het bedrag, 125.000 gulden, reserveert de KNWU. Onder het toenemende aanbod van gok mogelijkheden lijden vooral lotto en toto. Vorige week luidde de toekomstige KNVB-praeses Van Marie de noodklok in Zeist. Hij maakte gewag van een de laat ste maanden sterk teruglopende belang stelling voor het toto- en lottogebeuren. Per week komt er op het bureau van SNS in Den Haag zo’n vier1 ton minder binnen vergeleken met de inleg van vorig seizoen. Vooral na de zomer is de klad er goed in gekomen. Als het zo bergafwaarts blijft gaan zal de opbrengst op jaarbasis zo’n 20 miljoen minder zijn. LA VALETTA. In een ongekende chaos en met twee uur vertraging is don derdag in La Valetta, de hoofdstad van het eiland Malta, de schaakolympiade begonnen. Op het aanvangstijdstip wa ren nog niet alle landen, die hadden inge schreven gearriveerd. Wel aanwezig wa ren 78 landenteams bij de heren en 40 equipes bij de dames. Er worden echter nog enige ploegen verwacht, die na aan komst alsnog ingedeeld zullen worden. Directeur J. Zwartjes van de Stichting de Nationale Sporttotalisator bevestigt de door Van Marie geopenbaarde feiten, maar voegt er meteen aan toe niet zo somber gestemd te zijn. Zwartjes: „Men moet het verhaal nu ook niet zo pessimis tisch doen voorkomen. Buiten dat, het zou ook niet verstandig van mij zijn om dat te benadrukken”. Hij is een behoedzaam man, Zwartjes. Tot keiharde uitspraken laat hij zich niet verleiden. Van hem hoor je niet dat Tele bingo de grote boosdoener is, zoals Van Marie nadrukkelijk heeft gezegd. „Ik kan dat niet aantonen”, stelt de SNS-directeur na enige aarzeling vast. „Maar ik kan natuurlijk niet ontkennen dat Telebingo een rol speelt. Maar niet alleen Telebingo; het is dringen geblazen op de markt van de kansspelen. De minister van justitie is vrij soepel met het afgeven van vergun ningen”. Maar toestemming of geen toestemming van de overheid, gegokt wordt er toch. Het illegale gokleven neemt de laatste jaren een grote vlucht. Populair is in de grote steden van de Randstad bijvoorbeeld het raden van het reservegetal van de officië le lotto. Men kan daarvoor in winkels en cafés terecht. Zwartjes, is ook inzake deze on- hts oor en 2 /in te rn, uks )jes om. Ten opzichte van het vorige toernooi im de Champions Trophy, dat begin dit jaar in Karatsji plaatsvond, heeft Van Heumen op slechts zeven spelers wede rom een beroep kunnen doen: Hermans, Bouwman, Den Hartog, Diepeveen, Kruize, Litjens en Steens. Doyer moest toen wegens een knieoperatie verstek laten gaan. Gestopt zijn inmiddels Sik- king, Van Eijk, Bolhuis, Ron Steens en Leefers terwijl om uiteenlopende rede nen Van Asbeck, Hans Kruize en Van ’t Hek niet beschikbaar zijn. Drie spelers in de selectie hebben nog nimmer een officiële interland afgewerkt: Jennis kens, Schultz en Heijn. „Ik ben er zeker van dat er veel be langstelling zal zijn voor deze cursus. De trainers worden veel geconfronteerd met vragen op sportpsychologisch ge bied. In Nederland gebeurt er op dit terrein nauwelijks iets en we kunnen natuurlijk niet blijven wachten totdat die nationale sportacademie er eens komt”, aldus Fred Brouns, die vertelt dat de nieuwe cursus in principe alleen voor KNAU-trainers is. „Wellicht dat er een uitzondering gemaakt kan worden voor andere trainers, die dan wel een activiteiten uiterst voorzichtig uit vrees voor mogelijke represaillemaatregelen van mensen die zich met deze onder grondse praktijken