Meer nationale zeggenschap Vaste standplaats gevraagd Hotelbrand in Japan officieel VN eist vertrek Aftreden twee ministers geëist Celstraf voor deelnemers aan coup-Ormskerk Nog tientallen Europees parlement wil af van gereis processen tegen weduwe van Mao Klacht tegen Le Monde nu NAVO schrapt ontmoeting met Zuidafrikanen Scherpe aanval TASS op Luns VS positief over houding van Teheran Schmidt praat met Reagan ..Werkers aan beeldscherm: diep ademen” troepen Moskou uit Afghanistan Nederlander in El Salvador op vrije voeten Reagans ontvangen op Witte Huis it >sel ief I ene nh r. 2 3 1980 NOVEMBER VRIJDAG 21 BINNEN- EN BUITENLAND ord 1 J w jon BRUSSEL. De ministers van Verkeer van de zeven lan den die meedoen aan de orga nisatie voor begeleiding van het luchtverkeer Eurocontrol, hebben gisteren in Brussel een akkoord bereikt over een con ventie die het voortbestaan van de organisatie tot na de eeuwwisseling moet garan deren. (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie buitenland) Landen Eurocontrol (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie buitenland) Wijziging Pools kabinet verwacht De zwaar beschadigde gebouwen van het Kawaji Prince Hotel in Kawa/i 10 kilometer ten noorden van de Japanse hoodstad Tokio. Bi) een brand in het hotel kwamen de afgelopen nacht 21 mensen om. Er vielen 23 gewonden De nieuwe conventie moet voor maart volgend jaar worden geaccepteerd door de zeven landen (Benelux-landen, Frank rijk, West-Duitsland, Ierland en Enge land). Het akkoord van gisteren laat de deelnemende landen geheel vrij in het al dan niet overdragen van hun luchtver- keersleidingstaken aan Eurocontrol. In de huidige conventie, die afloopt in 1983, was die overdracht wel verplicht, maar werd deze door vier van de zeven landen niet uitgevoerd, waardoor de Eurocontrol-or- ganisatie op losse schroeven kwam te staan. Vlees, boter en reuzel moeten opnieuw op de bon, aldus de Poolse bewindsman. De Poolse vice-premier Jagielski riep gisteravond op tot „nadenken, matiging en arbeid”. Polen bevindt zich volgens hem op een kruispunt en heeft behoefte aan orde en rust. Zegslieden in Warschau die anoniem wensten te blijven, zeiden gisteren dat de Poolse regering vermoedelijk een voor- aanstaans katholiek, het parlementslid Ozdowski, zal benoemen tot vice-premier. Intussen hebben rechercheurs gisteren het Warschause kantoor van de onafhan- dissidenten moet aanpakken, aldus een woordvoerder van solidariteit. zes kilometer moeten controleren, maar in ons land gebeurt dit „om operationele redenen” nog altijd door Schiphol. Vol gens mr. Raben toonden de overige zes landen gisteren in Brussel begrip voor het feit dat ons land de leiding in de hoogste luchtverkeer slagen niet wil overdragen aan Beek. Een overeenkomst tussen Beek en Schiphol, waarbij de nationale lucht haven zo snel mogeljjk het aanvliegende verkeer onder controle krijgt en Beek zo snel mogelijk het uitvliegende verkeer be geleidt, acht hij echter niet uitgesloten. Dit is gezegd door de openbare aankla ger die de taak heeft de 48 aanklachten tellende lijst tegen de verdachten voor te lezen. Er zijn bij de processen die nog zullen volgen ruim 60 mensen betrok ken, onder wie een neef van Mao, Mao Yuanxin. In de akte van beschuldiging worden ook huidige vooraanstaande Chinese lei ders genoemd, zoals Deng Xiaoping, als Vandaag buigen de NAVO-parlemen- tariërs zich over de „instabiliteit in het gebied van de Golf’, welke is ontstaan door de oorlog tussen Iran en Irak en die de energievoorzieningen van het Westen in gevaar dreigt te brengen. tussen de NAVO en Zuid-Afrika niet inziet. Botha, die in Europa was om bespre kingen te voeren over de toekomst van Namibië, had zelf om het onderhoud met Luns gevraagd. Luns weigerde hem op het hoofdkwartier vun de NAVO te ont moeten, maar wilde de bewindsman wel bij hem thuis ontvangen in Brussel. Een woordvoerder van de NAVO sprak be weringen tegen als zouden Luns en Bo- elijke gende en. Ik dikke »n. leden GPD ren al iet tv- sblad. m per 1 ver- g, de m de gaan mooi kran- recen- ar de n per hoef- maar lereen derde ulden ulden voort, anten ag. Ik ie ge tande- aarde. *■1 „slachtoffers van de Bende van