SPORT Michels schavend aan de eenheid van FC Köln Ondanks alles toch voor oranje BI® ZAT EBDAGS BIJVOEGSEL I I k lJ I a nten! i door Rob van den Dobbelsteen redder van de FC Köln. Hij weet overigens zelf heel goed, dat een positie van voetbalcoach zeer kwetsbaar is. Dat laat hij duidelijk blijken in het gesprek dat Rob van den Dobbelsteen in Keulen met hem had. Na drie kwartier wachten geen Rinus Michels. „Ja, hij logeert hier wel”, heeft de receptioniste van het deftige Dom-hotel in Keulen na enig aandringen met een stijf mondje toegegeven. „Maar hij is jammergenoeg niet op zijn kamer”. Een achtergelaten boodschap doet hem veertien uur later toch nog opduiken. Duitslands meest besproken voetbaltrainer s ochtends om kwart over acht door de telefoon: „Ja, Michels hier. Ik denk dat er een klein misverstandje in het spel is. Waarbij we natuurlijk ook niet uit het oog mogen verliezen, dat ik nu niet direct op een interview zit te wachten”. Een zin, die alleen Michels maar kan bedenken. Enige dat telt Smartegeld itu lykin! Je moet iets Het gaat goed met Rinus Michels, de vroeger trainer van Ajax, Barcelona en de Aztecs - en natuurlijk de coach van het Nederlands elftal. De Amsterdammer werkt sinds kort in Keulen en wordt beschouwd als de El I Hoe kan dit werk nu echt bevallen? Michels naast hulp-trainer Rolf Herings van FC Köln. het zee 07.000- I m 74.000- 198.000- 110.000- ize zonden zou zich igaat. ij thuis st eens ofdoor OOpt •en zeer xtra •■keur rden. istandif; •rmeldin He waan nu or onze toeken Even een tussendoortje. In het wed strijdverslag van een der kranten las ik de intrigerende zin: „Kist sjokte moedeloos voort en de beste kans voor Krom cumsuis ontstond via V ander ey ken, die met een lob bijna Pfaff passeerde". Dat beeld van Kist, die met gebogen hoofd en kromme rug moedeloos voort sjokte zag ik helemaal voor me, maar ik Michels: „Wat moet dat moet. Al is het zuiver persoonlijk gezien vaak helemaal niet zo leuk iemand op te offeren. Maar het gaat om het belang van het team. En dat is tenslotte het enige dat telt. Tenminste, bij een topclub”. Maar als hij het niet zo leuk vindt harde beslissingen te nemen, waarom is hij dan na zijn Amerikaanse avontuur toch weer met een topclub in zee gegaan? natuurlijk, die dan maar het slachtoffer moet zijn. Die haal ik er dan uit, omdat ik vind dat hij zijn opdracht niet naar behoren uitvoert en kijk, dat is een taal die alle voetballers over de hele wereld begrijpen”. Michels de harde. Bij Ajax al zegde hij tot niet geringe verbazing van voetbalminnend Nederland toch echt niet onaardig spelende lieden als Pronk, Soetekouw en Van Duivenbode de wacht aan. En hij zag er ook geen been in mensen als Dick van Dijk, Horst Blankenburg en zelfs Sjaak Swart (in een Europa-Cupfmale nota bene) buiten de ploeg te houden. Toch kun je niet zeggen dat AZ’67 in die twaalf competitiewedstrijden zo onop vallend geacteerd heeft dat het onver mijdelijk was dat Nygaard, helaas he laas, een beetje onzichtbaar bleef onder die grauwsluier. Ik vind het, met alle respect voor Nygaard, dan ook een bee tje mallotig om ervan uit te gaan dat het Nederlands elftal, overlopend van de AZ-spelers, een bepaald concept niet kan spelen omdat die ene Deen er niet bij is. Zo verschrikkelijk subtiel wordt het voetbal door Nederland toch echt niet gespeeld, dacht ik... Michels even verbluft: „Hè...? Nou, dat is dan toch duidelijk. Dan kan ik bij Ajax nu inderdaad niet terecht” waarna hij rood aanloopt van het lachen. Maar het smartegeld, uw salaris bedoel ik, vergoedt natuurlijk wel iets. Michels: „Daar beginnen jullie