Sfeer in Madrid iets opgeklaard Kamer eist in moties besluit Discotheken over postbank veroordeeld Rotterdamse raad voor spreiding immigranten Bossche agent schiet man dood Breuk dreigt binnen OAS Damiate Pers Westeuropese textiel staakt Strafvervolging in affaire-Khan Kamer: overleg over migratie Antillianen nog niet zeker Ontdekking rond vlammen op de zon Umuider Courant op patiëntjes Sfeer ziekenhuis beter afstemmen Kamervragen over doorvoer handel naar Zuid-Afrika Dr. R. J. Mooi nieuwe scriba hervormde synode moeten omhoog” „Te lage huren „MINDER AFHANKELIJK VAN OLIELANDEN’’ N S Ld Met behulp van Nederlands instrument Buitenlanders ook naar nieuwe wijken T G VRIJDAG 21 NOVEMBER 19 8 0 V BINNEN* EN BUITENLAND 4 TNO-vinding vooral I politiek van belang (Van onze redactie binnenland) (Van onze redactie binnenland) (Van onze redactie binnenland) f 155,00 Als het plan van het stadsbestuur wordt goedgekeurd, dan wordt ernaar gestreefd het percentage buitenlanders in alle Rot terdamse wijken te beperken tot zestien percent. Volgend jaar zal als eerste stap worden geprobeerd duizend gezinnen naar nieuwere wijken met betere wonin gen te verhuizen. Aan de hand van de resultaten van dat projekt wordt bezien hoe de verdere uitvoering van het beleids plan kan lopen. Dit bleek gistermiddag en gisteravond tijdens het raadsdebat over de nota die B. en W. over de spreiding van buitenlanders in de stad hebben opgesteld. Nu nog kam pen voornamelijk de oude wijken met een groot percentage buitenlanders, terwijl in de nieuwere wijken met de betere huizen vrijwel alleen autochtone Nederlanders wonen. In Oud West woont bijvoorbeeld 42 percent buitenlanders. Hier zijn scho len met tot negentig percent buitenlandse kinderen. ROTTERDAM. De Rotterdamse gemeenteraad is het in grote lijnen eens met het door het college van B. en W. voorgestelde spreidingsbeleid voor buitenlanders. Verwacht wordt dat de raad daarom over twee weken het plan definitief zal goedkeuren. Een van de grootste obstakels bij uitvoe ring van het plan is het verzet van de bewoners in de nieuwe wijken, die vrezen in de nabije toekomst te zullen worden geconfronteerd met de problemen die zich nu nog alleen in de oude wijken voordoen. Begin volgend jaar gaat de gemeente praten met de organisaties van buitenlan ders, die eveneens problemen vrezen bij uitvoering van het spreidingsplan. Verder zal uitvoering ervan geheel afhankelijk zijn van de vraag of het rijk een financiële bijdrage wil leveren. Bovendien wil Rot terdam het rijk vragen maatregelen te nemen om de toeloop van buitenlanders naar de grote steden een halt toe te roe pen. De stad telt momenteel ruim 70.000 niet-Nederlanders. (Van onze redactie binnenland) DEN BOSCH. Een agent van de ge meentepolitie van Den Bosch heeft giste ren een 29-jarige inwoner uit die stad doodgeschoten. Het slachtoffer was met twee agenten in gevecht geraakt, nadat de moeder van de man de hulp van de politie had ingeroepen toen zij naar de woning van haar zoon ging om de huisdieren te verzorgen. Van het slachtoffer was bekend dat hij zich soms erg agressief toonde. Daarom durfde de moeder niet alleen het huis in. Twee agenten troffen de man aan in het huis. Na een kort gesprek werd de zoon woe dend, vluchtte het huis uit en stak daarbij een van de agenten met een stiletto in de hals. Toen de 29-jarige zich opmaakte voor een nieuwe aanval op de agenten, greep een van hen een pistool en vuurde drie kogels af. Het slachtoffer overleed ter plaatse. De in de hals gestoken politieman kon na behandeling in het ziekenhuis weer naar huis. De rijksrecherche stelt een onderzoek in naar het gebeurde. DEN HAAG. De TNO-technici die het apparaat hebben uitgevonden waarmee auto’s zowel op benzine als op methanol (alcohol) kunnen rijden, menen dat de waar de van deze vinding vooral in het politieke vlak