Telstar les in winterstop eenvoud Haarlem toont ook Haarlem fe3 tegen Heracles klasseverschil: 5-0 Ajax verlangt nu al naar KNVB wil niet met actiegroep praten Positie Zwartkruis niet in het geding oefent” ■■r.. ■BBT i 12 MAANDAG 24 NOVEMBER 1980 i I Pb oo 1M W1W 9ÊS y. ■i SPORTEF i el - 1, Terry Hendriks, Martin Haar en Abe van den Ban hun lange voorstopper feliciteren. JAN VAN DER NAT was lemse kon afgaan, maar ook nu tilde (Van onze sportredactie) 'm I I j I komen Na het duel, waarin Ajax zich na een goede start erg angstig toonde, merkt MW-trainer Leo Steegman op: „Ik zit met een kater omdat we twee punten hadden kunnen en moeten pakken. Vroe ger werd een gelijkspel tegen Ajax ge vierd; tegenwoordig moet MW dat als een halve nederlaag beschouwen”. In een rommelige wedstrijd, waarbij scheidsrechter Henk van Ettekoven tien tallen keren voor overtredingen moest fluiten, maakte Ling een zeer slechte beurt. Hij kwam tot geen enkele beslis sende actie en hij kwam bijzonder on geïnspireerd over. Daarover was ieder een het eens, behalve Beenhakker en Ling zelf, zoals meestal in dat soort ge vallen. Beenhakker: „Als jullie vinden dat Ling er niets van bakte, zijn dat jullie woorden. Hij deed wat hij kon en miste alleen dat stukje extra door zijn langdu rige afwezigheid”. Ling zelf: „Het ging alweer een stuk beter dan vorige week, al heb ik nog te kampen met een conditione le achterstand”. 70 00 20 60 40 00 00 50 80 00 00 50 30 60 70 50 70 50 00 00 00 00 echter mogelijkheden voor een gelijk spel en drukte door. Na een overtre ding van De Wert, even buiten het (Van onze sportredactie) HELMOND. Over de 75 minuten van de wedstrijd Helmond Sport-Tel- star (1-1) die nauwelijks het aanzien waard waren, werd na afloop nauwe lijks meer gerept. De vraag hoe het in vredesnaam mogelijk was dat Frank Kramer in de 85ste minuut voor de gelijkmaker kon zorgen, brandde ech ter op de lippen van de 2000 toeschou wers. De mening van de Helmondse aanhang was dan ook unaniem: eigen schuld, zo luidde het oordeel. Telstar was er blij mee. trap in de linkervoet. De manier, waarop hij de vrije trappen nam bij de doelpunten van Gullit en Huyg was grote klasse”. Maar Balm gaf niet alleen Haarlems Hannes Lalopua, op papier centrumspits, was echter voornamelijk op het midden veld te vinden. Toch kreeg juist Heracles in die beginfase een paar kansen, maar echt op de proef werd de weer herstelde Edward Metgod niet gesteld. lang liep Haarlem toen vooral naar zich zelf te zoeken. Passes mislukten en combi naties stierven in schoonheid. Het bood Heracles de mogelijkheid om in de wed strijd te komen, maar aanvallend stelde de ploeg uit Almelo niet veel voor. Slechts Hans Bossink trad op als spits en kreeg af en toe gezelschap van Herman den Haag. den van hij daarop reageerde. 50 50 30 30 30 50 50 OOf 50 50 30 30 30 60 30 )0d 50 50e 50 50 50 50 50 Van Ajax hoeft de komende weken niet veel te worden verwacht. Lerby ver woordde dat het best. „De vaart is eruit. Frank (Arnesen) en ik voelen ons moe. We betalen de tol voor de tussentijdse wed strijden met het Deens elftal. Ik ben blij dat we geen Europa-Cupbesognes meer hebben. Ik kijk reikhalzend uit naar de winterstop en dat geldt voor meer spe- lofc” ed. tl: 7,17 3.00 3,00 3,30 3.30 1.00 )0 10 10 >0 10 10 10 10 30 10 30 70 50 30 30 30 30 30 50 50 60e 80 75 65 Dat was, vanaf de twintigste minuut, wel het geval met zijn collega Cock Rij- kens, die perfect reageerde op inzetten van Haar en Hendriks. Kort daarop moest de voormalige Telstar-doelman echter toch naar het net. Maar dat weigerde hij aanvankelijk, omdat de treffer van Terry Hendriks uit buitenspelpositie gescoord zou zijn. (Van onze sportredactie) HAARLEM De leden van het comité „KNVB niet naar Uruguay” vinden het onbegrijpelijk dat het sectiebestuur van de voetbalbond niet wil praten met de eigen achterban. Bij het in Amsterdam gevestigde