altijd over en of ik nou twintig keer zeg, dat dat niet het belangrijkste is of honderd keer, jullie geloven me toch niet. Dus laten we daar verder maar over ophouden. Schrijf maar, dat ik aardig verdien en dat ik niet ontevreden ben”. Hij roert de melk door zijn koffie, kijkt zegevierend naar zijn vrouw aan de overkant van de tafel en vervolgens een beetje spottend naar zijn interviewer. Dan ernstig: „De rij n 92.000- 85.000- >le jur- >4111)00- stall. ad. 7 zijn hun ibravao] isa 'verse BODl chieni 'etfpltë HD2211 Ik snap overigens nog steeds niet waarom Zwartkruis het zogeheten AZ- concept dat tegen Allemania Aachen werd toegepast heeft losgelaten. Nooit wint-ie met zijn elftal, en toen won-ie eens een keer en toen was het nog niet goed! Het AZ-concept, heb ik gelezen, was tot mislukken gedoemd omdat Kristen Nygaard te Deens was om in het Nederlands elftal te spelen. En met hem valt of staat het AZ-concept. Is die Nygaard werkelijk zo dominant, is hij wel aardig datje weer in de buurt van Nederland zit, om maar iets te noemen, maar je merkt plotseling, dat je ook weer moet verhuizen. Maanden in een hotel moet wonen. Nieuwe mensenmeet leren kennen. Alweer een nieuw huis zoeken. Als dat goed tot je doordringt, dan kan het zelfs gebeuren, dat je voor het slapen gaan tegen elkaar zegt, mijn vrouw en ik: Hebben we er nou eigenlijk wel goed aan gedaan?” De vraag of het hem bij nader inzien dan niet bevalt bij FC Köln, vindt hij niet relevant. „Bevallen, dat is een woord, dat kan je als trainer nooit gebruiken. Ik bedoel, het dekt de lading niet. Hoe kan werk, dat zoveel spanning met zich meebrengt, echt bevallen? Of je nou in Amsterdam zit, in Barcelona of in Keulen: het werk bevalt als je wint en het werk bevalt niet als je verliest”. Maar u heeft de reputatie een trainer te zijn wiens ploegen vaker winnen dan verliezen. Michels: „Ja, van dat gerucht heb ik ook kennis genomen... Maar dat maakt het er natuurlijk niet gemakkelijker op. Het streelt je als een club als FC Köln je vraagt. Zie je, nog een reden waarom ik hier naar toe ben gekomen. Het streelt je dus als een club als FC Köln je vraagt, maar het legt ook een grote druk op je. Elke zaterdag doe je hier examen. Winje, dan ben je geslaagd, verlies je, dan ben je gewoon gezakt”. „Bij Ajax had ik de tijd om rustig op te bouwen. Het was in ’65, toen ik daar kwam, nog geen internationale club. Maar hier moet ik aan het einde van het seizoen beslist bij de eersten zitten. Dat wordt verwacht en daardoor min of meer geëist”. hij zijn antwoord nogal eens onderdompelen in zo’n humoristisch sausje, datje door het lachen pas bij het uitwerken van de notities doorhebt, dat je toch eigenlijk liever een serieuzere reactie had willen hebben. Het moet in de jaren zeventig zijn geweest, dat Bep van Houdt (toen nog werkzaam voor het Parool) hem voor de op een besneeuwd veld te spelen ontmoeting met Benfica vroeg: „Op wat voor noppen wordt er gespeeld, meneer Michels?”. De Ajax-trainer de verslaggever met onderzoekende blik aankijkend: „Hoezo...? Speelt u mee?”. Hij kan nu nog om het verhaal grinniken. „Heb ik dat gezegd? Hahaha, ja, dat zou best kunnen. Hier heb je ook van die snuiters. Vanmorgen nog stelt er een de vraag: Wie speelt er tegen Rummenigge, Herr Michels? Nu heb ik daar al m’n gedachten over, maar dat kan veranderen, nietwaar? Dus het liefst zou ik zeggen: Es tut mir leid, ich weiss es nicht. Maar daar heeft zo’n knul natuurlijk niks an. Die zit daar ook voor z’n brood. Waarna ik dus een heel verhaal ga ophangen over geblesseerde spelers, die nog even bekeken moeten