ligt. UTRECHT (ANP). De Utrechtse dis cotheken Cartouche en Hordijk zijn weer veroordeeld wegens discrimineel toela tingsbeleid. In het kort geding dat twee kleurlingen samen met de Surinaamse jongerenorganisatie Samami Hai tegen de dancings hadden aangespannen, oor deelde de president van de rechtbank in Utrecht, prof. mr. V. J. A. van Dijk, van daag dat de twee jongelui ten onrechte de toegang is geweigerd. De discotheken moeten het tweetal nu toelaten op straffe van een dwangsom van duizend gulden per keer. DEN HAAG. De Raad voor de Volks huisvesting is het eens met staatssecreta ris Brokx (Volkshuisvesting) dat binnen afzienbare tijd de scheefgegroeide ver houding tussen de huur van bepaalde woningen en de kwaliteit ervan moet wor den rechtgetrokken. De raad, een adviesorgaan van de rege ring, zegt dit over het stelsel van huuraan- passingen voor volgend jaar. Brokx stelt een nieuwe berekening voor van de huur verhoging. Bij het berekenen van die ex tra huurverhoging wil hij niet meer uit gaan van een percentage van de feitelijke huurprijs, alleen maar daar bovenop nog eens vier procent berekenen over de mini maal „redelijke” huurprijs. De bewindsman wil het gevonden be drag verder niet meer in procenten, maar in guldens uitdrukken en afzien van een maximering in procenten. De raad vindt wel dat Brokx rekening moet houden met de inkomenseffecten van de maatregelen, met name voor de laagst betaalden. Ook moet rekening wor den gehouden met de dalende koopkracht van huurders en met de stijging van woonkosten. BEZORGKLACHTEN maandag Lin vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L Lodewijks E. Komng DIRECTIE Mr. H C van der Mije ra ui kt te rij ee g« I vei He vo] Sli ge mc N Sar woi daa mei zal bre doe van circ 1 ho Sc A. w< de zai Ht ge et d: ir d s1 a; k n d d E e g Oude weg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 DEN HAAG. Het Tweede Kamerlid Harry van den Bergh (PvdA) heeft de ministers van Economische en Buiten landse Zaken schriftelijke vragen gesteld over de transitohandel in strategische goederen naar Zuid-Afrika, via de Rotter damse haven. De Kamerleden zijn van mening dat de Economische Controle Dienst (ECD) ten onrechte in twee geval len geen bezwaar heeft aangetekend tegen de verscheping van strategische goe deren. Indien de ministers van oordeel zijn dat de ECD zijn boekje niet te buiten is ge gaan, willen de Kamerleden weten of de reging bereid is de mazen in de richtlijnen inzake de doorvoer van strategische goe deren naar Zuid-Afrika te dichten. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De gehele Westeurope se textielindustrie, inclusief de Neder landse, zal op dinsdag 2 december van 11 tot 12 uur ’s morgens het werk neerleggen. Hiertoe hebben de betrokken vakbon den besloten uit protest tegen het feit dat de Europse Commissie in Brussel naar hun mening te weinig doet tegen de invoer van goedkope textielprodukten uit landen met lage lonen als Zuid-Korea, Hong- Kong en Taiwan. In totaal werken in de Westeuropese textielindustrie ruim 3,5 miljoen arbeiders. (Van onze redactie binnenland) DOORN. De generale synode van de Nederlands Hervormde Kerk heeft giste ren op een vergadering in Doom dr. R. J. Mooi gekozen tot secretaris-generaal (scri ba) van de synode. Hij volgt in die functie dr. A. van den Heuvel op. Mooi was door de selectiecommissie niet op de aanbeve lingslijst gezet. Pas een paar dagen gele den werd hij als kandidaat naar voren geschoven door de Gereformeerde Bond en de Confessionele Vereniging, twee „rechtse” organisaties in de Nederlands Hervormde Kerk. Op zeer ongebruikelij ke wijze oefenden deze organisaties via een open brief en een telegram druk uit op de synode om dr. Mooi te benoemen. De nieuwe scriba zei gisteren dat hij zelf „geen vinger heeft uitgestoken om de be noeming te krijgen”. Mooi wordt in kerke lijk opzicht als aanzienlijk minder pro gressief beschouwd dan zijn voorganger. Hij verklaarde gisteren meer te zien in de pastorale lijn dan in het openlijk politiek kleur bekennen zoals Van den Heuvel deed. