UITBREIDING VAN DIENSTVERLENING AAN SCHEEPVAART Verhuizing verliep vlekkeloos Sinterklaas politienieuws Marionetten-operette bij 190-jarig bestaan Het Nut Boeken roode Driehuis Boerenkapel met antieke wagens door IJmuiden «JJ Geen spreekuur ■sm U woont te klein? 5 19 80 iJMOND NOVEMBER VRIJDAG 2 1 4 doo* «I (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De Koninklijke Verenigde Scheepsagenturen Hal- verhout Zwart en Zurmühlen BV, kortweg „VSA” gaat verhuizen. Het bedrijf is in zijn huidige onderkomen aan de Oranjestraat volkomen uit zijn jasje gegroeid. Op steenworp afstand, aan het Sluisplein, tussen de Visseringsstraat en de bouwvallen van voormali ge Vrieshuizen, zal begin 1981 de eerste paal worden geslagen voor een modern bedrijfspand. Driehuizerkerkweg 77 Telefoon 02550-1 4044 I Heeft u tips of berichten voor deze rubriek? Bel dan nummer: 02550- 15389. Mi Modern bedrijfspand VSA vult I sloopgat aan t Sluisplein (ADVERTENTIE) K I 1 Maquette van het kantoorgebouw van VSA dat met een gevelbreedte van 40 meter gaat domineren aan het Sluis plein schuin tegenover de toegang tot het Sluiseiland (links). j ing ten de or- :ht ran ge- an- telt ur- ex- lit- jke iog ini- ks- ita- len rer- 1de or- be- aar ?en BMW Beide evenementen grijpen zaterdag plaats in De Schouw. Het kleuterpro- gramma wordt gehouden tussen half elf en kwart over elf, het andere van twaalf tot één uur. Op beide feesten is Sint Nicolaas uiteraard aanwezig. Om twee uur begint Sint Nicolaas aan een rond- toer door Velsen-Noord. draaid. Bij een overslagbedrijf gaat niets „de lucht in”. Stof kan op eenvoudige wijze worden bestreden en gelocaliseerd”. Over het standpunt dat door Hoogovens wordt ingenomen met betrekking tot de aanleg van een overslagbedrijf merkt hij op: „Het is natuurlijk van de zotte dat Hoogovens nog wil doen geloven dat de produk- tie van 11 miljoen ton staal per jaar tot een wezenlijke mogelijkheid behoort. Niets, maar dan ook helemaal niets wijst in die richting. Integendeel. Toch wordt ten aanzien van de vestiging van een overslagbedrijf op de noordoever door Hoogovens zonder blikken of blozen aangevoerd, dat wanneer daar in de toekomst aanleiding toe bestaat, dat overslagbedrijf zal moeten „opschuiven” om voor Hoogovens plaats te maken voor de realisering van dat 11-miljoen-ton-staalplan”. Verbolgenheid over het gebrek aan visie bij de gemeen telijke bestuurder en verbazing over de naar zijn idee onterechte vasthoudendheid van Hoogovens maken plaats voor een stuk oprechte tevredenheid als het gaat over de plannen voor een nieuw kantoor. „Zoals ik al zei, we zijn hier uitgegroeid. Op de begane grond van het nieuwe kantoor dat wordt dus Sluisplein 26 komt de ruimte voor de waterklerken en de kapi- teinskamer. Verder zal het reisbureau daar de ruimte krijgen die het verdient. Voor de afdeling waar de computers komen te staan zullen speciale voorzieningen worden getroffen. Op de eerste verdieping zullen boek houding, administratie en het directiekantoor worden ondergebracht. De hal zal een extra ruimtelijke indruk geven omdat die wordt doorgetrokken tot aan de tweede verdieping”. Voor die tweede en derde verdieping bestaat op dit moment nog geen exact omschreven gebruiksdoel. „Maar we bouwen met het oog op de toekomst, dus op de groei”, zegt directeur Hammerstein. Het kaalslaggebied aan het Sluisplein waar vroeger de commiezenhuizen" stonden. Woningen van het rijk bestemd voor douanebeambten. De IJmuider Harmonie wil een echte Boerenkapel gaan oprichten. Nu treedt de Show-Muziekgroep bij tijd en wijlen als