Drie jaar cel voor aannemer in bouwfraude Plan van regering door commissie verworpen Commissie akkoord met quarantaine-afdeling bij brandwondencentrum Vakbond wil cijfers over KLM-plannen Nog geen advies over extra verpleeghuisbedden Bornholm Renovatie kooksfabriek in IJmuiden gaat 400 miljoen kosten Celstraf van 292 Provinciale commissie ziekenhuisvoorzieningen: n jaar voor smokkel vijf kilo heroïne Meer verlies 1980 9 NOVEMBER VRIJDAG 21 PROVINCIE iWJ (Van onze IJmond-redactie) NIJMEGEN/IJMUIDEN. „Ik acht het niet uitgesloten dat wij er in 1981 niet in zullen slagen een positief resultaat te boeken. Het is de vraag of Estel met de interne maatregelen die nu uitgevoerd worden uit de problemen kan ko men. Ons concern is tenslotte sterk afhankelijk van de ontwik kelingen in andere landen”. Drs. J. D. Hooglandt, voorzitter van de Raad van Bestuur toonde zich donderdag tijdens de jaarlijkse persconferentie bij Estel in Nij megen een somber man. Het ver lies van zijn concern in 1980 zal rond de 400 miljoen gulden uitko men, geld voor broodnodige in vesteringen is er nauwelijks en ook het uitzicht op een aantrek ken van de staalmarkt ontbreekt. Gevolg: onrust in IJmuiden en Dortmund waar velen zich grote zorgen maken over de continuï teit van hun bedrijf. Estel ook volgend jaar nog diep in de problemen een (foto KLM Aero Carto) Statenleden voelen niets voor provinciale politie Mr. J. IV. Rutgers (VVD) (Van een onzer verslaggevers) 7 de regering. I verliezen” geleden heeft. Pas als er weer voldoende geld en uitzicht op een herstel van met name de export is, kan de renova tie van de walserij alsnog overwogen wor den, zo liet Hooglandt weten. Nu Hoog ovens vrijwel niet in staat is staal naar de Verenigde Staten te exporteren, is het volgens Estel onverantwoord vele honder den miljoenen guldens te investeren in een bedrijfsonderdeel dat juist afhanke lijk is van die export. waarin de fabriek bleek te verkeren, drukken zwaar op het budget. De achter gestelde lening van 200 miljoen gulden die Estel van de Nationale Investeringsbank krijgt, komt dan ook goed van pas. Indien nodig mag het concern nog eens 150 mil joen lenen. De vakbonden willen graag meepraten over de besteding van dit bedrag, een wens die door minister Van Aardenne inmiddels gehonoreerd is. Dit tot verba- lucht. Het bedrijf draaide ondanks Inmiddels is wel begonnen met het ver nieuwen van de kooksfabriek 1, een kar wei waarvoor aanvankelijk ruim 200 mil joen gulden uitgetrokken was. Een simpel vraagje aan ir. O van Royen, lid van de Raad van Bestuur en belast met de divisie Staal, bracht echter de sombere feiten aan het licht: de renovatie gaat geen 200 maar 400 miljoen gulden kosten. De op last van de Provincie te realiseren milieuvoorzie- ningen en de onverwacht slechte staat (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Voorlopig wil de commissie ziekenhuis voorzieningen van de Provinciale Raad voor de Volksge zondheid in Noord Holland nog geen uitspraak doen over een aanvraag van verpleeghuis Bornholm in Hoofddorp voor nieuwbouw ten behoeve van negentig extra ver pleeghuisbedden. Eerst wil men afwachten of de stichting Verpleeghuis Haarlem en Omgeving (SVHO) binnen niet al te lange termijn gaat beginnen met de bouw van een groot verpleeghuis in Hillegom. stig voor de resterende maanden van dit jaar en ook voor volgend jaar. Er is nau welijks groei en de beladingsgraad is sterk gedaald. Het beleid van de KLM is erop gericht om het bedrijf in de huidige omvang te handhaven, dus zonder wijziging