worden, eventuele omzettingen in het team, die nu nog niet zijn te overzien... Je moet ze iets in handen geven”. Maar ze weten nog niets. Met als gevolg, dat ze er in hun wedstrijdbeschouwing na het duel helemaal naast kunnen zitten? Michels schouderophalend: „Maar dat neem ik ze dan ook echt niet kwalijk. Als zij vinden dat de voorstopper te weinig heeft aangevallen, terwijl ik die man heb gezegd dat-ie het hart niet in zijn lijf moet hebben om over de middenlijn te komen, dan komt dat dus omdat ik ze niet alles heb verteld. Maar moet dat dan? Zie ik het nut niet van in”. Wat natuurlijk toch conflictstof oplevert. Journalisten, die werd toch wat verrast door die plotse linge overgang naar „Krom cumsuis’’. Krom en de zijnen. Als Van Hanegem had meegespeeld had ik het wel begre pen: Krom is de Kromme, maar om Kist, omdat hij een beetje het hoofd liet han gen, meteen met Krom aan te duiden vond ik wat overdreven. Ik ging nog even de opstelling na, en toen wist ik het opeens! Het was een zetfout, er had Krol moeten staan. Als er Trol, Prol of Grol had gestaan had ik het meteen begrepen, maar bij Krom tastte ik aan vankelijk volkomen in het duister... Een half uurtje later aan de ontbijttafel van alweer het Dom- hotel. Mevrouw Michels, vriendelijk als altijd, schenkt koffie. De trainer idioudo van FC Köln, nadat hij eerst heel telijk. werkelijk de grote spelbepaler bij AZ? Ik heb helaas geen verstand van voet bal, maar de experts van het weekblad Voetbal International wel. Die stellen elke week aan de hand van rapportcij fers het Elftal van de Week op. En wat blijkt? Ik heb twaalf elftallen van de week bestudeerd, en geconstateerd dat Kristen Nygaard maar 3 van de 12 keer was opgesteld. De andere keren* werd hij, althans in de ogen van de experts van Voetbal International, overvleu geld door René van der Gijp, Quaars, Van Hanegem, twee maal Valke, twee maal Lerby en twee maal Vijfeyken. 7.000.-1 slaagt hij er altijd in zijn ondervrager een tikje nerveus te maken. Terwijl het doorgaans andersom is. Even dreigt het gesprek al meteen na de aftrap te moeten worden afgebroken. Een tikje chagrijnig omdat ook hij een tijdje in de lounge van het hotel op de interviewer heeft moeten wachten: „Je hebt vijf minuten”. Het van deze kant gedane voorstel om dan maar meteen alles te vergeten, wordt echter niet eens in overweging genomen. „Hmmm, nou nee, je bent hier nou toch. Laten we alles meteen maar afmaken”. (En na een langdurige, nauwkeurig getimede stilte). „We maken er zeven minuten van...” Bulderende lach. De spelers van Ajax zeiden het al: „Je weet nooit precies wat je aan Michels hebt”. Het gesprek duurt tot half elf. Dan gaat hij naar het veld van FC Köln. Laatste training voor het duel in München tegen Bayern. Hij schuift zijn stoel naar achteren, zegt dat het hem spijt („De plicht roept”), geeft een hand, geeft er in de lounge nog een en vraagt zich warempel af of hij het bezoek wel voldoende materiaal heeft verschaft. Rinus •nheidn Michels, de behulpzaamheid zelve. Ooit doopten ze hem „De Sfinx”. Waaróm is onduidelijk. Hij laat weliswaar niet altijd het achterste van zijn tong zien, maar vragen ontwijken doet hij nooit. Alleen wil ijblijven t-Joun» lijdelijk! Al kijkend naar België-Nederland, natuurlijk via de televisie, want dan zie je zo’n wedstrijd veel beter dan vanaf de tribune, zoals dit keer overduidelijk uit het commentaar van Kees Jansma bleek, merkte ik tot mijn verbazing dat ik tot het laatste fluitsignaal van de scheidsrechter bleef hopen dat Neder land gelijk zou maken. Wat was dat voor een atavistisch gevoel? Wat was dat