Damesstrijd snel beslist PIET KLEINE: Oude glorie afgestraft z 1 Vriesekoop Handige zet FIBA bij top Okker tweede in Bangkok Minder training en toch de beste Twee overwinningen voor schaakploeg sportpuntiq" I I Matig rijden van Nooren en- Heins SCHAATSSEIZOEN IN DEVENTER OFFICIEEL GEOPEND t NOVEMBER MAANDAG 24 19 8 0 15 3 J sportief Handicap w ffl Techniek (Van onze sportredactie) Van Ina Steenbruggen was bekend dat i deze zomer behoorlijk minder gedaan. srnssel 343.626, 6. Zuid-Holland 343.627, 7. >rd-Brabant/Limburg 349.850, 8. Gronin- •Björn Borg heeft zich wegens ziekte JOHN VAN DER WIEL: mogelijkheden niet goed overzien. De Chinezen wonnen verder zowel het dames- als het herenenkelspel, resp. via Shen Yiang Ping en Kuo Yao-Hua. (Van onze sportredactie) DEVENTER Alleen om de nare smaak van het laatste WK-toernooi weg te spoelen, besloot Piet Kleine de ijzers weer onder te binden. Regen en storm verprutsten immers in Heerenveen zijn 10 kilometer en een hoge eindklasse ring, terwijl de harde wind Hilbert van der Duim naar de wereldtitel blies op een zo goed mogelijk geprepareerde baan. De nu 29-jarige Kleine kwam in de zomermaanden tot de slotsom dat het olympisch zilver van Lake Placid niet voldoende was voor een bevredi gende afronding van zijn carrière en knoopte er daarom nog maar een jaartje aan vast. Zaterdag begon de Drent op passende wijze aan zijn afscheidstour- nee, want na de 500 en 1500 meter be vond hij zich tot zijn eigen verbazing op de eerste plaats van het IJsselcup-klas- sement. Bij de jaarlijkse seizoenopening in De venter krijgt de individuele volgorde al tijd meer aandacht dan de gewestelijke confrontatie, waar het in principe wel om begonnen is. Dat was zaterdag niet anders, vooral omdat de Friezen bijna traditioneel de sterkste ploeg op het vliesdunne, wasbordijs brachten. Ze wonnen voor de achtste maal het ploe- genklassement. Trouwens, de opening van het schaats seizoen in Deventer begint steeds meer op een formaliteit te lijken. Behalve kernploegtrainer Henk Boer verklaar den nu ook gewestelijke trainers dat deze wedstrijd te vroeg komt en niet past in het trainingsschema. Vriesekoop speelde zich op haar weg naar de laatste acht via zeer gerenom meerde tegenstandsters onbetwist naar de Europese top. Zij rekende achtereen volgens af met de Hongaarse dertiger Beatrix Kishazi, ooit Europees kampioe ne, de Roemeense Eva Ferenczi, in ’76 Maar ik kon het niet meer opbrengen tweemaal per dag te gaan trainen. Ik heb Het fietsen ging beter dan ooit, ik won vier koersen, maar de conditietraining heb ik soms wel een dag overgeslagen. king logisch. Bijna 4 seconden bleef Kleine van die prestatie verwijderd. Voordat enkele andere kanshebbers nog over het ijs moesten, grijnsde Piet Kleine nog: „Het zou een schande zijn voor de schaatssport als ik dit won”. Annie Borckink koos voor een solitai re en rustige voorbereiding, stapte uit de kernploeg om haar carrière af te bou wen, maar heeft nu toch moeite met dat besluit. Kernploegtrainer Henk Boer: „Ik heb gehoord dat ze eigenlijk wel Daar ziet het na de eerste test aller minst naar uit. De ontspannen en onver plichte manier waarop Piet Kleine zich voorbereidt, lijkt voor de Drent gunstig uit te pakken en er is voorlopig geen noodzaak zjjn afscheidstoumee abrupt te beëindigen. „Ik ga er nu maar vanuit De belangrijkste wedstrijden in de kop groep waren in deze ronde die tussen