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/BUENOS AIRES. - Een onomwonden veroordeling door de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) van Argentinië wegens schending van de mensenrechten zou voor dit land aanleiding kunnen zijn de organisatie te verlaten. Dit wordt in diplomatieke krin gen in Buenos Aires en Washington ver wacht. Afgelopen woensdag begon in de Ame rikaanse hoofdstad de jaarlijkse OAS-top van de ministers van Buitenlandse Zeiken van de aangesloten landen. Hoofdthema van de bijeenkomst vormen de mensen rechten in Latijns Amerika. Daarnaast komt de economische en sociale ontwik keling van dit continent ter sprake. De Argentijnse minister van Buiten landse Zaken Carlos Pastor, zei gisteren dat de nadruk die de regering Carter heeft gelegd op de mensenrechten binnen de OAS een klimaat van confrontatie en ver deeldheid heeft geschapen. Pastor zei dat het voortbestaan van de OAS gevaar loopt wanneer de organisatie gaat denken dat zij kan oordelen ove regeringen en de allures gaat aannemen van een politiek orgaan dat boven de regeringen staat. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Zon nevlammen, korte uit barstingen van gigan tische hoeveelheden energie op de zon, be ginnen als kleine ker nen met een tempera tuur van tien tot twin tig miljoen graden. (Van onze redactie buitenland) MADRID. De tot nu toe ijzige sfeer tussen de Russen en de Amerikanen op de Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE) in Madrid, lijkt iets te zijn opgeklaard. Gisteren gebruikten de hoofden van de Amerikaanse en Russische delegaties, Griffin Bell en Leonid Iljitsjev, samen „spontaan” de lunch. Bell zei naderhand dat hij met zijn Russische collega over allerlei zaken had gesproken en dat hij onder de indruk was gekomen van Iljitsjevs diplomatieke capaciteiten. De Russen blijven overigens boos op de tweede man van de Amerikaanse delegatie, Max Kampelman, die deze week in een toespraak in Madrid fel uithaalde naar de Sovjet-Unie. Volgens het Russische persbureau TASS week hij daarmee scherp af van de algemene stemming op de conferentie. Overigens heeft de verbannen Russische dissident Sacharov de zaak van de Oekrainse dichter Stus onder de aandacht van de conferentie gebracht. Stus werd vorige maand veroordeeld tot tien jaar werkkamp en vijf jaar verbanning. Nederland kan daardoor minder afhankelijk worden van de olieproducerende landen, zo zei ingenieur Jouke van der Weide onder wiens leiding het apparaat is ontwikkeld, gisteren bij een presentatie voor de pers. Hij wees erop dat het principe van de automotor op alcohol al bekend is. In Brazilië worden dergelijke auto’s al massaal op de markt gebracht. Maar het grote probleem bij invoering van een nieuwe brand stof is de overgangsperiode, waarbij enerzijds nog niet alle tankstations alcohol leveren en anderzijds niet alle auto’s op de nieuwe brandstof zijn aangepast. Daarom is het apparaat dat het rijden op beide brandstoffen en alle willekeurige mengsels ervan mogelijk maakt, een vinding van grote betekenis. In de eerste plaats voor landen als Brazilië waar alcohol gemakkelijker en goedkoper te verkrijgen is dan olie en in de tweede plaats voor Westerse landen die erdoor een alternatief voor benzine krijgen. Direct na de oliecrisis van 1973 is begonnen met het onderzoek naar alcohol als autobrandstof, maar pas de laatste twee jaar is de vinding beproefd die gisteren is geïntroduceerd. Het apparaat dat zo groot is als een sigarendoos tast voortdurend de vloeistof af die naar de motor gaat, waarbij zowel gebruik kan worden gemaakt van lichtstralen als van ultrasonisch geluid. Zit