voor een gevoel van erfelijke terugs lag, bedoel ik. Ik hield toch helemaal niet van die Nederlanders die daar lie pen te voetballen? Ik voelde toch geen enkele sympathie voor die vooruitge stoken stormrambenen van die Hoven kamp, die Peters en die ene of andere Kerkhof? Die waren toch helemaal mijn pakkie-an niet? IK wou toch eigen lijk veel liever vriendjes zijn van die roodhemden, die ook wel eens iemand tegen de vlakte schopten, en die er zelfs in slaagden twee van onze spelers voor goed van het veld te werken, waarbij één keer (por in zij van Pier Tol) meer dan expres? Ja, maar bij die oranjehemden (shirt reclame mag dus niet van mevrouw Gardeniers, maar dat die houwdegens nog wel steeds in ons koninklijke oranje mogen blijven spelen valt me honderd procent mee van Beatrix!), ging het allemaal nog een tikkeltje groffer, on- schrijven dat meneer voorstopper geen schim is van de speler van vorig seizoen (toen hij bijvoorbeeld bij elke hoekschop naar voren kwam om koppend een goal te maken) en een trainer, die hem toch opdracht blijft geven z’n tegenstander het spelen van de bal te beletten. Michels: „Ja, dat zou best eens kunnen gebeuren, dat meneer voorstopper onvrede krijgt met die situatie. Maar daar heb ik dus geen boodschap aan. Toen ik hier kwam, bestond FC Köln voornamelijk uit een stelletje individualisten. Mijn taak is dan te proberen er zo snel mogelijk een eenheid van te maken. Ik ben de baas en ik bepaal het concept. Dat kost de herén wel eens moeite natuurlijk, maar eh...”. Duitsers zijn toch over het algemeen niet geheel onbekend met „opdracht is opdracht”. Michels: „Dat kan best wezen, maar dit zijn toevallig voetballers. En dat is dan toch weer een ander soort volk, blijkt ook hier weer. Ik kan natuurlijk uren met die gasten gaan mekkeren, maar dat heeft geen enkele zin. Je moet voorbeelden stellen. En ik vind altijd wel iemand vergoeding van het leven zoals mijn vrouw en ik dat nu al weer enige tijd hebben, dat zwerven, die spanning, dat alleen zijn dikwijls... dat kan toch nooit in geld worden uitgedrukt. Waarom ik het dan toch nog steeds doe (hulpeloos gebaar), daar zijn we weer op die altijd opduikelende vraag... Ik weet het niet hoor. Noem het een combinatie van werk en hobby”. Michels heeft bij FC Köln een contract getekend tot aan het eind van dit seizoen. Omdat zowel de club als hij het aanvankelijk eerst wilden aanzien. De club echter vroeg Michels meteen na de EC- overwinning op Barcelona of ze hem niet alvast voor een langere periode konden vastleggen. Michels echter hield de boot af. In maart pas, gaan ze opnieuw rond de tafel zitten. „En dan zie ik wel weer. Er zitten nog te veel zwakke plekken in het elftal. Ik kan nu nog niet voorzien hoe het verder gaat met de ploeg. Het was natuurlijk leuk in Barcelona met 4-0 te winnen, maar voetbal is een heel raar spelletje. Ik heb wel het een en ander geleerd in de loop der jaren”. In Amsterdam gaan geruchten, dat u weer teruggaat naar Ajax. Sterker: als u niet voor FC Köln had gekozen, had u er al gezeten. Michels nukkig: „Er is geen enkel contact geweest. Onzin”. Maar dat zei u een jaar of zes terug oók. Hans Kraay werd toen ontslagen en drie dagen later was u trainer van Ajax. Michels: „Dat kan geen mens geloven, maar echt waar, ik wilde niet naar Ajax. Maar je weet hoe Van Praag is, die bleef doorzeuren. En op een gegeven moment heb ik toen ja gezegd. Of ik daar toen verstandig aan heb gedaan, is een tweede. Het is niet mijn succesvolste jaar geweest” Dus nooit meer terug naar Ajax? Voorzitter Harmsen heeft trouwens ook al gezegd, dat daar geen kijk