Hongarije en Israel en tussen de Sovjet unie en Joegoslavië. Hongarije en de Sovjet-Unie, de belangrijkste gegadigden voor de eindzege, wonnen beide met 2,5- 1,5. Daardoor bleef Hongarije, de win naar van de vorige Olympiade, een punt op de Russen voorstaan. De tegenstander van Ligterink, Rana, haalde in de opening een paar systemen van het Nimzo-Indisch door elkaar. Hij speelde verder ook geheel planloos en stond dan ook al spoedig voor een cata strofe. Ree stond tegen Chaurdy na de Ko- ningsindische opening op beide vleugels superieur. Toen de zwartspeler in strate gisch hopeloze positie ook nog een pion weggaf was de rest gemakkelijk. De dames doen het in La Valetta uitste kend. Weliswaar ging de wedstrijd in de derde ronde tegen West-Duitsland met 2-1 verloren, maar tegen het sterke Joegosla vië werd een voorlopig gelijkspel (1-1) bereikt met vooruitzichten op een verras sende zege. BERLIJN. In het derde onderdeel voor het Europese circuit van de strijd om de wereldbeker (eerder telden de grote prijzen van Amsterdam en Du blin, Concours Hippique) hebben de Nederlanders Henk Nooren en Johan Heins geen indruk kunnen maken. nleg: ierste Der- I I i k 3 i- 3 l- 7 P 3 1- 3 )- 7 8-33 «Ine- »nbe- 10.94. d- e- C- •0, ag in: 5- 009 In- Eer- Der- 3. De wed- 12 12 14 15 19 16 19 27 24 36 34 20 19 25 26 31 26 30 17- !x- C. rd. - 9 -18 -19 -17 -17 -21 -13 -19 -18 -15 -20 -25 -15 -14 -21 -32 -17 -21 i-18 Hel- am, ■aaf- din- ■sse- in de rood- ■r (W. o del Iden: ël- rs- m- l-0, •en (Van onze sportredactie) MÜNCHEN. De internationale Basketbalfederatie (FIBA) heeft op handige wijze de problemen opgelost die dreigden te ontstaan nadat vorige week donder dag bekend werd dat in de eindronde van het toernooi om de Europa Cup voor Landskampioenen Maccabi Tel Aviv en GSKA Moskou tegen elkaar zouden moeten spelen. De ploeg uit de Sovjet-Unie verklaarde onmiddellijk dat de Israëli’s niet welkom waren in Moskou en dat GSKA geen trek had om naar Tel Aviv te gaan. weer in de kernploeg terug wil. Ze zal tot na de Nederlandse kampioenschappen moeten wachten. Ze kan niet van mij verlangen, dat ik een van de huidige kemploegrijdsters uit de ploeg zet om voor haar plaats te maken. Ze heeft het besluit genomen om zich alleen voor te bereiden. Dan moet ze ook voor de con sequenties staan”. Niemand wenste conclusies te verbin den aan resultaten. Vandaar dat nie mand al te lang stilstond bij de zege van Annie Borckink op de 1500 meter. De gouden-medaillewinnares van Lake Pla cid heeft de afgelopen maanden veel gas teruggenomen, derhalve minder trai- ningsarbeid verricht, maar wel de snel heid overgehouden. Daar waar andere rijdsters klaagden over „dikke benen” en stijve spieren, bleek zij als een van de weinigen wel een goed contact met het ijs te hebben. ZAGREB (ANP). De Nederlandse tafeltennister Bettine Vriesekoop heeft tijdens de open Joegoslavische tafelten- niskampioenschappen aansluiting ge vonden bij de wereldtop. In het enkel spel bereikte de Hazerswoudse speel ster tot de laatste acht en in het ge mengd dubbel haalde zij met haar Pool- se partner Grubba de finale, die met 21- 16, 21-16 verloren werd van de Chineze combinatie Wang Hui-Yang/Liu Yang. De grote prijs van Toronto, welke ook meetelt voor de strijd om de we reldbeker is gewonnen door de Frans man Frederick Cottier. Hij was een van de zes rijders die in beide manches foutloos rondkwam. Voor verstrekkende