gebruik van politie honden bij demonstraties Toepassing TOEWIJZING WOONRUIMTE AAN HOOGOVENS OP DE HELLING mogelijk zonne-energie Velserbroek College kan niets doen aan dalende DGD START MET VOORSCHOT OP Snelheidsbeperking Lange Nieuwstraat NOG GOED TE KEUREN BEGROTING werkgelegenheid „Verkeerd” 1 w A Til in ei- S 19 8 0 7 NOVEMBER VRIJDAG 2 1 IJMOND 6 (Van een onzer verslaggeefsters) „Afspraken geschonden” Positief advies werkgroep Begroting gemeente Velsen WENS VAN ALLE FRACTIES is Eerste lijn AANDACHT OP AANTREKKEN NIEUWE BEDRIJVEN GEBOORTE? VERLOVING? HUWELIJK? Leegstand (Van één onzer verslaggevers) VELSEN. Gebruik van zonne-energie in de Velser broek lijkt een goede kans te hebben. Wethouder A. J. P. van Heel-Montijn staat, even als de werkgroep energie-bes- paring, positief tegenover de toepassing van zonne-warmte als energiebron in het toe komstige woningbouwplan. BETER DRUKWERK BESTELLEN? VAN RIXEL zo’n drukker Oosterduinweg 29 tel. 14768 IJmuiden Nog kwakkelen" met eerstelijns gezondheidszorg ijf m in in >n Havenplannen VELSEN. Mevrouw Adèle Meijer (CPN) heeft donderdagavond een motie in gediend, waarin zij als haar mening uit spreekt dat het beleid ten aanzien van de politiehonden zich niet verdraagt met de door de raad gemaakte afspraken. Deze motie is medeondertekend door R. Schoon dergang van Progressief Velsen en me vrouw N. Groot-Water van de Partij van de Arbeid. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het gemeentebe stuur heeft niet de beschikking over middelen om de afname van werkgelegenheid in de IJ- mond op korte termijn tot staan te brengen. Aldus een verontrus te wethouder Th. C. Witte, don derdag tijdens de begrotingsbe handeling. Hij toonde zich, even als de raad, uiterst bezorgd over de economische ontwikkelingen waardoor in korte tijd de werk- venbedrijf aan de waterkant in IJmui- loosheid in de IJmond fors is toegenomen. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Personenvervoer naar Hoogovens via de railver- bindingen en een buslijn naar het IJmuiderslag zijn voorstellen van de PvdA-fractie die het college gaat bespreken met Hoogovens en de NZH. Die toezegging kreeg de fractie van wethouder Th. C. Witte (CDA). (Van onze Umondredactie) VELSEN. Met een motie heeft de PvdA-fractie donderdagavond tijdens de vierde zitting van de begrotingsbehandeling bij het college met klem aangedrongen de verhoging van de gasprijs niet zonder meer te aanvaarden. Deze verhoging gaat boven de normale jaarlijkse trendmatige aanpassing uit en is daardoor volgens de fractie onver teerbaar. (ADVERTENTIE) I Wethouder K. W Bij! 250 >00 >00 Wethouder A. J. P. van Heel-Montijn an <rk :ID ur. Wethouder Th. C. Witte oo 50 50 00 50 00 00 >00 >00 len die het rijk verleent ontoereikend zijn. Hij zal het initiatief nemen om in landelijk gemeenteverband bij de minister aan te dringen op verhoging van de normbe dragen. Wethouder Bijl toonde zich verheugd over de eerste bewoning in het nieuwe oud-IJmuiden. De huren zouden blijkens zijn persoonlijke informatie niet te hoog worden gevonden. Doorstroming vond hij geen illusie en hij toonde met cijfers aan dat ook de woningen aan de Minister Van Houtenlaan voor dat effect hadden zorg gedragen. Het gemeentelijk fonds voor onderhoud aan woningen zit ruim in de ig- oo 0,- >s- 00 >00 >00 150 )00 >00 J00 >00 >00 >00 >00 '50 '50 >00 >00 '50 >00 >00 >50 '50 >00 >50 >00 >00 >00 >00 >00 >00 '50 ’50 >00 '50 >50 iOO >00 >00 100 •50 '50 ’50 iOO iOO iOO 100 tor 0,- 1G rd R A. B. J. Koch (VVD) het daglicht. Ge steund door alle partijen bracht