Vier en de Kliek van Lin Piao”. Zo wordt ook partijleider Hua Guofeng met een eer volle vermelding genoemd als slachtof fer en komt ook premier Zhao Ziyangm voor op de lijst van de „slachtoffers”. Het parlement nam gisteren een resolu tie aan waarin om een vaste zetel wordt gevraagd voor het Europese parlement zelf, het Europese hof van justitie, de Europese Raad, de rekenkamer en de Europese Commissie. Hoewel het EG-ver- drag bepaalt dat de nationale regeringen vaste zetelt voor deze instellingen aanwij zen is dit tot op heden (23 jaar na van- Zeker is dat door de gisteren gesloten overeenkomst de nationale overheden veel meer over de organisatie en de taak verdeling te zeggen krijgen. Hierdoor toonde woordvoerder A. Bonne van de Vakbond voor Europese Beambten, afde ling Maastricht waarbij de werknemers in Beek zijn aangesloten, zich uiterst teleur gesteld. „De nationale overheden krijgen gezien de lange tijd van voorbereidingen die nodig is voor een nieuwe opzet, nu alle ruimte voor het inrichten van eigen natio nale centra”, aldus Bonne. Het verdrag dient volgens hem „als dekmantel voor eng nationalisme”. Hij zei te hopen dat de parlementen van de betrokken landen de ratificatie van de conventie zullen wei geren. (Van onze redactie buitenland) PARAMARIBO. De rechtbank in Pa ramaribo heeft gisteren ex-minister Jo han Kasantaroeno bij verstek veroor deeld tot vijf jaar gevangenisstraf wegens betrokkenheid bij de zogenaamde coup Ormskerk begin mei van dit jaar. De in Nederland ondergedoken Kasan taroeno zou met de onder nog steeds on opgehelderde omstandigheden overleden Ormskerk het brein achter de coup zijn geweest. De Nederlander Johannes Krol werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek. De overige vijf verdachten kregen gevangenisstraffen opgelegd die varieerden van negen maan den tot vier jaar. Eén verdachte, Guno Godfried, werd vrijgesproken. De rechter overwoog in het vonnis dat een aantal verklaringen van de verdach ten niet in vrijheid was afgelegd en zei rekening te hebben gehouden met de be handeling van de verdachten. Verschillen de verdachten hebben verklaard te zijn gemarteld. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU. Het officiële Russi sche persbureau TASS heeft gisteren een felle aanval gedaan op secretaris generaal Luns van de NAVO. Dit naar aanleiding van een toespraak van Luns begin deze week over Po len. Luns had daarin gezegd dat een Russisch ingrijpen in Polen niet is uitgesloten, maar dat de NAVO in dat geval Polen niet te hulp zal komen. „De zorg die Luns nu om Polen toont is een schaamteloze farce die alle records van huichelachtigheid slaat”, aldus TASS. Het persbureau zegt dat „Luns, die zich nu een vriend van Polen noemt, de onafhankelijkheid van dat land heeft vertrapt toen hij het Hitler-Reich diende”. TASS wijst in dit verband op Luns’ lidmaatschap „van de Nederlandse nazi-partjj” (be doeld wordt de NSB, red.) en zegt dat hij „een actief strijdend nationaal- socialist werd in 1933, toen Himmler het eerste concentratiekamp in Da chau had gebouwd”. Luns reageerde gisteren in zijn toespraak bij de ope ning van een tweedaagse bijeen komst van het NAVO-parlement in Brussel niet op de felle aanval van TASS. Door een Amerikaanse satelliet af te huren heeft de Chinese omroep beelden van het begin van het proces verspreid over de gehele wereld. Daardoor was ook Jiang Qing voor het eerst sinds vier jaar weer op televisie te zien. Opvallend was dat zij in tegenstelling tot de overige beklaagden, zeer gezond en vol zelfver trouwen leek. Functionarissen van het Witte Huis heb ben gisteren een bericht van de Ameri kaanse omroepmaatschappijen tegenge sproken als zou de Nationale Veiligheids raad van oordeel zijn dat de Sovjet-Unie een militaire interventie in Polen overweegt. „Dit is niet de mening van de Amerikaanse regering. Er bestaat geen studie van de nationale Veiligheidsraad of van het Witte Huis waarin zo iets staat”, zo werd gezegd. Of iets dergelijks mogelijk in een rapport van Amerikaanse inlichtin gendiensten staat, wilde een functionaris van het Witte Huis niet zeggen. lardig :wam, t hoe aama stopte >temd trein- s Jan 1 Ara mees- n nog iet