conclusies leende de IJsselcup zich nooit omdat de voorbe reiding van de nationale top nog in volle gang is. Maar toch week de triomf van Piet Kleine af van de normale aanloop' naar het grotere werk. De Drent speelde tydens het eerste nationale optreden nimmer een toonaangevende rol omdat de 500 meter, die hem altijd een handi cap oplevert ten opzichte van de concur rentie, bij de IJsselcup veel gewicht in de schaal legt. Het was voor mij onmogelijk net zoveel arbeid te verzetten als in het verleden en bovendien ben ik al geen loper”. Voor die instelling heeft Tjaart Kloos- ze met name op de sprint uit de voeten kan. Maar ook Ria Visser, hoe dan ook het paradepaardje van het dames- schaatsen op dit moment, toonde zich weer enigszins de Ria Visser van het vorig seizoen. Een zwakke 5Ö0 meter het ze volgen door een goede 1500 meter. moeten terugtrekken uit het toernooi van Bologna. Borg, die de kwartfinales had bereikt, heeft griep en een ontste king in de nek. De toernooi-arts heeft hem geadviseerd veertien dagen rust te nemen. Het toernooi in Bologna werd gewonnen door de Tsjechoslowaak Tho- Tot de NK blijft de kernploeg ongewij zigd en dat weten ook de gewestelijke trainers. Vandaar allerlei trainingssche ma’s die moeten leiden tot een top op die Nederlandse kampioenschappen. Roe lof Steenbeek, trainer van het gewest Friesland en dus van Sijtje Tjepkema- van der Lende: „Ik zit midden in de opbouw. Ik was hier net zo lief niet met de meisjes verschenen”. dat ik het seizoen helemaal meemaak”, vertelde Kleine in Deventer, „maar het is wel absoluut mijn laatste”. Eindstand individueel klassement heren: 1. Kleine 84.080 punten, 2. Pol 84.153, 3. Scheper- kamp 84.366, 4. V.d. Pal 84.383, 5. V.d. Duim 84.453, 6. Schalij 84.480, 7. Vergeer 84.870, 8. Pasman 85.033, 9. Vunderink 85.103, 10. Post 85.150, 14. De Boer 85.496, 15. Uilkema 85.593, 16. v. Wiltenburg 85.610, 17. Kramer 85.830, 18. Ket 85.999. Eindstand dames: 1. Ina Steen bruggen 92.003 punten, 2. Annie Borckink 92.610, 3. Ria Visser 93.570, 4. Cöbie Borst 93.643, 5. Alie Boorsma 93.680, 6. Thea Lim- bach 93.990, 7. Sophie Westenbroek 94.257, 8. Joke van Rijssel 94.723, 9. Monique Kaufman 94.897, 1Ó. Trijnie Nieuwenhuis 94.953. Eind klassement gewesten: 1. Friesland 338.139 punten, 2. Noord-Holland/Utrecht 340.780, 3. Gelderland 342.557, 4. Drenthe 342.610, 5. Overijssel 343.626, 6. Zuid-Holland 343.627, 7. Noord-Brabant/Limburg 349.850, 8. Gronin gen 350.411. Wim Pol dreef als enige een wig in de kemploeggelederen. De banketbakker maakte furore op het Deventer EK van 1979 (7e), maar merkte daarna dat naast wilskracht ook techniek een rol speelt in de schaatssport, feüj werkt nu in Harder wijk aan een terugkeer en zijn tweede plaats bij de IJsselcup zal ongetwijfeld een flinke stimulans zijn voor deze vechtjas. Met een glimlach liet Piet Kleine de verrichtingen van zjjn concurrenten in Deventer aan zich voorbijgaan. „Hij heeft de training het minst in de benen en is van allemaal het meest ontspan nen”, was de uitleg van bondscoach Tjaart Kloosterboer. De verantwoorde lijke technische man maakte met Piet Kleine de afspraak dat de wereldkampi oen van 1976 zich op een speciale manier zou voorbereiden op het seizoen. Hij zou minder uren in de training steken dan voorheen en maar zien welke uitwerking dat had. Kleine: „Dat WK in Heerenveen zat me niet lekker. Daarom ben ik doorgegaan. INA