de WD’er daarmee de wenselijkheid van een snelheidsvermindering op de Lange Nieuwstraat naar voren. Dat standpunt moet het college, zoals de tekst van de motie aangeeft, nu samen met gelijkgezinde gemeenten bij de Vegin (Vereniging van exploitanten van gasbe drijven in Nederland) ter sprake brengen. Woensdagavond bracht ook CPN-fraC- tielid A. Meijer een dergelijk standpunt naar voren. Wethouder A. J. P. van Heel- Montijn ontving de PvdA-motie niet zon der bezwaar. De nieuwe gastarieven wa ren volgens haar vastgesteld na onder- handeling van de gemeenten met de Vegin en de Gasunie. Protesteren tegen de prijs verhoging noemde zij overstandig. In verband met die verhoging zou vol gens haar de aanleg van een gasleiding naar de Spaambroekerpolder op losse schroeven komen te staan. CDA’er H. van Leeuwen had over deze aansluiting vra gen gesteld. Hij bracht daarin onder de aandacht van het college dat voor de gasleiding per 1 januari 1980 een bedrag van 900.000 gulden was geraamd. Deze post had hij evenwel niet in de begroting teruggevonden. Wethouder Van Heel ant woordde hierop bevestigend en zegde toe dat met de bewoners over de aansluiting te gaan praten. „Maar”, tekende ze daar bij aan, „nu het gas duurder is geworden is het de vraag of zij nog wel zo’n dure aansluiting willen”. Naast de motie over de gasprijs zg don derdagavond ook een motie van de heer te zullen treffen om de scheve verhouding die is ontstaan tussen Hoogovens, die over een groot aantal woningen in de gemeente kan beschikken, en de andere bedrijven recht te trekken. Ook zou wethouder Meij er stappen ondernemen een meldings plicht voor leegstaande panden op te ne men in de gemeentelijke woonruimteve- rordening, daar op dat punt nog geen landelijk beleid is vastgesteld. bruik, maar volgens hem levert dat in de praktijk moeilijkheden op. Hij memoreerde, dat tijdens de actie tegen de dumping honden van de Mobiele Eenheid waren gebruikt en dat er binnen die Eenheid per district verschillende opvattingen bestaan over het gebruik van de politiehonden. De burgemeester heeft aan de commissaris van politie een uiteenzetting ge vraagd en een advies. Dat advies wilde hij bespreken in de commissie algemene zaken. Mevrouw Meijer vond dat uitstel helemaal niet nodig, want volgens haar is de door de gemeenteraad gemaakte afspraak duidelijk genoeg en hoeft men daarover niet opnieuw te praten. Burgemeester Molendijk gaf als zijn mening, dat er sinds het aanschaffen van de honden nieuwe ontwikke lingen zijn geweest. Na de bespreking in de commissie zou men alsnog een beslissing kunnen nemen over het al of niet houden van de honden. De twee politiehonden in Velsen zouden volgens de afspraak alleen worden gebruikt voor zoek- en speu racties. Maar de honden werden ook gebruikt tijdens de masasale demonstratie tegen het dumpen van radio actief afval in zee. Burgemeester mr. P. J. Molendijk liet de raad weten, dat de honden formeel een onderdeel van de bewape ning van de politieman uitmaken. Hij erkende dat er in deze gemeente afspraken zijn gemaakt over het ge- De vierde zitting van de begrotingsbe handeling werd grotendeels in beslag ge nomen door de beantwoording door het college van Burgemeester en Wethouders. Burgemeester P. J. Molendijk ging daar bij in op vragen van R. Schoondergang over de gang van zaken rond de dumping van radioactief afval vanuit de haven van IJmuiden. Juni van dit jaar is door actie voerders tegen de verscheping van het afval de komst van een commissie afge dwongen, die een onderzoek zou verrich ten naar aanvaardbare