bezighouden. Zwartjes wil slechts kwijt dat „het hem en het bestuur van de stichting grote zor gen baart. Ik weet niet om wat voor bedra gen het gaat, maar ze zijn niet gering.” (Van onze sportredactie) ARNHEM Over een jaar of twee hoopt de Koninklijke Nederlandse At letiek Unie de beschikking te hebben over trainer-coaches die wegwijs ge maakt zijn op het terrein van de sport psychologie. Dit via een vrij uitgebreide cursus van ongeveer 40 lesuren, die voornamelijk gericht zal zijn op de praktijk van de sportpsychologie. Bij de KNAU wacht men op het ant woord van de subsidiant, het ministerie van CRM, waarna men hoopt het vol gend jaar met deze voor Nederland unieke cursus te starten. „In deze vorm zeker uniek”, bevestigt de opleidingenmedewerker van de KNAU, Fred Brouns. „De schaatsbond heeft iets dergelijks in veel kleiner ver band gekend. De cursus die wij voor ogen hebben, moet atletiektrainers in staat stellen straks een antwoord te ge ven op bijvoorbeeld startangst of faal angst. Erg belangrijk is ook dat hij weet hoe hij de atleet kan leren ontspannen”. Jan van Erp, bestuurslid van .de BV AS (bestuur van amateurwielersponsors) heeft zijn functie ter beschikking gesteld. Van Erp is tot deze stap gekomen, omdat hij zich niet meer kan verenigen met de handelwijze van een aantal amateurspon sors. Volgens Van Erp wordt er en dat tegen de gemaakte afspraken in nog steeds geronseld. Heerenveen heeft de derde ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen ijshockey bereikt door in Arosa de tweede wedstrijd voor de tweede ronde tegen ERC Arosa met 5-3 te winnen. De periodestanden waren 1-0, 1-2, 3-1. In de volgende ronde stuiten de Frie zen op het sterke CSKA Moskou.' Blitz hierover: „Dat blijft het moeilijke punt in een voor Nederland toch vrij nieuwe begeleidingsvorm, die geen deel uitmaakt van het beleid bij de sportbon den. Nu is er weer een andere trainer, die de sportpsychologie niet zo ziet zit ten, en dan is het weer afgelopen, totdat er straks weer een ander komt”. Blitz zal als docent het leeuwedeel van de nieuwe KNAU-cursus voor zijn rekening nemen. „Als we inderdaad van CRM van start mogen gaan, betékent dit toch dat er op het gebied van de sportpsychologie wat op gang komt. Het is duidelijk dat het erg belangrijk is voor een trainer om de negatieve gevolgen van emotionele reac ties bij de atleet te kunnen voorkomen. Via ontspanningstechnieken, mentale en autogene training, waarbij we gebruik kunnen maken van geluidsbanden en videobeelden, willen we de trainers praktische zaken aan de hand doen, die ze in de praktijk kunnen toepassen”, aldus Peter Blitz. Tom Okker heeft de tweede ronde van het internationale tennistoernooi in Bang kok niet overleefd. In twee sets verloor hij van de Indiër Vijay Amritraj? 7-5, 6-4. Louk Sanders werd in de eerste ronde uitge schakeld. De Amerikaan Peter Rennert versloeg de Nederlandse titelhouder in twee sets zeer gemakkelijk: 6-4, 6-4. Zo willen we het van Duitsland bekende „spel 77” invoeren, terwijl men met in gang van volgend jaar in de lotto met drie goed een prijs heeft. Verder zijn we de invoering van de systeem-lotto aan het ontwikkelen. Door die spelvemieuwingen zie ik weer goede perspectieven”. „Onze critici mogen dan zeggen dat we met grotere prijzen moeten gaan werken, ik ben de mening toegedaan dat grote prijzen lokken en kleine prijzen binden. Daar gaan wij van uit. Veel mensen geven als