Voortbestaan Van Gelder in Velsen staat op het spel nóóit zelf betalen Bedrijfsleven in IJmond maakt dankbaar gebruik van diensten ..BGD Dedoktersrekening t Nu ook Zondags geopend! ffla rtt Maandag verder met begroting Het Noorden t Ji' 5 ZATERDAG 22 'NOVEMBER 1980 „VERSLECHTEREN FINANCIËLE POSITIE MAAKT KANS OP RENOVATIES STEEDS KLEINER J? TWEE DEPENDANCES IN VELSEN HERSTEL WITPAPIERSECTOR PAS MEDIO 1981 VERWACHT Verwerking meubelkeur zitparadijs IJMOND 4 ziektekosten van morgen. Telefoon Straat Noorden geen winst maakt. Géén zorgen dus voor de Kode/plaats Het Noorden betaalt direct en snel alle reke ningen aan uw huisarts, apotheek, ziekenhuis, enz. Het enige wat u betaalt is een premie en die is relatief uiterst laag omdat Het Bon voor meer informatie. (Van onze IJmond-redactie) VELSEN. Het is zeer de vraag of de problemen in de wit- papiersector waarvan Van Gel der in Velsen nu de gevolgen aan den lijve ondervindt snel opgelost kunnen worden. Volgens een woordvoerder van de Raad van Bestuur in Amsterdam wordt ge hoopt op een herstel van de markt in de loop van 1981. Tot die tijd zal Van Gelder Velsen al het mogelijke moeten doen om het hoofd boven water te houden. Vrijdag is bij het ministerie van sociale zaken een aanvraag tot werktijdverkorting voor al het personeel in de Velsense vesti ging ingediend. De werknemers zouden gedurende, zes weken 50% minder moeten gaan werken. (Van onze IJmond redactie) IJMUIDEN. De onderne mingsraad van Hoogovens wil dat de directie van dit staalbe drijf op korte termijn meer gege vens verstrekt over het investe ringsbeleid dat de komende jaren gevoerd zal worden. Zoals be kend heeft Estel (Hoogovens- Hoesch) recentelijk besloten de renovatie van de warmbandwal serij 1 in IJmuiden en de bouw van een nieuwe oxystaalfabriek in Dortmund op de lange baan te schuiven. De OR meent dat de IJmuidense walserij wél ver nieuwd moet worden. In een ver klaring, die op grote schaal onder het personeel verspreid is, zegt de OR tevens van mening te zijn dat de directie de vertegenwoordi gers van het personeel meer bij het nemen van belangrijke beslis singen moet betrekken. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Bij de dependan ces in Velsen van de in Haarlem gevestigde Bedrijfsgezondheids dienst (BGD) hebben zich tien be drijven en instellingen uit de IJ mond aangemeld. Tot voor kort waren er op het gebied van de bedrijfsgezondheidszorg nage noeg geen voorzieningen. Of om met de woorden van dr. J. A. M. Maes, economisch directeur van het Zeeweg Ziekenhuis, te spre ken, „de IJmond was op dit ge bied een achterlijk gebied”. <1 i-N.) ADVERTENTIE) 6.30 ptre- (ADVERTENTIE) Naam 00 90 85 00 70 00 80 en 12 j. iste- 3 en iste- ach- >lein icert lem, rgel- lilig- ules De OR is een groot voorstander van investeringen aan de verwerkingskant van het bedrijf in IJmuiden. Tijdens een Estelpersconferentie in Nijmegen weer legde drs. J. D. Hooglandt, voorzitter van de Raad van Bestuur, de beweringen dat deze verwerking op den duur geheel uit IJmuiden zal verdwijnen. In dat geval produceert Hoogovens alleen het staal dat vervolgens bij Hoesch in Dortmund ver werkt wordt. Volgens Hooglandt zal het Onderlinge Ziektekostenverzekering Maatschappij In open, ongefrankeerde enveloppe zenden aan Het Noorden, antwoordnummer 1039, Mede naar aanleiding van initiatieven van het bouwbedrijf Volker Stevin in Be verwijk keurt en vaccineert de BGD werknemers en hun gezinsleden, die wor den uitgezonden naar de tropen. De tro penkeuring wordt verricht in de depen dance in IJmuiden. Scheveningen. Gevers Deynootweg83, (100 meter vanaf Kurhaus) Zondag open Maandag t/m zaterdag ^Donderdagavond meudelkoopavond. 1 u.: •ibu- film er i rstr., 0 en 2 u.: ’1.30 ister 10 u. rban >ur”, 571) I u.: Bk”. ron- 439) ner, 439) 155) Vin- loof 5.30. :4 u.: Van uren 9 u. a.l. >1.30 Mar- ede, aart- door ;ois. In- Specialisten in leer prioriteiten U voor ogen staan, is ons vooralsnog onduidelijk” zo schrijft de OR aan de Hoogovens-directie. Volgens secre- Zandvoort Stationsplein 13-15 Zondag open Maandag t/m zaterdag ^Vrijdagavond, meubelkoopavond Boven de ziekenfondsgrens? aan uitvoering van dit karwei niet te ont komen. De plannen daarvoor zijn echter nog niet gereed en bovendien vormt de financiering voor het noodlijdende con cern een levensgroot probleem. Van afstel is echter geen sprake. „De plannen zijn er maar niet vastomlijnd”, aldus de woord voerder. 