alternatieven voor de dumping in zee. Veïsen heeft daarin geen plaats. Maar binnenkort zal de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten be sluiten deel te nemen aan de commissie,rode cijfers, volgens Bijl omdat de midde- zo deelde burgemeester Molendijk mee, die voorts inging op vragen van de com-- muniste A. Meijer over het gebrüik van politiehonden als geweldsmiddel. Over dit onderwerp volgde een derde motie. Wethouder J. W. Meijer zag zich samen met wethouder K. W. Bijl geplaatst voor verschillende problematieken die in ver band met het woonruimtetekort door de raad waren aangesneden. Op vragen van de heer H. van Leeuwen (CDA) over toe wijzing van woningen aan bedrijven, die om personeel van buiten de gemeente verlegen zitten, antwoordde hij bereid te zijn die bedrijven te helpen, maar dan wel binnen de normen die Velsen stelt bij woonruimteverdeling. Hij verklaarde vervolgens maatregelen Of de renovatiestroom in oud-IJmuiden op gang kan worden gehouden betwijfelt wethouder Bijl, daar veel woningen van particulieren zijn. Hij wil er echter voor ijveren deze bewoners te interesseren voor de opknapwerkzaamheden. Ook maakte hij duidelijk de hoge kosten van verbouwingen aan oude leegstaande pan den, om die een andere bestemming te geven, niet uit de weg te willen gaan. Leegstand komt evenwel sporadisch voor in Velsen. Ook zou hij bekijken of het pand van gas en water aan de Tromp straat in de huidige situatie kan blijven bestaan. Het pand wordt bewoond door een aantal krakers. Wethouder Bijl toon de respect voor de wijze waarop deze het pand bewonen. Woningbouw ten westen van de Oranje straat noemde Bijl tenslotte moeilijk te verwezenlijken vanwege de daar reeds gevestigde industrie. Wethouder A. J. P. van Heel-Montijn ging in op de vfagen over de personeels planning. Deze vond zij van groot gewicht en daarom niet onder te brengen in de behandeling van de prioriteitenlijst. Zij voorzag dat enige reorganisatie in het kader van de planning jaarlijks enkele tonnen zou gaan kosten. Zij wees vervolgens op een volgens haar duidelijke voortgang in het emancipatie beleid. „Tweehonderdveertig dames in dienst van de gemeente. Het kan beter, maar het is toch een aardige aanzet”, zo besloot ze. J ’/z logs- Wil- nnen laald klaan Tel. Ingaande op vragen van R. Schoon dergang (Progressief Velsen) G. A. Schoonkind (WD) en A. Schiltmeijer (PvdA) meldde wethouder Witte dat de bestuurlijke behandeling van alle toe komstige industriële ontwikkelingen in het havengebied van IJmuiden pas mo gelijk is als een totaal overzicht daarvan bestaat. „Maar daar schuilt de moeilijk heid. Eerst buigen de landelijke en pro vinciale overheden zich over die plannen en dan komen ze pas op gemeentelijk niveau terecht. Voordat het zover is zijn de maatschappijen, die de plannen wil len uitvoeren, alweer een stapje verder met de ontwikkelingen”, aldus Witte, die toezegde dat ondanks dit struikelblok alle aandacht op het havengebied blijft gevestigd. „Daarbij is van onze kant een gezonde achterdocht op z’n plaats. We rekenen evenwel op een snelle ontwikke ling van nieuwe energiebronrien, zoals kolenvergassing, daar de huidige in on gerede raken. Voor de vestiging van die nieuwe energiebedrijven is IJmuiden ui termate gunstig aan de kust gelegen. Voor de bedrijven en maatschappijen die een toekomst zien in vergassing en overslag van kolen en olie-aanlanding en -overslag een belangrijke factor.” Over al die plannen is volgens hem, rekening houdend met milieubelastende aspecten, een discussie bij regering en parlement