van be lang in het lijnennet en bij een personeel- bezetting van rond 19.000. De KLM zal in alle sectoren en alle vervoerscategorieën meedoen, concurrerend blijven in prijs en produkt en bovendien zoveel mogelijk werk voor derden aantrekken. Met meer activiteiten in en naast het luchtvervoer worden de risico’s gespreid. Dit biedt te vens de beste mogelijkheid om de perso neelsbezetting te handhaven op een ni veau, dat een speciale ingreep in die sec tor hopelijk vermeden kan worden, aldus de heer Orlandini. Een van de commissieleden, directeur Kok van het Haarlemse verpleeghuis Janskliniek, maande gistermiddag tot voorzichtig heid bij besluiten tot nieuwbouw bij verpleeghuizen. Hij betoog de dat nadat het verpleeghuis van de Stichting Verpleeghuis Haarlem en Omgeving is gerealiseerd, de grootste druk in deze sector van de ketel kan zijn. Mede door mogelijkheden aan (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De commissie Ziekenhuisvoorzieningen van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid stemde gistermiddag in met een ontwerp advies over een speciale quarantaine-afdeling bij het brandwondencentrum van het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk. Bij dit brandwondencentrum worden zo nu en dan patiënten verzorgd, die hun verwondingen in het buitenland hebben opgelopen en daar een eerste behandeling hebben gehad. de malaise in de luchtvaart goed en wij vin den het een verontrustende ontwikkeling dat nu zelfs bij een behoorlijk renderend bedrijf als de .KLM voor het eerst sinds jaren weer arbeidsplaatsen op de tocht staan”. De vooruitzichten voor de KLM en voor de gehele bedrijfstak zijn bepaald ongun- In sommige gevallen, aldus het advies, bestaat de mogelijkheid dat deze patiën ten besmet zijn met multi-resistente bacte riestammen. Dit zijn bacteriën in infecties die met vrijwel geen enkel geneesmiddel te bestrijden zijn. Om besmetting met deze infectie bij andere brandwondenpa- tiënten te voorkomen en een goede behan deling van de besmette patiënten mogelijk te maken, is de nieuwe afdeling van enke le observatiebedden en twee bedden voor patiënten die deze infectie hebben opgelo pen, voorgesteld. Directeur De Roode van ziekenfonds Spaarneland bracht tijdens de commissie vergadering naar voren dat deze quaran taine-afdeling een landelijke functie voor het Rode Kruis Ziekenhuis dient te zijn. De twee andere Nederlandse brandwon- (Van onze rechtbankverslaggever) HAARLEM. Een 56-jarige vrouw uit Delft is gisteren door de Haarlemse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van 292 jaar voor smokkel van vijf kilo heroïne. Haar 34-jarige dochter, die de dozen waarin de heroïne was verstopt op Schiphol in ontvangst zou moeten nemen, werd vrijgesproken van me deplichtigheid. De rede die Hooglandt donderdag ten overstaan van de financiële pers uit Duits land en Nederland uitsprak, leverde wei nig nieuwe gezichtspunten op. De Estel- topman schetste nog eens in het kort de belabberde situatie waarin het staalcon cern verkeert: in het derde kwartaal van 1980 zo’n 20 procent minder orders dan verleden jaar, binnen de EEG bezettings graden van een recordlaagte, de sluiting van diverse Estel-onderdelen, en het op de lange baan schuiven van renovaties of nieuwbouw. Met name dat laatste punt werd door de Duitse pers vele malen naar voren ge bracht. In Dortmund moet een nieuwe oxystaalfabriek gebouwd worden ter ver vanging van de drie Siemens Martin staal fabrieken waarvan er inmiddels één ge sloten is. Voor een tweede is