31, hilia ,nke hier beslist niet van komen. „Staalverwer- king is niet alleen van groot strategisch belang uit hoofde van veiligstelling van de afzet van een groot deel van de ruwstaal- produktie, maar is daarnaast aantrekke lijk ten aanzien van de aspecten toege- De verpleegkundige van de BGD vaccineert. Op de achtergrond van links naar rechts: dr Maes, economisch directeur van het Zeeweg Ziekenhuis, de heer T. Lunshof, hoofd van de BGD en dokter J. H. van Dam, teamleider van de dependances in Velsen. richt op de werkvloer van de aangesloten bedrijven geluids- en milieumetingen. Werknemers kunnen gebruik maken van spreekuren in de vestigingen in Velsen- Noord en IJmuiden. tracht wordt. „Dat ook in Nijmegen en IJmuiden niet iedereen weet wat er pre cies gaat gebeuren, is niet zo verwonder lijk, maar leg in ieder geval als directie je gegevens op tafel zodat iedereen zich een goed beeld van de situatie kan vormen. De vertegenwoordigers van het personeel moeten mijns insziens toch nog te vaak wachten op de dingen die gaan komen,” zo meent Cornelissens. Zorgen maakt de OR zich over de finan ciële positie waarin Estel als gevolg van de aanhoudende verliezen is komen te verke ren. Alleen al dit jaar moet er een bedrag van bijna één miljard gulden aan rente en aflossingen betaald worden. Voor de ko mende jaren dienen eveneens honderden miljoenen guldens opzij gelegd te worden. Estel-topman ir. O. van Royen liet onlangs nog weten dat het concern als het gaat om het afsluiten van leningen aan z’n plafond zit. Volgens FNV-bestuurder Henk Krul is het volkomen duidelijk dat Estel met gro te leningsproblemen te kampen heeft. De OR zegt in haar notitie over deze materie: „Het ziet ernaar uit dat de cash-flow van Estel in de komende jaren onvoldoende ruimte zal bieden voor het doen van nieu we investeringen.” Toch zal het modern houden van de Nederlandse staalindus trie gezien als nationaal belang een absolute noodzakelijkheid zijn. Zonder een voortdurend betrokken zijn van de overheid bij de instandhouding van een dergelijke levensvatbare geïntegreerde staalindustrie in Nederland lijkt dat on mogelijk.” Meer financiële inbreng van de zijde van de overheid lijkt derhalve onont koombaar. De FNV heeft onlangs al laten weten er van uit te gaan dat Hoogovens op den duur nog meer steun krijgt. Dat zou dan moeten gebeuren in het kader van een door minister Van Aardenne te voeren sector-beleid. De bewindsman heeft op zijn beurt gesteld dat een dergelijk beleid er alleen in Europees verband kan komen, omdat de problemen .in de staalindustrie om een gezamenlijke aanpak vragen. Die bedrijven en instellingen zijn res pectievelijk: Van Gelder Papier, Quaker Oats, Melk Unie Velsen, Vermande Zo nen, Volker Stevin, Job Gouda Pronkvis, Machinefabriek IJmond en het Zeeweg Ziekenhuis, inclusief het verpleeghuis Velserduin. Werknemers in de bouwnij verheid zijn collectief aangesloten bij de BGD. De dienst heeft dependances in het voormalige Medisch Centrum van Van Gelder Papier aan de Grote Hout- of Ko ningsweg en in een villa op het terrein van het Zeeweg Ziekenhuis aan de Zeeweg in IJmuiden. Het medisch team staat onder leiding van dokter J. H. van Dam, die wordt geassisteerd door twee verpleegkundigen. Op kort termijn wordt de medische staf uitgebreid met een tweede arts. De Velser Ondernemersvereniging (VOVj en het Zeeweg Ziekenhuis stonden van meet af aan positief tegenover de komst van de BGD. VELSEN. De behandeling van de begroting van Velsen voor 1981 wordt maandag 24 november om 16.00 uur voortgezet met het hoofdstuk sociale zorg en maatschappelijk werk, waarbij de raad tot 17.30 aan bod komt. De behandeling wordt ’s avonds om 19.30 uur vervolgd met de beantwoording van de wet houder over dat hoofdstuk, waarna voor het college en de raad de tweede ronde volgt. Daarna wordt de raad de gelegenheid gebo den in te gaan op de hoofdstukken planologie, openbare werken, groenvoorziening, milieuhy giëne, onderwijs, culturele zaken en jeugdzaken en openbare bibliotheek. De beschikbare spreektijd voor de fracties is als volgt verdeeld: PvdA en CDA ieder 40 minuten, WD 25 minu ten, D’66 20 minuten, de andere fracties ieder 25 minuten. Dinsdag 25 november volgt het antwoord van het college inzake de hierboven genoemde hoofdstukken. Daarna gaat de tweede ronde in voor het college en de raad, waarna de ingedien de moties aan bod komen en zal tenslotte over de vaststelling van de begroting en het meerja renplan worden besloten. Hoomsediep 131,9727 GH Groningen. Tel. 