hoogst noodzakelijk. Daarbij zal het ministerie van economische za ken als coördinerend orgaan moeten op treden en met de gemeente Velsen tot een besluit dienen te komen. Volgens Witte zijn de ontwikkelingen, zoals R. Schoondergang die schetste, niet juist. Het oude voorhavenplan waarin ook werd gesproken over uit breiding van havenactiviteiten op de Zuidoever geheel van de baan en beteke nen de plannen voor aanlanding en op slag van olie daartoe geen nieuwe aan zet. Ook van plannen voor vestiging van een containerterminal in dat gebied is geen sprake.” Maar wellicht zal het ooit komen tot een tweede pilotplan voor de zuidoever”, aldus Witte, die daarmee verdere ontwikkelingen in het midden liet. tot 1958, (tijdens zwangerschap gevaarlijk voor de verwachte kinderen) deed hij fascinerend bekrompen af met een grapje. Maar het was mevrouw drs. Van Laake (CDA) bittere ernst en de wethouder haastte zich later haar zijn spijt te betuigen. Mevrouw Van Laake vond het maar beter die zaak in de commissie nader te bespreken. „Over het beleid dat bedrijven als Hoogovens, Van Gelder Papier en VMF Stork voeren hebben wij als college niets te zeggen. Het enige dat ons rest is gun stige voorwaarden scheppen zodat be drijven van elders naar de gemeente Velsen komen waardoor de werkgele genheid toeneemt en veelzijdiger wordt”, aldus Witte. Hij duidde daarbij op de werkloosheidcijfers voor de maand november die een stijging van bijna 2 procent tot 4,1 procent te zien geven terwijl de vraag naar arbeids krachten in de IJmond van 991 tot 496 is afgenomen. Als reactie op de motie van de CDA- fractie waarin gevraagd wordt om steun voor Van Gelder Papier verklaarde hij in te stemmen met de inhoud van de motie en deze zo gauw mogelijk onder de aandacht van de regering te brengen. Met de motie verzoekt het CDA het college alle invloed aan te wenden om de Nederlandse Dagbladpers het benodig de krantenpapier bij Van Gelder in Vel sen te laten inkopen en met de zorgwek kende situatie van het bedrijf rekening te houden bij het berekenen van gas tarieven en tenslotte om de mogelijkhe den te onderzoeken het bedrijf financi eel te steunen. Wethouder Witte ver meldde daarbij dat het college al eerder met dergelijke verzoeken naar Den Haag was getogen. Uitbreiding van de bestaande indu strie in Velsen is volgens hem zeer ge wenst. Inmiddels heeft het college bij de Een motie van de WD-er Koch om de maximumsnelheid voor gemotoriseerd verkeer in daarvoor in aanmerking ko mende straten (Lange Nieuwstraat) en wijken te verlagen, bijvoorbeeld tot veer tig kilometer, kreeg de steun van alle fracties. In die motie wordt verwezen naar het standpunt van de minister van ver keer en waterstaat, zoals dat bekend werd bij de behandeling van de rijksbegroting. Via de motie wil de raad er bij de minister op aandringen de bevoegdheid van de gemeenten uit te breiden. Die bevoegd heid beperkt zich nu tot de limiet van vijftig kilometer, maar de minister lijkt bereid daar verandering in te brengen. Wethouder Witte houdt wekelijks spreekuur, ook voor verkeerszaken. Van CDA-zijde was tevens gevraagd om een ambtelijk spreekuur voor verkeerszaken en die suggestie zal door wethouder Witte nog nader gewogen worden. De heer Van der Werff (CSA) had gevraagd om een scheiding tussen voetpaden en fietspaden door verandering van het wegprofiel. Met betrekking tot de Lange Nieuwstraat heeft wethouder Witte daarover contact opgenomen met de politie. Die ziet echter geen aanleiding voor tijdelijke maatrege len en prefereert te wachten op de tot