werktijdver korting aangevraagd, terwijl de derde slechts met een deel van de beschikbare capaciteit produceert. In Dortmund be staat de angst dat de fabrieken binnen kort gesloten zullen worden zonder dat er nieuwbouw voor in de plaats komt. Hoog landt ging wat nader in op deze problema tiek en stelde ondermeer dat Estel zich niet de verantwoording af laat nemen om voor Hoesch in Dortmund een structuur te vinden die de rentabiliteit van het be drijf garandeert. De Estel-topman weiger de ondanks langdurig aandringen van Duitse journalisten nadere mededelingen te doen over de voortgang (of stilstand?) van het nieuwbouwproject in Dortmund. Ook ten aanzien van de renovatie van de warmbandwalserij I in IJmuiden hield Hooglandt zich zeer bewust op de vlakte. Vragenstellers werden weinig wijzer van de zorgvuldig geformuleerde antwoorden. Wel wilde hij kwijt dat ook Hoogovens in het derde kwartaal van 1980 „aanzienlijke men aan een schaalvergroting en ander zijds de contróle van een rechtstreeks gekozen volksvertegenwoordiging onont beerlijk is, koos Rutgers voor het idee van de provinciale politie. Hij steunde daarom het meerderheidstandpunt van de provin cies. Rutgers had bepaald weinig waardering voor de wijze waarop de Vereniging van Nederlandse Gemeenten had gereageerd op het denkbeeld het beheer over de poli tie van de gemeenten naar de provincie over te brengen. Hij vond de VNG onder hand een „griezelige club” worden, die moord en brand schreeuwt, zodra er maar een vinger naar de gemeenten wordt uit gestoken. Zoals bekend heeft de VNG uiterst negatief gereageerd op het wets ontwerp. Het WD-Statenlid sprak ook zijn mis noegen uit over de manier, waarop het gemeentebestuur van Haarlem had gerea geerd op uitlatingen van de nieuwe hoofd commissaris van politie, de heer Blom. Zoals gemeld is deze functionaris door het Haarlemse gemeentebestuur gekapitteld, nadat hij ronduit zijn mening had gegeven over de voorstellen tot reorganisatie van de politie en de reacties daarop. De Haar lemse hoofdcommissaris had zich daarbij een voorstander getoond van een provin ciale politie. Rutgers zei het helemaal eens te zijn met de commissaris en vond het bedenkelijk, dat de hele top van het Haar lemse bestuurlijk apparaat over de func tionaris was heen gerold. Het CDA-Statenlid Meinema en diens fractiegenoot De Kam waren een andere mening toegedaan. Zij vonden het onder meer een juiste zaak, wanneer de politie - analoog aan brandweer, rampenbestrij ding en ambulancevervoer - regionaal zou worden beheerd. Meinema zei van nabij te hebben meegemaakt hoe wenselijk een regionaal beheerde politie zou zijn ge weest bij de watersnoodramp in 1953. Overigens heerste in het CDA over deze dencentra hoeven een dergelijke zeer kostbare afdeling niet ook te hebben, meende hij. Dit als alle patiënten uit het buitenland direct naar Beverwijk worden gebracht. De Roode vond dat de beschik bare bedden voor de isolatieafdeling af komstig moeten zijn vanuit het huidige beddenbestand van dit ziekenhuis. „Dit is een goede aanzet voor het inleveren van tien procent van het aantal ziekenhuis bedden, zoals de ziekenhuizen in Kenne- merland hebben afgesproken”. De directeur van het ziekenfonds ver wacht dat de quarantaine-afdeling over het hele jaar gerekend voor niet meer dan 18 procent gebruikt zal worden. „De kos ten komen per patiënt per dag op zo’n twee- tot drieduizend gulden. Het is een zeer kostbare voorziening”. De Vrieze zei te vrezen, dat de reactie van het Interprovinciaal Overleg (IPO) de minister