er veel alcohol in de brandstof dan wordt de carburateur (die de Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Over de kosten van het apparaat wilden de TNO-technici evenmin veel loslaten, maar gezegd werd dat het niet duurder zou worden dan een LPG-installatie. Het zal overigens voorlopig alleen bruikbaar zijn voor personen- en bestelauto’s, omdat voor een dieselmotor een andere methode nodig is. Wel wordt ver wacht dat het principe van de TNO-vinding voor diesel geschikt kan worden gemaakt, zodat op de langere duur wellicht ook het industriële autopark ër voordeel van kan ondervinden. Voor het vliegverkeer wordt alcohol als brandstof niet toepasbaar geacht, omdat er veel meer van nodig is om eenzelfde afstand af te leggen. Daardoor zouden de brandstoftanks te groot en te zwaar worden voor een vliegtuig. Onduidelijkheid bestaat nog over de toepasbaarheid van me thanol op grote schaal. DSM in Limburg en Akzo in Delfzijl, die methanol produceren, stellen dat de produktie door bouw van nieuwe fabrieken kan worden uitgebreid. Minister Van Aarden- ne van Economische Zaken zei gisteren, dat voor het probleem van de zware accijnzen op methanol „wel een oplossing te vinden is”. De prijs van methanol is bij de huidige benzineprijzen nog een obstakel, omdat deze nog te hoog ligt. 18 30-19.00 uur 11.30-12.30 uur (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De hele sfeer en gang van zaken in ziekenhuizen moet veel beter worden afgestemd op kinderen die moe ten worden opgenomen. Dat is nodig om negatieve gevolgen van ziekenhuisopna me voor kinderen, zoals gedragsstoornis sen, te voorkomen. Tot deze conclusie komt een werkgroep van de Nationale Ziekenhuisraad in een rapport over het „ziekenhuisklimaat”. Bij het dagelijks verzorgen van kinde ren (wassen, eten geven enzovoorts) in het ziekenhuis moeten de ouders zo veel mo gelijk worden ingeschakeld. Ook de be zoekregeling voor ouders, broertjes, zus jes en vriendjes moet worden verruimd. Verder moet in het ziekenhuis meer aan dacht worden besteed aan leefruimte, ge- zinsruimte, speelruimte, les- en studie ruimte, gezelligheid en privacy. Zoals het er nu aan toe gaat, ervaart het kind de sfeer in een ziekenhuis vaak als bedrei gend, zo wordt gesteld. men, wat duidt op de vorming van een zwe vende hete gaswolk. Dit zijn de voornaam ste ontdekkingen via de Solar Maximum Missi on, een satelliet die op 14 februari door het Ameri kaanse ruimtevaartbu- reau NASA werd gelan ceerd. Een van de be langrijkste instrumenten aan boord van de satel liet is de hoofdzakelijk in ontwikkelde Imaging (HXIS). Nederland Hard X-ray Spectrometer 1 te. De Jager zei ervan overtuigd te zijn, dat on derzoek naar energierij ke activiteiten van de zon kan bijdragen tot het vinden van oplossingen voor de energiebehoefte op aarde. Volgens hem zijn, na analyse van de onderzoeksresultaten, nog meer ontdekkingen te verwachten. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De fracties van PvdA en CDA in de Tweede Kamer hebben giste ren allebei een motie ingediend waarin van de regering wordt geëist, dat deze spoedig een besluit neemt over het al dan niet oprichten van de postbank. Na drie jaar onzekerheid moet nu uit sluitsel worden gegeven, zo stelde zowel PvdA-woordvoerder Kombrink, die de gisteren gehouden interpellatie had aan gevraagd, als CDA-woordvoerder Cou- prie. Kombrink eist binnen twee weken een standpunt, Couprie voor het kerstre ces. Van der Stee liet blijken de CDA- motie aanvaardbaar te vinden. Felle kri tiek op het uitblijven van een besluit over de postbank werd gisteren overigens ook geleverd door bestuurder Grootendorst van de ambtenarenbond CFO. Hij be schuldigde de regering van „wanbeleid”. dat de beelden in de VS wetenschappelijk analy seert, is het grootste deel van het door de satelliet geleverde materiaal nog in werking. De Jager zei dit gistermiddag in het laboratorium voor ruim- te-onderzoek in het plaatsje Greenbelt in de VS, tijdens een perscon ferentie over de onder zoekresultaten. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het strafrechtelijk op- sporings-onderzoek van de rijksrecherche en de Economische Controledienst (ECD) naar de spionage-activiteiten van de Pa kistaanse geleerde Khan bij de ultra-cen- trifugefabriek UCN in Almelo en naar de betrokkenheid van Nederlandse bedrij ven bij de bouw van een uraniumverrij- kingsfabriek in Pakistan, is afgesloten. Onderzoek heeft uitgewezen dat UCN- Almelo en de hierbij betrokken FDO-fa- briek veiligheidsmaatregelen hebben overtreden en dat Van Doome’s Trans missie de exportbepalingen heeft overtre den. Maar of een strafrechtelijke vervol ging wordt ingesteld, is nog niet zeker. Dit alles blijkt uit de antwoorden die de mi nisters van Binnenlandse, Buitenlandse en Economische Zaken en van Justitie hebben gegeven op vragen in de bijzonde re Kamercommissie belast met de affaire- Khan. Deze zaak heeft volgens deze be windslieden het Nederlandse beleid ten aanzien van de voorkoming van de ver spreiding van kernwapens, „niet onge loofwaardig” gemaakt. Wethouder voor bijzondere groepen me vrouw Schmitz wees gisteravond in dit verband op een onderzoek van de Eras- mus-universiteit, waaruit is gebleken dat vooral de bewoners van wijken waar wei nig buitenlanders wonen, veel vooroorde len hebben over niet-Nederlanders. „On bekend maakt onbemind”, zo stelde de wethouder die onder meer wees op de grote solidariteit door alle lagen van de bevolking in de oude wijken ten aanzien van dit probleem wordt getoond. Zij vindt het „volstrekt terecht” dat de oude wijken van de nieuwe wijken een bijdrage vragen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het kabinet moet met de Antilliaanse regering overleg plegen over de vraag hoe „overmatige migratie” van Antillianen naar onu land kan worden voorkomen. Dit staat in een motie die de WD giste ren heeft ingediend bij het Antillendebat in de Kamer. Minister Van der Stee van Antilliaanse Zaken zei geen moeite te heb ben met de motie, die steun krijgt van het CDA. Een motie van de oppositie waarin wordt gevraagd geen „oneigenlijke pos ten” meer op de begroting te zetten, zoals nu met de Wereldomroep is gebeurd, werd door Van der Stee van de hand gewezen. brandstoftoevoer in de motor regelt) opengetrokken en zit er veel benzine in, dan gaat de carburateur meer dicht. TNO ziet de vinding als een bewijs dat het door de overheid ten bate van het Nederlandse bedrijfsleven gesubsidieerde onder zoek, nuttige resultaten oplevert. Met Nederlandse ondernemers en een Westeuropese autofabriek is contact opgenomen over produktie en inbouw, maar namen wilden de vinders gisteren nog niet noemen. Wel werd gezegd dat ook met Australië en Nieuw-Zeeland wordt onderhandeld en dat octrooi op het appa raat is aangevraagd. geg kar het rijk 187 ‘zijr ste< sta; zod stai hoi ope gro V con E ing lijk ma als bar woi ech ner Ir. Jouke van der Weide van TNO toont een proefflesje van benzine met alcohol gemengd, waarop hij het „snuffelmachient/e" in de koffer laat werken. Dit instrument kan de bij activiteiten op en rond de zon vrijkomende röntgenstraling meten en in beelden omzetten. Volgens de sterren kundige prof. De Jager, lid van het HXIS-team BUREAU: Redactie en administratie Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal f 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 Uit die kernen ont snapt heet gas met een snelheid tot tienduizen den kilometers per se conde. De vuurtongen hebben een lengte van tienduizenden kilome ters. Na het optreden van de vlammen kan zich hoog boven het zonsoppervlak een uren lang blijvende haard van Röntgenstraling vor-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4