Mae West Neonbuizen suggereren ruimtelijke werking Light doet geïmproviseerd aan Gecultiveerde uitvoering van Engelse composities bij tangokoning Malando Allure in bescheidenheid I Split Enz kleurrijk, Frankie Miller zielig kruidde haar leven met seks 1 Nederlandse kunst naar de rechter Zaak teruggave Conservator ontdekte galerie vol namaak Toneelspeler-schrijver Walter Rilla overleden '4 Nieuw Zeelandse groep verzet bakens op verantwoorde wijze MAANDAG 24 NOVEMBER 1980 LEONHARDT CONSORT EN NEDERLANDS KAMERKOOR i haar nieuwste werk Light. Er kunnen onderdelen aangewezen worden, maar thematische opbouw van Lines doet beetje geïmproviseerd aan. AMSTERDAM. Of je er van hield of niet, maar Lines, de vorige produktie van Krisztina de ChÊtel was een uitstekende choreografie. Minutieus nauw keurig kon je de bewegingen volgen en je er al dan niet door laten fascineren. Die ijzeren greep mist heel fraaie na de ma- Light een KUNST ni Italiaan bekent Beeld uit Light, de nieuwe choreografie van Krisztina de ChStel. (foto Bod van Dantzlg) betreden vijf T i JOHN OOMKES. Ine vervalsingen moderne kunst Malando: succes Olé Guapa nooit meer overtroffen. Zanger Tim Finn (links) en bassist Nigel Griggs. (foto Lex van Flossen) Mae West (hier gefotografeerd in 1975): geen blad voor de mond Ook het musiceren van gisteravond bij het Leonhardt Consort en het Nederlands Kamerkoor miste gelukkig iedere leerstel ligheid. Het gehele programma was ge wijd aan de Engelse vocale en instrumen tale muziek van de tweede helft van de zeventiende eeuw. (Van onze kunstredactie) GENT. Een in Brussel verblijvende Italiaan is het afgelopen weekeinde op verdenking van schilderijenvervalsing door de Belgische justitie aangehouden. De man werd ervan verdacht honderdtwintig kunstwerken te hebben vervalst Hij heeft inmiddels een volledige bekentenis afgelegd. kreeg hij pianoles van de bekende Rotter damse koordirigent Jan Kriek. Toen hij architectuur als studierichting koos leek hij verloren voor de muziek. Op 24-jarige leeftijd dook hij op in het amusementsmu- Ook tijdens het zaterdagavondconcert van Split Enz in Paradiso was er aan kleurschakering geen gebrek. Zes heer tjes van beperkte omvang droegen kos tuums in noga-achtig koloriet, op de ach terwand werd een wandelend behang ge projecteerd van alweer datzelfde kleuren spectrum en dezelfde meetkundige figu ren. En vooral dankzij het veelzijdige ge bruik van uiteenlopende percussiegeval- letjes en vele registers tellende toetsenpa- nelen kon „het geluid” van Split Enz met gemak klankkleurrijk genoemd worden. Split Enz is een band met een lange geschiedenis aan ongelukken en onge makken. Toen de groep voor het eerst in Engeland opviel (in 1976) was dat door een uitbundig clownsimage en de produktie- bijstand van Roxy Music’s Phil Manzane- De sensationele schildenjenvervaising werd vrijdagavond tijdens de opening van ■een tentoonstelling in galerie Pieters te Latem ontdekt door de conservator van het Gentse Museum voor Moderne Kunst. 'De expositie die gehouden werd rond de Cubaanse kunstschilder Wilfrido Lam, toonde een groot aantal zogenoemde mo derne klassieken, waaronder werk van Chagall, Miro, Asger Jom, Rico, Alechins- ky, Appel, Pay en Hans Hartung. Tijdens de opening ontdekte de Gentse conserva tor dat de schilderijen vals waren. Hij deed onmiddelljjk aangifte bij het Gentse hoofdbureau van politie, waar de rechter van instructie op de hoogte werd gesteld. Nog dezelfde nacht werd een inval ge- .30 ur- .10 >ay ilm MÜNCHEN (DPA). De toneelspeler en schrijver Walter Rilla is vrijdag op 86- jarige leeftijd in het Beierse Rosenheim overleden. ur an an de an it- In ze lie lie er zij en it- en lef :le as d. your me?” ;.O5 L35 lu- jit- ;en iro- na. Pe ne, nit /o- ,en le- ile) .55 ro- ile- ma ur- l45 ■ul- .45 ro- 30 in >n, In eit )r- jf- en el- in in in- tar iet h- 2. »n m et n- .s- es ;e- >13 u- at st rs n- Jg n- ar n. u- m de Sinds hij in 1934 naar Engeland emi greerde, had Rilla de Britse nationaliteit In Londen klom Rilla op tot een hoge positie bij de Britse omroep. In 1966 ont ving hij de Westduitse filmprijs Filmband in Gold voor zijn jarenlange en voortreffe lijke activiteit voor de Duitse film. Concerten: Split Enz op 22 novem ber en Frankie Miller op 21 november in Paradiso Amsterdam. AMSTERDAM. Op een voor verza melaars vervaardige persing van True Colours, de laatste elpee van Split Enz, staat een grapje-om-op-te-vallen: op het vinyl zijn meetkundige figuren aange bracht van een bepaald soort (laser?)