op het idee zou .kunnen brengen dat hij op de goede weg was. Hopelijk zou de bewindsman er goede nota van nemen, dat de drie grootste provincies tegen het wetsontwerp waren. Niettemin was een reorganisatie hoe dan ook wel nodig. Vol gens De Vrieze moest niet worden ge wacht totdat de reorganisatie van het Bin nenlands Bestuur zal zijn verwezenlijkt. Een principieel vezwaar maakte De Vrieze nog tegen de suggestie, dat lande lijke politiediensten zouden kunnen wor den ingesteld bij algemene maatregelen van bestuur. Die procedure was hem veel te licht en te gemakkelijk. Alleen waar dat strikt noodzakelijk was zou men een lan delijke dienst kunnen instellen (bijvoor beeld de bewaking van de koningin, de luchtvaartpolitie, wellicht de politie te wa ter; verkeerspolitie leek hem niet nodig en een landelijke recherche kwam hem als een griezelige zaak voor). Dergelijke lan delijke diensten zouden dan bij wetswijzi ging moeten worden ingesteld. Men be hoede ons chter voor ’n Kriminalpolizei, ’n Rijkswacht of zoiets als de oproerpoli tie in Frankrijk, zo stelde de Gedepu teerde. (Van onze rechtbankverslaggever) HAARLEM. Een topfiguur in de Haarlemse bouwfraude is vanmorgen door de Haarlemse rechtbank veroor deeld tot een gevangenisstraf van drie jaar. Tegen de 35-jarige aannemer was vijf jaar geëist. Met zijn praktijken met valse facturen voor zwart werk had de man de fiscus en het Sociaal Fonds Bouwnijverheid bena deeld voor ruim 292 miljoen. Tijdens de rechtzitting twee weken geleden werd hij direct gevangen genomen omdat vlucht- gevaar groot werd geacht. In de Haarlemse bouwfraude is ruim 13 miljoen niet afgedragen aan de belasting dienst. Daarnaast is rond 7 miljoen niet afgedragen aan het Sociaal Fonds Bouw nijverheid. Een 35-jarige onderaannemer uit Zaandam staat vandaag terecht. kwestie geen eenstemmigheid. Het CDA- Statenlid Movig zat bijvoorbeeld meer op de lijn van Rutgers. Zuurbier (PPR) en Brokerhof (PvdA) onderschreven het standpunt van GS, ook al onderkende men de bezwaren daarin. I Brokerhof vond, dat Rutgers blijk gaf van een allergie voor de vierde bestuurslaag. Wanneer men alles zo bekeek als Rutgers deed, dan zou men alle gemeenschappelij ke regelingen maar terzijde moeten schui ven. Hij noemde het onjuist om in elke gemeenschappelijke regeling formeel on middellijk een vierde bestuurslaag te zien. Gedeputeerde De Vrieze noemde de po litie een integraal deel van de samenle ving, met de nadruk op de dienstverlenen de taak. Het beheer hoorde zo dicht moge lijk bij de burgers. Met inachtneming van de onontkoombaarheid van een zekere schaalvergroting betekende dat een be heer op regionaal niveau. Verlengd lokaal bestuur. De tegemoetkoming in het wet sontwerp om via'een commissie van bur gemeesters toch nog iets terecht te laten komen van plaatselijke invloed kwalifi ceerde hij als „een doekje voor het bloe den”. Hij zag niet in hoe in een commissie van 81 burgemeesters onder leiding van de commissaris van de koningin ook maar iets van een plaatselijke invloed mogelijk zou zijn. Daar geloofde hij in het geheel niet in. De Vrieze onderkende het belang van het argument van Rutgers wat betreft de directe democratische controle. Hij wilde dat echter ook wel wat relativeren. In belangrijke zaken, zoals de aanschaf van wapens (die Rutgers had genoemd) zou den de Staten toch onde "worpen zijn aan landelijke richtlijnen. Dus feitelijk maak te het dan niet zoveel uit of men te maken had met een direkt gekozen volksverte genwoordiging (zoals de Staten) of een