op is. Hij heeft geroepen dat u een soort trouble shooter bent geworden, een trainer dus die alleen nog maar in dienst treedt bij clubs, die in moeilijkheden verkeren. •rptistz® Ierland) peel. Nederlands elftal thuis hoort. Tot mijn verbazing behoorde ook Jan Peters een paar keer tot deze boosdoeners, hij kreeg er een keer terecht de gele kaart voor. Iemand met zijn technisch en tak- tisch inzicht (ik vond hem de beste speler van het veld, gedurfd manoeu vrerend op het middenveld, gedurfd passend tussen tegenstanders door naar vrij sprintende medespelers), zou het verre beneden zijn waardigheid moeten achten van die beenbrekende tackles uit te voeren. Hij is geen Nees- kens, hij is een Netzer, en daarnaar moeten gedragen. aldoor net iets bozer dan de opzet bij de Belgen. Bovendien zijn wij er, zoals gebruikelijk de laatste tien jaar, weer mee begonnen, zodat ik het bekende gevoel van plaatsvervangende schaam te al gauw niet langer kon onderdruk ken. Ik was blij dat ik thuis zat, in de beslotenheid van de huiskamer, en dat ik niet, herkenbaar als Ollander, op de perstribune zat. Laat 'ik ook een paar uitzonderingen maken. Weliswaar stompte Pim Does burg de bal een paar keer, maar dat deed hij niet om de bal pijn te doen. Ruud Krol speelde een uitstekende wed strijd zonder dat hij zich aan excessen schuldig maakte, en datzelfde gold in feite voor Ernie Brandts. Pier Tol en Wijnstekers kwamen niet eens aan kwaadaardigheden toe, en bij Simon Tahamata betrof het een paar kleinig-' heidjes, „perongelukjes” zal ik maar zeggen. Kees Kist deed eigenlijk ook geen vlieg kwaad, laat staan het doel, de bal of een tegenstander. Maar de overigen wilden er nog wel eens keihard ingaan, de tegenstander in diens ge zicht grijpen alsof het een sinaasappel was die uitgeperst moest worden (Kees Jansma zag daar geen kwade opzet in, maar hij bedoelde de daarop volgende struikeling van Willy van de Kerkhof en zijn tegenstander), en met het ge strekte been ingaan als de bal inmid- - H dels al foetsie was. Van tweeën één: of beheerster, rancuneuzer, de opzet leek je doet zoiets met de opzet het been van die tegenstander doormidden te breken, of je timet zo slecht dat je niet in het Michels geeft aanwijzingen voor de training van de Keulse formatie. Michels na lang nadenken, waarbij hij zijn vrouw met een vage glimlach om de mond vragend aankijkt: „Tjaaa... We waren eerlijk gezegd al een beetje aan het afbouwen. Acht maanden werken, vier maanden vakantie. En ik was ook al bijna rond met die Amerikanen. Het ging om nog wat details. Maar toen kwam ineens dat signaal van FC Köln. Via, via, zoals dat zo vaak in de voetballerij gaat. En ja, dan begint er toch iets te kriebelen”. Hij praat er langdurig over door, maar zegt zelf uiteindelijk ook niet helemaal te begrijpen waarom hij nu ineens weer aan de ontbijttafel zit van een Duits hotel. Hij heeft het over „uitdaging”, „eerzucht”, „de prikkel van een van de zwaarste competities ter wereld” en „tactisch is hier nog veel te doen”. Maar zijn antwoorden overtuigen hem zelf ook nauwelijks. „Wanneer kent een mens zichzelf? Nooit, denk ik. Je neemt in vijf minuten een beslissing, want zo is het toch eigenlijk. Op een gegeven moment zegje: Ja. Vooral, denk ik, omdat je de positieve punten laat prevaleren. Maar als je daarna alles op een rijtje gaat zetten, dan is het STOPPER diep adem heeft gehaald: „Nou wat wil je weten?”. Grijns. Hoeveel interviews reeds zal hij met deze op I barse toon uitgesproken zin zijn I begonnen? Op een of andere wijze 3.000-1

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 27