standkoming van het totale verkeerscir culatieplan. Over verbetering van de Velsertraverse (een vraag van de raadsleden van der Werff (CDA) en Bot (PvdA) kan binnen kort worden gesproken in de commissie verkeer. Er is overleg gaande met de pro- „Dan hebben we het over de toekomst,- maar dat neemt niet weg dat in het verleden een met de raad gemaakte afspraak is geschonden”, repliceerde me vrouw Meijer. Als één van de nieuwe ontwikkelingen noemde de burgemeester het feit dat het politiekorps nu door een andere commissaris wordt geleid. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Op 1 januari aanstaande moet de Districts Ge zondheids Dienst Midden-Kennemerland van start gaan. „En we hebben nog niet eens een begroting”, stelde mevrouw Van Laake (CDA) vast. Maar die begroting, zo meldde wethouder J. W. Meijer (PvdA), was net donderdagmorgen vastgesteld in het dagelijks bestuur van de DGD, wordt nu verzonden aan het algemeen bdfetuur en kan dan door de gemeenteraden worden vastgesteld. Maar- die moeten dan eerst wel even een voorschot verlenen, want voor 1 januari is dat allemaal nog niet rond. Velsen fungeert als voorschotbank en ook als tijdelijke vesti- gingsbank. Wethouder Meijer wilde zich niet duidelijk uitlaten over een vergelijking tussen de geraamde kosten van de DGD in 1981 en de op te heffen gemeentelijke geneeskundige dienst in 1980. „Dat hangt af van de opdrachten die wij aan de DGD geven”. De noordelijke gemeenten zouden vooral niet de indruk mogen krijgen, dat de DGD voor Velsen goedkoper (of duurder) zou uitvallen dan de GG en GD, want het kostenaspect zou in de besprekingen ter realisering van de dienst nooit een zwaarwe gende rol hebben gespeeld. Een betere dienstverlening was de opzet. Wethouder Meijer deelde de bezorgdheid van raadslid me vrouw Meijer (CPN) over de bezuiniging op de gezinszorg. De gemeente zou daar weinig aan kunnen veranderen, maar me vrouw Meijer wenste toch een inventarisatie van de effekten en die werd haar toegezegd. De wens met betrekking tot inenting (in haar programma) kosten en wethouder Witte nad enige hoop, dat die kosten voor de gemeente Velsen wel mee zullen vallen. De heer Koch (WD6 had gevraagd om maatregelen ter beveiliging van het kruis punt Hagelingerweg/Santpoortse Dreef. Wethouder Witte meldde dat daar deze zomer stopborden zijn geplaatst en dat sindsdien geen noemenswaardige onge vallen hebben voorgedaan. Het gemeentebestuur hoopt nog dit jaar van het ministerie te vernemen wanneer het nieuwe politiebu reau kan worden gebouwd. Dan kan de mogelijkheid van vóórfinanciering door de gemeenten worden beke ken. Is er sprake van uitstel, dan moet men gaan zoeken naar noodoplossingen. provincie aangedrongen op het beschik baarstellen van meer industriegronden voor Velsen waardoor .nieuwe, het liefst dienstverlenende, bedrijven kunnen worden aangetrokken. In de afgelopen jaren heeft Velsen geen nieuwe bedrij ven weten aan te trekken. Uitgifte van gronden op het industrieterrein in erf pacht gold slechts herplaatsing van be staande bedrijven en begeleiden van nieuwe bedrijven. Daarvoor zijn we sterk afhankelijk van suggesties uit het bedrijfsleven”, aldus Witte die in dat kader graag meer grip zou willen heb ben op gronden van het Staatsvissersha- den om daar het bedrijfsleven te kunnen stimuleren. Geruchten over de mogelijke vestiging van Kwantumhallen in Velsen-Noord wees hij van de hand. Wel kon hij vertel len dat een aan de noordkant van het Nodrdzeekanaal gevestigde Besloten Vennootschap danig omhoog zit met een bedrijfspand. Witte duidde