getrapt gekozen vertegenwoordiging (ver lengd lokaal bestuur, gewestelijk be stuur). dagbehandeling, waardoor de patiënt thuis kan blijven wonen, zou de behoefte aan verpleeghuis-bedden minder zijn geworden. Ook directeur De Roode van ziekenfonds Spaarneland pleitte voor voorzichtigheid, om leegstand van verpleeghuisbedden in Kennemerland te voorkomen. Andere leden van de commissie wilden zich niet op voorhand vastleggen op nieuwbouwplannen van de SVHO. „Deze stichting heeft al sinds 1971 plannen voor de bouw van een verpleeghuis. Het staat er nog steeds niet. Kan uitbreiding van het beddenbe stand ook niet worden gerealiseerd door het te laten aansluiten bij bestaande instellingen, in plaats van een nieuwe organisatie op poten te zetten?”, vroeg commissielid Cnossen zich af. Het advies over deze uitbreiding van verpleeghuis Bornholm wordt aangehouden tot meer bekend is over bouwplannen van verpleeghuis Haarlem en Omgeving in Hillegom. Verbeteringen aan Meer en Bosch van het Instituut voor Epilepsiebestrijding in Heemstede stuitte in de commissie ziekenhuisvoorzieningen niet op bezwaren. HAARLEM. De meerderheid van de Statencommissie voor bestuurlijke aan gelegenheden is het met Gedeputeerde Staten eens, dat het idee van een provin ciale politie moet worden verworpen. De commissie besprak donderdagmiddag het provinciaal commentaar op het ont werp voor een nieuwe politiewet. In dit wetsontwerp wordt, zoals gemeld, een provinciale politie bepleit. Noord-Hol- land vormt samen met Zuid-Holland en Noord-Brabant de minderheid van de ge zamenlijke provincies, die het oneens is met het wetsontwerp. De overige acht provincies onderschrijven het idee van De vervoersbonden FNV zijn overigens wel verontrust over deze zaak. „Er was tot nu toe bij de KLM geen vuiltje aan de zing van de Estel-top die zich bij monde van ir. M. Albrecht, lid van de Raad van Bestuur, verzette tegen een te grote zeg genschap van de bonden. „De lening die wij krijgen mag niet gezien worden als een subsidie, er wordt uitgegaan van de gangbare commerciële voorwaarden waaraan Estel zal moeten voldoen. Ik vraag mij dan ook af waarom de bonden met dergelijke vergaande wensen komen. Er wordt voortdurend met hen overlegd en er is geen enkele reden om nu voor zo’n bijzopdere aanpak te kiezen”, aldus Al brecht die daar aan toevoegde dat Estel desondanks bereid is in de commissie innovatie waarin zowel het staalconcern als de werknemers vertegenwoordigd zijn overleg te voeren. Albrecht: „Dat zou toch al gebeurd zijn”. Overigens heeft de ach tergestelde lening van de Nationale Inves teringsbank een looptijd van tien jaar. De officier van justitie had tegen de twee vrouwen respectievelijk drie jaar en vijf maanden geëist. De heroïne was af komstig uit Thailand, waar de 56-jarige vrouw geregeld op familiebezoek ging. Tegenover de rechtbank verklaarde zij dat ze wist dat er heroïne in de dozen zat, die ze vooruit had gestuurd. Haar dochter, die als grondstewardess op Schiphol vaak pakjes uit Thailand in ontvangst nam, zei dat ze van de inhoud geen weet had. Bovendien zou ze volgens haar raadsman, die om vrijspraak had gevraagd, geen enkele handeling met de bewuste dozen hebben verricht. (vervolg pagina 1) SCHIPHOL. Een woordvoerder van de vervoersbonden FNV zei dat de vak bonden nog met de KLM-directie over de plannen om 220 banen te schrappen moe ten praten. De bonden willen eerst cijfers zien voor ze over de noodzaak tot perso neelsinkrimping een uitspraak willen doen. Maar ook als blijkt dat er 220 banen