comité is een brief binnenge komen, waarin secretaris Jan Huybregts laat weten dat de KNVB alleen bereid is tot een gesprek met het Comité Olympische Spelen en Mensenrechten (COSEM). Rik Planting, een van de leden van het comité „KNVB niet naar Uruguay” zegt daarover: „We zullen de KNVB een brief sturen waarin wij erop zullen wijzen dat we het uiterst vreemd vinden dat er met ons als voetballers niet wordt gesproken. De KNVB beschouwt het COSEM namelijk als representant van alle stromingen die tegen de deelneming van het Nederlands elftal aan het Mini-WK in Uruguay zijn”. Tot gisteravond hadden zich 53 teams gemeld die willen meewerken aan de demonstratieve voetbalstaking in het komende weekeinde. Wat Ling verzuimde, deed Willy van Bommel aan de andere kant wel. Elke keer als hij Boeve uitspeelde, werd hij tegen de grond gewerkt door de soms gemeen spelende Amsterdamse verdedi ger. Van Ettekoven weigerde echter hals starrig om Boeve via een gele kaart extra te waarschuwen. Zelfs de twee Deense pijlers Arnesen en Lerby deelden in de Amsterdamse malai se. Beenhakker: „Die twee speelden puur slecht”. Positief bij de Amsterdammers was het werk van Ophof (die Schapen donk knap schaduwde) en Weggelaar. Ook Jensen, als libero geposteerd voor de licht geblesseerde, maar ook gepasseerde Ziegler, haalde een voldoende. Wim Kieft kwam als spits niet in het stuk voor. MW- voorstopper Johan Dijkstra had geen kind aan hem. vallen Frank Kramer met een simpele voetbeweging 1-1 kon laten omroepen. (Van onze sportredactie) HAARLEM. „Hier heb ik geen enkele moeite mee. Het eerste half uur hebben we leuk meegedaan, maar daarna zijn we gewoon weggespeeld. Een kwestie van klasseverschil”. Heracles-trainer Theo Laseroms was erg eerlijk na de voor zijn ploeg toch pijnlijk verlopen confrontatie met Haarlem (5-0). De voormalige Feyen- oorder kon ook moeilijk tot een andere uitspraak komen. Haarlem had de Alme lose formatie, vooral in het eerste half uur van de tweede helft, volkomen zoek gespeeld. Nu hoeft Theo Laseroms zich daarvoor niet te schamen. Heracles werd op dezelfde manier aangepakt, waarop de meeste ploegen tot nu toe in Haarlem werden ontvangen. Dit keer echter vielen er meer doelpunten. Dat was eigenlijk het enige verschil met de voorgaande thuiswedstrijden, die overigens ook alle maal door Haarlem werden gewonnen. Alwin Leysner wordt door Ruud Gullit overeind geholpen. Leysner heeft zo juist Haarlems tweede achter Rijkens, die letterlijk met bal en al het doel in ging, gekopt. Hendriks is ook in de huurt Dat de score zo royaal werd opgevoerd, was voor een I aan velder zorgde hoogstpersoonlijk voor de voorbereiding van alle vijf de doelpunten. Zeer terecht was Hans van Doomeveld dan ook uitermate tevreden over het op- Dat eerste doelpunt was de inzet van drie kwartier, bij vlagen perfect voetbal, waartegen Heracles niets kon inbrengen. En eigenlijk geen enkele club in de eerste divisie, want na veertien wedstrijddagen is de voorsprong van Haarlem op de achtervolgers reeds vijf punten en komt de vraag naar voren, wie Haarlem nog kan tegenhouden op weg naar de eredi visie. (Van onze sportredactie) MAASTRICHT Na het 1—1 gelijk spel tegen MW kwam Ajax-trainer Leo Beenhakker met gebogen hoofd de kleed kamer uit. Hij wilde daarmee de indruk wekken alsof zijn team veel te weinig had gekregen in Maastricht. „Ik mag niet tevreden zijn. We hebben een punt laten liggen”, foeterde hij. Het is een raadsel hoe Beenhakker tot zo’n uitspraak kon komen. Hij zou de handen dicht moeten knijpen. Want het Amsterdamse doelpunt was een „schitte rende” eigen treffer van Bert van Mar wijk die door een communicatiefout met doelman Gerards de bal in eigen doel lobde. Dat gebeurde al na een kwartier voetbal (01). En in de tweede helft waren de Limburgers (nadat Van der Poppe een penalty had benut vanwege het neerleg gen van Maas door Sören