- stof. Als je de plaat op de juiste manier in het licht houdt zie je op die figuren het hele kleurenspectrum verschijnen: als een plas olie waar de zon op schijnt. Kleuren zijn dan ook het handelsmerk van deze Nieuw-Zeelandse formatie. voor een Nederland ongekend niveau in de jaren vijftig en zestig. Een lange reeks van onderscheidingen bevestigde zijn status. In eigen land kreeg Arte Maasland de Zilveren Schijf, de Gou den Harp en een Edison toegekend, Japan keurde hem de Gouden Boogschutter waardig en Malando werd zelfs een Oscar rijker toen hij werd uitgeroepen tot de best accordeonvirtuoos. Inmiddels groei de zijn oeuvre uit tot een kleine 200 wer ken, op enkele tientallen langspeelplaten vastgelegd. Maasland die vertelde dat hij zich tot alle Latijnse ritmes aangesproken voelde, schreef rumba’s, tango’s, bolero’s, mambo’s, paso dobles en chacha’s waarop vele generaties hebben leren dansen. Daarnaast trad hij onder meer met Cathé- rine Valente en Josephine Baker op. Een bescheiden musicus met de wat verborgen gebleven allure van een inter nationaal gewaardeerde showbusiness- ster, zo laat Malando zich misschien wel het beste karakteriseren. Hoewel hij in zijn muziek niet open stond voor de jong ste Latijnse ontwikkelingen (van Jochim tot de hedendaagse Braziliaanse scene) verliest Nederland in Arie Maasland een opmerkelijke muzikale persoonlijkheid, die in zijn wijze van orkestereren een duidelijk eigenzinnige smaak aan de dag legde. Het is zo langzamer hand wel genoegzaam bekend dat de zoge naamde „armoede” aan belangrijke En gelse componisten op een fabeltje berust. Integendeel, de Engelse muziek heeft eeu wenlang gebloeid en zelfs het calvinisme- op-zijn-smalst van Cromwell heeft deze niet kunnen verstikken. Na de dood van Cromwell werden de muzikale activitei ten weer hervat, en het was deze Restauta- Het optreden van Miller, vrijdagavond in een behoorlijk vol Paradiso maakte duidelijk waarom hy misschien wel nooit meer zal uitgroeien boven een op zich nog goed te verteren beginnersstadium: hij lijkt te beschikken over te weinig zelfver trouwen om zichzelf een wat duidelijker afgebakende identiteit mee te geven. Dat wordt al jaren geschreven overigens over Miller, maar het verandert maar niet ziek spelende ensemble The Jumping Jacks, waarin Maasland zich achtereen volgens op piano, drums en acoordeon toelegde. Al vroeg in de jaren dertig ontpopte de Rotterdammer zich als een componist en arrangeur van niveau, waarbij zijn speci fieke voorliefde voor Zuidamerikaanse dansritmes opviel. Zijn Opus 1 opge dragen aan zijn vrouw Annie was niet eens zo vergeeld, toen hij in 1937 zijn, eigenlijk nooit meer overtroffen, wereld succes Olé Guapa schreef. Een jaar later waagde hij de sprong naar een eigen en semble; een moedige stap in die moeilijke vooroorlogse jaren. Vanaf 1939 werd dat ■orkest, waarin Maasland alle arrange menten en composities voor zijn rekening nam, slagwerk speelde alsmede de zakelij ke belangen behartigde, geafficheerd als Orkest Malando. Tijdens de oorlog speelde Malando nog even door, totaai tcn oproep voor Duits land dat definitief onmogelijk maakte. Arrestatie, strafkamp en ontvluchting volgden, waarna Malando onderdook. Na de oorlog zette hij evenwel opnieuw zijn orkest op en wist overal ter wereld zijn faam te bevestigen en zijn reputatie ver diend te gelde te maken. Na te hebben gemusiceerd voor de politionele macht in Indië volgden toemees overal ter wereld ,en steeg Malando’s populariteit naar een Frankie Miller