de n het WARSCHAU. Het onafhankelijke Poolse parlementslid Buwkowski heeft gisteren tijdens het debat in het parlement over de crisis in de Poolse landbouw het ontslag geëist van de minister van Landbouw en Voedselvoor ziening. Volgens Poolse kranten zal het Poolse kabinet waarschijnlijk een andere samenstelling krijgen. (Van onze redactie buitenland) STRAATSBURG. Het Europese parlement wil dat de regeringen van de negen lidstaten van de Gemeenschap voor 15 juni 1981, een vaste zetel kiezen voor een aantal EG-instellingen. de afgelopen tijd guerilla- Ze zochten naar exemplaren van een ver trouwelijk regeringsrapport over hoe men i er in ■en er >n het Haag had e zjjn lever- m de i het ndaar leide- ook erbij mken enigs- tha hebben gesproken over eventuele samenwerking tussen het bondgenoot schap en Zuid-Afrika. In Brussel heeft de Belgische premier Martens gisteren bij de opening van een tweedaagse bijeenkomst van het NAVO- parlement gewaarschuwd voor ver zwakking van de solidariteit tussen de NAVO-bondgenoten. „Dit mag zeker niet gebeuren in een tijd van toenemen de spanningen in de wereld”, aldus Martens. (Van onze redactie buitenland) PARIJS. De hoofdredacteur van het gezaghebbende Franse dagblad Le Mon de, Jacques Fauvet, en een medewerker van dit blad, Philippe Boucher, zijn gister middag officieel in staat van beschuldi ging gesteld wegens „aantasting van het gezag en de onafhankelijkheid van de rechterlijke macht”. Dit is gebeurd op verzoek van de Franse minister van Justi tie Peyrefitte. De klacht heeft betrekking op vijf arti kelen in Le Monde waarin forse kritiek was geleverd op het optreden van de Franse justitie, met name bij het uitwijzen van politieke militanten, de behandeling van bepaalde „affaires” zoals die met be trekking tot de schenking van diamanten aan president Giscard door ex-keizer Bo- kassa van het voormalige Centraalafri- kaanse Keizerrijk, en de bijzondere rechtspleging via het door generaal De Gaulle destijds in het leven geroepen Hof voor de Staatsveiligheid. Volgens de hoofdredacteur van Le Mon de is de klacht tegen hem en Boucher „politiek geïnspireerd”. De Internationale Federatie van Journalisten (FJI) heeft in tussen bezorgdheid uitgesproken over de gerechtelijke stappen tegen Le Monde. BRUSSEL. De NAVO heeft gisteren het bezoek geschrapt dat haar afdeling voorlichting vandaag zou krijgen van een delegatie van zes leden uit Zuid- Afrika. Een en ander houdt volgens offi ciële mededelingen verband met de op schudding die is ontstaan na een ont moeting van secretaris-generaal van de NAVO, J. Luns, vorige week met R. Botha, de Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Het Noorse ministerie van Buitenland se Zaken kritiseerde mr. Luns gisteren openlijk, omdat deze een Zuidafrikaan se bewindsman had ontvangen. Een woordvoerder zei, dat men het bezoek betreurde en de noodzaak van contact PEKING. De weduwe van de vier jaar geleden gestorven Chinese leider Mao Tse-toeng, mevrouw Jiang Qing, staat nog tientallen processen te wach ten naast de rechtszaak tegen haar en negen andere verdachten die gisteren in Peking is begonnen. e mo- krant isbar- mijn einde i heb ar het aor te zeme- GPD- an de ekeu- ardop b dra- k om an te gêne geen mijn jaren- aeste- at ik, radio noest ia en Bij het debat gisteren werd gezegd dac de toestand van de Poolse landbouw rampzalig is als gevolg van de misoogsten van dit jaar. Minister Leon Klonica van Landbouw gaf een overzicht waaruit blijkt dat de produktieplannen in de land bouw op geen enkel gebied zijn verwezen lijkt. Dat zal ernstige gevolgen hebben voor de voedselvoorziening in Polen. De Tsjechoslowaakse autoriteiten heb ben het bezoek van hun burgers aan Polen beperkt. Volgens de nieuwe regeling mo gen de Tsjechoslowaken een maal in de drie maanden naar Polen. Dit hebben bankfunctionarissen gisteren meege deeld. De regels zouden vandaag officieel bekend gemaakt worden. Polen trof eer der deze week gelijke maatregelen ten I aanzien van Poolse burgers die naar Tsje- cho-Slowakije willen. I :wam, t een ijfma- evene twee mgen, keer ft die vier- keer ;bren- arium m mij a een hame- erdie- e vier ion te Ulden ft me -ecord steeds hij er ie. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Edmund Muskie heeft gisteren gezegd dat hij de Iraanse reactie op het Amerikaanse ant woord op de voorwaarden van Teheran voor de vrijlating van de gegijzelde Ame rikanen als positief beschouwt. „De manier waarop de Iraniërs onze voorstellen hebben behandeld, vind ik po sitief. Ze hebben er rustig over gespro ken”, aldus Muskie. Overigens wilde hij niet nader ingaan op de Iraanse reactie, zolang Teheran niet officieel op het Ame rikaanse antwoord heeft gereageerd. Wel zei Muskie dat de VS de vier Iraanse voorwaarden voor vrijlating van de gegij zelden „in beginsel” hebben aanvaard. Tegelijkertijd waarschuwde woordvoer der Trattner van het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken dat geen directe doorbraak te verwachten is. Intussen meldt de Amerikaanse om- roepmaatschappij ABC dat Saoedi-Ara- bië voor het eerst heeft toegestaan dat voor Irak bestemde wapens en munitie over Saoedisch grondgebied worden ver voerd. Saoedi-Arabië houdt dit geheim om Iran niet te provoceren, aldus ABC. Iran heeft gisteren VN-onderhandelaar Olof Palma laten weten dat pas over vre de met Irak kan worden gesproken als dat land al zijn troepen van Iraans grondge bied terugtrekt. Een woordvoerder van de Zweedse oud-premier noemde diens be sprekingen met de Iraanse leiders overi gens nuttig en constructief. Volgens het Iraanse persbureau PARS heeft Iran gisteren een Iraakse aanval op de stad Qom, de woonplaats van ayatollah Khomeini, afgeslagen. Irak heeft gisteren de Italiaanse staatsoliemaatschappij Agip laten weten dat het eind deze maand de levering van olie via een laadstation in Turkije zal hervatten. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De Westduitse bondskanselier Schmidt heeft gistermid dag op de voorlaatste dag van zijn bezoek aan de VS een onverwachte ontmoeting gehad met de toekomstige president Reagan. Na deze ontmoeting zei Schmidt onder meer de toekomstige samenwerking tus sen de VS en de bondsrepubliek „met vertrouwen en hoop” tegemoet te zien. Beide mannen zouden gesproken hebben over de verhouding tussen Oost en West en de wapenbeheersing. Eerder had Schmidt een onderhoud gehad met presi dent Carter, waarna Schmidt een verkla ring uitgaf waarin hij stelde dat „de Ame- rikaans-Duitse vriendschap een funda menteel element is in de Atlantische ver houding”. (Van onze redactie buitenland) WIESBADEN. Werkers aan beeld schermen kunnen het beste in de pauzes „naar buiten gaan om krachtig en diep in te ademen”. Aldus het advies van voorzit ter H. Conrads van een speciale werk groep van het Westduitse oogartsenge nootschap aan mensen die in hun werk met beeldschermen om moeten gaan. Vooralsnog, aldus Conrads, kan men ervan uitgaan dat het werken aan beeld schermen geen blijvende schade aan het gezichtsvermogen veroorzaakt. Toch zijn de oogartsen het volgens Conrads in de Bondsrepubliek niet eens over de vraag of het werken aan schermen al dan niet slecht is voor de ogen. Vast staat, dat bij vele mensen, afgezien van andere stoor nissen van fysieke en psychische aard, diverse problemen kunnen ontstaan, zoals een brandend gevoel in de ogen, hoofd pijn, schitteringen, verblind raken en ook „tegenzin in het werk”. Daarop baseert Conrads het advies om onder geen voorwaarde per dag langer dan 7V2 uur aan een beeldscherm te wer ken, dit alleen maar te doen als er mini maal drie pauzes zijn, waarin men dan naar zijn oordeel het beste „de buiten lucht kan opzoeken om diep te ademen”. -J, (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. De Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties heeft giste ren voor de tweede maal dit jaar een resolutie aangenomen waarin wordt ge vraagd om onmiddellijk vertrek van de Russische troepen uit Afghanistan. De resolutie, die door Pakistan mede namens 41 andere landen was ingediend, werd gesteund door 111 leden. Er waren 22 tegenstemmers, bij twaalf onthoudin gen. In de resolutie wordt de Sovjet-Unie niet met name genoemd, maar wordt ge sproken over „de vreemde troepen” in Afghanistan. De Russiche VN-vertegenwoordiger Trojanovski noemde de resolutie al eer- Engeland, dat samen met Frankrijk