Boerenkapel naar buiten. De leden van die groep hebben echter later weten geen kapelmuziek meer te willen spelen. De behoefte aan een Boerenkapel schijnt in Velsen zeer groot te zijn. Van daar dat het bestuur naarstig op zoek is naar nieuwe muzikanten voor de kapel. Overigens kan de IJmuider Harmonie voor het Concertorkest ook nog best wat leden gebruiken. Inlichtingen bij de heer Fielmich, 12766. Traditiegetrouw organiseert de Vel- sen-noordse Aktiviteiten Kommissie (VAK) een eigen Sinterklaasfeest voor de jeugd. Dit jaar staan er twee feesten op het programma: een voor de kleuters en een voor leerlingen van de eerste en tweede klassen van het lager onderwijs in Velsen-Noord. Kinderen worden meer leefruimte Probeer met het groentje aan de weet te komen of er onder de duizenden abonnees mensen zijn die omdat de kinderen de deur uit zijn of door gevorderde leeftijd graag wat kleiner willen wonen Voor een paar tientjes kunt U die inte resse atmeten cgroantjas ktaino advartarritas Met een schitterend optreden van het Nederlands Marionettentheater heeft het Nutsdepartement Beverwijk gister avond haar 190-jarig bestaan gevierd. Het Marionettentheater van de familie Brugman (foto) voerde de operette lm Weissen Rössel uit. Een sprookjesachti ge belevenis. Bijna levensecht waren de bewegingen van de poppen. Ongeloof lijk ook hoe het karakter van de figuren in hun bewegingen tot uitdrukking kwam. Joost Brugman uit Blaricum leidt het Marionettentheater. Hij reist met zijn vrouw en twee kinderen het hele land door om uitvoeringen te geven. Vooral op scholen verschijnt hij vaak. Maar alvorens de familie Brugman hun kunsten konden vertonen, hield de heer G. J. Brugman, voorzitter van ’t Nut, een korte toespraak. Hij memoreer de daarin onder meer de geschiedenis van het Nutsdepartement Beverwijk. In 1790 werd de vereniging opgericht, met als doel de gewone man meer cultuur en kennis bij te brengen. Voor de notabelen in Beverwijk was het toendertijd een Na zijn aankomst morgenochtend in IJmuiden maakt Sint Nicolaas een rij toer door de stad in een schitterende, ouderwetse open landauer. Hij wordt begeleid door nog een stel stokoude voertuigen, zoals een paardetram en een postkoets. Een aantal kinderen kan in de oude kisten meerijden. Zaterdag om half elf arriveert de Goed Heiligman met een sleepboot van Wijs muller bij het Sluisplein. Drumband IJ muiden en het Tamboer- en Trompetter korps Velsen-Noord verwelkomen de Sint met een serie Sinterklaasliederen. Daarna gaat het in optocht met de antie ke wagens door IJmuiden. De route die de Sint volgt is: Sluisplein, Oranjestraat, Kanaalstraat, Keizer Wilhelmstraat, Wil- helminakade, Havenkade, Orionweg, Pleiadeplantsoen, Planetenweg, Moer- bergplantsoen, Kennemerlaan, Markt plein, Lange Nieuwstraat en Plein 1945. Rond de klok van twaalf hoopt de stoet het stadhuis te bereiken. Daar wordt Sint Nicolaas ontvangen door P. J. Molendijk, de burgemeester van Vel sen. Tot slot van de feestelijke intocht verschijnt Sint Nicolaas op het balkon van het stadhuis. Naar een ontwerp van de architect P. van Duijn uit Santpoort wordt een bouwwerk gerealiseerd dat zal worden opgetrokken in drie verdiepingen. Het bedrijf zal daardoor de beschikking krijgen over 2050 vierkante meter vloeroppervlakte. Aan de kant van het Sluisplein zal het aanzicht worden beheerst door een gevel met een breedte van 40 meter. De horizontale lijn wordt gebroken door een centraal geprojecteerde toren met een hoogte van 12.60 meter. Met de bouw is een bedrag gemoeid van circa 3 miljoen gulden. „We zijn wat je