Lerby) enkele keren dicht bij de winnende treffer, maar met name Piet Schrijvers verrichtte enke le goede reddingen. MW heeft dit seizoen betere wedstrij den gespeeld en Ajax nóg slechtere. Dat was de conclusie na een matig partijtje voor 15.000 toeschouwers. De Maastricht se ploeg, die in de beginfase het geluk had dat Dick Schoenaker slecht met de kan sen omsprong, was aangeslagen onder die fatale goal van Bert van Marwijk^ De MW-libero zelf speelde dientengevolge ook erg nerveus en had niet de moed zich aanvallend in te schakelen. Pas in het slotkwartier ging hij even mee naar voren en tien seconden voor tijd zorgde hij zo waar bijna voor de winnende goal. Schrij vers pareerde de inzet echter knap, maar mocht van geluk spreken dat Schapen donk in de rebound rakelings naast knalde. In de nog resterende vijf minuten kroop Telstar echter nog door het oog van de naald, maar de Velsenaren werden gered door hun doelman Ne- derburgh, die eerst attent was bij een linke kopstoot van De Wert en bij het sluiten van de markt een hard schot van Van der Hooft tot hoekschop ver werkte. Verschoor toonde zich nog erg tuttig. Na een inzet van Strijbosch laaide hij de bal van de lijn. I (Van onze sportredactie) ZEIST De positie van bondscoach Jan Zwartkruis staat, ondanks de nederlaag tegen België, binnen de voetbalbond niet ter discussie. Dit heeft Eric Vilé, voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal, zaterdag in het radiopro gramma „In de Rooie Haan” nadrukkelijk verklaard. Zwartkruis heeft een contract dat loopt tot en met het toernooi om het wereldkampioenschap in 1982 in Spanje en de KNVB zal zich zeker aan dat contract houden. Met Jan Zwartkruis zal wel worden gepraat over de manier waarop het Nederlands elftal nu verder moet. Die gesprekken worden namens het sectiebes tuur gevoerd door Herman Choufoer, die is belast met technische zaken. Een eerste oriënterende gedachtenwisseling heeft inmiddels plaatsgevonden. Hoewel Eric Vilé van mening is dat de wedstrijd tegen de Belgen veel te hard was, zullen tegen de spelers van het Nederlands elftal geen disciplinaire maatregelen worden getroffen. W* HAARLEM. Afgelopen week op de bijvelden van Haarlem: training van een groepje D-junioren (11-12 jaar). Op het moment dat Hans van Doomeveld langsloopt, zegt een van die spelertjes: „Slechte loting, hè trainer.” „Ach joh, we pakken Fey- enoord gewoon. Maar we moeten wel een paar goede oefenwedstrijden spelen”. Het antwoord liet niet lang op zich wachten: „Nou, dan spelen jullie toch gewoon tegen ons”. Dat vond Van Doomeveld een prima idee en zodoende spelen de „D’tjes” van Haarlem de wedstrijd van hun leven: twee keer een kwartier tegen het eerste. Haarlem: Metgod; Masefield, Haar, Huyg, Van Leen; Kleton, Van den Ban, Balm; Leysner, Gullit en Hendriks (Nijdam). Heracles: Rijkens; Poell, Granen, Prijs (Vos- haar), Van lerssel; Mulder (Bakker), Bakhuis, Lalopua, Van Dijk; Den Haag en Bossink. Gele kaarten voor Lalopua wegens vasthou der. i Hendriks, die zelf ook geel kreeg, toen het Helmondse middenveld dat veel ruimte liet, waardoor Telstar tot ge vaarlijke aanvallen kon komen. Dat was er ook de oorzaak van dat Cor Plaisier voor de tweede maal op Wil- vrijheid kreeg, lemse kon afgaan, maar ook nu tilde --a~ hij de bal over het doel. Telstar zag zestienmetergebied, nam Telstar-aan- I voerder Reuser zijn zoveelste vrije trap die dit keer zoveel verwarring stichtte in de Helmondse defensie, dat de tot dan toe alleen in negatief opzicht opge;- hij dan de bal goed op de kop krijgt, zijn er weinig keepers, die nog iets kunnen doen”. Haarlem buitte zijn lengte trouwens belangrijk deel te danken goed uit. Want niet alleen Gullit, maar ook Wim Balm. De pas 20-jarige midden- Piet Huyg was bijzonder actief voorin. Hij nam het voorbeeld van Gullit over door, zeven minuten na diens treffer, op vrijwel dezelfde manier te scoren. En