speelde niets van zijn nieuwe album Easy Money. Dat willen de mensen toch niet horen, dacht hij mis schien. Hij lijkt daarbij uit te gaan van overwegingen als: ze willen horen wat ze nog goed kennen, ze willen gewoon een gezelig avondje ouderwets swingen, en ach, het is dan toch mooi meegenomen dat ik daar precies de goede stem voor heb, al weet ik ook wel dat ze eigenlijk niet voor mij zijn gekomen, maar alleen om wat herinneringen op te halen. tieperiode die zondagavond in het Con certgebouw aan bod kwam, in werken van Pelham Humphrey en Henry Purcell, ge storven op respectievelijk 27- en 36-jarige leeftijd. Zoals gezegd: in een overtuigende, bo vendien zeer gecultiveerde uitvoering. Het Leonhardt Consort werd door zijn naam gever zorgvuldig, met karakteristieke hoekige en duidelijke gebaren geleid, het geen resulteerde in een bijzonder verfijn de orkestklank, die enige magnifieke mo menten (zoals bij de typische echo-effec- ten) bereikte. Het Nederlands Kamerkoor deed er niet voor onder en ook hier gingen klankschoonheid en grote veerkracht hand in hand. De grotendeels uit dit koor gerecruteerde solisten voldeden eveneens zeer goed. Dat het programma wel wat eentonig aandeed, lag dan ook niet aan de execu tanten. Dit is voor het overgrote deel toch echte gebruiksmuziek, namelijk voor de eredienst en het zijn dan maar enkele werken, die de eigenlijk onnatuurlijke sprong naar de wezen consumptieve con certzaal volledig kunnen doorstaan. Maar gelukkig reageerde het niet al te talrijke publiek met enthousiaste bijvaL ALWIN BAR i Als een moderne variant op de glimwormen danseressen, één voor één met ruime tussenpozen, het podium. Op hun ledematen bevinden zich korte neonlampen, die naar believen aan- en uitgezet kunnen worden. Het klinkt technisch maar het ziet er heel sfeervol uit, mede door de geraffineerd ingehouden bewegingen die Christina de Chatel de danseressen laat maken. Een enkele korte flitsende beweging van lichtgeven de ledematen voldoet als plagerig accent. Bezetting Split Enz: Tim Finn (zang, gitaar), Edward Rayner (toet sen), Noel Crombie (percussie, zang), Malcolm Green (drums), Neil Finn (zang, gitaar) en Nigel Griggs (basgi taar, zang). Bezetting: Frankie Miller en band: Frankie Miller (zang, gitaar), Chrissie Stewart (basgitaaar), Ed Dean (lead- gitaar) en Malcolm Mortimer (drums). die lampen dan op de vaak zeer suggestieve ruimtelijke wer king. De strakheid die Krisztina de Chatel zo enerverend in haar choreografieën weet te hanteren lijkt hier te veel afwezig. Het lukt ook niet helemaal. Bij het gebruik van een technisch hulpmiddel als belangrijk onderdeel mag een lamp niet uitgaan wanneer de eraan verbonden danseres haar rolbewegingen over de vloer uitvoert. Krisztina de Chatel heeft na haar opzienbaren de Lines een even opmerkelijk Light willen presenteren. Dat is haar bijna gelukt De choreografie Integendeel, een dansstuk gemaakt door gastchoreografe Kim van der Boon, dat het programma opende, komt heel anders over. Een afstandelijke, in koele, esthetische sfeer gedanste choreografie voor vier danseressen, lijkt het van de sfeer te moeten hebben. Trage bewegingen bekoren het oog en het decor van kledingstukken aan marionettentouwen biedt ook al een fraaie aanblik. Wat Kim van der Boon met die beelden bedoelt ben je vergeten zodra Integendeel afgelopen is. JAN BAART Dansgroep Krisztina de Ch&tel. Integendeel: choreogra fie Kim van der Boon, muziek Tom Willems en Warner van Es. Light: choreografie Krisztina de Ch&tel, lichtobjecten Jan van Munster, muziek Ton Willems en Warner van Es. Dansers: Krisztina de Ch&tel, Marijke Huybregts, Toska ten Kate, Sjoukje Osinga, Josje Neumen. Shaffy Theater, Amsterdam, 21 november 1980. Voorstel lingen t.m. zaterdag 29 november. ra. Het lag ook nogal voor de hand om Split Enz te zien als aanhangsel van Roxy Music en de groep kwam niet erg van de grond, ook al niet door een oneindige reeks bezettingswisselingen (maar wat wil je ook met zo’n naam). Op zich best interessante