noemt echt niet over één nacht ijs gegaan”, vertelt directeur A. S. Hammerstein in zijn kantoor vanwaar hij een bescheiden uitzicht heeft over het IJmuiden-aan-de-waterkant. Voor een niet onbelang rijk deel het werkterrein van VSA sinds de oprichting in 1876. „Als bedrijf zijn we gegroeid. Een paar jaar geleden 'zijn we bijvoorbeeld gestart met ons telex-service-sy- steem. De apparatuur die via computers wordt gestuurd staat opgesteld op de eerste verdieping. Het heeft zich zodanig uitgebreid dat de spanten van dit pand krom staan van het gewicht van die apparatuur. Binnenkort hopen we een derde systeem in gebruik te nemen. We opereren dan met 144 telexlijnen en zijn daarmee de grootste telexklant van de PTT”. Welke diensten worden middels het wereldomvattende computergestuurde telexsysteem verleend? De heer Hammerstein lacht fijntjes. „Ach, om een ingewikkeld verhaal kort te maken geloof ik het duide lijkst te zijn als ik zeg dat wij bemiddelen tussen scheeps makelaars. Dat zijn dus mensen die zowel met ladingen als tonnages te maken hebben. Dus goederen en beschik bare scheepsruimten die bij elkaar gebracht moeten worden. In dat proces is tijd veel geld waard”. Het is echter niet uitsluitend de uitbreiding van de dienstverle nende activiteiten die de directie van VSA heeft doen Voorrang. - Als gevolg van een voor- rangsfout kwam een 16-jarige bromfietser uit Halfweg donderdagmiddag op het kruispunt van de Hoofdstraat en de Wüs- telaan in botsing met een 65-jarige motor rijder uit IJmuiden. De motorrijder is met een hersenschudding en hoofdwonden op genomen in het Zeeweg Ziekenhuis. Autodiefstallen - Woensdagnacht is een zilverkleurige personenauto gestolen, die geparkeerd stond aan de Dellaertlaan in Beverwijk. Het kenteken is 16-UJ-66. In dezelfde nacht is een crèmekleurige be stelwagen gestolen uit een bedrijfspand aan de Buitenlanden in Beverwijk. Het kenteken van deze wagen is DV-30-56. Video. - Bij een inbraak woensdag nacht in scholengemeenschap De Die aan de Velst in Heemskerk is een videorecor der gestolen, ter waarde van 2200 gulden. Donderdagmiddag is uit de etalage van een radio- en TV-zaak een videocamera gestolen, ter waarde van 2000 gulden. besluiten het pand dat sinds 1951 aan de Oranjestraat wordt gebruikt te verlaten. „Er voltrekken zich momenteel ontwikkelingen in onze onmiddellijke nabijheid waar we wel degelijk rekening mee hebben te houden. Dat is het voorhavenplan. Van de zijde, van het gemeentebestuur in Velsen maar evenzeer vanuit de politieke hoek heeft men zich al een jaar of tien geleden tegen die ontwikkeling proberen te verzetten. Als wij als ondernemers ons daarbij neerleggen, dus geen rekening houden met de levende behoeften en de daar mee samenhangende te verwachten ontwikkelingen, dan ga je of failliet of je krijgt een schop onder je achterste. Wij behartigen, om nu maar eens een willekeurig voor beeld te noemen, de belangen van veel scheepvaartmaat schappijen. Als zich hier een schip van één van onze klanten meldt en dat schip steekt toevallig meer dan vijfeneenhalve meter, dan kunnen we geen ligplaats aanbieden als de kaden bij Hoogovens of Van Gelder bezet zijn. Velsen heet dan de derde haven van Nederland te zijn. Het is toch om je dood te schamen”. De verontwaardiging van directeur Hammerstein richt zich niet in de eerste plaats op de voorzieningen die in en om de haven achter zijn gebleven bij de ontwikkelingen in de scheepvaart, maar veeleer op het gebrek aan visie bij de gemeentelijke overheid om die achterstand te onderkennen en er „iets” aan te