STEENBRUGGEN: na sterke 500 meter zeker van eindzege. Beide Nederlanders misten voor 5000 toeschouwers in de Dèutschland- halle in West-Berlijn de barrage, waar voor zich zeven andere combinaties wisten te plaatsen. Winnaar werd de Zwitser Walter Gabathuler. Franke Sloothaak eindigde als tweede. Henk Nooren zegevierde eerder op de dag wel met Opstalen in een jachtspring- eoncours. Hugo Simon uit Oostenrijk eindigde hier als tweede. Johan Heins werd vijfde in de puissance welke ge wonnen werd door de Westduitser Thomas Bartels. VALETTA (ANP). De Nederlandse lerenploeg heeft tijdens de schaakolym piade op het eiland Malta in het afgelo pen weekeinde twee overwinningen ge boekt. Met grote moeite kon in de derde ronde de zwakke ploeg van de Domini caanse Republiek met slechts 2,5-1,5 wor den verslagen na een achterstand in de eerste zitting van 0-1. Daarna volgde een broodnodige zege met maximale cijfers op Pakistan: 4-0. Door deze overwinning kwam Nederland met een totaal van 10,5 punten op de ranglijst weer te midden van de wat sterkere schaaklanden terecht. Bij de landskampioenen dames speelt Delta Lloyd Amsterdam tegen Levski Spartak Sofia. Rode Ster Belgrado en Spartak Praag. De data zijn: 11/12 AmsterdamLevski, 18/12 Rode SterAmsterdam, 15/1 SpartakAmsterdam, 22/1 LevskiAmsterdam. 29/1 Amsterdam Rode Ster en 5/2 AmsterdamSpartak. Gedetailleerde resultaten: Derde ronde: heren: Dominicaanse Repu- bliek-Nederland 1,5-2,5, Alvarez-Timman 0-1, Abreu-Sosonko 0-1, Gonzales-Langeweg 0,5-0,5, Mateo-Van der Wiel 1-0. Vierde ronde: Nederland-Pakistan 4-0, Tim- man-Mirza 1-0, Sosonko-Zaheer Farough 1-0, Ree-Chaudry 1-0, Ligerink-Rana 1-0. Dames: Nederland-Joegoslaviê 1-1 voorlopig, Vreeken-Markovic afgebroken, Belle-Dragase- vic 1-0, Van Parreren-Stadler 0-1. AMSTELVEEN (ANP). Een team van oud-hockey-intemationals werd in het Wagenerstadion in Amstelveen naar een forse nederlaag gespeeld door de huidige hockey-lichting van bondscoach Van Heumen. Met 1-7 wer den o.a. Wouter Leejers, Ron Steens, André Bolhuis en Geert van Ejjk uitge luid. Aanvankelijk boden de teamver- laters hardnekkig tegenstand. Cen trumspits Roderick Bouwman van het nieuwe nationale team kon dan ook pas in de 25e minuut de score openbre ken. Na de tweede treffer van de HGC- er sloeg Litjens vervolgens nog voor de pauze twee strafcorners langs doelman Joost Claushuis. Na de rust bracht Van Heumen enkele wijzigingen aan in de nationale ploeg. Jenniskens volgde de goed spelende Jaap Schultz als rech- terverdediger op. Ronald Jan Heijn kwam in het veld voor linkerspits Maarten van Grimbergen. Bouwman en Heijn voerden de voorsprong op tot 6-0, waarna Leefers uit een strafbal eindelijk tegenscoorde. Even later ver oorzaakte Leefers de strafbal, waaruit Ties Kruize de eindstand op 7-1 bracht. BANGKOK. Tom Okker en Dick Stockton zijn er in Bangkok niet in ge slaagd de finale van het heren dubbel spel op hun naam te schrijven. Het duo Brian Teacher/Ferdi Taygan bleek met 7-6, 7-6 te sterk voor het gelegenheids- koppel. Maar of het weer en ijs nu goed of slecht zijn, een tijd van om en nabij de 42 seconden is voor Piet Kleine altijd voor spelbaar. Daarvan week hij ook zater dag niet af, terwijl de sprintspecialisten veel gevoeliger zijn voor de slechte om standigheden en daarom uit de boot vielen. Lieuwe de Boer, de bronzen win naar van Lake Placid, was aan zijn stand verplicht de 500 meter te