al in 1963 ontheffing kreeg van de overdrachtsplicht, heeft als voorwaarde bij de nieuwe conventie gesteld dat deze inderdaad voor de afgesproken tijd moet zijn geratificeerd, anders verlaat men de organisatie. Engeland, Frankrijk en Ier land hebben ernstige bezwaren tegen de verplichte overdracht van taken geuit. Daarom is de overeenkomst van gisteren volgens de Nederlandse vertegenwoordi ger mr. Raben, directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst, een allerlaatste kans voor Eurocontrol. De drie landen hebben zich bereid ver klaard de uitkomst af te wachten van een studie naar toekomstmogelijkheden voor het Eurocontrolcentrum in Beek, dat van de drie centra van deze organisatie het meest omstreden is. Die studie wordt uit gevoerd door de drie Benelux-landen en West-Duitsland en moet in mei volgend jaar zijn afgerond. Het kan volgens woordvoerders echter later in het jaar worden. Centraal in deze studie staat de vraag in hoeverre een taadverdeling mogelijk is tussen Eurocontrol in Beek en de lucht verkeersleiders op Schiphol. Volgens de Eurocontrol-overeenkomst van de jaren zestig had Beek het verkeer boven ruim (Van onze redactie buitenland) SAN SALVADOR. De 29-jarige Ne derlandse radioverslaggever Jan Smeits is gisteren samen met de Zuidafrikaanse cameraman Ian Mates weer vrijgelaten, na sinds woensdagavond te zijn vastge houden door militairen in El Salvador. Mates heeft dit telefonisch via vrienden laten weten. Naar zijn zeggen hadden de militairen hen niet meer uit de kazerne laten vertrekken waar zij naartoe waren gegaan om hun auto terug te vragen. Deze was door militairen weggesleept, toen de kelijke vakbond Solidariteit doorzocht, journalisten het landschap aan het filmen waren, waar strijders actief zijn geweest. in principe akkoord der een inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Afghanistan. De re solutie werd „volstrekt onaanvaardbaar” genoemd. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. President Carter heeft gisteren zijn opvolger Ronald Rea gan en diens vrouw Nancy ontvangen op het Witte Huis in Washington. Carter en Reagan stonden voor het eerst oog in oog met elkaar sinds hun televisiedebat van 28 oktober. Na afloop van het bezoek zei Reagan, dat president Carter „uitermate beminne lijk” was geweest en dat hij erg tevreden was met de manier waarop de overgang van het ene naar het andere bewind zich voltrok. Jimmy Carter omschreef het ge sprek als „uitermate plezierig en produk- tief’. Hij voegde eraan toe dat hij tot 20 januari de dag van Reagans inaugura tie alle verantwoordelijkheden van het presidentschap blijft dragen. Terwijl de mannen zich met elkaar on derhielden leidde Rosalynn Carter me vrouw Nancy Reagan rond door de privé- vertrekken van het presidentiële gezin in het Witte Huis. Mevrouw Reagan liet na afloop doorschemeren dat zij meer „gast- vrouw” zou zijn dan de zakelijker en poli- I tieker ingestelde mevrouw Carter. krachtwording van dit verdrag) door me ningsverschillen nog niet gebeurd. Het Eurpopees parlement komt afwisse lend bijeen in Straatsburg en Luxemburg, terwijl men commissievergaderingen houdt in Brussel. De Europese Raad, de ministers van de EG-staten, komt afwisse lend in Brussel en Luxemburg bijeen. Mede gelet op de kosten die aan het heen en weer reizen zijn verbonden wil het parlement nu dat er vaste zetels worden aangewezen. De definitieve zetelkeuze voor het Euro pees parlement zal overigens een moeilij ke zaak worden. De parlementariërs zijn het daarover allerminst eens. Fransen en Westduitsers hebben een voorkeur voor Straatsburg. De Nederlandse afgevaar digde De Goede (D’66) pleitte gisteren voor Brussel, evenals een Italiaanse en een Belgische vertegenwoordiger. Gisteren werd tevens bekend dat een groep die alle partijen in het Europese parlement vertegenwoordigt een resolutie heeft ontworpen waarin wordt aange drongen op violating van de 80-jarige Duitse oorlogsmisdadiger Rudolf Hess. Deze zit gevangen in de Westberlijnse Spandaugevangenis onder geallieerde verantwoordelijkheid. De Sovjet-Unie verzet zich tot nu toe tegen vrijlating van Hess.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3