daarmee r had Haarlem de voordelige ruststand al treden van Balm. „Hij heeft een perfecte binnen het kwartier verdubbeld. De opening van de tweede helft overiges stukken beter, dan in de eerste helft het geval was geweest. Een half uur Vandaar dat er in de IJmuidense kleedkamer na afloop weinig boze woorden vielen. „Het is één punt” was de nuchtere vaststelling van feiten. Telstar-trainer Joop Brand kon zich echter levendig voorstellen dat er in de Helmondse kleedkamer verslagenheid heerste: „Natuurlijk is het jammer als je in de laatste vijf minuten nog een punt verspeelt, maar je moet natuur lijk wel reëel blijven. Helmond Sport had ook kansen, de beste zelfs, oké, maar we hebben ze ook gehad. Wat dacht je van Cor Plaisier na bijna een half uur? Dat moet toch een doelpunt zijn. In de rust heb ik hem flink op zijn falie gegeven”. Maar het lag zeker niet alleen aan Plaisier dat Telstar een zeer moeilijke wedstrijd speelde. Brand: „Wij hebben hier ver onder ons kunnen gespeeld en van Helmond hebben we een lesje in j simpelheid gekregen. Die Van der Hooft bij Helmond, jongen, dat is een I sieraad. Ik heb er mijn vingers bij afgelikt. Niet zeuren, bal pakken en I schieten. Dat mag ik wel”. Voor er echter wat stemming op Sportpark De I Braak kwam, hadden velen zich al groen en geel geërgerd aan wat Telstar en met name Helmond Sport te bieden hadden. Telstar had daarom geen en- i kele moeite met de gastheren. Integen- I deel, de beste mogelijkheid was voor Telstar toen Plaisier ongehinderd op doelman Willemse kon afstevenen. Zijn boogballetje ging echter juist over. Door die mogelijkheid werden de Helmonders kennelijk wakfcerge- schud en Telstar kreeg het erg moei lijk. Nadat Johan van der Hooft de bal na een vrije trap achter Nederburgh had gevuurd, was Helmond Sport erg dicht bij een tweede treffer, maar Edelbloedt zag de bal na een lob op de lat ploffen. Gelukkig voor Telstar floot de uitstekend leidende scheids rechter Manuel kort daarop voor de rust. De manier waarop Ruud Gullit in de achtste minuut van de tweede helft voor 3- I 0 zorgde bevestigde de waardering van Laseroms. Op volle snelheid vloog” Gul- I Ut het strafschopgebied binnen bij de vrije trap van Balm en kopte steenhard 1 raak. Van Doomeveld: „Ruud gaat steeds Lr.4-'V. TT,. -r, *-Lx rfzxnrl r,» z-x-v- Het duurde tot ver in de tweede helft eer de ploegen opnieuw tot actie overgingen. Een fout van de later uit blinkende doelman Nederburgh kon Burhenne vanaf twee meter niet uit buiten en Telstar werd in het nauw gedreven. Even later ontdeed Strij- bósch zich van enkele Telstar-verdedi- gers en kwam oog in oog met Neder burgh, die zich tegen de bal wierp toen de Helmonder een schotpoging onder nam. Even later besloot Van der Hooft een rush met een daverend schot dat via de vuisten van Nederburgh op het net belandde. Tegen dié tijd ontworstelde Telstar I zich langzamerhand aan de Helmond- derde en vierde doelpunt aan. Ook de pass se druk, daartoe in staat gesteld door op Hendriks (1-0) en de kopbal op Leysner I (2-0) en de voorzet voor Gullits tweede en Haarlems vijfde treffer werden verzorgd door Wim Balm. Nu moet eerlijkheidshal ve wel worden vermeld, dat Balm erg veel .De defensie van Heracles concentreerde zich op anderen en bood daardoor Balm de gelegenheid uit te groeien tot de beste man van het veld. Nu kwam Heracles duidelijk mensen tekort en daarom moest de aandacht wel worden verdeeld. Zelfs de aanwezigheid van routiniers als Cees van lerssel en Kalle Granen was onvoldoende om weer stand te kunnen bieden aan de stroom van Haarlem-aanvallen. Voorstopper Bert J Prijs was niet opgewassen tegen Ruud Gullit. „Dat is natuurlijk geen schgnde”, verweerde Laseroms zich. „Prijs is sterk in de lucht, maar Gullit is beter. Vergeet niet dat die knaap de beste koptechniek van Nederlandtheeft...”

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13