winnen, maar net als zijn sprintcollega’s kon hij geen stempel drukken op het toernooi. De allrounders beheersten de 1500 meter en van hen was Piet Kleine de beste. Dat hij niet in de buurt kwam van zijn sei- zoentopper (2.02,50, onlangs in Inzell) was gezien de klimatologische tegenwer- Europees jeugdkampioene en onder de straffe leiding van Maria Alexandru werkzaam aan een wereldcarrière en de Joegoslavische Erzebet Palatinus, voor het uitzinnige publiek in Zagreb het nati onaal tafeltennisidool. Pas voor de Noordkoreaanse Pak Jung Sun, zesde op de wereldranglijst, moest zij buigen, al was het laat. In de vijfde loodzware game liet Vriesekoop een 10-4 voor sprong glippen, en zij verloor uiteinde lijk met 19-21, 21-16, 21-15, 21-23, 21-15. In het gemengd dubbel versloeg zij met haar partner onder meer de num mers twee op de wereldranglijst Hong Chol/Yang Yong (Nrd-Korea). De finale van het internationale da- mestoemooi in Tokio, gedoteerd met 200-000 dollar (meer dan 400.000 gulden) zal gaan tussen de Amerikaanse Tracy Austin en Martina Navratilova. In de halve finale versloeg Austin met 6-3, 6-3 de Australische Evonne Cawley-Goola- gong. Navratilova schakelde met 7-6, 6-2 de Amerikaanse Chris Evert-Lloyd uit. mas Smid, die in de finale met 7-5, 6-2 afrekende met de Italiaan Bertolucci. De partijen werden gespeeld op een kunst- stofvloer, dezelfde die over veertien da gen zal worden gebruikt bij de Davis Cup-finale Tsjecho-Slowakije-Italië in Praag. terboer alle begrip, maar hij plaatst er wel een kanttekening bij: „Er is voor Piet Kleine een speciaal programma vastgesteld, maar een afgang moet hem worden bespaard. Van week tot week bekijken we hoe hij er voor staat, want we willen voorkomen dat hij zich bij de Nederlandse kampioenschappen niet bij de beste zestien plaatst. Om zo te stop pen heeft hij niet verdiend”. De thuiswedstrijd werd toen in België gespeeld. Als gevolg van die weigering werden alle ploegen uit de Sovjet-Unie voor drie jaar geschorst. Zover lijkt het dit keer niet te zullen komen. Op voorstel van het Belgische FIBA- bestuurslid Leon Wandel worden de twee wedstrijden tussen Maccabi en GSKA achter elkaar (dinsdag en woensdag) in Brussel gespeeld. De exacte data moeten nog worden vastgesteld. In München werd zaterdag het programma vastgesteld voor de Europa Cup 1 bij de heren (hele competitie) en geloot voor de overige bekers. Het programma voor Nashua Den Bosch (EC 1) is: 10/12 Den Bosch—Bosna Sarajevo, 17/12 Den BoschReal Madrid, 15/1 MaccabiDen Bosch, 21/1 CSKADen Bosch, 28/1 Den Bosch Sinudyne Bologna, 5/2 Bosna—Den Bosch, 19/2 Real—Den Bosch, 25/2 Den Bosch—Maccabi, 4/3 Den BoschCSKA en 12/3 SinudyneDen Bosch. Voor de Europa Cup 2 werd Parker Leiden ingedeeld bij Varese, Barcelona en Istanboel. De speeldata zijn: 9/12 LeidenVarese, 16/12 BarcelonaLeiden, 13/1 IstanboelLeiden, 20/1 LeidenBarcelona, 3/2 LeidenIstanboel. Daarmee leken dezelfde problemen te ontstaan als vier jaar geleden. Toen ging GSKA ook niet naar Tel Aviv. De FIBA besloot toen de uitslag vast te stellen op 20-0. Alleen Sosonko had aan het tweede bord feitelijk tegenstand van betekénis te duchten. De Nederlander koos met zwart tegen Zaheer Farough na lange tijd weer eens zijn geliefkoosde Drakenvariant. De Pakistaanse speler pakte het, zeer scherp aan, offerde een kwaliteit en twee pionnen en kreeg inderdaad een buitengewoon ge vaarlijke aanval. Sosonko