zouden moeten verdwijnen, dan eisen de bonden op voorhand al dat er hoe dan ook geen gedwongen ontslagen mogen vallen. Dat moet bij een groot bedrijf als de KLM met 19.000 werknemers mogelijk zijn, aldus de vakbondswoordvoerder. Het voortduren van de verliezen bij Es tel (in 1980 nu al 267 miljoen gulden) doet vooralsnog het ergste vermoeden. Hoog landt liet donderdag blijken op nog meer verlies te rekenen al wilde hij zich niet uitlaten over de omvang daarvan. De fi nanciële positie van Estel dreigt derhalve wat wankel te worden al is er volgens de Raad van Bestuur geen enkele reden tot paniek. Veel wordt verwacht van „interne maatregelen” die hoofdzakelijk bestaan uit het inkrimpen of stopzetten van activi teiten. Dit gaat ten koste van de werkgele genheid. Van de 440 miljoen gulden die het concern op jaarbasis pleegt te investe ren zal nu nog maar 264 miljoen gulden uitgegeven worden. Voor „strategische projecten” is vooralsnog geen geld be schikbaar. Dat betekent dat de vereiste modernise ring voorlopig achterwege blijft. Hoog landt erkende dat die situatie niet te lang voort kan duren omdat Estel anders te ver achterop raakt bij de concurrenten. „Als zo’n stilstand te lang duurt, komen wij in de problemen. Eén, twee of drie jaar niet of nauwelijks investeren gaat nog net, maar daarna moet er weer geld beschik baar zijn”, zo zei de Estel topman. Geruch-> ten over wrijvingen tussen Hoesch en Hoogovens zijn er volgens Hooglandt om weerlegd te worden. Het in 1973 met veel tamtam gesloten huwelijk staat niet onder druk, er is zelfs sprake van „Eine Sehr Treue Ehe auf Lebenszeit” zo liet Hoog landt plastisch weten. Het veelbereden stokpaardje van de Raad van Bestuur „hard werken om uit de problemen te komen”, werd donderdag opnieuw van stal gehaald. Ondanks de afnemende werkgelegenheid, het uitblij ven van voldoende orders, de 1 miljard gulden aan rente en aflossing die over 1980 betaald moet worden, het uitblijven van renovaties en niet in het minst de sombere vooruitzichten is er hoop, aldus Hooglandt, die in de misère een uitdaging ziet die met alle beschikbare krachten aangenomen moet worden. Of deze hoop Estel doet leven, zal de komende jaren moeten blijken. Een luchtopname van Hoogovens in IJmuiden. Ook daar werd in het derde kwartaal van 1980 een fors verlies geleden. Het wachten is op verbetering van de wereldstaalmarkt. De kern van het betoog van de tegen standers van het wetsontwerp is, dat de politie als dienstverlenende instantie zo dicht mogelijk bij de burgerij dient te staan. Daarom moet de contröïe over de politie worden uitgeoefend door de ge meenteraad. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland tekenen daar nog bij aan, dat het beheer over de politie in handen zou kunnen komen van „verlengd lokaal bestuur”. Gemeenten zouden zich in regi onaal verband kunnen organiseren en door middel van een gemeenschappelijke regeling gezamenlijk een politiekorps beheren. Van de Statenleden toonde vooral het WD-Statenlid Rutgers zich een fel tegen stander van dat laatste idee. Aangezien het noodzakelijk is, dat op het politieappa raat een direkte contróle wordt uitgeoe fend door een rechtstreeks gekozen volks vertegenwoordiging, lokt een regionaal beheerde politie een afzonderlijk geweste lijke bestuurslaag uit, zo was zijn mening. De WD is echter steeds een tegenstander geweest van deze nieuwe bestuurslaag (waarmee een vier-lagen-bestuur zou ont staan). Omdat enerzijds niet valt te ontko-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9