reden op voor het niet meer meedoen dat ze nooit wat winnen. Nou, als drie goed in de lotto volgend jaar ook prijs is, hebben we 130.000 winnaars per week. En die maken de spoeling voor de eerste prijs echt niet dunner. Ik heb er nog wel ver trouwen in, mits de sport maar activitei ten blijft ontplooien”. Pakistan, waar verder India, West- Duitsland en Australië meedoen (naast Pakistan en Nederland), heeft de selectie elke donderdag in Amstelveen een cen trale training. Dinsdag speelt het Neder lands elftal in Wassenaar een wedstrijd tegen HGC ter gelegenheid van het af scheid van Leefers. Ook worden oefen duels gespeeld op 2 december in Utrecht (tegen Kampong) en op 9 december te gen de Boekaniers (in Amstelveen). Tij dens een trainingskamp van 17 tot 21 december in Barcelona speelt Neder land voorts drie wedstrijden tegen Span je. Voor het vertrek naar Karatsji (op 6 of 7 januari) werkt de selectie onder leiding van Cees Koppelaar ook nog een aantal loop- en technische trainingen af. >x, IR ok se ro ad ild on ar, 135 ip- la- BS- <er 12 3X, |US zijn die er (met de formulieren van sporttotalisator) een eigen toto op houden. Daarom ook vergat Van Marie niet hand in eigen boezem te steken en daar is directeur Zwartjes erg blij mee. Hij stelt: „Door die eigen acties snijden de clubs natuurlijk wel aan de wortel van hun inkomstenstructuur. Veel clubs zullen zich moeten herbezinnen op deze inkom stenbron. Op de sporttotalisator kunnen ze altijd rekenen, op een kantine niet. Een mooi voorbeeld is de strenge winter van twee jaar geleden. Toen waren veel kanti nes door de vele sneeuw niet te bereiken en kwamen er clubs bij ons informeren of wij misschien nog ergens een noodpotje hadden. De toto en lotto hebben grotere verkoopmogelijkheden dan bij de clubs worden benut. Op die manier droogt het financieringssysteem natuurlijk wel op”. Niet alleen voor de sport, maar ook voor de organisaties op het gebied van cultuur, maatschappelijk welzijn en volksgezond heid, die eveneens profiteren van de inleg- gelden. Vergeleken met 1979 verwacht Zwartjes dat de inleg dit kalendeijaar nagenoeg zes miljoen lager zal zijn. Het zou in de orde van grootte van 205 miljoen gulden komen te liggen. Daarvan gaat een slordige 20 miljoen rechtstreeks naar de sportclubs op basis van de 12,5 cent per ingelegde gulden. Daarnaast kan de sport nog eens op 50 miljoen rekenen, terwijl de overige instellingen het met 25 miljoen moeten doen. Allemaal wat minder dus dan in 1979. Zwartjes: „Niet dramatisch minder, maar het is toch een behoorlijke afkalving in een tijd van doorgaande kos tenstijging en toenemende behoeftes.” Het ligt voor de hand dat bij monde van Van Marie vanuit de amateur- voetbalgemeenschap de eerste signalen vah verontrusting over de sterke terug loop van de toto en lotto zijn gekomen. Sinds de start van de toto zijn de voetbal clubs nauw betrokken bij dit kansspel, zowel wat betreft de distributie van de formulieren als het ontvangen van een bepaald percentage van de inleg (12,5 cent per ingelegde gulden). Toch wordt die afdracht van de SNS niet meer als een geweldig lokkertje ge zien door de clubs. Er zijn er bij die meer belang hechten aan eigen activiteiten op gokgebied, zoals het organiseren van bin go- en kienavonden, terwijl er ook clubs de na Toto-directeur Zwartjes: „Ik zie de toekomst toch niet al te pessimistisch

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 23