plaatproduk- ten als Second Thoughts, Dizrythmia, Frenzy en Beginning of the Enz kregen niet veel meer dan marginale aandacht. Uiteindelijk volgde kennelijk een moment van nu-of-nooit, met als gevolg: een ande re platenmaatschappij, een ander reper toire en een ander imago. Split Enz van nu is nog maar in weinig opzichten Split Enz van toen. SPLIT Enz van nu is een new wave band, met dezelfde strakheid en technolo gische impact als Devo. En het is gelukkig niet meer zo opgeklopt maf als vroeger. Een instrumentaal nummer als Double Happy (met voornamelijk synthesizer) valt heel goed in die nieuwe lijn. Maar ook nog steeds de messcherpe, hoge zangstem van Tim Finn (zoals in Shark Attack) en zijn iets krachtiger vibrerender broer Neil, die er nog niet zo lang bij zit (bijvoor beeld in Missing Person). Extra leuk waren de discjockeypraatjes van Tim tussen de nummers door. Het - vrijwel uitverkochte - concert in Paradiso bewees (meer eigenlijk dan de laatste plaat) dat er met Split Enz rekening ge houden kan worden. JOOST NIEMÖLLER Hoewel de lichte muziek in Nederland op een respectabele geschiedenis kan bo gen, maakt het overlijden van orkestlei der, componist, arrangeur en accordeon virtuoos Malando nog eens duidelijk hoe weinig aanzien deze muziekbranche in eigen land feitelijk geniet. AMSTERDAM. Het is de laatste tijd opvallend hoe de „authentieke” uitvoerin gen van oudere muziek aan natuurlijkheid en overtuigingskracht winnen. Konden tot voor kort de naaldscherpe non-vibrati van de strijkers, de gemaniereerde articulaties en de abrupte afsluitingen vaak irritatie opwekken nu blijken dergelijke dogmati sche uitwassen meer en meer achterwege te blijven. Kennelijk nadert het schoon- maakproces zijn einde en misschien kunnen de „normale” en „authentieke” uitvoe ringspraktijk op den duur een vreedzame coëxistentie met elkaar vinden. daan bij galerie Pieters. De conservator was daarbij en een nauwkeuriger onder zoek leverde de bevestiging op dat de doeken vervalsingen waren. De vermoe delijke dader kon op aanwijzingen van de conservator worden opgespoord en aan gehouden. De Italiaan had onder meer stempels van musea over de gehele wereld aangebracht op de achterkant van de doe ken, om zo de schijn van echtheid ervan op te houden. Bij de vervalser thuis wer den nog tien vervalste schilderijen aange troffen. In galerie Pieters werd een ver valste Chagall verkocht voor tachtigdui zend gulden, terwijl het origineel op de internationale kunstmarkt meer dan het dubbele zou kosten. Een repeterend gedanst thema met een grappig sprongetje als kern, wordt daarna door een heen en weer lopend drietal danseressen uitgevoerd op een schema van zeven of acht passen. Een grote neonbuis op de achtergrond gehanteerd door een vierde danseres zorgt voor lichtgevende dieptewerking. Wanneer de danseressen als lichtgevende lantaarnpalen, met grote neonbuizen op de rug gebonden, ruimtelijke patronen gaan uitwerken, ga je soms meer letten op het functioneren van (Van onze kunstredactie) JOHANNESBURG De rector van de universiteit van Pretoria, prof. E. A. Hamman, heeft dit weekeinde verklaard dat kunstvoorwerpen uit de verzameling van de Nederlander Jacob van Tilburg teruggegeven worden, indien door een gerechtelijk onderzoek duidelijk wordt bewezen dat zij aan joodse burgers in Nederland behoorden. Prof. Hamman meende dat hij daarmede het standpunt van de universiteit van Pretoria over een telegram van de Nederlandse rabbijn Ab raham Soetendorp duidelijk had ge maakt en dat er geen reden bestaat om deze opvatting te veranderen. De Zuidafrikaanse reactie volgde nadat Nederlandse verzetsstrijders opnieuw hebben beweerd dat een bijzonder waar devolle kunstverzameling, die door de in middels overleden Nederlander Jacob van Tilburg aan de universiteit van Preto ria werd geschonken, grotendeels uit het bezit van joden afkomstig is, die door de Duitsers tijdens de Tweede Wereldoorlog naar concentratiekampen waren gevoerd. Intussen deed de Nederlandse rabbijn Spetendorp