daarbij op de wens van het college de greep op vesti ging van bedrijven in dat gebied té ver sterken. Zij ging met deze uitspraak, don derdagavond tijdens de begrotings behandeling, in op vragen van D’66- fractielid C. C. M. T. Maes en R. Schoondergang (Progressief Velsen). Beiden vroegen aandacht voor het gebruik van deze nieuwe energiebron bij de bebouwing van de Velser broek. Maes was daarbij van mening dat een onderzoek naar de toepassing daarvan voortaan bij elk woning bouwplan vanzelfsprekend moest zijn. Schoondergang duidde daarbij op de adviezen, die de gemeente daar over kon krijgen van een medewer ker van het Provinciaal Energiebes- paringsbureau in Bloemendaal. Deze zou op de hoogte zijn van recente Amerikaanse onderzoeken naar de toepassing van zonne-warmte. Ge bruik van deze energiebron bespaart, volgens hem niet alleen energie, maar levert over de lange duur bezien te vens een financieel voodeel op’ Zijn suggestie om zogenaamde „huisdokters” in dienst te nemen, die huis aan huis in elke wijk adviezen geven over energiebesparing vond wethouder Van Heel te ver gaan. Zij wees Schoondergang op reeds be staande informatiecentra waar de burgers voor adviezen terecht kun nen Op een vraag van CDA-er H. van Leeuwen over de stand van zaken rond een energiebureau voor Velsen antwoordde Van Heel dat plannen voor een dergelijk bureau nog in het beginstadium verkeren. Deze zullen pas vastere vormen aannemen als het college zich daar positief over uitlaat. Hij wees mevrouw Meijer erop, dat haar motie een bespreking van deze kwestie in de commissie algemene zaken blokkeert, „want dan wordt de zaak als afgedaan beschouwd”. Over de motie zal, indien deze niet wordt ingetrokken, aan het einde van de begrotingsdebatten worden gestemd. Op de vraag van Schoondergang (Progressief Vel sen) of het Velsense politiekorps leden telt die gewe tensbezwaren hebben tegen dienst doen in het verband van de Mobiele Eenheid, kon het antwoord kort zijn: neen. Eer/aanlijngebod voor honden was de wens van mevrouw Maes (D’66). Voor burgemeester Molendijk een aanleiding om aan te kondigen, dat de algemene politieverordening van Velsen totaal moet worden herzien. College tegen PvdA-motie over verhoging gastarief alle talen, a. J. ïttstr Jmui- 5609 pak- 35 of het zuiden (Haarlem) of noorden (Alkmaar) moeten kijken, omdat het rayon waarin men nu samenwerkt volgens de wettelij ke normen geen centrumvoorzieningen heeft en het samenwer kingsverband dus niet aan de eisen voldoet. Ook daarover gaat Wethouder Meijer gaf toe, dat het maar „mager” gesteld is wat de eerstelingsgezondheidszorg betreft, ook al betrok hij daar in de aanbiedingsbrief bij de begroting de pastor en de wijkagent bij. „Waarom de doodgraver niet?”, had dr. Ten Brink van D’66 ietwat spottend gevraagd. „Dat is de laatste lijn”, was opnieuw een boertig grapje van wethouder Meijer, die als zijn mening gaf dat men de grenzen niet te eng moet trekken, maar die ook niet duidelijk kon maken dat er op het terrein van de eerstelijnsvoor zieningen al veel is gebeurd. Er komt een nieuwe opzet voor het „Sociaal Café”, waar men elkaar ontmoetfte) en het initiatief daartoe moet bij de Stisa vandaan komen. Wat de ambulancedienst in Velsen-Noord betreft sprak wet houder Meijer ferm: „Ik accepteer geen kwaliteitsverlies”. Ten Brink van D’66 hield vol, dat wat de ziekenhuissituatie betreft Velsen (en de andere IJmondgemeenten) toch verder naar het zuiden (Haarlem) of noorden (Alkmaar) moeten kijken, -ange 5 uur

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7