050-262858. Volgens een woordvoerder van de Raad van Bestuur doet de malaise zich de laat ste maanden binnen alle geledingen van de papierindustrie gelden. Vooral de scherpe concurrentie uit het buitenland is hiervan de oorzaak. Bij het opstellen van de inmiddels deels gerealiseerde reorgani satieplannen voor Van Gelder werd nog rekening gehouden met een vrij gunstige ontwikkeling van de witpapiersector. In Velsen produceren de machines 51 en 52 dit papier. De machine 21 draait kranten papier en zal dat in ieder geval tot eind 1981 blijven doen. Zo heeft de Raad van Bestuur gesteld. Machine 18 die ook kran tenpapier produceerde is inmiddels uit bedrijf genomen. Bij de Industriebond FNV bestaat de vrees dat nu ook de witpapierafdeling van Van Gelder Velsen gevaar loopt. „De markt is plotseling in elkaar gezakt, de situatie wordt slechter dan ooit was voor zien. Ik denk dat het steeds moeilijker zal worden om de werkgelegenheid in Velsen te behouden”, zo liet FNV-bestuurder Wil Wemmers desgevraagd weten. De Raad van Bestuur van Van Gelder lanceerde geruime tijd geleden het plan om de ener giecentrale van het Velsense bedrijf te vervangen door een moderne installatie. Kosten: 35 miljoen gulden. Volgens een woordvoerder van het papierconcern valt De heer ir. M. Veth, directeur van Van Gelder Papier vertegenwoordigt samen met de heer H. J. Doeve, medisch-analist en voorzitter van de Ondernemingsraad van het Zeeweg Ziekenhuis de IJmond in het bestuur van de BGD. De dienst is een onafhankelijke instel ling, waarbij bedrijven met minder dan 750 werknemers zich op basis van vrijwil ligheid kunnen aansluiten. Bedrijven met meer dan 750 werknemers zijn daartoe verplicht. Tevens geldt deze verplichting voor bedrijven die werken met asbest of lood. Uitzondering daarop zijn de bedrij ven die een eigen gezondheidsdienst heb ben, zoals Hoogovens. De BGD heeft tot taak sollicitanten voor de aangesloten bedrijven te keuren. Werk nemers ouder dan 45 jaar worden door de dienst eenmaal in de twee jaar onder zocht. Eveneens onderzoekt de dienst de risicogroepen. Hiermee worden werkne mers bedoeld die in hun werk te maken hebben met chemicaliën of bloot staan aan lawaai en trillingen. De dienst ver- De Bedrijfsgeneeskundigedienst heeft slechts een adviserende taak. Bevindin gen worden al of niet met instemming van de bedrijven gerapporteerd aan de ar beidsinspectie. Die heeft de bevoegdheid om als daartoe aanleiding is bedrijven te dwingen maatregelen te nemen ter verbe tering van de arbeidsomstandigheden. Het uitstellen van wat Estel „strategi sche investeringen” noemt verontrust de OR in hoge mate. Andere staalindustrieën in Europa en ook Japan zetten hun mo dernisering in hoog tempo voort en Hoog ovens mag daarbij volgens de OR niet achterblijven. Blij is de raad met de ach tergestelde lening van 200 miljoen gulden die de Nationale Investeringsbank ver strekte. Dit geld wordt geheel voor de renovatie van kooksfabriek 1 gebruikt. De directie, die erkend heeft dat een grote inbreng van de personeelsvertegen- woordigers onontbeerlijk is, mag volgens de OR niet langer vrijblijvend toezien. In de verklaring wordt opgemerkt dat ook de OR zal moeten kiezen tussen modemise- rings-investeringen of het instandhouden van verouderde produktie-eenheden en tussen consumptieve bestedingen of werkgelegenheid OR Hoogovens wil meer inzicht in investeringsplan directie Een vertrouwd beeld in de havens bij Hoogovens: het komen en gaan van schepen die grondstoffen brengen en eindprodukten halen. Nu de export naar Amerika op een wel zeer laag pitje is komen te staan, hopen de voorraden zich op. Met name het gewalste materiaal wordt moeilijk verkocht. Mede om die reden wacht Estel met het renoveren van de warmbandwalserij 1 in IJmuiden. voegde waarde alsmede de kwaliteit en kwantiteit van de arbeid” zo meent de OR. Over de in de toekomst te plegen inves- teringen bestaat bij de raad veel onduide- taris Hans Cornelissens van de OR zou het lijkheid. „Welke investeringsplannen met een goede zaak zijn als er in het vervolg kostenramingen en de daarbij behorende van Estel-zijde wat meer openheid be- Het aan het Noordzeekanaal gelegen terrein van Van Gelder Velsen met rechts de PEN-centrale. Voor de kades waar nu nog schepen hun (hout)vracht af komen leveren, bestaan inmiddels nieuwe plannen. Zo wil Van Gelder in de toekomst meer het accent op overslagactiviteiten leggen. .x.v

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5