doen. Blijft een eventuele uitvoering van het voorhavenplan zoals het nu in concept gereed is de enige voorziening die ook met het oog op de toekomst als „noodzakelijk” moet worden gekwalificeerd? Hammerstein: „Absoluut niet. Maar eerst dit. De be zwaren die worden aangevoerd tegen de voorhavenplan nen zijn hoofdzakelijk bezwaren met betrekking tot het milieu. Daarbij wordt te gemakkelijk Hoogovens als milieubedreiger vergeleken met een overslagbedrijf. Daarmee wordt de mensen een rad voor de ogen ge- Ruim veertien maanden nadat de laat ste leerlingen de voormalige dr. De Vis- serschool aan de Eenhoornstraat in- IJmuiden verlieten, trokken donderdag de medewerkers van het bureau culturele zaken en het bureau jeugdzaken in het gebouw. Er was geen ingrijpende verbou wing nodig voor de nieuwe bewoners. De schoollokalen zijn in tweeën gesplitst, waardoor op de eerste verdieping zes en op de tweede verdieping vijf ruimtes ont stonden. Bij de ingang is een balie gecreëerd, waar algemene informatie wordt ver strekt aan het publiek. Medewerkers van de Stichting Theater en Muziek en de stadsschouwburg Velsen hebben twee eigen lokalen, waarin ook de kaartver koop plaatsvindt. Op de tweede verdie ping zijn onder meer de vijf recreatie- assistenten van het bureau jeugdzaken ondergebracht. In vergelijking met het voormalige onderkomen in het Cultureel Centrum aan het Moerbergplantsoen in IJmuiden, beschikt het bureau culturele zaken over drie maal zoveel ruimte. Met de verbouwing van de dr. Visserschool is 350.000 gulden gemoeid. De Stichting Samenlevingsopbouw Velsen (Stisa) verhuist van het gebouw De Abeel naar het Cultureel Centrum. Hierdoor kan het Centraal Orgaan voor Bejaardenbeleid, dat reeds in de Abeel is gevestigd, uitbreiden. De ruimte van het hoofd jeugdzaken en zijn eerste mede werker in villa Krimhilde aan de Krim- hildestraat in Driehuis wordt bestemd voor de onderwijsinspectie. De vijf recre- atie-assistenten waren tot voor kort on dergebracht in het PEN-gebouw. Dit on derkomen wordt bestemd voor activitei ten in het PEN-gebouw. BEVERWIJK-VELSEN. De wet houders van onderwijs, de heer H. J. Scheeper en personeelszaken, mevrouw A. J. P. van Heel-Montijn van Velsen zijn woensdag verhinderd spreekuur te hou den. Wethouder J. W. Meijer van sociale zaken van Velsen en burgemeester A. J. Hubers van Beverwijk houden maandag geen spreekuur. hele eer om in net bestuur van het Nut te J zitten. Weldra ontstonden de bekende f Nutsbibliotheken en de Nutsspaarban- J ken. Die zijn in de laatste vijftig jaar helemaal verdwenen. Alleen de Nutsve- reniging is er nu nog. Vier keer in het jaar komen de leden bijeen. Op zo’n I avond valt er dan telkens iets op cultuur- l gebied te beleven, zoals een dia-show, een toneelspel, een lezing. Het Nutsde- partement Beverwijk heeft nu 120 leden. Dat vindt voorzitter Frerichs te weinig: „Ik hoop zeker dat we er in de toekomst meer leden bij krijgen en dat we einde- z< lijk naar vijf avonden in het jaar kunnen gaan”. Aan het einde an zijn toespraak werd X de heer Frerichs m het zonnetje gezet. 8 Hij is dit jaar 35 jaar voorzitter van ’t Nut in Beverwijk. Hij ontving een bos bloemen namens de leden van het be- X stuur. Bescheiden wees de heer Frerichs X alle eerbetoon van de hand: „Ik wil toch ook het bestuur bedanken voor al hun werk. Een voorzitter is niemand zonder een bestuur". plaatsen van een De familie Brugman bezorgde met hun marionettentheater de leden van het Nutsdepartement een onvergefelijke avond. groter en vragen

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5