een „moreel beroep” op de universiteit van Pretoria om althans een aantal kunstschatten naar Nederland te rug te sturen „als herinnering aan de joden, die door de Duitsers werden ver moord”. En dus speelde Frankie Miller nog maar eens wat oude nummers van de Stones, wat van B.B. King en nog veel meer goud van oud (zoals bijvoorbeeld verder nog: Doctor doctor en I’m a Fool for you Baby). En verloor daarbij zoveel van zichzelf dat hij een keer z’n tekst vergat en zelfs die stem van hem soms verstek liet gaan. Naarmate het concert vorderde werd Mil ler alsmaar zieliger en kleiner. Op deze manier wordt de ruimte voor hoopvolle verwachtingen toch wel erg minimaal. JOOST NIEMÖLLER Malando zijn ware naam was Arie Maasland was een van de weinige we- leidsterren die we hebben voortgebracht, maar een dienovereenkomstige mate van aandacht kreeg hij niet toebedeeld. Behal ve het jarenlange uurtje radio dat hij voor de VARA verzorgde en behalve dat zijn onsterfelijke tango Olé Guapa vrijwel we kelijks in de verzoekprogramma’s te be luisteren was, leidde Malando zeker de laatste jaren een weinig opvallend bestaan. Berichten als zou zijn orkest vooral in Zuid-Amerika en Japan al tientallen jaren op volle concertzalen kunnen rekenen, Werden met de nodige scepsis aange hoord, totdat platenverkopen inderdaad leken te wijzen op een zeer grote waarde ring elders. De strict latijnsgeoriënteerde amusemtsmuziek van Malando werd in eigen land als een gegeven beschouwd, eerder dan dat er blijvend ophef over werd gemakkt. Arie Maasland werd op 26 mei 1908 in Rotterdam geboren. Al vanaf zijn zesde (Van onze kunstredactie) HOLLYWOOD. De zaterdag op 88- jarige leeftijd in Hollywood overleden filmster Mae West, het Amerikaanse sekssymbool van de jaren dertig, was berucht en beroemd om haar gepeperde uitspraken. De actrice nam zowel in het dagelijks leven als in haar films (waar voor ze de meeste scripts zelf schreef) geen blad voor de mond. Mae West had de laatste jaren last van een kwakkelende gezondheid. In septem ber moest zij ten gevolge van een hersen bloeding het ziekenhuis opzoeken, maar enkele weken later was zij in zoverre opgeknapt dat zij weer naar huis mocht. Evenals filmster Marlene Dietrich werkte Mae West tot op hoge leeftijd. De carrière van Mae West is omgeven geweest met schandaaltjes en schandalen. Op 13-jarige leeftijd ze werd op 17 augustus 1892 in Brooklyn New York ge boren koos zij voor een loopbaan in de vaudeville, het divertissement waar veel oude Hollywoodsterren hun eerste erva ringen opdeden. Al snel stapte Mae West over naar Broadway, waar zij veel publi citeit kreeg door op te treden in musicals waarin zeker voor die tijd bijzonder vrij moedig over seks werd gesproken. In 1928 knapte de blonde diva zelft tien dagen cel op omdat zij de moraal van de Ameri kaanse jeugd zou hebben ondermynd. Na haar debuut in de filmindustrie was zij na twee jaar de bestbetaalde vrouw in de Verenigde Staten. In totaal trad Mae West slechts in een tiental films op. Haar grootste succes was de film She done Him wrong met Cary Grant als tegenspeler. Mae West schreef een tweedelige autobio grafie: Goodness Nothing to do with it (1959) en Life, Sex and Est (1975). In de jaren dertig maakte ze enige naam als zangeres. Als haar meest geciteerde en tekenende uitspraak staat te boek: ,Js that a gun in pocket, or are you just glad to see (Is dat een pistool in je broekzak of ben je gewoon blij me te. zien?). AMSTERDAM. Het is een ietwat zielig geval geworden, die Frankie Mil ler. Eens een prachtig en alom geprezen plaatprodukt (Full House), nog steeds een goudmijn van een stem, en toch blijft het maar steken in hoopvolle verwach tingen. I Leonhardt Consort en Nederlands Kamerkoor o.l.v. Gustav Leonhardt. Solisten: Mieke van der Sluis, Hilary Reynolds. Michiel ten Hote de Lange, Jelle Draijer, Charles Brett en Harry van der Kamp. Werken van Purcell en Humphrey. Amsterdam, Concertge bouw, 23 november 1980.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 11