moest zich zeer nauwkeurig verdedigen, doch wist ten slotte toch een eindspel te bereiken met een pion meer dat eenvoudig gewonnen was. De Pool Wojtek Fibak heeft zondag avond de finale herenenkelspel van het „Gouden” tennistoernooi in Dubai ge wonnen. Hij versloeg de Roemeen Ilie Nastase in drie sets: 3-6, 7-6, 6-4. Ze zege leverde Fibak niet minder dan 125.000 dollar (ongeveer 250.000 gulden) op. PIET KLEINE: „Absoluut mijn laatste seizoen’’ De Nederlandse herenjeugd heeft in Stoke-on-Trent een turnwedstrijd tegen de. Engelse junioren gewonnen met een verschil van ruim elf punten. Nederland vergaarde 226,95 punten tegen Engeland 215,55 punten. Rob Hoogendijk is in Russelsheim in de strijd om de open Westduitse judokam- pioenschappen tweede geworden in de categorie tot 60 kilogram. De Nederlander verloor ih de eindstrijd van de Westduit ser Jupke. Dè nationale wielerkampioenschappen op de weg voor beroepsrenners, amateurs en dames zullen dit jaar opnieuw in Geul- le (Zuid-Limburg) plaatsvinden. De kam pioenschappen worden gehouden op 20 en 21 juni. Het Australische herenhockeyteam heeft de reeks van vier wedstrijden tegen West-Duitsland positief afgesloten. Met 2- 1 behaalden de Australiërs de tweede overwinning. De óverige twee duels ein digden in een gelijkspel en in een overwin ning voor de Duitsers. De Australische combinatie Clark-Al- lan is winnaar geworden van de zesdaagse van Munster. De tweede plaats was voor het Westdüits-Liechtensteinse koppel Schütz-Hermann. Maar het gebeurde wel omdat Hans van Helden niet in staat bleek een fatsoenlij ke 1500 meter te rijden en de nu in Amsterdam wonende dwarsligger, die Heerenveen de rug toegekeerd heeft om dat hij daar in zijn ogen te weinig mede werking kreeg, kwam daarom niet ver der dan een figurantenrol. In zijn gezel schap verkeerde ook Miel Govaert, de voormalige tweevoudige nationale sprintkampioen, die energiek aan een terugkeer bezig is, maar op geen van beide afstanden zijn serieuze bedoelin gen waarmaakte. In het duel van de heren tegen de Domi nicaanse Republiek ging voor de derde maal de partij van het vierde en laatste bord verloren. Voor de tweede maal overkwam dit John van der Wiel, die zijn mogelijkheden in een wilde Caro Kann tegen Mateo niet goed waarnam. Zo kwam de Dominicaanse Republiek na de eerste zitting voor te staan, want de partij en aan de andere drie borden werden afgebroken. In tweede instantie wonnen Timman en Sosonko. Langeweg, wiens partij zelfs tweemaal Werd afgebroken, werd bij het uitspelen het slachtoffer van een zinsbegoocheling en gaf remise in een gewonnen steling. DEVENTER De Usselcup-wed- strijden voor dames hebben een overwinning opgeleverd voor Ina Steenbruggen, die als enige een vorste lijke 500 meter reed in 44,83 en daarmee zoveel voorsprong nam, dat de 1500 me ter eigenlijk een formaliteit werd. West-Duitsland-Nederland 2-1, Fischdick- Vreeken 1-0, Laakmann-Van Parreren 0,5-0,5, Hund-Bruinenberg 0,5-0,5. Tegen Pakistan kwamen alle vier overwinningen zeer gemakkelijk tot stand. Aan het eerste bord kreeg Tim- maan met wit tegen Mirza na de Sicili- aanse opening groot voordeel. Een geha vende pionnenstelling van de zwartspe ler noodzaakte hem alle stukken in een passieve verdedigingspositie terug te trekken en Timman kon de partij zonder moeite met een kleine combinatie be slissen. n: 4 -

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15